ONS BLAD Anthony Eden volgt Hoare op X A I i i 11 Het nieuws van heden De autonomie in Noord-China De Britsche démarche bij de Middel- landsche Zee-mogendheden Een Abessinische overwinning? rat ONLUSTEN TE CARACAS DE BAROMETER ANTWOORDEN ZIJN VRIJ GUNSTIG JOH. LAUWERS DE ANTIJAPANSCHE REDE VAN PITTMAN GEEN NIEUWE VOLKEN- BONDSMINISTER MAANDAG 23 DECEMBER 1935 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Een „perfect gentleman Makalle in handen der Abessiniërs Twee ministers vervangen Italiaansche senaat verdaagd Tot 12 Maart Volledige tekst naar Tokio geseind Hauptmann zal gratie vragen Elf personen gewond Ba overval te W' York De brand te Irkoetsk i - I Beschuldigd van spionnage ten gunste van Duitschland Vier Belgen te Luik gearresteerd Schietpartij in Fransche kazerne Met Japansche garnizoen zal bin nenkort worden versterkt Anti-Japansche actie der studenten Geen bijeenroeping van den Volkenbond Kabinetswijziging in Joego Slavië Wit Russische aanslag op Sowjet-trein? jjNiets bijzonders,” zegt Badoglio DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Vliegboot in zee gestort Regeering is den toestand echter meester PAÏGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER Koning van Griekenland zal pas antwoorden na overleg met alle partijleiders Verwoede strijd gaande ten Wes ten van Aksoem in het voor deel van Ethiopië Er zouden meer dan 200 personen gedood of gewond zyn ■en kapitein en een soldaat werden zoodanig Vyf en twintig dooden ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Marokkaansch fuselier schiet een kapitein en een soldaat dood ^VtWWWWUIII Hoewel pas 38 jaar oud, heeft hy reeds veel belangrijk werk voor zyn land verricht Hr i r NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 70 Geweldige brand te Cardiff. 2 H ▼an *r f>n der grootste hotels te Ooslvoorne afgebrand. Anthony Eden I Eden it- «y be— offii dogl fi Koning George van Griekenland t ibte- JB.) Een aantal bla ken voornemens Is een L L Stand op Maandag 9 aar v.m.: IS» Vorige stand: 751.4 De Negus bezoekt in gezelschap van een Amerikaanschen arts de gewonde Abes- sinters, die te Dessie worden verpleegd ef) Dc bladen be- Ichten insake het Te Amsterdam zijn drie kinderen door het gezakt; zy konden met moeite gered werden. Aanslag van Wit-Wamrn op een Sowjet-trein? Er zouden meer dan 200 menschen gedood of gewond zijn. Onlusten te Caracas; regeering van Venezuela te den toestand echter meester. i i LUIK, 31 Dec. (Reuter.) De politie heeft vier Belgen gearresteerd, die beschuldigd worden van spionnage ten gunste eener buitenlandsche mo gendheid. De aangehoudenen hebben reeds be kend. Naar Havas meldt, is hier sprake van spton- nage ten gunste van Duitschland. In 1934 werd hl) Lord Privy Seal zonder zetel in het kabinet en speciaal bestemd voor Voi- kenbonds-aangelegenheden, terwijl hij daarna, bij het aftreden van Sir John Simon, minister voor Volkenbondsaangelegenheden werd. landsche Zee-mogendhedei van gevoelens, dat Indiërs staat blijkt een doeltrefti derkeerlgen steun op te at slco gelijk wordt verdeelli volk met meer respect ai Geen Belgisch voetbalelftal naar de Olympi sche Spelen te Berlijn. Kan de scheuring in den Ned. Biljartbond nog voorkomen worden? Aljechin bevestigt zijn uitdaging tegen Euwe. O O Te *s-Gravenhage is de acte van oprichting van de Nozems gepasseerd; minister De Wilde heeft den Raad van Beheer geïnstalleerd. Italiaansche Senaat tot 12 Maart verdaagd. Versterking van bet Japansche garnizoen In Noord-China. ATHENE, 21 Dec. (A.NJ>.) Van betrouwbare zjjde wordt vernomen, dat zoowel koning George als de Grleksche minister-president besloten ■ouden hebben, op het Britsche verzoek om in lichtingen omtrent de bereidheid van Grieken land om In geval van een aanval op -e Brit sche vloot militairen bijstand te verleenen. pas te antwoorden na overleg met alle partijleiders. Men noemt oa. de namen van Sofoells. Tsalda- rls, Theorokls, Kondylis en Venlzelos. Er zou In Grleksche kringen een zekere aarzeling be staan inzake den Inhoud van het antwoord, en wel omdat Griekenland niet is ingesteld opeen o jo AKEN, 21 Dec. (A.N.PJ De vier beschul digde bewoners van Malmedydie op grand van hun tegen den Belgischen staat gerichte actie het Belgische staatsburgerschap hebben verfo ren en uit Belgis zyn uitgewezen, zjjn te Aken feestelijk tagehaald. zy werden doer den re- geeringscommlssarls van Aken officieel ontvan gst en verwelkomd. ADDIS ABEBA, 21 Dec. (D. N. B.) Van Abessinische zjjde wordt medegedeeld, dat de troepen van Ras Seyoem Makalle en omliggend gebied hebben heroverd. Be vestiging van dit bericht is evenwel nog niet ontvangen. ROME, 22 Dec. De senaat is verdaagd tot 12 Maart. De president Foderzonl. heeft de zitting gesloten, terwijl dc senaat zich onder stormach tig enthousiasme aansloot by de gelofte van on wankelbare trouw aan het koningshuis en aan Mussolini, onder wier leiding het Italiaansche volk zich, zooals plechtig verklaard werd, veilig gevoelt. In de slotzitting verscheen ook de minister van pers en propaganda, graaf Clano. J interesseerde hy zich voor de aangelegenheden, en in 1936, toen Sir Austen Chamberlain minister van Buitenlandsche Zaken was, wem hjj benoemd tot parlementair particulier secretaris van dan minister, welke functie ny waarnam tot 1929. By de vorming der Nationale Regeering in 1931 kreeg hjj de functie van onder-staats- secretaris van Buitenlandsche Zaken. De ambassadeur verklaarde, dat hij van zijn regeering nog geen opdracht had ontvangen, tegen de door senator Pittman gehouden rede te protesteeren. Hij geloofde, dat de Japansche regeering niet nader op het gebeurde zou in- Reeds toen, na bet ontslag van Sir John Si mon, verwachtten velen, dat Eden als zijn op volger zou worden benoemd. Het scheen, dat men hem echter In de verantwoordelijke krin gen der regeering nog te jong achtte ,otn hem een dergelljken verantwoordelijken post te laten bekleeden, hoewel volgens sommige ingewijden Eden een zeer veel scherper inzicht had in de juiste lijn der Britsche buitenlandsche politiek dan zijn voorganger. Slechts weinige maanden later, eveneens door een tactische en politieke fout van een minister van Buitenlandsche Za ken, die zich daardoor genoopt ziet, zijn ont slag te nemen, wordt Eden toch op dezen*'be langrijken post geroepen. De nieuwe, jeugdige minister, die een Ijve rig aanhanger van den Volkenbond is, geniet als mensch, mede vanwege zijn charmant en tot in details verzorgd uiterlyk, waar men in Engeland zoo gevoelig voor is, de reputatie van een „perfect gentleman". bezocht, zooals de meeste Engelsche jongeiul van goeden huize, Eton en vervolgens bet Christ Church-college aan de Universiteit van Oxiord. Hjj sloot zich aan bij de Conser vatieve Party en werd in 1923 voor Warwick in het Lagerhuis gekozen, zoen in Noord-China tegen Mei 1936, teneinde In al deze functies van de laatste jaren deed hy echter practisch hetzelfde werk, vertegen woordigde hy Engeland te Genève, voerde hy besprekingen over de buitenlandsche politiek te Parijs en in andere hoofdsteden en behoorde hy tot de voornaamste adviseurs van den mi nister van Buitenlandsche Zaken. Men herin nert zich nog zyn kortstondig verbiyf in ons land, waar hy op Scnlphol, komende uit Pa rijs en op weg naar Praag en Moskou, den mi nister van Buitenlandsche Zaken Sir John Si mon ontmoette, die toen de geruchtmakende besprekingen te Beriyn met Hitler had, die in direct een der mede-oorzaken van zyn aftre» den waren. illectleve verdedi- val Mussolini tot acht zou nemen. ft echter verno- Éeta bekend Ia MOSKOU, 22 Dec. Naar de „Prawda” meldt, zyn by den brand, die eenige dagen geleden een arbeiderswoonhuis te Irkoetsk heeft verwoest, niet, zooals oorspronkelijk gemeld, negen, doch vyf en twintig menschen om het leven gekomen, onder wie vyf vrouwen en vier kinderen. Boven dien nebben 9 personen ernstige en 17 menschen minder ernstige brandwonden opgeloopen. Uit een onderzoek is gebleken, dat in het ge heel geen voorzorgsmaatregelen tegen brandge vaar waren getroffen terwyi ook de brandweer geen pogingen heeft gedaan om de bedreigden uit de vlammen te redden. LONDEN, 21 Dec. (Reuter) Gemeld wordt, dat Engeland reeds den Beten December jl tot de Middellandsche Zee-mogendheden (Turkye, Griekenland, Joego-Slavlê en Spanje) de vraag heeft gericht of zy bereid waren de Britsche vloot onmlddeliyk steun te verleenen. indien deze eventueel zou wor den aangevallen tengevolge van de toepas sing der sancties. Men voegt hieraan toe, dat de antwoor den een bemoedigend karakter dragen. De oorlog in Oost-Afrik»; Makalle door de Abessinlërs heroverd? het hoofd te kunnen bieden aan de eventueele moeilijkheden, die uit de jongste ontwikkeling ■ouden kunnen voortvloeien. Een definitieve beslissing zal vallen in een belangrijke conferentie, waaraan zullen deel nemen de generale staf en de legerleiding, de voornaamste vertegenwoordigers van het mi nisterie van Oorlog en twee verbindingsofficie ren. kolonel Klta en luitenant-kolonel Moeto, die dezer dagen te Tokio terug verwacht worden en uit Noord-China het reorganisatieplan me debrengen, dat zy hebben ontworpen tn over leg met generaal-majoor Tada, tot voor kort commandant van het Japansche garnizoen in Noord-China te Tientsin. Tot dekking van de kosten van de voorgenomen uitbreiding zal t ministerie van oorlog tegen Mei as. een sup- pletoire oorlogsbegrooting indienen. Groepen studenten uit Peking, Tientsin, Woes- jang, Hankau, Sjanghai en Hangsjau trekken naar Nanking, waar zy de Chineesche regee ring een petitie willen aanbieden, waarin een beroep op het centrale regiem wordt gedaan om zich te verzetten tegen de autonomie van Noord-China en de souvereiniteit en onschend baarheid van China te handhaven. Vrijdag heb ben zoowel de manlijke als de vrouwel. leerlin gen van unlverslteiten en middelbare scholen in het geheele land demonstratief de scholen ver laten om hun antl-Japansche actie te voeren. Te Hankau zouden Chineesche studenten Ja pansche leerlingen hebben aangevallen en mis handeld, in verband Waarmede men van offl-. cieele Japansche zyde proteststappen zal doen. Vooral de Chineesche meisjesstudenten vertoo- nen in de antl-Japansche actie een groote ac tiviteit. De regeering van Abesslmë te Addis Abeba bevestigt, dat de Abessinische troepen Edaslasl en Degaishai in het Sjtre-gebied hebben bezet, ongeveer 50 KM. ten Westen van Aksoem. De Abessinlërs hebben hier 10 tanks, 28 mitrailleurs, 2 pantserauto’s buitgemaakt en 7 Italianen krijgsgevangen genomen. De Italiaansche verliezen zyn aanzleniyk. PARIJS, 21 Dec. (AJfPJ Uit een raam van een kazerne te Toul werd vanmorgen plot seling een groot aantal schoten gelost op de op de binnenplaats aanwezige officieren en manschappen. Uit Dessie wordt gemeld, dat gedurende twee uur by Edaslasl een heftig handgemeen tusschen de Italianen en Abessinlërs gaande is. De Italiaansche vliegtuigen kunnen niet ingrijpen uit vrees eigen menschen te treffen. In Abessinische kringen wordt beweerd, dat de Italianen op de vlucht zyn gedreven, met achterlating van 150 dooden aan ge regelde troepen en 200 aan inlandsche troepen, waaronder vele officieren. de^kcessinlèrs, irtt? plaats ge- trefOiler den strijd in r vermeld werd in het ié, waarin toegegeven ipffen werden gedood, o. a. iren en Europeesche sol- De nieuwe Britsche minister van Buiten landsche Zaken, Captain Robert Anthony Eden, werd in 1897 geboren en is dus pas 38 jaar oud. Ongetwyfeld is hy een der jongste, mis schien wel de jongste staatsman, die op het «ogenblik in de Internationale politiek een ral speelt. Eden’s rol als minister van Buitenland sche Zaken van het machtige Britsche Ryk zal zelfs zeer belangrijk zyn. Ondanks zyn jeugdigen leeftijd heeft Eden ook voor hy minister in een Brltsch kabinet werd, reeds belangryk werk als vertegenwoor diger van Gtoot-Brittannië verricht, zoowel in ce bijeenkomsten van de verschillende Instan ties van den Volkenbond te Genève als by be sprekingen met buitenlandsche regeeringen te Londen of in de vreemde hoofdsteden. WASHINGTON, 21 Dec. (Reuter.) De Japan sche ambassadeur te Washington, Salto, heeft aan zyn regeering den volledigen tekst geseind van de redevoering, welke senator Pittman Donderdagavond te Las Vegas (Nevada) heeft gehouden met betrekking tot de mogelykheld van een oorlog met Japan. CARACAS, 22 Dec. (ANP.) Nauwelyks 48 uur na de byzetting van het stoffeiyk over schot van den 78-Jarigen president van Vene zuela, Generaal Gomez, is het in de straten van Caracas naby het regeeringsgebouw tot ernstige onlusten en een schletparty gekomen, waarbij de voormalige president van den staat Carabobo, Eustoqui Gomez, ernstig werd ge wond. Er bestaat alle reden om aan te nemen, dat de gedachtenwisselingen zullen worden voort gezet teneinde het effect van de wederzyds be oogde maatregelen te vergrooten en onmlddeliyk weerstand te bieden aan lederen aanval, waar van de Britsche vloot het slachtoffer zou kun nen worden. Men heeft ook Roemenië van de démarche op de hoogte gesteld, daar dit land onderteekenaar is van het Balkan-pact. NEW YORK. 21 Dec. (Reul spreken voomamelyk de be» verzoek der Britsche regeejpng aan de Mlddel- Xlgemeen is men I de Volkenbond in enden vorm van we- tellen, waarbij het ri- I, het Amerikaansche aar Genève zal zien. Reorganisatie van het Joego-Slavische kabinet; twee ministers vervangen. Hauptmann zal aan den vooravond van Kerst mis een gratie-verzoek tndienen. De Britsche démarche bjj de Middellandsche Zee-mogendheden; tot dusver ontvangen ant woorden zjjn bemoedigend; geen buitengewone zitting van den Volkenbond. B LONDEN, 22 Dec. Zondag in den nsuniddag is officieel medege deeld, dat als opvolger van Sir Samuel Hoare tot Britsch minister Buitenlandsche Zaken is be noemd de tegenwoordige Volken- bondsminister Anthony Eden. Naar verluidt zal in zijn plaats geen nieuwe minister voor Volken- bondsaangelegenheden worden be noemd. BUREAUX t HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar t t 2.— Voor buiten Alonaar 12.85 Daaklad uitaaoavan door da N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondaosblad f 0.60 hooger en Leamington Reeds toen buitenlandsche Sir Austen PORT OF SPAIN (Trinidad). 21 Dec. U ter) Vannacht is in de hier gevestigde 1* basis plotseling een vliegboot in zee get tengevolge waarvan 11 personen werden wond, waarvan 5 zwaar. De passagiers en de bemanning slaagden] er in. zich uit het wrak te bevrijden, waan door motorbooten in veiligheid gebracht, den. De oorzaak van het ongeluk is no^^ik kend. T ADDIS ABEBA, 21 Dec. (Reuter) De troepen van Dedjaz Hayaleoe zyn op 50 K.M. ten Westen van Aksoem in een verwoeden strijd ge wikkeld. Zy hebben twee Italiaansche posten overmeesterd en verscheidene tanks buitgemaakt. De verliezen zijn aan beide zijden groot, doch nadere bijzonderheden ontbreken tot dusver. gaan, om den minister van buitenlandsche za ken, Huil, pyniyke verontschuldigingen te be sparen. De ambassadeur wees er verder op, dat het volkomen onzinnig was, te spreken over Ja pansche veroveringsplannen met betrekking tot het Amerikaansche continent. Japan en de VJ5. waren wederzydsche goede afnemers en der halve op elkander aangewezen. In aansluiting op het bericht Inzake de straat gevechten te Caracas, deelt de Venezolaansche legatie te Den Haag nog het volgende mede: Biykens een telegrafisch bericht uit Caracas hebben Zaterdagochtend aldaar eenige wanor- deiykheden plaats gehad, maar de regeering is volkomen meester van den toestand. Toen de voorlooplge president. Generaal Lopez Contre ras, die om zyn verdiensten algemeen achting en sympathie geniet, in Caracas arriveerde, werd hy harteiyk en spontaan toegejuicht door een enthousiaste menigte. Hy begaf zich dade- iyk naar het Panthéon om eerbiedig hulde te brengen aan de nagedachtenis van den grooten bevrijder Bolivar en den Vader des Vaderlands de kracht af te smeeken om zyn plicht vol komen te vervullen. Toen de President In het historische „Gele Huls", waar de zetel der kan selarij gevestigd is, was teruggekeerd, heeft hy op het balcon een ovatie in ontvangst genomen van het publiek, dat zich op het Bolivarplein verzameld had en den President hulde en trouw betuigde. In het geheele land heerschen orde en rust. LONDEN, 21 Dec. (D. den hebben gemeld, dat buitengewone zitting van\den Volkenbond te houden ter bespreking van V gingsmaatregelen voor het gk een wanhoopsdaad rijn toevl Uit welingelichte kringen wo men, dat te Londen hiervan i De strijd, die geleid heeft tot de bezettj Edaslasl en Degaishai door heeft, naar thans vernomen had op 15 dezer. Het bel den Dembegulna-pas. d^ Italiaansche communl werd, dat 200 Itall verscheidene daten. SJANGHAI, 32 December (A. N. P.) De Wit-Russische pers te Charbin meldt, dat eind November Wlt-Russen op den Amoer- spoorweg een Sowjet-trein in de lucht hebben doen springen. Daarby zouden 201 personen gedood of gewond zyn. De aanslag zou gericht geweest zyn verscheidene reer hooggeplaatste Sowjet, naren, die onderweg waren naar Cl/Ct TOKIO. 23 Dec. Het Japansche ministerie van Oorlog overweegt een plan tot reorganisa tie en versterking van het Japansche garni- getroffen, dat ril een kwartier later in het la zaret stierven. De soldaten zochten dekking, doch een luitenant en drie onderofficieren, die zich dekten achter dikke matrassen, die men uit een chambrée had gehaald, stormden de kazerne binnen. In een gang vonden rij een soldaat, die door een schot door een deur heen gewond was. zy trapten de deur in en vonden daar een soldaat met het geweer In den aan slag. De luitenant en de sergeants schoten en door seven kogels doorboord viel de moordenaar neer. Het bleek een Marokkaansch fuselier te zyn, die in een vlaag van verstandsverbijstering had gehandeld. BELGRADO, 22 Dec. Zaterdagavond zyn de ministers van openbare werken en van behame- lyke opvoeding. Popltsj en Konenowltsj, afge treden. In him plaats zyn benoemd de vroegere ministers Zwetkowltsj en Kosjoelj. Volgens het telegraaf-agentschap „Avala” be schouwt men in politieke kringen deze reorga nisatie als een versterking der positie van het kabinet-StoJadinowltsj tegenover het parlement. De binnen- en buitenlandsche politiek zullen geen wijziging ondergaan. NEW YORK. 21 Dëc. (AJf j’) vier gewa pende bandieten hebben een overval gepleegd op het filiaal van de First National Bank, te Fortlee (New Jersey), waar zy het personeel met revolvers en machinegeweren bedreigden en 17.000 dollar bult maakten. ASMARA. 21 Dec. (Reuter). Tusschen Kwo- ram en het Asjangimeer hebben Italiaansche vliegtuigen een Abesslnisch kamp gebombar deerd, tengevolge waarvan tal van tenten In vlammen opgingen. Ongeveer 3.000 Abessinlërs, die op de vlucht sloegen, werden verscheidene malen achter el kaar gebombardeerd. Er syn, zoo verklaart men, talrijke slacht offers. 21 Dec. (AJfJ>.) Maarschalk Ba- seint het volgende, 77ste, legerberlcht is niets byzonders te vermelden van het it in Eritrea en Somaliland.” Slechte enkele wedstrijden in de K. N. V. B.- eompetltle A. D. O. klopt Xerxes en Haar, lem wint van R. C. H. Groote zege van D. W. S. op H. F. C.; Stormvogels klopt Z.F.C„ V. U. C. wint van Excelsior N. O. A. D. ver liest van Juliana F. E. C. brengt 8. C. H. een nieuwe nederlaag toe. oorlog, doch ook in verband met dyonwilllgheld van Engeland om Cyprus aan Griekenland af te staan. Volgens de beichten in de Japansche pers uit China neemt de anti-Japansche studenten beweging, die verleden week te Peking is be gonnen, een ernstig karakter aan en breidt zy zich over geheel China uit. Eden volgt Ho*r« op als minister van Bui tenlandsche Zaken; er wordt geen nieuwe Vol- kenbondsminister benoemd. TRENTON, 22 Dec. Bruno Hauptmann zal op den vooravond van het Kerstfeest een laatste poging doen om de boven zyn hoofd hangende uitvoering van de doodstraf, tegen welke zyn beroep is afgewezen, te ontgaan. De eenige weg, die hem overbiyft, is het vragen van gratie. Dinsdagavond zal Hauptmann by het Hof een gratieverzoek indienen. en el. 88 i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1