Met twee kameraadjes op avonturenreis w lil Begrooting Landbouwcrisisfonds N, l 1 DElOSPRIJS DE MEENING VAN DE TWEEDE KAMER VOOR LORDEN I IH 1 i B, J 'I d ZATERDAG 11 JANUARI 1936 Kerkelijk leven Steun aan kleine boeren PATER J. JACOBS M.S.C. t I en r Naar de missie Margarine-product ie Minimum-loonen NA DE UIVER-RAMP Bloembollenteelt TEGEN AUTO GELOOPEN t' PATER L. BOOTEN C SS. R. t Regelend optreden nog steeds noodig Overbrenging stoffelijk overschot der slachtoffers Spoedige behandeling der wets ontwerpen inzake vaste-las- tenverlaging en landbouw- hypotheken bepleit Eenige weken na aankomst in zijn missie verdronken DOOR FLETCHER 4 V. en- w ren en a De i -1 Varkens Richtprijs tarwe Zes-jarig jongetje aan ver wondingen bezweken Het ontslag van prof. Van Calcar Geen aanleiding tot schorsing 1 1 Verhooging invoerrechten? Pluimveehouderij Begrooting sluitend? Groenten en fruit Akkerbouw en veehouderij Uitvoering crisismaatregelen Verlaging vaste lasten A i althans toe deze doodelijke macht was iets eerst. Eenige ledgn vroegen de aandacht van den Minister voor het feit, dat de landbouwcoöpera ties haar bemoeiingen steeds meer uitbreiden ten nadeele van den middenstand. Andere leden waren van oord consumenten in de commissie diglng hadden moeten vinden. Weer anderen achtten een zoo sterke uit breiding der commissie niet wenschelQk. Andere leden betoogden, dat van de ongeveer 60.000 kleine boerenTh Nederland zeker de helft niet meer in staat is om in hun onderhoud te voorzien. Extra steun is daarom noodzakeiyk. overeenkomsten in de plaats te stellen van de thans bestaande verplichte arbitrage. el, dat ook de vertegenwoor- Donderdag is het zesjarig zoontje van J.»A. te Nieuwe Pekela spelenderwijs tegen een auto geloopen. Het ventje werd zoo ernstig gewond, dat het naar het R. K. Ziekenhuis te Win schoten moest worden vervoerd, waar het Vrij dag aan de bekomen kwetsuren is overleden. materieel wordt uitgetrokken. Reeds deae bedragen toemen aan. dat Vereenvoudiging en bezuiniging noodzakelijk zyn. Andere leden die den wensch naar een een voudiger wijze van uitvoering geheel deelden, vestigden er de aandacht op, dat het in de eerste plaats gaat om de resultaten van het beleid en pas in de tweede plaats om de vraag, hoe die resultaten bereikt worden.. Verschelden leden waren van meening. dat de zg. saneering van de bloembollenteelt niet in het belang van het bedrijf is, vooral omdat men nu in het buitenland onze teelten meer en meer gaat overnemen. Verscheidene andere leden verklaarden het met deze opvatting in het geheel niet eens te zijn. Algemeen werd gevraagd om een uiteenzet ting van de wijze, waarop de minister het vraag stuk van de melkbeperklng thans denkt op te lossen. Vele leden gaven uiting aan bun ontstem ming en bevreemding over het beleid der regee ring- ten aanzien van de zuivel. Ofschoon reeds sedert Jaren vast staat, dat er ’n teveel aan melk is en de vee-afslachtingen. die hebben plaats gehad, daarin deringen hebben kunnen brengen, heeft de re^ geering nog steeds geen afdoende maatregelen genomen om tot een beperking van de melk productie te geraken. >0 .M Bjj dezen ongunstigen financieelen toestand van bet Landbouw-Crislsfonds achtte een aan tal leden het niet langer verantwoord, ook de turfgraverij en de visschery uit dit fonds te steunen. Naar hun overtuiging zou opheffing yan de saneringsmaatregelen een catastrophale daling der prijzen veroorzaken. Gezien de groote moei lijkheden in het bedrijf achtten deze leden het echter niet langer verantwoord de kosten der sa neeringsmaatregelen op de kweekers te verhalen. Zy drongen er op aan, althans de uitvoerings kosten ten laste van het Landbouwcrisisfonds te brengen. Sommige leden oefenden ook op het beleid Sommige leden waren van oordeel, dat ter .saneering van de zuivel- en vleeechposltle nog maals een vee-afslachtlng zal moeten plaats hebben. Verscheidene andere leden zouden tegen ver dere afslachting van vee ernstig beswaar heb ben. ■j Verscheidene leden meenden dat de bemoei ingen van de overheid met de varkenshouderij thans geheel of gedeeltelijk beëindigd zouden kunnen worden. Sommigen hunner zouden deae bemoeiingen beperkt willen zien tot een teelt- regeling voor zeugen en het geven van export- premles. Gevraagd werd of ook voor 1936 bet bestaande contingent voor den uitvoer van spek naar Dultschland, groot U millloen K.G., behouden is gebleven. Verscheidene leden waren van oordeel, dat dc richtprijs voor tarwe nog te laag is. In leder geval drongen van de tarwe Verschenen Is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsont werp tot vaststelling van dp begrooting van Inkomsten en uitgaven van bet Landbouw-Crislsfonds voor het dienst jaar 1936. Sommige leden wezen er vooral op, dat de landbouwpolitiek niet los te ma ken is van de algemeene economische I>olitiek. Huns inziens kan dit alleen ge schieden door aanpassing van de waar de der Nederlandsche munt aan de ver anderde omstandigheden. Ook vestig den zij er de aandacht op, dat de land bouw in België van de devaluatie daar te lande in niet onbelangrijke mate voordeel heeft genoten: de prijzen zijn er sterker gestegen dan de productie kosten. Verscheidene leden drongen er wederom op aan, onverwijld jen fundamenteels wijzi ging te brengen in de landbouwcrlslspolltlek In dezen zin. dat de Overheid zich bepaalt tot het geven van algemeene richtlijnen en voorts tot hei oefenen van contröle en het verleenen van haar sanctie, terwijl verder het uitwerken van te nemen maatregelen zou worden overgelaten aan de organisaties der belanghebbenden zelf. De E. Br. Sybrand Werkhoven. M. 6.C., ge boortig van ’s-Hertogenbosch. Is gisteren uit bet Missiehuis te Tilburg afgereisd om heden 10 Januari te Genua scheep te gaan voor de Missie van Celebes. Zfj spraken de hoop uit, dat, wanneer een maal definitief zal zijn vastgesteld, op welke wijze de steunmaatregelen zullen worden uit gevoerd, die maatregelen ook krachtig zuHen worden doorgezet. De voorzitter van het ambtenarengerecht mr. H. van Haeringen te Den Haag, heeft, naar de ..Telegraaf’ meldt, dezer dagen In kort geding een beslissing gegeven over de vraag of er aan leiding kon bestaan om, hangende de procedure voor het gerecht, de voorloopige schorsing te bevelen van het aan prof. Van Calcar gegeven ongevraagd eervol ontslag als hoogleraar in de algemeene hygiëne en bacteriologie aan de Rijksuniversiteit te Lelden in verband met sa menvoeging van zijn leerstoel met dien in de tropische hygiëne. Mr. Van Haeringen heeft beslist, dat er geen aanleiding bestaat voor een schorsing van het ontslag. Andere leden meenden, dat groen te vernieti ging slechts op geringe schaal plaats vindt en dat alleen In tijden, dat de groente zelfs tegen zeer lage prijzen niet te verkoopen is. Intusschen waren ook zy van meening, dat getracht moet worden het onverkoopbare pro duct rooveel mogelijk een bestemming te geven ten behoeve van personen, die de groente tegen normalen prijs niet kunnen koopen. De financiële toestand zal nog bedenkelijker worden, indien Dultschland voortaan slechts tegen wereldmarktprijzen Invoer mocht willen toelaten. Verscheidene leden drongen er nogmaals op aan, zoo spoedig mogelijk bet bestaande sy steem van steunverleenlng te vervangen voor een stelsel van hooge Invoerrechten, aanmer kelijk hooger dan die, welke thans, ook In den vorm vsn monopollerechten, geheven worden. Als een groot voordeel van zulk een politiek sagen zij een inkrimping der ambtelijke be moeiing. Van andere zijde kon men zich reeds daar om niet met dit stelsel vereenlgen, omdat een verhooging van de Invoerrechten tot een zoo danige hoogte als noodig zou zijn om voor de akkerbouwproducten een enigszins loonenden prijs te bereiken, de prijzen van allerlei eerste levensbehoeften zoozeer zou verhoogen, dat zij daartegen niet genoeg konden waarschuwen. Algemeen was men van oordeel, dat de wijze van uitvoering der steunmaatregelen vereenvoudigd moet worden, indien dat althans mogelijk Is, zonder de uitwerking te verminderen. Sommige leden wezen er in dit verband op, dat op deze begrooting een bedrag van 6 millloên voor personeel en 4 millloen aan Het besluit van den minister om voor drie jaren een rogge- en gerstprljs van 7 tot 8 gulden te garandeeren, werd algemeen toe gejuicht. Verscheidene leden opperden bezwaren te gen de thans geldende steunregeling voor den verbouw van aardappelen. Zij drongen er op i aan, door hoogere denaturatietoeslagen dan de thans geldende een billijken standaardprijs tot stand te brengen. i Verscheidene leden stelden de vraag, of bet i In verband met den dalenden wereldvoorraad i aan suiker, niet mogeljjk is. aan de suiker bietenteelt bier te lande eenige uitbreiding te geven. zy hadden daarbij vooral het oog op i de werkgelegenheid ten platte lande. Gevraagd werd, maatregelen te nemen, op- i dat, voor zoover Invoer van suiker hier ie lande noodig is, deze geïmporteerde suiker In leder geval uit de Nederlandsche overzeesche gebieden worde betrokken. Verscheidene leden uitten ernstige critlek op het gevoerde beleid In zake de pluimveehouderij. Er behoort hj. een einde te komen aan den toe stand. dat naast tal van personen bulten den landbouw ook de groote land- en veehi^jders- bedrljven belangrijke hoeveelheden eieren’ aan de markt brengen. Wat de arbeiders betreft, meenden deze le den, dat hun een redelijk loon moet worden ge waarborgd dour een systeem van minimum loonen. Voorts drongen zij er opnieuw op aan, met het oog op de voortdurende werkloosheid ten plattelande, de gesteunde landbouwers te verplichten een zeker aantal arbeiders in dienst te nemen en te houden. Bij dezen laatsten wensch konden verscheidene andere leden zich aansluiten. Weer andere leden herhaalden de reeds vaker tegen zulk een verplichting tot tewerkstelling van een zeker aantal arbeiders aangevoerde be zwaren. Wederom sprak men algemeen als zijn oordeel uit, dat regelend optreden ten aan zien van de prijzen der landbouwproducten on ordening van bet productie-apparaat nog steeds niet gemist kunnen worden. Noch tegen bet feit der steunverlening, noch tegen het daarmee samenhangende over- heidsingrljpen als zoodanig worden dan ook beswaren ingébracht, al zouden verschei dene leden aan een andere wijze van in grijpen de voorkeur geven. 1. dat uit bet Landbouw-Crislsfonds aan noodlijdende kleine boeren een bedrag in eens zal worden uitgekeerd, en 3. dat de richtprijs voor tarwe wordt verlaagd van 10 tot f9. De Chinees voerde Wietje mee naar een hoekje van het portiek, haar zachtjes over de haren wrijvend. Daarna begon hy met zachte stem haar verschillende voorvallen te vertellen, alles in zyn eigen taal, en lang zamerhand werd Wietje er zich van bewust, dat ze Inderdaad haar vader hervonden had. Ademloos stonden haar vrienden te zien. Verscheiden leden wezen nogmaals op de huns inziens stiefmoedériyke-’ behandeling van den boschbouw, die toch een vorm van bodemexploi- tatle is evenals de lanauouw en daarom toch zeker meer aanspraak heeft op hulp uit het Lanubouw-Crislsfonds dan byv. de visschery. De Commissie van Rapporteurs voegt aan deze beschouwingen enkele opmerkingen toe omtrent twee zeer belangryke beslissingen der Regeering, genomen na het afdeellngsonder- Sommlge leden betoogden opnieuw, dat de margarine-productle verder beperkt dient te worden. Andere leden konden den aandrang tot ver dere beperking der margarine-productle geens zins delen. De gevolgde politiek Is naar bun meening wel degeiyk in bet algtfmeen belang van ons volk, ook van de boeren. Wel meenden verscheidene leden, dat op de margarine een zoodanige heffing gelegd be hoort te worden, dat de margarlne-lndustrle geen onredeiyke winsten maakt. Eenige leden vroegen of het niet beték zou zyn, de menging van boter door de margarine te laten vervallen. Voorts werd gevraagd of het-niet mogeiyk is. de positie van onze boter in verhouding tot die van de Deensche boter In Engeland te ver beteren. Voorts werd er door verscheidene leden nog maals op aangedrongen, de mogeiykheid van verbindendverklaring van collectieve arbeids- ten aanzien van de cultures van boom- en bloemkweekery ernstige critlek. zy waren van •ordeel, dat ook deze zwaar getroffen bedrijven gesteund dienen te worden. Sommige leden verklaarden, niettegenstaan de de aangebrachte verandering in den opzet der begrooting de uitkomsten daarvan gunsti ger maakt, geenszins gerust te zyn, dat de be grooting voor 1936 Inderdaad sluitend zal biy- ken. Een belangrijk deel van de inkomsten moet gevonden worden in de heffing op granen, doch wegena vermindering van den invoer is de opbrengst van de monopollehefflng lager ge raamd dan bet vorig jaar, hoewel de monopo- llewlnst is verhoogd. Tegenover deze wankele inkomsten staan uitgaven, welke steeds boo ger worden. Os. is dit het geval met den melk steun. Gaarne zou men van de Regeering vernemen, boe groot het bedrag te, dat voor den oogst 1935 nog In 1936 betaald zal Inoeten worden, en hoe groot dus het tekort op het dienstjaar 1936 zou zyn, Indien het oude systeem gehand haafd bleef. Ook zou men het op prys stellen te mogen vernemen, welke, volgens den ouden ope« de einduitkomsten voor 1936 zouden zyn. Sommige leden voegden hieraan toe, dat zy betwyfelden, of de Regeering wel het recht had. by de algemeene beschouwingen over de Ryks- begrooting voor 1936 mede te deelen, dat het tekort over 1935 niet meer dan ƒ2 millloen zou bedragen. Wat punt 1 betreft wil zij als haar oordeel te kennen geven, dat de Invoering vande indivi duele omstandigheden als factor by de steun- verleehlng als systeem sterke afkeuring ver dient, waarby zy In het midden laat, of in be paalde gevallen daartegen wellicht minder ern stig bezwaar behoeft te worden ingebracht. Voorts meent zij, dat de maatregel, welken de Regeering denkt te nemen, noch In beginsel, noch wat de mate van steun betreft, kan wor den opgevat als een zoodanige hulp als waar om in de afdeellngen der Kamer gevraagd werd. Sommige leden vroegen, of de Minister bereid te te bevorderen, dat aan de kleine boeren kre dieten verschaft worden, evenals dat met den middenstand geschiedt. Anderen waarschuwden opnieuw tegen het streven om aan de kleine boeren uit het Land- bouw-Crtelsfonds méér steun te verleenen. Vele leden hadden ernstige bedenkingen te gen de voorgestelde verandering in den opzet der begrooting. zy waren van oordeel, dat moet worden vastgehouden aan de gedachte, dat alle verplichtingen, welke uit den oogst van een be paald jaar voortvloeien, ook op de begrooting van dat Jaar gebracht moeten worden. Sommige leden vroegen ach af, of het feit, dat de beperking van den melksteun ineens te losgelaten, nadat de drie centrale landbouw organisaties zich daartegen hadden verklaard, niet wyst op een gebrek aan zelfvertrouwen als gevolg van een gebrek aan deskundigheid by hen, die den minister bjj dit vraagstuk van ad vies dienen. standen in andere landen niet te veel waarde te hechten. Voorts meenden zy, dat de door sommige leden tv geven voorstelling, als zou de brood- Prijs verhoogd zyn, alleen In zooverre juist Is. dat deae verhooging slechts in enkele plaatsen tot stand gekomen Is. Dat de tarwetransactie In 1934 verlies heeft opgeleverd, la volgens hen Inderdaad het gevolg van den grooten oogst van dat jaar. DERDE HOOFDSTUK De Italiaan oauseerde een oogenbllk en keek degenen die hem omringden aan. Hy merkte de nuanceering m leder gelaatsuitdrukking op. maar zag dat allen vol ’le’angstelling waren. Dan vervolgde hy zyn verhaal. U kunt gelooven, heeren dat Ik, die zelf ook onderzoekingen deed, levendig belang stelde tn de mededeellng van ml<n broer Maar nlot- •ellng besefte ik de vreeseiyke sinistere betee- Ei Algemeen juichte men het toe, dat voor de groenten- en fruitteelt ook voor 1936 wederom een steunbedrag van 12 millloen Is uitgetrok ken., Men sprak de hoop uit, dat nu ook het geheeïe verschil tusschen de werkeiyke op brengst en de richtprijzen zal worden uitge keerd. Dere leden konden zich niet onttrekken aan den indruk, dat by deze verandering van systeem de bedoeling heeft voortgeze ten, de financieele uitkomsten van het jaar 1935 in een minder ongunstig daglicht te plaatsen dan volgens hef oude systeem zou moeten geschieden. Dit achtten zy geen goede politiek. Ook de ongunstige uitkom sten moeten nu eenmaal onvervaard onder de oogen gezien worden. De K. L. M. heeft thans, naar de .Tele graaf” meldt, bericht ontvangen uit Bagdad, dat de regeering van Irak toestemming heeft verleend tot de overbrenging van het stoffe.QK overschot van vyf van de zeven slachtoffers van de ramp van de „Ulver". De overbrenging zal dan eerst 15 Februari kunnen geschieden van Basrah uit, waarna de aankomst tegen eind Maart kan worden tegemoet gezien. Een kan den oorlog verklaren aan de samenleving, aan de geheele menschheldj Zoo is het, gaf hy ten antwoord. Zoo heb ik het opgevat van den dag af dat Ik met myn proeven begon. Iemand die In het bezit is van myn gehe'm., Pletro, kan dooden als nooit een leger dooden kan en het vernuft van welk menscheiyk brem ook is niet in staat hem te ontmaskeren. De afschuw by de gedachte alleen aan deae haast bovenaardsche macht benam mij de spraak. De wetenschap dat mijn'broer zulk een geheim had ontdekt, scheen hem van mil af te rukken, een heele wereld tusschen -'na te plaatsen. Onwillekeurig moet Ik voor hem zyn teruggede'nsd. Toen hy weer sprak was het op geruststellenden toon. Verscheiden leden spraken de hoop uit, dat de arbeid der Commissie-van Loon, die tot taak heeft te onderzoeken ojn. of In de uitvoering der crisismaatregelen niet kan worden vereen voudigd, zooveel mogeiyk bespoedigd zal wor gen, en zy verzochten den Minister .te willen bevorderen, dat reeds in de Memorie van Ant woord, of. Indien dat onmogeiyk mocht biyken, althans nog vóór de openbare behandeling de uitkomsten van het onderzoek kunnen worden medegedeeld. Het had verscheiden leden bevreemd, dat in de commissie van Loon geen plaats is Inge ruimd voor vertegenwoordigers van handel en Industrie. In bet Missiehui* der Missionarissen van he€ H. Hart te Tilburg werd telegrafisch het droe vig bericht ontvangen, dat Pater Jac. Jacoba MAC. Missionaris op Tanlmbar in bet Vica riaat van Ned. Nleuw-Guinea. verdronken ia. Pater Jacobs, uit Venlo geboortig, wag pas in October van het vorig jaar naar de Missie vertrokken. Op den jeugdigen leeftyd van M Jaar, enkele weken nadat hü zijn bestemming nad bereikt, is hy nu aan zyn pas begonnen Mlssie-arbeid ontvallen. Verschelden leden achtten tot hun leed wezen het tot dusver gevoerde beleid niet zeer vertrouwenwekkend. Daarbij hadden zij in het byzonder het oog op het opgeschorte en later Ingetrokken besluit inzake de beperking van den melksteun. even veel betaald wordt als voor het produ- ceeren daarvan. Gevraagd werd, wat de regee ring voornemens la. in deze richting verder te doen. Eensklaps vielen do blikken van den man op het kleine meisje voor hem. wyd gin gen zyn oogen open. Plotseling gaf hy een schreeuw en opende zyn armen, zyn koop waar viel op den grond. „Myn kind, myn kind”, prevelde hy en toen drukte hy Wietje aan zyn borst. Met betrekking, tot het vraagstuk van den steun aan de kleine boeren gaf men te ken nen, dat verbetering van den toestand van deze categorie van landbouwers verkregen zou kunnen worden. Indien het tegenwJbrdige stel sel van steunverleenlng werd >^eWKlerd in een systeem van garanties. By dlFstelsel zouden afzet en prijs van sommige artikelen door de Overheid gegarandeerd moeten worden;-van andere artikelen zou de verbouw vry moeten zyn, doch deze zou dan voor risico van den ver bouwer komen, voor zoover de Overheid de af name daarvan, doch dan tegen wereldmarkt- pryzen, althans niet zou vernekeren. Andere leden verklaarden, zonder hierop thans nader te willen Ingaan, dat zy van deva luatie geen heil verwachten, ook niet voor den landbouw. Wat betreft de verlaging van vaste lasten merkten verscheidene dezer leden op, dat men zich van de resultaten daarvan niet te veel moet voorstellen. Sommige leden zouden gaarne van den Mi nister een uiteenzetting ontvangen over de ver houding tusschen de landbouwcrisismaatrege len en de industriallsatiepolltiek. Verscheidene leden meenden tot hun leed wezen te moeten constateeren, dat met bet tot nu toe gevoerde cristebeleld niet is be reikt, wat men zich daarvan had voofgesteld, nJ. het verzekeren van de instandhouding der bedryven. Ik let op en ben gereed, antwoordde Ik. Dan vooruit, zei myn broer. Hy bracht zyn rechterhand, de vingers zwak gebogen, naar voren in de richting van het paard, dat ons nog steeds aankeek. Heeren. ik zweer u, dat ik niets anders zag, dan dat de neusgaten van het dier wyd open gingen, dat het den adem Inhaalde met een korten zucht en dan ter aarde stortte, morsdood Ik had een schreeuw kunnen geven van schrik. Ik was genoodzaakt tegen het hek te gaan leunen. De uiting van vreeseiyks. Moed. Pletro, zei myn broer. Dit la de laatste keer, dat Ik deze macht heb uitge oefend. Ik heb er vroeger al dieren mee gedood, maar ze zal nooit op menschen werden uitge oefend. Intusschen je hebt gezien wat Ik er mee kan doen. Ik onderzocht nauwkeurig het doode paard. Er was niets byzonders aan te zien; geen reuk van eenlg vergif of verdoovend middel by de neusgaten, het leven was uitgedoofd, zooals Je het licht uitdooft In een electrteche lamp door een eenvoudlgen druk on een knon! Ik liep terug, vervuld van schrik by de gedachte alleen, dat zoo let, docc een men--1’ -'—•-<-i t was Marco voegde zich by me. Dc was nog ge heel ontdaan en nam zyn hand. Marcol zei ik met alle smeeklng, die Ik in myn stem kon leggen, by de nagedachtenis van onze ouders, beloof me, dat je deze ve-schrikkelyke macht nooit tegenover onze "•"—’'en zu’t e-. bnUtenl Xk weet niet wat het 1b.... ik alej Den lOen Januari overleed in het Klooster der Redemptoristen aan de Kapel In 1 Zand deï^erw. pater Leonardos Booten in den ouder- gWÉFjjet land al predikend doorkruist, op hondnMeaJ^laatsen tot duizenden en duizenden heeft zyn apostolisch woord geklonken. Duizen den zieken naar de ziel heeft hy genezen, dui zenden heeft hy uit den doodslaap der zonde doen opstasm. In zyn lange apostolische loopbaan preekte hy 438 H. Missies, 495 Betratten, meer dan 100 Octaven, Tridua en andere geestelijke oefe ningen. Pater L. Booten werd geboren te Ulestraten op 5 Aug. 1861, geprofest den 15den Oct. 1881, priester gewyd den Ssten Oct. IBM. Vele leden betreurden het, dat nog steeds groenten vernietigd worden. Sommige leden voegden hieraan toe, dat de teeltregellng oor zaak schynt te zyn, dat vruchtboomen gerooid tyoetenworden; ook dat zouden zy ernstig betreuren. Verscheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat de richtpryzen zóó dienen te wor den 'astgesteld, dat zij den kostrUs benaderen. Om een aamnerkeiyke verlaging van de pro ductiekosten te bereiken, werd door een groot aantal leden allereerst verlaging van de op bet landbouwbedryf rustende vaste lasten, waar onder de pachten en hypotheekrenten de voor naamste plaats innemen, noodzakeiyk geacht. Met het oog daarop drongen zy er by den mi nister op aan, zyn invloed te willeft aanwenden om een spoedige behandeling van het wets ontwerp betreffende dé verlaging van vaste las ten en dat betreffende de landbouwhypotheken mogeiyk te maken. Verscheidene leden achtten het hi^n plicht, op te komen tegen de veel verbreide opvatting, Jat het de crisismaatregelen zyn. die de eerste levensbehoeften duur maken. Zoolang loonen en kosten bulten den landbouw zooveel hooger zyn dan die in den landbouw, is het daarom, naar de meening dezer leden, onblliyk. den landbouw op bet gebied der aanpassing nog verder de spits te laten afbyten door de richtprijzen te verlagen. Sommige leden waren van oordeel, dat de regeering te kort is geschoten in haar taak, de kosten van het levensonderhoud te verlagen door vermindering der dlstributlekosten. Zoo zou om slechts één voorbeeld te noemen een einde gemaakt dienen te worden aan den toestand, dat voor het rondbrengen van melk Sommige dezer leden vestigden de aandacht op de mogelijkheid van een betere regeling van den export. Verschelden andere leden wezen er op, dat de steun niet op de juiste wyze_ wordt ver deeld. alleen het' gevolg. Maar het is niet iets, dat men tegenover zun medemenschen mag aan wenden! Marco drukte mytf hand. Stel je gerust, Pletro. antwoordde hij. ben met de ontdekking alleen tevreden, tormule waardoor het ontstaat, zal door mij nooit aan een ander worden bekend gemasun. Toch zou Ik er de wereld mee kunnen ver- overen. Tegenover dit, Pletro, heeft noch het Dultsche leger, noch de Engelsche vloot met al hun eterkte ook maar iets te beteekenen! Heeren. dit onderwerp werd tusschen mijn □roer en,, my nooit meer aangeraakt. Kort na dit voorval keerde ik naar Italië terug Gedu rende de volgende jsnen bezocht hy my; ik bezocht hem. Ten slotte ging ik naar Londen en vestigde my In m*n tegenwoordige woning. Toen werden Marco en de vrouw, die hij aan bad, door ’t noodlot getroffen, ze werden het slachtoffer van m spoorwegongeluk en stierven tegeiyk. Zooals Ik zei. heeren. werd van Marco’s ontdekking tusschen ons nooit meer1 gewag gemaakt. Ik had altijd gedacht, dat zyn ge heim met hem in het graf was gegaan. Maar nu Ik vanmorgen in de Haden het ontzet tende nieuws las van de gebeurtenis in Hotel Petronia. en toen Ik hoorde van dm dood van het vee van den overleden Pre mier. geloof ik niet meer, dat hy zyn ge heim heeft meegenomensterker, ik ben er van overtuigd, dat Iemand zich in het bezit ervan heeft weten te stellen en dat hy voor - deae misdaden aansprakeiyk lal J Wordt vervoigd) zy er op aan, den richtprijs niet opnieuw te verlagen. Het akkerbouwbedryf kan geen verdere Inkomsten verlaging dragen, iedere verdere daling der Inkomsten zal moeten leiden tot vergrootlng van de werkloosheid door ontslag van arbei ders of tot nog verdere vermindering der loonen. Gevraagd werd of de Regeering naar de wer king van het stelsel in Engeland, waar de telers voor hun tarwe het verschil tusschen den richtprijs en den gemiddelden marktprys ontvangen en aan het eind» vsn het jaar een toteslag. een onderzoek wilde instellen. Verscheidene andere leden, die tegen het in stellen van een onderzoek paar dit Engelsche systeem geen bezwaar hadden, waarschuwden I by voorbaat, aan een vergeiyhing met de toe- 33 Zonder dat ik hetn met meer d^n een bevestigend knikje onderbrak, ging hy veert: Binds eenige jaren beweeg Ik my op het ter rein van vergiften. Ik bluf niet, Pietro, maar ik geloof niet, dat er ooit Iemand heeft bestaan of dat er iemand bestaat, die zooveel van ver gif afweet als ik. Myn doel was een vergil te ontdekken van ongehoorde kracht, dat onmld- deliyk gevolg had, dat den dood zou ver oorzaken met de snelheid van den bliksem en dat niet het minste spoor achterliet. Ik keek myn broer overbluft aan. En? vroeg Ik ten slotte. Pletro, antwoordde hy, ik heb het ont dekt. By de berekening van de prtjzen der land bouwproducten, welke noodig zijn om aan hen* zoek, nJ.: die in het bedrijf werken, een redeiyk bestaan te verzekeren, behoort slechts met een matige pacht en rente rekening te worden gehouden. Een te groot gedeelte van den landbouwsteun, komt nog steeds aan het grondkapltaal ten goede, vooral nu in verschillende streken de pachten weer stygen. Voorts zouden verscheidene leden gaarne vernemen, voor welke artikelen de Regeering bet nieuwe system denkt toe te passen, zoowel voor 1935 als voor 1936. Angstig en vertwyfeld, keek Wietje den man aan. Zou het heusch waar zyn, was dit werkeiyk haar vader? Het was haar angstig te moede. Vaag kwam in haar her innering een beeld op van vervlogen dagen. kenis van zyn woorden In hun volle uitgestrekt heid met al wat zy metterdaad tnhielden. De macht om iemand onmiddellijk te dooden en op een wyze door geen menscheiyke kennis of bekwaamheid te achterhalen dat, dat was iets ontzettends. Ik keek Marco aan met een gelaat waarop ontzag voor zyn geweldige vinding, vermengd met vrees en afschuw te lezen moet hebben gestaan. Marco boog het hoofd als ried hy mijn gedachten. t Is een ontzettende macht. Pletro, en ik bezit ze. Ik was te overbluft eerst, om hem te antwoorden. Dan bracht ik er eenige woorden uit: Marcol Weet je wel wat je zegt? man in het bezit van dergelyke macht aan de wereld de wet stellen. Hy kan verklaren Wees maar niet bang, Pietro, zei hy. Ik zal deze macht nooit bekend maken. Wat my betreft zal het een geheim blijven. Toch zyn er regeerlngen, die mlllloenen en mlllloenen zouden willen geven, om dit. geheim te bezit ten. Gelukkig heeft vader ons een groot fortuin nagelaten. ’t Zou misschien beter reweest zUr, als je deze uitvinding nooit gedaan had, Marco, zei ik. Je raakt de kennis er van nooit mber kwyt. t Was ten slotte *y toeval dat ik het ontdekte, antwoordde hy. ’t Is een eenvoudige zaak. Pletro, zooals trouwens alles wat grootsch Is. Ik heb niets anders gedaan dan een onge kende kracht ontdekken, welker uitwerking te controleeren valt., Ilr noem het een vergif, omdat het ontstaat by een benaalde formule, waarvan de samenstelling tot den dag van myn dood myn geheim zal zyn. Neen, Pletro, wees niet bang. Ik geloof dat dit de grootste ont dekking is, ooit door de wetenschap gedaan, maar de wereld zal er nooit door verontrust worden. Per slot van rekening is het iets wat bulten het gewone terrein der natuur behoort te vallen; ze Is van den aard als de bliksem die van den hemel komt. Zou je er een uiting van willen zien, Pletro? Ik deinsde van schrik terug. Ik was zoo opgewonden, dat*1k alleen aan memchen dacht. Hy las myn gedachten en haastte zich mij gerust te stellen. Niet op een tnensch, PletroI rel hy. Neen, deze macht zal nooit op menschen gebruikt in den tuin werd gebruikt en dat aan een ongeneesiyke ziekte iydt, zoodat het moet wor den afgemaakt. Dezen morgen heb ik den tuin baas gezegd, dat ik daarvoor zorgen zou. Het zal sterven, onmiddeliyk, zonder pyn, door de werking van wat ik heb ontdekt. Daarna zal ik het beest een kogel geven en de man zal den ken dat het daaraan gestorven Is. Kom meel Mijn nieuwsgierigheid als wetenschappelijk 'man. heeren, was grooteiyks opgewekt, en ik stemde er in toe myn broer te vergezellen; hy nam een revolver van zwaar kaliber uit zyn studeerkamer en nam my mee naar de welde. Het paard liep on een afgesloten kamp, ver van het huis en van den tuin. Marco had het met opzet daar laten brengen, zoodat niemand van zyn volk van zijn verrichting getuige zou zijn Ondanks zyn ongeneesiyke ziekte, Ueo het beest smakelijk te eten, ik kon er niet de minste ziekte aan bespeuren. Toen we de afsluiting ven het kamp naderden, lichtte het den kop oo en bleef ons aankyken. Je ziet, zei myn broer, dat we ongeveer vyftlen meter van het dier af zyn; je zult zien, dat het zoo gemakkeiyk en pynloos sterft, als een kind zich op moeders schoot te slapen legt. Kyk goed toe. want ge zult geen enkele oorzaak van zyn dood bemerken. Let je on en ben je klaar om het te zien sterven? Heeren, myn hart klopte gejaagd en Ik stond even hard te beven als wanneer ik getuige was geweest van de terechtstelling van een medemensch, maar met alle kracht beheerschte 'k mijzelf, al trilde elke aenuw van j worden. Maar ik heb een paard, dat eenmaal q>yn lichaam,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 9