ONS BLAD van Auto rijdt doof spoorboomen Congresboodschap Roosevelt OeutfrtiwSeid) en teit Hotelhouders te Addis Abeba zitten in zak asch en Onze ambulance in Abessynië ne )R Het nieuws van heden Communistische straffen Het bestaan van Duitschland MEESTE JOURNALISTEN ZIJN VERDWENEN DE BAROMETER LANDBOUWWETGEVING VAN ROOSEVELT JOH. LAUWERS S ar ft ft DINSDAG 7 JANUARI 1936 C.B. Auto totaal vernield DIT NUMMER BESTAAT UIT Onbekende cijfers voor werkloosheidbestrijding Het conflict tusschen Uruguay en Rusland ERNSTIG MIJNCONFLICT De vlootconferentie Vele auto-ongelukken SZoueen beschuldigt zichzelf De moord op Koning Alexander Gevangenisstraf tot 1O jaar maximaal Van de zeven inzittenden werden twee dames en een meisje ernstig gewond De Fransche gezant te Addis- Abeba laat alle voorzorgs maatregelen nemen De vierde synode der Duitsche Belijdeniskerk PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENfONDSLEVERANClER De ramp van de „City of Khartoum” Torgler uit de Communistische Partij gezet. Popoff en Taneff gedegradeerd Niet verzekerd, indien niet in over- zeesch gebied ruimte ge vonden wordt Bijeenkomst tegen de decreten van minister Kerrl Taxi-chauffeurs rijden dan bezoe ker door de heele hoofdstad, om te laten zien dat ze een „vrachtje” hebben Nieuw wetsontwerp met vele dras tische bepalingen zal wor den ingediend In 1936 zal de openbare schuld vermoedelyk het recordcijfer van 31.000 millioen halen ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regelidem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De bewijsstukken der Bolsjewisti sche actie gaan naar Genève NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No 80 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De rivieren Wassen. Door de* kracht o o WASHINGTON, 6 Jan. (Benter). In xün dat 3® Juni 19M eindigt, 3.234 mUUoen toi- tor ral bedragen. Dit te 130® millioen dollar minder dan werd verwacht b(j het Indienen van de begroeiing. -31 van voorgesteld in het Engelschc voorstel. (Copyright-Reuter A. N. P J. Toen de vreemde bezoekers enkele maanden geleden te Addis Abeba aankwamen, was het De taktiek van Roosevelt oen In de be grooting niet de bedragen op te nemen, die noodlg rallen sün voer de bestrijding van De Duitsche zweefvlieger Wolf Hirth is tijdens zijn bezoek aan Japan door den president van de Japansche Aero-club met een medaille begiftigd boodschap aan het congres deelde Roosevelt mede, dat het tekort in het belastingjaar. volledig blijft, is iets geheel nieuws en blijk baar Ingegeven door den wenach om te wachten tot een overzicht Is verkregen van de bedragende in het af gelenpen jaar voor df werkloosheidsbestrijding noodlg ijjn ge- Na door verschillende doctoren verbonden te zijn, zijn de slachtoffers naar het DiaconeA- senhuls te Leeuwarden overgebracht. De leden der Opposltioneele kerk zijn zich volkomen bewust van het feit, dat dit gelijk met een uitdaging van de door minister uitgevaardigde decreten, doch zij hebben voor BERLIJN, 8 Jan. (Reuter). Binnen veer tien dagen zal de vierde synode van de Duitsche Belijdeniskerk bijeen komen; de juiste datum der bijeenkomst staat nog niet vast. De verhooging voor 1937 is voornamelijk be steed voor den bouw van schepen en vliegtuigen alsmede voor vermeerdering van het aantal of ficieren en manschappen aldus wordt In de verklaring van het Witte Huis gezegd. De be groetingen vormep het minimum, dat noocjfg/ wordt geacht om de doeltreffendheid van pe' marine te handhaven. Deae verbetering is een gevolg van een ver mindering van de uitgaven en vermeerdering ran db inkomsten der belastingen tengevolge vkn het economisch herstel van de Vereenlgde Staten in het afgeloopen jaar. Te Haarlem to een advocaat gearresteerd, ver dacht van verduistering vsn gelden, die hü sis curator onder zich had: makelaarsbureau bij de heling betrokken. Auto rjjdt bjj Leeuwarden door gesloten spoor boomen; twee dames ea een meisje ernstig ge wond. Het ontwerp dankt zijn ontstaan aan den diepen indruk, dien de resultaten van het on derzoek der enquêtecommissie hebben gemaakt. De commissie zal morgen haar rapport Indie nen over de activiteit der firma Morgan ge durende de periode, voorafgaande aan Ame rika's deelneming aan den wereldoorlog. Bovenstaande postzegel wordt door de Reichspost uitgegeven ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Deutsche Lufthansa Communistische straffen tegen Torgler. Popoff en Taneff. Voorzorgsmaatregelen van den Fransehen gezant te Addis Abeba in het belang van de Neder- landnche ambulance. De landbouwwetgevi'ng van Roosevelt in strijd met de grondwet geacht. —14 —30 -31 U 3—13 1-18 18 *-36 7—15 6-17 6-34 5—31 3-32 Wede ssers t-re- door -3 te door de met een roe- lln- gis- 1 den te dies och un- iibs, den De -1. von de het -11 -18 -1» -10 staat Kerri besloten de degens te kruisen met Kerrl de zaak ran de vrijheid van het Evangelie. klip ppen, eigen, unper toe. Zwa- m in WASHINGTON, 6 Jan. (Reuter). In de heden te houden zitting van het Ameri- kaansche Congres zullen de senatoren Nye (die voorzitter is van de enquêtecommissie inzake de manipulaties der wapenleveran- ciers), Clark en de afgevaardigde Mauve- rtek een nieuw wetsontwerp tot hand having van de neutraliteit der Vereenlgde Staten indienen, dat veel drastischer be palingen bevat dan het door de regeering gesteunde ontwerp van Mc. Reynolds. Het nieuwe ontwerp beoogt, het treffen van een aanatl maatregelen dwingend voor te schrijven, inplaats van dit aan het inzicht van den president over te laten, zooals het oorspronkelijke ontwerp wil. Overtreding der bepalingen van deae neu- trallteftswet sullen werden gestraft met maximaal 18.080 dollar boete en maximaal tien ,aar gevangenisstraf. Naar verluidt hebben de Pransche en Ita- liaansche delegaties thans haar standpunt ipk zake bet Britsche voorstel ter kennis gebraéhv Dit voorstel bepaalde, dat alle landen voor een reeks van Jaren te voren hun bouwprogramma’s bekend zouden maken. De Fransche en Ita- Uaansche delegaties zullen In de, zitting van morgen een voorstel Indienen, houdende, dat de bouwprogramma’s telkens slechts voor een Jaar te voren bekend zullen worden gemaakt, In plaats van voor zes jaar, gelijk voorlooplg was Het bestaan van Duitschland is niet ver zekerd, indien het land, dat*ln Europa te wei nig gebied beeft, niet sterk ter zee is en in overzeesch gebied geen ruimte kan vinden. Naar schatting zal ongeveer 300 millioen meer worden uitgetrokken voor leger en vloot, ten einde de vloot de sterkte te geven, welke bij de verdragen is toegestaan en te voorzien in de vervanging en verbetering van uitrusting van bet leger en de vermeerdering van bet personeel. Teneinde deae uitgaven te dekken rekende de regeering op het verder ontvangen van de zgn „processing tax”, welke belasting ongrondwet tig is verklaard. De regeering moet thans eenlge honderden mlllloenen zoeken, hetzij door nieuwe belastingen hetzij door leeningen. Roosevelt heeft eveneens een crediet gevraagd van 567.873.400 dollars voor de marine voor het jaar 1937, hetgeen met de credleten. die tegen de verwachting in. In 1936 niet zijn opgebruikt, een totaal uitmaakt van 621 900.000 dollar dat voor 1937 beschikbaar zal zijn, vergeleken met 803.500.000 dollar tn 1936 Nieuw wetsontwerp inzake de^neutraliteit ia Amerika verwacht; het zou vele drastirche be palingen en hooge overtredingsstraffen behel zen. ADDIS ABEBA. 5 Januari. (Reuter-A. N. PJ Hotelhouders, taxi-chauffeurs en andere groe pen burgers van Addis Abeba, die hun in komsten indertijd door de „besetting” der stad door de journalisten in belangrijke mate heb ben zien toenemen, zitten thans eigenlijk tn zak en aseh, daar de meeste klanten weer ver dwenen zijn. -Een paar maanden geleden liep het in de hoofdstad van Abesslniê storm van de bulten- landsche correspondenten. Op het oogenbllk verblijveV wel is waar nog een twintigtal jour nalisten te Addis Abeba, doch op z’n best een zestal zal nog lederen dag bijeenkomen voor bet bord, waarop de officieele regeeringnem- tnunlqué's worden aangeplakt. RIO DE JANEIRO, 6 Jan. (Reuter). Aan den vroegeren Sowjet-gezant in Urugu^, Alex ander Minkin, die zich aan boord bevffldt van het bier aangekomen ss. MasslHa, heeft de politie het aan land gaan verboden. Voor het Jaar. dat 30 Juni 1937 eindigt, voor spelt de president een deficit van 1098 millioen door een nieuwe vermindering van uitgaven en vermeerdering van inkomsten. De Inkomsten worden geschat op 5654 millioen dollar, de uit gaven op 6753 millioen. Hierbij is evenwel niet inbegrepen de nieuwe credleten tot hulp aan de werkloozen, welke vermoedelijk 500 millioen dollar zullen bedragen. In den auto zaten zeven personen,. nJ. de bestuurder H. Miedema, D. Glas en echtge noot*, Mevr, ran der Bjj en drie kinderen ran 1L 7 en 2 jaar, allen uit Dokkum. De belde dames werden ernstig gewond, het .7-jarig metoje brak het linkeronderbeen, terwijl de vier andere inzittenden allen lichte kwetsuren opliepen. WEENEN, 6 Januari (Reuter) De Wiener Bonn- und Montagszeitung bericht, dat te Hartberg in Stiermarken, een Staveen, Maruan Bayer geheeten, is gearresteerd, die beweert medeplichtig te zijn aan den moord van Mar seille. HIJ Is graveur van beroep en beeft de ▼alsche passtempels vervaardigd. In 1836 zal de openbare schuld vermoede lijk het recirdcijfer van 31.000 millioen halen. WASHINGTON, 6 Jan. (ANP) Het Fe derale Hooggerechtshof der Vereenlgde Stoteq heeft de A. A. A„ de landbouwwet- geving ran Roosevelt, in de oorspronkelijke zoowel als In de herziene redactie, in strüd verklaard met de grondwet. tegen de bewaakten aan den 2.500 mijnwerkers van Mure d’Ysêre In staking Sedert den terugkeer van ex-president Calles in Mexico eenige weken geleden, is - het herhaaldelijk in de hoofdstad tot félle betoogingen gekomen tegen den vroege ren dictator en beruchten kerkvervolger. Hierboven een overzicht van een geweldige demonstratie voor het Nationale paleis, waaraan meer dan 80.000 menschen deelnamen Uruguay zendt bewijsstukken tegen Rusland naar Genève. Maandagavond te ongeveer half acht botste een auto uit de richting Marssen neergelaten boomen van den overweg bij de halte Leeuwarden Harllngerstraatweg. LONDEN, 6 Jan. (Reuter) Hedenmiddag komt de vlootconferentie van Londen na de Kerstvacantie wederom bijeen onder voorzitter schap van den Britschen minister van Marine Lord Monsell. Begonnen zal worden met het voortzetten van de bespreking van ue Britsche, Japansche en Amerlkaansche voorstellen. De „Daily Herald’’ Is van meenlng, dat een beper king overeenkomstig de verdragen van Londen en Washington niet waarschijnlijk is. Wel kan men hopen op een vermindering van de ton nage ei. de kosten van de toekomstige oorlogs schepen. Volgens dit communiqué hebben Popoff en Taneff bekend tijdens het proces den moed te hebben verloren en op schandelijke en laffe wijze te zijn opgetreden. Zij zijn derhalve gedegradeerd tot gewone leden van de Bulgaar- sche Communistische Partij. Hun is verboden In de toekomst een ook maar eenlgszlns verant woordelijke functie te bekleeden. LONDEN. 6 Jan (A. N. P.) Naar uit Alexan dria wordt gemeld, is het thans gelukt, het wrak van het verongelukte Britsche vliegtuig ..City of Khartoum” te lichten. Verreweg het grootste deel der postzakken en pakketten heeft men kunnen bergen. Nog slechts twee postzak ken bevinden zich tn het wrak. Algemeen wordt deze beslissing grootste gewicht geacht. Men verwacht, dat in de komende politieke campagne ter gele genheid van de presidentsverkiezingen, seer veel te doen zal zijn over de kloof tusschen industrieeie en agrarische belangen, die tüoens den thans beslisten strijd om de Agricultural Adjustment Act zoo duidelijk ais nooit tevoren aan den dag is getreden. Torgler wordt uit de Communistische partij gezet, eveneens op grond van zijn zwakke hou ding Sten heeft den indruk, dat hem het lid maatschap van de partij ontnomen Is. ojn. op grond van de verwachting, jdat hü als getuige gebruikt aal worden tegen Thaelmann. wiens proces binnenkort aan de orde zal komen. Het officieele communiqué verklaart, dat dc vergrüpen der drie mannen hoofdrakelük be staan hebben In het feit, dat zü nagelaten heb ben gebruik te maken van de gelegenheid van het proces om voor de Komintern te strüden en het communistisch prestige hoog te houden tüdens een proces, waarop de oogen van de geheele wereld gericht waren.'Zü hebben te veel bezorgdheid getoond voor hun eigen vrijspraak en veiligheid, zoodat zü Dtmltroff zelfs alleen lieten staan In zün strüd om de communistische vaan hoog te houden. Taneff heeft zelfs ge poogd In de gevangenis zelfmoord te plegen maar een zoodanige bourgeois-reactle op on geluk moet aan de kaak gesteld wórden als een romantisch zwak gebaar, dat geen revolutlon- nairen bolsjewiek past. Wie neiging tot zelf moord bespeurt moet zün persoonlüke Indivi dualiteit vergeten en zich herinneren, dat hü lid is van de Communistische Partü. dat Iedere communist „partükapitaal vormt, dat niet ver kwist mag worden, omdat het niet gemakkelük kan worden vervangen". Naar schatting zullen 243.000.000 dollar tn bet begrootingsjaar 1837 beschikbaar zün voor de werkzaamheden aan 94 schepen, die op bet oogenbllk In aanbouw zün en voor het op stapel zetten van 13 torpedojagers en 6 onderzeeërs In het begin van het dienstjaar. In 1937 zal 27 660 000 worden besteed voor den aankoop van 377 watervliegtuigen. Het actieve vlootpersoneel zal eveneens worden vermeerderd. De legerbegrooting toont, dat de regeering 31 millioen dollar In hoofdzaak ter vervanging zul len gebruiken en zü het totaal van 1343 vlieg tuigen dat thans in dienst is niet zullen ver- hoogen. De nieuwe bouwplannen blüver. nog beneden het bedrag, dat door den minister van Oorlog In zün rapport Is aanbevolen. Uit regeeringskrlngen verluidt, dat Roosevelt voornemens is. zonder verwül bü het congres voorstellen in te dienen ter vervanging van de A. A. A. waar dit noodzakelük en mogelük zal zün. Welke wetsvoorstellen onder oogen gezien worden is nog onzeker. Het hooggerechtshof was van meenlng. dat ccntrdle over de oogstproductle. zelfs door vrij willige overeenkomst en betaling van belastin gen de beperking te buiten gaat, waaraan de federale regeering is onderworpen. Het is thans wel duldelük, dat zonder een wijziging van de grondwet het onmogelük sal zün een nieuwe A A. A. te ontwerpen, aangezien, zelfs wanneer het geheel buiten küf een vrüwllllge regeling zou zün. het toch in strüd sou moeten worden geacht met de grondwet, omdat gebruik ga- maakt wordt van federale gelden „om instem ming te koopen” gelük verschillende vooraan staande figuren dit uitdrukken. De beslissing over de uitspraak is gevallen met zes tegen drie stemmen. De drie leden van het hof. die voor stander bleken van goedkeuring vsn de A. A A. motiveerden hun houding met op te merken, dat de regeering het recht moet worden toe gekend belastingen op te leggen ten behoeve van het algemeen welzün. Wetsontwerp ingediend houdende tüdelUke maatregelen betreffende de mechanisatie In de sigaren! nd us trie. PARIJS, 6 Jan. (ANP) van het steenkoolbekken hebben hedenavond besloten In staking te gaan, op grond van een loonsverlaging van 8 pCt., welke de münondememing weigerde in te trokken. Onder anderen bepaalt het ontwerp-Nye, dat zoodra een oorlog wordt verklaard, onmlddel- lü« en automatisch het embargo op den uit voer van wapens in werking treedt. Voorts willen de voorstellers bepaald zien, dat bü de contlngenteering van den Amerl- kaanschen export van grondstoffen, die voor de oorlogvoering van belang zün, als basis wordt genomen het gemiddelde van den uit voer der vüf aan den oorlog voorafgegane Jaren. De handelscredleten afn oorlogvoerende landen zullen op rigoureuze wüze worden be perkt. Aan Amerlkaansche staatsburgers zal, behoudens In enkele nauwkeurig omschreven gevallen, worden verboden In de operatle- zones te reizen, terwül alle vervoer naar de oorlogvoerende landen uitsluitend zal geschie den voor risico dezer landen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR T®l®foon Admmistrati® 4330, Redacti® 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar I 2.— Voor buiten Alkmaar 12.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Aarlen» Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hftoger Hü zeide, dat door de herwonnen vrüheid en onafhankelükheld een vaste basis was gelegd voor de activiteit van Duitschland ter zee en In overzeesche gebieden. Alleen in dergelüke omstandigheden is vreedzame concurrentie mo- gelük met de mogendheden, die zoo gelukkig zün geweest, eeuwen eetder dan Duitschland tot een nationale eenheid te zün gekomen. van de botsing werden de baomen weggerammeid en kwam de wagen op de spoorbaan tot stilstand, juist op het oogen- blik, dat een trein van de richting Stins naderde. De machinist remde nog op korten afstand uit alle macht, doch deze kon niet verhin deren, dat de auto eenige meters werd meegesleurd. LONDEN. 8 Jan. (AKP) Volgens be richten In de Engelsche bladen uit Moskou en Riga heeft de Centrale Executieve van de Komintern een communiqué gepubliceerd, waarin mededeeling wordt gedaan van de maatregelen, genomen tegen Torgler, Popoff en Taneff. op grond van hun „onwaardig ge drag” tüdens het Rüksdag brand proces te Leipzig. In het gebeurde met de Zweedsche Roode Kruls-ambulance in Abesslniê heeft de mi nister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. DE GRAEFF, aanleiding gevonden zich, met het oog op aanwezigheid van de Nederland- sche Roode Kruls-ambulance daar te lande, telegrafisch in verbinding te stellen met den E^uiischen gezant te Addis Abeba den beer Bodard, wlen, naar men weet, de beharti ging van de belangen ran de Nederlandsche onderdanen in Abesslniê zün toevertrouwd. De minister heeft in de gegeven omstan digheden de büaondere aandacht van den heer Bodard, den gewezen Fransehen con- sul-generaal te Batavia, met wten Z. Exc. sinds vele Jarewin persoonlüke relatie staat, voor de belangen van de leden der Neder landsche Roode Kruls-ambulance gevraagd. Onder dagteekening van 3 Januari Is hier op het volgende antwoord binnepgekomen: „De Nederlandsche missie heeft Addis Abeba, waar zü In veiligheid verkeert, nog niet verlaten. De heer Bodard laat alle noo- dlge voorzorgsmaatregelen nemen, welke strekken kunnen om te voorkomen, dat de missie onnoodlg zal worden blootgesteld, wanneer zü het terrein der militaire ope raties zal hebben bereikt.” PARUS, 6 Jan. (A. N. P.) De gezant van Uruguay, Guanl die tevens zün land vertegen woordigt bü den Volkenbond, heeft vanuit Montevideo per luchtpost het geheele dossiei ontvangen inzake de Bolsjewistische actie in Zuid-Amerika. Deze documenten vormen de bewijsstukken In het onderzoek, dat de Vol kenbondsraad moet Instellen in de zitting van 20 Januari ten aanzien van het conflict tus schen Uruguay en Sowjet Rusland. LONDEN, 6 Jan. (Reuter.) Eden werd tot voorzitter van de conferentie gekozen. aan het station zeer druk. Er waren altüd wel veertig Journalisten aanwezig, die erg benleuwo waren te weten, wie zich verder bü het gezel schap zouden willen voegen. On het oogenbllk zal een vreemdeling waarschünlük worden ver welkomd door een stuk of drie hotelhouders, die reikhalzend uitzien naar het oogenbllk. dat hun etablissementen weer zullen zün volge boekt. Het ziet er niet naar uit, dat hun wensen spoedig In vervulling zal gaan. In den drukken tüd verdrongen de Journa listen en andere buitenlanders zich In de „bars” en zü betaalden graag 4 shilling voor een cock tail van dubieuze kwaliteit. De barkeepers zün nu blü, wanneer zü vüf glazen wün op een avond schenken. De taxichauffeurs zün er misschien nog het slechtst aan toe. Zü hebben nu zoo weinig te doen, dat ze zich afvragen of de drukte, waarin zü zich onlangs hebben verheugd, niet een droom is geweest. Wanneer zü nu een vrachtje opdoen, zün zü er zoo trotsch op, dat zü met de passagiers de geheele stad rondtrekken, om te laten zien, dat zü „werk" hebben. Het gevolg van deze vertoonlng is in vele gevallen, dat er aanrijdin gen plaats Vinden. De correspondent van Reuter-A. N. P. heeft op een middag In een uur tüds twee aanrü- dlngen gehad. De chauffeur liet op weg naar het paleis de claxon aan één stuk door aan staan. De tocht gin> nogal door de hoofd straat I De chauffeurs trekken zich weinig aan van de menigte op straat. Zü rijden doodge moedereerd op de menigte in. welke dan op het laatste oogenbllk uit elkander stuift. Indien de politie hen op te groote onvoor zichtigheid betrapt, worden zü bekeurd. d.ws, zü worden medegenomen naar een polltle-ka- aerne, waar zü hun boete betalen en het bedrag der eventueel aangerichte schade. Eden tot voorzitter der vlootconferentie kosen. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers sal Maandag 13 Januari bezit nemen van den bisachoppelüken setel van Haarlem. BERLIJN, 6 Jan. (A. N. P.) Aan den voor avond yan het vertrek van het stoomschip „Gneisenau”, een der drie 18.000-ton schepen, die In den loop van dit Jaar In dienst zullen worden gesteld voor de lün op het Verre Oosten heeft de president van den Noorddultscben Lloyd, dr. Pirle, te Bremen een rede gehouden. Ie r- ■n Qaj f I i I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1