Instelling van een Weerfonds h hl l Zuidèrzeeyereeniging 50 jaar Hl I J IN PLECHTIGE ZITTING HERDACHT NA DE AARDBEVING BIJ SUMATRA HET OORDEEL VAN DE TWEEDE KAMER lil I malaria uitgebroken MAANDAG 6 JANUARI 1936 T** Te St. Germain b(j Parijs stortte Landbouwcrisisbureau Feest te Roosendaal Wijziging pensioenen VOORBEREIDEND ONDERWIJS 7 HANDELSMISSIE NAAR ZUID-AMER GESLAAGDE KERST- UITZENDING Voor Noorsche walvischvaarder* Zonder practische beteekenis? P H. J. STEENHOFF 70 JAAR Huldiging dr«. Filippo d. Bergh 1 4’1 Duitsche Rede Minister van Waterstaat SU J Organisatie of ordening? Onderscheiding voor bestuurslid Accountants bespreken het vraagstuk Ook bezwaren te berde gebracht Minister Van Lidth de Jeude heeft in een rede de verdiensten van de vereeniging doen uitkomen Aan niet gerechtvaardigde bevoor rechting dient een einde te komen Opening van het nieuwe gemeentehuis Inlanders plunderden toko’s Overeenkomst bjj te Oss Uitzonderingen kosten meer dan hoofdzaak ONS STAMBOEKVEE NAAR ENGELAND NIEUW BIJKANTOOR A.N.W.B. TE BREDA Persoonlijke ongelukken? I, d t 1 to SF*'*' a Vuurtorens werden beschadigd Minister heeft rapport over toestanden in studie CONFLICT VOORKOMEN Bijzondere voorzieningen ter ver sterking van de weermacht noodzakelijk geacht R.K. Bond van Onderwijzeressen in het bisdom Haarlem 5 Ij Handelsvorderingen op debiteuren '1 H 1 Hongaarsche onderscheiding Hoog bezoek bjj het N.C.C. te Den ^laag Bl ’■'W <11 t oe- we «M te de In een plechtige Utting in de aula van Ji 1 IB L i I It der van de Zuiderzee peravereenlging Schuttevaer en vertegenwoordi gers van het Kjjm. Instituut van Ingenieurs. Tot hun leedwezen hadden vele leden in de Memorie van Toelichting eeWulteenzet- ting gemist van de gevolgen, welke de voor- gestelde verbeteringen op materieel gebied «ouden hebben ten aanzien van bet per- soneefvraagstuk. Da meening van eenige leden, dat pensioenen onaantastbaar souden zijn, kan de Minister niet deelen. De Minister is VHn oordeel, dat het aanbeve ling verdient, aan niet gerechtvaardigde bevoor rechting uit de openbare kas een einde te ma ken. in lin ing Met dezen datuta is de derde periode Inge treden, die de bevrediging schonk, dat men mocht aanschouwen, hoe het beeld, dat men sinds lange Jaren met liefde en toewijding ge koesterd had. geleidelijk werkelijkheid werd. De machtige hefboom, door uw initiatief en arbeid gedreven, had zijn taak vervuld en heeft geleid tot een krachtsontplooiing, die alom be wondering wekt. Definitieve berichten omtrent Poelau Tello zijn nog niet doorgekomen, doch men ver moedt dat vele persoonlijke ongelukken heb ben plaats gevonden. Het heeft tijdens de be ving erg gespookt op het meer bij Singkarak (afdeeling -Tanahdatar, Sumatra's Westkust) waarin het water bewogen werd als het wa ter tn een waschkom die heen en weer ge schud wordt. Prijs werd Vervolgens sprak minister Van Lidth de Jen de, die deed uitkomen, dat de Zulderaeevereenl- ging met rechtmatigen trots een terugblik mag werpen op een halve eeuw geschiedenis. tie aan verleenen, zógdat men dan komt tot de ordening tn den goeden zin van het woord. Hierop volgde een geanimeerde gedachten wisseling. 5 I rijke bloemstukken werden jubilaris en gezin door vrienden en ondergeschikten gehuldigd. Ir. Lokker, een der onder-directeuren der N V, bood hem namens vrienden van laboratorium en fabrieken een schilderstuk aan, benevens een album met handteekenlngen. Van de directie voerde ir. Otten nog het woord, verder de heer Oaarenstroom namens de commercleele afdeeling en dr. Holst namens het laboratorium. Ook van de zijde zijner onderge schikten werd dr. Filippo gehuldigd. Talrijke telegrammen uit binnen- en buitenland werden voorgelezen. I l fchoone leven der verdeelen. Tenslotte «ij de hartgrondige wensch geuit, dat het aan het tegenwoordige bestuur gegeven moge zijn ook verder nuttigen arbeid te ver richten. Vervolgens sprak prof. dr. H. N. ter Veen een woord van dank tot den minister, waarna spr. den heer Pekelharing gelukwenschte met diens onderscheiding. Tot besluit van deze plechtigheid werd een gedeelte van de Zuideraee-film vertoond een na de Tie- rt O n Jk- raa tak ran begin sr let- iog un ok fl uw elen jink iche Lakt mt- sdl- iche las- nan sel- dch 25 en- hun isn- oge- was De president van het hoog militair gerechts hof. mr. dr. C. J. H. Schepel, heeft, naar het „Volk” meldt, zijn op verzoek van minister Deckers ingesteld onderzoek naar de toestanden op het landbouwcrisisbureau, die, aooals men weet, geleid hebben tot het ontslag nemen van vier juristen en het verstrekken van ziektever lof aan den secretaris van het college van re- geeringscommlssarissen. mr. K. geëindigd en zijn rapport aan den Minister van Landbouw uitgebracht. De minister heeft het rapport tn studie genomen. Intusschen. duurt het zlekte-verlof van mr. K. voort. Deze functionaris is tot dusverre niet, zooals aanvankelijk in de bedoeling schijnt te hebben gelegen, in een lagere functie herplaatst. PADANO, 4 Jan. (Aneta). In era Interview verklaarde de havenmeester van Bmma-havra (Padangi dat hij den eersten Januari naar Poe- loe-Bodjo vertrok, waar hij den vuurtoren intact vond. De lenzen ran het licht waren echter zwaar beschadigd, terwijl de woning van den iichtwachter gescheurd was. Door vallende stee nen waren twee kinderen licht gewond. Zaterdagmiddag had te Roosendaal In tegen woordigheid van een groot aantal autoriteiten en genoodlgden uit het gewest de plechtige ope ning plaats van het nieuwe gemeentehuis. Door aankoop van het prachtige patriciërshuis der wed. M. van Ollsevan Loon kreeg men niet alleen een ruim en kostbaar ingericht stadhuis in bezit, maar daarenboven ook een kostelijk park, gelegen in het hart der gemeente, waarvan velen reeds jaren lang den wensch hadden ge koesterd, dat het nog eens in gemeentelijken eigendom zou overgaan. niet uit het Werkfonds, dat daartoe ten worden aangevuld, zou kunnen kostigd. groot respect bracht de S^fin naam van ir. Lely ter sprake en van anderen? die de vereeniging trouw hebben gediend en haar zijn ontvallen, onder wie mr. Harm Smeenge. Inderdaad hebben de meeste landen van Europa in de laatste jaren hun weermacht reeds aanzienlijk versterkt, of zijn bezig dit alsnog te doen; het zou ««verantwoord zijn onzerzijds daartegenover geen maatregelen te treffen. Op de onmiddellijke hulp van ande ren kunnen en mogen wij niet rekenen. In het begin zullen wjj geheel op eigen kracht zijn aangewezen. Voorkomen is hier beter dan af wachten en daarom moeten wij, nu het nog tijd is, alle krachten inspannen om onze weermacht paraat te doen zijn. Dat onze weermacht tegen die taak opgewassen kan zijn, hebben de jaren 19141918 be wezen. Verschenen is het Voorlooplg Verslag over de wetsontwerpen tot instelling van een Fonds ter verbetering van de materieele uit rusting van de landmacht en van de zee macht voor zooveel de kustdefensie van Ne derland betreft, en tot vaststelling van de begroeting van dat fonds voor 1938. Verscheidene leden merkten op, dat de Me morie van Toelichting, voor wat het materieel der zeemacht betreft, aanvankelijk den indruk Wekt, dat het aangevraagde bedrag van ƒ9.063200 uitsluitend dient voor de zuiver de fensieve kustverdediging hier te lande door middel van mijnvelden, behoudens een tweetal "j plotseling een muur, die door de hevige regent was ondermifnd I*, en verwondde vijf personen Met de Harwich-boot van Zaterdagavond, heeft voor het eerst sinds 1913 weer een verzen ding plaats gehad van Neder landsch stamboek- vee naar Engeland. Dit vee was voornamelijk afkomstig uit Noord- Holland en Friesland. Van de 109 dieren bleken 102 voor de veraending naar Engeland geschikt te zijn, en Zaterdagavond laat werden de dieren Ingeladen. Of na dese eerste zending spoedig meerdere sullen plaats vinden, is nog niet bekend. Ook van den vuurtoren te Poelau Sigata zijn de lenzen beschadigd. Ook hier is de toren zelf in tact gebleven. Hier kwamen geen persoonlij ke ongelukken voor. Volgens ooggetuigen is de pier de Poelau Tel lo. met het huisje wat daar op stond. Ingestort. De Chlneesche tempel werd ernstig beschadigd Eenige oude krotten zijn tngestort. Niemand werd ernstig gewond. Tijdens de beving over- ‘spoelde het zeewater den weg, welke langs het strand loopt. PADANO, 4 Jan. (Aneta). De resident van Su matra's Westkust ontving van den resident van Tapanoeli het telegrafisch verzoek om eenige dagen net gewestelijk vaartuig ..Banggai" te zij ner beschikking te willen stellen en wel ten be- ihoeve van den gezaghebber van Poelau Telia De ..Banggai” is hedenmorgen, te 10 uur vm. van Emma-haven vertrokken met Dr. Hartman ,en twee mantries. aan boord; tevens werden ver bandmiddelen medegevoerd. Men kan, reide spr., vereeniging in drie per De eerste periode, gedurende welke het groot- sche denkbeeld van de afsluiting en inpoldering der Zuiderzee aan een grondige studie werd onderworpen, waarbij Ik herinner aan namen als Burna, Lely. v. d. Houven van Oordt, die mogelijk maakten op 7 Maart 1892 een wel doordacht plan aan H. M. de Kontngin-Regentes en aan den Ministerraad aan te bieden. I 1 1 Daarmede treedt de tweede periode In, die gewijd werd aan de taak, om de aanvankelijk weifelend gestemde openbare meening ver trouwd te maken met de uitvoerbaarheid van het grootsche plan, waarbij wij ons herinneren de namen'van A. C. Wertheim en mr. O. Vis sering, mr. H. Smeenge en dr. A. A. Beekman, tenslotte beloond met het verschijnen in het Staatsblad van de Zulderaeewet op 14 Juni 1918. betoog; zoo noemde hij om. de nieuwe wet op «itverkoopen e.d. Spr. kwan& tot de conclusie, dat de belanghebbenden zichzelf moeten gaan orfanlseeren en regelingen naar behoeften oot- In een nota naar aanleiding van het eind verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van de Pensioenwet 1922, van de wet van 28 Met 1925. van de Gemeente wet. van de Provinciale Wet. van de wet van 30 Juni 1923 en van de wet van 17 Jyli 1923 herinnert de Minister van Blnnenlandsche Za ken aan de opmerking, gemaakt in de tusschen de Tweede Kamer en de Regeering gewisselde stukken betreffende dit wetsontwerp, dat dit vooral een psychologisch effect beoogt. En in dien het alleen uitzonderingsgevallen zal tref fen, dan is er toch alle reden, aan die uitzon deringsgevallen een einde te maken Indien deze al te zeer met de billijkheid strijden. Het denkbeeld om tot verdere uitbreiding der cumulatiebeperklng over te gaan, stuitte op be zwaren, waaronder vooral is te noemen het ont breken in tal van gevallen van een behoorlijken maatstaf, volgens welken bjj het genot van pen sioen en inkomsten het pensioen zou moeten worden verminderd. Billijkheidsoverwegingen leidden tot dit wets ontwerp van beperkte strekking. het arbeidsveld gekregen en daardoor is onge bonden concurrentie een kwaal van onze maat schappij. De toestand is aoo, dat er Ingegrepen moet worden. Spr. wees dan op de groote moeilijkheden van de ordening, die er al. sullen komen. Met In de week van 30 December 1935 tot 4 Ja nuari heeft De Nederlandache Bank in totaal een bedrag van omstreeks RM 500.000 van de op haar Sooderkonth bij de Deutsche Verrech- nungskasre uitstaande vorderingen met de be gunstigden af gerekend. De nummers van deze posten liepen van 8394784134. Het totale bedrag van de op bet Sonderkonto .uitstaande posten, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op bet oogenblik om streeks RM 28.1 mlllloen. De Sonderkonto-pos- ten. Waarvoor koersflxeerlng is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treubknderkonto-posten heeft De Ne- derlandache Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer RM 200.000 met de begunstigoen afgerekend. Het hoogste afge rekende volgorde nummer was 19093. Het totale bedrag van de op het^TreuhAnder- konto Nlederlande uitstaande vorderingen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks RM 17.8 mlllloen. De TreubAnderkonto-posten waarvoor koers flxeerlng is verkregen, zijn hieronder begrepen. Op het departement van Sociale Zaken onder leiding van den Rjjksbemlddelaar in het nieuwe district, prof. mr. P. J. M. Aalberse, een bespreking gehouden tusschen partijen, betrok ken bij het dreigend arbeidsconflict aan de N V. Van den Bergh's Koninklijke Fabrieken te Oss. Nadat partijen elkaar op deze conferentie reeds zeer dicht genaderd waren, bereikten zij op een nieuweconferentie algeheele overeenstemming, zoodat hiermee een conflict is voorkomen. elkander door de moeilijkheden trachten te helpen. De heer dr. C. Drossaart van Dusreldorp, Ud van den raad van toecicht der Vereeniging en secretaris van de Kamer van Koophandel te Hoorn, hield era inleiding over: organisatie of ordening? We hebben, aldus spc„ een overbevolking op Nadat drs. FiUppo. hoofd-ingenieur bij de N.V. Philips Fabrieken door dr. Philips in tn- tiemen kring gelukgewenscht was met zijn 25- jarig jubileum bij dit bedrijf, vond Zaterdag middag 4 Januari de offlcteele huldiging plaats in het ontspanningsgebouw. Temidden van tal- Hct uiterste, waartoe de hier aan het woord zijnde leden hun medewerking zouden kunnen verleenen, zou zijn een maritiem defensie- systeem. doelmatig ingericht op den grondslag van de tegenwoordige uitgaven. Vandaag, aldus de voorzitter in zijn openings rede, is het 50 jaar geleden, dat de Zuiderzee- vereenlglng werd opgericht. De jublleerende ver eeniging mag terugzien op een halve eeuw van groote werkzaamheid, waarin re onvermoeid ge ijverd heeft voor de uitvoering der Zuiderzee werken ais een nationaal belang. Uitvoerig releveerde spr. verschlllehde groote gebeurtenissen uit het leven der vereeniging, waarin de droo^leggl hoofdrol speelde. Met bewondering e voorzitter later opnlei De Hongaarsche Rijksbestuurder Horthy l.eeft den heer Frans Schneiders, redacteur van de „Leidache Courant', de onderscheiding .J’ro Deo et Patrla" verleend. De onderscheiding werd met de versierselen daaraan verbonden namens de Hongaarsche legatie te Den Haag door den heer Rud. Pollak, pera-attaché dezer legatie, aan den heer Schneider te zijnen huize overhandigd. De aartshertogin Adelaide .van Oostenrijk, die aooals gemeld Zaterdag incognito in de Resident» vertoefde, heeft in den loop van den ochtend een bezoek gebracht aan de bureaux van het Nationaal Crisis Comité aan den Kneuter dijk. De aartshertogin, die steeds veel belangstel ling getoond heeft voor liefdadigheid, werd ontvangen door Prinses Juliana, die de hooge bezoekster persoonlijk rondleidde en haar op de hoogte bracht van de werkzaamheden van het Comité MEDAN. 4 Jan. (Aneta.) Naar de .DeU-Cou- rant" verneemt, hebben zich moeilijkheden voorgedaan onder de bevolking te Bengkalls, als gevolg van het feit, dat de bevolking wegens de hooge uitvoerrechten voor bevolkingsrubber niet tn staat waa voedsel te koopen. Hierna werd de voedselnood acuut, daar door zware regens de rubbertuinen niet konden worden getapt. Inlanders drongen toen Chlneesche toko’s binnen, waar men weigerde crediet te ver strekken, waarop onder het uitroepen van „dat men geen geld en wel honger had”, gedreigd werd den voorraad te plunderen. Dit had Inderdaad ook plaats in Vier kam pongs, waar men verschillende toko's binnen drong en rijst bemachtigde, die in voldoends hoeveelheid aanwezig was. doch die de Chlnee sche tokohouders weigerden te verknopen, naar aanleiding van het gebrek aan geld onder de bevolking. Het bestuur greep in en arresteerde de plun deraars Waar dit noodlg was werd gratis rijst gedistribueerd, terwijl verschillende werk-ob- jecten als „reUefwork” ter hand werden geno men. teneinde zoodoende aan de bevolking loo- nend werk te verschaffen. Hoewel de economische toestand van de be volking van Bengkalls precair blijft en deze voortdurenden steun noodlg maakt heeft het’ bestuur de situatie thans geheel in handen, zoodat Incidenten niet meer te verwachten «ijn. Dezer dagen werd te 'sGravenhage de der. de algemeene vergadering gehouden van den St. Theresia Bond, de vereeniging van de R K. Onderwijzeressen bij het V. O. in het Bis dom Haarlem. Om half tien werd door den geestelijken ad viseur, den zeereerwaarden heer C. M. Mol. in de 8t. Antoniuskerk (BoschkantPeen H. Mis opgedragen voor de leden van de vereeniging. Na de H. Mis kwamen de leden bijeen in één der zalen van het Café-Restaurant „de Hout” aan het Bezuldenhout, waar de voorzit ster. mej. 8. de Wit, de vergadering opende en de talrijke aanwezigen hartelijk welkom heette. Met groote vreugde wees zij er op. dat de bijzonder groote opkomst bewees, dat de nog zoo jonge vereeniging het middelpunt van belangstelling vormt, zoowel bij religieusen als treken, werkzaam bij het V. O., want behalve ren zeer groot aantal leeken waren aanwezig: Zusters Dominicanessen, Zusters van de Voor zienigheid. Zusters van J. M. J.. Zusters Ursu- linen uit Bergen. Dochters van M. en J.. Zus ters Franciscanessen van Dongen en Zustere van het Allerh. Hart van Jezus. De morgen werd besteed aan het voorlezen der notulen en jaarverslagen van secretaresse, penningmeesteresse. Redactie- en Diocesane Propagandacommlssie, alsmede aan het handelen van de tngekomen voorstellen. 's Middags hield kapelaan van Alpben een lezing over het onderwerp: Van kleine kleu. ters groote kinderen van Ood maken. In' zijn leerrijke lezing legde spr. er vooral den nadruk «p, dat het godsdienstonderwijs op de scholen voor V. O. binnen, het bevattings vermogen van de kleuters moet blijven, dat het zoo weinig mogeliJk theoretisch, maar des te meer practise!) moet «Un. Met verschillende voorbeelden uit de liturgie bewees spr., hoe men den* kinderen „practlsch" godsdienstonderricht kan geven. Met nadruk waarschuwde spr. er ook voor bij de kinderen een dwalend geweten te wormen. Als kinderen, die voor het eerst komen biechten vaak meenen. dat zij reeds reeksen van doodzonden op het geweten heb ben. is de leiding óf thuis óf op school niet goed geweest. In dat verband wees spr. ook op de artikelen van Pater Helmer, onlangs in „Verbum" verschenen. Na een hartelijk dankwoord van mejuffr. de Wit aan kapelaan Van Alphen volgde de rond vraag. Hierna werd het woord gegeven aan den bekenden voordrachtskunstenaar Leon v. d. Hulst, die een Kerstverhaal en eenige lui mige stukjes voordroeg. Te half zeven sloot de voorzitster de interes sante vergadering. Vele andere leden onderschreven daarentegen de uiteenzetting der regee ring omtrent de internationale verhou dingen en voegden daaraan toe, dat ook de verhoudingen in den Pacific in dit verband volle aandacht verdienen. Met de regeering waren zij van oordeel, dat de gewijzigde internationale toestand bijzondere voorzieningen ter versterking van de weermacht noodzakelijk maakt. Verscheidene andere leden merkten op, dat de vraag, pf al dan ni^ een fonds moet worden gevormd, eigenlijk meer een boekhoudkundige kwestie is, welke theoretisch wellicht van belang kan zijn, maar thans zonder veel practlsche beteekenls. aangezien zjj het uitgesloten achtten, de weermacht ten laste van den gewonen dienst in vier jaren tjjds voldoende te versterken. Sommige leden vroegen of ten behoeve van het fonds niet een bijzondere leenlng zou kun nen worden aangegaan tegen verlaagde rente;, zij verwezen naar het voorbeeld van Engeland. Eenige leden vroegen of de materieelaanmaak e zou moe- worabn be- Onder de levenden zijn er aldus de voor zitter die op door ons zeer gewaardeerde wij ze den arbeid der Vereeniging steunen en in t bijzonder golden prof. Ter Veen's huldigende woorden het bestuurslid mr. O. Pekelharing, wien hij daarbij het eerelldmaatschap der Ver eeniging aanbood en mr. O. Vissering; wien verzocht werd het eerevoorsitterschap der ver eeniging te willen aanvaarden. Een gelukwensch was ingekomen van den mi nister-president. Men schrijft ons: Een der veteranen tn de Journalistiek, de. heer P. H. J. Steenhoff te Baarn. zal 18 Januari zijn zeventigsten verjaar dag vieren, ongetwijfeld onder groote en alge meene belangstelling van zijn collega's en zijn vele vrienden. De heer Steenhoff is van de op richting van het blad af, tn—4884, verbonden geweest aan „Het Centrum" te* Utrecht, waar aan hij dus langer dan een halve eeuw h&ft meegewerkt. Het is niet gewaagd om te verklaren, dat bet wetsontwerp niet dienen kan voor herstel van den achterstand in aanbouw op maritiem ge werPen en dan kan de Regeering er haar sanc- bted. Aanvaarding zal dus meebrengen de noodzakelijkheid van veel grooter uitgaven bin nen enkele jaren met ulteindelijk een financiee- len last, die niet kan worden gedragen. Aan dén oproep van het bestuur hadden velen gehoor gegeven, zoodat de gezellige congres zaal van Des Pays Bas geheel met belangstel lenden gevuld was. De heer riff. Nanninga ^ilt Winschoten, tweede voorzitter der Vereeniging, hield een Inleiding, waarin spr. waarschuwde tegen het zich opslui ten in een zoogenaamd ..heilifc huisje." Men moet, zooals deze tijd dringt, in saamhoorlgheid Sommigen hunner» betoogden, dat de weer macht van den Staat een harmonisch geheel behoort te zijn; een aantal mannen, vari te weinig materieel voorzien, zooals het nu is. is even verkeerd als een 'hoeveelheid materieel met te weinig mannen om het te bedienen, zoo- als het worden zal, als dit wetsontwerp wet wordt. Daarom kwamen deze leden met kracht op tegen elke eenzijdige behartiging van de- fensiebelangen. ZIJ meenden daarom, dat uit breiding van het contingent niet achterwege felsten kan worden. Verscheidene andere leden, die zich met deze laatste beschouwingen geheel konden vereenl- gen, achtten daarnaast betere oefening van het personeel noodzakelfjk. Voorts bepleitten deze leden verlenging van' den eersten oefeningstijd voor de onbereden wapens. Naar het oordeel van enkele leden zou een aanvaardbaar compromis zijn te bereiken met een llchtingssterkte van 28000 man, waarvod«fkoIonla^ Instituut beeft Zaterdagmiddag een jaarcontingent van 35.000 man wordt ver- eischt Daarbij zouden 12 lichtingen noodlg zijn om in de behoeften der oorlogsorganisaties te voorzien. Sommige leden drongen er met kracht op «an. de vervaardiging van een zoo groot moge lijk gedeelte van het materieel aan de Neder- landsche industrie te gunnen. Dit sou, naar sQ meenden, de bezwaren tegen de voorgestelde Uitgaven doen verzwakken. Verscheidene leden koesterden zeer ernstige '-bezwaren tegen het doen vervaardigen van che mische en physische strijdmiddelen, waarvoor ƒ4.200.000 wordt aangevraagd. Blijkens berichten, binnengekomen bij de di rectie van de Phohl, is de speciale Kerstui tren ding uit Oslo uitstekend ontvangen door de Noorsche walvischvaardera, die zich in de Zui delijke IJszee bevinden. Deze uitzending vond via de Phohl plaats op verzoek van den Noorscten Omroep. Het programma, bestaande uit nationale Kerstlie deren. een toespraak en Kerstwenschen van familieleden der opvarenden, werd vanuit Oslo per kabel doorgegeven naar Hilversum. Voorntje vele Noorsche walvischvaarders aan de Zuidpool was deze speciaal voor hen be-' stemde uitzending uit het verre vaderland, die, onzen wel de konden Degenen, die ik vermeldde, zijn van ons heengegaan, behalve de nestor mr. O. Visse ring, dien wl) in ons midden zien. Zijne ge dachten sullen heden verwijlen bij zijn trouwe medewerkers, die ons ontvallen z|jn eh mij is het een voorrecht hem hier in goede gezond heid te mogen begroeten. Van de bestuursleden, die thans het bewind voeren, ir mr. Pekelharing sinds 1906 aan de vereeniging verbonden, aanvankelijk als secre taris van de commissie, die een enquête in stelde naar de toestanden van de visscherlj en nevenbedrijven in verband met de afsluiting, van 1^06 af ah secretaris en van 1932 af als Ud van het bestuur. SOERABAJA, 4 Jan. (Aneta). Voor den aan leg van een railbaan ten behoeve van het Boach- wezen te Blambengan zijn 200 koelies met hun gezinnen pit de omgeving van Kediri naar die plaats overgebracht, ten behoeve van de uitroe iing van het graafwerk. Onder deae gesinnen is mataria uitgebroken. Allen zijn swaar geïnfec teerd Drie kinderen en één volwassene zijn over leden. daar by dezen de prophylactlsche ver strekking van kinine niet voldoende heeft gehol pen De hulp van den Dienst der Volksgezond heid is ingeroepen om dese streek zoo goed mo- i gelijk van malaria te zuiveren door het bespui ten van poelen en plassen (de kweekplaatsen der malaria-muskieten) met residu. De koelies «ijn onder medische behandeling gesteld. Tot dusverre zjjn de resultaten var deae voorzieningen gunstig -te noemen. het de Zuiderzeevereenlglhg haar vijftigjarig bestaan herdacht Dese bijeenkomst, welke onder lei ding stond van prof. dr. H. N. ter Veen, werd bijgewoond door talrijke civiele en militaire autoriteiten, onder wie Z. Exc. de minister van Waterstaat Jhr. ir. O. O. A. Van Lidth de Jeu de, de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, de minister van Staat mr. D. Fock, de Commissarissen der Koningin in de provincies Noord-Holland, Utrecht, Gelderland en Over- ijsel, de commandant van het veldleger, de chef van den genenden staf, verschillende le den van den Zuiderzeeraad, prof. Taverne, voor zitter van den Raad van de Scheepvaart leden van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, Friesland en Gelderland, de heer J. Rustige wethouder van financiën te Amsterdam, ma joor Bosdijk, garnizoenscommandant van Am sterdam, de burgemeesters van vele Zuidersee- gemeenten, leden der Vereeniging v. Zulderzee- gemeenten, vertegenwoordigers van Kamera van Koophandel, het hoofdbestuur van de schlp- ultsonderlngen. Dese uitsonderingen blijken echter meer geld te vorderen dan de hoofd zaak Verscheidene leden, die reeds eerder als hun oordeel hadden te kennen gegeven, dat «ij de onderhavige ontwerpen onaannemelijk achtten, verklaarden daartegen, voor wat de zeemacht betreft, het bijzondere bezwaar te hebben, dat de uitgaven daarvoor verdeeld blijven. verschillende voorbeelden illustreerde spr. zijn dank zjj de technische prestatie van kortegolfzender uitstekend doorkwam, mooiste Kerstverrasslng, welke «ij wenschen. Verscheidene leden konden zich niet veréenl- gen met de meening van de regeering, dat de gewijzigde internationale verhoudingen aanlei ding «ijn de materieele uitrusting van het In 1922 aanvaarde legerstelsel thans met. meer spoed te voltooien. Zij betreurden, dat de regeering blijk geeft, weinig vertrouwen te hebben in het vredeswerk van den Volkenbond. ZU meenden, dat dit aan onze internationale positie niet ten goede sou komen. Zij waren van oordeel, dat Nederland kan vol staan met een weermacht, in staat de orde tn het binnenland te handhaven en de Volken- bondspllchten te vervullen Sommigen dezer le den bespeurden in/deze ontwerpen een toegeven aan fascistisch drijven. Het heeft H. M de Koningin behaagd hem te benoemen tot officier van de Orde van Oran je Nassau. Mij is het een voorrecht daarvan hier kond te doen en de eerste te mogen zijn, die een harteljjken gelukwensch uitspreekt we gens dese Welverdiende onderscheiding. (Ap plaus). Naar de Standaard verneemt hdral Mei een Nederlandsche handelsmissie? ding van onsen gezant te Parijs. Jhr. Loudoti, de Zuid-Amerlkaansche Republieken te bezoe ken. De financiering hiervan geschiedt voor oe helft door de Regeering en voor de helft door de industrie en den handel. Voor een groot gedeelte waren de gelden voor aankoop van dit pand opgebracht door de burge rij zelf, die daarmede een treffend blijk van bur gerzin gaf. Nu dan de dag van de officieele ingebruik name van gemeentehuis en stadspark was aan- gebroken, was de stad begrijpelijkerwijze in feeststemming. Er werd druk gevlagd, wijkco- mité’s in de naaste omgeving hadden versierin gen aangebracht, terwijl het park was geïllumi neerd. Toen te kwart voor twee de genoodlgden en autoriteiten ten gemeentehulze werden ontvan gen en even later Z_Exc. de Commissaris der Koningin, vergezeld van den griffier. Vincent Cleerdln, arriveerde, was een groote menigte op de Markt samengestroomd, waar de toespraken door luidsprekers werden hoorbaar gemaakt. De burgemeester, mr. Cl. Prinsen, verwelkom de de hooge gasten en verder het talrijke gezel schap autoriteiten en genoodlgden, om vervol gens nog eens in herinnering te roepen de wijze waarop het nieuwe gemeentehuis was tot stand gekomen, in welk verband hjf tot allen die daar toe hebben medegewerkt, in het bijzonder de burgerij, hartelijke dankwoorden richtte. De commissaris der Koningin, mr. dr. A. van Ryckerorssel, richtte tot Iwt gemetenebestuur woorden van gelukwensch met de prachtige be zitting, welke zij met het nieuwe gemeentehuis heeft gekregen. Met den wensch, dat het nieuw gemeentelijk tehuis spoedig getuige moge zjjn van Rooeen- daals herleefde welvaart, verklaarde spr. het gemeentehuis geopend. Van de volgende sprekers noemen we mr. Trip, directeur van de Rotterdamsche Bankver- eeniging, bijkantoor Roosendaal, die namens de se bankinstelling aan de gemeente gratis groot pand aan de Markt aanbood om dit afbraak te bestemmen tot doorgang van Markt naar het park, en mevrouw backxSchoonheyt, die namens de burgerij een antieke klok ten geschenke aanbood. In het park werd vervolgens een korte rond wandeling gemaakt. Na het officieele gedeelte vingen de openbare feestelijkheden aan. Verscheidene leden, tegenstanders van het voorstel, achtten fondsvorming een onjuist mid del ter bereiking van het gestelde doel. Als bezwaar tegen fondsvorming voerden de ze leden aan. dat hierdoor beslist wordt over een uitgave van 53 4 millioen. in vier jaren te ver werken. Waarom, vroegen zij. moet nu reeds be slist worden over het geheele plan? Kan dit niet van jaar tot jaar geschieden? Zaterdagavond werd in het perceel Veemarnt 8 te Breda het bijkantoor van den A. N. W. B. geopend door den heer Edo Bergsma. voor zitter van den A N. W. B. De opaet van dit bijkantoor is. den leden van den A. N. W. B. in de gelegenheid te stellen, ook in het Zui den des lands alle mogeljjke grenspapleren, zooals triptieken. Internationale rij- en wagen- -bewijzen. relslnUchtingen enz. op korten to rn ijn te verkrijgen. De burgemeester van Breda, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck. zeide het op hoogen te stenen, dat dit bijkantoor te Breda gevestigd Hy achtte dit een gunstig verschijn sel en vertrouwde er op. dat de oprichting van dit kantoor Aanleiding sou zijn, dat bjj ge legenheid van de opening van de Moerdijk- brug een algemeene vergadering van den A. N. W. B. te Breda zal worden gehouden. Nadat verschillende andere sprekers nog het woord hadden gevoerd, deelde de heer Edo Bergsma mede, dat hij met genoegen sou ovei wegen btj die gelegenheid een massabetooglng te Bredk te doen houden. Teneinde de accountants in^Nederland met elkander en piet de Nat. Vereeniging van Ac countants in kennis te brengen, had deze or ganisatie Zaterdag te Utrecht in het hotel Des Pays Bas een ontmoetingsdag georganiseerd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15