ONS BLAD Sir Samuel Hoare afgetreden Herriot afgetreden 1 I W. B KO Het nieuws van heden Abessinië wijst vredesvoorstellen af Zitting den V olken bondsraad van 1 BESLUIT BAARDE GROOT OPZIEN VERKLARING AAN DEN VOLKENBOND Onlusten in China EDEN EN LA VAL OVER HET VREDESVOORSTEL DE BAROMETER Wapenstilstand met Kerstmis? JOH. LAUWERS FAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS f 2.- o o ▼an om Een paueelijk initiatief Lagerhuis 20 December op reces Als voorzitter der Rad. Soc. Partij o Solidair met Laval Verklaring van Baldwin Kleine Entente op haar qui-vive s De discussies verdaagd verboden T'eeken de» Duitschen tyds A 3- |Mk> Zal Neville Chamberlain hem al» minister van Buitenland ache Zaken opvolgen? Lagerhuisdebat gaat door Hitler voelt nog niets voor een luchtpact Uitzending klokgelui uit Bethlehem Door den Britse hen radio-omroep op eersten Kerstdag Nog geen definitief antwoord Herziening staatsvorm in Oostenrijk? DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN LUCHT LIJN LONDEN— STOCKHOLM Scherpe critiek op de procedure, die by de uitwerking der Franach-Britache voor ttellen ia gevolgd DONDERDAG 19 DECEMBER 1935 NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 67 1 j 7 LONDEN, 18 Dec. (Reuter). De Engelsche minister Buitenlandache Zaken, Sir Sa muel Hoare, is hedenavond 10 uur af getreden. Het ontslag werd aanvaard. Koejoean in de provincie Tsjahar gebombardeerd De politieke toestand in Griekenland „Stimmen der Zeit” President Gomez van Venezuela overleden „Als het plan geen- instemming vindt, zal Engeland de ver zoeningspoging ala mislukt beschouwen” HJL 8-1 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 fi&P* VQLU^JWORI WIL CR1MINE ASSVRDO N00RD-H0LL ANDSCH DAGBLAD Sir Samuel Hoare i 4P3 artikel 10. 3. De Abessinische regeering heeft kunnen con- t. bij 5? X3 LONDEN, 18 Dec. (Reuter). In een schrlfte- U)k antwoord op een In het Lagerhuis gestelde vraag deelt Baldwin mede, dat hij geen enkele verklaring heeft af te leggen inzake de be sprekingen van den Britschenxmbassadeur te ROME. 18 Dec. (Reuter) Het gerucht gaat, dat de Paus het initiatief zou nemen voor een wapenstilstand ter gelegenheid van het Kerst feest in het Abessinlsch conflict, gelijk aan dien in den Chaco bl) dezelfde gelegenheid. GENèVE, 18 Dec. De raad is hedenavond in ting van bijlegging van het Italiaansch-Abessi nische conflict. Honder- zljn met der Berlijn met den Duitschen Rljkskanseller, die de vorige week zijn gevoerd, doch dat uit deze besprekingen naar het scheen kon worden op gemaakt, dat op het oogenbllk geen voortgang mogelijk Is ten aanzien van het voorgestelde luchtpact en het accoord tot beperking der luchtbewapening. o Stand «p Donderdag M nar v.m.; 754.4 Vorige stand: 787.» be- re- Japansche vliegtuigen hebben Maandag avond de stad Koejoean In de provincie Tsjahar gebombardeerd. Verscheidene Chi- neesche soldaten en burgen zijn volgens Chineesche militaire rapporten gedood of gewond. Laval verklaarde eveneens, dat voor elke re geling de goedkeuring van den Volkenbond noo- dlg was. HU wilde thans niet op het verleden Ingaan, doch zoolang de andere regeertngen hun houding niet hadden bepaald, zou de Raad het misschien juister achten, geen uitspraak te doen. De Raad zou echter waarschijnlijk geen gelegenheid voorbU laten gaan om zijn taak te vervullen, n.l. het vinden van een eerT volle, rechtvaardige en In overeenstemming met het Volkenbondspact zijnde oplossing. Na een uitvoerige verklaring van den Abesai- njschen vertegenwoordiger Wolde Mariam, ge- aynt te ParUs, die den Volkenbond verzocht, Abessinië niet in den steek te laten, consta teerde de Raadspresldent, dat het standpunt der Itallaansche regeering nög niet bekend was en dat derhalve de Raad de discussie tot een later tijdstip wenschte te verdagen. Stilzwijgend ging de Raad hiermee accoord en werd de zitting gesloten. Frankrijk bevriend land een symbolisch* teekenis had. Eden namens de Brltsche geering. De Madariaga namens Spanje en de vertegenwoordigers van Roemenië, TurkUe. Por- Volkenbonds- openbare zit- bijeengekotnen ter behandeling het Britsch-Fransche voorstel tot Nader wordt vernomen, dat het aftreden van Herriot het gevolg Is van een heftig incident, dat voorviel tijdens de zitting van bet bestuur der partU, die Woensdag werd gehouden. De heftige Addé Vidal vroeg In verband met de Dinsdag gehouden stemming in de Kamer, wat deze koehandel moest beteekenen, nadat 78 Rad. Socialisten zich tegen de regeering hadden uit gesproken. Ook Jean Plot viel Herriot In felle bewoordingen aan. SIB SAMUEL HOARE AFGETREDEN ALS MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Herriot afgetreden als voorzitter der Rad. Soc. party. De zitting van den Volkenbondaraad. Verkla ringen van Eden en Laval over de vredesvoor stellen; discussies verdaagd. Koejoean In Tsjahar gebombardeerd door Ja pansche vliegtuigen. Abessinische verklaring aan den Volkenbond in zake de vredesvoorstellen. Resolutie der R. K. Werkgevers waarin wijziging van de Regeeringzpolitiek wordt bepleit. BUREAUX: HOF 6, Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger CARACAS, 18 Dec (Reuter) De president van Venezuela. Gomez, is gisterenavond over leden. De minister van Oorlog neemt tljdelljk de uitvoerende macht. «Vervolgens legde de Brltsche Volkenbonds- mlnlster Eden een verklaring af. Hij verzekerde, dat het altijd de bedoeling der belde regeerin- gen geweest was, dat alvorens men den par tijen eenlge regellngsvoorwaarden in degnl- tleven vorm zou hebben voorgelegd, deze voor waarden door den Volkenbond goedgekeurd zouden zijn. De Volkenbondsleden zijn Immers verplicht het Pact te eerbiedigen en hun uiter ste best te doen, het toe te passen. Ook al mocht de huidige poging van Engeland en Frankrijk niet slagen, dan blijft toch de po ging tot verzoening het voornaamste, ook voor den Volkenbond. De grondslag voor deze ver zoening was juist, ook al bleef de toepassing ervan in dit geval zonder resultaat. De Parlj sche voorstellen zijn niet gemaakt, om op elk punt ongewijzigd aangenomen te worden. Het was in de eerste plaats van belang welk stand punt de drie partijen er tegenover aannamen, en slechts daarom worden zij door de Brltsche regeering aanbevolen. In de Abessinische verklaring, die tien vellen machineschrift omvat, wordt scherpe critiek geoefend op de procedure, die bjj de uitwerking der Fransch.Brltsche voorstellen is gevolgd, en voorts op den Inhoud der voorstellen zelf en op het Engelsche Witboek. De Abessinische re geering wil openlijk verklaren, dat zij verbaasd was. Zij heeft zich afgevraagd, of deze „voor waarden” werkelijk ten doel hadden, een einde te maken aan de verdragsschendlngen, of dat men aan de vijandelijkheden een einde wilde maken door het slachtoffer van den aanval tot capitulatie te dwingen. WEENEN, 18 Dec. (Stefani). Volgens de „Oesterreichische Volkswlrt” zal de Oostenrljk- sche regeering in Januari aa. beginnen met een herziening van den staatsvorm. Het Vader- landsche Front zou belast zijn met de taak de bevolking te polsen en haar op de gebeurtenis voor* te bereiden. In de staten der Kleine Entente heeft dit be richt, mede In verband met de jongste verkla ringen van vlce-kanselier Starhemberg, diepen indruk gemaakt. De vertegenwoordigers der drie regeerlngen hebben heden de Oostenrijk- sche Bondskanselary om opheldering verzocht. De zitting begon met een gelukwensch voor Dr. Benesj, wegens diens verkiezing tot presi dent der Tsjecho-Slowaaksche republiek. De Raadsvoorzitter, de Afgentljnsche vertegen woordiger Ruiz Gunazu, prees het werk, dat Benesj voor den Volkenbond had verricht. De Fransche ministerpresident Laval verklaarde dat de verkiezing tot president van een met Wanneer inderdaad bleek, dat deze voor stellen niet voldoende waren om de instem ming van den Volkenbond en der beide par tijen te* verkrijgenzou de Britocbe regee- ring «e niet verder aanbevelen of steunen. De huidige verzoeningspoging moet dan als mislukt beschouwd worden en de Brltsche regeering wenscht haar dan niet voort te zetten. GENèVE, 18 Dec. De gezant van Abessinië te Parijs, Wolde Mariam, heeft den secre taris-generaal van den Volkenbond de aan- gekondigde verklaring inzake het stand punt van Abessinië tegenover den huldigen diplomatiek en toestand overhandigd, en daarbij met nadruk erop gewezen, dat deze verklaring niet als het antwoord van Abes sinië op de Fransch-Britsehe voorstellen moest worden beschouwd. Dit antwoord zal later worden overhandigd. LONDEN. 18 Dec. De Brltsche Radio Om roep deelt mede, dat de regelingen voor een. groote rljksuitzendlng op den Eersten Kerst dag thans hun beslag hebben gekregen. Onder den titel „deze groote familie" wordt een uitzending georganiseerd. Het program be gint des middags om 2 uur 25 met een uitzen ding der Kerstklokken te Bethlehem. Van halt drie af zullen boodschappen worden overge bracht van verschillende deelen van het Brlt sche Rijk. Kontng George zal zijn onderdanen om drie uur toespreken van het paleis San dringham uit. Na de toespraak van den ko- nlng zullen keren in Noord-Ierland, Schotland, Noord-Engeland, Wales en Londen gelijktijdig het volkslied zingen. De Firma Herder te Freiburg 1. B. zendt aan de abonnenten van het bij haar verschijnende Jezuïetentijdschrift „Stimmen der Zeit” vol gende lakonleke mededeellng: „Wij deelen U mede, dat tengevolge van een beslissing der overheid het uitbrengen van de Decemberafle vering is verboden.” Ofschoon de positie van Sir Hoare moeilijk was, deed toch het feit, dat het kabinet zijn voorstellen goedkeurde, gelooven, dat de mi nister van Buitenlandsche Zaken op zijn poet zou kunnen blijven. De mededeellng van zijn aftreden was dan ook een volledige verrassing. Om elf uur was het nog onbekend, wie tot zjjn opvolger zou worden benoemd. Men houdt het voor mogelljk, dat minister Baldwin voor- loopig tevens het ministerie van Buitenland sche Zaken op zich zal nemen. Anderen zijn weer van meening, dat Neville Chamberlain tot minister van Buitenlandscjie Zaken zal worden benoemd. TIENTSIN, 18 Dec. (A.N.P.) den Chineesche nationalisten zijn gear resteerd na de anti-Japansche studenten demonstraties te Peiping en de bomontplof fing te Tientsin. De leidende persoonlijkheden van de British and Continental Airways zijn te Stockholm n- gekomen voor het voeren van besprekingen met de A. B. A betreffende het plan tot het openen van een luchtlijn Londen Amsterdam Ham burg Kopenhagen Malmö Stockholm In samenwerking met de K. L. M. en de Lufthansa. JF. ATHENE, 17 Dec. (Reuter). De leiders der politieke partijen hebben hun goedkeuring te kennen gegeven aangaande de ontbinding van de Nationale Vergadering. TsaJdarls, de leider der Volkspartijver klaarde echter met deze oplossing niet tevreden te zjjn. Desondanks zal hij toch niet protestve ren. De Volkspartij zal echter nooit toestemmen in een uitstel der algemeene verkiezingen. Door de regeering worden reeds maatregelen genomen, om het houden van vrije verkiezin gen te garandeeren. Alle wetten der regeering Kondylis dit zijn er ongeveer 150 werden opgeschort tot de nieuwe regeering, die als resultaat der alge- meene verkiezingen zal worden gevormd, zal zijn samengesteld. Aanwezig waren Laval, Edrti, de ministers van buitenlandsche zaken van Polen, Denemarken, Turkije en Portugal. De Sowjet-Unle was ver tegenwoordigd door haar ambassadeur te Parijs Potemkin, Roemenië door zijn permanenten vegtegenweordlger bij den Volkenbond. De plaats van Italië aan de Raadstafel was leeg gebleven. Onder de deskundigen in de zaal van de overige delegaties bevond zich echter ook de Itallaansche waarnemer. De meerderheid der afgevaardigden van het Lagerhuis Is van meening, dat Samuel Hoare handelde gelijk hy moest, door af te treden De vredesvoorstellen hadden het vertrouwen in de buitenlandsche politiek der regeering, die tot voor tien dagen nog door alle partijen van het Lagerhuis werd onderschreven, geschokt. Men Is dan ook van meening, dat het aftreden van Sir Samuel Hoare een waarborg is dat er geen enkele wijziging zal komen in de buiten landsche politiek door de regeering tot nu toe gevolgd. Italië schijnt zich de sancties vooral goed in herinnering te willen houden. Het vereenigingsgebouw der Itallaansche Baiilla-jeugd heeft een steen gekregen, waar op de begindatum der sancties is gegrift met een schande-uitspraak over de uit voerders daarvan PARIJS, 18 Dec. (Reuter). Her riot is heden afgetreden als voor zitter der Radicaal Socialistische Partij. stateeren dat in de geheele wereld mlllioenen en mlllioenen menschen zich dezelfde vraag hebben gesteld. Uitvoerig citeert de verklaring uitlatingen uit den laatsten tijd van Brltsche en Fransche staatslieden. Herinnerd wordt aan het grondbeginsel van het rapport van de Com missie van Vijf, waarvan de Britsch-Fransche voorstellen „de volledige en flagrante ontken ning" zijn. Tegen deze voorstellen worden de volgende bezwaren geopperd: De zitting van het Lagerhuis zal Donder dag ondanks het aftreden van Sir Samuel Hoare gewoon plaatsvinden. Geen orgaan van den Volkenbond Is be- vpegd, een staat, die lid van den Bond is. buiten landsche contröle op zijn bewind of de benoe ming van adviseurs op te leggen. Slechts deze staat zelf heeft het recht, den Volkenbond om deze contröle te verzoeken. De Volkenbond heeft dan den plicht, deze toe te staan, zij kan echter slechts den vorm van onbaatzuchtige medewer king hebben, d.wz. zij moet collectief en Inter nationaal zijn, en den staat, die erom gevraagd heeft, volledige vrijheid bij de keuze van zijn adviseurs laten. Als deze voorwaarden niet ver vuld worden, wordt artikel 10 eveneens geschon den. De Parljsche voorstellen willen Italië een overwegenden Invloed op de contröle op Abes sinië geven, met het uitgesproken doel. Italië het bewind over de hoofdstad en een groot gebieds deel te geven. Indien de Volkenbond hiermee accoord zou gaan, zou hij artikel 10 schenden. 4. Het volledig afstand doen van een strook land en van de haven Assab zou een zuivere scbljnprestatle zijn. De situatie van dtt gebied en van de haven Is zoodanig, dat het slechts van Italië afhangt, door een enkel gebaar Abessi nië zijn eigendom en het vrije gebruik ervan te ontnemen. Bovendien zeggen Frankrijk en En geland Italië contröle over dit gebied toe. Geen orgaan van den Volkenbond Is bevoegd, een der den staat contröle-recht over het gebied van een mede-lld te waarborgen, of zijn Invloed in dit opzicht uit te oefenen. Ook dit zou schending van artikel 10 zijn. In Amerika werden door de echtgenoote van president Roosevelt te New York enkele blokken arbeiderswoningen open gesteld, waarvan de huurprijs zoo laag is, dat zelfs de armsten thans een eigen woning kunnen bezitten Reuter. Men gelooft dat volgeps de gebrui kelijke gewoonte na een dergelijk aftreden, Sa muel Hoare, die In het Lagerhuis aanweflg zal zijn op zijn plaats van afgevaardigde en niet op de mlnlstersbank, een persoonlijke to^lch- tlng zal geven op zijn aftreden, na afloop van den voor parlementaire vragen vastgestelden tijd. Vervolgens zal Attlee de motie fan afkeuring der Labourparty Indienen, waarna Baldwin het woord zal nemen. Herriot verklaarde hierop, dat hij de zoo juist door Vidal en Piot gebezigde woorden niet kon aanvaarden. HU verklaarde zich solidair Laval en trad daarom af als voorzitter Rau Soc. Partij. Daladler verzocht Herriot onmiddeliyk om zijn besluit te herroepen. Herriot verliet echter de zaal. Het bestuur heeft daarna officieel tot Herriot het verzoek gericht op zijn poet’t' biy- ven. tugal en dë Sowjet-Unle sloten zich bij deze gelukwenschen aan. a Kort na 6 uur vanavond begon de Raad met de behandeling van het Itallaansch-Abessinl- sefce „conflict. De voorzitter deed mededeellng van de den Raad ingekomen stukken, nl. de Fransch- Britsche voorstellen van 8 December, en de heden gepubliceerde uiteenzetting van het Abes sinische standpunt. De politie heeft alle bekende nationalistische agitatoren in het district PeipingTientsin ge arresteerd. aangezien zl) een herhaling vreest van een bomaanslag zooals drie laar geleden te Sjanghai is gepleegd, waarbij eenlge hooge Ja pansche amblenar-n werden gedood of gewond. LONDEN, 18 Dec. (Reuter). Aan de journalisten, die zich he denavond aan de woning van Sir Samuel Hoare vervoegden werch medegedeeld, dat deze niemand Icon ontvangen, noch eenige ver klaring afleggen. Botsing tusschen twee vliegtuigen bU Schip hol; leerling-vlieger gedood. De Tweede Kamer heeft de begrooting van het Zuldeneefonds «onder hoofdelyke stetnmming aangenomen. Hoare had zijn Donderdag te houden rede volledig voorbereid. Deze rede had een lengte van meer dan 4000 woorden. Het is nog niet ze ker of hü de rede alsnog zal houden. cVolgens het gebruik zal dit niet mogelljk zijn; mogeljjk is echter dat een uitzondering wordt gemaakt. Eenige uren voor het aftreden van Hoare wa ren reeds geruchten dienaangaande In omloop, die echter niet bevestigd konden worden. Wel kon worden geconstateerd dat men over het al gemeen eigenlijk naar zijn aftreden verlangde Mededeelingen in dien geest zijn waarschijnlijk, 1 ook aan Sir Samuel Hoare ter oore gekomen Toch veroorzaakte het' bericht van zijn aftre den groot opzien, daar men op grond van de ontwikkeling van den toestand aannam, dat er een verschil van meening tusschën Hoare en Baldwin bestond. LONDEN, 18 Dec. (Reuter), in het Lager huis verklaarde Baldwin In antwoord op een vraag, dat het Huis 20 December op Kerst reces zal gaan en 4 Februari weer bijeen zal komen; hij voegde hieraan toe, dat het thans gewoon is, dat aan de motie van verdaging wordt toegevoegd, dat de mogelijkheid bestaat het parlement eerder bijeen te roepen, in- dlen de omstandigheden dit elschen. 2. Geen orgaan van den Volkenbond Is be voegd, een staat die lid van den Bond is het af staan van economische voorrechten voor een deel van zijn gebied aan een derden staat op te leggen of aan te bevelen. De Parljsche voorstel len zijn erop gericht. Abessinië te dwingen of op gebledende*wljze aan te bevelen. Italië econo mische voorrechten, gepaard met polltioneele bevoegdheden, toe te kennen. Dat beteekent een aantasting van de politieke onafhankelijkheid van Abessinië en Is eveneens een schending van 1. Geen orgaan van den Volkenbond is be voegd, een staat, die lid van den Bond Is ge- bledsafstand of zelfs maar gebiedsrull op te leggen of aan te bevelen. Dit zou een schending van artikel 10 van het Volkenbondspact zijn. De Parljsche voorstellen trachten echter onder het mom van gebiedsrull Abessinië een ge- biedsafstand op te leggen of op gebiedende wijs aan te bevelen. Dtt is een schending van arti kel 10. Eden

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1