Instelling van een Weerfonds Zuiderzeevereeniging ’50 jaar 11 r I I I IN PLECHTIGE ZITTING HERDACHT NA DE AARDBEVING BIJ SUMATRA - I HET OORDEEL VAN DE TWEEDE KAMER I' I i I -1 I MAANDAG 6 JANUARI 1936 Vuurtorens werden beschadigd Landbouwcrisisbureau Feest te Roosendaal Wijziging pensioenen I VOORBEREIDEND ONDERWIJS HANDELSMÏSSÏE NAAR ZUID-AMERIKA GESLAAGDE KERST- UITZENDING Voor Noorsche walvischvaarder* Accountants bespreken het vraagstuk Zonder practise he beteekenis? P. H. J. STEENHOFF 70 JAAR Huldiging dr». Filippo CONFLICT VOORKOMEN d. Bergh J Rede Minister van Waterstaat Onderscheiding voor bestuurslid Ook bezwaren te berde gebracht Organisatie of ordening? Opening van het nieuwe gemeentehuis Minister Van Lidth de Jeude heeft in een rede de verdiensten van de vereeniging doen uitkomen Aan niet gerechtvaardigds bevoor rechting dient een einde te komen Minister heeft rapport over de toestanden in studie Overeenkomst by te Oss Inlanders plunderden toko’s Handelsvorderingen op Duitsche debiteuren R.K. Bond van Onderwijzeressen in het bisdom Haarlem Uitzonderingen kosten meer dan hoofdzaak ONS STAMBOEKVEE NAAR ENGELAND NIEUW BIJKANTOOR AN.W.B. TE BREDA Hoog bezoek by het N.C.C. te Den Haag Persoonlijke ongelukken? L 'V s 11 I Bijzondere voorzieningen ter ver sterking van de weermacht noodzakelijk geacht Hongaarache onderscheiding MALARIA UITGEBROKEN - Cf van den raad van toericht der Vereeniginr Hoorn, hield een Inleiding over: nrgantintte of 1 1 M- van is nlster-presldent. li 1. i Uk- Wa» kak run hm» un- OfB- persvereeniging Schuttevaer en vertegenwoordi gers van het Kon. Instituut van Ingenieurs. r* rt BQ eg •n 3* ra te in i- sn in tiin. ting Vervolgens sprak minister Van Lidth de Jeu de, die deed uitkomen, dat de Zuiderzeevereeni ging met rechtmatlgen trots een terugbllk mag werpen op een halve eeuw geschiedenis. Met desen datum is de derde periode Inge treden, die de bevrediging schonk, dat men mocht aanschouwen, hoe bet beeld, dat men sinds lange jaren met liefde en toewijding ge koesterd had, geleidelijk werkelijkheid werd. De machtige hefboom, door uw Initiatief en gedreven, had sljn taak vervuld en heeft tot een krachtsontplooiing, die alom be wondering wekt. Zaterdagmiddag had te Roosendaal in tegen woordigheid van een groot aantal autoriteiten en genoodigden uit het gewest de plechtige ope ning plaats van het nieuwe gemeentehuis. Door aankoop van het prachtige patriciërshuis der wed. M. van Gitoevan Loon kreeg men niet alleen een ruim en kostbaar ingericht stadhuis in bedt, maar daarenboven ook een kostelijk park, gelegen in het hart der gemeente, waarvan velen reeds jaren lang den wensch hadden ge koesterd, dat het nog eens in gemeentelijken eigendom sou overgaan. echter n den stee- I. - t »g ran x>k dl- Verscheidene andere leden merkten op, dat de vraag, of al dan niet een fonds moet worden gevormd, eigenlijk meer een boekhoudkundige kwestie is, welke theoretisch wellicht van belang kan zijn, maar thans zonder veel practische beteekenis, aangezien zij het uitgesloten achtten, de weermacht ten laste van den gewonen dienst in vier jaren tfjds voldoende te versterken. Sommige leden vroegen of ten behoeve van het fonds niet een bijzondere leenlng zou kun nen worden aangegaan tegen verlaagde rente; rij verwezen naar het voorbeeld van Engeland. Eenlge leden vroegen of de materieelaanmaak niet uit het Werkfonds, dat daartoe zou moe ten worden aangevuld, zou kunnen worden be kostigd. Aan den oproep van het bestuur hadden velen gehoor gegeven, zoodat de gezellige congres zaal van Des Pays Bas geheel mét belangstel lenden gevuld was. De heer W. Nannlnga uit Winschoten, tweede voorzitter der Vereeniging, hield een inleiding, waarin spr. waarschuwde tegen het zich opslui ten in een zoogenaamd hellip huisje." Men moet, zooals deze tijd dringt, In saamhoorigheid Men kan, zelde spr, het schoone leven der vereeniging in drie perioden verdeelen. De eerste periode, gedurende welke bet groot- sche denkbeeld van de afsluiting en Inpoldering der Zuiderzee aan een grondige studie werd onderworpen, waarbij ik herinner kan namen als Bums, Lely, v. d. Houven van Oordt, die mogelijk maakten op 7 Maart 1892 een wel doordacht plan aan H. M. de Konlngln-Regentes en aan den Ministerraad aan te bieden. onzen W«1 de konden een na de Definitieve berichten omtrent Poelau Tello sfjn nog niet doorgekomen, doch men ver moedt dat vele persoonlijke ongelukken heb ben plaats gevonden. Het heeft tijdens de be ving erg gespookt op het meer bjj Singkarak (afdeellng Tanahdatar, Sumatra's Westkust) waarin het water bewogen werd als het era- ter in een waschkom die heen en weer ge schud wordt. prvs werd Tot hun leedwezen hadden vele leden in de Memorie van Toelichting een ulteenzet- ting gemist van de gevolgen, welke de voor gestelde verbeteringen op materieel gebied zouden hebben ten aanzien van bet per soneel vraagstuk. De meenlng van eenlge leden, dat pensioenen onaantastbaar zouden zijn, kan de Minister niet deelen. De Minister is van oordeel, dat het aanbeve ling verdient, aan niet gerechtvaardigde bevoor rechting uit de openbare kas een einde te ma ken. Tenslotte zij de hartgrondige wensch geult. dat het aan het tegenwoordige bestuur gegeven moge zijn ook verder nuttigen arbeid te ver richten. Vervolgens sprak prof. dr. H. N. ter Veen een woord van dank tot den minister, waarna spr. den heer Pekelharing gelukwenschte met diens onderscheiding. Tot besluit van deze plechtigheid werd een gedeelte van de Zuiderzee film vertoond. d st n geeringscommissarissen. mr. K. zjjn rapport aan den Minister T -uw- eien Jink sebe MÜLt ant- edl- sciie 1M- nan oei- dch i 'en- ir- W Teneinde de accountants in Nederland met elkander en mpt de Nat. Vereeniging van Ac countants in kennis te brengen, had deze or ganisatie Zaterdag te Utrecht In het hotel Des Pays Bas een ontmoetingsdag georganiseerd. rijke bloemstukken werden jubilaris en gezin door vrienden en ondergeschikten gehuldigd. Ir. Lokker, een der onder-dlrecteuren der N V, bood hem namens vrienden van laboratorium en fabrieken een schilderstuk aan, benevens een album met handteekenlngen. Van de directie voerde Ir. Otten nog het woord, verder de heer Oaarenstroom namens de oommercleele afdeellng en dr. Holst namens het laboratorium. Ook van de zijde zijner onderge schikten werd dr. Filippo gehuldigd. Talrijke telegrammen ult.binnen- en buitenland werden voorgelezen. Verschenen is het Voorloopig Verslag over de wetsontwerpen tot instelling van een Fonds ter verbetering van de materieels uit rusting van de landmacht en van de zee macht voor zooveel de kustdefensie van Ne derland betreft, en tob vaststelling van de begrooting van dat fonds voor 1936. Het heeft ’’H. M. de Koningin behaagd hem te benoemen tot officier van de Orde van Oran je Nassau. Mij is het een voorrecht daarvan hier kond te doen en de eerste te mogen zijn, die een hartelijken gelukwensch uitspreekt we gens deze welverdiende ouderscheiding. (Ap plaus). In een nota naar aanleiding van het eind verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van de Pensioenwet 1922, van de wet van 28 Mei 1925, van de Gemeente wet, van-de Provinciale Wet, van de wet van 90 Juni 1933 en van de wet van 17 Juli 1923 herinnert de Minister van Binnenlandsche Za ken aan de opmerking, gemaakt In de tusschen de Tweede Kamer en de Regeering gewisselde stukkien betreffende dit wetsontwerp, dat dit vooral een psychologisch effect beoogt. En in dien het alleen uitzonderingsgevallen zal tref fen. dan Is er toch alle reden, aan die uitzon deringsgevallen een einde te maken Indien deze al te zeer met de billijkheid strijden. De president van het hoog militair gerechts hof. mr. dr. O. J. H. Schepel, heeft, naar het ..Volk” meldt, zijn op verzoek van minister Deckers Ingesteld onderzoek naar de toestanden op het landbouwcrisisbureau, die, zooals men weet, geleld hebben tot het ontslag nemen van vier juristen en het verstrekken van ziektever lof aan den secretaris van het college van re- geëindlgd en van Landbouw uitgebracht. De minister heeft het rapport in studie genomen. Intusschen duurt het zlekte-veriof van mr. K. voort. Deze functionaris is tot dusverre niet, zooals aanvankelijk in de bedoeling schijnt te hebben gelegen, in een lagere functie herplaatst. Nadat dra. Filippo, hoofd-Ingenieur bU de N.V. Philips Fabrieken door dr. Philips in In- tlemen kring gelukgewenscht was met zijn 25- jarlg jubileum bij dit bedrijf, vond Zaterdag middag 4 Januari de offlcieele huldiging plaats In het ontspanningsgebouw. Temidden van tal- plotseling een muur. dit door de in, en verwondde vijl pettonen Het ia niet gewaagd om te verklaren, dat het wetsontwerp niet dienen kan voor herstel van den achterstand 1$ aanbouw op maritiem ge- Med. Aanvaarding aal dus meebrengen de noodzakelijkheid van veel grooter uitgaven bin nen enkele jaren met uiteindelijk een flnanciee- len last, die niet kan worden gedragen. Men schrijft ons: Een der veteranen in de journalistiek, de heer P. H. J. Steenhoff te Baarn, zal 16 Januari zijn zeventlgsten verjaar dag vieren, ongetwijfeld onder groote en alge- meene belangstelling van zjjn collega’s en zijn vele vrienden. De heer Steenhoff is van de op richting van het blad af, in 1884, verbonden geweest aan „Het Centrum* te Utrecht, waar aan hij dus langer dan een halve eeuw beeft meegewerkt. Vandaag, aldus de voorzitter in zijn openings rede, is het 50 jaar geleden, dat de Zuiderzee vereeniging werd opgericht. De jubileerende ver eeniging mag terugzien op een halve eeuw van groote werkzaamheid, waarin ze onvermoeid ge ijverd heeft voor de uitvoering der Zuiderzee werken ais een nationaal belang. Uitvoerig releveerde spr. verschillende groote gebeurtenissen uit het leven der vereeniging, waarin de drooglegging van de Zuiderzee de hoofdrol speelde. Met bewondering en groot respect bracht de voorzitter later opnieuw den naam van Ir. Lely ter sprake en van anderen, die de vereeniging trouw hebben gediend en haar zijn ontvallen, onder wie mr. Harm Smeenge. Degenen, die ik verineldde, zijn van ons heengegaan, behalve de nestor mr. O. Visse ring. dien wij in ons midden zien. Zijne ge dachten zullen heden verwijlen bij zijn trouwe medewerkers, die ons ontvallen zjjn en mij is het een voorrecht hem hier In goede gezond heid te mogen begroeten. Van de bestuursleden, die thans het bewind voeren, is mr. Pekelharing sinds 1906 aan de vereeniging verbonden, aanvankelijk als secre taris van de commissie, die een enquête In stelde naar de toestanden van de visscherij en nevenbedril ven in verband met de afsluiting, van 1906 af als secretaris en van 1932 af als lid van het bestuur. Het uiterste, waartoe de hier aan het woord zijnde leden hun medewerking zouden kunnen verleenen, sou zijn een maritiem defensie- systeem, dpelmatig ingericht op den grondslag van de tegenwoordige uitgaven. De Hongaarsche Rijksbestuurder Horthy Leeft den heer Frans Schneiders, redacteur van de „Leldsche Oourant’, de onderscheiding .Pro Deo et Patrla” verleend. De onderscheiding werd met de versierselen daaraan verbonden namens de Hongaarsche legatie te Den Haag door den heer Rud. Pollak, pers-attaehé dezer legatie, aan den beer Schneider te zijnen huize overhandigd. Sommigen hunner betoogden, dat de weer macht van den Staat een harmonisch geheel behoort te zijn; een aantal mannen, van te weinig materieel voorzien, zooals het nu Is, is even verkeerd als eenhoeveelheid materieel met te weinig njfhnen om het te bedienen, zoo als het worden zal, als dit wetsontwerp wet wordt. Daarom kwamen deze leden met kracht op tegen elke eenzijdige behartiging van de- fensiebelangen. Zij meenden daarom, dat uit breiding van het contingent niet achterwege gelaten kan worden. Verscheidene andere leden, die zich met deze laatste beschouwingen geheel konden vereenl- gen, achtten daarnaast betere oefening van het i personeel noodzakelijk. Voorts bepleitten deze leden verlenging van den eersten oefenlngstyd voor de onbereden wapens. Naar het oordeel van enkele leden zou een aanvaardbaar compromis zijn te bereiken met een lichtingssterkte van 28.000 man, waarvoor een jaarcontingent van 35.000 man wordt ver- eischt. Daarbij zouden 13 lichtingen noodlgzjjn om tn de behoeften der oorlogsorganlsatles te voorzien. Sommige leden drongen er met kracht op •an, de vervaardiging van een zoo groot moge- HJk gedeelte van het materieel aan de Neder- landsche industrie te gunnen. Dit zou. naar zij meenden, de bezwaren tegen de voorgestelde uitgaven doen verzwakken. Verscheidene leden koesterden zeer ernstige bezwaren tegen het doen vervaardigen van che mische en physlsche strijdmiddelen, waarvoor /L300.000 wordt aangevraagd. Het denkbeeld om tot verdere uitbreiding der cumulatiebeperking over te gaan, stuitte op be swaren, waaronder vooral Is te noemen het ont breken in tal van gevallen van een behoorlijken maatstaf, volgens welken bij het genot van pen sioen en inkomsten het pensioen zou moeten worden verminderd. Billijkheidsoverwegingen leidden tot dit wets ontwerp van beperkte strekking. elkander door de moeilijkheden trachten te helpen. De heer dr. C. Drossaart van Dusseldorp, Md van den raad van toezicht der Vereeniging en secretaris van de Kamer van Koophandel te ordening? We hebben, aldus spr, een overbevolking op het arbeidsveld gekregen en daardoor is onge bonden concurrentie een kwaal van onze maat- schappij. De toestand to zoo, dat er Ingegrepen moet worden. Spr. wees dan op de groote moeilijkheden van de ordening, die er zJ. zullen komen. Met verschillende voorbeelden illustreerde spr. zijn betoog; zoo noemde hij om. de nieuwe wet op ultverkoopen s.d. Spr. kwam tot de conclusie, dat de belanghebbenden zichzelf moeten gaan organlseeren en regelingen naar behoeften ont werpen en dan kan de Regeering er haar sanc tie aan verleenen, zoodat men dan komt tot de ordening tn den goeden sin van het woord. Hierop volgde een geanimeerde gedachten wisseling. Te St. Germain bit PariJ» etortte hevige regens was ondermtjnd Op het departement van Sociale Zaken onder leiding van den RUksbemiddelaar in het nieuwe district, prof. mr. P. J. M. Aalberse. een bespreking gehouden tusschen partijen, betrok ken bjj het dreigend arbeidsconflict aan de N.V. Van den Bergh s'Koninklijke Fabrieken te Oss. Nadat partijen elkaar op deze conferentie reeds zeer dicht genaderd waren, bereikten zij op een nieuwe conferentie algeheele overeenstemming, zoodat hiermee een conflict is voorkomen. Dezer dagen werd te ’sOravenhage de der. de algemeene vergadering gehouden van den St. Theresia Bond, de vereeniging van de R. K. Onderwijzeressen bij het V. O. tn het Bis dom Haarlem. Om half tien werd door den geestelijken ad viseur, den zeereerwaarden heer C. M. Mol. in de St. Anton’.uskerk (Boschkant) een H. Mis opgedragen voor de léden van de verëeniglng. Na de H. Mis kwamen de leden bijeen in één der zalen van het Café-Restaurant ..de Hout” aan het Bezuldenhout, waar de voorzit ster. mej? 8. de Wit, de vergadering opende en de talrijke aanwezigen hartelijk welkom heette. Met groote vreugde wees zij er op. dat de bijzonder groote opkomst bewees, dat de nog zoo jonge vereeniging het middelpunt van belangstelling vormt, zoowel bij religieuaen als leeken, werkzaam bij het V. O„ want behalve een zeer groot aantal leeken waren aanwezig: Zusters Dominicanessen, Zusters van de Voor zienigheid, Zusters van J. M. J„ Zusters Ursu- linen uit Bergen, Dochters van M. en J.. Zus ters Franciscanessen van Dongen en Zusters van bet Allerh. Hart van Jezus. De morgen werd besteed aan het voorlezen der notulen en jaarverslagen van secretaresse, penningmeesteresse. Redactie- en Diocesane Propagandacommlssle. alsmede aan bet handelen van de Ingekomen voorstellen. *s Middags hield kapelaan van Alphen een lezing over het onderwerp: Van kleine kleu. tets groote kinderen van God maken. In zijn leerrijke lezing legde spr. er vooral den nadruk op, dat het godsdienstonderwijs op de scholen voor V. O. binnen het bevattings vermogen van de kleuters moet blijven, dat het zoo weinig mogelijk theoretisch, maar des te meer practlsch moet zijn. Met verschillende voorbeelden uit de liturgie bewees spr., hoe men den kinderen „practlsch" godsdienstonderricht kan geven. Met nadruk waarschuwde spr. er ook voor bij de kinderen een dwalend geweten te vormen. Als kinderen, die voor het eerst komen biechten vaak meenen. dat zij reeds reeksen van doodzonden op het geweten heb ben. Is de leiding óf thuis óf op school niet goed geweest. In dat verband wees spr. ook op de artikelen van Pater Helmer, onlangs In „Verbum” verschenen. Na een hartelijk dankwoord van mejuffr. de Wit aan kapelaan Van Alphen volgde de rond vraag. Hierna werd het woord gegeven aan den bekenden voordrachtskunstenaar Leon v. d. Hulst, die een Kerstverhaal en eenlge lui mige stukjes voordroeg. Te half zeven sloot de voorzitster de interes sante vergadering. In de week van 30 December 1935 tot 4 Ja nuari heeft De Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks RM 500 000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrech- nungskasse uitstaande vorderingen met de be gunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 8394784134. Het totale bedrag van de op bet Sonderkonto uitstaande posten, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks RM 38,1 millioen. De Sonderkonto-pos- ten, waarvoor koersflxeering to verkregen, zjjn hieronder begrepen. Aan Treuhknderkonto-posten heeft De Ne- derlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer RM 300.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afge rekende volgordenummer was 19093. Het totale bedrag van de op het Treuhknder- konto Niederlande uitstaande vorderingen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks RM 17.6 millioen. I* Treuhknderkonto-posten waarvoor koers- Ook van den vuurtoren te Poelau Sigata zijn de lenzen beschadigd. Ook hier is de toren ut'S tn tact gebleven. Hier kwamen geen persoonlij ke ongelukken voor. Volgens ooggetuigen is' de pier de Poelau Tel lo. met het huisje vrat daar op stond. Ingestort. De Chineesche tempel werd ernstig beschadigd Benige oude krotten zijn Ingestort. Niemand werd ernstig gewond. Tijdens de beving over spoelde het zeewater den weg, welke langs het strand loopt. PADANG. 4 Jan. (Aneta). De resident van Su matra’s Westkust ontving van den resident van Tapanoell het telegrafisch verzoek om eenlge dagen het gewestelijk vaartuig „Banggal" te zU- ner beschikking te willen stellen en wel ten be hoeve van den gezaghebber van Poelau Tello. De ..Banggal” is hedenmorgen te 10 uur v.m. van Emma-haven vertrokken met Dr. Hartman en twee man tries, aan boord; tevens werden ver bandmiddelen medegevoerd. MEDAN. 4 Jan. (Aneta.) Naar de „Dell-Oou- rant” verneemt, hebben zich moeilijkheden voorgedaan onder de bevolking te Bengkalls. als gevolg van het feit, dat de bevolking wegens de hooge uitvoerrechten voor bevolkingsrubber niet in staat was voedsel te koopen Hierna werd-de voedselnood acuut, daar door zware regens de rubbertuinen niet konden worden getapt. Inlanders drongen toen Chineesche toko’s binnen, waar men weigerde credlet te ver strekken, waarop onder het uitroepen van „dat men geen geld en wel honger had gedreigd werd den voorraad te plunderen. Dit had Inderdaad ook plaats in vier kam pongs, waar men verschillende toko’s binnen drong en rijst bemachtigde, die in voldoende hoeveelheid aanwezig was. doch die de Chinee sche tokohouders weigerden te verkoopen. naar aanleiding van het gebrek aan geld onder de bevolking. Het bestuur greep in en arresteerde de piute- dcraars. Waar dit noodig was werd gratis rijst gedistribueerd, terwijl verschillende werk-ob- jecten als ..reliëfwerk* ter band werden geno-\„ men. teneinde zoodoende aan de bevolking loo-,\ nend werk te verschaffen. Hoewel de economische toestand van de be volking van Bengkalls precair blijft en deze voortdurenden steun noodig maakt heeft het bestuur de situatie thans geheel in handen, zoodat Incidenten niet meer te verwachten zijn. Zaterdagavond werd in het perceel Veemarkt 8 te Breda het bijkantoor van den A. N. W. B. geopend door den heer Edo Bergsma, voor zitter van den A N. W. B. De opset van dit bijkantoor is, den leden van den A. N. W. B. in de gelegenheid te stellen, ook In het Zul- grenspa pieren. Verscheidene leden merkten op. dat de Me- •>orie van Toelichting, voor wat het materieel ^ër zeemacht betreft, aanvankelijk den indruk Wekt, dat het aangevraagde bedrag van f9.063.200 uitsluitend dient voor de zuiver de fensieve kustverdediging hier te lande door ■üddei van mijnvelden, behoudens een tweetal t Daarmede treedt de tweede periode In, die gewijd werd aan de taak, om de aanhankelijk weifelend gestemde openbare meenlng ver trouwd te maken met de uitvoerbaarheid van het grootsche plan, waarbij wij ons herinneren de namen van A. C. Wertheim en mr. G. Vis sering, mr. H. Smeenge en dr. A. A. Beekman, tenslotte beloond met het verschijnen in het Staatsblad van de Zuldeneewet op 14 Juni 1918. uitsonderingen. Deze uitsonderingen blijken echter meer geld te vorderen dan de hoofd zaak Verscheidene leden, die reeds eerder als hun oordeel hadden te kennen gegeven, dat zij de onderhavige ontwerpen onaannemelijk achtten, verklaarden daartegen, voor wat de zeemacht betreft, het bijzondere beswaar te hebben, dat de uitgaven daarvoor verdeeld blijven. Inderdaad hebben de meeste landen van Europa in de laatste jaren hun weermacht reeds aanzienlijk versterkt, of zijn bezig dit alsnog te doen; het zou onverantwoord zjjn onzerzijds daartegenover geen maatregelen te treffen. Op de onmiddellijke hulp van ande ren kunnen en mogen wij niet rekenen. In het begin zullen wij geheel op eigen kracht zijn aangewezen. Voorkomen is hier beter dan afwachten en daarom moeten wij. nu het nog tijd is, alle krachten Inspannen om onze weermacht paraat te doen zijn. Dat onze weermacht tegen dié taak opgewassen kan zijn, hebben de jaren 19141918 be- wezen. - Vele andere leden onderschreven daarentegen de uiteenzetting der regee ring omtrent de internationale verhou dingen en voegden daaraan toe, dat ook de verhoudingen in den Pacific in dit verband volle aandacht verdienen. Met de regeering waren zij van oordeel, dat de gewijzigde Internationale toestand bijzondere voorzieningen ter versterking van de weermacht noodzakelijk maakt. 8OERABAJA. 4 Jan. (Aneta). Voor den aan leg van een rallbaan ten behoeve van het Bosch- wezen te Blambangan zijn 300 koelies met hun gezinnen uit de omgeving van Kediri naar die plaats overgebracht, ten behoeve van de uitvoe ring van het graafwerk. Onder deze gezinnen is malaria uitgebroken. Allen zijn zwaar geïnfec teerd. Drie kinderen en één volwassene zijn over leden. daar bij dezen de prophylactische ver strekking yan kinine niet voldoende heeft gehol pen. De hulp van den Dienst der Volksgezond heid to ingeroepen om deze streek zoo goed mo gelijk van malaria te zuiveren door het bespui ten van poelen en plassen (de kweekplaatsen der malaria-muskleten) met residu. De koelies zijn onder medis<#ie behandeling gesteld. Tot dusverre zijn de resultaten deze voorzieningen gunstig te noemen. Met de Harwich-boot van Zaterdagavond, heeft voor het eerst sinds 1913 weer een verzen ding plaats gehad van Nederlgndach stamboek- vee naar Engeland. Dit vee «ras voornamelijk afkomstig uit Noord- Holland en Friesland. Van de 109 dieren bleken 103 vóór de verzending naar Engeland geschikt te zijn, en Zaterdagavond laat werden de dieren Ingeladen. Of na deze eerste zending spoedig meerdere zullen plaats vinden, to nog niet bekend. Onder de levenden zijn er aldus de voor zitter die op door ons zeer gewaardeerde wij ze den arbeid der Vereeniging steunen en in t bijzonder golden prof. Ter Veen’s huldigende woorden het bestuurslid mr. C. Pekelharing, wien hij daarbij het eerelldmaatschap der Ver eeniging aanbood en mr. G. Vissering, wien verzocht werd het eerevoorzitterschap der ver eeniging te willen aanvaarden. Een gelukwensch was ingekomen vgp den ml- PADANG, 4 Jan. (Aneta). In een interview verklaarde de havenmeester van Emma-haven (Padang) dat hU den eersten. Januari naar Poe- loe-Bodjo vertrok, waar hij den vuurtoren Intact vond. De lenzen van het licht waren zwaar beschadigd, tétwijl de woning Uchtwachter gescheurd was. Door vallei nen waren twee kinderen licht gewond. den des lands alle mogelijke zooals triptieken, internationale rij- en wagen- bewijzen. reisinlichtingen enz. op korten tet- miln te verkrijgen. De burgemeester van Breda, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck. reide het op hoogen te steDen, dat dit bijkantoor te Breda gevestigd. Hij achtte dit een gunstig verschijn sel en vertrouwde er op. dat de oprichting van dit kantoor aanleiding zou zijn, dat bij ge legenheid van de opening van de Moerdjjk- brug een algemeene vergadering van den A. N. W. B. te Breda zal worden gehouden. Nadat verschillende andere sprekers nog het woord hadden gevoerd, deelde de heer Edo Bergsma mede, dat hij met genoegen sou overwegen bU die gelegenheid een massabetooging te Breda te doen houden. In een plechtige zitting In de aula van het Koloniaal Instituut heeft Zaterdagmiddag de Zuiderzeevereeniging haar vijftigjarig bestaan herdacht. Deze bijeenkomst, welke onder lei ding stond van prof. dr. H. N. ter Veen, werd bijgewoond door talrijke civiele en militaire autoriteiten, onder wie Z. Exc. de minister van Waterstaat Jhr. Ir. O. O. A. Van Lidth de Jeu de, de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt; de minister van Staat, mr. D. Fock, de Commissarissen der Koningin in de provincies Noord-HoUand, Utrecht, Gelderland en Over- ijsel, de commandant van het veldleger, de chef van den generalen staf, verschillende le den van den Zuiderzeeraad, prof. Taverne, voor zitter van den Raad van de Scheepvaart, leden van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Friesland en Gelderland, de heer J. Rustige wethouder van financiën te Amsterdam, ma joor Bosdijk, garnizoenscommandant van Am sterdam, de burgemeesters van vele Zulderzee- gemeenten, leden der Vereeniging v. Zuiderzee- gemeenten, vertegenwoordigers van Kamers van Koophandel, het hoofdbestuur van de schlp- Verscheldene leden konden zich niet vereenl- gen met de meenlng van de regeering, dat de gewijzigde internationale verhoudingen aanlei ding sün de materieele uitrusting van het In 1922 aanvaarde Iqgerstelsel thans met meer spoed te voltooien ZU betreurden, dat de regeering blijk geeft, weinig vertrouwen te hebben in het vredeswerk van den Volkenbond. Zij meenden, dat dit aan onze internationale positie niet ten goede zou komen. Zij waren van oordeel, dat Nederland kan vol staan met een weermacht, in staat de orde In het binnenland te handhaven én de Volken- bondsplichten te vervullen. Sommigen dezer le den bespeurden in deze ontwerpen een toegeven aan fascistisch drijven. De aartshertogin Adelaide van Oostenrijk; die sooals gemeld Zaterdag incognito In de Residentie vertoefde, heeft in den loop van den ochtend een bezoek gebracht aan de bureaux van het Nationaal Crisis Comité aan den Kneuter- dük. De aartshertogin, die steeds veel belangstel ling getoond heeft voor liefdadigheid, werd ontvangen door Prinses Juliana, die de hooge bezoekster persoonlijk rondleidde en haar op de hoogte bracht van de werkzaamheden van het Comité. Verscheidene leden, tegenstanders van het voorstel, achtten fondsvorming een onjuist mid del ter bereiking van het gestelde doel. Als bezwaar tegen fondsvorming voerden de- se leden aan, dat hierdoor beslist wordt over een uitgave van 53 4 millioen, in vier jaren te ver werken. Waarom, vroegen zij, moet nu reeds be slist warden over het geheele plan? Kan dit niet van jaar tot jaar geschieden? Voor een groot gedeelte waren de gelden voor aankoop van dit pand opgebracht door de burge rij zelf, die daarmede een treffend blijk van bur gerzin gaf. Nu dan de dag van de offlcieele ingebruik name van gemeentehuis en stadspark was aan gebroken, was de stad begrijpelijkerwijze in feeststemming. werd druk gevlagd, wijkco- mlté’s in de naaste omgeving hadden versierin gen aangebracht, terwijl het park was geïllumi neerd. Toen te kwart voor twee de genoodigden en autoriteiten ten gemeentehulze werden ontvan gen en even later Z.Exc. de Commissaris der Koningin, vergezeld van den griffier. Vincent Cleerdln, arriveerde, was een groote menigte op de Markt samengestroomd, waar de toespraken door luidsprekers werden hoorbaar gemaakt. De burgemeester, mr. CL Prinsen, verwelkom de de hooge gasten en verder het talrijke gesel schap autoriteiten en genoodigden, om vervol gens nog eens In herinnering te roepen de wijze waarop het nieuwe gemeentehuis was toestand gekomen, in welk verband hij tot allen die daar toe hebben medegewerkt, In het bijzonder de burgerij, hartelijke dankwoorden richtte. De commissaris der Koningin, mr. dr. A. van Ryckevorssel, richtte tot het gemetenebeatuur woorden van gelukwensch met de prachtige be zitting, welke zij met het pieuwe gemeentehuis heeft gekregen. Met den wensch, dat het nieuw gemeentelijk tehuis spoedig getuige moge zijn van Roosen- daals herleefde welvaart, verklaarde spr. het gemeentehuis geopend. Van de volgende sprekers noemen we mr. Trip, directeur van de Rotterdamsche Bankver- eeniging, bijkantoor Roosendaal, die namens de ze bankinstelling aan de gemeente gratis groot pand aan de Markt aanbood om dit afbraak te bestemmen tot doorgang van Markt naar het park, en mevrouw Tte- backx—Schoonheyt, die namens de burgerij een antieke klok ten geschenke aanbood. In het park werd vervolgens een korte rond wandeling gemaakt Na het offlcieele gedeelte vingen de openbare feestelijkheden aan. Naar de Standaard verneemt hoopt in begin Mei een Nederlandsche handelsmlssle, onder lei ding van onzen gezant te Parijs, Jhr. Loudon, de Zuid-Amerikaansche Republieken te bezoe ken. De financiering hiervan geschiedt voor de helft door de Regeering en voor de helft door de Industrie en den handel. Blijkens berichten, binnengekomen bij de di rectie van de Phohl. is de speciale Kerstuitaen- ding uit Oslo uitstekend ontvangen door dk Noorsche walvlschvaarders, die zich in de Zui delijke IJszee bevinden. Deze uitzending vond via de Phohi plaats op verzoek van den Noorschen Omroep. Het programma, bestaande uit nationale Kerstlie deren, een toespraak en Kerstwenschên van familieleden der opvarenden, werd vanuit Oslo per kabel doorgegeven naar Hilversum. Voor de vele Noorsche walvlschvaarders aap de Zuidpool waa deze speciaal voor hen be stemde uitzending uit het verre vaderland, die, dank zjj de technische prestatie van kortegolfzender uitstekend doorkwam, mooiste Kerstverrassing, welke zjj wenschen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5