ONS BLAD Veldslag bij het dorp Kerelle Auto te water Stormweer in onze Oost I Het nieuws van heden De zitting der Vlootconferentie Verklaringen van Goemboes Houten Erasmus naar Nederland? Zuid-Afrika eii de sancties DE BAROMETER Overs troomikigen in Sjantoeng T erechts tellingen te Peking Engelsch-Fransche vlootbewegingen JOH. LAUWERS PATGLOr 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER LUCHTVAART BUITEN GEVECHT VEREENIGDE katholieke pers 'ft Het einde in zicht? De Zweedsche ambulances De sterilisatiewet in Duitschland Storm over Engeland Italië beschouwt ze als volkomen normaal De Gele rivier bereidt weer de grootste rampen Scherp optreden tegcr opstandelingen Ook memchenJevens te betreuren DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Een antwoord op voorstel no. S van de sanctieconferentie Twee van de zeven inzittenden verdronken De ernstige meeningsverschillen in de binnenland ache politiek zyn uit den weg geruimd Op weg naar schaak wedstrijd De Italianen zouden reeds van den aanvang af den stryd op déze streek geconcentreerd hebben een Marathpn-loop door de stad gehouden, waarbij de manschappen van de „De vonshire" de overwinning behaalden VRIJDAG 1O JANUARI 1O3B Aanzienlijke schade veroorzaakt aan de gewassen Een 300 jaren oud beeld mogelyk door Japan tydelyk af te staan De v^eg naar Bali en Sidamo thans versperd Eenige dementi a Het 92 ste legerbericht van Italië ADVERTENTIEPRIJZEN! Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op peg. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Tyroolache deaerteura Plotaeling uiigeateld en drie dagen verachoven t NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 83 i zou- geëiacht tegen de» O O De redenen hiervan zijn nog niet bekend. sancties tegen Italië Zü f De matrozen van de Engelsche vloot, gelegen in de haven van Alexandra, hebben Stand op Vrijdag »w vjs.; ding, Mario Roustan, op voorstel van den de* ken Alllx, besloten heeft de Juridische Faculteit tot nader order te sluiten. f» de ensgeving va» Mataraas sjjn ver- ecdwidene menschen en dieren deer een emvallenden boom ge deed. PARUS. 9 Jan. (Reuter) Het blad Le Tempe meldt, dat in verband met de Incidenten, die rich hebben voorgedaan tijdens de colleges van Pent. Jeae, de minister van Nationale Opvoe- Nieuw model pantser-auto, welke bij het Spaansche leger in gebruik is^, genomen De autoriteiten doen echter alles om de onge veer 300.000 dakloozen te huisvesten en te voe den. BOEDAPEST, 9 Jan. (D.N.B.) Minister president Goemboes bespreekt In een aan de pers verstrekte verklaring de ernstige mee- ningsverschlllen, die gereven zijn tusschen den minister van binnenlandse he zaken en den secretaris generaal van de regeerings- parftj, Bela Marton, met betrekking tot de propaganda-actie deser partij. In het Jongste nummer van het tijdschrift _Zelt lm Querschnltt” (Vierde Jaargang num mer 1) komt op bladzijde 4 een bericht voor waaruit blijkt, dat met goedvinden van den Prulslschen Minister van Justitie gepubliceerd wordt, dat als regel gesteld moet worden, dat ook buitenlanders, voor den tijd van hun ver blijf binnen de grenzen van het Dultsche Rijk aan de Dultsche wetten onderworpen zijn, en dat dientengevolge ook de bepalingen van de wet tot voorkoming van een ziekelijk nage slacht op buitenlanders toepasselijk zijn. Nader wordt uit Londen door Reuter ge meld: De eerst op Vrijdag aa. bepaalde volgende zitting van de Vlootconferentie is plotseling uitgesteld tot Maandag. LONDEN, 10 Jan. (Reuter) In enkele deelen van Engeland heeft, een zware storm gewoed, die aan de Zuld-Westkust een snelheid van honderd mijl per uur bereikte. In koortsachtige haast worden door Ingenieurs, bijgestaan door duizenden arbeiders en talloose vluchtelingen, wanhopige pogingen gedaan om de rivier weder In haar bedding te lelden. De voornaamste dijkdoorbraak was te Lln- pautsjl. wasr het water met een snelheid van 70.000 kub. 'oet door een 190 meter breed gat stroomde. De gemeenteraad van Rotterdam, waar In Juli as. de vierhonderdste sterfdag van Eras mus herdacht zal woeden, beeft zich tot de Ja panse!» regeering gewend, door tusschenkomst van de Nederlandscbe legatie In Tokio, met bet verzoek dit beeld van Erasmus tijdelijk te willen afstaan. Het departement van buitenlandse!» zaken heeft het verzoek in gunstige overweging genomen. De tsnlge moeilijkheid is thans nog het verkrijgen van toestemming van de Com missie van den Natlonalen Schat Ongeveer te half tien is de auto met be hulp van een takelwagen weer op bet droge gebracht. De lijken der beMe slachtoffers be vonden zich nog in den wagen. Het sehaaktoumooi, waaraan een honderdtal personen zou deelnemen, is uitgesteld. TOKIO, 9 Jan. (ANP.) Bij wijze van vredesafgezant sal Japan waarschijnlijk binnenkort een 300 jaar oud houten beeld van Deslderius Erasmus naar Nederland zenden. (ANP.) Japan Drie personen werden gedood, velen ge wond. terwijl aanzienlijke schade werd aan gericht.'' TSINAN (Sjantoeng), 9 Jan. (Reuter). Duizenden, die de overstroomingsgeMeden In de provincie Sjantoeng zjjn ontvlucht, worden desen winter met hongersnood en ontbering bedreigd. Nadat vijftig Italiaanse he bolwerken waren bestormd, hebben de Italianen hun overige stel lingen ontruimd en sloegen zij op de vlucht. I) NOORD HOLLANDSCH DAGBLAD worden echter nog in de gelegenheid gesteld om het grondgebied van het Rijk te verlaten om zich zoodoende aan de uitvoering van de Steri- dsatiewet te onttrekken. Daardoor, zoo besluit het bericht, wordt ook het doel van de wet ge waarborgd, dat het kweeken van een ziekelijk nageslacht binnen de grenzen van het Rijk ver hinderd wordt. De namen der geredden zijn: O. Parel, J Koppelaar, A. de Boef, allen uit Slledrecht en J. De Boon uit Hardlnxveld. A. de Boef, die een pees van zijn linkerhand heeft gescheurd, is in het Gemeenteziekenhuis opgenomen. Italië, zoo zegt men. beeft geen aanleiding aan deze maatregelen een politiek karakter toe te kennen. Dese opvatting wordt bevestigd door de verklaring van het Fransche ministerie *»n Marine, volgens welke de vlootbewegingen ge heel los staan van den huldigen toestand. AMPENAN. 9 Jan. (Aneta). De regens en vrinden, welke dagen aanhielden, veroorzaak ten veel schade aan de gewassen, terwijl de telefoon veel storing ondervond. De haven van Ampenan Is onveilig. waarom de noodhaven van Laboeantreng in gebruik la genomen. De directie van het Zweedsche Roode Kruis heeft den Zweedschen consul te Addis Abeba verzocht, haar zoo spoedig mogelijk inlichtin gen te willen telegrafeeren omtrent de kleine ambulance-afdeeling, bestaande uit drie Zwe den, onder leiding van Dr. Agge, waarvan men nog steeds niets heeft gehoord. In welingelichte kringen worden de kansen ep een overeenstemming met de Japanners buitengewoon slecht geacht. De politieke cor respondent van de Evening News verwacht reeds de mogelijkheid, dat ofwel Japan van de conferentie vertrekt, dan wel de conferen tie zonder resultaat uiteen sal gaan, waarbij hij aan de eerste mogelijkheid de grootste waarschijnlijkheid toekent. Het gezelschap had bij de firma Boganen te Slledrecht een auto gehuurd en wilde deze bij de VLschbrug parkeeren. Het weer was buiten gewoon slecht en omdat de regen het uitzicht onmogelijk maakte, stapte een der inzittenden, de heer de Ruiter uit Hardlnxveld uit om aan wijzingen te geven. De auto reed bij het ma- noeuvreeren in een trap, die ter plaatse In den stellen kademuur inspringt, verloor een wiel en kantelde daardoor In bet water. De wagen verdween geheel in de diepte. De politie, die toevallig In de nabijheid was, wist twee der Inzittenden een reddingboei toe te werpen. Drie der anderen werden door om- standers uit het water geholpen. Een der dren kelingen. J. de Boon uit Hardlnxveld, was aan vankelijk bewusteloos, doch werd spoedig bij gebracht. ADDIS ABEBA. 9 Jan. (Reuter). Nog niet bevestigde berichten mel den, dat Ras Desta, die zich, zooals reeds bericht werd, met 60.000 man ophoudt in de streek van Dolo aan het Zuidelijk front, waar hij in drie colonnes oprukt, er in geslaagd is, een Italiaansche poging om door te dringen in Sidamo, te verijdelen. OENEVE, 9 Jan. (Reuter) De Zuld- Afrikaansche Unie heeft als eerste land uit voerig een standpunt bepaald ten opzichte van het door de sanctieconferentie uitge werkte voorstel No. 5. dat betrekking heeft op de wederzijdse!» ondersteuning van tie aan de economische deelnemende staten. h De Gele rivier, waarvan de overstroomin- gen reeds zooveel verwoestingen hebben aangericht, houdt het laagllggende gebied van West-Sjantoeng en Noord-Klangaoe nog steeds overstroomd, en oteral on zijn «teg richt bet water de grootst mogelijke vernielingen aan. Hulzen, boerderijen en peheele dorpen worden door het ontoombare water verwoest. Aan den anderen kant Is Zuid-Afrika bereid een afstand-doen van zijn rechten volgens de meestbegunstlglng te overwegen ten gunste van een land, dat door deelneming aan de sancties verliezen in zijn handel met Italië lijdt. Voor waarde is echter, dat andere landen bereid zijn de Zuid-Afrikaansche Unie in een gegeven ge val een dienovereenkomstige behandeling te doen ten deel vallen. Zuid-Afrika zal verder met Volkenbondsleden, die aan de uitvoering van sancties niet deelnemen, geen handelsover- eenkomsten sluiten op de basis van tarief con cessies of van meestbegunstlglng. Twee-en-een half jaar spoorwegambtenaar, te Haarlem die 139.099 verduisterde. De Italianen verbrandden alle dorpen, welke zij op hun terugtocht tegenkwamen. De Abes slnlërs strijden uiterst verwoed. Het vliegtuig van den Negus heeft tijdens de krijgsbedrijven boven de Abesslnlsche troepen gevlogen. De Abesslnlërs hebben In groepen van 20 man de Italiaansche stel lingen en blokhuizen bestormd. De bezettin gen werden bijna overal afgemaakt. PEKING, 9 Jam. (Reuter). De laatste dagen zijn buitengewoon veel openbars en geheime executies ten uitvoer gelegd. Alleen reeds In Peking zijn sinds het begin var. dese week 204 openbare terechtstellingen voltrokken. Naar verluidt zouden nog aan zienlijk meer terechtstellingen verwacht kunnen worden. In officieuze kringen te Rome verklaart men niets te weten in betrekking tot het uit Abes slnlsche bron afkomstige bericht, dat de troe pen van den gouverneur van Ball te Kerelle een Italiaansch detachement zouden hebben aan gevallen. Het Ministerie van pers en propaganda spreekt formeel het bericht tegen, volgens het welk zich bij Merano bij het vertrek van 500 soldaten van het vijfde regiment Alpenjagers naar Oost-Atrika ernstige incidenten zouoen hebben voorgedaan. SEMARANO, 9 Jan. (Aneta). Tijdens bet stormweer aan de Noordkust van Java zijn de groen roode havenlichten in Tegal wegge slagen. Thans sijn tijdelijke lichten geplaatst. Dit besluit vindt zijn oorzaak in een bespre king tusschen de Japanse!» e^Britsche dele gatie, waarbij vandaag de Japanners den wensch uitten, dat de Vlootconferentie een ge dachtewisseling over den Japanschen elsch. betreffende een gemeenschappelijke hoogste bewapenlngsllmiet, tot stand zou doen komen. De Britsche delegatie verklaarde zich ditmaal bereid een gedachtenwisseling over den Japan schen elsch goed te keuren, mits ook de andere delegaties daarmede accoord zouden gaan. LONDEN, 9 Jan. (Reuter). Volgens de verklaringen van de Japansche gedelegeer den in de bijeenkomst op *t Foreign Office hedenmiddag van de Britoche en Japan- sebe gedelegeerden ter Vlootconferentie, wordt voor mqrgen Ben verdaging van het Comité van de conferentie verwacht. Het scheepvaart- en luchtVaartverkeer moest worden gestaakt. De hangende Menaibrug, die Noord-Wales met Anglesey verbindt, moest worden gesloten en werd ernstig door den storm beschadigd. Een groot aantal dorpen en wegen werden door bet water overstroomd. Men vreest, dat de storm zich ow het geheele land zal ultstrek- Rome, 9 Jan. (Reuter) Het 92ste Italiaan sche legerbericht luidt als volgt: Maarschalk Badogllo telegrafeert: Aan het front benoorden Makalle heeft de artillerie be langrijke vijandelijke groepen, welke Gabat wa ren genaderd, verspreid. De luchtmacht heeft vilandelijke benden gebombardeerd. Van de rest van het Erltreaansche front en van het Somallfrcnt Is niets belangrijk* meer te melden. ROME. 9 Jan. (Reuter) Betreffende da vlootbewegingen van Frankrijk en Engeland wordt van geuaghebbende ItoHaaneche zijde verklaard, dat Italië dese bewegingen als volkomen normaal beochouwt en ze met de grootste kalmte aanztet. Zitting dor VtooteonfeSenUe tot Maandag uit- geoteid. Door een overwinning in een veld»leg b(j Kerelle In Zuidelijk Ogaden zouden de Abesslnlërs een belangrijk strategisch punt beset hebben. Volgens minister-president Goemboes zijn de ernstige meenlngiverscblllen In de binnenland- sche politiek uit den weg geruimd. De Gele rivier bereidt nieuwe geweldige ever- stroesningsrampen in Sjantoeng. Aanzienlijke stormschade In Ned.-Indlë; eek menschenleven» te betreuren. Ernstig auto-engetak te Oorinehem; twee per sonen verdronken. De gebeurtenissen in kwestie zouden der halve Italië volkomen onverschillig laten ADDIS ABEBA. 19 Jan. (Reuter) Dit Abeesinische bron verluidt, dat de Italianen hun terugtocht aan het Noordelijk front vooctaetten. Goemboes wijst er in dese verklaring op, dat de regeeringspartij nog steeds geleid wordt vol gens de door hem goedgekeurde principes. De meenlngsverschlllen, die zich hebben voorgedaan In enkele kwesties tusschen den minister van binnenlandse!» zaken en den secretaris-generaal der partij, zijn uit den weg geruimd op een conferentie, waaraan ook de voorzitter der re geeringspartij, Ivady, heeft deelgenomen. Daar bij zijn de definitieve Instructies voor de verdere uitbreiding van de actie der partij vastgelegd. Een verandering In de bezetting van den post van secretaris-generaal der partij ligt niet In het voornemen. De rol van de z.g. oppergraven binnen het kader van de actie der regeerings partij blijft ongewijzigd. Zij zullen ook in den vervolge de functies te vervullen hebben van voorzitters der provinciale organisaties der re geeringspartij. De regeeringspartij is onafhan kelijk van de regeering. De verklaring eindigt met er op te wijzen, dat de partij der nationale eenheid, dwz. de re geeringspartij, aaneengesloten voortschrijdt op den tot dusver ingeslagen weg. Het beeld werd door bet eerste Nederlandscbe schip, dat in 1600 Japan bezocht, meegebracht en is sindsdien bewaard In een provincialen Boeddhlstlschen tempel. Den laatsten tijd was het beeld opgenomen In het Keizerlijk Museum te Tokio, waar het deel ultmaakte van „den natlonalen schat”. Dit München wordt gemeld, dat opnieuw een «roep Tyroolsche deserteurs, wier aantal op 300 geschat wordt, de grens gepasseerd zou zijn. Op het oogenbllk zouden zich ongeveer 3000 dezer deserteurs In Beyeren bevinden. De Tyroolsche deserteurs zijn voornamelijk umengebracht in Bad Alling en Dachau, waar zij leven in barakken en aan de wegen werken. Zij ontvangen loon hiervoor en dragen geen uniform. meel wordt tegengesproken door het Italiaan sche militaire opperbevel in Somaliland. Het bericht Is volkomen ongegrond. Daarentegen wordt bevestigd, dat de Abesslnlërs misbruik dikken van de teekens van het Roode Kruis. Ook bet Abesslnlsche bericht over een her overing van geheel Temblen is volkomen on juist. Het Italiaansch agentschap Stefanl publi ceert. dat het bericht over een bombardement vsn de Egyptische Roode Kruis Ambulance te Het dorpje Kerelle. waar de Abesslnlsche troepen zoo juist een Italiaansch detachement zouden verslagen hebben, Is gelegen aan de Webbe Sjebeli, tusschen den 42sten en 43sten meridiaan, ten Zuld-Oosten van Danane, waarvan d| Italianen onlangs de Inname meldden. SOKRABAJA, 9 Jan. (Aneta). In den nacht van 7 op 3 Januari veroorzaakte een gewel dige storm aanzienlijke schade aan de koffle- en rubberondernemtngen Kali Klattak. Kali Bendo, Djamboe, Glen-More en Kali Ba roe In een schrijven aan van den Volkenbond Er sfj aan herinnerd, dat de Italianen reeds van den aanvang af den strijd ge- ewneentreerd hebben op het dal van de Webbe Sjebeli, dat van groot belang is voor de watervoorziening. Aan den anderen kant opent de Webbe Sjebeli een weg naar de provincies Ball en Sidamo, die veel rijker s0n dan Ogaden. Volgens een officieel communiqué heeft Dr. Junod, de gedelegeerde van het Internationale Roode Kruis, die jie plaats heeft bezocht, waar de Zweedsche ambulance werd gebombardeerd, aan. Genève een rapport gezonden, waarin vastgesteld wordt, dat de ambulance duidelijk zichtbaar en het bombardement bij gevolg een „onwaardige daad, In strijd met het in ternationaal recht” was. den secretaris-generaal verklaart de Zuld-Afri- kaansche regeering te garandeeren dat geen land, dat volgens artikel 16 optreedt de het vol gens de meestbegunstlglngsclausules toekomen de voordeelen zal verliezen. Een jaar gevangen!» rtraf geëischt wegena ver. daisiering tegen den ond-gemeenteoeervtaris van Veen. Donderdagavond onfeveer kwart over zeven is een auto, wamrin zeven personen waren gezeten, die den gaan deelnemen aan een achaaktournooi in „De Beurs” te Gorinchem,- in de Haven van de Keulsche Vaart bü de Vischbrug te water geraakt. Daarbij zijn twee personen, de 27-jarige H. Romijn en de 26-jarige W. Hubner, welke laatste gebuwd was en vader van één kind, om bet leven gekomen. Ofschoon da ter dood gebrachten voor het grootste gedeelte gewone misdadigers waren, bevinden zich onder ben toch ook vele per sonen, die deel hadden genomen aan opstan dige pogingen, gelijk aan dia in Hsiang Ho Sjen. in de districten Woe Tsjoeng Sjen, Joeng Tsjlng Sjen en andere plaatsen bulten de ge demilitariseerde tone. Het lot van de geëxecuteerden is ook reeds aangezegd aan de zg. Uoekuurtang-bandieten van wie reeds 50 In handen gevallen zijn van BUREAUX t HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Radactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS t per kwartaal voor Alkmaar .f2.- Voor buiten Alkmaar g f2.85 Dagblad uitgegeven door de N V Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger ADDIS ABEBA, 9 Jan. (Reuter) De Noor delijke legermacht van de Abesslnlërs, welke sedert eenlgen tijd voorbereidende maatregelen voor een opmarsch trof, Is thans dezen op- marsch naar het Noorden begonnen vanuit de omgeving van Makalle. De opmarsch in Temblen was sedert twee da gen voorbereid door sterke detachementen scherpschutters van het leger van Ras Seyoem op 6 Januari begon de eigenlijke opmarsch van hqt geheele leger. Op den avond van 7 Ja nuari was Temblen heroverd. Voor de Italianen, die erop rekenden, dat de wegen door den regen voor de Abeesinische troe pen onbegaanbaar waren, kwam deze opmarsch geheel onverwacht, zoodat zij bijna geen tegen stand boden. De voorhoed van de Abesslnlërs rukt thans verder op langs den weg KatsjiamoAdoea en van Addl Abbi naar Ab Aro. Gelijktijdig worden sterke troepenafdeelingen In beweging gezet naar bet Oheralta-gebled, om de Italiaansche troe pen, welke zich genesteld hebben tusschen Gheralta en Makalle te verdrijven en tevens af te snijden van het hoofdleger. Aan het zuidelijk frónt Is de actie van de Italiaansche vliegers sterk toegenomen, doch In het Noorden kon de luchtvaart tengevolge van de weersomstandigheden niet aan de gevechten deelnemen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1