Komt de regen de Abessiniërs reeds te hulp? Kronfeld vliegt de Super Drone De drievoudige moord GUERILLA-GEVECHTEN BIJ DE TAKAZE DINSDAG 24 DECEMBER 1935 Inbraak in postkantoor Meer vlieg-gevoel” TUSSCHEN AUTO'S BEKNELD Bestuurder van vrachtauto gewond Mgr. J. P. (luibers DROEVIG ONGEVAL Mgr Huiberg spreekt JONGETJE MEEGENOMEN Leden van de Ossche Steenfabriek stilgelegd bende berecht Zware giraffen opgelegd De bisschopsstaf KORENMOLEN AFGEBRAND en De moord te Zuidbroek GELDEN VERDUISTERD INBREKER GESNAPT M - T Tramwagen reed het trottoir op Geen verdere op> marsch? De vier gestrande schepen Geen optocht te Semarang De „ontvoerder” voorloopig in bewaring tfJog Maria” met springtij vlot? De „Man ja” is verloren Strooper krygt drie jaar gevangenisstraf Alle politieke optochten zjjn scha delijk voor de openbare orde Gewezen agent van politie tot achttien jaar gevangenig gtraf veroordeeld DRIE JAAR VOOR DOODE LIJKE MISHANDELING HET DEFECT AAN DEN VELSER ZINKER Nationaal Verbond der K.J.M.V. MALVERSATIES TE AMBT- HARDENBERG VREEMDE HISTORIE AAN DE DUITSCHE GRENS DOOR KOLENDAMP OM HET LEVEN GEKOMEN DE BRAND IN DEN CUNERA- TOREN AARDSTORTINGEN IN HET SOLOKSCHE Ideaal sporttoestelsnel, betrouw baar en goedkoop Af geheid van den Katholieken Kring te Hoorn Voor groot bedrag aan gestolen Dame werd overreden en gedood OP EEN MARECHAUSSEE GESCHOTEN %Het 78e legerbericht Jaarvergadering te Utrecht Reparatie nog mogelijk? De „kleinere regeng” in Januari zullen de Italianen mingteng een maand ophouden dan komen de „grootere” I *4 uit te het tramwagen verbrijzelden den heer ie (Auteursrecht News Chronicle-AN. P.) Wat het bij Den Helder gestrande Zweed- sche houtschin „Manja” betreft, staat thans vast dat dit schip als verloren kan worden beschouwd. De „kleinere regens", die in begin Januan verwacht worden, zullen den Italiaanschen op- marsch in leder geval minstens een maand op houden. Als deae kleinere regens, evenals dit jaar het geval is geweest, aanhouden tot de zware regens In het voorjaar beginnen te val len, zal het Itallaansche legercommando voor groote moeilijkheden komen te staan. Het zal wellicht noodzakelljk blijken alle tot nu toe veroverde steden te verlaten en den opmarsen tot October uit te stellen. AU de weervoorspellin gen uitkomen, dan Is er Inderdaad kans, dat de regen den Abessiniërs te hulp komt. Ook onder de in het buitenland vertoevende Italianen wordt goud ingezameld. De offerschaal in de Itallaansche legatie te Parijs, bewaakt door een balilla Het schip ligt vlak bij den ingang van het Westgat tusschen de Noorder- en Zuider-Haaks. De luiken liggen open, terwijl het water bin nen en buiten even hoog staat. De steenfabriek .JSkkersrüt” te Son Is stil gelegd. Hoewel het staken der werkzaamheden te wijten Is aan afzetmoeilljkheden, hoopt de directie, dat de stopzetting slechts een tijdelijk karakter zal dragen dat zij aanvallers de daaronder BATAVIA, 23 Dec. (Aneta) De Raad van Justitie te Batavia veroordeelde den vroege- ren Europeeschen agent van politie H„ we gens drievoudlgen moord, In overeenstem ming met den eisch, tot achttien jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Een uit de eerste helft van de vorige eeuw dateerenden wind-korenmolen van den heer Pos te Borkel en Schaft Is Zaterdagavond door tot heden onopgehelde oorzaak In brand ge raakt. De brandweer van Valkenswaard kon slechte bet graanpakhuls voor aantasting behoeden. De molen brandde tot den grond toe af. Verze kering dekt de schade. DESSIE, Zondag. Hevige guerillage- vechten woeden in de woeste bergstreek ten Noorden van de Takaze. Afgeaten van desen vorm van oorlogvoeren staan beide par tijen aan het Noordelijk front vrijwel vast. Als voorbeeld hoe goedkoop zijn Super Dro ne vliegt, vertelde Kronfeld nog. dat hü voor zijn nonstopvlucht CroydonParijs, een af stand van 360 K.M., niet meer dan voor één rljksdaalder aan olie en benzine gebruikte. Het echtpaar E. D. te Kerkrede is door het Inademen van vergiftige dampen, ontsnapt uit een schoorsteen, welke doorgedrongen «teren op de slaapkamer, om het leven gekomen. Aan het Zuidfront zijn de gevechten ndg niet hervat. De Aboena, het "hoofd van de Koptlsche Kerk in Abesslnlë, heeft voor het geheele volk een vasten van zeven dagen en bijzondere gebeden voorgeschreven, om een overwinning voor de onafhankelijkheid van het land af te smeeken. SEMARANG, 23 Dec. (Aneta) De NSB vroeg vergunning aan voor het houden van een op tocht te Semarang. ter gelegenheid van den Landdag op 27 en 28 December as. In overleg met den Procureur-Generaal weigerde de resi dent toestemming hiervoor op den algemeenen grond, dat in het huidige tijdsbestek alle poli tieke optochten zonder onderscheid en ongeacht of al-of-niet-unlformen hierbij gedragen wor den en andere openbare politieke demonstraties in de open lucht, schadelijk zijn voor de open bare orde, speciaal voor de goede verhoudingen tusschen de bevolkingsgroepen, vermits deze enkel beoogen op ontzag-wekkende wijze ver langens kenbaar te maken als bedoeld in het laatste lid 510 W. v. S. De Hooge Raad heeft verworpen het cassa tieberoep van den loodgieter W. F. v. H., die door het Gerechtshof te Arnhem werd veroor deeld tot 14 dagen hechtenis wegens het aan zijn schuld te wijten hebben, dat 3 September 1934 op het dak van de Cunerakerk te Rhenen brand ontstond, waardoor een gedeelte van het dak verloren ging. Op het oogenbllk, zou men kunnen zeggen, bezetten de Itallaansche troepen den driehoek, gelegen tussclien Aksoem. Adlgrat en Makalle. Dit Is echter slechts tot op zekere hoogte juist. Zij hebben namelijk alleen de steden In defi nitief bezit en Abessiniërs bezetten verschei dene strategische punten in het bergachtige ge bied binnen den driehoek. De Italianen voelen er blikbaar weinig voor hun verbindingslijnen verder door te trekken, terwijl de Abessiniërs wijselijk vermijden, een aanval op de steden te ondernemen, omdat die zwaar versterkt «ün. derzoek naar de mogelijkheid van reparatie van het defect in den zinker, welke de kosten van den aanleg van een geheel nieuwen zinker niet te boven zouden gaan. Zooals bekend, moet met de verhelplng van het euvel spoed betracht worden. De tijdelijke oplossing, die men thans aan de moeilijkheid gegeven heeft, kan nJ. niet langer dan tot bet as. voorjaar bestendigd blijven, omdat dan de oude zinker ten westen van de ponten moet verdwijnen, wegens de kanaalverbreedlng. Overigens zou kunnen worden volstaan met een slechts tjjdelljke voorziening In het defect, omdat in de plannen voor den nieuwen tunnel ook plaats voor een zinker geprojecteerd wordt. De politie te Bussum heeft aangehouden een penningmeester van een vakvereenlging, die ten nadeele van de kas een bedrag van eenige hon derden guldens heeft verduistrd. Als gevolg van deze aanhouding, heeft s mans patroon een onderzoek ingesteld en nu kwam aan het licht, dat de ontrouwe penningmees ter, ten nadeele van zijn patroon kwitanties valschelUk had onderteekend en geïnd, tot een bedrag van pl.m f SM. Dit geld heeft hij ten eigen bate aangewend. Door bemiddeling van het Instituut voor Ker- kelljke Kunst te Amsterdam heeft de heer Nico Witteman, edelsmid, opdracht gekregen den stof te vervaardigen voor den nleuwbenoemden bls- schop van Haarlem, Mgr. J. P. Hulbers. Zooals bekend is deze staf het geschenk van de katholieken van Hoorn. de Lof werd Maandagnacht heeft de polite te Ridderkerk op straat een man aangehouden, die een kindje bü zich had. De man trok de aandacht door zijn vreemde manier van doen. Hij bleek te zijn zekere C. A. v. T„ die te Oud-Alblas woont Uit zijn mededeelingen maakte men op, dat De bijzonderheden over de gevechten ten Noorden van de Takaze zijn interessant. Onder bescherming van de duisternis daalden twee groepen Abessiniërs, respectievelijk 3000 en 300 man sterk, neer in een 300 meter diep ravijn Van de bjj Egmond aan Zee gestrande schepen het vrachtschip „Kerkplein", de sleepboot „Drente" en het motorvracht- schip „Job Maria" zal waarschijnlijk het laatste spoedig vlot gebracht zijn. Een inwoner van Venlo heeft bjj de politie aldaar aangifte gedaan, dat zijn zoon, die op Nederlandsen grondgebied in de nabijheid der Dultsche grens hout sprokkelde, door *n Dult- seben douanebeambte is gearresteerd, nadat deae onder bedreiging met een geladen revolver Z. H. Exc. Mgr. Hulbers aal te Hoorn plechtige Nachtmis opdragen en zelf de predikatie houden. De Roermondsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 20-jarigen J. C. V. uit Nuenen, die in den nacht van 30 op 31 October j.l. in het jachtveld, terwijl hij aan het Stroopen was. op marechaussee Gqossens ge schoten, waardoor deze ernstig aan een hand werd gewond. De rechtbank veroordeelde hem tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek -van voorarrest. In den nacht van Zondag op Maandag heeft inspecteur van Dijk van de gemeen te-politie te Eindhoven, een inbreker, die aan het werk was In de Mulo-school aan de Deken van Borneren- straat, op heeter daad betrapt. De man werd naar hbt bureau overgebracht, waar bleek, dat hij een bekend beroepsinbreker is, wiens foto In het album der zware jongens voorkomt. Het is H. uit Nijmegen. BU ondersoek werd op hem een zakboekje gevonden, waarin sltuatle-teekenlngen van wo ningen van verschillende professoren te Nijme gen voorkwamen. Men vermoedt dat hij dese teekenlngen heeft gemaakt om bU gelegenhld bedoelden professoren een nachtelijk bezoek te brengen. De gemeenteraad van Ambt-Hardenberg beeft een vergadering gehouden, waarin de malversa ties van den gemeente-ontvanger B. en het hierop Ingediende ontslag van burgemeester H. H. W. besproken werden. Wethouder Geerdes legde, mede namens wet houder Oostenbrink (laatstgenoemde Is loco- burgemeester en moest den laatsten tüd veel crltiek op zUn persoon verduren) een verklaring af, waarin hU een uiteenzetting gaf van de ge beurtenissen en om. verklaarde, dat de ver houding tusschen de wethouders en den bur gemeester steeds vrlendschappelUk te geweest Zij zullen het een aangename oplossing vinden, als de minister den burgemeester niet wenscht te ontslaan. Een voorste] van het raadslid Van der PUI, om een commissie In te stellen, die het beleid van den ontvanger zal onderzoeken, werd ver worpen, terwijl werd aangehouden een voorstel van het raadslid Mulder, om den loco-burge meester uit zün ambt te ontslaan en den com missaris der Koningin te verzoeken een tUdelU- ken burgemeester aan te stellen. De lading stUfsel, welke de „Job Maria" in had. is geheel gelast, terwijl het schip thans onder een hoek van ongeveer 30 graden met de kust is gebracht. Hen rekent er op, ’t schip met springtij, d.i. anderhalf etmaal na nieuwe maan, welke op den Eersten Kerstdag valt, vlot tt krijgen. De „Kerkplein" ligt thans onder een hoeic van 50 graden met de kust. Het schip te vier meter achteruit gekomen, doch er zün nog geen redenen, om aan te nemen, dat de pogingen, om het vlot te brengen, spoedig succes zullen hebben. De sloopingswerkzaamheden van de „Drente” vorderen snel. Men heeft, om een bezoek aan hetgeen er nog van de sleepboot over te, aan trekkelijk te maken, de schoorsteenen en óe antenne intact gelaten. Zooals bekend, wordt een gedeelte van de opbrengst der bezichtiging afgedragen aan de Noord- en Zuid-’lollandsche Redding Maatschappij. De machinekamer, die veel koper bevat, is voor het grootste gedeelte door de firma Rtjsdük, die dit karwei uitvoert, gesloopt. Maarschalk Badoglio seint het volgende 78ste legerbericht: Een Abessinische colonne van 5000 man sterk, heeft een aanval gedaan op onze linies bU Abbl Addl in Tembten, waarbü zü in noordelijke richting optrokken. Onze afdeelingen zwarthemden en Erlthreeërs hebben een tegen aanval ondernomen. De vüand werd door de terreinsomstandlg- heden begunstigd en probeerde tegenstand te bieden. Het gevecht was zeer verwoed. De Ita- liaansche troepen, gesteund door de artillerie en de luchtvaartafdeellng, trokken voort. Er volgde een gevecht van man tegen man, waarbü dn vüand tenslotte werd teruggedrongen, op de vlucht gedreven en door Erltreesche afdeelin gen achtervolgd. Zoodra de verliezen der Italianen en van de vüandelüke troepen zullen zün vastgesteld, zul len zü worden bekend gemaakt. De luchtvaartafdeellng in Eritrea heeft vü andelüke troepenverzamelingen in de zóne tus schen Kworan en het Asclanghl-meer met bom men bestookt. De Roermondsche rechtbank heeft Maandag twee leden der Ossche misdadlgersbende ver oordeeld. De 50-jarige rijwielhandelaar T. M. uit Ge mert werd veroordeeld tot 2% jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest terzake dat hü in den nacht van 27 op 28 Maart 1934 op den uitkük had gestaan, terwül eenige Oase na ren, onder wie Toon de Soep, de Br. en „De Kilts" bü de gebroeders van der Ven te Gemert een inbraak pleegden. M had hiervoor 100 beloonlng ontvangen. De 39-jarige H. E„ eveneens uit Gemert. •werd veroordeeld tot twee jaar gevangenlsstrai met aftrek van het voorarrest wegens mede plichtigheid aan een Inbraak op 3 Maart van dit jaar gepleegd bü den landbouwer ter Hagen te Schündel. Ttegen beide verdachten had de officier van justitie op JC December j.l. drie jaar gevange nisstraf geëischt. ADDIS ABEBA, 23 Dec. (Reuter) De strüd aan het Noordelük front schünt thans meer den vorm van kleinere schermutselingen aan te nemen. Naar verluidt staan de Abessiniërs reeds 8 KK voor Aksoem. Op Schiphol heeft Zondag de bekende Oostenrüksche zweefvlieger Robert Kron feld een demonstratie gegeven met zün 1936 Super Drone, welke wordt gepropa geerd als het ideale sportvliegtulg. Op 17 October 1.1 heeft de Antwerpsche poli tie op verzoek van den Officier van Justitie te Groningen, aangehouden den 31-jarlgen R. M., geboren te Slochteren, verdacht van roofmoord tc Zuidbroek, gepleegd in den nacht van 25 op 26 Augustus 1931. De vrouw, met wie M. in Antwerpen leefde, deed aan verschillende personen in haar omge ving mededeelingen over dezen moord. Opgrond hiervan werd M. gearresteerd en naar Nederland uitgeleverd. Thans vernemen wü, dat het onderzoek van de justitie aan het licht heeft gebracht, dat aan de verklaringen van genoemde vrouw geen be- teekenis mag worden gehecht. In verband hier mede te M. uit de voorloopige hechtenis ont slagen, zoodat 1 mlsdrüf nog steeds niet tot op lossing is gebracht. van den berg Kammal, waardoor de Takaze stroomt. Zü waadden door de rivier met de geweren boven hun hoofd en degenen, die kon den zwemmen, namen vlotten, beladen met machinegeweren en ammunitie, op sleeptouw. De kleinste troep klom tegen den steilen oever aan den anderen kant op langs een geheim pad en viel de Itallaansche wacht in den Mal- temket-pas onverwachte aan. Van de rotsen af namen zü het vüandelük kamp op een afstand van 200 meter onder vuur. Meer dan een han uur lang weerklonken de salvl in de bergen. De Italianen raakten in verwarring en trokken te rug. Tegen den tüd. dat zü versterking kregen, was van de aanvallers geen spoor meer te bekennen. Onder dekking van deze voorhoede trok de grootere Abessinische afdeeling op in de rich ting van Sjlre. waar verscheidene Itallaansche posten in het donker werden overvallen. BU het aanbreken van den dag verschenen Itallaan sche vliegtuigen boven het slagveld, om daar te ontdekken, dat de Italianen met hun vüanden handgemeen waren geraakt. Een hevig gevecht van man tegen man woedde beneden en de pi loten durfden geen gebruik te maken van hun machinegeweren en geen bommen te werpen, uit vrees, dat zü hun eigen kameraden zouden treffen. het kind, dat hü bü zich had, te Rotterdam thuis behoorde. Inderdaad kwam bü nader on derzoek vast te staan, dat de man het kind te Rotterdam op straat had aangetroffen en het op zün fiets naar Ridderkerk had meegenomen. Het kindje, een 4-jarig jongetje, P. v. W.. woont aan de Molenwei te Roterdam. Het is nog denzelfden nacht door zün vader te Ridder kerk afgehaald. Van T. is op het politiebureau te Ridderkerk in bewaring gesteld. Een onder zoek naar de motieven voor dese vreemde daad, wordt ingesteld. Het Haagsche Gerechtshof bevestigde Maandag het vonnis der Haagsche Rechtbank, waarbü de 21-jarige los werkman J. B. uit Aarlander- veeh. thans gedetineerd, die Zondagavond 9 Juli te Alphen T. van Soest met een mes in den hals trof, tengevolge waarvan het slacht offer büna, onmlddellük overleed, wegens mis handeling. den dood tengevolge hebbend, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. PADANG, 23 Dec. (Aneta) Aanhoudende stortregens veroorzaakten aardstortingen in het Soloksche. Twee woonhuizen, karbouwen en kippen werden bedolven. De inwoners der hui zen wisten zich te redden. De weg van Medan naar Padang is bü Kottanopan door een aard- schulvlng beschadigd. Het verkeer is voorloopt? voor den tüd van een week gestremd. Op den oprit van den Gouwsluische brug, onder Alphen aan den Rün is de bestuurder van een vrachtauto, J. d’ Hondt uit Groot Am- mers, bekneld geraakt tusschen zün eigen wa gen en een daarachterstaanden auto. Toen de brug was neergelaten en aan de wachtende automobilisten het sein werd gege ven. dat zü konden doorrüden, bleek de motor van den vrachtwagen niet te willen starten. De bestuurder trachtte deze daarop aan te draaien, doch door de gladheid van den weg ging de wa gen aan het glüden, met het gevolg, dat de man bekneld raakte. Met inwendige kneuzin gen en een gebroken pols is hü per auto naar zün woonplaats overgebracht. Het Nationaal Verbond der KJM.V. in Ne derland vergaderde in hotel „Kasteel van Ant werpen” te Utrecht. De voorzitter, de heer Herman Engels Lelden heette de moderatoren en afgevaardig den der verschillende bonden welkom en ver klaarde zich büzonder verheugd met de aan wezigheid van den voorzitter van den Ned. R.K. heer Koopg en den mr. Maandagavond heeft mr. H. P. Marchant een rede gehouden over zün bekeerlng tot het katholicisme voor de leden van den Katho lieken Kring te Hoorn. Deze vergadering werd bügewoond door Z.H. Exc. Mgr. J. P. Hulbera. die zeven Jaar lang moderator van deze vereeniging is geweest. Mgr. Hulbers deed te ongeveer half negen onder luide toejuichingen door de Kringleden zün intrede, waarna de voorzitter, de heer 3. J. J. Luyckx de vergadering opende en eerst Mgr. en daarna mr. Marchant van harte welkom heette. Hierna verkreeg mr. H. P. Marchant het woord. Voordat spr. met zün rede begon, dankte hü Mgr. Hulbers voor de hooge eer hem te beurt gevallen, dat Mgr. op dezen avond tegenwoordig wilde zün Mr. Marchant hoopte. dat de zware taak, welke oo de schouders van Mgr. was gelegd, altüd zoo zou mogen worden uitgevoerd als Mgr. dat wenachte. Hierna hield spr. zijp betoog over: .De weg naar Rome waarin spr. uitvoerig zün over- gang naar de Katholieke Kerk behandelde. Den Kringleden «rerd hiermede een bijzondere schoone avond bezorgd, wat meermalen bleek uit het spontane applaus tüdens de rede van mr. Marchant. den jongeman had gesommeerd over de grens te komen. Uit vrees te worden neergeschoten heeft de jongen zich naar den beambte begeven, waarna hü is gearresteerd en naar Herungen overge bracht. Daarop is hü naar Straelen en later naar Geldem overgebracht en opgesloten. Na drie dagen werd de jongen op vrüe voeten gesteld, waarbü hem werd medegedeeld, dat de aanhouding op een misverstand berustte. Hü kon te voet vertrekken en is toen naar Straelen geloopen, alwaar hem ’zün flets, die in beslag was genomen, werd teruggegeven. Het politie onderzoek heeft nog weinig resultaat opgeie- verd. Uit Mogadiscio wordt door „Stefani” gemeld: De militaire actie in Somaliland in de periode van 5 tot 16 December wordt gekenmerkt door een intensen arbeid van de luchtvaart boven het DJoebagebled. Tusschen Filtoe en Neghelll wer den de troepen van Ras Desta ontdekt. De ver kenningsvluchten op lage hoogte uitgevoerd, lokten een hevig vuur van de Abessiniërs uit ge weien en klein Oerllkongeschut. De Italianen beantwoordden dit vuur met een hevig bombardement. Tüdens deze actie is een Itallaanach officier door een geweerschot gedood. De volgende dagen werd een sterke luchtactie gevoerd tegen de troepen, welke nabü Neghelll kampeerden. Aan deze actie werd deelgenomen door 15 Capronl 101 bombardementstoestellen met groot succes. Vier toestellen werden door het vuur van den vüand getroffen, doch niet ernstig beschadigd. Het is waarschünlük. dat de vliegtuigen, die de omstreken van het Asjangi-meer bombar deerden. de Abessinische troepenconcentraties op het oog hadden in het gebied, dat halverwege Dessle, het hoofdkwartier aan het Noordelük front, en Makalfe gelegen is. Naar het gerucht gaat, had het bombardement geen succes, want de Abessiniërs hadden zich verborgen, en er is in dit gebied geen burger bevolking. De beste vliegers, zoo zeide hü hierbij, leer den de kunst in éénpersoons vliegtuigen. Daar- bü alleen kregen zü het' juiste „vlieg-gevoel”. dat de „afgerichte” vliegers van thans, zelfs al besturen zü de grootste verkeersmachlnes. maar al te vaak missen Zelf heeft Kronfeld een speciaal oefenvliegtuig ontworpen, zonder vleugels, dat men eerst op den grond volkomen moet leeren beheerschen, voor men de lucht in gaat. Zóó leert men het vliegen snel en goed. Te Winschoten wilde de 64-jarige echtgenoote van den fabrieksarbeider J. Ttelman water scheppen uit den put achter haar woning. Door de gladheid kwam zü te vallen en viel voorover in den put. Toegeschoten hulp bracht de vrouw naar boven. Ofschoon twee doctoren spoedig ter plaatse waren, mocht hulp niet meer baten. Zonder tot het bewustzün te zün gekomen, is de vrouw kort na het ongeval overleden. Aan het slot van den avond sprak Mgr Hulbers een dankwoord tot Mr. Marchant. Mgr. wees er op, dat wü katholieken niet genoeg de gave van het geloof kunnen waardeeren. Als. Wü zien, hoe Mr Marchant veel tegenwerking had en zelfs zün leidende functie in 't staatsbestuur heeft prijsgegeven voor zün geloof, dan moet ons katholieken dat toch wel iets zeggen. Wü moeten daardoor warden aangevuurd, steeds ijveriger en beter onze plichten te vervullen, opdat ook de niet-katholieken gesticht worden door ons voorbeeld. Tenslotte sprak Mgr. een afscheidswoord tot de Kringleden. Zeven jaar was het moderator- schap hem een vreugde geweest, daar in den Katholieken Kring zoo mooi alle standen te zamen waren gebracht voor ontwikkeling en ontspanning. Mgr. sprak den wensch uit en de verwachting, dat de katholieken van Hoorn den Kring trouw zouden blüven. Mgr. dankte den oud-voorzitter, Nuyens voor het vele werk door hem in het be lang der Kring gedaan en hoopte, dat de nieu we voorzitter op denzelfden weg zou mogen doorgaan. Daama sloot Mgr. deze bijeenkomst met den Christelijken groet. Het toestel, dat het best is te omschrüven als een zweefvliegtuig met zwakke en dus goed- koope en zuinige motoraandrijvlng heeft als voordeeien, dat het betrouwbaar en snel ls»en goed manoeuvreert. Het komt snel van den grond loe. ongeveer na 50 M. en heeft een ge ringe landingssnelheid (34 K.Mzoodat het ook op zeer kleine terreinen kan neerkomen. Met het kleine slerlüke vliegtuig heeft Ro bert Kronfeld Zondagmiddag keurig gevlogen, waarbü de goede eigenschappen Inderdaad tot uiting kwamen. Na afloop gaf Kronfeld ten overstaan van verschillende ‘luchtvaartautori teiten o. m. Ir. Van der Heide, Ir. von Baum- hauer en de heer Plesman, een uiteenzetting van het systeem. Het toestel, aldus Kronfeld is makkeluk te vliegen. Men leert het hierop in korten tüd. Maandagmorgen ontdekte men dat er was in gebroken in het postkantoor van den West- zeedük te Rotterdam. De eerste-ambtenaar die op het kantoor kwam, zag, dat de branakast er niet meer was. Bü nader onder zoek bleek deze naar een zijkamertje te zün gesleept, waar de kast onderste boven was ge worpen en aan de achterzüde opengescheurd. De ambtenaar heeft dadelijk de politie ge waarschuwd. Bü onderzoek bleek voor een groot bedrag aan zegels en een klein bedrag aan geld uit de kast te zün ontvreemd. De dieven zün door een raam naar binnen gekomen, nadat zü eerst het zich daarvoor be vindende Oberen hek hadden weggebroken. Maandagmorgen is te Eindhoven 'n goederen wagen van de tram ontspoord, waarbü een da me levensgevaarlük werd gewond. Op den Kleinen Berg ter hoogte van de druk- kerü „Hermes” ontspoorde de achterste wagon van de goederentram, welke in de richting Gestel reed. De wagon kwam op het trottoir te recht en reed een daar passeerende dame, mej. H., aan. Zü kwam te vallen en de wielen van r den tramwagen verbrüzelden haar belde bee- nen. T. In bewustelooeen toestand is zü naar het Mekenhuis overgebcacht, waar zü echter aan de gevolgen is overleden. De tramwagen reed nog ongeveer honderd meter door, voordat hü tot stilstand kon wor den gebracht. De ontspoorde wagen is opge takeld en met behulp van een tweede machi ne weer in de rails gebracht. Eenige ingenieurs van het Hoogovenbedrüf te Velsen, dat bü den zinker voor den gastoevoer onder het Noordzeekanaal door zeer geïnteres seerd is, zün Maandag begonnen met een on- Middenstandsbond, den 1 directeur van de Haarlemsche I&jnse, Bach. Rector* Mol, af getreden verbondsmoderator werd dank gebracht voor het werk in het be lang der KJ.M.V. verricht en rector L. Beune mocht als zün opvolger de welkomstwoorden van het verbond in ontvangst nemen. Spr. memoreerde het vele werk door het Ver bond in dit jaar verricht, oa. nationaal werk programma, nationale bestuursdagen en uit gave van een Leldersblad. Medegedeeld werd, dat aan Mgr. Hulbers *n telegram van hulde en aanhankelükheld te ge zonden. Onder applaus werd een subsidie van f 250 van den NJt.K.M. aanvaard. De secretaris, de heer Cor Kloppenborg, deed mededeelingen over het besprokene in de Nat. RK. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg. in welke commissie hü namens het Verbond zit ting heeft. Gevraagd werd, of er voor werklooze KJ.M V.ers geen terrein te vinden zou zün. om door middel van die commissie als leider In de werkkampen op te treden tegen een zakgeld. Een en ander zal nader onderzocht worden. De uitgaven van het Verbond zullen aan wezig zün op de Vatlcaansche Perstentoonstel ling te Rome. Aangedrongen werd op het collectief aan schaffen van demonstratle-vlaggen. Dan kwam in bespreking de uitvoering van het Nationaal Werkprogramma 19351936. Rector Beune deel de mede, dat dit program vrü goed wordt aan gehouden, maar dat voor de kleine plaatsen bulten het Haarlemsche diocees moeilijkheden met sprekers te boeken zün. De dorpen liggen te ver uiteen om een combinatie mogelük te maken. Getracht zal dan ook worden de eigen leden met behylp van het Leidersblad rijp te maken voor een eenvoudige bespreking der on derwerpen. Het Leidersblad bleek in een behoefte voorzien en besloten werd dan ook het des winters iedere maand en des zomers om twee maanden te laten verschünen. gebracht aan de organisatoren. De begroeting sluit, daar een voorstel werd aangenomen om de contributie van de bonden van 10 op 20 cent per lid te stellen. Hoewel opnieuw wefd aangedrongen op uitgeven van een zangbundel, mocht daartoe om flnancieele redenen geen gevolg gegeven worden. Overwogen zal echter worden of samen werking met anderen mogelük is. Een marsch- lied en een excurslelled voor de KJM.V. wer den in handen van de zangbundel-commissie gesteld. Het orgaan „De Keten” gaat langzaam vooruit en bedruipt zichzelf Het beleid van re dactie en administratie werd goedgekeurd. De Verbondsmoderator deelde nog mede, dat een speciaal program zal worden opgesteld voor de vakgroepen, waarmede Limburg vooral ver heugd was. Met den Middenstandsbond zal een en ander spoedig besproken worden. Na deze vlot gelelde en vruchtbare vergade ring kwamen de moderatoren büeen. 'ü- -• j M

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 6