1 H Pluimveehouderij Nachts opstaan ----- HET NIEUWE SCHIP DER H.A.L. 4 J >7. yr VRIJDAG 3 JANUARI 1936 Onze Posterijen De kiellegging wat hedenmorgen De strijd in Abessinië THOM. DENIJS DE OSSCHE STRAFZAKEN NED. SPOORWEGEN over Van G. in vanet RAADSLID KAKATOE Incident in den Haagschen raad KOORDIRIGENTENBOND Jaarvergadering te Nijmegen ^ieuw initiatief van den K.R.O. DIEFSTAL EN HELING 1 h WAS INVALIDE 1935 e Honger beroep aangeteekend tegen de vonnissen van 30 December DE DAGERAAD BELEEDIGDE DEN STAAT Verleening zou tien millioen kosten Uitzendingen bestemd voor alle werelddeelen Deelneming van het Nederland- •che Roode Kkuis Autobus van den dijk getuimeld f Ontrouwe huishoudster aangehouden EEN WERELDCONGRES VOOR PLUIMVEETEELT Nederlandtche deelname te Leipzig Nieuwjaarsrede Directeur- Generaal HEI* BOMBARDEMENT BIJ DOLO WERKZAAMHEDEN EERSTE KAMER Zeven van de 24 inzittenden gewond (si Geen restitutie van graanrechten op binnenland sc he eieren Definitieve ontvangsten September 1935 Onderzoek naar d - ingesteld Motorrijder verongelukt r/. K. STAATSPARTIJ men onbruikbaar door rheumatiek Te water geraakt en verdronken Ook een Nieuwjaarswensch Wat deed Nederland ten aanzien van het bemiddelingsvoorstel van Hoare en Laval? De hulp vgn Regeeringswege Vlugtchriftverspreiders voor de Haarlemsche Rechtbank Gedenkteeken zal pp zyn graf geplaatst worden flngezonden MededeeUn&) de minister van Donderdag heeft de directeur-generaal *t 1 Ie >n, ;eh op Nederlanders buiten het Veeteelt- en Zulvelwezen, Voorzitter; ir. R. F. 20.00-21.00 OJO—1J0 Uit het bovenstaande blijkt, dat de mi nister, ook al zal hü niet tot rechtstreeksche restitutie van graanrechten overgagn, toch de belangen van de pluimveehouderij en de eendenhouderU waar mogelijk behartigt. Ia de Minister bereid mede té deelen ot in derdaad de Nederlandsche regeering hare op vatting over het bedoelde bemiddelingsvoorstel ter kennis van den Britschen minister heeft gebracht en indien dit Is geschied, hoe deze opvatting luidde en wanneer deze ter kennis van den Britschen minister is gebracht? 14.06—15 05 18 20—19» A.W.T. 12»—13 50 20 46-2145 ».06—2100 Hing plo- M. «da als reeds gemeld, in den vroegen 1 den Nieuwjaarsdag vlot gekomen sleepboot Hoek van Holland van Oo.’s internationale sdeepdienst n den opgesleept. Ontvangst plaatael.ttyd 21.30—22.30 Donderdag is de 27-jarige gehuwde J. H., wo nend te Groningen, toen hij per rijwiel te Oes ter Hoogebrug langs het Damsterdiep reed, te water geraakt. Hoewel hij spoedig op het droge was getrokken, is hij eenigen tijd later in het Academisch Ziekenhuis te Groningen overle den. men en omgeving. Zij v te Apeldoorn, waar ook Beiden zijn voor den Officier van Justin»' bü de rechtbank te Zutphen geleld. en De komen en waar het 1 gastvrij heit Aan boo Azië (Japan- Achtgfc-Indië) KolonlsUe ultaendlng Afrika Midden Amerika en Npordel. deel van Z. Amerika Hedenochtend ongeveer elf uur was op de werf van de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij het historisch moment aangebroken van de kiellegging voor het nieuwe schip der HollandAmerika Lijn. Dit feit geschiedde zonder plechtigheden. Dean vermindering is voor een bedrag van rond /'194.000 te wijten aan mindere ontvang- (oer, terwjjl een som wkening komt van de sten uit het reizigersvez van rond 578.000 voor, goederenlnkomsten. De totale ontvangsten bedroegen van 1 Jan. tot ultimo September 1935 77216.610, tegen 88.233.874.48 gedurende hetzelfde tijdvak In 1934. Een totale vermindering dus vap rond 9 millioen. Het motorvrachtschip „Job. Maris’*, dat van het Egmondsche strand, waar het on geveer een maand heeft vastgezeten is vlot gebracht, heeft de sleepreis naar de hoofd stad met goed gevolg volbracht. Een ander bezwaar Is, dat de restitutie, het Landbouwcrisisfonds ondraaglijke las ten oplegt. Er zou daarvoor een bedrag van ongeveer tien millioen gulden noodig zijn. Deze uitgave is onmogelijk te vinden door verlaging van den steun op andere pro ducten, vooral niet nu de tarweprijs op nieuw zal worden verlaagd. De eenige mo gelijkheid zou dus zijn om de schroef der heffingen weer veel kterker aan te draaien, hetgeen zeker geen aanbeveling verdient. De zee-reus „Roland,” de populairste bezienswaardigheid van den Berlijn- schen dierentuin, die 3% M. lang was en wiens waarde op 15.000 Mark wordt ge schat, is door onbekende oorzaak ge storven. Er zal echter voor een even waardige en omoangrijker plaatsver vanger worden gezorgd veel systematischer geheel verkregen. Nieuwe radio-telegralische verbindingen zijn van den Raad van Beheer en Toezicht op het gebied der Pluimvee-, Vogel-, Konijnen-, Cavia- en Pelsdierenteelt; K. Eriks te Leeuwarden, 2e gemeen Koorzangblad” werd benoemd de heer Voorzitter van de Nederlandsche Pluimvee Fe- Jan Ooljé, Utrecht. Als plaats voor de volgende jaarvergadering 1936 werd aangewezen Amsterdam. het bericht In de Nieuwe Rotterdam- irant onjuist is. Is de Minister dan niet ieel, dat het Landsbelang eischt, dat berichten als deze, welke de neutrali- Nederland bij een conflict tusschen mogendheden in twijfel doen stellen en er te lande en in het buitenland den noeten wekken, dat maatregelen van mogendheden ter bevordering van den ter voorkoming van een Europeeschen lor de Nederlandsche regeering worden erkt, terstond door de regeering :he’ wjjze worden tegengesproken? Op Maandag^ December IJ. hield de Bond van Koordirigenten in Nederland zijn veertiende Algemeene Jaarvergadering in Concertgebouw „De Vereenigng" te Nijmegen. Belangrijke besluiten werden genomen, waar onder de oprichting van een Arbeidsbureau in het belang van de zangvereenlgingen in Neder- r land, alsmede voor de dirigenten, aangesloten bij den Bond van Koordirigenten. De daarvoor benoemde Commissie bestaat uit de heeren: H. J. Schutte. Bergen op Zoom; Leo Stapper, Am sterdam; en pi. Nap. Almelo. Pogingen zullen in het werk worden gesteld om te komen tot aankoop en Inrichting van een Rust- en Vacantle-oord ten behoeve van dirigen ten, leden van den Bond. Ten slotte werd beslotten tot het beschikbaar stellen van een getuigschrift door den Bond, en behoeve van personen, die met het afleggen van eenvoudige zang- en trefoefeningen bewijzen elementair muziekonderwijs te hebben genoten; dit ter bevordering van het hooger peil der zang- vereenlgingen. Bü de bestuursverkiezing werden de volgens rooster aftredende bestuursleden Joh. F. Keja en G. C. Wilmink, resp. eerste secretaris en tweede met algemeene stemmen herkozen. In verband met het bedanken van den voorzit- Woensdagavond Is de 19-jarige H Veldhuisen te Voorthuizen in de bocht van den Harderbroe- kerweg met zijn motor tegen een telefoonpaal gereden, waardoor hü zulke ernstige verwondin gen bekwam, dat hü nog denaelfden avond is overleden. Radloraad KRO. en memorandum opgesteld en voorgelegd aan den Radloraad. waarin hoofdzakelük op een aan vulling van de bestaande zendmachtiging werd aangedrongen en tevens werd vastgesteld, dat er geen enkel bezwaar bestaat ook de andere omroeporganisaties aan de werelduitzendingen te doen deelnemen. Een rooster van ultmnduren en golflengten werd opgemaakt en kooals gemeld, ontving de K.R.O. dezer dagen van den Minister van Bln- nenlandsche Zaken de inwilliging van zün ver zoek. Voorlooplg zal het KRO-wereld programma warden uitgezonden via de Philips’ ultra-korta- golfzenders voor: men via een ultra-korte- per week een Esperanto- drag zal van he!t Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis deelt mede dat naar aanleiding van het ge beurde bü Dolo door het Nederlandsche Roode Kruis aan het Zweedsche Roode Kruis telegra fisch medegevoel is uitgesproken met de zoo zwaar beproefde zustervereenlgtng. zonder leenen tot de pluimveehouderij het vo rige Jaar op het pluimvee geen verlies hebben geleden. Van welk ander prodjjet ld den land bouw en veeteelt kan dit worherr~Opgemerkt. wanneer men den steun wegdenkt? Vermoede- Ujk van geen enkel. Bovendien doet de Regee ring het mogelüke om den export van eieren in het büzonder naar Duitschland en Engeland In stand te houden.. Om dit te bereiken moeten de Nederlandsche gedelegeerden bü de onder- handellngen»met die landen dikwüls concessies doen ten nadeele van andere bedrijfstakken, maar ten voordeele van de pluimveehouderij. len excursies georganiseerd worden, terwül mogelükheid bestaat dat de opening van De Eerste Kamer is büeengeroepen tegen Dinsdagavond 7 Januari te half negen. Aan de orde is mededeellng van het besluit der Centrale Afdeeling, voorts behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de pensioen wet van 1922, van de wet van 28 Mei 1925, de Gemeentewet, de Provinciale wet, de wet van 30 Juni 1923 en die van 17 Juli 1923. De voorzitter is voornemens aan de Centrale Afdeeling voor te stellen, in de afdeelingen te doen onderzoeken op Woensdag 8 Januari, des voormiddags te elf uur een aantal begrootings- wetsontwerpen. Het lid der Eerste Kamer mr. A. J. van Ves- sem beeft de volgende vragen gericht tot den Minister van Buitenlandsche Zaken: Heeft de Minister kennis genomen van het artikel in de* Nieuwe Rotterdamsche Courant van 28 December J.I.. avondblad, handelend* over het Britsch-Franse he bemiddelingsvoor stel in het „Italiaansch-Ethlopisch conflict, waarin voorkomen de volgende zinsneden: „Wü hebben mededeellngen ontvangen, waaruit blükt, dat het lang niet alléén de openbare mea ning in Engeland is geweest, die het voorstel van Hoare en Laval heeft doen verdxünen’’ en „Wü meenen zelfs te mogen aannemen, dal Eden van Nederlandschen kant niet onvoor gelicht is gebleven over de opvatting van onze regeering?” Aan boord van het Nederlandsch motorschip „Tarakan” op reis naar Indië ont stond brand in ruim 3 waar lucifers in waren geladen, terwijl in ruim 2 negentig ton dgnamfet en gelignite was ingeladen. Te Plymouth gelukte het de gevaarlijke lading te lossen en den brand te frlusschen. Alle voorzorgsmaatregelen waren door de Engelsche havenautoriteiten getroffen 4. Het Plan van den Arbeid (I); een critische beschouwing ingeleidf 5. De gehuwde onderwüseres; h^ amende mentSuring aangenomen. 8. Preventieve censuur; art. 7 der Grondwet onder de loupe. ^>3. De Onderwijs-besulniging en staatkundige ^perspectieven. 8. Beginselen der Nederlandsche Partijen; een beoordeellng van het bekende boek van Dr. Cornelissen. 9. Evenredige Vertegenwoordiging; de „cri de coeur” van Dr. Colün. 10. Jeugd werkloosheidsproblemen; een be schouwing over het Nümeegache Congres van de Nationale RK Commissie. 11. Van het Binnenhof. Een opname Van de politieke Cineac. De December-aflevering is extra-groot uitge. vallen (28 pagina’s) en sü bevat een serie on misbare gegevens omtrent de actueele politieke en staatkundige vraagstukken. Wü herhalen, dit 1 blsd moet meer gelezen en meer geraadpleegd wordenI Het admlnistratie-adres is: 'Maurits- kade 25, Den Haag. De behoefte aan telegrammenverkeer is der, iaatsten tüd belangrijk geslonken en kan aE door invoerbelemmeringen van het buitenland leen worden gestimuleerd door een tariefsverla- niet meer zou werken, zou het vraagstuk van ging, die een vrü belangrijke winstderving zal de.restitutie van graanrechten opnieuw moeten geven. worden bekeken. Van 24 Juli tot 2 Augustus 1936 zal in Leip zig het zesde internationaal Congres voor Pluimveeteelt worden gehouden. Er zal een uit gebreide tentoonstelling aan verbonden worden. De Duitsche Regeering heeft aan een groot aantal landen een uitnoodiglng tot deelneming aan het Congres en de tentoonstelling gezon den. De Nederlandsche Regeering heeft beslo ten aan deze uitnoodiglng gevolg te geven en de Minister van Landbouw en Visscherü heeft een Commissie benoemd, die belast is met de Voorbereiding van de Nederlandsche deelname. In het Comité zün benoemd: Ir. H.G.A. Leig- Bes Bakhoven te ’s’ Gravenhage, Insp. van het I voorzitter, Veeteelt- en Zulvelwezen, Voorzitter; ir. R. P. I r.. Bonthuis te *s-Gravenhage, Inspecteur van den ter, den heer Piet Versloot, werd in dfens plaats I»andbouw; J. A. Bach Jr. te Zeist, Voorzitter met algemeene stemmen gekozen de heer Glastra - -- *--*■ ‘van Loon, Den Haag. Tot hoofdredacteur van het maandorgaan „Al- De 25-jarige H. C. van G, is In verzet gekomen tegen het vonnis van 12 December JJ., waarbü hü wegens den roofoverval op den landbouwer Christiaans te Heesch in 1933 tot 4 jaar gevange nisstraf was veroordeeld. Zün zaak zal door de rechtbank te Den Bosch op 7 Januari M. opnieuw worden behandeld. van de „Jos Myia’’ bevond zich van de bemanning alleen de machinist B. „van der Peet en verder personeel van de Bergintfs- mastischappü. Het motorschip heeft te IJmuiden ligplaats genomen aan den binnenkant der sluizen en zal na onderzoek naar Amsterdam opvaren ter reparatie. Donderdagavond is een autobus van de firma van Z. te Rotterdam, waarin 24 uit Düsseldorf terugkeerende Duitschera zaten, bü de Waaier- sluis onder Gouda van den Haastrechtschendük gegleden. Uit de richting Gouda naderde eeu auto, waarvoor de chauffeur van den autobus stopte. De autobus ging aan het glüden. schooi van den weg en sloeg tweemaal over den kop. De passagiers, werden door elkaar geslingerd. Een van hen had een hersenschudding, een vrouw brak een arm en een Jongen had ern stige hoofdwonden. De eerste werd naar het van Itersonziekenhuls te Gouda vervoerd. Vier an der personen werden licht gewond. De overigs, passagiers vervolgden met een anderen autobus hun reis. De zwaar beschadigde autobus is in den loop van den av<jnd door een kraanwagen gelicht. Na alle pUwnf verdwenen armen waren door rheumatische pünen er te bewegen. Men raadde haar aan houden, maar met de zorg voor haar ding en twee kleine kinderen waa dit ük. Zü schreef ons: - éd aan hevige pünen in mün armen, let meer kon oplichten. Men raadde mü t te houden, maar dat was met het oog huishouden en mün "twee kleine kin- imogelük. Toen las ik in één uwer K<u^_ lalu-advertepties een brief van een en gebruiker en ik besloot ook zelf eens >f met Kruschen Balts te nemen. Mün tarnen gelcldelük af en zün nu geheel en. Ook voel ik mü veel béter. wel jonger inplaats van een invalide ben een gelukkige moeder en vrouw.” Mevr. R. L H. istlsche pünen hebben büna steeds de- sden: afvalstoffen die zich in het 11- tebben opgehoopt en uw bloed vergif tigen De oorzaak is onvoldoend werkende af- voerorganen. De zes zouten, waaruit Kruschen Balts is, samengesteld. sporen Ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen geleldelük en vol komen worden verwüderd. Frisch bloed zal weer door uw aderen stroomen, de pünen verdwij nen en ge voelt u oneindig veel energieker en 'gezonder. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bil alle apothekers en erkende drogisten S 0.90 en 160 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. 1st op. dat op het etiket op de flescïi. zoAwel als OP de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. Twee Inwoners van Wonnerveer verspreidden op 30 November een pamflet van de vrüdenkers- vereeniglng ,JJe Dageraad”. Daar de inhoud van dit vlugschrift beleodigend voor den Staat geacht werd, volgde procesverbaal voor de verspreiders, die hedenmorgen voor de Haarlemsche Recht bank terecht stonden. In het pamflet werd vermeld, dat indertüd een lid van de vereeniging door de rechtbank in Haarlem tot een week gevangenisstraf waa ver oordeeld, (bevestigd door het Hof) omdat hü met een bord had geloopen waarop een beleediging voor den Staat geschreven stond, verband hou dend met een bepaalde visie op den oorlog. De veroordeellng van den drager van het bord werd in het pamflet „lafhartige willekeur” ge noemd. Beide verdachten zeiden het pamflet in de bus van de getuigen te hebben gestopt. President: „U kon toch wel denken, dat de in houd van het vlugschrift u met den strafrechter in aanraking zou brengen. Verdachte: „Neen, wü dachten dat wü er goed aan deden”. President: ,,Ja, u wilde den oorlog bestrijden, alles goed en wel, maar u.mag den Staat niet beleedigen". Verdachte ontkende in het pamflet den Ne derlandschen Staat te hebben bedoeld. De woor den „Laffe willekeur’’ waren bedoeld op de Jus- UUe. Beide getuigen verklaarden het pamflet niet gelezen te hebben, omdat zü wel zagen dat de Inhoud niet prettig was. Voor de politie hadden zü zulks echter wel verklaard. De Officier van Justitie wees er op, dat aanha lingen reeds strafbaar zün en dat in dit geval daarenboven een nieuw strafbaar feit heeft plaats gehad. Spr. eiachte voor beide verdachten een maand gevangenisstraf en deelde daarbü mede, dat bü nieuw reageeren op deze veroordeellng steeds zwaardere straffen zullen volgen. Uitspraak 18 Januari. Reeds geruimen tüd dringt de pluimvee houderij er op aan. dat de pluimveehouders uit het Landbouwcrisisfonds restitutie zullen ont vangen voor de graanrechten, geheven op de granen, die als pluimveevoeder worden ver bruikt. Gemeend wordt, dat deze maatregel den economischen* toestand van de plulmveehouderü aanzienlük zal verbeteren. zoo noodig tot steun van den prüs product worden aangewend. Zoo kan men zich indenken, dat eieren uit I hee«' verbeteringen, die tot stand de markt worden genomen om een noodlottige prijsdaling te voorkomen. Wat hier ten aan zien van de pluimveehouderij Is opgemerkt, geldt voor een groot deel ook voor de eenden- houderü. De minister overweegt wat hü ook voor dezen bedrüfstak kan doen. vestigen wü nog eens de büzondere aandacht van onze lezers op dit degelüke-en goed-verzorgde staatkundige rijdschrift, door de vermelding'van den navolgenden inhoud: 1. Concentratie bü het Büzonder Onderwijs; een nalezing op het groote conceritratie-debat. 2. Van den Centralen Propagandadienst; nieuws van het propaganda-front; 3. H>t geheele Kabinet achter par. 12; Onder- wüsbezulniging. Kabinetspolltiek. Toen tüdens de begrootingsvergadering ran den Haagschen Raad Donderdagmiddag ver schillende raadsleden zich in een groepe rond een spreker geschaard hadden, zelde 'de heer Westerman (Nat. Herstel), dat mevr. De Vries- Brulns hem Irriteerde. De voorzitter merkte op, deze uitlating niet te kunnen toestaan. De heer Westerman: Zü Irriteert vele raads leden. Bovendien liep zü als een kakatpe langs me heen en weer. De voorzitter: Nu wordt het nog erger. Men spreekt niet van een raadslid, en zeker niet van een dame, als van een kakatoe. Neemt u die uitlating terug? Mr. Westerman: Het gaat altüd tegen mü. Ik neem het woord kakatoe terug, omdat de ver- gelüklng een beleediging is voor de kakatoe. (Rumoer). De voorzitter: Ik schors de vergadering. N6 enkele seconden vraagt de voorzitter: Me neer Westerman neemt u onder aanbieding van verontschuldiging beide uitlatingen terug? Mr. Westerman antwoordt bevestigend biedt zün verontschuldiging aan mevr. Vries-Bruins aan. Het incident wordt hiermede gesloten ver klaard. In genoemd schrijven verzocht de K.R.O aan den Minister hem te willen toestaan gedurende enkele uren per week kg. wereldprogramma’s te mogen uiteenden, teneinde aldus te kunnen voldoen aan een verlangen, dat zoo sterk leeft onder duizenden vaderland. Tevens verzocht golfzender eens uur te mogen verzorgen. Na uitvoerige besprekingen én met den Minister van Binnenlandsche Zaken èn met den én met den Phohi is door den den Phohl een gemeenschappelük Voorzitter van de Nederlandsche Pluimvee Fe deratie; J. B. W. A. Glesbers te ’s-Gravenhage, Secretaris van de Konlnklüke Nederlandsche Vereeniging „Avicultura”; dr. B. J. C. te Hen- nepe te Rotterdam, bacterioloog van de Rüks- •eniminrlchtlng; J. Mantel te Huis ter Helde; jf. G. F. Wittewaall te Baarn, Voorzitter van de Utrechtsche Vereeniging tot Veredeling van Pluimveegedlerte „Omithophllia” en Ir. J. G. Tukker te Beekbergen, Rükspluimveeteeltconsu- lent. Secretaris. De Nederlandsche Commissie heeft voorge meld een vüftal inleidingen te houden. Het is de bedoeling, dat Nederland ook zal bltkomen met een nationalen stand en dat ver der aan de tentoonstelling voor gevogelte en konünen zal worden deelgenomen. De heer Mantel te Huls ter Helde is belast met de voorbereiding van de inzending van Pluimvee, waarbü hü assistentie zal vragen aan den heer Ern. Ostermann te Baarn voor de ^•ergrassen, aan den heer F. Schaedtler te Donderdag heeft de directeur-generaal van hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie, ir. M. H. Damme, de gebruikelüke Nieuwjaarsrede gehouden voor hoofdambtena ren en ambtenaren van het hoofdbestuur. Wü ontleenen het volgende eraan: Onze drukwerktarieven zün. als men ze met die van vüf andere overeenkomstige landen vergelükt, op één na de laagste. Voor buiten landsche brieven staan wü op een niet ongun stige plaats, bü zoo n vergelüking. Gunstig is onze plaats inzake de interlokale televen, locale brieven, briefkaarten, enz. De Alg. Ned. Pluimveeteelt Vereeniging deelt ons mede, dat tallooze, pluimveehouders stuk voor stuk minister Deckers Nieuwjaarswen- Schen gezonden hebben, waarop een slultzegel geplakt was met de leuze: WÜ vragen geen steun, wü vragen recht: Teruggave aan de pluimveehouders van de door hen betaalde «raanrechten! f De :n in bedrüvigheid in Nederlanden wor- uc mr. kjnakwn umcvctl wy ten, het indexcüfér onzer tarieven belangrük te verlagen. Een belangrijke factor is, wat wü weer Maai reder noem groiR een de niet aangetast. Daarom moeten wü trach- komen, te volgen. Zeer hoopvol stemt het kostenjjeil van de ra diotelefonie, waarop wü gekomen <ün. Aan de bedrüfslationaliseering moeten wü voortdurend de grootste aandacht schenken. Wü moeten steeds trachten, den arbeidslust en de arbeidsprestaties van het personeel te ver- hoogen. Spr. eindigde met eelt opwekking tot samen werking en met het uitspreken zijner beste wenschen voor 1936. (Applaus). Namens het gehoor voerde de heer Heiden rijk, directeur van het postkantoor te Rotter dam, het woord. Tenslotte hebben de aanwezigen ir. Damme met een handdruk gefeliciteerd. m De Officier ran Justitie bü de Rechtbank te Den Bosch heeft hooger beroep aangeteekend tegen de vonnissen in de Ossche strafzaken, welke op 30 December Jl. werden uitgesproken. Büzonder gunstig is ons telefoontarief bü een vergelüking met de vüf andere landen. De lasten, welke het P. T. T.'bedrüf te dra gen heeft, zün in den loop der jaren veranderd. Het bedrijfsleven eischt van de P. T. T. één teruggang naar het niveau van 1913, maar de lasten kunneh niet op dat niveau worden ge bracht. Niemand kan verlangen, dat de loonen borden gebracht op het peil van 1913. kunnen de oogen niet sluiten voor die het bedrijfsleven heeft om J iden eisch. aan de P. T. T. te steller/ islag van ons elgep bedrijf is De definitieve ontvangsten over de maand September bedroegen met een bedrag van 8.449.882 99. rond 835500 ziinder dan die over September 1934. Rotterdam voor de konünen en aan den heer C. A. M. Spruyt te Gouda voor de duiven. Opgaven voor het lidmaatschap van het Congres moeten gedaan worden bü den Secre taris van net Nederlandsche Comité; Ir. J. G. Tukker, Rüksplulmveeteeltconsulent te Beek bergen. Gmiuzende en na afloop van het Congres zul- de de Olympische Spelen in Berlün kan worden bü- gewoond. Getrokken door twee sleepbooten van de Am- sterdamsche flrrna^ J. Roelofs passeerde het schip Donderdagavond kwart over acht de rfembrug op weg naar de Amsterdamsche Droogdok Maatschappü. waar onder leiding van een der directeuren, den heer P. R. Fenenga dok n het Koninginnedok was gereed ge maakt om de „patiënt" te ontvangen. Onder het licht der schünwerpers is de „Job. Marii” het dok binnengevaren en nadat het schip was vastgezet, werd met- het omhoog brengen van het dok een aanvang gemaakt. In den laten avond was men met dit werk gereed en kon een onderzoek naar de schade van het schip Rprden ingesteld. Regelmatig heeft van der Taks drüt de laatste dagen de „Jos Ma aan de ankers en Oudejaarsavond om het schip over de eerste bant zoodat het geheel vlot lag. Direct sleepboot-assistentle gerequlreerd, o den volgenden morgen gunstig gea< het schip weg te sleepen. Alles aan in gereedheid gebracht voor het den nacht arriveerde de sleepbool berg”. Inderdaad was het tü Nieuw 7 uur des morgens gunstig. De sleep kalm weder gemakkelük Vast maken. Zonder moeite gelukte het de „Joa Maria" op eigen kracht en geholpen door de sleepboot, vlot te de Egmondsche kust te verlaten. :frip precies een maand onvrijwillige komt, mmdor good werken ven de WEIEN en geeft in degen volledige voldoening, of U krijgt Uw geié terng. N,,m vend.eg nog Cynnt, Uw epotkeker o( drogist heeft het. r In aansluiting op het dezer dagep geplaatste bericht, betreffende de stichting van een wereld omroep door den K.R.O., vernemen wü, dat sinds eenigen tüd Duitsche stations met twee op Azië gerichte krachtige kortegolf-zenders Ned. Indië dagelüks Duitsche programma’s voorzetten, waarin z.g. kwartiertjes voorkomen met berichten in de Nederlandsche taal. Vandaar dat de K.R.O. in December 1934 een verzoek richtte tot den Minister van Bin nenlandsche Zaken, waarin hü OJtn. mededeelde; 1 Dat de K.R.O. het bepaaldelük als een ernstige tekortkoming zou zien, wanneer Nederland zelf met zün omroepprogramma’s zich niet gaat richten tot zoovele belangstellende landgenooten, verspreid over de geheele wereld; 2 dat er zelfs sprake zou kunnen zün ran een plicht in deze, om wegens de omstandigheid, dat Russische zenders zich tot onze landge nooten richten, daar, tegenover te stellen Nederlandsche programma’s, gedragen door de positief Christelüke gedachte: 3 dat weliswaar de Phohl-zender, waarvan ook de K.R.O. wekelüks één uur gebruik maakt, Nederlandsche programma's doorgeeft, doch deze krachtens beschikbare golflengten en gebondenheid aan bepaalde uitzenduren alleen een behoorlüke ontvangst kunnen vinden in Ned. Oost-IndiK In het oog moet worden gehouden, dat de I aan de algemeene Rüksmlddelen moeten bü- goed beheerde landbouwbedrijven, die zich bü- dragen. Voor 1936 is op 5% miHioen gerekend. Wij hebben in het-afgeloopen jaar verbete ringen bewerkstelligd. Van buitenaf is' ons ter beschikking gesteld het ‘hulpmiddel der lucht vaart. Langen tüd is het gebruik ervan be- perkt tot brieven met büzonder luchtvaart- recht. Maar het publiek kan zoo moeilijk vast- - stellen, of het de moeite waard is, luchtvaart- tarief te betalen. Daarom moeten de brieven met vliegtuigen worden meegegeven, ook zon der verhoogd luchtrecht. -- Een andere groote verbetering In het afge loopen jaar is de totstandkoming van den dub bel wekelükschen luchtpostdienst op Neder landsch Indië, die de hoeveelheid mail heeft doen toenemen. Andere verbeteringen komen tot stand door Op verzoek ran de politie te Apeldoorn heeft de politie te Middelburg aldaar aangehouden de ongeveer 45-jarige mejuffrouw G. M„ die er van wordt verdacht, als vroegere huishoudster van B. te Loenen (gemeente Apeldoorn) met B. die Zondag J.l. terzake diefstal van ver schillende goederen is gearresteerd, diefstal en heling van fietsen en tal van andere, goede ren gepleegd te hebben te Apeldoorn en Brum- wejd in het politiebureau >k B. verblüft. ingesloten. Naar wü van bevoegde züde vernemen, staat van Landbouw en Visscherü op het itandpunt, dat de gevraagde restitutie graanrechten op binnenlandsche 'eieren geen aanbeveling verdient. Verschillende overwegingen hebben hem hier toe geleld. Op dit oogenblik wordt op de eieren, die worden uitgevoerd, reeds restitutie van graanrechten verleend, waardoor voor de ex porteurs een sterke drang tot uitvoer aanwezig is? De prüs van de eieren die worden uitge voerd, trekt den elerprijs Óp de blnnenland- tche markt op. Deze prijsverhoogende Invloed vermindert sterk, indien restitutie op alle eieren wordt verleend en de büzondere drang tot uitvoer, die thans aanwezig is, wegvalt. Aangenomen moet worden, dat daardoor de elerprüs op de binnenlandsche markt zal in- sakken, waardoor het voordeel van de resti tutie van graanrechten, althans gedeeltelük, illusoir wordt. Alleen wanneer dit mechanisme door invoerbelemmeringen van I.~l tvingen de December-aflevering van “kende maar nog te weinig gelezen en ■egde maandblad, dat het Dagelüksch ran de R.K. Staatspartü ter voorlich. de leden en de organen der Partü ult- Het bestuur van 4e Nederlandsche Vereeni ging van Concertzangeressen en -zangers heeft het initiatief genomen tot het doen plaatsen van een gedenkteeken op het graf van wülen Thom. Denüs. Overtuigd dat velen met dit denkbeeld zul len sympathiseeren, heeft, het bestuur gemeend een leder in de gelegenheid te moeten stellen van zün bewondering voor den ontslapen kun stenaar blük te geven, door storting op poet- gironummer 104062 van den penningmeester van de Nederlandsche Vereeniging van Con certzangeressen en -zangers. Deze bijdragen worden gaarne vóór 1 Fe bruari ingewacht, aangezien een onthulling zoo mogelük begin Maart zal plaats vinden. Ook geldelük wordt de pluimveehouderij Se- 1. Andere verbeteringen komen tot stand door holpen. De minister van Landbouw en Visscherü reorganisatie. Voor de verzending van binnen heeft in het Landbouwcrisisfonds een bedrag I landsche corresponderftle b.v. is daardoor - een van ongeveer twee millioen gulden ten behoeve zün pluimveehouderij gereserveerd. Dit be- tot stand gekomen met Japan en Brazilië. -- Büzonder sterk heeft zich het afgeloopen jaar de telefoondienst ontwikkeld. De automa- tiseering gaat in zoo’n tempo, dat men nauwe- toen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15