ONS BLAD De Italianen verliezen weer vliegtuig een g De sancties tegen Italië if il DE TWEE INZITTENDEN GEDOOD DE BAROMETER BERUCHT BENDE LEIDER GEARRESTEERD JOH. LAUWERS De Cortes spoedig Het nieuws van heden ontbonden? VRIJDAG 3 JANUARI 1936 f Nederland gepolst? N Het bombardement der Zweedsche ambulance Een verboden FASCISTISCHE PARTIJ Veilig in Cairo terug Tot 31 Maart Nieuwe incidenten te, Malmedy gaan j iUtllIUJ Badoglio meldt: niets bijzonders Weg van Addis Abeba naar Deerne een modderpoel Bestuur van het Zweedsche Roode Kruis byeen Italiaansch luitenant vermoord Door zyn Tripolitaansche manschappen Verkiezingen in Griekenland De bezetting van Midden Tsjahar Mandsjoerysche troepen rukken verder op Geheim verdrag met Buiten* Mongolië ontkend Belangrijke verklaring van Roosevelt verwacht DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN mart Opmarsch van Abessinische - elite-troepen Een Sowjet-Russisch démenti Italianen trekken terug bij Makalle f 2.- f2.85 PAYGLOP 3 A L k'm AAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER - toan- l se- h-oo- uur. Aanklacht tegen de regeering wegens schending der grondwet novum by de opening der parlemenlszitting Tommy Tuchy, specialist in ontvoeringen De overstroomingen ih Engeland St. Exupéry terecht Negus beveelt alle weerbare man nen in de provincie Harrar zich voor den dienst aan te melden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS „Stimmen der Zeit” Muitery op Italiaansch stoomschip De onder hand dingen tusschen de Fransche en Engelsche staven Abessinische npta aan Genève ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Leden van „Turnverein” gendarmes te lyf Het ongewone klimaat van Abessintë dwingt de Itallaansche legerleiding dui zenden zieke en ook gewonde soldaten ter genezing naar het vaderland terug te zenden. De foto toont de aankomst van een transport gewonden te Napels Spanje’s buitenlandse he politiek 760 NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 77 De overstroom injen in Engetand. luidt 046 De „Joa. Maria" in bet dok gealeept. G kUt. van ver- O MUle een Dr. de vemoijien tot de provincie Soejoean. gas o j MO «o ■ft k V— 8, 9 A De Franaehe begroeting door Senaat en Wsmrv aangenomen. Itaiiaanach luitenant door Trip schappen vermoord. Hedenmorren ia de kiel gelegd van het nieuwe schip der Hottend Amerika Lijn- Britseh antwoord aan Egypte; de studentenbe- toogingen duren voort. De Italianen ver liesen wederom een vliegtuig; Daggaboer gebombardeerd. Toen bij de ski-wedstrijden te Oberam mergau de springschans op sommige plaatsen onvoldoende bedekt was, voer de men de sneeuw per emmer aan Fransch-Britache besprekingen hebben uitslui tend betrekking op het conflict in Oost-Afrika. Rusland ontkent een geheim verdrag met Bui ten-Mongolië. Belangrijke verklaring van president Roosevelt verwacht. gatle Politie van Chicago heeft een berucht bende leider gearresteerd. „Stlmmen der Zeit" In Duitaehtend verboden tot 31 Maart. Stand op Vrijdag 18 uur v.m.; 7434 Vorige stand; 743.3 Employé op cultuoronderneming bil Sorksbee- mi door koelie ernstig gewond. Geen restitutie van graanrechten op binnen- landache eieren. trice iden 0-, aan- alng 0 ■dag i en fiets lanlg hulp Ook medew w- uwe- rket; i Nl- uur; nnes Ma terie Bot van noot 83 rijtje aan; iet je Zaterdag 4 Januari as. zal de nationale raad van fascistische party bijeenkomen In hel llctorenpalels te Rome. Na de zitting sal de raad ontvangen worden door den Duce. Leden van de Spaansche Cortes dienen aanklacht In tegen de regeering wegens schen ding van de grondwet. z tddsl ichoi 00_ eter- rtach’ kg- ilbot r 80 Te Londen is het niveau Van de Theemr. dat door dijken wordt tegengehouden, hooger dan dat der straten. ATHENE, 3 Jan. (Reuter). De bladen dee- len mede, dat Demertzis heeft aangekondigd. dat de verkiezingen zullen wonden gehouden op 26 Januari as. hy gedopd 13- De losgelden voor een dertigtal MOSKOU, 1 Jan. (Reuter.) Officieel wordt 'ontvoeringen, welke de bende beeft gepleegd net door een Japunsch bied gepubliceerd bericht moeten hem ongeveer 400 000 dollar hebben or tegengesproken, als zou tusschen de Sow je t- gebracht. De voornaamste Engelse he bladen geven thans details over deze eventueele samenwerking. Het bljjkt, dat ook ons land in dit verband is gepolst. ADDIS ABEBA, t Jan. (Reuter). Aaw- gesien geen enkele nieuwe operatie aan de rapachillende fronten wordt gemeld, ver- moedt men, dat de regen de troepen sterk hindert, vooral de gemotoriseerde Italiaan- eenheden. De weg van Addis Abeba naar Demie is opnieuw herschapen ta een modderpoel en een aantel vrachtaute's, waarvan sommige aan journalisten beboe ren, blijven In de modder steken. ROME, 2 Jan. JReuter) Het in het buiten land verspreide bericht, dat de luitenant der Itallaansche kameelruiters. Blondl. door zfjn Tripolitaansche manschappen zou zijn vermoord, wordt In bevoegde kringen als juist erkend. Verklaard wordt, dat het muitende detache ment acht man omvatte; het betreft hier een incident van plaatselijk karakter en het gebied Is volkomen kalm. 12 Itallaansche vliegtuigen over de strijdkrach ten van Ras Desta vlogen, die pamfletten uit wierpen, onderteekend door generaal Graziani, waarin verklaard werd, dat de Abessinlërs on langs een gevangen genomen Itallaanschen vlieger hadden onthoofd en dat bijgevolg re presaillemaatregelen moesten worden genomen. WASHINGTON, 1 Jan. (ANP.) Presi dent Roosevelt heeft het Congres verrast met de mededeellng, dat hy bij de opening van de nieuwe parlementszltting een avond vergadering verlangt, om zijn groote nieuw jaarsboodschap niet slechts te kunnen rich ten tot de parlementsleden, maar tot het geheele volk. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Dagblad uitgegeven door de NV Drukkerij De Speamertad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Het vertrek uit Stockholm van de leden der Zweedsche Roode Kruis-expeditie naar Abessinie, welke volgens de berichten door de Italianen nabij Dolo werd gebombardeerd. Derde van links eerste rij is prins Cgrl, de beschermheer en voor zitter van fjet Zweedsche Roode Kruis; tweede van links eerste rij is Dr. Hylander, leider der expeditie ADDIS ABEBA, 2 Jan. (Reuter.) VaM het Tlgre-front wordt gemeld, dat de Itallaansche voorposten hun stellingen ten Zuiden en Zuid westen van Makalle hebben opgegeven wegens de bedreiging, die de opmarsch van Ras Moe- locheta voor hen vormt. Deze ras staat aan het hoofd, van de elite troepen der Abessinlërs, waaronder zich een gedeelte der keizerlijke garde bevindt. Verder gelooft men, dat deze troepenmacht met 12.000 man zal worden versterkt, die onder bevel staan van Fltacrarl Germa, een neef van den jcelzer. In den loop van den middag heeft ook de lei der der Katholieke Volksactie, Gil Robles, de aanklacht onderteekend. die daardoor 46 hand- teekeningen droeg en toen werd overhandigd aan den voorzitter van de Cortes, die thans verdere stappen moet doen. De aanklacht te gen president Zamora moest men echter In trekken. aangezien het daartoe noodlge aantal handteekenlngen ontbrak. De minister-president heeft zich onmiddel- lijk naar den president der republiek begeven, en men verwacht, dat deze nog heden de Cor tes ontbindt. Jteuter meldt namelijk het volgende Allereerst zouden Britsch materiaal en Britsch personeel voor de vliegvelden ter beschikking worden gesteld, zoodat Ingeval van een conflict in de Mlddellandsche see niets meer te doen zou blijven dan het doen vertrekken van Brltache eskaders vliegtuigen naar Frankrijk. Of dit voorstel door den staf der Britsche luchtstrijdkrachten gun stig opgenomen is, kan nog niet gesegd worden: er verluidt echter, dat inlichtingen ingewonnen zouden zijn bij België en Ne derland omtrent hun eventueele samenwer king In een luchtconventie. Wat de legers betreft stelt Frankrijk niet het zenden van Britsche troepen naar Frankrijk voor. De Fransche regeering heeft Londen echter gepolst of dit bereid is „een zekere aanzien lijke strijdmacht" voor onmiddellijke uitzen ding in geval van nood In Engeland In gereedheid te houden. VENETIë, 2 Jan. (AN P.) Gisteren Is alhier het tankschip „Corona Ferrea” gearriveerd uit Constanza. Zoodra het schip gemeerd lag heeft de politie de geheele bemanning, met uitzonde ring van den gezagvoerder en den machinist, in arrest gesteld, aangezien zich tijdens den over tocht van Constanza tweemaal muiterij aan boord had voorgedaan. Ofschoon het schip onder Itallaansche vlag voer bestond de geheele be manning uit Roemenen en Grieken, behalve de kapitein en de machinist, die aan de muiterij niet hebben deelgenomen. Ia zijn laatete Kamerrede heeft Laval medegedeeld, dat hy, ter uitvoering der sancties tegen Italië, wei degelijk overleg heeft gepleegd met Engeland en dat de mi. litaire steven beider landen samenwerkte. MADRID. 2 Jan. (Reuter). Een aantal afge vaardigden der oude monarchistische partijen en eenige vertegenwoordigers der Katholieke Volksactie hebben hedenmiddag een aanklacht tegen de regeering opgesteld, die eveneens te gen den president der republiek gericht is. Deze volksvertegenwoordigers staan op het standpunt, dat de president en het kabinet door de nieuwe verlenging van het reces van de Cortes tot 31 Januari gehandeld hebben in strijd met artikel 81 der grondwet en daarmee een strafbare daad hebben verricht, die vervolgd dient te worden volgens artikei 151 der strafwet 'CAIRO, 3 Jan. (Reuter). De beide vermiste Fransche vliegers St. Exupéry en de mecanicien Prévost, die in de woestijn verloren waren ge raakt, zijn veilig teruggevonden op 95 mijlen ten oosten van Cairo en "naar deze stad terug gebracht. De vliegtuigen vlogen op een paar duizend voet hoogte en wierpen talrijke zware' bommen, waarvan er enkele, naar men verklaart, bevatten. Naar tn „Mikael" te lezen staat. Is het No vembernummer van „Stlmmen der Zelt” tn be slag genomen en de uitgave in Dultschland ver boden tot 31 Maart. Het wordt mogelyk geacht, dat dit verbod Is uitgevaardigd wegens den Inhoud van het cul- tuuroverzieht van Overmanns. tegengesproken, Unie en Bulten-Mongolie een geheim verdrag zijn gesloten. Evenwel weigert men eentgerlei uitleg te geven omtrent het langdurig verblijf der Mongoolsche ministers te Moskou. De aan wezigheid van den minister van oorlog in de delegatie doet het echter onwaarschijnlijk zijn, dat het-doel van de reis van economischer) aard is. GENEVE 2 Jan. (Reuter). Hat Secretariaat van den Volkenbond heeft van den Abessini- achen gezant te Parijs, Woldemariam een no ta ontvangen, waarin de regeering van Abessi- nlë het getuigenis van den Belgischen majoor Dothee, oud-inspecteur van het Abessinische leger Inroept, tegen de beschuldiging van de Italianen, dat de Abessinlërs dum-dum kogels gebruiken. De regeering van Abesslnlë beves tigt bet telegram aan den Volkenbond van 30 December Inzake de nieuwe schendingen ran de verdragen Inzake oorlogsgebruiken en oor logsrechten door de Itallaansche troepen bij hun jongsten terugtocht uit Scire en Tembien. 04. zegt de nota: „de Itallaansche autoritei ten hebben kerken in brand gestoken en sys tematisch' de burgerbevolking uitgemoord. In ROME. 2 Jan. (Reuter.) Naar vemognen wordt heeft Staatssecretaris Suvich Woensdag avond den. Zweedschen gezant ontvangen en hem de omstandigheden uiteengezet, waaron der het bombardement der Zweedsche ambu lance in Abessinie heeft plaats gevonden. Naar men verneemt zou Suvich, die zijn leed wezen over; het incident uitsprak, de tenden tieuze Wijze betreuren, waarop het incident ter kennis van het Zweedsche volk werd gebracht. 'ïi' ROME 2 Jan. (Reuter). Het bericht ran de terechtstelling van een Italiaansch piloot in Somaliland heeft hevige verontwaardiging ge wekt in de pers, die vraagt, dat alle ten dien ste staande middelen tegen, de Abessinlërs worden gebruikt. De „Tribuna” schrijft: „het Itallaansche volk vraag? tegen de wilde barbaarschheld van de Abessinlërs dat de oorlog met de meest harde en doeltreffende middelen wordt voort gezet. De „Lavoro Fascist»" schrijft: „alle Italianen voelen thans, dat de Abessinlërs niet langer mogen proflteeren van onze edelmoedigheid en onze reserve om moderne middelen te «ge bruiken, welke meer doeltreffend zijn dan tot nu toe zijn toegepast.” STOCKHOLM, 2 Jan. (Reuter.) Vanmiddag is het bestuur van liet Zweedsche Roode Kruis bijeengekomen onder voorzitterschap van prins Carl. De prins hield een rede, waarin hij er' den nadruk op legde, dat het geheele Zweed sche volk smartelijk getroffen is door en ver ontwaardigd is over het ongeluk, dat de Zween- sche ambulance in Abesslnlë heeft getroffen. Al blijkt ook uit de laatste berichten, dat al thans de Zweedsche verliezen niet zoo groot zijn als men aanvankelijk moest gelooven, geenszins vermindert men daardoor de ver schrikkelijke verantwoordelijkheid, die op oe aanvallers rust. Het bestuur besloot het Roode Kruis te Ge- De arrestate van Tommy Tuchy heeft een einde géfnaakt aan een menschenjacht, welke 2)4 jar.r heeft geduurd. Tommy heeft vijf broers, allen bendeleiders. De bende bestond uit een honderdtal gewapenden, die zich spe cialiseerden op ontvoeringen. De meest sensstloneele roof van Tommy Is wel de diefstal van 105.000 dollar. Een van de zes gebroeders Tuchy, Roger, boet thans een straf uit van 99 jaar gevange nis, wegens een ontvoering, drie anderen zijn gedood In.gevechten met andere bandieten en de Zesde is verdwenen en men vermoedt, dat hy gedogd 1*. De losgelden voor een dertigtal ADDIS ABSBA. 3 Jaa. (A. N. F.) Vel gena een hedenmorgen In Jteaaie gepubli ceerd officieel communiqué hebben da Ita lianen wederom een vliegtalg verloren tij dens pogingen uit de lucht de positie te verkennen ran de Abessinische legers. Het Itallaansche toestel vloog over de streek ran Makalle en werd door Abeaoi- nlzche schutters met geweervuur naar be neden gehaald. De beide inzittenden wer den gedood. Een der mitrailleurs, die zich aan boord van het toestel bevonden, la MJ wüse ran belooning aangeboden aan den Abeaainischen aoMaat, die het vliegtuig beeft neergeschoten. PEKING, 1 Jan. (Reuter). Uit Chlneeache bron wordt gemeld, dat twee regimenten Mand sjoerysche troepen te Sjangpel zijn aangeko men, hetgeen een nieuwe schrede beteekent in de bezetting'van Mldden-Tsjahar Wegens de belangrijkheid der effectieven vreest men in 'sommige kringen, dat de Ja- pansch-MSndsjoerysche troepen zullen biyven oprukken, tot de provincie Boejoean. CHICAGO. 2 Jan. (Reuter). De politie heeft Tommy Tuchy gearresteerd, «en der leiders van de beruchte „Tuchy-bende”, die sedert langen tijd door de politie werd gezocht om te worden gehoord, naar aanleiding van reeks sensationeele diefstallen. ADDIS ABEBA, 2 Jan. (Reuter) In de of- ficieele Abessinische lezing van het bombarde ment der Zweedsche ambulance op 30 Decem- ber wordt gezegd, dat om 7 uur des morgens j n^ve middelen ter beschikking te stellen om I een uitgebreid onderzoek In te stellen naar de verantwoordelijkheid, ook in juridisch opzicht. - Verder werd besloten tot het nemen van maat regelen, waardoor het personeel der ambulance weer wordt aangevuld. De uitvoering der sancties tegen Italië. Nederland gepolst inzake militaire t— king? MALMEDY, 2 Jan. (Reuter). Zooala men weet, zijn onlangs de leiders van de Nationaal- sociallstlsche beweging in Eupen en Malmedy uitgewezen. Thans is de orde te Malmedy op nieuw gestoord en wel door een aantal leden van de „Turnvereln" die deel uitmaakt van den bekenden. Helmatbund, en separatistisch ge oriënteerd is. Tegen 1 uur ’s morgens, by afloop van een bol, waarbij gendarmes op de inachtneming van het reglementaire sluitingsuur letten, hebben leden van de Tumvereln de politie beambten gesard. Onder het roepen ran .Heil Hitler” gingen zij ten slotte de gendarmes te lyt. De gendarme*, waarvan niemand werd ge. wond, slaagden erin de menschen te versprei den, en de identiteit der leiders vast te stellen. Een tiental la nog In den loop van den dag gearresteerd. Een der schuldigen wist op Dultach grondgebied te ontkomen. De voorzitter van de commissie van bui- tenlandsche zaken van het Huls van Afge- vaatdlgden, McReynolds, verklaarde na op het Witte Huis met president Roosevelt en den minister van bultenlandsche zaken. Cor dell Hull, te hebben geconfereerd, dat hy in de zitting van het Congres op Vrydag «s. het ontwerp voor een neutraliteitewet sou indienen, waarbij den president de bevoegd heid wordt verleend, naar eigen goeddunken een embargo af te kondigen op den uitvoer van oorlogsmateriaal, als katoen, olie en staal, naar alle oorlogvoerende landen. President Roosevelt zal Vrijdagavond zjjn jaarlijksche rede voor het Congres houden, en verwacht wordt, dat hy dan een belangrijke ver klaring zal afleggen. o l k "s-Zl i het Takazegebied maakten zij gebruik gas.” De regeering van Abesslnlë acht zich plicht mede te deelen, dat Indien de Itallaan sche autoriteiten opnieuw van deze practyken gebruik maken, of andere overtredingen ple gen, de regeering van Abesslnlë In dit geval de Itallaansche soldaten, welke in haar handen vallen, niet onmenscheiyk zal behandelen, doch zal beslag leggen op de bezittingen van de Ita lianen, die op haar grondgebied verblijven. Verdere hier ontvangen telegrammen mel den, dat vier Itallaansche vliegtuigen Dagga boer wederom hebben gebombardeerd. Zij lie ten een groot aantal sterk explosieve bommen rallen, zonder dat personen gedood of gewond werden. Tal van bommen kwamen niet tot ontploffing. MADRID, 2 Jan. (Reuter). De president der republiek heeft met het nieuwe kabinet de rlchyynen voor de bultenlandsche polities be sproken en daarbij opgemerkt, dat de vrees voor een Europeesch conflict gelukkig voort durend geringer wordt, terwijl dagelijks meer en meer het neutrale standpunt van Spanje bevestigd wordt. Dat geldt ook voor Genève, waar Spanje vastbesloten Is dezelfde positie, d. w. z. een positie die geen g^aar meebrengt. In te nemen. Een dergelijk verlangen is nooit géuit. Het toont aan. dat Roosevelt besloten heeft den strijd om zijn herverkiezing en om zyn hervor mingsdenkbeelden te openen Vijftien minuten later, zoo verklaart men, kwamen de vliegtuigen terug en bom bardeerden en beaehoten de Zweedsche am bulance met mitrailleurs, waardoor twee Zweedsche doctoren gewond werden. De slachtoffers waren zieken of hulpbehoe venden van het hospitaal. HARRAR, 2 Jan. (Reuter). De Negus beeft bevolei^ dat alle weerbare mannen In de pro vincie Harrar zich voor het einde dér maayd in Jjjiga voor den dienst moeten aanmelden. LONDEN, 1 Jan. (AKP.) De overstroomin gen. die het gevolg zyn van den zweren regen val,’ breiden zich nog voortdurend uit. De Theems wast van Oxford tot Teddington. In Kent en Sussex, rondom Bristol en In de Theemsvallel staan ultgestrekte gebieden onder water. By Windsor is de Theems 1600 meter breed. In de geteisterde gebieden zijn talrijke wegen onbruikbaar, zoodat het verkeer moet plaats hebben over hooger gelegen wegen, het geen vaak een belangrijke vertraging ten ge volge heeft. Ook de aangerichte schade wordt steeds aanzlenlijker. In Wiltshire heeft men het treinverkeer over een der bruggen moeten stilleggen. STOCKHOLM. 2 Jan. (Reuter). Donderdag middag Is van den Zweedschen consul In Addis Abeba het volgende telegram ontvangen op het departement van Bultenlandsche Zaken: „De laatste officieele berichten bevestigen, dat het Zweedsche Roode Kruiskamp, dat vol gens de conventie gekenmerkt was, op 30 De cember is gebombardeerd. De ziekententen werden met machinegeweren beschoten. Hylander werd in zijn rechterzijde gewond, een andere Zweed bekwam kaak-kwetsuren; overige landslieden zijn ongedeerd. ROME, 2 Jan. (Reuter). Maarschalk Bado glio seint het volgende 86ste legerbericht: Er is niets bijzonders te vermelden van het front in Eritrea en van het front in Somaliland. e l J

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 11