van Met twee kameraadjes op avonturenreis r den dag Br De politieke mop in Duitschland F 250.- F 750.- F 750.- DElOSPRIJS VOOR LONDEN MAANDAG 23 DECEMBER 1935 KERSTMIS NADERT.. IS ZE GEOORLOOFD? Geestig en nooit plat Kentering Universiteit van Kiew Paderewski Rattenverdelging DOOR FLETCHER Koolzuur al» middel tegen een rattenplaag Kentering j I Het komt er in hoofdzaak op aan, hoe ze getapt wordt en door wien AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL I De ster van Bethlehem is opgesmukt TWEEDE HOOFDSTUK de had (Wordt vervolgd) 0 Ook de persoonlijke eigenaardigheden --™J worden in Ook maakte hy kennis met de andere kinderen, en het eene Jongetje, dat Peter heette was weldra goeie maatjes met den leuken stuurman. Deze vertelde dat mijnheer Delmonte eenige maanden geleden gestorven was en dat hjj met Paulette getrouwd was en nu in Parijs woonde en voor zaken op reis was, toen hy op het station Pietje ontmoette. der den ganlsatie voor joodsche cultuur. Doch de joden voelden er niets voor. Lesbia moeten deze soort: Een klant komt een café binnen en bestelt: Maar mannen van uw eenmaal martelaars van „Excellentie.” zoo antwoordden zy: „het is best mogeiyk dat de nazi’s het te druk hebben met den opbouw van den natlonalistiscthen staat om moppen te verzinnen, wy voor ons echter willen Duitschland niet langer vergif tigen met de zwoele uitingen van onzen geest. Laat de nazi’s maar „Wltze” maken, dan zul len wy wel zoo lang voor ze exerceeren.” bij verlies van een hand, een voet of een oog. Het gesprek werd nog eenigen tijd op fluis terenden toon voortgezet. Dan stond Sander op. Hy nam de kaart en het moordwerktuig, verborg het voorzichtig tusschen zyn kleeding en ging zwygend heen. De strijd tegen de ratten wordt op allerlei wijzen gevoerd. Men zoekt echter telkens weer naar eenvoudige hulpmiddelen die voor den mensch weinig last veroorzaken. De directeur van den dierentuin te Heidelberg, dr. Fehringer, deelt in de „Zoologischer Garten" mede, dat hy een rattenplaag door toepassing van vast koolzuur geheel overwon. Het kool zuur, dat in de stalen cylinders voor allerlei doeleinden onder hoogen druk in den handel is, kan gemakkeiyk in vasten vorm, als z.g. kool- zuursneeuw, worden verkregen. Dit vaste kool zuur werd in de gaten, die zich in de vloeren en wanden der ruimten bevonden, gebracht. Dit geschiedde ’s morgens vroeg, als de ratten na hun nachteiyke rooftochten in hun nesten sla pen. De openlngen werden na het Inbrengen van het koolzuur dicht gemaakt. Het vaste kool zuur gaat nu spoedig in gasvorm over en ver breidt zich door de gangen en nesten, waar het door de zwaarte van het gas langen tyd aan wezig biyft. Op deze wyze verdwenen de onge- wenschte gasten geheel, vooral als men eens per maand de behandeling herhaalde. In een die rentuin en ook onder andere omstandigheden, waarbij het toepassen van vergiftige gassen of het neerleggen van vergiftigd voedsel onge- wenscht is, kan het onschadeiyke koolzuur een geschikt middel zyn om ratten (en muizen) te verdrijven. Besloten werd, dat de stuurman thans de zorg voor de beide kinderen op zich zou nemen, en ze zoo spoedig mogelyk by hun ouders terug zou brengen, ’s Middags maakte het gezelschap nog een flinke wandeling in de omgeving van het dorp, waarby de kin deren van den stuurman allerlei lekkers kregen. IHIIHKIIIIIItlIllMIUIMHWWZHHNmimillWI •■■«MMMMmMWMMMWMVMW,»* voetstappen was verneembaar. Sander bracht zyn horloge te voorschijn en belichtte het een oogenblik met den korten flits van zyn zaklantaarn. 11.15. Nog vyf minuten! De spoorbaan wist hy in zyn onmiddeliyke nabyheid.... Dan hield hy plotseling den stap in. Uit de richting van de spooriyn aag hy een zwak- schijnend lichtje langzaam op zich afkomen. Snel en geruischloos stoop hy in het struik- gewas terzijde van den weg. verborg zich ach ter een dikken boomstam en wachtte af. Toen, terwyi hy het flauw-flikkerend lichtje nader zag komen, hoorde hy het zachte ge rinkel van een zilveren klokje. In den schyn van den omhoog gehouden kaarslantaarn onderscheidde hy een knaap, die het kaarslicht voor zich uitdroeg en met de andere hand het klokje klinken liet.... En achter den knaap schreed een priester, bekleed 1 Fwv kvii gézvlq zIa rxAdten 1 -X cxi otium, Mc UUBCll Uccxgcsxagcn, QC- lippen een gebed prevelend, de handen omvou wend Ons Heer.... Sander week verder terug. Achterwaarts schuifelend bereikte hy den greppel en liet zich omlaag zakken.... Maar toen de priester en zyn geleider allengs nader kwamen, hield hy den adem in.... On- beweegiyk stond hy, roerloos in den plechtig- zwygenden nacht.... Een herinnering welde in hem op, een terug denken aan één oogenblik van zóóveel jaren terug, toen hy nog op den leeftijd van dien koorknaap was.en toen Ons Heer hem voorby ging, knielde Sander in den greppel hy boog het gelaat ter aarde Op hetzelfde oogenblik hoorde hy de stam pende wielen van den express met donderend geraas over de spoorrails rollen. Eindeiyk was het uur van afscheid aange broken. Plet en Wiet gingen met den stuur man naar het station, waar zy door allen uitgeleide werden gedaan. Vooral vrouw Hermann en de kinderen waren erg aan het tweetal gaan hechten, en het afscheid was nogal zwaar. Ze beloofden spoedig te schrij ven. i de huisknecht, Ik heb ze gehouden als een soort curiositeit. Op een teeken van zyn meester baalde Janna way zyn curiositeit; Jocelyn nam ze haastig van hem aan en bekeek ze nauwkeurig. Hy kon een uitroep van verwondering niet onderdrukken. *t Was een ordinaire sigaret zonder merk of firmanaam. Twee dagen daarna bevond Sander zich op den weg, die leidde van de boerdery naar de spooriyn. Gedekt door de donkere nachtschaduwen der dichtgeplante boomenry, liep hy langzaam, schrede na schrede, nu en dan angstvallig om zich heen spiedend, door den stlkdonkeren, angstlg-zwygenden nacht. Geen ander ge luid dan het zacht-ruischend geritsel der boombladeren en de doffe klank van zyn behoed zaam Ingehouden en had hy het huis verlaten. Hy was ook Downingstreet reeds uit en bevond zich in het Park voor hy er zich een duldeiyke voorstel ling van had gemaakt, waar hy precies op uit was. Juist! zei hy tot zich zelf, terwyi hy met zyn wandelstok door de lucht sloeg, tot ver wondering van verschillende politieagenten die hem evengoed kenden al den Eersten Minister. Juist, te drommel, zoo is het! Dat spoor zal ik volgen daar moet het zyn. Jocelyn liep door tot Victoria Street, ging die drukke winkelstraat in en raadpleegde zyn zakboekje, waar het kantoor was van Reder- dale’s broer van wien hy compagnon was Hy vond het ten slotte op de bovenverdieping van een hoog gebouw en was zoo fortuiniyk mr. James Rederdale thuis te treffen. Ik ben bang, dat u denken moet dat ik voor een vreemde boodschap gekomen ben, zei hy, nadafze de gewone gémeenplaatsen hadden gewisseld, t Is Sen feit. mr. Rederdale. hoewel ik met uw broer slechts pas had kennis gemaakt toen hy door den dood werd getroffen dat ik genegenheid voor hem had opgevat en ik had gehoopt dat onze kennismaking biyvend zou zyn. Ik kwam hier om u te vragen my een aan denken van hem te willen geven. Met genoegen mr. Chenery. u kunt van den armen Val krijgen wat u maar wenscht Dan zou ik wel graag den sigarettenkoker willen hebben, waaruit hy zyn laatste sigaret nam, zei Jocelyn. James Rederdale stond van zyn bureau op en opende de deur van een tusschen kamer. ezeten te midden van den kring der revo- lutionnairen, luisterde Sander met ge spannen aandacht naar den fluisterenden woordvoerder, die aan het eind van zyn rede gekomen was: gebleken als nu eenmaal is, kameraden, dat met parlementair gekonkel niets te berei ken is. Er dient andermaal een daad gesteld te worden en één onzer zal het lot tot uitvoe ring hiervan aanwijzen. Van hem, dien het lot treft, verwachten wy stipte nakoming onzer instructies, onverschrokkenheid in het gevaar, en trouw tot in den dood. Ik verzoek u allen, kameraden, door opheffing der handen een teeken van instemming met dit genomen be sluit te geven.” Allen, ook Sander, staken de rechterhand omhoog. De woordvoerder nam nu eenige blanco- velletjes papier, schreef op elk daarvan een der namen der aanwezigen, rolde het strookje in een kleinen koperen ring en wierp ae allen by elkaar in een kistje. Hy sloot den deksel, schudde den inhoud dooreen en verzocht een der mannen een rolletje uit het kistje te nemen en het hem te overhandigen. Hy nam het lot in ontvangst, ontvouwde het papier uit zyn omhulsel en noemde fluisterend den naam: Sander. De mannen stonden nu allen op en reikten Sander de hand. Dezen was alle bloed uit het gelaat geweken en zwygend beantwoordde hy den handdruk der kameraden. Dan verzocht de woordvoerder om stilte en sprak .Mannen! Het lot heeft onzen kameraad San der tot den volvoerder van den aanslag aange wezen. In niemand van ons zal ook maar de geringste twyfel opkomen aan den moed van hem, dien het lot begunstigde, en ieder onzer zou evenals hy de mogelijke gevolgen van deze daad met vreugde aanvaarden!” Er klonk een gedempt applaus. Daarop wendde hy het gelaat tot Sander en sprak hem toe: .Kameraad Sander! Namens ons allen wensch ik je geluk met den uitslag van deze beslissing, welke Je in de gelegenheid zal stellen Je meer dan een onzer metterdaad te onder scheiden. En Ik wensch je succes by je poging, by je vasten wil tot het welslagen onzer onder neming!” Een zacht applaus zwol aan tot een gedempte ovatie. Andermaal wenkte de woordvoerder ten tee ken van stilte. Hy reikte Sander de hand en sprak dan fluisterend verder: „Kameraden! De te nemen maatregelen zul len verder door Sander en my onder vier oogen besproken worden. Ik sluit voor heden de ver gadering en reken als altyd op aller stilzwy- gendheld." De mannen gingen nu zwijgend uiteen en Sander bleef alleen met het hoofd der misda digers bende. Deze nam een vrij groot vel papier uit een kast en spreidde het voor Sander op tafel. Sander zag een kaart, een nauwkeurig getee- kende schets met lynen. cirkeltjes en kruisjes. De ander boog zich over Sander’s schouder en wees met den vinger op de aangebrachte tee- kens: „Het kan niet missen, Sander!" zei hy kalm en overtuigend. „Hier, die gestippelde iyn, is de grens. Dèar, die dikke blauwe streep, is de spooriyn. Deze pUl geeft de richting aan. Hier, die stip, is de boerdery, die je als uitgangs punt neemt. En hier, dit roode cirkeltje, is de plek, waar de trein de bocht neemt." Hy liet Sander eenige oogenblikken den tyd, om de situatie in zich op te nemen en ging toen tegenover hem aan tafel zitten. „Om elf uur ben je in de otrweving van de boerdery! Vandaar loop je dezen weg langs hy is breed en beplant met vele boomen, waarachter je je zoo noodig verschuilen kunt! Terzijde van den weg, rechts, loopt nog een droge greppel ook die kan je wellicht nog te pas komen! De weg is niet langer dan tien minutén gaans, een zee van tyd.... overhaas ting heeft menig plan doen mislukken.... Pre cies om 11.21 passeert de trein de bocht.... dèar zul je je slag slaan!” Sander keek en luisterde nauwlettend toe. De ander stond op, greep nogmaals in de kast en legde voorzichtig een bolvormige metaal- kleurige bus op tafel. „Dit is alles, Sander! Groot is hy niet: je zult hem gemakkeiyk onder je kleeren verber gen Jcunnen. Maar de uitwerking zal ontzettend zijn!” zyn fluisterende stem ging over in zacht ge- llspel. „De gewonnen inlichtingen kunnen niet fa len. Sander. Den derden wagen achter den tender moet je hebben! De eerste en tweede kunnen zoo mogelyk gespaard worden.... van de rest zal geen stuk heel biyven! In den der den wagen zit hy zelf, in den vierden zyn ge volg. Gooi op het juiste oogenblik. Sander, en gooi met kracht!” Hy boog zyn gelaat naar voren tot vlak by dat van Sander, zyn stem klonk als een drin gende waarschuwing. „Spring dan onmiddeliyk terug, Sander! Rén terug, wat Je rennen kunt!” Hy strekte de hand naar Sander uit, en er was een zweem van menacheiykheid in zyn gebaren „De kans is niet gering. Sander, dat Je ook zélfJe bent niet getrouwd, Sander, je hebt geen kinderen.... maar houd er rekening mee.... de uitwerking zal ontzettend zyn!” Dien middag woonden mr. Pontifex en zyn dochter de tuinparty by van Lady Sternwold te Wimbledon, een wyk die kort te voren door den hoogeren stand ontdekt was en waardig was bevonden om er te wonen, en dus ook gemakkeiyk bereikbaar, hoewel het eens even ver van Londen lag Londen in de beteekenls van Mayfair Belcravia als de Zullpool. Het was mr. Pontifex een inneriyke ergenis, dat hy aan die sociale plichtplegingen niet kon ont komen: hy moest er naar toe of hy gaarne ging of niet en zyn dochter trachtte hem aan het verstand te brengen, dat hy dan toch even goed kon gaan met een opgeruimd gezicht. Niettemin was hy in een alles behalve ver- zoeniyke stemming, toen hy in zyn auto stapte en naast Lesbia plaats nam en hy gaf rond uit zyn afkeer van tuinfeesten in het algemeen en van dit in het byzonder te kennen. U zoudt veel liever in een ouden boek winkel wat hebben rondgesnuffeld, niet, vader? merkte Lesbia op. positie moeten nu zichzelf weten te maken. Zoo was het vroeger en zoo zal het nu nog wel zyn. Per slot van rekening, als u maar vriendelyk rondkykt en tegen iedereen lacht, hebt u aan uw verplich tingen voldaan. Mr. Pontifex zuchtte in stilte. HU hield er heelemaal niet van, tegen iedereen te. glim lachen. Bepaalde staatszorgen drukten hem op dat oogenblik niet en dat was al heel ge- Paderewski heeft, zooals wy hebben gemeld, onlangs zyn 75sten verjaardag gevierd. Ten einde den genialen kunstenaar en staatsman een bewijs van hun bewondering te geven, heeft de Bond van in Amerika wonende Poolsche oud-strijders hem een even origineel als vin- dlngryk geschenk aangeboden. Het betreft een horloge, vervaardigd door een in New York wonenden Poolschen hor logemaker. De uren vormen den voornaam en naam van Paderewski, de minuten stellen voor een piano-klavier en de wyzers zyn gemaakt in den vorm van een schrijfpen en *n maat stok. De wyzerplaat is opgesmukt met noten voorbeelden uit de beroemdste werken van den meester. ATT TT* A °P dit blad zyn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen le' *7^0 by levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door |h' *7^fl bü een on8eTal met I <1 .Tj A\ lil TIN 11 r. sl ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen A ff UV» verlies van belde armen, beide beenen of beide oogen UU« doodelyken afloop De openbare organisaties in de Oekraïne hebben het eeuwfeest gevierd van de Univer siteit van Kiew. Dinsdag is een plechtige zit ting gehouden, waaraan werd deelgenomen door den president van het.centraal uitvoe rend comité der Sowjet Unie en van het cen traal uitvoerend comité der Oekraïne, Pe trowski, vertegenwoordigers van het Centrale comité der communistische party en van den Raad van Volkscommissarissen der Oekraïne. Ter gelegenheid van het eeuwfeest der Universiteit van Kiew en den ISOsten Dies van de Universiteit van Charkow, welke dezer dagen zal worden gevierd, heeft het centraal uitvoerend comité der Oekraïne onderschei dingen verleend aan tal van geleerden. De bladen publioeeren gelukwenschen aan het adres der Universiteit. 5 T"a en vroolyk gezelschap verlaat de kleine, H gemoedelyke „Knelpe". Een ballonronde Berliner, die zich beaat voelt achter zijn zesde „Molle”, vloeibaar brood, staat op. steekt zyn arm in de lucht en roept: „Melne Damen und Herren, mit treuem Deut- schen Gruss: auf Wiederschau’n!” Luid gelach. Niemand neemt ook maar den Schyn aan om zich te ergeren. En men roept het den vrooiyken dikkerd na: „Auf Wieoer- schau’n”. Geen mensch oordeelt het noodig eeo boos „Heil Hitler" te doen hooren. Zaterdagmiddag. Voor een winkel, die een groot zwart bord heeft uithangen met in gulden letters het zoo beminde woord .„Butter”, staat een lange file menschen onder het toezicht van twee Schupo’s te wachten op het moment dat zy een „Viertel", of voor zoover zy getrouwd zUn en kinderen hebben, zelfs twee „Viertel” oftewel een half pond boter in ontvangst mogen nemen. In de file heerscht niet de down-stemming der lange ryen, die ten onzent in de dagen der dis tributie de winkels belegerden. Een lange^na- gere man het komt nameiyk voor dat een Berliner lang en mager is heeft het woord .Koter? Boter? Wat Hitler eens beloofd heeft, is vrijheid! En de vryheld hebben wy nu. Over boter sprak de „Führer” nooit." AlcrPmPPnci A e„l,>,.».V« - ***e>«-***^v-**t> ((enijriiiviu. niltvll tl <7 Otl IlIp'I 3 biyven ernstig. Maar zy biyven rustig staan en geen haar op hun hoofd schynt er aan te den ken om den onverlaat dadelyk naar het eerste het beste concentratiekamp te sleuren. Aan den anderen kant echter kan men nooit een zeer deftig en zeer duur schoonheidsinstituut aan den Kurfürstendamm passeeren, of de Ber liner, die u vergezelt, verhaalt uitvoerig dat de eigenaar er van nu al twee Jaren achter slot en grendel zit, omdat hy beroemd was voor de moppen op het natlonaal-socialistisch bewind, die hy zelf verzon en waarmee hy zyn klanten vermaakte. In Duitschland is de „politischer Wits” op het oogenblik een probleem. Duizenden grappen op het natlonaal-socialistisch bewind en zyn voornaamste persooniykheden doen de ronde. Opmerkeiyk is het dat al deze moppen in den regel zeer geestig zyn en practlsch nooit afdalen tot de platheid, waarvoor men het zeer fat- soeniyke woord van bittertafel -conversatie heeft uitgevonden. De groote vraag is nu: Mag dat? De eene par ty die, zooals de volksmond meent te weten, de hooge bescherming geniet van den Ryksmlnis- ter voor propaganda, dr. Goebbels, is er vier kant op tegen. De andere partij, welke zich be roept op Hitler zelf en op Minister-President Goering, die er niet voor terugschrikten eenige Amerikaansche uitgaven van caricaturen en aardigheidjes ten koste van de nazi's, met een persooniyk schrijven in te lelden, vindt dat de „politischer Wits”, ook al is hy nog zoo scherp, niets hoeft af te breken en integendeel veel tot de populariteit van het bewind en zyn dragers kan bijdragen. De kranten en tydschriften die een respec tabel aantal kolommen aan dit vraagstuk wyd- den, zyn het er in het algemeen over eens dat het tappen van moppen „an slch” heelemaal niet erg is, en dat het er slechts op aan komt, hoe zy getapt worden en door wie. Iemand die vroeger bekend stond als een overtuigde te genstander van de nazi’s en thans grappen op hen verkoopt, moet noodzakeiyk den tndruk wekken, dat hy tersluiks bereiken wil, wat hy door rechtstreeksche propaganda niet meer be reiken kan, nameiyk de afbraak van het pres tige der regeering. Daarentegen mag degene, die al jaren lang gevochten heeft onder de vanen van Adolf Hitler, gerust een goede mop vertel len. In de loopgraven circuleerden duizenden aneodoten over de legeraanvoerders op wier bevel mlllioenen soldaten hun leven waagden voor hun vaderland. Op het platteland hoort men ontelbare vrooiyke verhalen waarin de Heiligen voor wie de geloovige boer een klnder- Ujke vereering heeft, de hoofdrol spelen. En men citeert in dit verband een anecdote hit het leven van Hindenburg, waarom ook de nazi’s steeds van harte gelachen hebben. Het was kort na den slag van Tannenberg. Een groot gezelschap hooge officieren vierde de overwinning en bezong daarby de heldendaden en de strategische spitsvondigheden, waardoor elk hunner had bygedragen tot een zoo roemryk resultaat. Von Hindenburg luisterde langen tijd zonder zich in de debatten te mengen. Maar dan klonk plotseling zyn stentorstem: ,Müne heeren, het Is uiterst interessant wat ik hier allemaal hoor. Maar vertelt u my nu eens één ding: Wie heeft naar uw inzicht den slag van Tannenberg eigenlyk gewonnen?” Algemeen stllzwygen. Niemand voelde er klaarbiykeiyk iets voor om den roem zyner wa penen zoo maar zonder meer af te staan aan den veldmaarschalk. Dan sprak Hindenburg: .Jk constateer, myne heeren, dat het klaar- biykeiyk heel moeiiyk is om vast te stellen wie den slag van Tannenberg nu eigenlyk gewonnen De sigaret die de arme Rederdale juist had opgestoken, voor hy dood neerviel! ant woordde hy. Hy nam een diepen haal groote God, Lesbia. veronderstel eens dat die sigare' Vergiftigd was. Ze keken elkaar een oogenblik aan en knikten dan tegen elkaar, als in wederzydsch be- grypen. Ja, zei Lesbia, die mogeiykheid bestaat. Jocelyn voer met de hand over zUn voor hoofd Ik herinner me nu, zei hy peinzend, dat ayn sigarettenkoker in den zak van zyn overjas zat en dat hy, toen we in myn kamer kwamen, zyn overjas uittrok en hem over den rug van een stoel hing. Hy haalde den koker uit zyn zak en stak hem er weer in voordat hU aanstak Veronderstel nu.... Ja, zei Lesbia toen hy ophield en de kamer weer op en neer begon te loepen. Ver onderstel wat! Veronderstel nu, dat die kerels inderdaad zulk een verschrikkeiyk vergif hebben ontdekt, els waarop je zoo juist doelde en dat zy, of bevelhebber over het leger dat nc- saamgesmolten genoemd kan worden' nationaal-socialistische beweging). dragers van het nazi-bewind vrerj-” „politischen Wltz" gaarne gehekeld. By voorbeeld: ..Hitler, Goebbels en de President der Reichs- bank. dr. Schacht, wilden eens rustig in een gewoon Beriynsch bieriokaal een glaasje drin ken en een stukje eten, zy gingen op pad en slaagden er in hun incognito te bewaren. Nie mand herkende ze. Nu zult u zich afvragen hoe dit mogelyk is. Toch was er niets zoo eenvoudig. Hitler had nameiyk zyn haren ge kamd zooals een normaal mensch dat doet. Goebbels zeide tien minuten lang geen woord En dr. Schacht.... betaalde. Nog een ander voorbeeld: Op een reis door Duitschland ontmoet Hitler een vrouw met een drieling. Hy laat zyn auto dadelyk stoppen en bekykt de kinderen waar voor hy, als bekend, steeds een groote gene genheid aan den dag legt, lang en nauwkeurig. Eindeiyk richt hy zich tot de moeder: „Het zyn prachtjongens. Maar hoe houdt u ze eigenlyk uit elkaar? Er is niet het gering ste verschil In ze te ontdekken." „O,” antwoordt de moeder: „dat is vry mak- keiyk. Deze hier, de kleine Dolf (Adolf Hitler) Is reuzen-zoet. Met hem hebben wy nooit den minsten last. De middelste dien wy Joseph (Jo seph Goebbels) hebben genoemd, schreeuwt van 's morgens tot 's avonds. En den kleinen Her mann (Hermann Goering) kennen wy daar aan dat hy drie malen daags huilt om een ander jurkje.” En verder zyn er allerlei aardigheidjes van heeft. Het zy zoo. Maar stelt u zich eens voor dat de Russen gewonnen hadden. Dan zou het. dunkt my, toch wel boven allen twyfel ver heven zyn, dat de opperbevelhebber, generaal- veldmaarschalk Von Hindenburg den slag van Tannenberg verloren had!" De „politischer Wltz” is actueel en verspreidt zich met ongeloofeiyke snelheid. Reeds denzelf- den dag dat Hitler aan Seldte den brief schreef waardoor het lot van de Stalen Helm bezegeld werd, vertelde men ons dat de laatste drie Jaren de warmste geweest zyn welke Duitschland ooit heeft gekend. In 1933 toen Hitler aan het be wind kwam was de hitte zoodanig, dat heele massa’s Duitsdhens er plotseling bruin van werden. In 1934 het Jaar der Röhm-revolte was het nog warmer; een aantal Dultschers wilden amok maken en moesten doodgeschoten worden. In 1935 werd de hitte van dien aard dat zelfs de Stalen Helm smolt. Voorts toont de „politischer Witz" dat het volk toch nog wel eenigen kyk heeft op den gang van zaken, ook al Jubelt de pers alles toe wat de regeering doet en al bevatten de kran ten geen woord critlek meer. Zoo moet Hitler onlangs een zeer benauwden droom gehad heb ben. Hy stond voor een berg dien hy over moest en die zeer steil was. Hy kwam er echter overheen, doch toen stond hy voor een twee den berg, veel hooger dan de eerste. Ook dit maal wist hy den top te bereiken, maar toen verhief zich voor hein een derde berg, en hoe hy zich ook inspande, zyn krachten begaven hem. Hü kwam er niet overheen. Den volgenden morgen ontbood de „Führer” dadelyk de beste waarzegster van Beriyn en vertelde haar zijn droom. Na eenigen tyd te hebben nagedacht, zeide zy hem: „Meln Führer, die eerste, betrekkelyk mak- keiyke berg verzinnebeeldt, den kranten- en fllmmagnaat Hugenberg die nog eenigen tyd uw minister was voor hy u te lastig werd. De tweede berg die zooveel meer moeite kostte, heet Duesterberg, de man die de Stalen Helm leidde en dien u lang niet zoo makkeiyk klein kreeg. Wat ten slotte den derden berg betreft, de juiste beteekenls daarvan is dat u nog één groote overwinning behalen moet voor u defi nitief de macht in handen krygt. Uw droom bewijst dat u daarvoor op het oogenblik nog niet sterk genoeg is. De derde berg heet Blom- (Zooals men weet, is generaal Von minister van Oorlog en de absolute - J nog geenszins met de „Heil Hitler, een borrel.” Hy drinkt zyn glas leeg en zegt: „Heil Hitler, een bier.” Na eeni gen tyd vraagt hy: „Heil Hitler, nóg een bier.” Den waard wordt het dan een beetje te kras en hy probeert den man‘aan het verstand te brengen dat één keer „Heil Hitler” wel ge noeg is. Waarop de klant antwoordt: „Zeg eens even, vriend, zat j y in een con centratiekamp of 1 k?” Ook de overgevoeligheid van sommige al te radicale nazi’s moet het ontgelden. Drie reizigers zitten tegenover elkaar In den trein. „Hè, hè.” geeuwt de een. „Ja, ja,” verzucht de ander. Waarop de derde opspringt' „Myne heeren, wanneer u zich nog éénmaal op dezelfde wyze uitlaat over de regeering, dan waarschuw ik de politie.’: En natuuriyk ontbreekt ook de Jiddische gein niet. Een Jood loopt als een razende trap op, trap af, gang in. gang uit door een belasting kantoor. Ten slotte wordt hy aangehouden door een portier die hem vraagt of hy iets zoekt. .Jawel,” antwoordt de ander: „Hangt er nu nergens zoo'n bordje van „Joden zyn hier on- gewenscht?” Natuuriyk krygen, vooral van de tegenstan ders der politieke moppen tapperij, de Joden weer de schuld. Zy zyn het die op deze wyze het natlonaal-socialistisch regiem aan zyn eigen belacheiykheid willen doen ondergaan. Maar de voorstanders van den „politischen Wltz” schromen er niet voor, niemand min der dan Goering aan te wyzen als den man die de joden aanzet om zooveel mogelyk „Wltze” te verzinnen. Hy zou zich daarvoor zelfs in verbinding hebben gesteld met de centrale or- een hunner Rederdale uit den weg wilden rui men wat was dan gemakkelyker dan zyn sigaretten te vergiftigen terwyi zyn overjas in de vestibule bij de Vespucci's hing? Niets, erkende Lesbia. Maar Je moet niet vergeten dat je van Vespucci’s eeriyke ver bazing overtuigd was en dat de derde dien Je voor een Amerikaan hield, nergens van kon weten. Natuuriyk, natuuriyk, gaf Jocelyn toe. ’t Is Juist daar, dat ik eenig licht bespeur. Dat brengt ons op von Schlelnitz, Lesbia Indien deze drie, Vespucci, von Schlelnitz en de Amerikaan, de bende vormen, dan kent leder hunner het geheim. Wat kan hem er van weer houden. Rederdale’* sigarettenkoker uit zyn overjas te haten in de vestibule by Vespucci, dat geheimzinnige vergif of wat het dan' is, er in te doen en naar zyn plaats terug te keeren, in de zekerheid dat Rederdale sterven zou en dat niemand aan hem zou denken? Je kunt er zeker van zyn Lesbia dat het zoo gebeurd is! Maar hoe kunnen we er het bewUs van leveren? De sigaret, natuuriyk de sigaret! Dat ik daar niet eerder aan gedacht heb! Alvorens Lesbia kon antwoordden had Jocelyn plotseling zyn hoed, zyn handschoenen en zyn wandelstok gepakt en snelde hy naar de deur. Ik heb een Idee! zei hy, met zyn hand wuivend. Eert prachtidee. Ik zal het je later wel vertellen.Ben je vanavond op het tuin feest van Lady Sternwold? Voor Lesbia iets kon zeggen om hem te weer houden was Jocelyn de kamer ultgeschoten Ik heb al zyn toebehooren hier, zei hy. Ik heb het den dag daarop hier gebracht. Laten we eens zien of we den koker kunnen vinden. Hy bevond zich in den binnenzak van de lichte overjas die hy het laatste uur droeg, zei Jocelyn. Dan moet hy er nog zyn, merkte zyn broer op, want er Is nog niets aangeraakt. Misschien kunt u my de jas aanwyzen. Vyf minuten later verliet Jocelyn het gebouw met den sigarettenkoker van Valentine Reder dale in zyn vestzak. Hy riep een taxi aan en verzocht den chauffeur naar Down Street te ryden. Nauweiyks zat hy, of hy opende den koker en onderzocht den inhoud. Er zaten nog vyf sigaretten in, elk van hetaelfde merk van zeer lichte tabak. Ze droegen den naam van een zeer bekende firma van sigarettenfabrikan ten by Piccadilly Circus. Jocelyn borg den koker weer weg, hy werd verteerd van onge duld en zoodra hy op zyn kamer was. belde hy om Jannaway. Jannaway, vroeg hy, waar Is de sigaret gebleven, die mr. Rederdale juist had opge stoken, toen hy viel. Ik heb ze bewaard mynheer, antwoordde waarschuwing die men hem in het oude boek had toegestuurd. Nacht en dag vroeg hy zich af wat er ging gebeuren; de onzekerheid ont roofde hem slaap en eetlust. Hy dacht dat zyn kwelgeesten onverblddeliyk zouden zyn; dat sU voor menschen niet meer medeiyden toonen zouden dan zy getoond hadden voor z'n vee. Van niets en niemand ondervond hy eenigen steun. Marinier, in wien hy zooveel vertrouwen had gesteld, leek wel een heiblok; er was op het oogenblik geen beweging in hem te krygen; sir Philip Blackford had met zyn karakte ristieke ruwe openhartigheid die by z’n vrienden niet altyd in goede aarde viel rondweg gezegd, dat. Indien het geheimzinnige drietal zyn be weringen waar kon maken zy hem in een rtrik hadden, dien zy konden toehalen, als het nun beliefde. Indien deze menschen hun bedreigingen, zooals ze door hun afgezant werden weergegeven ten uitvoer kunnen leggen, zei de eminente rechter, terwyi hy het bureau van den Eersten Minister bewerkte met een vuist waarmee een bokser eer zou hebben Ingelegd, Indien deze menschen de geheimzinnige slachters zyn van uw vee en dat met middelen zoo sluw en zoo subtiel, dat onze beste experts ze niet kunnen achterhalen, dan valt er voor ons niets anders te zeggen dan: God moge ons bystaani Mannen die over een dergeiyke macht beschikken, be- heerachen de wereld. Maar wat staat my te doen? Eerste Minister hulpeloos gevraagd

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 10