Mexico Kerkvervolging Roosevelt en N R w pen In gestolen auto tegen boom ZADELHOFF DOETINCHEM BELANGRIJKE EXPORT KLIPPER GEZONKEN Een sprekende grap in DE COLUMBUS-RIDDERS IN ACTIE BELGISCHE SLEEPBOOT GEZONKEN nat ROOKE MAANDAG 16 DECEMBER 1935 EEN FRISS HE ADEMI Jeugdwerkloosheid Ook de achtersteven thans gelicht Laaghartige aanval HET IJS IS ER WEER Renzine-tekort Er komt een groote vergadering MR. F. J. VAN LANSCHOT Vreeselyke aanblik Een gepeperde brief HUIZEN VERZAKT IN LEIDEN ERVEN NEELTJE PATER WEER BIJEEN Een doode, een zwaar gewonde De concentratie bij het Bijzonder L. Schipper en zyn knecht redden zich in roeiboot Minister vraagt hulp der werk gevers voor zyn plan Met een zeer tragischen ondergrond Waarom Duyi Kamer lid blijft RANGEERDER OVERREDEN EN GEDOOD DOODELIJK ONGEVAL TE WOERDEN EEN DROEVIG GEVOLG VAN ONVOORZICHTIGHEID 100 stuks Nederlandsch stamboek- vee naar Engeland By een aanvaring met een Let- landsch stoomschip naby Ter neuzen Avontuur van vyf jonge Amster dammers, dat vreeselyk eindigde Jongetje van vrachtauto gevallen en gedood De gezonken „Blanka” „Wanneer de katholieken klagen over de vervolging in Mexico, is er niemand die helpt” Poging van „hulpvaardige” handelaar te berooven Voorzit^^^^d. Bond van Har monie* en Fanfareyezelzchappen Dryfys IJselmeer Geheele rechterzyde tegen het ontwerp in den voor gestelden vorm Land- en Tuinbouwonderwys s om industrie Begonnen werd met het gezond maken industrie Nader meldt men ons uit Heemstede: industrie industrie die te vragen. industrie Commentaar overbodig. nog 4 I gekoaen j Men schrijft ons uit New York: Zaterdagavond omstreeks half negen geschied de te Woerden een ongeval, dat een doodelljken afloop had. Terwijl de boerenknecht H. Hoogen- doom uit Rietveld per rijwiel vanaf de Rosen- brug kwam aangereden, in de richting Woer den, kwam van den anderen kant een groote trailer aanrijden, boordat H. eenigszlns hard- hoorend was en wellicht den trailer niet opmerk te, werd hij aangereden. Hierbij liep H. zooda nige verwondingen op, dat hy zeer spoedig over leed. Het stoffelijk overschot werd naar het Al gemeen Ziekenhuis vervoerd. Naar de juiste toe dracht zal de politie een onderzoek instellen. boeren stand midden stand midden stand arbeider» stand arbeider* stand arbelder stand boeren stand midden stand midden stand arbeider shand boeren stand boeren stand arbeider shand boeren stand midden stand Met betrekking tot het bezulnlgingsontwerp voor het onderwijs staat het thans vast, meldt de ..Msb', dat de geheele rechterzijde in de Tweede Kamer zich ten aanzien van de concen- tratleporagraaf zal verzetten tegen het ontwerp in den voorgestelden vorm. Als zeker verluidt evenwel ook. dat de minis ter zal pogen aan de bezwaren tegemoet te ko men. Ueke Kerk Zaterdagmiddag is de SO-jarige rangeerder R. op het stationsemplacement te Oldenzaal by het rangeeren overreden ‘én gedood. De man laat een groot gezin achter. Verzachten de keel. Hebben een frisache smaalt en geven de gemeente Leiden in kort geding aan den President der Haagsche Rechtbank verzocht, ’een commissie van deskundigen te benoemen ten einde een en ander vast te stellen. De ge meente verwacht, dat partijen zich bij het oordeel der commissie zullen neerleggen. De kwestie is Zaterdagmiddag in kort geding behandeld. De President wees den eisch toe en benoemde tot deskundigen de architecten J. W v. d. Weele te *s-Gravenhage, W. Verschoor te Rijs wijk. benevens Ir. O. Jonkheid, directeur der Bataafsche Aanneming Maatschappij te 's-Gra- venhage. In aansluiting daarop heeft de Minister zich thans per brief tot ongeveer zestig organisaties van werkgevers en werknemers gericht met het verzoek, by de uitvoering van het plan, dat in den brief meer uitvoerig wordt toegelicht, zoo veel mogelijk medewerking te verleenen. Deze hulpvaardigheid bleek echter niet zoo goed bedoeld, want plotseling kreeg de U„ toen hfj in gebukte houding stond, met een knuppel een slag op zijn achterhoofd De man stortte voorover, doch verdedigde zich en daarbij bleek hij over meer kracht te beschikken dan zijn belager. Spoedig wist de U. zich omhoog te werken, waarop de wielrijder haastig op de fiets sprong en ver dween. De tweede wielrijder had zich op een afstand gehouden, doch toen deze zag. dat zijn kameraad het onderspit moest del ven, ging hij eveneens aan den haal houden met hetgeen hl) had beloofd, daar hij anders voor goed de sympathie en medewer king der katholieken zou verliezen. „Wy hebben reeds lang en geduldig ge wacht,” zoo wordt er in dit schrijven gezegd, „op de verklaring die gij ons hebt beloofd. Gy waart volkomen op de hoogte van het doel van ons bezoek; derhalve moet de houding, die gy hebt aangenomen tegenover onze Vereenlglng. het resultaat zijn van een rijpelijk en welover wogen besluit WIJ kunnen geen genoegen ne men met de eenvoudige bemerking over de verdrukte volkeren; dat kan men niet beschou wen als een inlossen van de belofte die gij ons hebt gedaan. Wy stellen U verantwoordelijk, dat gij in het verleden niets hebt gedaan en wij sullen U ook in de toekomst verantwoor delijk achten. Indien gij geen maatregelen neemt Ook op U valt de verantwoording te rug. dat de motie van Senator Borah om hais werd gebracht. Gij zult ook niet aan de ver antwoordelijkheid ontkomen, dat gij Uw goed keuring hebt gehecht aan de regeering van Mexico en aan haar hatelijke politiek, die door Uw afgezant in Mexico als het ware werd goed gekeurd. Neen, gij zult niet kunnen ontsnappen aan de verantwoordelijkheid, dat gij lijdelijk hebt toegezien ten overstaan van de bloedige geloofsvervolging in Mexico.” Na de Industrie kwam de middenstand aan de beurt en door hernieuwde toepassing van het beginsel „Gemeinnutz geht vor Eigennuts" ont stond volgende toestand: De U bekwam tijdens de vechtpartij eenlge lichte verwondingen. Anderhalf uur later heeft hij by de politie aangifte van het avontuur ge daan. De politie stelt een onderzoek in; het Is vry- wel zeker dat men hier te doen heeft met een poging tot beroovlng. Zaterdagavond omstreeks acht uur reed de kaashandelaar de U. uit Oudenrijn met zyn motorfiets met zyspan op den Galenopperdyk te Jutphaas en passeerde daar twee wielryders. Plotseling bemerkte hy, dat er tets aan zyn motorrijwiel haperde, soodat hy zich genood zaakt zag te stoppen. Toen hy naast zyn motorfiets stond, naderde een der wielrijders, die hy even tevoren was gepasseerd. De wielryder maakte een praatje met den motorrijder en was zelfs zoo hulp vaardig met een fietslantaarn de U. by te lich ten, teneinde diens werk te vergemakkelyken. Ete gewonden werden naar het Diaconessen - ziekenhuis te Haarlem vervoerd, terwijl het stof- feiyk overschot van O. L. naar het lykenhulsje der openbare begraafplaats werd vervoerd. Door middel van de Amsterdamsche politie werden de ouders der slachtoffers, die allen in Amsterdam wonen, met het ongeval hunner kinderen in kennis gesteld. Het overschot van den eerst zoo fraaien auto werd door de politie in beslag genomen en naar het terrein van openbare werken gesleept. Van de vyf inzittenden, inderdaad de ver dachten, was er één op slag gedood en de be stuurder ernstig gewond. De drie anderen wer den licht gekwetst. De doode en de ernstig ge wonde zyn naar het ziekenhuis overgebracht, de drie anderen, na verbonden te zyn, op het po litiebureau ingesloten. Nadat op deze wyze de boerenstand gezond gemaakt was. kwam de Industrie aan de beurt. Om haar te helpen moesten de andere standen wederom een offer brengen, waarby de reeds gezond gemaakte boerenstand natuuriyk ook mede moest doen. De toestand werd dus zoo: voor* lagere en byzondere land- en tuinbouw scholen een aanmerkeiyk bedrag bezuinigd wordt, schynt te wyzen op een zeker streven om aan de land- en tuinbouwcursussen de voorkeur te geven boven de lagere land- en tuinbouwscholen. Deze leden zouden een zoo danig streven zeer bedenkeiyk vinden; naar hun meenlng zyn de lagere land- en tuinbouw scholen voor de agrarische bevolking van meer nuAlan de hlerbedoelde cursussen. U houdt natuurlijk ook van echte Qeldersche ROOKWORST Vraagt daarom Uw leverancier het merk dan eerst smult UI Commissie zal een onderzoek instellen In het kanaal Gent-Terneuzen is h>et Bel gische sleepschip „Joseph Lies” naby Ter- neusen in aanvaring gekomen met het Let- landsche stoomschip „Ciltvalra”. De ..Joseph Lies" zonk vrywel onmlddeliyk, terwyi de schipper M. Wytmans, diens echtgenoote en een dochtertje van 10 maanden, in een roei boot aan wal konden komen. Bergingsmateriaal van de fa. Herboach te Antwerpen, eigenaresse van het gezonken schip, is reeds onderweg. By het opruimen van de overblyfselen van het oude Leldsche stadhuis zyn twee aan het terrein grenzende huizen verzakt. Hiervoor moe ten deze hulzen gedeeltelyk worden afgebroken. De eigenaars stellen hiervoor verantwoordeiyk de aannemers of de gemeente Lelden. De ge meente Leiden geeft de schuld aan de aanne mers, die echter beweren niet aansprakeiyk te syn wegens het bestek. Indien zonder meer aan het bevel der bouw- Polltle om de woningen gedeeltelijk af te bre ken zou worden voldaan, zou daarna de toe •tand niet meer zichtbaar zyn om de verant- Voordelykheld vaat te stellen. Daarom beeft Zondagmiddag om drie uur is op het Ijsselmeer tusschen Workum en Breezand tijdens den Zuldoosterstorm een klipper, welke met grint was geladen. vol water geloopen en gezonken. De uit twee personen bestaande bemanning begaf zich in de roeiboot en is behouden te Kornwer- derzand aangekomen. Het schip, dat on geveer 270 ton meet, behoorde thuis te Amsterdam en was op weg naar Dokkum. Het vaartuig kan als verloren worden be schouwd. Tusschen glas en gebogen yzer (de rechter portierdeur was geheel ontzet en rondgebogen) zaten de chauffeur en de 21-jarlge G. L Daar de rechterzyde het ergst van de aanrijding had geleden, moet G. L. wel direct dood geweest zyn, terwyi de bestuurder, behalve enkele klei ne verwondingen, slechts een enkelfractuur op liep. Droevig was het ook gesteld met de drie per sonen die achter in den auto zaten Twee van hen kregen verschillende ernstige verwondin gen. Maar de minst gewonde liep toch nog arm- en beenbreuken op. Daardoor moesten allen met de grootste voorzichtigheid uit den auto gehaald worden. Een der slachtoffers liep ook nog een achedelbaslsfractuur op. In het Ryksquarantalnestation te Hoek van Holland zyn Zaterdag ondergebracht 100 eer ste klasse stamboek runderen. Deze dieren zyn bestemd om, na het onder gaan van een drieweeksche quarantaine, te worden verscheept naar Engeland. Door samenwerking van de Engelsche en Nederlandsche veterinaire autoriteiten schynt de mogetykheid te zyn geschapen aan het ver zoek van het betreffende Engelsche stamboek te voldoen en voor aanvulling en bloedverver- achlng dezen belangrijken aankoop in Neder land te mogen doen. Sinds 1913 is geen Nederlandsch vee naar Engeland geëxporteerd. Vrijdagnacht, na nog eenige uren arbeid, is men er in geslaagd den achtersteven van den in de Schevenlngsche haven gezonken zand zuiger „De Blanka" boven water te brengen. Het gezonken schip werd vervolgens naar een der hoeken van de buitenhaven gebracht en daar op een sleephelllng geplaatst. Vervolgens is men begonnen met het lich ten van de zuigbuls. Deze is reeds met een strop vastgemaakt en men hoopte in den loop van den dag ook deze boven water te krijgen. vqordoen. Een tweede groep erfgenamen van Neeltje Pater heeft Zondagmiddag te Amsterdam in ge bouw ..de Ruyter” vergaderd. Deze byeenkomst had vrywel hetzelfde verloop als de eerste ver gadering, veertien dagen te voren. Er waren we derom ongeveer 350 aanwezigen, die. na de uit eenzetting van achter de bestuurstafel, in prin cipe besloten een vereenlglng te stichten. Dit zal dan geschieden op een uit te schryven gioote vergadering van alle erfgenamen. Dan zai men een bestuur kiezen, commissie en subcom missies vormen en statuten aannemen, waarop de Koninkiyke goedkeuring wordt aangevraagd. Inmiddels werd den aanwezigen krachtig gead viseerd hun stamboomen en aansluitingen in orde te maken. In de Zaterdagmiddag te Utrecht gehouden vergadering van den Ned. Bond van Harmonie ën Fanfaregezelschappen is in de plaats van jhr. mr. F. van de Poll» te Zeist, die na 25 jaar het presidium vervuld te hebben om gezond heidsredenen Is afgetreden, tot voorzitter be noemd rtlr. F. J van Lanschot. burgemeester van 's Hertogenbosch. In de Zondag gehouden vergadering in hotel „Noord-Brabant” te Utrecht, is de afgetreden voorzitter gehuldigd en tot eere-voorzltter be noemd. Hierop werd natuuriyk ingezien, dat de ar beiders niet alle lasten konden dragen en als laatste étape in bet proces, werd nogmaals het besluit genomen van de andere standen ten be hoeve van de arbeiders een offer waarvan het resultaat was: Op het IJselmeer te Amsterdam ondervond de scheepvaart Zondag reeds veel laM. van drijfUs. Langs de kust strekten zich breede ijsvelden uit, evenals in de omgeving van Pam pus. De vaart voor zeilschepen is als gestr md te beschouwen. Nog nimmer is het voorgeko men. dat na zoo weinig vorst zich Ijs op het IJselmeer voordeed. Nauweiyks had deze zyn hand op de por- tierkruk gelegd, of de bestuurder gaf vol gas en de wagen schoot weg in de richting Haarlem. Op dit moment naderde een an- derè auto uit de richting Lelden. De jon gelui, die zich vervolgd meenden, reden steeds sneller en letten niet op de flauwe bocht in den weg tusschen Lanckhorstlaan en Ad. Pauwlaan. Met een geweldigen klap sloeg de auto tegen een boom, reed nog even door, om dan tegen een volgenden boom tot stilstand te komen. Dearby vloog de motor in brand. Gelukkig kon dit vuur met een brandbluschapparaat uit een pas- seerenden auto gebluscht worden. In deze tyden, waarin van alle mogeiyke zijden steeds dringender geroepen wordt om ..ordening’' schrijft de N. R. O., is het zeker niet oninteressant, dat op het oogenblik by onze oos- teiyke naburen het volgende grapje van mond tot mond gaal. Toen de tegenwoordige regeering aan het be wind kwam, vroeg zy. by monde van den rijks- kanseller, vrijheid van handelen voor den tyd van 4 jaar om alles wat er in den ag. .systeem- tyd” was bedorven op te ruimen. De nieuwe re geering zou den boerenstand, de industrie, den middenstand en den arbelderstand weer gezond maken. Hier zyn ze: van den boerenstand en men verkondigde in alia mogeiyke redevoeringen, dat ten behoeve van den boerenstand de andere standen bereid moes ten zyn offers te brengen. Industrie, midden stand en arbelderstand brachten die offers en de toestand werd zoo: den president der Vereenigde Staten met grooten luister in haar tempel gehuldigd, by gelegenheid dat twee zonen van Roosevelt in den Raad van de New Yorksche Vrijmetselarij werden opgenomen. Inderdaad waren de vogels* reeds gevlogen en dit kreeg zyn vreeselyke bevestiging in het bericht van een ernstig auto-ongeluk, 's nachts te half één onder Heemstede. Hier was een wagen, welke de gestolen Auburn bleek te zyn, in volle vaart tegen een boom gereden en totaal vernield. Oeiyk bekend, heeft de Minister van Sociale Zaken eenigen tyd geleden overleg gepleegd met Gedeputeerde Staten der Provincies inzake een plan tot opneming van jeugdige werkloosen in het bedrytsleven. Reeds hebben verschillende Colleges van Ge deputeerde Staten een rondschrijven aan de gemeentebesturen laten uitgaan. De slachtoffers van het ongeluk waren de 16-jarige G. N., de 16-jarige F. N„ de 18-jarige W A., de 21-jarige G L. en de 26-jar. J. M. Sch. Omstreeks twaalf uur reden de jongens te Bennebroek, toen zy plotseling bemerkten, dat de benzine opraakte, zy stopten om te „tanken" en dit was tenslotte het begin van de ramp. Want toen men gereed was, kwam er juist iemand van de Bennebroekache politie, met het doel om te informeeren naar de geldigheid van de papieren. In het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wyzlgtng en verhooging van het tiende hoofdstuk der Ryksbegrooting voor het dienstjaar 1934 werd opgemerkt, dat het feit, dat eenerzljds voor de subsldleertng van land- en tuinbouwcursussen méér gelden wor den uitgetrokken, en anderzyds op de uitgaver vyf jonge mannen, die Zaterdagavond te Amsterdam een auto stalen en er mee aan het toeren gingen, hebben dit onzalig avon tuur duur moeten bekoopen. Omtrent half één zyn zy op den Ryksstraatweg te Bloe- mendaal, onder de gemeente Heemstede, tegen een boom gereden, waarby één der Inzittenden werd gedood, een ander ernstig gewond, terwyi de overigen lichtere kwets uren opile^n Zaterd^^g^d werd aangifte gedaan dat op den Adm*" de Ruyterweg ter hoogte van het oude Slatulnenpad in Amsterdam-West voor een café een nog nieuwe auto, merk Auburn, was gestolen. Onder verdenking vielen onmld deliyk vyf jonge mannen, die op het politie bureau Adm. de Ruyterweg slecht bekend staan. Het zyn zoogenaamde hoek-klanten, die men altyd vinden kan op den hoek van de Jan Evertsenstraat. Daar men vermoedde, dat zy met den auto ergens in West rondtoerden werd de aangifte van den diefstal per radio omgeroepen, terwyi. rekening houdend met de mngeiykheld, dat zy in de richting Haarlem zouden wegrijden, op den Haarlemmerweg by de grens der gemeente een overval-auto werd geposteerd. Deze auto heeft hier enkele uren gestaan zonder dat de bewuste auto passeerde. Bovenstaand kaartje geeft de gebieden aan in Abessiniü en Eritrea, d>elk* in het Fransch-Britsch vredesvoorstel worden genoemd ter uitwisseling en kolonisatie - door de beide betrokken oorlogvoerende partijen Mr Duys heeft een antwoord aan de 8.D. A.P. gezonden, waarin hy kantteekenlngen maakt op het -antwoord der soc -dem. Tweede Kamerfractie. Daarin zegt hy o m dat hy als lystaanvoer- der voor de 8.D.A.P. ook de heeren Cramer en rhyssen in de Kamer heeft ..gesleept". Als hy reeds 22 jaar zyn plichten als Kamerlid sou verwaarloosd hebben, dan zouden, volgens hem. ook voorjioemde Kamerleden moeten aftreden, omdat zy dan door „volksbedrog" gekozen zouden zyn. Voorts vraagt hy, v«*r de eenstemmigheid van het antwoord der fractie vandaan komt, daar z.i. driekwart dier fractie van de feiten, waar het om gaat, uit eigen wetenschap niets weet. Over zyn nlet-bedanken als Kamerlid zegt de heer Duys om.: Ik ben wél ‘gekozen op een partyiyst, maar niet op een kllekiyst. De lijst waarop ik als lijst aanvoerder gekozen werd is geen privé-eigen dom van een paar party-bonzen, in casu Al bania—Ankersmlt ca. Zou ik nu hebben heen te gaan, omdat het eéh kliek gelukt ongeveer 10/11 van de 8TA P. (geheel Nederland behalve Noord-Holland- Noord) door jarenlange onthouding der waar heid. door een ware Arbeiderspers-terreur, waarby men zich van de grofst denkbare per- sooniyke verdachtmakingen, achterklap en ver- leugenlng niet schaamde, als een partybeslult te doen schynen, wat in werkeiykhetd *n kltek- doordrijvery is? Als men nu den laatsten doodsteek wil ge ven aan „verkiezingen” en het op die verkie zingen gebaseerde „parlementaire stelsel”, waarlyk, dan moet men gaan goedkeuren wat thans in de 8.D-A.P. gebeurt. Zou het heen gaan door my onder zulke omstandigheden gaan behooren tot de „goede parlementaire usances", dan beteekent dit. dat een door de kiezers gekoeen afgevaardigde zich niet meer om trouw aan zyn beginselen of program heeft te bekommeren, maar in de eerste plaats dient te zorgen in de gunst en recommandatie te biyven by een paar bonzen, die toevallig het machts- en inllchtingsapparaat (de Pers) der party in handen hebben. Nader wordt uit Komwerderzand gemeld, dat het gezonken schip de „Onderneming" is, metende 227 ton. Het ligt dwars In de vaargeul voor Workum. Het schip was op reis van Lobltii naar Dokkum. De bemanning bestond uit schipper Boonstra en een knecht. Zy hebben na twee uur roeien Komwerderzand bereikt. och de Ridders van Columbus, noch iemand anders denkt er ook maar aan om aan Amerika een militaire inter ventie te vragen; maar men wil een simpele verklaring, doch in zoo krachtdadig mogeiyke termen gesteld, een uitspraak waarin Roose velt de tyrannle veroordeelt, waarmede onze broeders en zusters in Mexico vervolgd worden; dit is toch niet te veel gevraagd, daar de Re geering van de Vereenigde Staten zich altyd heeft opgeworpen als de verdedigster van de onderdrukte volkeren. Roosevelt beeft nog steeds gemeend geen gehoor te moeten schen ken aan de dringende smeeklngen der Ameri- kaansche Katholieken. De Katholieken zyn niet voornemens om wraak te oefenen, maar toch moet Roosevelt zich rekenschap geven, dat de groote meerderheid der 22 mlllioen Katholie ken van de Vereenigde Staten wel egns een daad zouden kunnen stellen, waardoor een heel andere wending werd gegeven aan de poli tieke toekomst »*n den huldigen president. Op de kunstijsbaan van de Haagsche Usclub is Zondag druk gereden. Om 10 uur gingen de hekken open en de baan is den geheelen dag In gebruik geweest. Zondagochtend om half acht is in de ge bouwen van de Haagsche Ijsclub brand uitge broken. Een kachel was niet volkomen brand- vTlj geplaatst. Tydens de afwezigheid van den opzichter Is de boel in brand geraakt. Een gedeelte van het dak is weggebrand. Zaterdagavond is het acht-jarig knaapje H. Barten te Helmond, die achter op een vracht auto geklommen was. in een bocht van den weg van den wagen geslingerd. De jongen werd he vig bloedend opgenomen. De ontboden genees heer kon slechts den dood constateeren. De schedel van het slachtoffer werd totaal verbry- zeld. anneer we deze feiten in oogenschouw nemen, zullen we beter kunnen begry- hoe zich het volgende incident kon Enkele maanden geleden, nadat Roosevelt reeds zes maanden lang allerlei uit vluchten had gezocht, had de president ein- deiyk toestemming gegeven om op het Witte Huis een delegatie te ontvangen van de Rid ders van Columbus, die hem een onderhoud hadden aangevraagd en een bespreking wensch- ten over de godsdienstige toestanden in Mexico. By deze audiëntie hebben de Ridders van Co lumbus aan het hoofd van den Staat een uit voerig gedocumenteerd rapport overhandigd, waarin zy hup beklag deden, dat Roosevelt had weten te verhinderen, dat de Senaat een onderzoek instelde naar de Kerkvervolging In Mexico, ofschoon Senator Torah een voorstel In dien geest had ingediend. De president wist deze moeiiykheid op een gracieuze wyze te omzellen door aan de af gevaardigden van de Ridders van Columbus te verklaren, dat hy by de eerste de beste ge legenheid, wanneer hy in het openbaar zou spreken, het standpunt der regeering ten op zichte van de knechting der gewetensvrijheid in Mexico zou uiteenzetten. Roosevelt zelf hoopte, naar hy toen beweerde, dat deze tus- schenkomst tot gevolg zou hebben dat de schuldigen zouden worden gestraft en dat een einde zou worden gemaakt aan den onhoudba- ren toestand in Mexico. Het is thans rgeds vier maanden geleden dat Roosevelt deze belofte aan de Ridders van Co lumbus heeft gedaan, maar aan den onhoud- baren toestand in Mexico heeft de regeering van de Vereenigde Staten nog steeds geen einde gemaakt, ofschoon zy dit zeer gemakke- iyk in de hand had. Zeker, in de rede voering die Roosevelt op 2 October In San Diego gehouden heeft, over de neutnülteit der Vereenigde Staten, heeft hy een vage toe speling gemaakt op de godsdienstige onver draagzaamheid die door bepaalde regeerlngen werd uitgeoefend, zonder echter Mexico ult- drukkeiyk te noemen. Daar Roosevelt door al dus te handelen zyn eenmaal gegeven woord gebroken had, hebben de Ridders van Colum bus een scherp gesteld schrijven aan den pre sident gericht, waarin onomwonden werd ge zegd, dat Roosevelt er wel rekening mee moest Het plan beoogt jonge werkloozen werkzaam heden te doen verrichten, welke In de verschil lende bedrijven onder de huidige omstandighe den niet worden uitgevoerd, doch waren de tyden beter, anders zeker ter hand zouden worden genomen. i Het wordt de taak van de op te richten plaatseiyke comlté’s dergéiyke werkzaamheden op te sporen, plannen tot uitvoering te ont werpen en deze den Minister ter goedkeuring voor te leggen. Het ligt nu voor de hand, dat daarby de medewerking zoowel van werkge vers- als van werknemerszyde niet zal kunnen worden gemist. Europa slecht behandeld worden, maar ze biy- ven onverschillig tegenover de geweldige mar telingen. waaraan de millloenen Katholieken van Mexico reeds jarenlang zyn blootgesteld. Het is heel opmerkenawaardlg dat zoowel de Joden als de Vrymetselary een grooten in vloed uitoefenen in de Vereenigde Staten. De Israëlieten hebben het zelfs zoover weten te brengen, dat de meeste dagbladen de vervol ging van de Joden in Dultschland ten sterkste hebben afgekeurd en veroordeeld; overal wer den massa-demonstraties en protestbetoogln- gen georganiseerd en de Jqden hebben zelfs de katholieken en de protestanten weten te mo- biliseeren om zich by deze protestbeweging tegen het onrecht, dat hun rasgenooten in Dultschland werd aangedaan, aan te sluiten. Tot in de kleinste byzonderheden hebben de Joden een boycot georganiseerd tegen Duit- sche producten en zy hebben zelfs de afgevaar digden der belde Kamers en ook de leden van de regeering gedwongen om voor hen party te kiezen; kortom ze hebben heel de publieke opinie In Amerika op hun hand. Maar wanneer wy katholieken trachten om bil de Joden en de Protestanten belangstelling en medeleven op te wekken voor onze vervolgde broeders In Mexico, wanneer wy protesteeren tegen de aanslagen die door de Mexlcaansche vrymetselary op de gewetensvryheld der ka tholieken worden gepleegd; wanneer wy aan de regeering en aan de pen verzoeken om hun stem te verheffen ten gunste van de on schuldige slachtoffers, dan wordt ons geluld niet gehoord; nergens ondervinden wy steuh en sympathie wanneer wy op de bres staan voor de gewetensvryheld van onze geloofsge- nooten in Mexico. Waarom? Omdat de Vry metselary, die in de Vereenigde Staten steeds op den bodem van verdraagzaamheid beweer de te staan, order gegeven heeft om alles op zyn beloop te laten. Evenals de meeat* zyner voorgangers Is ook Roosevelt zelf Vrymetselaar De Groote Loge van New York beeft onlangs Onder de passeerende autobestuurders was een dokter uit Leiden, die geassisteerd door enkele automobilisten en een lid van den nacht- veiligheidsdienst de eerste hulp verleende. eeds herhaalde malen heeft President Roosevelt biyk gegeven, dat hy seer sympathiek staat tegenover de Kafko en haar sociale opvattingen en Instellingen. De President telt dan ook onder de vooraanstaande geestelyken tal van vrien den en vereerders. Maar voor de overgroots meerderheid der katholieken is het steeds een geweldige teleurstelling geweest, dat Roosevelt tegenover de kathoilekenvervolglng in Mexico een al te neutraal standpunt heeft ingenomen. De anti-katholieke tyrannen van Mexico, of ze nu Calles of Cardenas heeten, zouden reeds lang hun politiek ten opaichte van Kerk en Godsdienst hebben gewyzlgd, indien de regee ring van Washington een duldeiyke taal had gesproken. De Amerikaansche staatslieden zyn wel be reid om te protesteeren Indien de Joden In

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 17