leestachtige toestanden in het Vreemdelingen-legioen HET VERZET IN LHONG MINISTER DECKERS IN DENEMARKEN „VERLOSME TOCH UIT DEZE HEL" I Het streven naar een walswerk I R.K. ARBEIDERSBEWEGING Paulus Pius Perazzo d Gedeserteerd PRINSES JULIANA DE BOUWBEDRIJVEN CAPITULANTENSTELSEL BOTERHANDELAREN BIJEEN VERBANDSTOFFEN Visschery N. A.S. brokkelt af MINISTERS OP REIS Berouw komt na da zonde Consulaire dienst Griep in de kazerne BRONISLAW HUBERMANN Vrijstelling van invoerrecht Alles wel.K. XV111 t, Gouden doctoraat 4 Wat Milnhardf maakt Is goed Sociale verzekering Wanneer ir. Feber gaat aftreden Werkverruiming te Helmond Er zyn ongeveer dezelfde moeilijk heden alt in Nederland Prof. Romme zal lidmaatschap van de Tweede Kamer niet aanvaarden Volgende week hervatting te Den Haag De grootste armoede in Holland te verkiezen boven het leven in het Vreemdelingen legioen Georganiseerd Overleg kan zich er mee vereenigen Standsorganisaties voor arbeiders in het Bossche Diocees Onderhandelingen over de C.A.O. voortgezet Nieuwe patroonheilige voor het spoorwegpersoneel? HANDELSBESPREK1NG MET POLEN MINISTER SUNGENBERG NAAR ROERMOND s Een tweede poging h««ft mij opgek napil Fs Verslag der krijgsverrichtingen, waarvoor luit. Kooistra eer vol vermeld werd 3 Prijspolitiek en Regeerings- maatregelen Een voorstel van den Raad van Arbeid in Nijmegen t Jhr. A. M. VAN DER DOES DE W1LLEBO1S t Lotgevallen van een Alkmaarschen jongen „Verlos me uit deze hel!” Danktelegram aan de K. J. V.-leiditers Dampo dampen diep inademen; neus, keel en borst 's-morgens en 's-avonds Hink diep inwrijven met dampo-bal- sem. Maakt elke verkoudheid „los**. Doos 30 cent Pot 50 cent Allen gesneuveld Met de „Sperwer” uit Athene gekomen Levendig vuur Drie toegangswegen Baud, Kamerheer. b L luit. B i land van 30 K.G. op de binnenplaats in heete zon rondloopen, tergend langzaam. doel van mijn reis Is dus de bestudeering van het crisisvraagstuk in Denemarken en de wijze waarop men zich daartegen tracht te verde digen.’' B 39 December. Het is het oogenblik dat de zeven nog overgebleven verzetslieden zich ver schanst hebben in een grot nabij een zeearm. In den nacht waren verschillende brigades als volgt onderverdeeld: 1 1/3 brigade en mare chaussee onder luit. Kooistra, 2/3 brigade on der den Eur sergeant Netto, terwijl de brigades onder majoor Agerbeek in twee hinderlagen waren opgesteld, tenslotte met een groep onder kapitein Scheffrahn, eveneens In hinderlaag. Een tweede poging doer lult. Kooistra onder nomen om in de grot te klimmen mislukte, de wand bleek te steil. Majoor Agerbeek besloot, alvorens de actie door te zetten, eerst stormladders te doen ver vaardigen en handgranaten uit bet bivak Poo- deng te laten halen, aangezien de djahate zich achter de groote in en achter den Ingang van de grot gelegen rotsblokken konden verschan sen, zonder dat zjj door karabjjnvuur getroffen konden worden. Bovendien wilde de actieleider, bekend zijnde met de geringe materieele uitwerking van de granaten, nogmaals een poging doen de ver zetslieden, onder den druk van de moreele uitwerking, door sommatie tot overgave te be wegen. Het nemen van bovenvermelde maatregelen nam geruimen rijd in beslag. De vervaardigde stormladders bleken te kort Na ontvangst van de handgranaten. Wierp lult. Kooistra er vier in de grot; de uitwerking bleek vrijwel nihil geweest te zijn. Als antwoord op de sommatie welke thans volgde werd slechts dlkir (reciteeren van Ko ranverzen) vernomen, de verzetslieden waren blijkbaar van plan zich ten doode te wijden. Luit. Kooistra, voor de derde maal willende opstijgen, nadat hij nogmaals vier handgranaten In de grot had geworpen, werd tijdens het werpen, dat beantwoord werd met een regen van steenen, aan het hoofd gewond. H. K. H. Prinses Juliana beeft bet volgende danktelegram gezonden aan de KJ.V.-hoofd- groepletdsters. die tijdens de studiedagen op Kasteel Bouvigne een hulde-telegram zonden; De reis van den Poolschen gezant naar War schau. samenvallend met de eerste dagen van het verblijf der Nederlandsche ministers prof. Gellssen en mr. Deckers in de Poolache hoofd stad houdt, naar de Telegraaf verneemt, ver band met de hervatting van de Nederlandsch- Poobche handelsbespreklngen. In de eerste helft van November 1936 heeft een Poolsche dele gatie hier te lande vertoefd. De volgende week, na den terugkeer van den gezant dr. W Ba binski, zullen de besprekingen wederom in de residentie worden voortgezet. Nadat aanvankelijk de onderhandelingen over de O. A. O. in de bouwbedrijven waren vast- geloopen, zijn deze hervat, toen de arbeider»- besturen een clausule aanvaard hadden, dat elke gecontracteerde partij na gepleegd overleg met inachtneming van een termen van 14 dagen, voor bepaalde plaatsen, gewesten of groepen het contract zou kunnen opeepgen bij onvol doende naleving of beteekenls daarvan. De werkgevers hebben thans, naar het .Jlbld verneemt, hun nadere voorstellen bekend ge- maakt, welke neerkomen op 5 ct. uurloonvei- laglng voor de grootere en 4 cent voor de klei nere gemeenten. Vrijdag worden de onderhandelingen voort gezet. i in zwijm; te hebben grafsteen Geen wonder, dat hij voor de tweede maal een poging tot desertie deed, waarbij hl) al even ongelukkig was als de eerste keer. We derom volgde gevangenschap met een beest achtige behandeling, zoodat hij nu vijf dagen in het hospitaal moest worden opgenomen, waar hij vier dagen lang met zware koorts lag. Van de 95 dagen, zoo schrijft hij in een zijner brieven, in Afrika doorgebracht, ver toefde hij er 45 in de gevangenis. Geen wonder dan ook, dat hij In zijn brieven haast eiken regel aan zijn moeder vraagt, hem uit die hel te verlossen. De grootste armoe in Holland prefereert hij boven het leven daar; als ik hier vijf jaar moet blijven, schrijft hij, ben Ik geen mensch meer, maar een hond; het zijn allemaal boeven, waar ik niet bij thuis hoor, zoo schrijft hij. Als ik hier niet gauw vandaan kom, ben ik binnen vijf maanden dood. Hjj schrijft verder, dat hij weer een po ging tot desertie zal doen, en liever sterft, dan weer gegrepen te worden. In het Groningse!» garnizoen heerscht mo menteel de griep onder de soldaten. De zieken zaal ligt vol en enkele patiënten zijn naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De nach- telijke oefeningen zijn in verband met de ziekte afgelast. De noodige maatregelen zijn door de militaire autoriteiten genomen. ’f- In de eerste vergadering van het Bestuurs college van den Raad van Arbeid te Nijmegen in 1936 werd o. m. besproken de vraag zulks in verband met de bij de Regeering aanhangige plannen tot verlaging der sociale bedrijfslasten door vermindering van de ultkeeringen Z. W. en O. W. der arbeiders van 80 op 70 pet. of de beoogde verlaging wellicht op een wijze, die de arbeiders niet In hun toekomstige ultkee ringen schaadde, zou kunnen geschieden. Het College kwam tot de conclusie, dat een veel grootere bezuiniging te verkrijgen was, door de premie voor de Invaliditeitswet voor de helft ten laste van den arbeider te brengen. Eenlgen tijd terug heeft de Kamer van Koop handel te Eindhoven een subsidie verleend van 1000.— aan de stichting „Gemeentebelang door werkverruiming" te Helmond, welke stich ting meer In het bijzonder ten doel heeft het ijveren voor de opriching van een klein wals werk te Helmond. Wanneer het walswerk tot stand sou komen, zal de som van 1 1000.aan de Kamer van Koophandel worden gerestitueerd en beschouwd worden als de eerste stichtlngs- onkosten van het walswerk. Wij vemrtnen thans, dat de minister van Han del. Scheepvaart en Nijverheid het toekennen van bedoelde subsidie heeft goedgekeurd, waar uit de conclusie wordt getrokken, dat de minis ter het streven van de Helmondsche stichting ten aanzien van een walswerk niet ongunstig gezind ia Ze werden geboeid in de gevangenis opge sloten. waar ze als kinderen in huilen uitbarst ten. Gedurende die gevangenschap ondervon den ze van hun bewakers een menschonteeren- de behandeling; ze leefden drie dagen op wa ter en brood en kregen een-week lang geen dekens, om zich tegen de nachtelijke kou te beschermen. Na een week mochten ze hun cel uit en moesten ze uren aaneen met «en zak de „Waar ik mij wel voor Interesseer,’’ zoo velde de minister, „dat is het visscherM-vraagstuk. De visscherjj hier lijdt, hoewel ook haar moei lijkheden geheel van denzelfden aard zijn als bij ons, nog veel ernstiger onder de crisis dan die in ons land. Dat geldt ook voor de blnnen- vlsscherjj. Ik zal daarom de hulpmaatregelen, die hier in het belang van de vlsscherij In haar geheelen omvang zijn getroffen, in mijn onder zoek betrekken en zien of wij daaruit iets kun nen leeren ten bate van onze vlsscherij. Het I den bond ontslagen en als lid geschorst. In brieven aan zijn moeder, waaruit we deze gegevens kregen, vertelt de 18-Jarige zoon dan van het verschrikkelijke leven tusschen de legionnalrs, voor het meerendeel menschen van verdacht allooi, dieven, moordenaars en moreel laagstaande personen. Ze staan om 4 uur op en maken dan met 30 K.G. zware be pakking dagmarschen van 35 tot 30 K.M.; on langs werd een 8-daagsche marsch gemaakt, 370 K.M. ver bergop en bergaf; het steeds maar marcheeren en straten aanleggen. Het voedsel was slecht, zoodat zijn lichaamsgewicht sterk achteruitliep. Na enkele dagmarschen gelukten het ook de gebroeders te deserteeren; zü kochten van een Arabier voor 5 francs een Arabisch costuum, doch werden 30 K.M. vóór Oran door de gen darmes gepakt. den In Marseille ging de troep onder gevloek en ge- de Daarna begaf een actieleider zich naar de overzijde van den zeearm ten einde kapitein Scheffrahn, die bevel had ontvangen naar de grot op te rukken en langere stormladders te doen aanmaken, nader van orders te voorzien Tevens wilde de majoor meer handgranaten uit het bivak Poedeng bestellen. Intusschen kon men waarnemen, dat 3 ver zetslieden door karabunschoten bulten gevecht waren gesteld. Daar inmiddels ook van andere punten vuur in de grot kon worden gebracht, besloot majoor Agerbeek in de dicht voor de grot staande boomen een schutter te plaatsen. De Ned. federatieve bond van personeel in openbaren dienst is uit het N.A.8. getreden. De heer Schilp is als bezoldigd bestuurder van Minister Slingenberg bezocht de Te-Jo-We te Amsterdam en toonde hier ook bij- zondert belangstelling voor de stand der St. Josephs Gezellen. Van links naar rechts drs. J. C. van Wijk, secretaris, de heer van Vliet, penningmeester van het Cen traal Comité voor Jongere Werkloozen, de Minister, de heer J. Reekers, leider van het Gezellen-werkloozenwerk en ir. J„ W. Willemsen, voorzitter van het Comité Rv-'’ Bind September vertrokken de gebroeders met een kaasexport-vrachtauto van de Trans- Hollandia-Expres van Alkmaar naar de Bel gische grens. Een hunner had een pas, de ander kocht een dagpas en na drie dagen zwerven, hongerlijden en twee slapelooze nachten, kwamen zjj aan de Fransch-Belglsche grens. Evenals in België reden zU in Frank rijk met passeerende auto’s mee en zoo kwa men zU te Lille, waar zü op een aanwervlngs- bureau voor legionnatren een stuk teekenden, dat voor hen vijf jaren dienst In het Vreem delingenlegioen beteekeride. De Jongste, Cor nells, was 18 jaar, de oudste. Jan, 37. Nadien begon de ellende eerst goed. ZU «er- den op transport gesteld naar Marseille; on derweg sprong een Poolsche collega uit trein. HU werd zwaar gewond opgenomen. Eenlge weken geleden verschenen in de pers berichten over de prijspolitiek van de Veree- nlglng van Fabrikanten van Verbandstoffen. HlerbU werd vooral naar voren gebracht dat deze prijspolitiek mogelUk zou worden gentaakt door een Regeeringsmaatregel, nX een contln- genteering van verbandstoffen. Van bevoegde züde vestigt men thans onze aandacht erop dat verbandstoffen niet zün gecontlngenteerd. zoo- dat elk verband tusschen de prUspolitlek van de bovengenoemde vereentging en een Regee ringsmaatregel te eenenmale ontbreekt Maandag 13 Januari aa. aal bet vijftig Jaar geleden zijn, dat mr. W. H. van Nee van Meer kerk te Haarlem aan de Leidsel» Unlversiteit Dromoveerda tg* doctor in de Rechtsgeleerd- heid. Het Ministerie van Buitenlandse!» Zaken maakt bekend, dat bü notawissellng tusschen den Minister van Buitenlandse!» Zaken te Lon den en Hr. Ms. gezant aldaar van 30 Decem ber 1835 een overeenkomst te gesloten in zake vrijstelling van Invoerrechten op benzine en smeerolie in het internationaal luchtverkeer. Nu toonen de moellükheden, welke zich tal Denemarken voordoen, zoo ging dr. Deckers voort, veel overeenkomst met de onze. Ook Denemarken, dat nog meer dan wU is aange wezen op den uitvoer van zUn landbouw- en vlsscherijproducten, ondervindt tal van belem meringen. Ik vind nu verschillende competente Instan ties bereid mU voor te lichten. Een gevestigden Indruk over de hier In Denemarken getroffen maatregelen heb Ik mij nog niet kunnen vor men. Maar wel komt het mij voor, dat men hier in Denemarken wel een en ander doet en de boeren zoo goed en zoo kwaad als bet gaat tracht te helpen. Ik heb reeds ervaren, dat het hier toegepaste hulpsysteem eenigszins afwUkend te van bet onze. In hoeverre dat systeem doeltreffender Is of minder doeltreffend, zal Ik moeten leeren uit de voorlichtingen, die de Deensche regee ring met haar ambtenaren mU op zoo welwil lende wjjze verstrekt. Ligt het in uw voornemen ook samen werking met de Deensche regeering te zoeken bU het nemen van maatregelen? Minister Deckers verklaarde, dat deze aan gelegenheid niet ter sprake zal worden ge bracht en niet in beschouwing komt. zUner groepen vuur op den Ingang van de grot openen. Dit was mogelUk, daar de groep van lult. Kooistra onder het overhangende rots blok wegdook. De actieleider had de karabUn van zUn dardanel genomen en vuurde telkens wanneer een hoofd van de djahate (verzetslie den) zichtbaar werd. Aangezien de opstelling van de reservegroep te laag bleek, werden er enkele schutters in «de boomen opgesteld. Van deze boomen uit Itad men Inzicht in de grot. De boomen vlak voor de grot werden gemeden In verband met hel gevaar voor lansworpen. De groep van luit. Kooistra, nabU den in gang opgesteld, meldde dat deze grot geen verbinding had met de middelste grot. Deze groep werd wegens het gevaar van eigen vuur bU een uitval van de verzetslieden op een ander rotsblok opgesteld, van. welk punt ook eenlg uitzicht In de hoofdgrot werd verkregen. e een geestelUk nog onvolgroeiden jongen. Thans worden op verzoek van zün moeder diploma tieke stappen gedaan om den minderjarige uit het vreemdelingenlegioen te bevrijden, maar dit kost veel moeite en tüd. De eerste zes weken na hun verdwünlng leefde de moeder in ongerustheid en onzeker heid; de onzekerheid is thans verdwenen, maar de ongerustheid is toegenomen. Moge dit sombere verhaal anderen er van terug houden om In het Vreemdelingenlegioen dienst te nemen. De Minister van Sociale Zaken mr. M. Blln- genberg aal op Woensdag 15 Januari aa. een bezoek brengen aan Roermond, vraar hU dien dag des middags te drie uur ten stadhulze de Streekplan-Commissie Midden-Limburg aal tn- stalleeren. HU wenschte, dat hU nooit voor bet legioen had geteekend. We deden slechts een greep uit de tragische brieven, die zün moeder ons ter Inzage gaf. Die brieven waren één wanhopige kreet van Ter waarschuwing voor degenen, die misschien uit moedeloosheid door hun langdurige werkloosheid plannen koesteren, om zich aan te melden voor het fransche Vreem delingenlegioen in Noord-Afrika, laten we hier een relaas volgen van een Alkmaarschen jongen, die met zijn broer het ouderhuis ontvlucht te, om in het Vreemdelingenlegioen dienst te nemen. Minister Gellssen is Woensdag met den och tendtrein naar BerlUn vertrokken. HU zal daar ontmoeten zün ambtgenoot van Landbouw bn Vlsscherij. dr. Deckers, die nsar men weet eenlge dagen In Kopenhagen heeft vertoefd. Na een korte onderbreking der reis In BerlUn gaan de beide ministers naar Warschau. Mi nister Deckers sa! 17 Januari op zün departe ment terug zün en minister Gellssen 20 Ja nuari. Het Indisch Militair Tüdschiift schrijft aan de hand van een verslag van kapitein P. Scholten van den generalen staf het volgende over de krijgsverrichtingen van den toenmaligen luit. Kooistra bü het verzet In Lhong (Atjeh) van 33 November tot 29 December 1933. De heer Kooistra verwierf daarbü een eervolle vermelding zooals men weet. Daar van deze gebeurtenissen nog geen ge regeld verhaal werd pegeven, laten wU dat van het Indisch Militair Tüdschrift hier volgeh: Alle zeven gesneuvelde djahate werden gevon den. BU het ondersoek van de neergelegden bleek, dat Teungkoe Ma AU, de pangllma, een oude schotwond boven de rechterknie had. Aangezien de wond reeds geheel genezen was, had hU haar vermoedelük tüdens de aanraking op 36 November opgeloopen. Zeer waarachünlUk heeft majoor Agerbeek op dien dag met de geheele bende aanraking gehad. Tengkoe Hasan had een schot door den rechter onderarm. waarschUnlUk verkregen tü dens de aanraking op 19 December *33; de wond was nog niet genezen. In de grot, welke 140 mejer diep bleek te zün, werden aan het einde twee waterputten ontdekt. Verschoten waren totaal 99 patronen en 8 handgranaten met als resultaat 7 verzetslieden neergelegd en buit gemaakt blanke wapens en 3 kltabe (godsdienstige geschriften). „Hare Konlnklüke Hoogheid Prinses Juliana draagt mU op Katholieke Jeugdvereenlglng van Nederland bUzonderen dank over te brengpn voor zeer gewaardeerd telegram. Hare Konlnklüke Hoogheid nam met erken telijkheid kennis van de hulp welke Uw ver- eenlglng in samenwerking met de Vrouwelüke Katholieke Jeugdbeweging wil verleenen tot leniging van nooden, veroorzaakt door de werk loosheid". V Toen gezagvoerder Parmentler Maandag met de Fokker-Douglas „Sperwêr" op Schiphol aan kwam. had hü een pasagler aan boord, dien de Nederlandsche muziekwereld met vreugde zal Inhalen. Het was de beroemde violist Bronis- l*w Hubermann, die de reis van Athene naar Amsterdam meemaakte -Ik spreek ook een beetje Nederlandsch", ze! de heer Hubermann, toen hü namens de K L- M- in het Dultsch op Schiphol verwelkomt **d. En In den loop van het gesprek bleek, dat dit niet te veel gezegd was. De heer Hubermann had ook zün secretaresse P*r vliegtuig uit Athene mee willen nemer doch er was niet voldoende plaats. zU komt aa Donderdag per trein naar Amsterdam. Het gedenkboek van de wereldreis Hr. Ms onderzeeboot K XVIII, dat door het comité Onze Marine Den Helder met medewerking van alle opvarenden werd samengesteld en in een zeer beperkt aantal exemplaren werd gedrukt voor de bemanning, de autoriteiten, de pern. etc. wordt thana door de N.V. Het Nederlandsche Boekhuis te Tilburg en 8ema- rang in de eenig offlcleele uitgave vla den ge heelen boekhandel onder het bereik van alle belangstellenden gebracht. Dinsdag is In den ouderdom van 87 Jaar In het Groot Ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch overleden de bekende oud-notaris jhr. A. A. A- M. van der Does de WUlebcis. De overledene was Ridder in de Orde van Oranje Nassau en lid van de Ridderschap van Noord-Brabant. De plechtige Uitvaart is 10 Januari in de parochiekerk van St. Jacob te ’s- Hertogen - boech om 10 uur. waarna de begrafenis ge schiedt te Orthen op de RJC. Begraafplaats. nas scheep naar Oran, vanwaar naar plaats van bestemming, Aln. El Had ja r, werd gemarcheerd, 80 JC.M. verder. De Fransche sergeanten behandelden de legionnalrs. die niet mee konden, als beesten. Geen wonder dus, dat er velen deserteerden tüdens dit transport. WU lezen in ..Het Rechte Spoor”, orgaan van den Ned. R.K Bond van Spoor- en Tramweg personeel „8t. Raphaël”: In den Aartsengel St. Raphael hebben de katholieke spoormannen «en hemelschen pa troon, waaraan maar een beswaar verbonden is: je kunt een engel nu eenmaal niet in alles navolgen en als voorbeeld nemen in je leven en je werk. Sint Raphael is een voorspreker en beschermer; hü verperaoonlükt datgene, wat een goed speorman zou willen zün; maar hü kon reizigers beschermen door wonderen te doen; en dat gan een mensch nu eenmaal niet. Er is een heilig *nenseh voor noodig. om te laten zien, hoe een katholiek moet leven en werken. En nu mogen we hopen, dat binnen afzlenbaren tijd zoo’n mensch officieel tot de eer der altaren zal worden verheven en tot voorbeeld zal worden gesteld. Dat is de Ita liaanse!» spoorwegambtenaar Paulus Plus Pe razzo. Deze zou oorspronkelUk gaan studeeren. maar werd daarin door zün gezondheidstoe stand verhinderd. Hü kwam in dienst bü de Italiaanse!» Spoorwegen en kwam in 1887 aan het hoofdbureau van de Spoorwegen te Turün. afdeeling goederenvervoer. In IBM werd hü gepenslonneerd. 33 November 1911 stierf hü aan de gevolgen van den beet van een dollen hond. Perazzo heeft zich vooral onderscheiden door het beoefenen van een zeer breed leekenaposto- laat. Kort na zün vertrek konden de schutters, die In de boomen waren opgesteld, een levendig werkzaam vuur op de grot afgeven. Er werd gemeld, dat nog drie verzetslieden waren getroffen, waarop lult. Kooistra het lof felijk Initiatief nam, nogmaals de grot te be- stijgen. Hü riep vrijwilligers voor en werd onmiddellük gevolgd door twee marechaussees *»ün dardanel Monatin, Amb. mar. 1ste kl. nr 6399 en de Men. mar. 2e kl. Wango. nr. 23793). Bü het betreden van de grot stonden twee vermoedelük reeds gewonde -verzetslieden het groepje op te trachten; zü werden onmiddellük door genoemde marechaussees neergelegd. Hierop kwam een groep onder den Europee- schen sergeant De Vries binnen, waarop met het afzoeken van de grot kon worden begonnen. Een der andere gevangenen moest voor straf op een halven vierkanten M. grond op de binnenplaats In de brandend heete zon staan: hü hield dit 1J4 uur uit en viel tx»n na vier weken In het hospitaal t doorgebracht, stierf hü- 'Op zün stond In gouden letters: Mort pour la France. De gebroeders werden na vier weken ge vangenschap naar een fort In de woestün ge zonden. doch de oudste wist voor de tweede maal te ontsnappen en naar zün jongste broer later van een Dultsche legionnair vernam, was het hem gelukt In Spaansch Marokko op een schip weg te komen. Het is n.l. beter zoo meende men> alge meen den arbeider, die nog werkt, een be- trekkelük geringen last op te leggen, dan hem later te korten in zün ouderdomsrente enz. door thans te treffen maatregelen. De bezuiniging door dezen maatregel te verkrijgen, bedraagt 17.5 millioen gulden. Het spreekt van zelf, dat hierdoor de vermindering der ultkeeringen in gevolge de Ongevallenwetten en Ziektewet, die in totaal 1.5 millioen zou opleveren, kan ver vallen. Besloten werd over deze zaak het oordeel der vakorganisaties van-werkgevers en werknemers, middenstandsbonden en landbouworganisaties te vragen en afschrift te zenden van den brief aan deze organisaties aan den Hoogen Raad van Arbeid, om dan na ontvangst van de ver schillende meeningen tot een voorstel te kunnen komen aan de Regeering en de Staten-Gene- raal. In gebouw ,.de Ruyter" te Nieuwendam ver gaderde de Amsterdamse!» Centrale van Boter- handelaren, onder voorzitterschap van den heer N. E. Colün uit Ransdorp. Voornaamste punt van behandeling was de bespreking, welke heden te Den Haag met de commissie van overleg zou worden gehouden, en waar de volgende punten als dringende noodzaak door den voorzitter, als federatie- voorzitter, naar voren werden gebracht. Aller eerst algéheele vermindering der heffing op margarine zoowel als op roomboter; de volks- margarlne voor Amsterdam wordt gedistri bueerd middel» het apparaat van den klein handel; bestrijding van het clandestien ver vaardigen van margarine. Tevens uitten velen hun groote ontstemming over de door de Crisis- Zui vel-Centrale genomen maatregelen, waarvan de boter- en margarine-kleinhandel grootene deels de dupe is geworden. Aan een schema ter verbetering wordt door het bestuur gewerkt, teneinde dit spoedig aan de regeering kenbaar te maken. De Bondsvoorzitter van den Bosschen Dio- cesanen Werkliedenbond doet in het „Ver- bondsblad” de volgende mededeellng; Voor de arbeidsters boven 25 Jaar en voor de arbeidersvrouwen hebben we nog geen eigen standsorganlsatie. Wel kunnen dezen opgeno men worden in onze Mannen-standsorganlsaUe en we hebben er ook reeds een 1800-tal. Maar betrekkelük weinig kan voor hen speciaal wor den gedaan. Dat gaat veranderen. We gaan daarvoor een eigen leidster aanstellen, die zal beginnen met de vorming ter hand te nemen van vrouwelüke leden, die reeds tot onze organisatie behooren. om voor te bereiden en In te richten een eigen standsorganlsatle voor arbeidsters boven 25 Jaar en arbeidersvrouwen, in nauw en onaf scheidelijk verband met onzen Diocesanen Werk liedenbond. We gaan In de eerste dagen van Januari 193» een overeenkomst sluiten met het Diocesane Leldstersinstituut, waardoor een leidster van dit instituut in dienst komt van den Diocesanen Werkliedenbond. Het is, zooals bekend, mün voornemen, de crisiswetgeving te vereenvoudigen en daarom acht ik het nuttig hier en daar eens te küken. hoe men zich daar uit de Impasse tracht te redden. Aldus.' zelde mr. dr. L. N. Deckers, die thans voor Studiedoeleinden in Denemarken vertoeft, tot een Telegraaf-correspondent, die den mi nister interviewde. Dinsdag vergaderde de commissie Georgani seerd Overleg personeel Landmacht B. (mili tairen beneden den rang van tweede luite nant) ter bespreking van het ontwerpbesluit met bübehoorende nota van toelichtingen strekkende tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur ter uitvoering van het capltulantenreglement 1935. Over het algemeen kon men zich met het regeeringsvoorstel zeer wel vereenigen. Toegezegd werd, dat eenlge gemaakte opmer kingen ter kennis van den minister zouden worden gebracht, teneinde Z. Exc. in de gele genheid te stellen daarmede eventueel reke ning te houden. De consul der Nederlanden te Innsbruck. Jhr. J. A. E. A. van Panhuys, is wegens ziekte, met verlof afwezig. Het consulaat wordt waargenomen door den consul van Frankrijk daar ter Plaatee. den teer Ernest Simon. r Het spreekt van zelf, dat lult. Kooistra, toen hü bemerkte niet met een doch met drie grot en (alhans toegangen) te doen te hebben, alle drie afsloot. Majoor Agerbeek rukte met een groep (re serve) op, naar een rotsblok, dat boven het platform voor de grot uitstak en van welke plek men eenlg Inzicht in de grot had. Voor deze grot gekomen, sommeerde Kooistra de uitgewekenen naar buiten te komen. Dakr zü geen antwoord* gav^p, kreeg hü van den actieleider een teeken voorzichtig naar bo ven te klimmen. Ter misleiding riep luit Kooistra: ,Nalk" (naar bovenI) terwül hü op eea uitstekend gedeelte van den rotswand staande zün bamboezen hoed op zün lampoe center langzaam boven den drempel uitstak. Oogenbllkkelük werd naar den hoed met lans en klewang gestoken en geslagen, terwül een steenenregen losbrak. Majoor Agerbeek liet eeu Zooals bekend, ligt het in het voornemen van Ir. L. J. M. Feber, wethouder van Dm Haag, na de behandeling van de Indische Begrootlng, af te treden als lid vtn de Tweede Kamer. Zün opvolger op de lijst der R. K. Staats- partü is prof. mr. O. P. M. Romme te Anster- dam. Naar prof. Romme ons echter mededeel de, ligt het niet in zün voornemen de benoe ming tot Tweede Kamerlid te aanvaarden. De heer H. E. v. d. Brule, lid van den ge meenteraad van Rotterdam, zal dan voor de ie benoeming in aanmerklnc komen. K

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5