ONS BLAD Vittorio Mussolini in gevaar Brutale kerkdief stal in Weenen De strijd om Aksóenr Makalle 11 n I en I Het nieuws van heden Japan verlaat de vlootconferentie 1 I De Fransche Kamer Japan en China DE BAROMETER 4 r Spanning in Egypte GO UDEN KETEN GESTOLEN JOH. LAUWERS 1] RAS SEYOEM BEDREIGT AKSOEM r V II De H. Vader niet ziek Men blyft op alles voorbereid 1 e Ongeregeldheden in fl «A i Parlementaire werkzaamheden hervat; Bouisson wederom Kamervoorzitter Drie afgevaardigden ontvoerd by de verkiezingen Beroep Hauptmann’s advocaat verworpen Levensloop van den Heilige De Britsch-Fransche samenwerking Het vliegtuig van den zoon van den Dace door een granaat getroffen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Van het lijk van den H. Josaphat, Russisch martelaar, tydens den wereldoorlog naar Weenen gebracht Kingsford Smith niet dood? Dz sneeuw heeft te Garmisch-Parten- kirchen lang op zich laten wachten. De eerste buien zijn thans tot groot genoe- pen pan de sJd-Uefhebbers gevallen PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER 1 Italianen hebben met brand- en gasbommen de stad Sokota vrjjwel geheel verwoest De Negus spoedig naar het front? Japansche pers meldde reeds de mislukking Vlieger zelf ongedeerd geland VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Da organisatie dar bazatta gebieden Da overeenkomst by een aanval op de Britsche vloot Het vierde uitstel der zitting heeft geen ineenstorting kunnen voorkomen I WOENSDAG IS JANUARI 1936 AÖVFRTENTIEPRIJZB4 Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 NkVWLWWMIll llllltlfM Bouisson NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I k r’ w’ I Da ties o o 1 - MO PS 0 I WWaaiH 19 nr VJSU jfJ4 Verige stead WJ i Voorstel van Japan aan China tot een offensief en defensief verbond? Nieuwo Staatateening, groot f ISO milUoen k 4 pet. tegen een koen van 99 pet. sal woeden uitgeac breven. f r i i de ita- om TRENTON, 14 Jan. (Reuter) Het beroep van den verdediger van Bruno Hauptmann op de habeas corpus-wet is verworpen. CAIRO, 14 Jan. (D.N.B.) Er blyft hier een gevoel van politieke spanning hangen. Men is er van overtuigd, dat Engeland den oorlog niet wil. maar siet toch, dat voorbe reidingen noodsakeitfk zyn met het oog op de onberekenbaarheid van de Italiaansche politiek. leta dergelfjks schjjnt de Britsche Hooge Commissaris ook te hebben verklaard in intiemen kring. In marinekringen verklaart men, dat de con ferentie onoverbrugbare tegenstellingen aan het licht heeft gebracht tussehen Japan en Enge land en de Vereenigde Staten, en dat dese op duidelijke wijze hadden dienen te worden opge- helderd. Men moet den toestand niet mooier trachten te maken dan hy is. De conferentie der vijf mogendheden is thans afgeloopen. en Japan heeft er geen direct belang bij, wat de vier mogendheden thans zullen doen. De geheele Japansche pers spreekt haar vol doening erover uit, dat een openbare breuk kon worden voorkomen, doordat de Japansche elschen in het geheel niet meer besproken zijn. sterkte van de scheepeeenheden ton doel had den. Ministers Deckers en GeUseen begiftigd Beef Peotoche onderscheiding. ASMARA. 14 Jan. (Stefani) Na een bom bardement van enkele dagen op Amba Arra- dem bereikten Italiaansche vliegtuigen Avaci, waar zy werden ontvangen met geweervuur en vuur uit luchtdoelgeschut.- Het toestel van Vittorio Mussolini, epi soon van dea Duee, werd door een granaat te de cabine getroffen, een deel van de mi trailleur werd weggeeehoten en verschei dene andere instrumenten werden svenessta beschadigd. Tien personen werden door het, gas blind, terwyi vele anderen ernstige brandwonden op liepen. De Marla-kerk is totaal ^vernield. De bommen vielen op het bedehuis juist op het oogenblik. dat daar vele geloovlgen aanwezig waren. Tien kerkbezoekers zouden letteriyk in stuk ken zyn gescheurd, terwijl acht anderen zwaar gewond werden. De in het oog vallende wijze, waarop van het onderhoud gewag wordt gemaakt, doet vermoeden, dat het plan de vervanging be oogt va'n het tegenwoordige negen-mogend- hedenverdrag door een ChlneeschJapansch verdrag, krachtens hetwelk Japan alleen de Integriteit van China zou waarborgen. Hoezeer men algemeen het gevoel heeft, dat voorbereidingen wel eens niet overbodig kunnen biyken, wordt wel getoond, door de omstan digheid. dat de vrouweiyke leden van de Brit ache kolonie opgeroepen zyn vrijwillig cursus- Ongetegeldheden by de verkiezingen in de Boe- kowlna. Als door een wonder bleef Vittorio self evenwel ongedeerd. Hy wist het koestel in zyn macht te houden en naar het vliegveld t^Q^^^aefïlen. h Da NUd. Elftolspeter Puck van Heel te Rotter dam gehuldigd. LONDEN, 14 Jan. (Reuter) De Japansche delegatie beeft thana definitief besloten de vlootconfe- rentie te verlaten. Men tenet nog niet of enkele waarnemers zullen worden belast met bet volgen van de op het oogenblik gevoerde be sprekingen. sen te volgen voor verpleging van zieken en gewonden. Ook zyn voorbereidingen getroffen om de vrouwen en kinderen der Britache kolo nie zoo noodlg snel te kunnen overbrengen naar Luxor, aangezien in geval van oorlog luchtaanvallen op Alexandrië en Cairo moge- Ujk geacht worden. LONDEN. 14 Jan. (Reuter.) Ben waarzegster heeft verklaard, dat de bekende vliegenier Kingsford Smith, die boven de Bengaalsche Zee Is verdwenen, niet dood Is, doch zich op de koraalbank Bencolen bevindt, in de nabyheld van Sumatra. Aan den anderen kant acht men hier de kan sen der Italianen in Abesslnlë zeer slecht. In toonaangevende Egyptische kringen heeft men van den aanvang af de opinie doen hooren, dat het den Italianen niet gelukken zou militair een eclatant succes te bewerkstelligen. Thans hoort men deze meening vaker en algemeenei verkondigen. Ook in Engelsche kringen komt men meer en meer tot dese opvatting en spreekt men de hoop uit, dat de militaire ont wikkeling In Abesslnlë er wellicht toe zal be dragen Egypte voor conflicten te behoeden. Uit hetgeen vandaag alhier verluidde, kan aks het waarschijnlijkste- gemeld worden, dat de positie van Aksoem voor de Italianen in derdaad moeilijk houdbaar schijnt te worden. Zoo wordt gemeld, dat de linkervleugel van het Noordeiyke Abessinlsche leger aan de Westzijde er in geslaagd is voorby de stad te trekken en zich thans op 10 K.M. achter den rug van den vyand, die hier gelegerd is, be vindt. Wanneer dit waar blijkt, is dit een be richt van groot belang, aangezien dan de ver zorging van het garnizoen van Aksoem met levensmiddelen en munitie door de Abessl- niërz sou worden afgesneden. Verder wordt ge meld, dat Ras Seyoem met zyn troepen den berg Galila, op 30 KM. ten Zuid-Oosten van Aksoem bereikt heeft, zoodat een aanval op dg HeiHgo Stad gericht kan worden ram twee kanten tegelijk, hetgeen tot een beslis send gevecht sou kunnen leiden. Binnenkort zullen de bezette gebieden op hetzelfde beschavingspeil worden gebracht als Eritrea. :n werden Ingericht te it en Makalle en elders, druk door de inboorlin- worden thans medische die de zieken in de Zelf hoop Ik direct na het Tlrket-feest het Koptlsche Driekoningenfeest te vertrekken, dwz. 30 Januari. Bid voor de soldaten." Hetoschynt, dat de keizerin en tal van hoog- waardlgheldsbekleeders zich verzetten tegen het vertrek van den Negus, doch dese schynt vast besloten te zyn, naar het ffont te vertrekken. Mocht de Negus vertrekken, dan zou diens jongste zoon, prins Makonnen, die op bet oogenblik te Dessie vertoeft, nsar Addis Abeba terugkeeren. Naar aanleiding van het derde eeuwfeest van den heilige werden in November '1923 zijne reli kwieën in plechtige processie onder deelneming van heel het Oostenryksche episcopaat naar dn SL Stephanusdom gebracht en voor de geloovi- gen ter vereerlng uitgesteld. Dan kwamen zetn de nieuw-gebouwde grafkapel van de St. Bar- de bouwprogramma's en een llmiteerlng der barakerk. waar op 7 dezer de diefstal plaats vond. - Nader wordt hieromtrent gemeld, dat de be treffende politicus, Nagano, heeft voorgesteld, dat onder een dergeiyk verdrag Japan'aan China waarborgen verschaft tegen „inmenging van niet-Aziatlsche Invloeden", terwyi Japan het initiatief zou nemen voor de bevordering van de Chneeache industrieën. De Japansche delegatie verklaarde in afwach ting te verkeeren van verdere aanduidingen van Tokio op sommige punten. In deze gisteren tussehen de Engelsche en de Japansche dele gatie gehouden bespreking is in geen enkel op zicht gebleken, dat de Japanners bereid zyn hun oorspronkelijken elsch Inzake een gemeen schappelijke maximum-bewapenlngsgrens der vlootmogendheden te matigen. De marine-cor respondent van de Morning Post meldt, dat het Japansche verzoek voor nieuw uitstel der zit ting zyn oorzaak vindt in een waarschuwing van 'Engeland, volgens welke Japan de verantwoor ding zou moeten dragen voor een mislukking der conferentie. Speciale edities van de bladen té Tokte vermeldden reeds het „afbreken der vloot- conferenUe", wegens het alttreden van Japan. LONDEN, 14 Jan. (Reuter) De Japanache delegatie zal morgen officieel, met opgaaf van redenen, mededeelen, dat zy zich van de vloot- conferentle terugtrekt. Vennoedeiyk sullen de besprekingen tussehen de vier overige mogendheden worden voort gezet. Fransche Kamer hervat haar parlementaire werkzaamheden; Bemizson wederom tot Kamet- Te Saarbrücken werd het plein voor het schitterend verlichte raadhuis, ter gelegen heid van het eerste herdenkingsfeest der hereeniging met Duitschland, de naam gegeven van „plein van het Duitsche pront” 'Ui PARIJS, 14 Jan. (Reuter.) De hervatting der parlementaire werkzaamheden In de Kamer heeft zich hedenmiddag heel kalm afgespeeld, daar deze eerste zittingsdag alleen gewyd was aan de verkiezing van de leden van het presi dium der Kamer. Behalve den voorzitter moes ten zes vice-voorzitters en twaalf assessoren ge kozen worden. Tot senioren-president, die tot het einde der verkiezingen de zitting zal lelden, werd de afgevaardigde van het departement van de Seine en vroegere voorzitter van den Paryschen gemeenteraad Maurice le Corbeiiler gekozen. In zyn openingstoespraak wees de nieuwe voorzitter op de groote door de overstroomin- gen aangerichte schade in vele provincies en op het feit, dat de vrede in gevaar verkeert. De Franschen willen geen oorlog. Daarover zyn allen het eens, maar of dezelfde eensgezindheid bestaat over den blnnenlandschen onvrede In den politleken en socialen stryd? Spr. rl afgevaardigden op te denken aan een s hervorming en maatregelen te overwege met de verkiezingen een vertegenwoordig bereiken van het land, welke meer In ov< stemming is met de algemeene belangei Frankryk. - j Bouisson werd met 319 van de 387 ste herkozen tot voorzitter van de Kamer. Er was geen tegencandldaat gesteld. Daarmede is Bouisson voor de zestiende maal voorzitter Van de Fransche Kamer. BUREAUX, HOF 6, ALKMAAR TsWoon Administratis 4330, Radactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS, Rsr kwartaal voor Alkmaar 2,- Voor button Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Het besluit van de Japansche delegatie zich terug te trekken van de Londensche vlootcon- ferentle heeft in Parysche offlcleele en diplo matieke kringen een zekere opwinding veroor zaakt Men betreurt het besluit van Japan, aangezien daardoor een der sterkste vloot- mogeedheden uitgesloten biyft van eventueele overeenkomsten. Ook maakt men zich be zorgd over bet lot van de Fransche voorstellen, die een jaariyksche mededeellng betreffende Japansche delegatie sal heden officieel mededeelen. dat sU zich van de vtootewnferen- tie teragtrekt. Dit vierde uitstel van de oorsprontoeiyk op Vrijdag JJ. vastgestelde zitting beteekende een nieuwe poging om de dreigende ineenstorting van de conferentie op het laatste oogenblik te voorkomen. Tot het uitstel werd Maandagavond besloten, na een bespreking van twee uren tus- schen de Engelsche en de Japansche delegatie, waaraan ook minister Eden deelnam. totdat de Russische gouverneur Gromek bp 33 Mei 1873 bevel gaf, de relikwieën van den heiligen martelaar onder leiding van een afge vallen priester door gendarmerie en militairen te doen verwijderen. Eenige moedige katholieke mannen voorkwamen de autoriteiten en begroe ven in den nacht het lichaam van den heilige op een veilige plaats. Zoo vergingen tientallen van jaren tot de oorlog uitbrak. Ten slotte wordt hier nog medegedeeld, dat Italteansche bombardementsvliegtuigen vandaag eb< aanval hebben gericht op So kota, de grootste stad ten Noord-Westen van Dessie. Tien toestellen wierpen o brand- en gasbommen uit en slaagden er In de stad vrijwel geheel te verwoesten. De werkloosheid In de laatste week van Decem ber gestegen. De Kon. Paketvaartmaatschapp^ gaat drie schepen bouwen. De Officier van Justitie heeft f ZSO boete ge. eischt tegen den voorzitter van bet R.K. Werk liedenverbond wegens beleediging van de N. S. B. BOEKAREST, 14 Jan. (Reuter). By ver kiezingen in Boekowlna werden drie afgevaar digden vaMMle Nationale Boerenparty ontvoerd door vertegenwoordigers van de Chrlsteiyk- Nationale Party en met een auto naar een dorp diep In Boekowlna gebracht. Na enkele uren slaagden de autoriteiten er in sporen van de ontvoerden te vinden en ben te bevrijden. In verband hiermede werden 71 personen gearresteerd, hun wapens werden in beslag ge nomen. De gestolen gouden keten is een geschenk van aartshertog Wilhelm, aangeboden aan de Grieksch-katholleke kerk naar aanleiding van de overbrenging der relikwieën van den H. Jo- saphat uit Rusland naar Weenen tydens den oorlog. Aartshertog Wilhelm gold toen nog als pretendent naar den Poolschen troon ingeval van een Austro-Poolsche oplossing van de Pool- sebe kwestie. Het einde van den wereldoorlog maakte een einde aan deze kwestie. Du heilige blsachop Josaphat Kuncewltsch stierf op 13 November 1633 In Witebsk als mar telaar onder de handen van fanatieke Schiama- tleken. In 1643 werd hy zalig, In 1867 heilig ver klaard. Een stroom van geünieerde katholieken trok na de heiligverklaring uit heel Rusland naar het heiligdom van SC. Josaphat te Blala, n.Mel 1916 werd het Russische Blala door de Dultschers ingenomen. By een zekeren boer (van Blala) werd 'n Duitsche onderofficier in- gekwartierd. De boer moet een goeden Indruk gekregen hebben van den man en vroeg hem dan: „Ben jy orthodox (scheurmaker) of Ka tholiek?" Op het antwoord van den soldaat, dat hy katholiek was, verklaarde dan de boer: .Ik zie het. En nu wil Ik je in een geheim inwyden. Hier In myn schuur ligt de H. Josaphat be graven, dien de Russen in 1873 van ons wilden stelen.” De onderofficier verwittigde het dom kapittel van Lemberg, dat een vakkundige com missie zond en zich overtuigde van de waarheid der mededeellng van den bewusten boer. Met inwilliging van de Duitsche militaire overheid werden dan de relikwieën van den heilige over gebracht naar de geünieerde Orieksch-katho- lieke St. Barbara-kerk, waar ze in de met groen fluweel overtrokken kist, voorzien van het mi litaire zegel, op 17 Juli 1916 aankwamen. Eerst een jaar later werd de kist door een commissie onder leiding van den Ukraïnischen metropoliet, graaf Sceptycky, geopend. Het iyk bleek vry goed bewaard en de dokters konden zelfs nog de met een byi toegebrachte doodeiyke wonde aan bet linksche oor constateeren. Het omophorion (bovenkleed) droeg in goed geborduurde letters de afkorting van: Josaphat Kuncewltsch. aartsbisschop van Polocz. De lin kerhand ontbrak. Deze was tydens het proem Van heiligverklaring naar Rome overgebracht. Deze merkwaardige verklaring, aldus seint Reuter, zou afkomstig zyn van een Nederland- sche waarzegster. Het desbetreffende bericht zou door den Brltsahen gezant te Den Haag aan het Foreign Office zyn doorgezonden. ASMARA. 14 Jan. Van Italiaansche zyds wordt medegedeeld: In verband met het be stuur van de bezette gebieden zyn verschillen de problemen gerezen inzake de veiligheid en het vergoeden van schade, ontstaan door den oorlog, vooral door den vyand, die by het te rugtrekken alles vernielde. De Italiaansché autoriteiten doen alles om de bevolking te bevoordeelen, die loyaal biyft aan Italië. Hulp in geld en naturp is verleend, vernielde ..12,voor igd werden bpgericht en snel Italre inrichtingen Ingericht, ren, waarvan de hygiënische itanden zeer betreurenswaar- Wat Makalle betreft, in de hoofdstad deden Dinsdagmorgen wederom geruchten de ronde, 'die met stelligheid den val der stad wisten te melden. Hieraan werd toegevoegd, dat de Ita- Mnen langzaam uit de voorste stellingen te rugtrekken, zonder meer strijd te leveren, aan gezien de verzorging der troepen met levens middelen en munitie door den uiterst slechten toestand det wegen achter Makalle het aan gaan van groote gevechten onmogeiyk maakt en deze gevechten by een standhouden niet vermeden zouden kunnen worden. VUegtalf van den zoon van Mussolini door een granaat getroffen; hijzelf bleef ongedeerd. Br woedt een hevige strijd om Iktion on Makalle; Ras Syoem bedreigt Aksoem van twee kanten; Sokota door de Italiaansche vlieg tuigen vrijwel geheel verwoest. <X)NDEN, 14 Jan. (Reuter). De diplomatieke correspondent van de Dally Telegraph schrytt, dat df Britsche en de Fransche generale staf, voor het geval de Britache vloot in de Mld- dellandsche Zee mocht worden aangevallen, zyn overeengekomen, dat: le. Engeland het recht zal hebben gebruik te maken van de Fransche vlootbases, dokken en werkplaatsen; r 2e. Frankrijk sal twee lichtingen dienstplich tigen oproepen; 3e. de seindiensten van de Fransche iucht- macht zullen ter beschikking van Engeland worden gesteld, teneinde zoo spoedig mogeiyk voor een op handen synden luchtaanval te kunnen waarschuwen. Ook de oase Anele aan het Ogaden-front is vanmorgen gebombardeerd. Ht|- Is nog niet bekend of er slachtoffers gevallen zyn. Volgens eën onbevestigd bericht, zouden de Abessiniërs In de omstreken van Aksoem zich meester hebben gemaakt van een depót, waarin zich vier defecte vliegtuigen, benevens 12 met mitrailleurs bewapende motorrijwielen bevon den. Een tievettlglng van het feit, dat groote ope raties op het Tlgre-front op handen zyn, kan men voorts vinden In het f«it, dat de Negus vanuit Dessie aan den Aboena, het hoofd van «le Koptlsche kerx zou hebben geschreven: „Ik heb al myn soldaten naar bet front, gezonden. hulzen en kerken werden hersteld, scholen de Inlandsche jet werden vele sitn vooral voor kind) en geaondheldstoe dig waren. Geneeskundige Adoea, Aksoem. en steeds worden gen bezocht. Verder'') karavanen georganisee: meest afgelegen dorpen zullpn opzoeken. TOKIO, 14 Jan. (Reuter). Volgens het blad „Nltajl-Nltajl" heeft een leidende Japanache politicus gisteren in een Onderhoud met den dhi- neeschen minister-president aangedrongen op het sluiten van een offensief en defensief verbond tussehen China en Japan. De op vandaag vastgestelde zitting der Vloot conferentie was op verzoek van de Japansche delegatie opnieuw ultgesteld. (Van onzen Weenschen correspondent) -j-^ezer dagen werd op klaarlichten dag In de lorieksch-katholleke St. Barbarakerk (Post- gasse 2) tydens de Grieksch-katholleke Kerstdagen een brutale kerkdiefstal bedreven. De glazen schrijn, waarin zich de relikwieën van den Slavischen martelaar St. Josaphat bevin den, werd stukgeslagen en van het volle ornaat van den heilige een massief gouden ketting met crucifix geroofd. Biykbaar een werk van spe cialisten, die geen enkelen vingerafdruk achter lieten. ROME, 14 Jan. (Reuter) Het gerucht, vol gens hetwelk Z. H. de Paus door bronchitis genoodzaakt sou zyn het bed te houden, wordt voldoende tegengesproken door het feit, dat zyne Heiligheid Dinsdag verschillende audlën- heeft verleend. NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No.87 I 3 3 i ADDIS ABEBA, 14 Jan. (Reu ter). Nog steeds woedt de stryd om de beide steden Aksoem en Ma kalle in onverminderde mate voort en de gespannen verwachting om trent den afloop van deze-felle wor steling stijgt in de Abessinische hoofdstad meer en meer. Een on ophoudelijke stroom van overwin- ningsgeruchten houdt de opwin ding gaande, maar maakt het moei lijk een nauwkeurig beeld te krij gen van de actueele ontwikkeling van de strijdoperaties. Nader wordt gemeld, dat de ontvoerden zyn oud-minlster Saucuc Saveaunu, onderstaats secretaris Ghelmeganu en de kamerleden L«- pedatu, Constantlnescu en Serafinowltaj. De ontvoerders werden geleld door het Kamerlid Hobu. Een brigade politie en troepen werden ge zonden om de ontvoerden te bevrijden en de orde te herstellen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1