ONS BLAD Groote overwinningen der Abessiniërs gemeld p H iil h at’" Vlootconferentie in een impasse Het nieuws van heden lm DE BAROMETER DE GEHEELE PROVINCIE TEMBIEN HEROVERD Opstanden in Oo$t-Siberië Moordaanslag te Hal bij Brussel JOH. LAUWERS rAYCLOT 3 ALK M AAB PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER I u II in I’ Het water valt r Zwitsersch financieel program Dr. Hylander gedecoreerd De executie van Hauptmann Het koningsmoord- proces Desbons definitief uitgeschakeld Greta Garbo ernstig ziek Vrouw door haar man met revolverschoten gedood Verbitterde tegenstand by den Abessinischen opmarsch naar Aksoem Opstandige beweging in Godjam onderdrukt DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Fransche leening aan Sow jet-Ru aland Het samentrekken der Fransche vloot in de Middellandtche Zee Japan weigert de Britsch-Fransch- Italiaansche voorstellen te overwegen Einde en mislukking der conferentie? De Engelsche vloot Ras Desta begint den aanval in het Zuiden 60 graden onder nul in Oost-Siberië De Bondsraad sterk gekant tegen devaluatie Ontstemming in Fransche finan- cieele kringen Britsche oorlogsschepen in Griekenland DONDERDAG 9 JANUARI 1936 De overstroomingen in Frankrijk Deviezenprocessen in Duitschland Een Duitsche Roode- Kruis-missie L. „Een rustkuur voor de beman ningen” I Het lot der gevangenen 8 11 Thans op 17 Januari vastgesteld; nog een kleine kans op gratie ÏMlI.i ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 ADDIS ABEBA, Jan, (ANP). Het hoofdkwartier van den keizer te Dessie heeft hedenmorgen communiqué uitgegeven, wordt medegedeeld. VEREENIGDE katholieke pers 200 bomaanslagen en bar- baarsche straffen Het 91ste legerbericht I! NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Japan weigert 4c Britoch-rraaeeh-Italtaaiacho Het water valt te Frankrijk. Mlf. te wooers - ll Toen krachtig optreden ran 4e spoedig te onderdrwkt. In het afgeloopen jaar zouden dese opstanden meer eten 300 dooden hebben gedtecht. Benige honderden personen souden zijn gearresteerd cn met gifgas terechtgesteld. souden zich aan het Noordelijk zoowel als kan het Zuidelijk front groote gevechten ontwik- Men vreest, dat een ongunstige beslissing hier eigenlijk het einde der conferentie sou betee kenen. In het Noorden zouden de troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem gebruik hebben gemaakt van bet plotseling intreden van den regentijd om met krachtige afdeelin- gen hun reeds eerder begonnen opmarsch naar Aksoem voort te zetten. De Italianen zouden zich op verbitterde wijze vervetten en genesteld zijn in blokhuizen, machlne- geweersteUlngen en terreinversterklngen. Bü de vlaggenparade op het pantser- tchip „Admiraal graaf Spee’’ herdacht de commandant de gevallenen in den De gehoste provincie Tankten son heroverd stja. Bas Desta te den aanval aan het Zuidelijk front Opstanden te Oest-SiberM. Meordssnstag te Hal bU Snail Lotgevallen van een Alkmaarsclzen Jongen te het mi ■delingenlegteen. ■xocatle van Hauptmann op 17 Januari vast gesteld; hjj hoopt nog steeds op gratie. Britsche oorlogsschepen In Griekenland Naar vernomen wordt, is het Dultsche Roo- de Kruis voornemens deel te nemen aan het Internationale Roode Krute-werk in Abesslnlé door het zenden van medici, medicijnen en sa nitaire installaties. De onderhandellngen tusschen het Dultsche Roode Kruis en het Internationaal Comité te Genève worden nog voortgezet; men merkt op, dat dit deelnemen geenszins beteekent, dat men stelling neemt voor Abeaalnid. BBUSSBL, 8 Jan. (A. N. F.) Woensdag morgen beeft een inwoner van Hal. een te de nabijheid van Brussel gelegen plaatsje, met revolverschoten s|Jn vrouw gedood. NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 82 BERN, 8 Jan. (A-N.P.) De Nationale Raad besloot met 130 burgerlijke tegen 55 sociaal democratische stemmen bet financieel program te aanvaarden, dat de begroeting in evenwicht moet brengen. Men heeft hier nog nooit gevangen Italianen gezien, daar sedert Menelik de gewoonte bestond dat de legerhoofden, die gevangenen maken, dezen bij zich houden om verschillende werk zaamheden te verrichten, In den regel werden zij goed behandeld. In verband hiermede wordt opgemerkt, dat na den slag van Adoea in 1803 de gevangenen naar Addis Abeba werden gebracht, «aar zij werden te werk gesteld aan de wegen. Veten van hen zijn uit eigen beweging te Abeaainid gebleven nadat zij werden vrijgelaten. TOKIO. 8 Jan. (D. N. B.) Uit Hsingking wor den bèrichten ontvangen over talrijke Sowjet- Russteche samenzweringen in Oost-Siberié. On geveer 300 bomaanslagen zouden zijn gepleegd op spoorwegen en militaire objecten. Hot gerucht gaat, dat eenlge dagen ge leden een opstandige beweging te Godjam sou site uitgebroken, die echter door het In talrijke Fransche flnancleele en particu liere kringen, vooral echter onder de bezitters van vooroorlogsche Russische staatsobllgatlén heeft dit voornemen der regeering ernstige on rust en ontstemming gewekt. De vereenlglng van Fransche bezitters van effecten heeft reeds een protestschrljven tot den minister van Fi nanciën gericht, waarin zij zich tegen de ver- leenlng van een dergelljk credlet verklaart. De nationale bond van Fransche bezitters van Russische staatsfondsen heeft destijds reeds in een telegram aan den minister-president tegen de onderteekenlng van het Fransch-Russische handels verdrag geprotesteerd, en in een tweede telegram aan den Franschen minister van Han del geétecht, dat met het nieuwe verdrag ten minste de terugbetaling der Russische schul den zou warden verbonden. Toen de moordenaar door de politie sou wor den gearresteerd, vluchtte hij naar het dak en bedreigde van daar de voor het huis staande menigte met zijn vuurwapen. De Bondsraad is sterk gekant tegen de valuatie en acht dit een ongelukklgen weg om uit de crisis te komen. De Italianen zijn op de vlucht geslagen en hebben een tank en een vrachtauto achter gelaten. Op hun terugtocht hebben Bij de ker ken, die zU op hun weg ontmoetten, In brand gestoken. Zij boden bij de achtervolging geen tegenstand. Het beeft er allen schijn van. dat de luchtbombardementen thans voor eenlgen tijd gestaakt worden. De opstand had geen grooten omvang aange nomen. maar zou toch gemakkelijk tot eenlge binnenlandsche moeilijkheden aanleiding heb ben kunnen geven. De beweging was niet ten gunste van Italië maar was een uiting van de jaloezie onder eenlge kleine stamhoofden die proflteeren van den huldigen abnormalen toe stand. ATHENE, I Jan. (Reuter) Behalve de vier Engelsche torpedojagers, die gisteren te Pi raeus zijn aangekomen, sullen, nsar de bladen mekten, nog drie Britsche jagers op het eiland Poros voor anker gaan. De groote eenheden van bet Britsche Atlan tische Oceaaneskader „Hood". „Renown" en .Re pulse" zullen In den loop der maand In de Grieksche wateren aankomen. Volgens de „Etehtenm Vlma" hebben dese disposities ten doel, den bemanningen, die als gevolg van de zoo juist gehouden manoeuvres vermoeid zijn, rust te geven. De keus Is geval len op de Orieksche havens, omdat zij bekend zijn bij de Britsche vloot, die m berhaaldelljk bezoekt. PARIJS, 8 Jan. (A.NF.) Het hof van cassatie te Parijs heeft na beraadslagingen, die twee dagen geduurd hebben, bet beroep afgewezen, dat de eerste verdediger van den In verband met den moordaanslag te Marseille gearresteerden Oestasji had aangeteekend tegen zjjn schrap ping van de lijst der advocaten. Desbons Is daarmede definitief als advocaat ultgeachakeid. Men verwacht echter, dat Desbons pogingen in bet werk zal stellen wederom onder de advo caten te worden opgenomen. Over desbetref fende verzoeken aal dan in een speciale zitting beslist worden. Zeven Italiaanse he officieren die door de troe pen van Dedjas Hayelos krijgsgevangen zijn ge maakt In Sjire, zijn heden te Dessle aangeko men. de Zweedsche plaatsje ten De Zweedsche maakt zich gereed Ook wordt bericht, dat In het Baikalgebied een opstand onder de boeren sou zijn uitgebro ken. evenals te Nersjinsk, Chabarowsk en Wta- dlwostok. Nader wordt gemeld: Toen de politie de woning wilde binnengaan, werd zij met dakpannen bekogeld. Nadat de man een mislukte poging deed tot zelfmoord, kon de polltie, die zich van traangas bediende om den moordenaar meester te worden, hem arres- teeren. In strijd met andere berichten, wordt beves tigd, dat de vier kinderen van het echtpaar niet gedood ujn, doch door den moordenaar in een kamer waren opgesloten. ADDIS ABEBA, 8 Jan. (Reuter) Vanmorgen te te Addis Abeba een hevig onweder losgebroken. Overal In den omtrek regent bet zwaar. Van Dessle komen reizi gers verklaren, dat de weg ernstig bescha- Op dit punt staat Japan geheel alleen en de Britsche gedelegeerde, Monseil, die het voorzitterschap waarneemt, heeft formeel ken nis genomen van de tegenwerping van Japan. een waarin dat gisteren, den Koptischen Kerstdag, de troe pen van Ras Seyoem de geheels provincie Tembien hebben bezet, ten Noord-Westen van Makalle. Kort geleden heeft sultan Tojo, hét stam hoofd van ds Aoessa, 183 gevangenen gemaakt die hij te werk heeft gesteld bij de Irrlgstiewer- ken. In tegenstelling met de Italiaansche be richten, wordt verklaard, dat geen enkele krijgsgevangene wordt mishandeld. Vandaag Is slechts één Itallaansch verken ningsvliegtuig gesignaleerd, dat -uit Dolo ko mende, over Waldla in de provincie Yejl vloog en verdween In de richting van Gojjam. De andere Italiaansche vliegtuigen, die deze week boven Abessintech gebied verschenen zijn, heb ben zich er toe bepaald, opruiende pamflet ten in het Amhartech uit te strooien. Abes- slnteche kringen glimlachen echter geamu seerd om deze pamfletten, daar alleen de stam hoofden, en dat nog niet eens altijd, de kunst van het lezen meester rijn, zoodat de uitwer king van de pamfletten minimaal geacht moet worden. STOCKHOLM. 7 Jan. De bekende filmster Greta Garbo Is sinds meer dan zes weken ern stig riek, zonder dat dit tot de buitenwereld Is doorgedrongen en haar terugkeer naar Holly- wooc. waar zij medewerkt aan een nieuwe film, Is voor onbepaalden tijd uitgesteld, aldus leaen we In de „Telegraaf. Sedert verscheiden weken had men niets van haar gehoord en eerst thans te bet bekend ge worden dat de filmster reeds tal van weken riek heeft gelegen in haar eigen villa, enkele kilometers ten Zuiden van Stockholm. De en tte te thans voorbij, doch de medici hebben KEMPTEN 8 Jan. (A-N-PJ. In het proces te gen den katholieken geestelijke Schrank ca. te hedenavond vonnis gewezen Pastoor Schrank te veroordeeld tot 2)4 jaar gevangenisstraf. 20.000 R.M. boete en schadevergoeding tot een bedrag van 28.750 RM. Leekenbroeder Mehrle te veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf en 5000 R.M. boete, terwijl de derde beklaagde. Zuern uit Lindenberg. 8 weken gevangenisstraf en 3000 RM. boete bekwam. F» Zwitserland tegen devalaatie. Desbons. bekend door rijn bonding In het ko- ningwnaordproees. ate advocaat nitgesehakeM. Onderhandellngen over de C. A. O. In de bonwbedrijven veortgeset. Baad, van Arbeid te Nijmegen zal advies ln- wlnnèn over een voorstel, om tot verlaging van soctele bedrijfslasten te konten, door ds premie veer de Invaliditeitswet veer de helft ten taste van de arbeiders te brengen. O Ben uitvoerig bericht uit Parijs maakt er melding van, dat ruim 90 Fransche oorlogs schepen van alle klassen op 20 Januari In de MlddeUandsche Zee of In de nabijheid daar van zullen kruisen.Op dien dag komt te Genève de commissie van achttien bijeen, waar van men aanneemt, dat zij beraadslagen zal over aen olie-embargo. Het optreden van nog twee andere Fransche eskaders wordt in eenlge Fransche kringen geïnterpreteerd als een be wijs er voor, dat de recente besprekingen tus schen de Britsche en Engelsche vlootdeekun- dlgen vrucht gedragen hebben. Ondanks de reserve, die In offlcleele krin gen In dit opzicht In acht wordt genomen, ver luidt, dat deze vlootbewegingen wellicht een gevolg geacht moeten worden van de herhaal de Fransche beloften zich gereed te houden tot het verieenen van bijstand In geval van Italiaanschen aanval op de Engelsche sche pen In de MlddeUandsche Zee. PARUS. 8 Jan. (Reuter) Uit Touralne wordt gemeld, dat het water van de Loire en andere rivieren valt. De Cher, die ongeveer een maand overstroomd te, keert langzaam tot de bedding terug. Toch blijft de waterstand van de Loire nog dreigend. BU Nantes aan «ten benedenloop van de ri vier, waar bet water een ongekende hoogte be reikt. is sedert hedenochtend een kleine daling merkbaar. Aan de kust bij Lorlent is een nieu we storm opgestoken. De was van de Blavet houdt aan. Te Vannes is een huis, bewoond door twee families. Inge stort, even nadat het door de bewoners was ontruimd. In zijn rede over bet financieel program ver klaarde Bondspresident Meyer 0A; Een gedwongen conversie van onze staats schulden zou zeer gevaarlijk zijn, de Nltlonale Bank raadt het dringend af. Door vrijwillige conversie hebben we de laatste jaren onze schulden belangrijk verminderd. Van een mid del. dat hier en daar wordt aanbevolen, wil ik in bet geheel niet spreken; in alle tanden, waar dit Is toegepast, heeft het niet de oplossing ge bracht voor de problemen, welke door de crisis zijn ontstaan. Het voorbeeld van Belglé te dui delijk. De zitting van de Vlootconferentie is tot Vrijdag verdaagd. Intusscben zal men hebben te beslissen, of het. gezien de hou ding van Japan, nog zin heeft door te gaan met het voeren van besprekingen op kwa litatieve basis. Verdere geruchten maken er melding van. dat eek de legergroep van Bus Desta in het Zuiden tot den aanval is overge gaan. De AbessinHn souden hier straals gewijze In drie verochillende eolonnes op rukken; de eerste colonne zou optrekken naar Jet, de tweede naar Lugh Femndl en de derde tangs de grens van Kenya. Bas Desta sou de. straalsgewijze aanvatetactiek hebben gekeuen om zteh te hoeden veer verrassingen op zijn vleugels. HU se 88.818 man tot zijn h«o« li tering hekken. Italiaansche vliegtuigen hebben aan het Noordelijk front pamfletten in de Amharteche taal uitgeworpen, waarin de AheatnUrz werden aangespoord, zich te vernetten tegen de zware belastingen, die door de centrale regeering worden opgelegd. Gisteren heeft de hertog van Harrar, een zoon van den Negus, ter gelegenheid van het Kerstfeest, een bezoek gebracht aan de Ita liaansche gevangenen, die Maandag jJ. naar Dessle waren getransporteerd. Hij deelde kiee- dingstukken en levensmiddelen onder hen uit. PARUS, (DHR). Den taatsten tijd doen hier hardnekkige geruchten de ronde, dat van Fransche zijde binnenkort een credlet ten be drage van 800 k 1000 mlllloen francs aan Sow- jet Rusland uou worden verleend. Deze geruch ten hebben een soodanig vasten vorm aange nomen, dat aan de juistheid ervan nauwelijks kan worden getwijfeld. De leening zou ver strekt worden door de consignatie- en deposlto- kas tegen een rente van 8 percent, en voor 80 percent door den staat worden gegaran deerd. TRENTON, 8 Jan. (Reuter). Thans is be kend gemaakt, dat Hauptmann op 17 dezer zal worden terechtgesteld. Men blijft evenwel nog hopen, dat het doodvonnis door het hof van genade. dat Zaterdag aA. bijeenkomt, in ge- raf zal worden veranderd. luptmann werd medegedeeld, dat hij op 17 dezer, des avonds om 8 uur zou worden terechtgesteld, glimlachte hij slechts en baalde de schouders op. Even later verklaarde hU overtuigd te zijn, dat hij niet naar den elec- trischen stoel zou gaan. MOSKOU, 8 Jan. (Reuter). Uit Oost-Siberie wordt aan de bladen gemeld, dat aldaar een zeer strenge koude heerscht. In de afgeloopen dagen wees de thermometer tot 60 graden koude aan. Dit te de laagste stand, die t kwik In desen winter in dit gebied beeft bereikt. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redad'iw 4220 ABONNEMENTSPRIJS! Per kwartaal voor Alkmaar f 2.- Voor buiten Alkmaar i f2.85 Dagblad uitgegpvan door d« N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger LONDEN, 8 Januari (Reuter). De besprekingen ter Vlootconferentie zijn hedenmiddag in een ernstige impasse geraakt, als gevolg van de weigering van Japan, de Britsche, Fransche, en Italiaansche plannen inzake de uitwisseling der gegevens betreffende eventueelen nieuwbouw van oorlogsschepen, te overwegen. LONDEN, 8 Jan. (ANP) De admiraliteit heeft vandaag officieel bekend gemaakt, dat zekere eenheden van de thutevloot, wx>. Z. Ms. Nelson. Rodney, Furious. Cairo, benevens de 21ste flottilje torpedojagers. In overeenstem ming met het normale jaarltfksche gebruik een voorjaarskruistocht zullen ondernemen, welke ongeveer half Januari zal aanvangen. TerzelfdertlM zullen de eenheden der thuis- vloot, die thans te Gibraltar liggen, os. de Hood. Kamilles. Orion en Neptunes, naar het Vereenlgd Koninkrijk terugkeeren. Binnen kort zal een gedétailleerd programma bekend worden gemaakt. dwenen. De rivieren zijn sterk gezwollen en het Is moeilijk osn de doorwaadbare plaatsen over te steken. Spoedig zal dit geheel onmogelijk zijn. Een karavaan heeft in 24 uur tijds slechts 5 KM. kunnen af leggen. Ingeval de regens zouden aanhouden, souden de militaire operatie* in het Noor den geheel gestaakt moeten worden. ROME 8 Jan. (Reuter). Het 91ste legerbe richt luidt ate volgt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: Aan bet front ten zuiden van Makalle heeft onze ar tillerie vljandelljke concentraties bjj Amoa Aradan beschoten. In de schermutselingen tus schen patrouilles, waarvan melding werd ge maakt In legerbericht no. 89 In de omgeving van Tembien, liet de vijand 22 dooden op het slag veld. .De luchtvaart bombardeerde de omgeving vin het Atsjangi-meer. Nabij Alamata, ten zuiden van dit meer spreidden Abesslnteche gè- wapenden, zoodra zjj onze vliegtuigen waarna men drie groote Roode Krutevlaggen op den grond uit en namen in de omgeving hiervan plaats. Dr. Hylander, de leider van de Zweedsche ambulance, te door den minister van bulten- landsche zaken, namens den keizer, met bet militaire kruis gedecoreerd. Dese onderscheiding te bj) wjjae van posthume huldiging eveneens aan het overleden lid der ambulance, Lundstroem, verleend. Men heeft reeds twee weken niets gehoord van dr. Agge, commamlant van een detache ment, deel uitmakende van ambulance. HU was naar een Noorden van Dólo vertrokken, vlieger, graaf De Rosen, om hem te gaan zoeken. I GENEVE, 8 Jan. De Abesslnteche gezant te Parijs heeft opnieuw een nota doen toe komen aan het Volkenbondssecretariaat. In dese nota wordt verklaard, dat de Italiaansche militaire autoriteiten haar „politiek van terro- rteeering” voortzetten door gifgassen te ge bruiken tegen de Abesslnteche troepen aan het NoordeUjk front. Er is geen sprake meer aldus de nota van incidenteele en toevallige gebeurtenissen, maar van een duldelUke en meedoogenloose uitvoering van het plan tet uitroeiing van het Abesslnteche volk, eooals de Italiaansche regeering in de pers heeft aange- kondigd. Op grond hiervan richt de Abesslnteche re geering opnieuw het verzoek tot den Volken bond, een onderzoek te willen Instellen naar de nieuwe en herhaalde schendingen van het volkenrecht en de Internationale verdragen. Volgens te Addis Abeba verbreide geruchten in dat eenlgen tijd gevaar heeft bestaan voor long ontsteking. Haar medicus beeft aan Hollywood bericht, dat Greta Garbo op bet oogenblik on- mogelUk haar werkzaamheden in de filmstad zal kunnen hervatten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 9