land raast over ons Muiden kreeg Zondag geen warm eten randalarm verwekt paniek kosthuis i 11 Als de Noordwester '1 II HI I rl Ontzettend drama te Rotterdam I DE KERKPLEIN WORDT TOCH GEBORGEN in ZESTIGTAL BEWONERS INSLAAP GESTOORD HET VERKEER EISCHT DOODEN MOETEN DE SCHEPEN HET ONTGELDEN 1 RIJNAAK VERNIELDE DE GASPERSLEIDING l it I ii i 1 l I I! r ii MAANDAG 13 JANUARI 1936 r Geen menschenlevens te betreuren 7* Itï Fraude te Wormerveer Draad in de schroef Door auto aangereden Wielrijder gedood DE MAAS WAST WEER Tjalk weggedreven Door de Gooische tram aangereden over I Steiger aangevaren Geen persoonlyke ongelukken Uitspraak 31 Januari IN WATERPUT VERDRONKEN rl ONTSLAGKWESTIES BIJ DE RIJKSMUNT Huismoeders konden niet koken Drie gewonden bij een autobotsing Dader verwondde zich zelf ernstig Bemanning en van een drietal vaar tuigen hadden het zwaar te verduren EEN LANDBOUWSCHUUR IN VLAMMEN Mannen vluchtten lange de brand ladder of werden uit het i raam gered Nederlandsch motorschip kon bui ten Umuiden niet verder i1 ill Vrouw met een mee beestachtig mishandeld, tengevolge waar van xy is overleden Auto-ongeval te Zuid-Laren; een doode en twee gewonden Niemand wist waar het eigenlijk brandde Directeur van Bergingsmy. acht de positie van het schip zeer gunstig Hevige aanvaring met spoorbrug het Merwedekanaal by Weesp r Aanleg hulpleiding Weesp nog niet in verlegenheid P 1 f ij ii J Weinig schade Meerderheid der crediteuren accepteert het accoord Drie visschers uit de golven by Terschelling gered Ff i »■- i - tijdens omstreeks naar •jLlihL loor In verband met de berichten over het Kerkplein, hetwelk Zaterdagmorgen door het gerucht hédennacht lager boven het water ligt, dan de straks genoemde brug. Ik heb, aldus de heer M. Leis, met verbazing de berichten uit Egmond gelezen, waarin wordt medegedeeld dat de storm het werk van twee maanden nutteloos heeft gemaakt. Er is geen sprake van. dat wy de bergingspoglngen sullen gaan staken. Zondagavond te ongeveer kwart voor tien is de ongehuwde 45-jarige D. Gaasbeek uit Scher penzeel by het Dijkje onder de gemeente Rens- woude. door een auto gegrepen en op slag ge dood. Gaasbeek was op de fiets. De automobilist is, na even uit den wagen te zijn geweest, snel doorgereden. De politie stelt een ondersoek In. de N.V. W. A. van der Tak’s Bergingsbedrijf, dat belast is met het lichten en bergen van 1 stoomschip, gewend en hem de vraag gesteld of de mogelijkheid om het schip vlot te brengen, uitgesloten moet worden geacht. Een afschuweljjk drama heeft zich Zater dagmiddag afgespeeld op de eerste verdie ping van een pand gelegen aan den Schie- damschendljk te Rotterdam. Zaterdagmiddag ongeveer 1630 Is het Rus sische stoomschip -Michael Tomskl", komende van Amsterdam, even vóór de Hembrug uit zijn roer geloopen en heeft den steiger aan den Noordkant van het Noordaeekanaal stuk ge varen. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. Het schip heeft zijn reis vervolgd naar IJmulden. Toen de bewoner om twaalf uur thuis kwam wachtte hem een vreeseiyk schouwspel. In de kamer vond hij zijn vrouw met een diepe steek wonde in den hals, hevig bloedend op den grond liggen, terwtfl niet ver van haar vandaan een man lag, die messteken aan beide polsen had Per Geneeskundigen Dienst zün beiden naar het Ziekenhuis overgebracht, waar de vrouw b(j aankomst reeds bleek te zUn overleden. De man werd ter verpleging opgenomen. Het drama heeft zich afgespeeld gedurende den tijd, dat de bewoner was gaan stempelen in een stempellokaal, gelegen in de omgeving. Toen moet de vrouw bezoek van den man, J. B. genaamd, gekregen hebben. Tijdens dit be zoek schijnt ruzie te zijn ontstaan, waarbij B. de vrouw een messteek in den hals heeft toege bracht. HU heeft zich daarna blijkbaar zelf van het leven willen berooven. Het schouwspel, dat de echtgenoot B. geheeten by zijn thuiskomst te zien kreeg, heeft hem zoozeer geschokt, dat ook hy in hevig over spannen toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Het drama veroorzaakte in de omgeving van den Schledamschen Dijk veel consternatie, te meer toen de zuster van het slachtoffer, die toevallig een bezoek aan de woning bracht en toen de vreeseljjke tijding te hooren kreeg, gil lend door de straat rende. De villa te Llandstaff nabij Cardiff in Engeland waar Lindbergh zijn intrek heeft genomen sa. het breken van de ankerkabels van zijn ankers t» geslagen, hebben wy ons tot den directeur van ris" dat aanne heeft, voorlooplg Directeur Ttjdena den Naerdwestetwtem la Zater dagochtend het met grint ew zand geladen tjalksehlp „▼ertrowwen”, «hipper W. Cas pers, op bet Zuidelijk wad van sjjn ankers geslagen, In OoateUjke richting afgedreven en daarna op den zeedijk nabij het dorp Wis dom gestrand. Met twee stralen werd het vuur aangetast: één voorin door het gebouw, de ander langs een gang, welke het tehuis scheidt van perceel 441. dat eveneens een kosthuis is, zjj het iets beschei dener van opzet. Toen op het alarm .middel - brand" versterking aanrukte, nam hoofdbrand meester Doets het bevel op zich. Het vuur bleek te woeden in het keukencom- plex,.waar zich de brandhaard bevond In een groot waschhok, dat door een bijkeuken van de keuken is gescheiden en waarachter zich nog een z.g. schillen-bergplaats bevond. Dit complex ligt geheel achter het diepe pand, is van het voor huis door een binnenplaats gescheiden en grenst Zondagnacht heeft dicht bij de grens van Zuid-Laren een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een auto, bestuurd door den 24-jarlgen J. Steegstra. reed met volle vaart tegen een boom en maakte vervolgens een kanteling, watu blj de bestuurder uit den auto werd geslingerd en onder den auto terecht kwam. Onmlddeliyk snelden omstanders, toe. Toen zij 8. onder den wagen vandaan haalden, bleek hij reeds aan zijn verwondingen te zyn be zweken. Twee andere in den auto gezeten per sonen, de heeren G. H. en G. v. d. M., werden slechts licht gewond. Het gebruiken van sterken drank schijnt niet geheel onschuldig te zijn aan het ongeluk. De auto is totaal vernield. ■E i Ik kan wel zeggen dat het schip, voordat het vlot was, nog nimmer in een gunstiger po sttie heeft gezeten dan waarin het thans zit. De ligging van het schip is zelfs veel gun stiger dan in het midden van de vorige week, even voor den tijd toen het vlot was. Het zit met den kop om den Zuid, vlak by de laagwaterlljn. Alleeh bij laag water kan men vla het strand het schip bereiken en dat was vroeger niet bet geval. Omtrent het vreeselljk drama, dat zich Zaterdagmorgen te half twaalf aan den Schledamschen Dijk te Rotterdam heeft af gespeeld, vernemen wij nog bet volgende: Toen bleek, dat het ónmogelijk zou zijn, met opstaanden mast en giek de spoorbrug te pas- sceren, werd in allerijl getracht, de giek te la ten zakken, maar door de haast, waarmede ge werkt moest worden, geraakte een staaldraad onklaar.* Een botsing met de spoorbrug was toen onvermijdelijk. De giek kwam terecht tus- schen de brug en de persleiding van het gas, en doordat sleepboot en aak verder voeren, wrong de giek de gasbuis los en rukte haar van de jukken. Dit geschiedde met zulk een kracht, dat tevens enorme brokken zandsteen van de land- hoofden van de spoorbrug werden losgerukt en met groot geraas op den weg langs het water terecht kwamen. Gelukkig bevonden zich daar op dat oogenblik geen wandelaars, zoodat ten minste dit ongeval geen persoonlijke ongeluk ken tengevolge heeft gehad. Het verdere onderzoek wees uit, dat B. omstreeks oudejaar bij de vrouw was ko men inwonen. Vrijdag was er ruzie ge weest, zoodat de man vertrok en Zaterdag kwam hij zijn kleeren halen. Bjj zijn klee- ren stond een kistje, waarin een scheermes zat. De man heeft dit scheermes gegrepen, de vrouw op een stoel gedrukt en toen den hals afgesneden. Vervolgens liep hij naar de achterkamer, waar hy een poging tot zelf moord pleegde. Nader wordt medegedeeld, dat de „Branda- draadloos-telefonlsch heeft medegedeeld, de bemanning van het visschersvaartuig, bestaande uit drie personen, is gered. De red dingsboot is met de geredden op weg naar Har lingen. Het visschersvaartutg is achtergelaten. Volgens een later bericht blijkt het viaschera- vaartulg de ..Harlingen 39" te zijn. De drie opvarenden van het schip dat in zin kenden toestand verkeerde, werden door de motorreddingsboot „Brandaris” van Terschel ling overgenomen en naar Harlingen gebracht, waar zij Zaterdagmiddag aan wal zijn gegaan. Het schip Is prijsgegeven. I I 1 Gedurende Zaterdag en Zondag was te Venlo een sterke was van de Maas waar te nemen. Het peil stond Zondagmiddag 14.80 Meter (AF.). De was bedroeg per uur ongeveer 2 c.M. Omtrent het kustvaartuig .Trio**, dat bij Kornwerderzand aan den grond is geloopen en gezonken, vernemen wy nog het volgende: Het schip is een kustvaartuig van 250 ton. geladen met kunstmeet, dat op weg was van Vlaardlngen naar Wanswerd. Aan boord waren de schipper WUdeboer, een dochter en oen knecht. Bij den bevigen N.W. wind heeft bet vaar tuig ongeveer cm 10 uur Zaterdagmorgen een quadrant van bet roer gebroken, waardoor bet stuurloos werd en vastliep. Het voorschip liep geheel vol water. Nadat bet schip noodseinen had gegeven werd hulp verleend door Makkumsche visscheravaar- tulgen, die de bemanning aan boord namen en naar Makkum overbrachten. Dichte rook en net gerucht van brand hebben hédennacht om streeks kwart vóór twee een paniek veroorzaakt in het kosthuis voor mannen aan de Prinsengracht bij de Herenstraat te Amsterdam. De ruim 60 kostgangers vluchtten in enkele haastig aangeschoten kleedingstuk- ken uit het gebouw. De brand zelf was uitgebroken gelijkvloers in het achterhuis en leverde de brandweer weinig moeilijkheden. dellijk de noodlge maatregelen genomen. Door den brugwachter was reeds zoo spoedig moge lijk de afsluiter van de gasleiding dichtge draaid, welke zich vóór de MerWedebrug be vindt, aoodat aan het onbelemmerd ultstroomen van het gas tenminste een einde kwam. Zaterdagmiddag is op 2 13 K.M. ten Zuidwesten van Kornwerder zand. 100 meter bewesten de gas- boei, het motorvaartuig „Trio” van Giethoorn, bij een hevigen Noord- westerstorm gezonken. De bemanning is door twee kust vaarders, die het schip te hulp waren gekomen, overgenomen en te Makkum aan wal gezet. Het voorschip staat vol water en de achtersteven steekt nog boven water uit. De aanvaring veroorzaakte zulk een slag, dat omwonenden meenden, dat er een trein ongeluk plaats had. Nog had men het schip niet kunnen doen stoppen, zoodat de belde gedeelten van de persleiding, welke door de giek waren losgerukt, op het dek van de Rijnaak werden meegesleurd. De snelheid van sleepboot en aak was echter nog zoo groot, dat pas 500 M. verder het schip kon worden vastgelegd. Toen werden de stukken gasbuis aan wal gebracht. Het schip voer daarop verder, maar is later, nadat de be trokken autoriteiten te Utrecht van een en ander In kennis waren gesteld, aangehouden en voorlooplg vastgelegd. Tegen den schip per werd proces-verbaal opgemaakt Voor aanneming van het accoord heb ben gestemd 153 crediteuren, zoodat de wettelljke meerderheid Inderdaad bereikt is. De crediteuren vertegenwoordigen een bedrag aan schuldvorderingen van f 650.000. hetgeen ook meer dan het wet telijk vereischte is. Het accoord is dus aangenomen. Daarna werd ingevolge art. 13 van het ac- coord een commissie van twee schuldeischers Inmiddels was ook de directie van de Am- sterdamsche gasfabrieken gewaarschuwd, die onmlddellljk zorg droeg, dat een ploeg arbeiders onder leiding van den heer Hoogendoorn. den et, die indertijd de persleiding gelegd naar de spoorbrug vertrok, teneinde een hulpleiding aan te brengen, en onderdirecteur der Amsterdam- sche gasfabrieken kwamen in den loop van den ochtend eveneens per auto op de plaats van het ongeval. Ook de hoofdopzichter van de gas fabrieken was daar aanwezig en het duurde niet lang,of de burgemeester van Muiden. de heer J. L. de Raadt, kwam zich eveneens op de hoogte stellen van hetgeen had plaatsgevonden en van de gevolgen, welke de vernieling van de persleiding voor zijne gemeente zou kun nen hebben. Op den Hoenderlooscbeweg nabU de Gold- steinlaan te Apeldoorn is Zaterdagavond de 54- Jarige wielrijder J. K. in botsing gekomen met een auto, bestuurd door den heer H. uit Vaas sen. De wielrijder werd ernstig gewond. Per ziekenauto is hij naar het ziekenhuis te Apel doorn overgebracht, waar hij kort na aankomst aan de bekomen verwondingen overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kin deren. De politie te Apeldoorn heeft op den licht be schadigden auto beslag gelegd en een onderzoek naar de schuldvraag ingesteld. Zaterdagmorgen Is te Uden in *n put achter het woonhuis het Ifjk gevonden van mejuffrouw A. Habraken. De ongeveer 50-jarige vrouw la waar schijnlijk. toen zy water haalde, in den put ge vallen en jammerlijk verdronken. In aansluiting op het verslag van de zitting van het Ambtenaren-gerecht, waarvoor twee ontslag-kwestles bij de Rijksmunt werden be handeld, valt nog mede te deelen, dat als ge tuigen ook eenlge werklieden werden gehoord. De raadsman van Van W., de heer D. van der Laan, betoogde, dat klager ten onrechte als onbetrouwbaar werd beschouwd Dit Is ook nooit gebleken uit maatregelen, die men tegen 6em genomen zou hebben: Mr. B. Wesseling, de raadsman van den Rljks- muntmeester dr. van Heteren, wees erop, dat de menschen in dienst van ’s Rijks Munt vol strekt vertrouwd moeten kunnen worden. Het ondersoek werd daarna gesloten. Uitspraak op 31 Januari as. Daarna werd, hoewel het reeds ver in den avond was, nog de zaak behandeld van L., den hulp-cmelter, die den rtfksdaalder gevonden Zondagmiddag omstreeks één uur vertrok het Nederlandsche motorschip .Ransel’’, van de ree- derlj De Kapitein te Farmsum te (Delfzijl), schipper J. Teerling, van IJmulden naar Kings- lyn (Engeland). Kort na het vertrek kwam de kapitein tot de ontdekking, dat er een draad in de schroef zat. Met behulp van sleepbooten is het schip terug gehaald en naar het dok van Verschure te Am sterdam gebracht, om daar den draad te doen verwijderen. Het schip zou heden zijn reis voort zetten. Zaterdagmiddag is te Goudswaard (Hoekscha waard) een groote voorraadschuur van een ka pitale boerderij in brand gevlogen, doordat de drijfas van een dorschmachine warm liep. De schuur was vol koren, hooi en landbouwartlke- len. De brandweer van Goudswaard en de motor- spulten van Piershll en Zuid-Belerland stelden alle pogingen in het werk om het woonhuis, dat bij den feilen wind door het vuur werd be dreigd, te behouden. De boerderij, die toebe hoort aan F. J. Ampt, te verzekerd. Br is geen vee verbrand. Per stuk 8 et.; doos 45 et. BU Uw Drogist had. Voor hem trad op de heer L. Guit, voorzitter ▼an den R. K. Bond van Overheidspersoneel St. Paulus, die naar de reden vroeg, waarom het tydelyk dienstverband van L. niet verlengd was. Aldus luidde nJ. het ontslag vatmL. Ook in dezen werd de uitspraak bepaald op •1 Januari sa. I» Zondagavond heeft op het kruispunt Nieuwe RykswegHilversumscheweg te Laren een ern stige botsing plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door den heer J. Broekens. geneesheer te Winkel (N.H.) en een motorwagen van de Oooische tram. De geneesheer, die met zyn broer en schoon zuster op bezoek was geweest by familie te Zut- phen, reed op den terugweg met een vry kal- men gang op den Ryksweg in de richting van Amsterdam. Voor bet kruispunt weifelde de heer J. Broekens even alvorens over te steken. De tram, welke om half negen van het station Laren vertrekt, was eveneens op geringen af stand genaderd, toen de heer Broekens plot seling weer gas gaf, waardoor een botsing on vermijdelijk was. De auto sloeg om en werd geheel vernield. De drie Inzittenden liepen allen zeer ernstige ver wondingen op. zy werden naar het 8t. Jans- ziekenhuls vervoferd, waar zy zyn opgenomen. De tram, die eveneens ernstig beschadigd werd, had eenlge vertraging. Daar men niet wist waar het vuur woedde en van welken omvang bet was, vluchtte een twintigtal langs een brandladder aan de ach terzijde van het gebouw en slaagde er in den tuin te bereiken. Anderen hadden de ramen aan de voorzijde geopend en riepen om hulp, daar men door den dichten rook in de meening verkeerde, dat de weg langs het trappenhuis door het vuur werd versperd. kostgangers gewekt door een scherpe brandlucht en toen hy de deur van zyn slaapkamertje opende, zag hy tot zyn schrik dat de gang vol rook stond. Hy wekte zyn slaapgezel de kamertjes wor- den door 2 manhéh WïWUbnd maakte door roepen alarm in het gebouw. Overal ontwaakten nu de mannen, schoten hals over kop wat overkleeren aan en snelden- weg om het véege lyf te redden. Weesp, dat eveneens van Amsterdam gas be trekt, zat Zondagavond nog niet verlegen, daar in deze gemeente een flinke gashouder staat, waaruit voorlooplg kon vTOrden geput. Naar wy nog van den chef-gasfitter, den heer Hardonk (die zich onmlddeliyk beyverd had, de ver eischte maatregelen te treffen), vernamen, zou, al was de druk reeds belangryk verminderd, de voorraad gas, welke Zondagavond zeven uur nog ongeveer 900 M3, bedroeg, hedenmiddag twaalf uur verbruikt zyn. Aan de voorlooplge hulpleiding wordt Intus- schen uit alle macht gewerkt, aoodat men hóópt, deze zoo tydig gereed te hebben, dat' Weesp op dat oogenblik weer bediend kan wor den. Schipper H. Caspers van het motorschip ..Ari na", de vader van den schipper van de .Ver trouwen” slaagde er met groote moeite in de op varenden van de „Vertrouwen” te redden. De „Arina" is later ten Zuiden van Ameland voor akker gegaan. De motorreddlngboot „Insullnde" van de - Noord- en zuidhollandsche Reddingmaatachap- py. die eveneens voor hulp was uitgevaren, be hoefde geen assistentie meer te verleenen. Da boot is Zaterdagmiddag op haar station terug gekeerd. door M. 8. eenlge contróle uitgeoefend, verblijven er thans 59, meest bejaarde mannen en bovendien een viertal „vrye” kostgangers, die dus werk hebben en zelf hun kostgeld be talen. Vannacht omstreeks kwart voor twee, toen alles in diepe rust lag, werd een der benoemd, die te samen met mr. J. de Vrieze na afloop van de liquidatie rekening en ver antwoording moeten controleeren. Benoemd werden in de commissie de beer J. W. Dekker van de stroomleveringsmaat- schappy te Zaanland en een procuratiehouder van de Amsterdamsche bank, aan te wijzen door die bank. De president van de Haarlem- sche rechtbank zal zoo noodlg plaatsvenmn- gers benoemen. Het hooge en diepe perceel Prinsengracht 439 was tientallen jaren bekend als het „Tehuis voor Vrouwen”, door een christeiyke vereenl- ging gesticht, welke hiermede destijds baan brekend werk verrichtte. Den laatsten tyd liep het aantal bewoonsters geleideiyk zoo terug, dat twee Jaar geleden tot sluiting moest wor den overgegaan en het gebouw werd verkocht, lenigen tyd stond het „tehuis” te huur tot de crisis het een nieuwe bestemming gaf, weder om als „tehuis”, maar ditmaal voor mannen. De heer van Veen opende er een kosthuis en Maatschappeiyke Steun leverde het voornaam ste contingent klanten: werklooze, ongehuwde mannen, die er voor rekening van M. 8. kost en inwoning krijgen en een heel bescheiden zakgeld. Op den gang van zaken wordt dan Zoo Heeft het schip nog averil bekomen den storm. Niet noemenswaard. Zooals ik reeds gezegd heb zyn de draden, die de verbinding vorm den tusschen het schip en de in zee uitgebrach te ankers, gebroken. Dat de zuigpomplnstalla- tie ernstig zou zyn beschadigd is ten eenen- male onjuist. Maandagmorgen vroeg beginnen wy met nieuwen moed. Ons eerste werk zal zijn nieuwe draden tusschen de ankers en het schip uit te brengen. Daarna zal er nog een anker in zee worden geworpen om te voorkomen,-dat het schip by ’n eventueel volgenden storm weer op 1 droge zal worden geworpen. De toestand van *t schip is van dien aard, dat het niet meer noodlg zal zyn de zuiginstallatte in werking te stellen, daar het schip daarvoor te dicht by de laag- wateriyn zit. Hoe lang kan de berging thans duren? Dit is een vraag, aldus de heer Leis, waarop een berger by dergeiyke ondernemingen niet durft antwoorden. Geluk speelt altyd een te groote rol. Dat het eventueel een kwestie van maanden zal worden, denk ik niet. Onder leiding van commissaris Rossbach werd een onderzoek ingesteld. Op de eerst i étage van dit pand vond men in de voorksuner een vrouw op bed liggen, wier hals een wonde vertoonde van 18 c.M. breed en 6 c.M. diep. In de achterkamer vond men een man op den grond liggen, die aan beide polsen ernstig was gewond. De Geneeskundige Dienst was spoedig ter plaatse. Overbrenging van de vrouw, die op dat moment nog leefde, naar een ziekenhuis was. gezien den ernst van den toestand, niet moge- lyk en hoewel dokters-assistentie aanwezig was, overleed zy tien minuten later. De man die aan de polsen gewond was, werd naar het ziekenhuis aan den Coolslngel over gebracht. Het is de 35-jarige B., varensgezel van beroep. De vermoorde vrouw is de 36-jarige E. G. B. De vrouw heeft nog tegen den commissaris kunnen zeggen, dat B. haar met een scheermes had aangevallen. Inderdaad bleken deze gevolgen van em- stigen aard, want Muiden beschikt niet over een gashouder, aoodat zoowel Muiden als Mulderberg van gas verstoken moesten biyven. Daar in deze plaatsen ook electri- sche stroom geleverd wordt, voelde men het gemis van het tas niet zoo zwaar, maar toch zagen zich tal van huismoeders by het koken leeiyk gedupeerd. Het drama speelde zich af In een kamer welke ook bewoond wordt door de 41-jarige vrouw R. F., die kort na het gebeurde in de kamer kwam en dan ook het eerste alarm heeft gemaakt. De vermoorde vrouw had, na dat zy op den stoel door den man was mishan deld, nog kans gezien een doek om den hals te binden, waarna zy op bed was gaan liggen. De man heeft in het ziekenhuis bekend de daad gepleegd te hebben. Onmlddellljk nadat de aanvaring had ptaats- gehad. werd het statlonspersoneel te Weesp gewaarschuwd en van daaruit werden onmid- Zondagochtend ruim negen uur is een Rijnaak, komende van Amster dam, en getrokken door een sleep boot, in aanvaring gekomen met de spoorbrug over het Merwedekanaal nabjj' Weesp, waarbij de persleiding van de Amsterdamsché gasfa brieken, die ook de gemeenten Weesp. Muiden en Muiderberg van gas voorzien, werd vernield. De schipper van de Rijnaak was onge hinderd onder de nieuwe brug over het Merwedekanaal bij den Rijksweg Muiden kunnen doorvaren, maar hjj heeft klaarblijkelijk geen rekening gehouden met het feit, dat de spoorbrug bjj Weesp zooveel achter met slechts een smalle speling tegen een steenen tuinhuis van de Keizersgracht. Na het doorbreken van enkele deuren en schotten bereikte de brandweer het vuur en de twee stralen deden in korten tyd hun werk. Het waschhok en de bykeuken waren uitgebrand, de keuken had lichte brandschade gekregen. Het plafond, de vloer van de bovenliggende eet- en ontspanningszaal waren echter reeds aange tast. Wanneer het vuur hierheen was doorge slagen, hadden de gevolgen ernstiger kunnen zyn. Hoe de brand is ontstaan kon nog niet worden uitgemaakt.Ookdekosthulshouder.de heer van Veen, die door een nachtwaker in zyn naburige particuliere woning was gewaarschuwd, kon hiervan geen verklaring geven. Wel is er 's mid dags en 's avonds m de keuken gewerkt, maar niet in het waschhok. Nadat gangen en kamers gelucht waren, zochten de bewoners van het huis hun bedden weer op. De brandweer bleef nog eenlgen tijd bezig met nablusschen. De schade wordt door verzekering gedekt. Het accoord moet nog worden gehomolo geerd door de Haarlemsche rechtbank^ die hierover uitspraak zal doen op Dinsdag 14 Ja- ntuui as. om 11 uur. Wanneer de homologatie wordt verleend dan kan de bankiersfirma de finitief geliquideerd worden. Zaterdagmorgen te ongeveer half etf is df motorreddingsboot „Brandsuls” van bet station Terschelling der Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Maatschappy uitge varen op het bericht, dat noodseinen wer den gegeven van een visschersvaartulg, gende by De Griend, een sandplaat tus- - schen Harlingen en Terschelling. Het vis- -<10 schersvaartuig had, sooals de term luidt, de vlag in sjouw, ten teeken dat bet in nood was. Br was een storm uit het Noord westen. Op straat hadden voorbygangers, door het brandgeroep opmerkzaam gemaakt, den melder by de Elandsgracht afgedrukt en weldra rukten de roode brandweerwagens van de kazerne Prinsengracht by de Leliegracht naar het tehuis. De onderbrandmeesters Weesendorp en Eisen- acher namen de eerste maatregelen en gaven, gezien de oogenschjjniyk geVaariyke situatie, het alarm .jniddelbrand” door. Onmlddeliyk werd de magyrusladder uit gedraald naar de bovenste verdiepingen, waar zich nog enkele mannen voor de geopende vensters en op het balcon bevon den. opgejaagd en benauwd door den rook. Langs de ladder konden ook zy zich in veiligheid stellen. Niemand wist echter te vertellen, waar nu eigeniy k de brand zat En - zoo togen de brandwachts met rookmaskers gewapend op onderzoek uit, forceerden enkele deuren en stuitten tenslotte in bet achterhuis op een vuurgloed. Ik kan wel zeggen, dat we er door den storm tn zyn geslaagd het schip vlot te brengen. Br stond voortdurend veel water op het strand, dat de bergingspoglngen zeer ten goede kwam. Toen de storm op zyn hevigst werd kondfen helaas de staaldraden, die aan de in see uit gebrachte ankers waren bevestigd niet meer den druk van den wind op het schip weer staan. Het gevolg was dat de Kerkplein weer op het zand werd geworpen. Dit was voor my inderdaad een tegenslag, maar nog geen reden om den moed te laten sakken, wy hebben alleen de klok terug moe ten zetten, maar niet, nog lang niet tot op het uur, waarop wy met de berging zyn begonnen. Zaterdagmorgen werd in de raadkamer van de Haarlemsche Rechtbank een vergadering gehouden van schuldeischera van de bankiers firma 8. te Wormerveer. De raadslieden Mr. J. de Vrieze uit Amsterdam en Mr. J. H. de Roode uit Hilversum boden een ontwerp 11- quldatie-accoord aan volgens welke de bewind voerders alle baten na aftrek van de kosten onder de schuldeischers mogen verdeelen en de firma Albert Heyn een bedrag van f 150.000 in den boedel zal storten, terwyi deze firma af stand zal doen van ene haar toekomende uit- keering van f 123000. Tydens de vergadering heeft mr. J. de Vrieze nog eenlge aanvullende bepalingen van formee- len aard aan het accoord toegevoegd, die ech ter aan de kern van het accoord geen wijziging brachten. Namens de bewindvoerders bracht mr L. H. Hoog te Haarlem een uitvoerig verslag uit betreffende de activa en de passiva van den boe del van de firma, terwyi in het verslag ook uit voerige beschouwingen werden gewyd aan de vraag of aan de crediteuren moest worden ge adviseerd om in hun belang het accoord te aan vaarden. De bewindvoerders kwamen tot de conclusie, dat zy van meening zyn, dat de toe komstige verhaalsmogeiykheden op eventueele erfenissen, die mochten openvallen, zoo dubieus en riskant zyn. dat de bewindvoerders, zy het dan aarzelend en vooropstellend dat leder van de schuldeischers ten slotte zelf te beslissen heeft of hy het accoord wenscht te aanvaar den en voor die beslissing dan ook geheel de verantwoording te dragen heeft, tot aanneming van het eccoord meenen te moeten adviseeren. Nadat mr. de Vrieze de amendementen op het oorspronkeiyke accoord had toegelicht, werd tot stemming overgegaan. Aanwezig waren 200 crediteuren, voor, het grootste gedeelte by volmacht vertegenwoor digd. terwyl ook vele crediteuren persoonlijk waren opgekomen, alsmede talrijke advocaten, woordigden. Aan de stemming mocht echter slechts wor den deelgenomen door die crediteuren, die hun vordering tydig by de bewindvoerders had den Ingediend en op de credlteureniyst waren geplaatst. De aanwezige 200 crediteuren vertegenwoor digden samen een bedrag aan schuldvorderin gen van f 770.000. Volgens de wet moesten voor stemmen, opdat het accoord aangenomen zou zyn: 134 crediteu ren zijnde 2/3 van het totale aantal schuld eischers, vertegenwoordigende een totaal bedrag van f580.000. zynde driekwart van het ver tegenwoordigde bedrag van de schuldvorde ringen. 4 O sl t 0 o t

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15