Nieuwjaarsreceptie bij Lebrun faMg! Twee Oudejaarsavond branden te Amsterdam 1 tir i I HONIGS BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. Keuringsdiensten II ir De studentenactie SPOORWEGPENSIOENEN Fransch disconto Italië versterkt de verlaagd Dodekanesos INDIË’S JAARBALANS Geheim Russisch verdrag? IN ELANDSSTRAA TEN OP DENZEEDIJK JE - VICKS HOESTBONBONS TOESPRAAK VAN KARD. MAGLIONE L i te Kairo DONDERDAG 2 JANUARI 1936 Energiek blussc hing luier k I VICE-ADMIRAAL VAN DU LM Toenemende schuld Burgemeester Mol 'U Verkiezingscampagne in Griekenland Nieuwjaarsrede van Goebbels Het nieuwe kabinet in Spanje Nieuw jaarsboodscliap uit Japan Een eisch tot amnestie van ver oordeelde studenten Politieke en militaire overeenkomst met Buiten-Mongolië Als commandant dar Indische zee macht opgevolgd door schout- by-nacht Ferwerda Kort na elkaar kwamen de meldingen bij de brand weer binnen Teleurstelling bij vele Eerste Kamerleden over beperkte strekking I Tot 1 Maart blijft de indeeling .o ongewijzigd la I I 5 Telegramwisseling tusschen Hitler en Kard. Schulte Fel uit slaande vuurgloed snel bedwongen Slechts eenige leden der Eerste Kamer hebben bezwaar tegen de voorgestelde wijziging Geheimzinnig geval 4 1 i Wisseling van nieuwjaarswenschen tusschen Hitler en den Paus Het wetsontwerp^tegen cumulatie Op Rhodos en Leros alleen reeds 30.000 man samengebracht De Oudejaarsavond-rede van den Gouverneur-Generaal* ES k.- - P- Het vertrek v'uit de Goebbels dankt Hitler Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huiberg heeft vrijheid, en juist a De Dultsche BERLIJN, 31 Dec. (D.N.B.) i hl ■fa - pu- ontwerp. S. Spreker wees er op, dat wij In verschillend opzicht leven op ons kapitaal, ma.w. dat wij interen. Die figuur is nflt mooi, maar toelaat baar In een tijd van een zoo geweldigen terug vat Als er opleving komt, zal bet ongetwijfeld i PAR1JS, 31 Dec. (Reuter) De Fransche bank verlaagde haar disconto van zes op vijf procent. mogeljjk zjjn ten deze weer conservatiever en juister beleid In acht te nemen. Erger Is het, dat het thans zeer moeilijk blijkt ons te hand haven op een punt dat onze schuld niet meer toeneemt. Spreker memoreerde, dat die schuld thans te stellen is op het enorme bedrag van anderhalf milliard. finsdap Hoorn verlaten, pastorie De Italianen zouden verder draadlooee zen ders hebben opgericht en op de bergen van Pat- nos, Rhodos en Leros artilleriestellingen heb ben voorbereid. De toegangen tot de havens zouden grondig versperd zijn met mijnen en tenslotte zouoen alle op Rhodos en Leros wo nende visschers gedeporteerd zijn, teneinde een grootere geheimhouding der genomen maatre gelen te waarborgen. Deze overeenkomst zou het resultaat zijn der recente besprekingen tusschen de Sovjet auto riteiten en vertegenwoordigers van Buiten Mon golië. Er zouden voorts aanwijzingen bestaan, dat de overeenkomst niet alleen politieke en militaire aangelegenheden regelt, doch evenzeer betrek king heeft op andere aangelegenheden, waar de belde landen belang bij hebben. vijfde slang langs de magyrusladder omhoog ging. De zolder was toen van voor tot achter uit gebrand. Van het achterhuis was het dak vrij wel weggeteerd, het voorhuis had minder gele den, ofschoon de vlammen toch nog een oogen- bllk aan de straatzijde naar buiten waren ge weest. De nieuwbenoemde burgemeester van Wijde, s. de heer O. Mol, is April 1003 te Wljdenea vetten en vleesch, gedeeltelijk moeten t ken. Hij herinnerde echter aan de resull van het winterhulp-werk. Tenslotte verklaarde Goebbels, dat het na- tionaal-socialistisch regime niet op bajonet- punten zat, doch rustte op de liefde van en het vertrouwen in het geheele volk. Duitschland zal weer een eerste plaats tusschen de volkeren innemen en sterk en gelukkig worden, waarvoor ook in het komende jaar de strijd zou wor den voortgezet. bü- Ujve van wel van de - it. als uw. ids* van k PARIJS, 31 Dee. (Reater.) De president van de Fransche republiek, Lebrun, heeft hedenochtend bet diplomatieke corps snt- vangen voor het in ontvangst nemen van de Nieuwjaars wenschende deken van hes corps, de Apostolische Pronuntius kardinaal Magiione hield een toespraak, waarin MJ o.a. zeide: Nog was het blusschingswerk in de Elands straat in vollen gang, toen de melder Olofspoort werd afgedrukt, welke de brand weer waarschuwde, dat het op den Zeedijk hoek O. Z. Kolk hevig brandde. Onmiddel- HJk rukte de brandweer van de de Ruyter- kade en Kattenburg uit naar het bedreigde punt. Naar ons wordt bericht, Is door de Ko ningin bepaald, dat de indeeling van bet land in keuringsdiensten Ingevolge de Wa renwet, tot 1 Maart an. ongewijzigd zal blijven. De 'bestaande keuringsdiensten blijven tot dien datum hun taak dus onveranderd ver vullen. Op dezen gang van zaken werd reeds gezinspeeld door den Minister van Sociale Zaken in zijn rede in de Eerste Kamer der Staten-Oeneraal op 34 Decem ber IJ. TOKIO, 31 Dec. (AJtJ’.j Volgens een hier ontvangen bericht sou een geheime militaire overeenkomst zijn gesloten tusschen Sovjet Rusland en Buiten Mongolië. KAIRO, 33 Dee. (AN^j Ter gelegenheid van de heropening van unlversiteit en scholen, die in November gesloten waren in verband met de heerzehende onrust, hebben de studenten een demonstratie ge houden bij het gedenkteeken ep de bin nenplaats der unlversiteit, dat was opge richt voor de studenten, die tijdens de on lusten om het leven zijn gekomen. De demonstratie verliep zonder incidenten. De studenten zonden een delegatie naar den minister-president met den eisch, dat amnes tie zou worden verleend aan de studenten, die in verband met de onlusten zijn veroordeeld. Op Rhodos en Leros alleen eeeds bevinden zich dertigduizend man; voorts zijn volgens de zelfde bron op Rhodos stukken geschut onge steld. terwijl zich bij de Dodekanesos liniesche pen, destroyers 'en duikbooten bevinden. Ooc zouden oorlogsvliegers met vliegtuigen aanwe zig zijn, welke toestellen voor het grootste ge deelte in ondergrondsche loodsen zouden zijn ondergebracht. ambassadeur bij den Heiligen Stoel heeft op de Nieuwjaan-audiëntie bij Z. H. den Paus de Nieuwjaarswenschen van Hitler en de Dultsche regeering overgebracht. Paus Pius XI heeft hiervoor aan den am bassadeur zijn dank betuigd en verzocht, den Rijkskanselier en de Dultsche regeering zijn beste wenschen over te brengen. De politie is daarom van de situatie op de hoogte gebracht. Men beeft hier vermoedelijk te doen met een pand, dat door vrouwen van verdachte zeden van tijd tot tijd wordt of De vice-admiraal M. H. van Duim is eervol ontheven van de betrekking van commandant der zeemacht en hóófd van het departemewt van «marine in Ned. Indië, met den datum, waarop hij die aan aijn opvolger zal overdra gen. zulks onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Met dienselfden datum is genoemde betrekking op- gedragen aan den benoemden schout-bij.nacht 1 geboren en is thana ontvanger en la ambtenaar H. Ferwerda. BATAVIA, 31 Dec. (Aneta) Heden heeft Jhr. Mr. B. C. de Jonge, Gouvemeur-Generaai van Ned. Oost-Indië, in het Oudejaars-pro- gramma van de N.I^.O.M. een rede uitgespro ken. Omtrent den brand in de Elandsstraat kun nen wij nog mededeelen, dat op de uitgebrande zolderverdieping was gevestigd de dropfabriek van H. v. Amstel. De brand is ontstaan doordat in. de beneden gelegen pettenfabriek een ka chel was blijven branden, die in den schoor steen door de groote hitte enkele balken had doen ontbranden. Deae balken liepen van uit den schoorsteen naar de dakspanten. De In ventaris van de dropfabriek alsmede de groote voorraad drop zijn verloren gegaan. Alles was verzekerd. Hoe de brand ontstaan was, leek vooralsnog een mysterie. Het huis was onbewoond, zoowel volgens de buren als naar zeggen van den eigenaar, den heer J. J. Cordes uit de Lange- brugsteeg, die bij het blusschingswerk tegen woordig was. Echter trof de brandweer de huis deur open, op de verdiepingen gordijnen voor de ramen, terwijl er ook meubelen in het huis stonden, o. m. een gaskachel. MADRID, 30 Dec, (A. N. P.) De minis ter-president heeft reeds een wijziging in de nieuwe kabinetslijst bekend gemaakt. In plaats van Rlco Avello zal Cadaval de portefeuille van financiën houden. De bladen uiten het vermoeden, dat deze kwestie ook is besproken bij het bezoek, dat de Britsche booge commissaris aan den minis ter-president heeft gebracht. Tot dusverre, al dus schrijven de bladen verder, heeft de com missaris bezwaren tegen amnestie kenbaar gemaakt. Naar verluidt zal nog niet worden overgegaan tot opheffing van de uitzonderings wet voor de pers, die tijdens de onlusten was afgekondigd voor de handhaving der orde. Eerst na de parlementsverkiezingen zou men tot opheffing overgaan, daar het nieuwe par lement onder meer ook een nieuwe wet op de pers zou ontwerpen. TOKIO, 31 Dec. (Reuter). In zijn Nieuw jaarsboodschap verklaart de Minister van Ma rine, dat Japan blijft vasthouden aan zijn elschen Inzake de bewapening ter zee, welke gebaseerd zijn op het beginsel van geen aan vallen en geen bedreigingen. Indien deze eischen, zoo voegde de minister waan toe. op de vlootconferentle worden ver- •rpen, zal Japan genoodzaakt zijn de maat regelen te treffen, welke noodlg zijn om de verdediging te waarborgen. - -■ CAIRO, 31 Dec. (Reuter). De Egyptische stu denten hebben In de unlversiteit een indruk wekkende betooging georganiseerd ter gelegen heid van de openings-plechtigheld van ket in ternationaal medisch congres. Bjj den aanvang der zitting werd het op den kreet „leve de nagedachtenis onzer martelaren' stil in de vergadering, waarop een student de aanwezigen verzocht op te staan. Allen met in begrip van de gedelegeerden verhieven zich van hyn zetels en bij de komst van den leider der wafd-partü, Nahas Pasja, en van prins Moha med All Hassan, die koning Foead vertegen woordigde, werd er geestdriftig geroepen: „le ve de koning van Egypte en den Soedan” en .Jeve de koning, de vriend van het volk." Twee félle brandje vrijwel gelijktij dig te Amsterdam uitgebroken, heb ben de Oudejaarsavondrust verstoord. Omstreeks negen uur werd brand ge meld in de Elandsstraat bij de Prinsen gracht en juist had men hier het vuur onder de knie, of een deel van het materiaal werd al weer gedirigeerd naar den Zeedijk hoek O. Z. Kolk, waar de bovenverdiepingen van een onbe woond huis in lichterlaaie stonden. Vele leden verklaarden, zich met de aange. voerde bezwaren niet te kunnen vereenlgen. Deze leden stonden op het standpunt, dat het te dezer zake een publiekrechtelijke in stede van een privaatrechtelijke verhouding geldt. De Staat-werkgever toch .stelt, krachtens zijne autoriteit, de arbeidsvoorwaarden «eenzijdig vast en heeft zich, van den aanvang van het ontstaan dier voorwaarden af. de eenzijdige wijziging ervan voorbehouden, hetgeen aan de wederpartij bekend Is geweest. De pensioen- kortlng achtten zjj ook hierom gerechtvaar digd, omdat de Staat indertijd, eveneens een zijdig beslissende, verhooging heeft bevorderd. Bij het afdeelingsonderaoek der Eerste Ka mer van het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van de Pensioenwet 1922 van do wet van 28 Mei 1922. van de Gemeentewet, van de Provinciale wet, van de wet van 30 Juni 1923 «en van de wet van 17 Juli 1923 keurden eenige leden de daarin voorgestelde regeling af. Bewoners van de onevenzijde der Prinsen gracht tusschen Reestraat en Berenstraat be merkten Dinsdagavond omstreeks negen uur een feilen vuurgloed boven de daken van de over zijde. Van verschillende kanten waarschuwde men de brandweer, die spoedig met groot ma teriaal ter plaatse was. Het bleek, dat brand was uitgebroken in de zolderverdieping van het pand Elandsstr. 3, waarin gelijkvloers een garage is ondergebracht op op de vier bovenverdiepingen een electri- sche pettenfabriek. Het pand loopt diep door achter de huizen aan de Prinsengracht en over de geheele lengte van den zolder zat het vuur cmder het dak, waardoor het zich spoedig een weg naar bulten baande. „Het is al moeilijk genoeg, het natuurlijk accres der uitgaven op te vangen en dit zal zich als een ernstig bezwaar doen gevoelen bij de opstelling van de begrooting voor 1937. Daarbij komt dat een levenskrachtig en een gezond land als Indië steeds weer vooruit wil." r LONDEN, 31 Dee. (t>.N.B.) De Daily Te legraph meldt uit Athene; Een in Griekenland aangekomen geheime koerier beeft medegedeeld, dat de Italianen op te Dodekaneoo* nltgebreide troepen heb ben geconcentreerd, welke ongeveer de sterkte bereiken van het geheele Britsche garnizoen In Egypte. Vicks VapoRub^ iogrodiëatea verwerkt ia de smakelijke wordt daar niet als iets schouwd. Dat het Kabinet, door de indiening van dit wetsontwerp te bevorderen, beeft toe gegeven aan een kunstmatig opgewekte blleke opinie, betreurden ai) ten zeerste. ATHENE, *31 Dec. (A. N. P.) Kondylls. die als onderdeel van zijn verkiezingscampagne te 8e- res. in Macedonië, een redevoering hield, kon op zeker oogenbllk niet verder spreken, daar rijn gehoor dit door luide kreten van afkeuring on interrupties belette. Kondylls heeft zijn reis moeten afbreken en is baar Sakmlkl teruggekeerd. Maandagmiddag woedde een felle brand in de Obrechtstraat te Utrecht. Een overzicht van het blusschingswerk Ter gelegenheid van de wisseling des jaars heeft Kardinaal-Aartsbisschop Schulte uit Keulen een telegram gezonden aam Rijkskanse lier Hltl/r, waarin hij hem voor zijn persoonlijk welzijn en voor het heil van het volk en bet vaulerland Gods voortdurende bescherming en rijksten zegen toewenscht. Hitler heeft daarop geantwoord met een telegram, waarin hij op recht voor deze wenschen dank zegt en ook van zijn kant voor het persoonlijk welzijn van den kardinaal en voor rijn arbeid in het komende jaar zijn beste wenschen uitspreekt. Spreker constateerde, dat dit een weinig op wekkend beeld is. maar gelukkig niet hopeloos. Een hopelooee toestand is onbestaanbaar voor hem, die gelooft dat het lot van den indlviduee- len mensch en van de volkeren in Gods band ligt. De toestand is ook niet hopeloos, omdat reeds veel werd bereikt, de groote inspanning en de gebrachte offers waren niet te ver- geefsch. De samenleving bleef gehandhaafd. De mentaliteit echter van de samenleving Is zakelijker, nuchterder en eerlijker geworden. Men ziet de dingen thans meer zooals* zij in werkelijkheid zijn, toont meer neiging om de Twee slangen werden omhoog gebracht door het belendend perceel no. S, dat door een smal le gang van het brandend pand is gescheiden. Over de gang loopt boven een brandbrug en hierlangs bereikten de brandwachts een klein plat gelegen tusschen de daken van het bran dend voor, en achterhuis. Ook achter bereik te men, door perceel Prinsengracht 282, met twee stralen het brandende dak, terwijl een Deze leden waren van oordeel, dat in de practijk van 's Rijks dienst de cumulatie van traktement en pensioen weinig beteekent en slechte uitzonderingsgevallen betreft. Cumula tie fcan inkomsten is, dus werd betoogd, ook in het partiaullere bedrijf waarneembaar en verwerpelijks be- President Lebrun antwoordde hierop o.a.; .Uw wenschen voor Frankrijk schenk ik van ganscher harte aan de hier vertegenwoordigde landen en volken. De levenseischen vafa de volkeren herinneren, indien noodlg, ook aan de plichten van solidariteit en broederlijkheid, waardoor zij, die het lot der volkeren leiden, zich moeten laten leiden. Frankrijk is bereid, zijn traditie getrouw, evenals in het verleden zijn deel te hebben in de wederkeerige plichten van bijstand en soli dariteit. De vrede verlangt nauwkeurig in achtnemen van de rechtvaardigheid en een hooge opvat ting van de plichten, welke alle volkeren we- derkeerig hebben. Hij verlangt een onver- moeiden wU tot begrijpen, een groot begrip voor de rechten en behoeften van allen, het geen rijkelijk vergolden zal worde» door de bevrediging van geest en hart.” Eenigen hunner betoogden, dat h.l. indertijd zoowel de regeering als de directie van de Ne- derlandsche Spoorwegen het door ben ingeno men standpunt aangaande de onaantast baarheid van het pensioen hebben gedeeld. Deze leden erkenden overigens, dat. indien dit ontwerp tot wet mocht worden verbeven, een ander beginsel aal zijn aanvaard, namelijk dat bij loonsverhooging de toegekende pen sioenen in overeenstemming met de gewijzigde loonen zullen warden gebracht. Zij laakten evenwel, dat dit niet zal gelden voor de naar de lagere grondslagen berekende pensioenen. Wijders verklaarden deze leden, dat de toe stand, waarin het Spoorwegpensioenfonds ver. keert, tot de indiening vsn dit wetsontwerp aanleidlhg heeft gegeven en dat het spoor wegpersoneel niet voor dien toestand aanspra- kelijk kan worden gesteld en het Rijk bij de wet van den 29sten Juni 1933 betreffende pen sioenregeling voor de spoorwegambtenaren en hunne weduwen en we'-zen. op zich hebben genomen. Sommige leden betoogden, dat men. ook al achtte men aanvankelijk een pensioen onaan tastbaar. niettemin met de. in dit wetaonwerp voorgestelde regeling kan instemmen, omdat steeds meer, als gevolg van de sterke verlaging van loonen en salarissen btf het spoorwegbe drijf. het verschil tusschen deze en de pen sioenen is verminderd, zoo niet opgeheven, welk verschil uiteraard dient te worden ge handhaafd. Deze leden waren evenwel van oor deel. dat niet is aangetoond, waarom de voor lest el de verlaging voor het spoorwegpersoneel een andere zou moeten zijn dan die voor bet Rijkspersoneel. Aldus Ingesloten werd het gevaar voor uit breiding, dat in deae dicht bebouwde Jordaan- omgeving niet denkbeeldig was, spoedig bezwo ren. De spuitgasten bestreden moedig den vuur gloed, waarbij de straalpUi>en soms de vlammen raakten. Vooral de zolder van het achterhuis, waar de brand was ontstaan, brandde fel, maar na een half uur minderae de gloed en ofschoon in den dikken rook bi) tijd en wijle nog hardnekkige vlammen op lekten, was men hier kort na half tien de si tuatie meester. Spreker verklaarde v*l niet te behoeven te wijzen op alles wat rondom ons gebeurt, op de spanningen welke allerwege bestaan. Wat daar uit zal voortvloeien kan niemand voorspellen, dit moet worden afgewacht. Op sociaal-econo- mlsch gebied is niet veel verbetering aan te wijzen. Het monetair vraagstuk blijft onopge lost als een dreigende wolk boven de interna tionale samenleving hangen. Overal lijden landbouw, nijverheid en handel nog van de kunstmatige en gewrongen verhoudingen met als gevolg Werkloosheid, verarming en, voor niet weinigen, ondergang. De wereldsituatie vertoont geen grondslagen voor rust, zekerheid en welvaart. Hetzelfde geldt voor Indië, dat den onmlddelUjken invloed van het wereldgebeuren ondervindt. Als exportland is Indië zelfs zonder kwetsbaar, hetwelk wU aan den ondervonden. Wij hebben echter rekening te houden met onze inkomsten, die in het afgeloopen jaar nog weer terugliepen, niet meer met sprongen, zoo als vroeger, maar geleidelijk. De teruggang zelf is wel nite zoo ernstig, maar wel ernstig is, dat vooruitgang achtervrege is gebleven. Voor 1937 zullen wij de Inkomstenraming voornamelijk op de lagere cijfers van 1935 moeten baseeren. „Wellicht wordt de begrooting voor 1937 de moeilijkste die wij gehad hebben." Ter gelegenheid van de jaarswisseling heeft de Rijkspropagandaminlster Dr. Goebbels een radiorede gehouden, waarin hij Hitler dankte voor alles, wat hij in het afgeloopen jaar had gedaan. De mensch was geneigd, zich uit het verleden altijd de aangename dingen te herin neren en van het heden slechts de kljlne on aangenaamheden te zien. ZU komen er dan ge- makkelljk toe, het kind met het badwater weg te gooien. Er is in het leven echter niets, dat niet zijn twee kanten heeft. Elk succes heeft zjjn terugslag. Als men naar de crisis in de we reld kijkt en de moeilijkheden ziet, waarmee andere landen te kampen hebben, ligt Duitsch land midden in deze woelige wereld als een eiland des vrede®. Dat Is geen toeval, maar het gevolg van het In Duitschland heersebende re gime. Goebbels besprak de critlek, die vooral in het buitenland op dit regime werd geoefend, en die grootendeels veroorzaakt werd door mis verstanden. Duitschland wil vrede, maar 1935 was het jaar van de national zjjn leger en zijn vloot heeft Duitschland ge schapen om door verzekering van zijn veilig heid den vrede te versterken. Omdat Duitsch land grondstoffen noodlg heeft, heeft het den Invoer vaa levensmiddelen, voornamelijk van beper- ultaten Naar aanleiding van het onderhoud, dat hij gisteren met Nessim Pasja had, zal de Hooge- Commissaris waarschijnlijk heden den tekst van het antwoord van het Foreign Office op het memorandum van het nationale front overhan digen. In het antwoord zou uiting gegeven wor den aan de sympathie voor de nationale zaak, de Britsche regeering zou zich voorstellen om zoodra de omstandigheden ijlt toelaten onder- handelingen met de Egyptische regeering te openen. Vele leden uitten hun teteuntelliiw veer de h.l. te beperkte strekking van het wete- «e- brulkt. Onvoorzichtigheid met vuur of een brandende sigaret bij het laatste bezoek zal wel de oorzaak zijn geweest. De tweede en derde verdieping van het huis, dat maar één kamer diep is, zijn uitgebrand. Het huis was verze kerd De eigenaar kon echter niet zeggen voor hoeveel. Zoowel bU den brand in de Elandsstraat als op den Zeedijk zette de politie de omgeving af. Vooral bij eerstgenoemden brand was veel belangstelling. Spr. wees tenslotte op teekenen van ople ving, die wat Indië betreft, bestaan uit de suiker, die weer gaat planten, het verhoog de quotum voor rubber, de hoogeré op brengst van de coprah, de prijshoudende stemming voor thee, de góede markt voor tin en de toekomst voor de tabak in Ame rika. Hij meende, dat wij in leder geval dankbaar moeten zijn voor de schemering, die hoop geeft. Spr. wenschte vervolgens „Heil en Zegen* toe aan de voorbeeldige, gelaten aanvaardende mil- lioenenbevolklng. aan de verschillende corpo raties en vooraanstaande personen, en tenslotte aan het Moederland. Misschien, aldus spr„ hoort men ons daar; dan kunnen wjj niet te rughouden een uit het diepst van lyt gemoed opwellenden wensch voor het welzijn van het land, waaraan wij zoo nauw verbonden zijn. „Ik vraag nyj wel eens af, of de beteekenis dien band voldoende wordt begrepen, of wordt tngezien hoe het eene gebiedsdeel hét andere afhankelijk Is ten aanzien van hoogste belangen, volstrekt niet eenzijdig, maar over en weer. Moge dat besef in het komende jaar meer dan ooit levendig zijn, tot heil van Nederland en Indië belde," Fel laaiden de vlammen omhoog. De vuurgloed en vonkenregen waren ver in het rond zichtbaar en lokten de nieuwsgieri gen in grooten getale naderbij. Onmlddel- Hjk werd het alarm .jnlddelbrand” door gegeven, waarop versterking uitrukte onder bevel van hoofdbrandmeester Doets. Deze tastte het vuur met vijf stralen aan. „WU begeleiden met onze warmste wenschen de onvermoeide actie van Uw regeering voor ae welgemeende en duurzame verzoening van de volkeren, waarnaar alle welgezlnden verlangen. De vrede onder de volkeren, welke berust op het recht en een broederlijke verstandhouding van allen is meer dan oolt/nontbeerlijk voor den moreelen en malerieeTén wederopbouw van de wereld. Voor dit noodzakeljjke en heilzame werk kan Uw regeering rekenen op den óveri gen en loyalen bijstand van hen, die wij ver tegenwoordigen.” onvermijdelijkheid der feiten te erkennen, waardoor ook de consequenties gemakkelijker worden aanvaard. ..Wat ons gevoelig treft,” al dus spr.. „leed brengt of schade doet, wordt niet meer bij voorbaat al aan de regeering geweten. Er is een gezindheid tot samenwerking ont staan, een inzicht dat alleen daardoor het hoofd kan worden geboden aan den ongunst der tijden en ook een vAl om aan te pakken en vol te houden. De waarde hiervan kan moeilijk worden overschat. Volhardt in deze uwe houding en ga voort op den eenmaal ingeslagen weg. dan is het niet meer de vraag of wij tegen de crisis op kunnen, maar kan de crisis niet tegen ons op." Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijzi ging van de Pensioenwet voor de Spoorweg, ambtenaren 1935 hadden verscheidene leden onoverkomelijke beswaren tegen de ontwor pen regeling, welke zij In strijd achtten met artikel 177 van de Grondwet en met de recht vaardigheid in het algemeen, al werd toege geven. dat het gemeen overleg tusschen de Regeering en de Tweede Kamer tot niet on belangrijke verbeteringen in het aanvankelijke ontwerp heeft geleid. -r Bovendien verklaarden zij, niet met dit wets ontwerp te kunnen instemmen, omdat zU pen sioenen onaantastbaar achtten, op de gronden, reeds meermalen in de Staten-Generaal uit eengezet. Verscheidene andere leden konden rich met de hlervoren weergegeven opmerkingen niet vereenlgen. Met name betwistten zij de onaan tastbaarheid van pensioenen. Voorts waren «U van oordeel, dat. al zijn de gevallen van cumu latie in overheidsdienst zeldzamer dan gemeen lijk wordt voorgesteld, het toch aanbeveling verdient, vooral in de huidige tijdsomstandig heden, aan elke, niet per se gerechtvaardigde, bevoorrechting uit de openbare kas, een einde te maken Bij aankomst der brandweer sloegen de vlam men aan- de Kolkzijde fel uit de tweede ver dieping van het ondiepe hoekpand Zeedijk 31. Het vuur deelde zich mede aan de derde ver dieping en tastte buitenom reeds de kroon lijst aan. Brandmeester van Wijngaarden vroeg ver- tserklng, waarop de personeel- en gereedschaps- wagens van den band in de Elandsstraat naar den Zeedijk werden gedirigeerd. Hoofdbrand meester Schultemaker kwam het bevel op rich nemen. Met drie stralen tastte men het vuur aan. Een straal werd door de deur van het beneden huis, die open stond, naar binnen gebracht, een tweede ging omhoog langs de magyruslad der, een derde werd op het dak van perceel Zeedijk 33 geposteerd. Zoo slaagde men er ook hier In korten tijd in het vuur te dooven. k

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5