op Mechanisatie in de sigarenindustrie Toenemend luchtverkeer Schiphol in 1935 Mgr. J. P. Huibers Landdag der R.K. Staatspartij GROEI RE1ZIGERSTAL ALLEEN GEDRUKT Kerkelijk leva ■n Ml DINSDAG 7 JANUARI 1936 Verbetering toegangs- wegen de f- Adviescommissie uitgebreid Wie het woord zullen voeren BR. ANASTATIUS t L I Automobielen buiten gebruik Ook in Nederland zichtbaar os DOORGESTREEPTE PRIJZEN AUTO DOOR BRUG GEZAKT >EK JONGE DIEVEN IN ARREST DOOR TREIN GEGREPEN KINDJE GESTIKT ELLEN RUSSE Er in gevlogen Zijn ambtsbezigheden hervat Het RUk voltooide op 1 November het eerste 4 I: Toestand mosselbedrijf verbeterd Maansverduistering op 8 Januari Het handelsverdrag met Frankrijk Niet strafbaar volgens wet op uitverkoopen Postvervoer steeg met 79 pet goederenvervoer met 44 pet. t.o.v. het jaar tevoren De toenemende werkloosheid ver oorzaakt door interne wijzigin gen in productie-proces Bedrijfsraad tuinbouw bedrijf i R!J KSM ET AALCOM MISSIE INGESTELD De Hertog Hendrik op oefenreis ssBfr BEGRAFENIS PATER R. VAN OPPENRAAY WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN «n Vergunning voor enkele noodig het het sur I Neemt Maandag 13 Januari bezit van zyn bisschoppelyken zetel „De Broeder van de Heibloem Teruggaaf van personeele belas ting na verzegeling Regelingscommissie voor consecratieplechtig heden Uitbreiding van het terrein I Belangstelling Verkeer geheel gestremd Een bende te Rotterdam achter slot en grendel Maatregel tegen ongewenschte uitbreiding in overweg»: fl - 4 voor 1934 het vol te betaalde gerest!- belastingjaar het het Spoorwegen, Maandag Het it i 4 3 ew Woensdag 8 Januari as. is er een totale maansverduistering, welke ook In Nederland zichtbaar zal zijn. Daar de Invoer van sigaren onbeteekenend la en de uitvoer wel la waar eenlgszins be langrijken doch sedert 1939 sterk gedaald In laatstgenoemde Jaren slechts enkele procenten van het binnehlandsch verbruik uitmaakte, is de conclusie gerechtvaardigd, dat de oorzaken H.M.'s „Hertog Hendrik”, die op een oefen, reis naar Funchal Is, is Maandagmiddag om 3 uur van .Den Helder vertrokken. BU het onderzoek, door de regeering Inge steld. Is komen vaat te staan, dat de toe neming van de werkloosheid onder de siga renmakers tusschen 1929 en het najaar van 1935. voor zóóver deze aan de invoering van machines moet worden toegeschreven, on geveer 3520 man bedraagt. Daartegenover staat dat ongeveer 2320 jongere en halfwas arbeiders werden te werk gesteld, zoodat de mechanisatie tenslotte over 6 jaar een af neming der werkgelegenheid voor ongeveer 1200 personen heeft medegebracht. van de toenemende werkloosheid In dezen In dustrietak zijn gelegen in interne wijzigingen van het productieproces. De inzittenden, de chauffeur en een passa gier, wisten zich spoedig uit de cabine te be- om in leMtr t Hdl tn !rt In de toelichting zegt de regeering o.m.: De omvangrijke werkloosheid In de sigaren industrie heeft reeds geruimen tijd geleden de regeering genoopt de ontwikkeling van dezen tak van nijverheid, in het bijzonder wat de ar beidsgelegenheid betrof, met aandacht te vol gen. Hier toe was te eer aanleiding, daar niet, zooals in tal van andere industrieën, de ver mindering van de koopkracht als onmlddeliyke oorzaak van een geslonken afzet en vermin derde arbeidsbezetting was aan te wijzen, doch Integendeel, het opmerkelijke verschijnsel zich voordeed, dat het gebruik van sigaren hier te lande een vrijwel constante stijging vertoont. De gevolgtrekking Is gerechtvaardigd, dat ten slotte de invloed der mechanisatie op de totale werkgelegenheid geringer Is gebleken dan som- JJjds wordt vermoed. Veel bedenkelijker dan de achteruitgang van de totale arbeidsbezetting is echter de verschuiving va» geoefende sigaret* makers naar jongere en halfwas arbeiders. Het Is overigens niet enkel de werkloosheid, die bij deze Industrie door de mechanisatie reeds ontstaan is. die thans tot ingrijpen leidt, maar ook de gegronde verwachting, dat de toenemen de vraag naar goedkoope sigaren het tempo van de mechanisatie zoodanig zal verhaasten, dat eenlge leiding In dit proces is geboden om al te groote schokken en wrijvingen te ver mijden. Nauwkeurige afweging van de belangen van de arbeiders, de producenten en de consu- Vanaf het’ oogenblik van haar in war- king trading Ml het, sender speciale vergun ning, niet meer toegestaan rijn een eom- of bosjesmachine voorhan den te hebben in de in het artikel omschre ven ruimten, indien die machine met op 15 Mei JJ. daarin aanwezig was. 30- :jes ■en bU len ■en an »r 13 an de 'de el en- pa- en aar en len 13 m n Bi L3 r- Een wetsontwerp is ingediend houdende tUdelljke maatregelen betreffende de mecha nisatie in de sigarenindustrie. 3 23 fo rt, a- sa sn er n. Het totaal aantal vluchten der geregel de verkeersdiensten van en naar Schip hol bedroeg 12.732 (12.750 In 1934). Van het jotaal aantal vluchten (12.732) op genoem de regelmatige diensten voerde de K- L. M. bijna 2/3 (8.225) en de buitenlandsche maatschappijen de overige (4.507) uit. On der de door de K. L. M. uitgevoerde vluch. ten zijn ook begrepen de blnnenlandsche diensten op Vllsslngen en des zomers op Twente, Groningen en Eindhoven. Mén schrijft ons: In den vroegen morgen van dit Driekoningen feest heeft de Eerw. Broeder Anastatius van de Congregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Reeds geruimen tijd geleden werd hij van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien en hoewel het zich aanvankelijk liet aanzien, dat hij weer spoedig in zooverre zou herstellen, dat hij zijn gewone bediening weer sou kunnen waarne men. dezen morgen kwam plotseling een einde aan zijn zoo verdienstvolle leven. Aan velen is Br. Anastatius bekend als ..De Broeder van de Heibloem". Jarenlang heeft hy deze bediening waargenomen, op de hem eigen wijze, die sommigen wel eens wat eigenaardig kon aandoen, maar die voor vele eenvoudigen van harte een vreugde en een troost is geweest. Zijn gemoedelijk woord, dat van een groot en kinderlijk geloof getuigde, heeft velen eenlge troostvolle oogenblikken in het aan tegenslag en teleurstelling zoo rijke leven geschonken. Ook als opvoeder der jeugd heeft Br. Anasta tius zijn sporen verdiend. Lang heeft hij zijn krachten gewijd aan de opvoeding der jeugd en nog blijft zijn herinnering 'crcndig in het St. Laurentius jongensgestlcht te Rotterdam, waar hjj voor jaren met veel succes arbeidde. Moge hU. die in zijn leven aan zooveien het vertrouwen op God heeft weten in te prenten, dat vertrouwen beloond zien in den schoonen Hemel. Een oplossing van bet vraagstuk is in dier voege gebracht, dat aan de Regeering de be voegdheid wordt verleend om voor een bepaald, periode de verdere mechanisatie in de hand te houden en die te doen plaats vinden In het tempo, dat geoordeeld wordt te zijn in overeen stemming met de belangen van alle bij dezen bedrijfstak betrokken groepen. Dit tijdvak is beperkt tot ultimo 1938, om duidelijk aan te geven, dat deze maatregel wordt beschouwd als van tljdelljken aard, noodzakelijk geworden door de crisisomstandigheden. De verschuiving van bet verbruik van de duurdere naar de goedkoopere soorten sigaren, heeft de fabrikanten genoopt den kostprijs te verlagen en zich toe te leggen op het goedkoope massa-artikel. Hiertoe werden twee wegen in geslagen, nJ. grooter productie per arbeider en uitbreiding van de mechanische productie. Ofschoon de beteekenls van den eersten weg met betrekking tot den invloed daarvan op de werkloosheid niet rechtstreeks in cijfers is uit te drukken, moet wel met zekerheid worden aangenomen, dat deze een aanzienlijken invloed op den teruggang van de arbeidsgelegenheid heeft gehad. een v< bevind Inlichtingen wórden desgewenscht verstrekt door de Ned. Visscherjj Centrale te Den Haag. Wordt het ontwerp tot wet verheven, dan zal worden bereikt, dat de verplaatsing der arbei ders naar andere takken van njjvemeld een meer regelmatig veaioop kan verkrijgen, terwijl een verdere prijsaanpassing en een druk op het relatief weinig gedaalde loon in dit be schutte bedrijf blijven bestaan. De vervanging van in gebruik zijnde machi nes en onderdeelen daarvan zal in elk geval met alle soepelheid worden mogelijk gemaakt. De werking van de wet zal zich voorloopig beperken tot de zg. bosjes- of wikkel-, optiek en compleetmachines. Echter is een bepaling opgenomen, waardoor de uitvoering van de wet gelijken tred zal kun nen houden met onvoorziene wijzigingen in de mechanische sigarenvervaardlgingsmethoden. In artikel 2 ligt de hoofdregeling van de wet verankerd. vrijden en op het droge ti komen. De brug werd geheel vernield, terwijl weg- en scheepvaartverkeer gestremd ia De schade is aanzienlijk. De lading was niet verzekerd. menten zal daarbij evenwel moeten plaats vin den. De K.N.A.C. schrijft ons: Met bijzondere waardeerlng zullen de automobilisten kennis nemen van het be sluit van den minister van financiën van 2 Januari jX. waardoor het mogelijk is buiten gebruik gestelde automobielen met een of meer looden of zegels te verzegelen. Maandag reden twee rUksveldwachters van de RUksverkeersafdeeling te Utrecht met hun auto op den Rijksweg. Onder de gemeente Laren stonden twee 14-jarige jongens langs den weg, die hun armen omhoog hieven, om met den wa gen te mogen meerijden. De auto stopte, doch toen de jongens de uniformen zagen kozen dj het hazenpad Zij werden echter gegrepen en bij nader onderzoek bleek, dat zij hun ouder lijke woning te Haarlem ontvlucht waren. Eén van de knapen had dit reeds voor de derde maal gedaan. De veldwachters hebben de jon gens aan het politiebureau te Laren gebracht, vanwaar zy weer naar de ouderlijke woning te Haarlem op transport gesteld zijn. B. 8. en de 20-jarige W. J., belden rijwielher stellers. die misbruik maakten van hun over wicht op een, eveneens gearresteerden. 15-jari- gen jongen, en die dezen er op uit stuurden om fietsen te stelen. De bende werd gearresteerd na den diefstal van een schrijfmachine. ZU vluchtten in een auto, doch een agent sommeerde hen te stop pen. waaraan zij geen gevolg gaven. De agent ging het spoor van den auto na, en ontdekte na enkele dagen waar de auto gestald werd, waarop de arrestaties volgden. Behalve J. hebben alle verdachten bekend. VermoedellJk zullen nog eenlge arrestaties vol gen. *1 De Groningsche kantonrechter heeft Maan dag vrijgesproken van de tenlastelegging van overtreding van de wet op da uitverkoopen. den heer P. M.. vioolbouwer, die aan violen in zlin étalage prijskaartjes had bevestigd, waar op twee prijzen voorkwamen, waarvan de hoogste was doorgestreept. De ambtenaar van het O.M. had het ten laste gelegde niet strafbaar geacht, daar z.l de aanbieding niet tijdelijk was. Op ultnoodlglng van Z. D. H M^r. H. J. M. Taskin, kap.-vicaris, is in verband met de aa. Bisschopsconsecratie van Z. H. Exc. Mgr. J P. Huibers een regelingscommissie Ingesteld. Deze commissie staat onder auspiciën van het Comité voor Katholieke Actie te Haarlem. In het bestuur hebben zitting genomen de wel- eerw. heer J. R. v. Zon, voorzitter en de heeren H. W. M van Os, W. J. Speller en P J. M v. Tetering. leden. Teneinae haar omvangrijke werkzaamheden zoo goed mogelijk te kunnen uitvoeren, heeft de commissie zich de medewerking verzekerd van een viertal sub-commissies. Mevrouw Ellen Russe is uitgenoodigd eenlge voordrachten te komen houden Vlaanderen. Op 6 Januari spreekt zij te Antwerpen over Gedachten en Gedichten van Henriette Ro land Holst; op 7 Januari eveneens te Antwer pen over haar vertalingen van Paplni. van Ptero Mlsciattelli’s Savonarola en over haar eigen jongste boek Lofzang der Aarde. Op 8 Januari te Eecloo wederom over Henriette Roland Holst. Op den Landdag van de R.K. Staatspartij, welke 2 Februari in de Apollohal te Amster dam gehouden zal worden, zal het woord wor den gevoerd door Z. Exc. jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat en voorzitter van de Tweede Kamer, mgr. dr. H. A. Poels, hoofd-aalmoezenler van den arbeid; oud- minister mr. M. P. L. Steenberghe en mr. C. M. J. H. Gosellng. voorzitter van het Dagelijksch Bestuur van de R. K. Staatspartij en lid der Tweede Kamer. De minister van Sociale Zaken heeft aan de vaste leden van de commissie Van advies, be doeld in art. 8 der Bedrljfsradenwct (kemconi- rpissle landbouw), een aantal personen toege voegd ten behoeve van het uitbrengen door deze commissie van advies omtrent de wensche- Hjkheld van het instellen van een bedrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Zuid-Holland en Noord-Holland en omtrent andere daarmede verband houdende onderwerpen in artikel 8 der BedrUfsradenwet bedoeld. Voor PARIJS. 6 Jan. (Reuter). Maandagmiddag werd in het Ministerie van Handel het accoord onderteekend waarbij de Frapsch-Hollandsche contingenten voor het eerste kwartaal van 1936 worden vastgesteld. De onderhandellngen aan gaande dit accoord werden in de afgeloopen weken te Parijs gevoerd. Verder werden op Schiphol gehouden: 4310( proef- en lesvluchten der K. L. M. (vorig jaar 2704), 4544 lesvluchten van leerlingen (4025), 414 proef- en aflevertngsvluchten der Fokker fabrieken (319), 4.904 militaire oefenvluchten (4.520). Sport- en toeristen vliegers deden Schiphol 520 maal aan (331). In Augustus 1933 is een bepaling van den minister van financiën gekomen, welke thans ook nog geldt en waarbij de mogelijkheid van teruggaaf van belasting voor den niet gebruikten auto werd opengesteld, indien de auto gedeelte lijk werd gedemonteerd en daardoor voor een vol belastingjaar buiten gebruik werd gesteld. In bet belastingbiljet, dat vóór 30 Januari moet zijn ingevuld, moet schriftelijk mededee- ling worden gedaan van het feit, dat de auto niet in gebruik zal zijn gedurende het geheels belastingjaar. Tevens moet de plaats worden opgegeven waar de auto staat en het feit, dat de auto gedemonteerd is. Voorts neemt men de verplichting op zich den auto niet naa” een andere bergruimte over te brengen zonder voor kennis en toestemming van den betreffenden inspecteur der directe belastingen. Men wordt dan nog wel aangeslagen voor het bedrag, dat bij ingebruikhouden zou moeten worden be taald. maar na een bevredigende contróle en een daartoe ingediend verzoek wordt aan het einde van het tueerd. Volgens de thans bekend gemaakte beslis sing. welke een aanvulling Is van bovengenoemde bepaling, behoeft men in het vervolg den auto niet meer te demonteeren, maar kan met ver zegeling worden vo'staan. Een maatregel welke reeds in 1932 door de K.N A.C. werd aanbevolen en thans opgetwijfeld voor velen een groote vereenvoudiging zal beteekenen. Naast de bedrijvigheid van het luchtverkeer heeft Schiphol in het afgeloopen jaar in groo te mate de bedrijvigheid gekend, veroorzaakt door dé uitvoering van groote werken. In April begon de gemeente met de aanzienlijke uit breiding van het landingsterrein, dat van circa 60 H.A. op 180 H.A. wordt gebracht. De bijna 200 K.M- buizen, welke voor de dralneerlng van het nieuwe gedeelte zullen moeten dienen, waren op het einde van het jaar, op eenlge KM na, geheel gelegd. De door de gemeente voor de K. L. M. ge bouwde motorwerkplaats ên vliegtulgwerkplaats werden resp. -in April en Augustus door de Maatschappij in bedrijf genomen. Deze werk plaatsen, welke dienen voor ondërhoud en re. visie, der uitgebreide K. L. M.-vloot, beslaan eejt.oppervlakte van circa 7500 M2., en behoo- ren tot het beste wat op dit gebied in de wereld bestaat. De K. L. M. bouwde een propaganda-ge- bouwtje op het stationsplein ten diénste van de bezoekers en rondleidingen en een tljde- lljke nieuwe eetzaal naast het houten café- K restaurant op den Ringvaartdijk, in hoofdzaak teneinde gemeenschappelijke maaltijden aan bezoekende groote gezelschappen en vereeni- - gingen te kunnen verstrekken. Voornamelijk ten behoeve van de hiervoor genoemde werk plaatsen der K. L. M. werd Schiphol aange sloten aan het gasbedrijf der-gemeente Haar, lemmermeer. De gemeente nam in het najaar den vroe- geren militairen radiomast in den oosthoek van het terrein van Defensie over en kortte deze voor vliegtuigen te hooge hindernis daar na in van 48 M. tot 22 M. By wijze van proef plaatste de N. 8. F in December voor den Luchtvaartdienst van Wa terstaat op een plaats ten N.W. van het tegen woordige landingsterrein een tjjdeljjke instal latie voor nachteffectvrjje radiopeillngen, een »gn. Adcock-peiler. Eveneens op het einde van het jaar maakte de gemeente een aanvang met een belangrijke uitbreiding aan het stationsgebouw der lucht haven. Naast de genoemde werken op de lucht haven zelf dienen vermeld te worden de wer ken tot verbetering der wegverbindingen van Schiphol. Op Marlëndaal te Grave is Zaterdag bet stoffelijk overschot van den hqpgeerw. pater dr. R. van Oppenraay S.J. begraven De kloostereommunaüteit ging met brandende gareen naar het graf in precessie. Behalve familieleden waren vele vrienden en andere belangstellenden aanwezig. O.m. waren er het Eerste Kamerlid prof. Alph. Steger, de hoog eer». pater Keysets 3J.,'directeur van Huize Katwjjk te Den Haag. prof. dr. Titus Brandsma als vertegenwoordiger van de R. K. Universl- tejp'Sn’vertegenwoordlgers van dg R. K. studen- tenvereeniglng 8t. Thomas Aquinas te Amster dam en St. Augustinus te Leiden. De absoute werd verright door den lioog- eerw. provinciaal pater V. Esser. Het aantal luchtreizigers in het afgeloopen jaar van. naar en via Amsterdam steeg van 50.125 in 1934<Hot 50.455 in 19^5. Het in bovenstaande cijfers begrepen aan tal binnenlandsche passagiers van, naar en via Amsterdam vermin- derde van 13.125 in 1934 tot 8.084 in 1935, terwijl het aantal transito- reizigers via Amsterdam op de Europeesche lijnen een stijging ver toonde van 14.550 tot 19.151. Het luchtverkeer onderging uiter aard voor wat het vervoer van reizigers betreft den remmenden invloed van de serie droeve onge lukken, welke de Nederlandsche luchtvaart in het afgeloopen jaar trof. Maandag 13 Januari zal Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers in de Haarlemsche Kathedraal zijn officieelen benoemingsbrief aan het Kathe draal Kapittel overleggen en daardoor bezit nemen van zijn blsschoppeljjken zetel. Bij deze gelegenheid ontvangt de nieuwe Bisschop dus de rechtsmacht, die gedurende het ledig staan van den bisschoppelljken zetel in handen was gelegd van het Kathedraal Kapittel, dat de uitvoering van deze macht, beperkt door de desbetreffende Canones van het Kerkelijk Recht, aan den door het Kapittel gekozen Ka- pittel-Vicaris had opgedragen. Het postvervoer bedroeg268200 kg. tegen 157.600 kg. |p 1934, een stijging dus van niet minder dan 124.777 kg. of van 79 pet.; onder deze cijfers zijn begrepen resp. 130.700 kg. en 93.300 kg. transito-vervoer. Deze bijzonder groote toename is mede te danken aan den door he hoofdbestuur der PTT getroffen en per 1 April in yerking getreden maatregel om alle brievenpost voor de Europeesche trajecten zonder luchtposttoeslag per vliegtuig te ver voeren, Indien hierdoor tijdwinst woadt be reikt. De Indië-lljn vervoerde circa 39.000 kg. j post van, naar en vla Amsterdam tegen 35.124 kg. in 1934. In 1934 bezochten 247.048 belangstellenden Schiphol, waaronder een aantal van bijna 37.000 waren begrepen, dat de terugkomst van de „Ulver” van de Melbourne race by woonde in 1935 klom het totaal aantal bezoekers tot 307.488 op. Onder bovengenoemd aantal bevonden zich 161.862 (126.802 In 1934) personen, welke deel namen aan een rondleiding langs de vlieg tuigen, Inrichtingen en gebouwen. Het aantal deelnemers aan rondvluchten boven de stad en haar omgeving bereikte het recordaantal vaij 11978 tegen 9.675 In 1934. Op de Heilige Landstichting te Nijmegen werden Zondag de studiedagen van den Ned. R.K. Boeren- en Tuindersbond ge houden. VJ.n.r.: prof. A. H. P. Cleophar van het Seminarie te Warmonfi; prof. Aalberse; pastoor Sups en mr. van Haastert, secretaris van den Ned. R.K. Boeren- en Tuindersbond De burgemeester, van Ambt-Hardenberg, de heer H. Weitkamp, die zijn ontslag-aanvrage, in verband met de malversaties van den ge meen te-ontvanger Ingediend, had teruggeno men. heeft Zaterdag zijn ambtsbezigheden hervat. Maandagmorgen te vyf uur zakte 'een vracht auto met aanhangwagen, geladen met gerst, op Weg van Groningen naar Lochem, vermoedelyk tengevolge van het feit, dat de wagen te zwaar geladen was, door de vlotbrug in het Over, yselsch kanaal te Marie onder Hellendoorn. De wagen kantelde en de geheele lading ver dween in het kanaal. De aantallen vluchten der onderscheiden buitenlandsche maatschappyen verdeeld naar de nationaliteit zijn: DuMsche 2.725. Zweed- sche 599, Fransche 583, Tsjechische 231. Zwit- sersche 167, Britsche 100, Deensche 73 en Bel gische 29. Evenals de vorige jaren wierpen ook in 1935^ de catapult-watervllegtuigen. van -de ss. .Europa” en .Bremen”, regelmatig van Mei tot October post uit boven schiphol; deze vlieg tuigen daalden eenlge mRlen te Schellingwoude. Artikel 3 vormt een noodzakeiyke aanvul ling van het verbod, uitgevaardigd in artikel 1, en heeft ten doel een nauwkeurige eontróle mc- geljjk te maken van het aantal machines bier te lande aanwezig, maar nog niet voor de siga- renindustrie in gebruik. De Rotterdamsche recherche heeft een vier tal arrestaties verricht, in verband met een groote serie diefstallen van rijwielen, kleeding- stukken en andere voorwerpen, die het v^erk waren van een bende. Een der gearresteerden, een 40-jarige ontoerekenbare man Is inmiddels vrijgelaten. De hoofddaders waren de 23-jarige Zuid-Holland zyn door den minister aangewezen: B. Havelaar te Berkel en Roden rijs. J. D. de Kok te Loosduinen. W. J. van Kampen te Voorburg, H van der Wielen te Haarlem. P. Stokman te Leiden en J. Salman te Haarlem. Voor Noord-Holland zyn de volgende per sonen aangewezenC. Timmerman Je Breek op Langendyk. J. Lakeman te Lutjebroek. A Schermer te Hoogkarspel, H van der Wielen te Haarlem. M. Ruppert te Utrecht en B. N. Loerakker te Haarlem. In een onbewaakt oogenblik heeft het 1-jarig dochtertje van het hoofd der school 8. te Rys- aen getracht zich tusschen de spylen van haar ledlkantje door te werken. Het lichaampje kon erdoor, maar het hoofdje bleef steken, met het gevolg, dat de kleine na eenlge oogenblikken is gestikt. Toen de moeder even later by haar kindje kwam, trof zjj dit levenloos aan. Het begin van de eclips is zichtbaar in Europa. Oost-Afrika, Madagaskar, Azië. Austra lië, Polynesië en Noord-West-Canada, terwyl het einde in Europa, Azië. Afrika, uitgezonderd het Zuid-Oosteiyk deel van Afrika en in N. W. Alaska zichtbaar zal zijn. De maan komt dien dag op om 15.55 uur. terwyi ze reeds om 1536 uur In de halfscha duw treedt en zich om 16.47 uur in de scha duw bevindt. Het begin van de totaliteit der verduistering is om 18.17 uur en eindigt om 18.41 uur, soo- dat de maan om 1839 uur in het midden der totale verduistering staat. Om 20.11 uur .treedt ds maan uit de schaduw efi om 21.22 uur uit de byschaduw. gedeelte van den autosnelweg Amsterdam Schiphol—den Haag, waardoor de verbinding yuaopen stad en luchthaven seer aanzieniyk is verbeterd. Bchlphol Is thans van het Leid, scheplein af per auto in «J5 minuten te be reiken. De werken der Provincie tot bouw van een brug ter, plaatse van hét voormalige fort Schiphol en tot aansluiting der wegen in het verlengde der brug, welke wegen een onderdeel vormen van den belangrijken nieuwen Provincialen weg Haarlem—Schip holDiemen (het Gooi) naderden aan het einde van het jaar hun voltooiing. Zeer naby is het tydstlp, waarop het tot nog toe vrij geïsoleerd gelegen Schiphol behalve met Amsterdam, ook uitstekende snel ver bindingen langs directe wegen met den Haag, Haarlem en het Gooi zal hebben. Van bevoegde zyde vernemen w> gende: g Nu door de werkzaamheden van het Cen traal Verkoopkantoor van mosselen de toest :nd van het mosselbedrijf is verbeterd, bestaat er een mogeiykheid, dat men zich in grooten ge tale thans op dit bedrijf zou willen gaan toe leggen. Aangezien tengevolge van een te groote uitbreiding de bereikte resultaten te niet sullen worden gedaan, worden' maatregelen overwo gen, waardoor ongewenschte uitbreiding kan worden voorkomen. Personen,'die zich óp het mosselbedrijf willen gaan toeleggen, wordt, ter voorkoming vad1 JJ?Je|irsteringen, geadviseerd hiermede te .wachten en geen onkosten te maken Ipgr. dese maatregelen, welke zich in trderd stadium van voorbereiding i beleend gemaakt. BU beschikking van den minister van Handel, Nyverheid en Scheepvaart is. te rekenen van 19 September J.I.. ingestel* onder den naam van RUksmetaalcommissle een commissie, welke tot taak heeft het verrichten of doen verrichter, van onderzoekingen inzake de oprichting van nieuwe of uitbreiding van bestaande bedrijven op het gebied van het bereiden en verwerken van metalen. Als voorzitter treedt op prof. L. A v. Royen te Wassenaar. Het secretariaat is gevestigd: Bezuidenhoutscheweg 30 te 's-Gravenhage. Evenals het postvervoer gaf ook het goede renvervoer een aanzieniyke srijging te zien. Het liep op van 1.019.400 kg. in 1934 tot 1.475 700 kg. in het afgeloopen Jaar; een toename dus van ruim 44 pet. Het transitovervoer, hieron. der begrepen, bedroeg 303.900 kg. voor 1934 en 448.500 kg. voor 1935. Op West-, Centraal- en Zuid-Europa on derhield de K. L. M. de luchtdiensten in sa menwerking met zeven buitenlandsche lucht. verKeersmaatschappUen, de Lufthansa, de Air France de Zweedsche Aero Transport, de Tsje chische My. „O. L. 8.", de Swissair, de Danske Luftfartselskab en de Sabena. Op 1 November werd dit aantel met een achtste maatschappU uitgebreid. The British Continental Airways, welke my. toen een dienst opende van Londen via Antwerpen op Amsterdem. Maandagmorgen om 8 uur reed de 30-Jarige J. Brouwer uit de Bilt per rijwiel in de rich ting Zeist. Naby het buitengoed Houdringe wilde hy vanaf het rijwielpad links den w»g oversteken. De jonge man lette daarby niet voldoende op het verkeer en gaf bovendien geen teeken. Het gevolg was, dat hy door een auto, die uit Utrecht naderde werd gegrepen, aan de bumper bleef hangen en tenslotte nog een twintig meter werd meegesleurd. Ernstig gewond en hevig bloedend bleef het slachtoffer op den weg liggen. De politie, het Roode Kruis en de Vrijwillige Brandweer waren spoedig aanwezig. Na het verleenen van de eerste hulp is da man met een auto naar het Stads, en Aca- aemisch Ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Proces-verbaal werd opgemaakt. Maandagmorgen te omstreeks 8 uur werd op de spooriyn tusschen het station Heerlen eu Schaesberg, ter hoogte van „Leenhof" een man stervende op de rails gevonden. Vermoed wordt dat de man, zekere K. uit Heerlen, wegwerker by de Nederlandsche op weg naar zyn werk door een trein gegrepen is. Een andere wegwerker, die even later den- zcllden weg passeerde, ontdekte het ongeluk. Nadat de politie gewaarschuwd wu, heeft men den man naar het ziekenhuis te Heerlen over gebracht, waar hy later is overleden, slachtoffer was 38 jaar en ongehuwd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5