Een Vredesboodschap van Onze ambulance in Abessinië Ir I aan De vredesgeruchten Nieuwe Abessinische aanval het Noordelijk front? i 1! i 11 i H s s Saarherdenking i Het nieuws van heden Onrust in Zuid- REGENSEIZOEN REEDS IN Tirol? TIGRE BEGONNEN? DE BAROMETER 1^ Na de verwerping van de A.A.A. DE LEER DER KERK OVER IDEN OORLOG JOH. LAUWERS rAYctor 3 ALK MAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER I De ramp der „City of Khartoum” 1 Naar een nieuwe orde ZwtedKhe Lichting 1908 niet opgeroepen Ook in Genève niets bekend Brussel ontkent opnieuw inter ventie van honing Leopold Saarlouis is herdoopt in Saarlautem Begin dezer week vertrek naar het front Marlene Dietrich in Praag „Patrouilles in actie** seint Badoglio Vloot oefeningen in de Golf van Saloniki Talrijke deserteurs tonden over de Alpenpassen zijn gevlucht Bevolking van Addis Abeba moet maatregelen nemen tegen luchtaanvallen d I DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Italië mobiliseert inlanders 200 millioen dollar moet aan belastingbetalers worden terugbetaald Muiterij onder Abessinische troepen? Ryksminister Frick en gouwleider Bürckel geven een exposé van hetgeen in het afgeloopen jaar bereikt is Een dementi van het Vaticaan Op soek naar Ambulance Vliegtuig-ongeluk in Eritrea VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel;idem op pag. één 55c p-regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 verdwaasde naties werken xiph in een bijna niets ontziend nationalisme vasF* Verklaring van den piloot DINSDAG 14 JANUARI 1936 I O o i f I dat hij het I Rijksminister Frick >4 ij De Aartsbisschop van Parijs, Z. lm. Kard. Verdier Machtige naties hebben geconstateerd, dat de veiligheid van haar bezittingen, de vrijheid van haar verkeer, de eer van haar rijk, haar toekomst niet onverschillig tegenover den uit slag van dit conflict stonden. De verdragen, de statuten van den Volkenbond, min of meer geheime verdragen hebben een menigte volken in het geding gebracht. En de Afrikaansche strijd is plotseling gebleken te zijn een reus achtig duel, waarin het belang van één volk «n het gemeenschapsbelang tegenover elkaar staan. De inset van dit doei is niet meer en niet minder dan de wereldoorlog. Dese feiten, de ontzettende perspectieven, welke z|j plotseling voor oase oogen geopend hebben, hebben op de dagorde van alle vol ken dese geweldige vraag gesteld: hoe kan nen wQ den vrede onder alle volkeren ver sieren. BRUSSEL, 13 Jan. (Renter) In officieels kringen wordt ontkend, dat België son in- tervenieeren in het conflict tusschen Italië en Abeesinlë. De geruchten, weke hierom trent in omloop rijn, zoowel wat betreft bet koningshuis als de regeering, z0n uit de lucht gegrepen. De essentieele kwestie blijft steeds be staan. Morgen zal op 'n ander punt van den aardbol hetzelfde duel uitbreken. Naties, welke uitsluitend haar eigen belang behar- tigen, zullen helaas niet aarzelen, weer met het gemeenschapsbelang der andere volken in botsing te komen, als zij, door list of kracht, de overwinning hopen te behalen. Abessinische conflict. Do tekst van het inter view is op zich zelf voldoende om aan te too- nen, dat het volkomen verzonnen is, want men schrijft een kardinaal der Heilige Roomache Kerk de bevestiging toe van beginselen, die in tegenspraak zijn met de gedachte der katho lieke leer. In werkelijkheid heeft bet interview tot eenig doel den Heiligen Stoel en de katho lieken te schaden. De militaire maatregelen in Egypte hebben niet nagelaten de algemeene aandacht te trekken. Hier ziet men het militair kamp te Sidi Bishr, omgeven door een kilo- v meterlange prikkeldraadversperring Officieel wordt door Rome ontkend, dat de lichting 1908 onder de wapenen is geroepen, soo- als in een aantal buitenlandsche bladen werd bericht. ATHENE. 13 Jan. Op aanwijzing van het mi nisterie van marine hebben de chef van den generalen staf, de direrteuren-generaal van het ministerie en verschillende Orieksche zee-offi- cleren zich aan boord van het Britsche eskader torpedobooten, dat in den Piraeus voor anker lag, begeven om de oefeningen van het eskader in de Golf van Saloniki bij te wonen. Ook prins Paul zal de oefeningen gadeslaan van een der Britsche oorlogsschepen. Vredesboodschap van Z. Em. Kardinaal Verdier, Aartsbisschop van Partis. Do vredesgeruchten; Belgtecho' regeering ont kent interventie van Koning Leopold. Hooggerechtshof in de V. 8. verklaart dat 288 milHoen dollar aaa de belastingbetaler» moet werden terugbetaald na de verwerping van de A.A.A. De kardinaal sprak vervolgens ever het nationalisme, dat vaak de ketterij van onze moderne tijden genoemd wordt. „Terwijl, zegt hjj. de belangen van eiken aard elkaar over de grenzen heen de hand reiken, in elkaar opgaan zelfs; terwijl nieu we ontdekkingen eiken dag de macht van deae doordrirwtng vergrooten. werken de verdwaasde naties sieh In *n bijna niets ontstond nationalisme vast, en omzoomen 'sU haar grenzen met kanonnen en draad- Van den Franschen gezant te Addis Abeba, den heer Bodard, is onder dag- teekenlng van 8 dezer het volgende nadere telegiafische bericht ontvangen. ,J> Nederlandsche Roede Kruis Ambu lance zal in het begin van de volgende week naar Dessie en het front vertrekken. Dit vordert de noodlge maatregelen om haar veiligheid te verzekeren". WASHINGTON, 13 Januari. (A.N.FJ Het federale hooggerechtshof heeft vandaag de be slissing geveld, dat een totaal bedrag aan zg. progressing taxes van 300 mllUoen dollar aan de belastingbetalers moet werden terugbetaald. Dit zijn de belastingen, die op grond van de vorige week verworpen Agricultural Adjustment Act geheven waren. Stand op Dinsdag 18 uur vna. TOM Vorige stand 78U Bon Fransche teenlng in OasoierOamT Na de vliegramp van de Ooievaar; pleidooien voor het Hzagsche Gerechtshof betreffende een schade vergoedingskweskie. de be ul tsch- Uit Asmara wordt vernomen, dat de meeste Erythreaansche inboorlingen, die in staat zijn wapens te dragen of werktuigen te hanteeren door de Itallaansche autoriteiten zijn gemobili seerd. Met volle kracht wordt thans gewerkt aan het bouwen van een brug over de rivier Mareb, welke Erythrea van Ttgre scheldt, in verband met het komende regenseizoen. MAKALLE, 13 Jan. Van Itallaansche sjjde wordt medegedeeld, dat muiterij a®o rij" uitgebroken onder de troepen van Ras Moe- loegneta tengevolge van schaarschte aan levensmiddelen en slechte behandeling. Do bemiddeling van de stamhoofden was niet voldoende om de muiterij te onderdrukken; 88 muiters moesten worden opgehangen en Te Genève is niets bekend omtrent een Bel gisch voorstel een commissie naar Abessinië te zenden, teneinde de kwestie van een voiken- bondsmandaat te bestudeeren. Tenzij Musso lini bereid is aanmerkelijk in te binden, gelooft men niet, dat hij tevreden zal zijn over een plan van een volkenbondsmandaat. dat Italië niet in groote mate de contróle over Abessinië geeft en men gelooft, dat noth de Negus, noch de statenleden van den Bond, een dergelijke In lossing goed zouden keuren. Men doet hier op merken, dat elk Volkenbondsmandaat op twee punten moet worden gebaseerd: le. absolute ge lijkheid in mandaat voor alle mogendheden, zonder speciaal voorrecht voor Italië of iemand anders; 3e. de Itallaansche troepen moeten van Abessinischen bodem worden teruggetrokken. Nieuwe Abessinische aanval aan het Noordelijk front? Regenseizoen in Tigre reeds begonnen. Tot vicaris-generaal van den Bisschep van Haarlem Is benoemd de Hoogeerw. heer Mgr. Th. W. Pichot. De Hoogeerw. heer L. A. A. M. Weeterweudt, ple baan der kathedrale kerk te Haarlem, ia be noemd lot pastoor te Noordwtjkerhout. Jubileum van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmployeeeden .St. An tonias'. De gemeenteraad van Addis Abeba heeft voor schriften Inzake maatregelen tot bescherming bij luchtaanvallen doen aanplakken. Zjj wier huis omringd is door een tuin moeten loopgraven graven, twee meter diep en 65 c.M breed. Deze Igopgraven moeten ten minste 15 meter zijn verwijderd van steenen hulzen. Zij, die niet de beschikking hebben over een tuin De correspondent heeft vele in de nabijheid van de Itallaansche grens gelegen dorpen en steden van Noord-Tlrol bezocht en publiceert een deel van de verhalen der deserteurs, die onder moeilijke omstandigheden over de met sneeuw bedekte Alpenpassen gevlucht zijn. Hij geeft vervolgens een uitvoerige beschrijving van de militaire maatregelen der Italianen iÈ Zuid- Tlrol en schrijft, dat de grensdorpen vol zijn ADDIS ABEBA, 13 Jan. (Reuter). Men hoort hier weinig nieuws over de militaire operaties, doch bet gerucht houdt aan, dat de toestand voor de Italianen bij Makalle niet gemakkeltfk zou zijn. Verder gaat het gerucht, dat de Abea- slniërs een aanval op groote schaal aan het Tigre-front voorbereiden; honderden muilezels met levensmiddelen zijn van Addis Abeba naar Dessie vertrokken en kort geleden hebben de autoriteiten te Addis Abeba nieuwe recruten ge mobiliseerd en zoodra zjj gewapend zijn, zullen zij onder commando van den Fitaorari Zellaga naar het front vertrekken. VATICAANSTAD, 13 Jan. (Stefani) De „Os- servatore Romano” publiceert het Volgende communiqué: Het Zweedsche dagblad „Dagens Nyheter” heeft een Interview gepubliceerd van zijn Turijnschen correspondent met betrekking tot de houding van de Katholieke Kerk en den Stoel ton opziebto WH XtoUMDAciv* ROME, 13 Jan. (Reuter). Maarschalk Bado- güo telegrafeerde het 95ste legerbericht. dat als volgt luidt: „In Danakll heeft de luchtmacht een verkenningsvlucht gemaakt boven de streek van Teroe. Op het noordelijk front zijn alle pa trouilles in actie.” Ras Desta sou de verzekering hebben gegeven aan het front bij Dolo te kunnen stand houden. Op advies van ras Desta zou de negus de mobilisatie hebben gelast van 300.000 man, welke bestemd zouden zijn voor de zuidelijke pro vincies. In de kerken te Abbis Abeba is een procla matie voorgelezen, waarin gewaarschuwd werd voor de mogelijkheid van een Italiaanse ben luchtaanval op Addis Abeba tusschen 23 en 34 Januari, ALEXANDRIE, 13 Jan. (Reuter) Bf het ondersoek naar de oorzaak van het ongeluk met de „City of Khartensa* ver klaarde de piloot, dat op 388 meter hoogte plotseling alle drie de motoren weigerden. Op het vliegterrein bij Massaoea is Zater dagavond een Itallaansche bommenwerper met drie man aan boord bij een gewone oefen- vlucht door onbekende oorzaak verongelukt. De bemanning kon niet meer bijtijds gebruik maken van de parachutes. Alle drie zijn om het leven gekomen. De Nederlandsche Roode Kruis-ambelanee In Abessinië aal hl bet begin dsuer wrok naar het front vertrekken. LONDEN, 13 Jan. (Reuter.) Ondanks de scherpe van Itallaansche zijde gepubliceerde démenti’s van de Engelache berichten over ge beurtenissen in Zuid-Tlrol, publiceert de „Eve ning Standard” groot opgemaakt een verslag van zijn specialen correspondent Grloe uit Innsbrilck, waarin o.m. verteld wordt, dat bet aantal mannen, die zich onttrokken hebben door te vluchten aan dienstdoen in Abessinië, toeneemt Tegen dit gevaar, dat belaas geen spookbeeld is, gaan de naties samen. Zij meten haar krach ten, zoeken bondgenootschappen, in de hoop, dat ook zij, waar eendracht kracht maakt vrees kunnen inboezemen, en zoo noodlg over winnen. Deae voorzorgen zijn ongetwijfeld gewettigd. De vrees zal steeds voor de openbare en parti culiere misdadigers het begin der wijsheid blij ven. En de macht zal steeds, zoolang de men- achen menschen bleven, een der beste bewa kers van het recht blijven. Maar het is ook waar, dat deze gewettigde voorzorgsmaatregelen een veel makkelijker suc ces zouden hebben en dat hun voor de volken zoo drukkende gewicht veel lichter zou zijn, als de atmosfeer, welke wij allen Inademen, meer doordrongen was van de ideeën van rechtvaar digheid, liefde, broederlijke samenleving; als w|j er eenvoudigtoe konden besluiten elkaar oprechter lief te hebben.” De in het buitenland de ronde doende be richten over nieuwe vredesvoorstellen, die aan of door Italië gedaan zijn ter belegging van bet Italiansch-Abesslnische conflict, of die bin nenkort gedaan zouden worden, worden van bevoegde Itallaansche zijde ongegrond en ver zonnen genoemd. Het in verband met deze ge ruchten geuite vermoeden, dat de Engelsche ambassadeur Sir Eric Drummond zijn terug keer naar Rome, die bepaald was op 40 Januari, eenlge dagen zal vervroegen, wordt eveneens tegengesproken. PRAAG, 13 Jan. (AJIJ*.) Marlene Dietrich is alhier aangekomen, naar men zegt om uit te rusten en de nachtmerrie te ontvluchten van de bedreigingen, die de Amerikaansche bandieten voortdurend tot haar richten. Morgen zal een sespenoons Fokker-vüegtulg van het Zweedsche Roode Kruis Addis Abeba verlaten om naar het zuiden te gaan, teneinde te zoeken naar de kleine Zweedsehe ambulance, die bestaat uit vier Zweden onder leiding van dr. Agge, van wie men gedurende zes weken niets beeft gehoord. Zjj verlieten Mogalo met een klein radlo- apparast, om in de provincie Ball te werken en men vreest voor hun welzijn, te meer daar be richten zjjn ontvangen, dat dit gebied hevig door de Italianen is gebombardeerd. Aan boord van het vliegtuig bevinden zich dr. Eric Smith en pastoor Svertson. moeten hun loopgraaf maken langs den weg. Als voorzorg tegen brandbommen moet ieder bij zijn woning 10 zakken zand hebben staan. Technici van de gemeente staan den bewoners ter beschikking om raad te geven of plannen op te stellen voor het aanleggen van schuil plaatsen. In geval van een aanval moet een ieder zoo snel mogeljjk dekking nemen In de naastbij gelegen schuilplaats'en zjj. die te ver zijn verwijderd, moeten in sloten, greppels of de bedding van kleine riviertjes gaan liggen. Deze voorschriften zijn in grooten getale over al in de stad aangeplakt. BUREAUX i HOf 6, ALKAAAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per'kwartaal voor Alkmaar. f 1- Voor buiten Alkmaar i f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondaasblad f 0.60 hooger In antwoord op vragen van den coroner, ver klaarde de piloot, dat binnen een minuut na hét uiteenden van het draadloos bericht, dat hij ging landen, alle motoren ophielden te functlonneeren. Het zicht was goed. ,Jk begon te dalen en in 15 seconden raakte het toestel het water”. PARIJS. 13 Jan. De Aartsbis schop van Parijs, Kardinaal Verdier, heeft Zaterdag een rede gehouden, die diepen indruk heeft gemaakt op de openbare meening, tengevolge van de rechtstreekache veroordee- ling van den oorlog, die daarin ver vat is. Kard. Verdier verklaarde, dat hjj de ernstige problemen van dezen tijd nog slechts enkele dagen gele den met den H. Vader besproken had. -z Dit perspectief Hgt niet meer in een ver verschiet. De menschen van deze generatie nemen een diepe wijziging in de realiteit der wereld waar. Het huidige conflict, hetwelk zich aanvan kelijk tot een verre streek van Afrika scheen te moeten beperken, heeft de geheele beschaaf de wereld in beroering gebracht. Door dit con flict beleven we allen benauwde oogenbllkken. Wat is er dan gebeurd? SAARBRUECKEN, 13 Jan. (DJfH.) Ter feestelijke herdenking van het feit, dat het thans een jaar geleden is, dat het Saargebied weer bij het Dultsche Rijk werd aangesloten, is op den Wartburg een betooging gehouden, waarbij gouwleider Bürckel een redevoering heeft gehouden. v Spreker zelde hierin os. dat bet aantal werk- looaen gedaald was van 53000 tot 35000 en dat het religieuze en kerkelijke leven volkomen on gestoord is gebleven. Ook Rijksminister dr. Frick voerde het woo.d. Spr. ving aan met een schildering van de stem ming om den strijd van een jaar geleden. De overwinning in het Saargebied aldus ging hij daarna verder was bet historische begin van bet jaar 1935, waarin dank zij den vooruit stonden blik van Hitler het Dultsche volk de militaire vrijheid hergeven werd. Ond scherming van zijn weermacht kon land rustig zijn vreedzaam opbouwwerk te mid den van een wereld vol onrust voortzetten. Wie terugblikt zal zien, boe het vaderland in zijn ontwikkeling vooruitgegaan is. hoe alles over wonnen is, wat zich aan het opbouwend werk in den weg stelde. Deze moeilijkheden zijn snel ler overwonnen dan de regeering zelf had ver wacht. De aansluiting van bet Saargebied is voltrokken. Thans wachten nog de volgende taken op een optoMtog; bet overbrenger W» <kn «tet van BERLIJN, 13 Jan. (ANF.) Ter gelegenheid van de herdenking der bevrijding van betSaar- gebied maakt de rijksminister van opvoeding bekend, dat Saarbruecken in den herfst van 1936 een hoogeschool voor leeraarsopleiding aal krijgen. De nieuwe hoogeschool moet een mid delpunt van het cultureels leven in het Saar gebied worden en Dultschland in bet uiterste Westen van Jaet rijk vertegenwoordigen. het Saargebied van de Fransche naar de Dult sche markt, het aanpassen van loonen en prij zen aan het rjjksgemlddelde en ten slotte de reorganisatie en vernieuwing van de Baarland- sche economie door groote werkverschaffingen. Eerste principe was en Is zooveel werklooeen aan het werk te zetten als met de aanwezige mid delen economisch mogelijk is. Spreker besloot zijn rede met de woorden: Tusschen vandaag en 13 Januari 1935 ligt voor het Saargebied en voor ons allen een jaar van harden en met succes bekroonden arbeid. God behoede mij er voor de middelen, waar naar onze regeeringen, en In het bijzonder de Eransche regeering gegrepen hebben, slecht te beoordeelen. <- Hoe zouden wij het bovenmenscheljjk werk en de bewonderenswaardige belangeloosheid niet verheerlijken, waarmede de Fransche staatslle- «ton den wereldvrede pogen te bewaren? Maar de oplossing van een acuut conflict ka» onze verpliabtingen niet pltputtey SAARLAUTERN, 13 Jan. tA.NFJ De stad Saarlouis is met de omliggende gemeenten Llsdorf, Plkard. Schönbruch en Fraulautern vereenlgd tot een nieuwe gemeente Saarlau tem, soodat de naam Saarlouis is verdwenen Oorlog, aldus zelde Kard. Verdier, is in de theologische beteekenis van bet woord een stompzinnige of onredelijke daad, aangezien hij niet kan doen, wat van hem geëischt wordt, d.wx. een recht vestigen of verdedigen. Hij is zelfs erger geworden sedert wetenschappelijke uitvindingen en de omvang van moderne con flicten zijn vernietigende macht bijna einde loos vergroot hebben. Meer dan ooit moeten wij derhalve verklaren, dat oorlog alleen wet tig kan zijn in één geval dat van wettige verdediging. Wanneer een oorlog wettige verdediging wil zijn, moet een land onrechtvaardig worden aangevallen; een dusdanige onrechtvaardige aanval moet een natie bedreigen met werkelijke physieke en moreele vernedering; en er moe ten geen andere manieren van verdediging be staan. Aldus is de wijze en omvattende leer van de Kerk over dit onderwerp. Over deze teer houdt de Paus, die met zooveel gezag het let van dé Kerk bestuurt, naijverig wacht. met soldateii en gewapende politie. Op vete plaatsen zijn nieuwe kazernes gebouwd. Vooral sterk is de contróle op den Brennerpas. Se dert het uitbreken van den oorlog zouden zich meer dan 10.000 deserteurs aangemeld hebben bij de organisaties voor het verstrekken van hulp, hetgeen duidelijk zou blijken uit de lijs ten deser organisaties. Refereerende aan het van Itallaansche zijde uitgegeven démenti betreffende de berichten over de muiterij onder de troepen van het voor Abessinië bestemde Alpenregiment, geeft de correspondent verslag van een onderhoud met een persoonlijkheid, die verantwoordelijk is voor de verhindering van verdere moeilijkheden. De verklaringen van dezen persoon bevestigen de reeds vroeger verschenen verslagen. Mk van haar, en bet is begrijpelijk, wil tegenover het ontzettende onbekende zich op de allereerste plaats het Integrale bezit van zijn goederen en zijn voorrechten verzekeren. Het instinct van zelfbehoud ligt diep in alle wezens, of zij staten of eenlingen zijn. En is daaruit niet den laatsten tijd het zoo veront rustende verschijnsel voortgekomen: dat vol ken, zonen van de revolutie, zich aan een dictatuur of een quasl-dlctatuur overgeven, waarvan een der karakteristieken juist is, dat die naties zich isoleeren, en haar grenzen tot in het exces gevoelig maken? Deze instinctieve en gewelddadige reacties kunnen echter niet definitief zijn. De feiten zullen sterker zijn dan de menschen. Op de snelle belling, waarop de moderne uitvindin gen dé menschheld geplaatst hebben, kan zi! niet meer tot staan komen. In voortgezet tempo, dat de gebeurtenissen weliswaar kun nen vertragen of versnellen, gaat zjj naar een nieuwe orde.Nvaarin, goedwillig of met geweld, de samenwerking tusschen de volken de nor male voorwaarde voor elke activiteit zal zijn. WASHINGTON, 13 Jan. (AJl-PJ Ben speciale MBMMtb van dertien WBMBtgRMg heeft Za terdagmiddag een resolutie aangenomen, waarin een plan opgenomen 11 ter vervanging van de A-A.A. Aan het Tigre-front regent het reeds 14 uw; men zegt, dat het regenseizoen is be gonnen. Men kan dit op de volgende wijze ver klaren: het is thans bet regenseizoen in de oootelfjke vlakte, ivx In het gebied van Massoea. Groote wolkenformaties verplaat sen zich op verschillende hoogten, zelden evenwel meer dan 2000 meter. Gisteren dreef een hevige wind de wolken tot 2408 meter in de richting van Asmara. De piloot Wilson verklaarde, dat hij het toestel, toen de snelheid nog 130 KM. per uur bedroeg,, de juiste langshelltng gaf, om te kunnen dalen, doch plotseling staakten ae motoren hun werk. Het duurde slechts korten tijd, of de machine had daarna weder den juisten stand voor deglijvlucht aangenomen, en ruw geschat had hij 30 meter hoogte ver loren voordat de goede helling verkregen was. De glijvlucht was normaal, slechte een weinig steller, daar de motoren niet draalden. HU kwam toen binnen 15 seconden met een slag op het water neer, zoodat de hoop, dte hjj ’ot dusverre gekoesterd had. om nog behouden te kunnen landen, niet verwezenlijkt werd. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD- i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1