aan Generaal Graziani valt de troepen van Ras Desta 3 te heden Polens buitenlandsche politiek Het nieuws van De Londensche vlootconferentie STEUN AAN DEN VOLKEN BOND DE OVERBRENGING VAN PATER DAMIAAN EEN VERKLARING VAN ADMIRAAL NAGANO DE BAROMETER 4 ABESSINIËRS VERJAAGD EN ACHTERVOLGD i I JOH. LAUWERS Paris omgeslagen Vasconcelles bij Laval Dessie Uitbreiding? t Britsche ministerraad bijeen Een diplomatieke fout van Japan? Koning beschermheer van *t comité Treinongeluk in Engeland Exposé van minister Beek Italiaansch vliegtuig neergestort DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN NED. AMBULANCE IN ABESS1NIE f 2- 12.85 NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 88 ADVERTENTIEPRIJZEN: .Por lossen regel 20a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55a p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Weer 1OOO arbeiders naar Oost-Afrika VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS - Engeland versterkt de grenzen tusschen Egypte en Lybië. Engelsehe troepen door de woestijn op weg naar de grens Geen persoonlijke ongelukken Generaal Graziani vrouwen Twee dooden, 27 gewonden s meer van f t TQiKMö, 15 Jan. (Reuter). Volgens het agent schap Domei 1* men er In Japansche pouueae Voorloopig geen byeenroeping der Commissie van Achttien Japansche delegatie heeft zich Woensdag officieel teruggetrokken Graziani opent bet rffenaief tegen Ras Desta. Britsche ministerraad neemt Ueve beslissing Inzake bet P Indien na een nauwkeurig ondersoek moeten worden vastgesteld, dat het hier een handelwijze betreft, die nog duw de Lltausehe regeering wordt gevolgd, dan soa Polen Lltauen moeten beschouwen als een element, gevaarlUk voor den vrede. WARSCHAU. IS Jan. (Reuter) In de be- grootlngscommissie van den Sejm werd gisteren de legerbegrooting, ter hoogte van 768 millloen zloty of 34 procent van de totale begroot in* aangenomen. Kurkenfabriek ie Schiedam afgebrand. Het ligt In de bedoeling, het aantal keurings diensten van >1 tot 18 terug te brengen. Het mailschip „Cesare Battisti" hedenavond naar Oost-Afrika met schoolde arbeiders aan boord. ROME, 15 Jan. (Reuter) In bevoegde kringen ontkent men het uit Addis Abeba afkomstige bericht, dat de Abessiniërs zich van een Ita liaansch depót nabij Aksoem zouden hebben meester gemaakt, waar zij vier vliegtuigen en 12 met mitrailleurs uitgeruste motorrijwielen zouden hebben aangetroffen. Het mailschip „Cesare LONDEN 15 Jan. (Reuter). In de eerste sit ting van het Britsche kabinet na de Kerstva- cantie heeft minister-president Baldwin verslag uitgebracht ^ver de commissie voor landsverde diging, die gisteren en eergisteren met de ver tegenwoordigers van de weermacht vergaderde. In verband met het feit, dat Eden op 4e ko mende vergadering van den Volkenbond. Enge land voor het eerst alg minister van buitenland- de doelstellingen der Britsche politiek in Euro pa en de vitale belangen der Poolsche politiek. De houding, die Polen ten aanslen van het Oost-Afrlkaanache conflict aanneemt, Is vol komen objectief en gedesinteresseerd. Polens aandeel in de toepassing der sancties is een uitvloeisel van de verpMchtlng tot samenwer king met de andere staten, die bepaald wordt door de beteekenis van Polen op internationaal gebied. rAYGLOr 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER geen deflni- ■m-embargo. Spoorweg-ongeluk in Engeland; twee dooden. *7 gewonden. Reeds gedeeltelijk naar vertrokken Rome ontkent, dat de Abessiniërs. zich van een Italiaansch depot nabij Aksoem hebben meester gemaakt ache zaken zal vertegenwoordigen, is deze nisterraad van groot belang. Op de eerste pl is de kwestie van het petroleum-embargo sproken. Een definitieve beslissing dlenaangi de kan slechts worden genomen, nadat de kundlgen te Oenève hun meenlng bekend 1 ben gemaakt. Het Britsche parlement komt 4 Februari i bijeen en zal dan de veelomvattende wetge' de werkzaamheden moeten afhandeien, w thans eveneens m het kabinet zijn bespro Hierbij treden vooral de militaire kwesties den vóórgrond, in het bijzonder de Brit weermacht in de Middellandsche Zee en Eg en de veiligheidsmaatregelen voor de Bnt vloot in verband met de toepaslng van de st ties. Pas 20 Januari zal men een besluit nemen over de al dan niet doelmatigheid van een bfj- eenroeplng der Commlssle-van Achttien of van de Commissie van-Dertien, welke, zooals men weet, tot taak heeft het Italiaansch-Abessl- nisch conflict op vreedzame wijze bij te leg gen. Stand up Duwderdag 18 aar vju. 7Mj Vurigs stand 787.4 kunnen we nog melden, dat het Belgische Gouvernement, dat Pater Damiaan officieel wil vieren als een na- tionalen held en den Belgischen consuls van de havenplaatsen, die het stoffelijk overschot van Pater Damiaan zal aandoen, tijdig zal verwit tigen, opdat dezen aan den grooten doode eere kunnen bewijzen. LONDEN, 15 Jan. (Reuter). In de nabijheid van Shrlvenham in het graafschap Berks is vanmorgen vroeg een personentrein in botsing gekomen met een kolentreln. De locomotief en de eerste drie wagons van den personentrein ontspoorden en werden vernield. Twee personen werden gedood en 27 gewond. Onder de dooden bevindt zich ook de machinist, die in het zie kenhuis aan de gevolgen van zijn zware brand wonden is overleden, Hij sprak allereerst over het Itallaansch- Abesslnische conflict, dat hij het belangrijkste symptoom in den bestaanden internationalen toestand noemde. Poolsche belangen zijn bij den strijd in Oost-Afrika nlta-betrokken. door dat het land daar geen Interessen heeft Met Italië onderhoudt Polen de beste betrekkingen, die berusten op traditie en op begrip voor de wederzijdsche belangen. Men heeft onmlddeUUk maatregelen genomen om den romp van het toestel te keeren en voor dat dit is geschied, is het ónmogelijk te zeggen, hoe groot de schade is, die de machine beeft opgeloopen. Volgens de laatste berichten was er, toen bet ongeluk geschiedde, niemand aan boord van de vliegboot. De duikers, die de .Lieutenant de Vaisseau Paris** onderzocht hebben, verklaarden toen zU weer naar de oppervlakte waren teruggekeerd, dat de motoren in de modder steken, en dat de vleugel op den bodem rust. Men heeft nog niet precies kunnen vaststel len he groot de schade is. De duikers ver klaarden evenwel, dat een vleugel van het toe stel gebroken schijnt te zijn, doch zeker waren zjj hier niet van. De i nd ruk in Amerika WASHINGTON. 15 Jan. Het uittreden van de Japansche delegatie uit de vlootconferentie wordt hier ten zeerste betreurd, aangezien de Amerikaansche regeering gaarne verhoogde uitgaven voor bewapening ter zee zou hebben vermeden. LONDEN, 15 Jan. (Reuter). De marlne- medewerker van de Dally Telegraph wijst er heden nadrukkelük op, dat het uittreden van Japan uit de Vlootconferentie waarschijnlijk de uitbreiding en vestiging van Amerikaansche en Britsche vlootsteunpunten in den Stillen Oceaan ten gevolge zal hebben. Wanneer Amerika uitvoering geeft aan zijn plan, nieuwe vlootsteunpunten te bouwen, dan zal waarschijnlijk ook Engeland gedwongen zijn, zijn positie in den Stillen Oceaan opnieuw aan een onderzoek te onderwerpen. O.a. zou de restauratie overwogen worden van de ver dedigingswerken van Honkong. waaraan sedert 18 jaar niets gedaan is. en die derhalve ver ouderd zijn. De houding van Japan zal evenwel geen be wapeningswedloop ten gevolge hebben. Enge land en de Vereenlpde Staten hebben reeds een accoord gesloten inzake de wederzijdsche vloot- sterkte. waardoor een Engelsch-Amerlkaansche bewapeningswedloop is uitgesloten. In Amerika begrijpt men wel. dat Engeland zijn vloot weder op de gewenschte sterkte moet brengen O.a. is een aanzienlijke verhooging van de tegenwoordige Britsche kruisertonnage noodig Voorts is door de houding van Japan de voltooiing van het ontzaglijke Amerikaansche bouwprogramma onvermijdelijk gemaakt, waar door de Vereenlgde Staten tegen 1942 de groot ste vloot ter wereld lullen bezitten. .Japan heeft de Vlootconferentie gedood", zoo luidt overigena het commentaar van de Dally Telegraph. Het blad betoogt, dat Japans houding zonder twijfel van ongunstlgen invloed zal zijn op de positie van Japan ter zee. De overige vlootdelegattes zijn er volgens het blad van overtuigd, dat Japan een diplomatieke fout van den eersten rang heeft begaan. De regeering te Moskou heeft een marine- attaché bij de Sowjet-legatie te Londen be noemd. Naar verluidt is deze beslissing geno men, omdat Sowjet-Rusland een uitnoodlging verwacht om deel te nemen aan de vloot conferentie. United Press seint uit Addis-Abeba aan de .Telegraaf”, dat de helft van de Nederlandsche Roode Kruls-ambulance in Abesslnlë Woens dag naar Dessie is vertrokken. De bagage werd door muilezels gedragen. Overleg tasschen Staatscommissie en Midden- standsvakorganiaaties over de werking van den Landboawerisisateanin de toekomst mogelijk uitbreiding tot vertegenwoor dn» trie. vertrekt 1000 ge- Met Litauen en Tsjecho-Slowakye zyn de betrekkingen nog steeds niet in orde plaats wordt beslist door de behandeling der Polen in Tsjecho-Slowaklje. Diplomatieke kunstgrepen zullen hier niet baten: slechts de goede wil der regeering te Praag zal door Polen gewaardeerd worden en bijdragen tot de schepping van een gunstiger atmosfeer Na zijn rede verklaarde Beek zich bereid, de opgeworpen kwestie te bespreken met de leden der commissie. Het Belgische gouvernement ver- klaart den apostel der melaat- schen tot nationalen held kringen van overtuigd, dat. gezien de huidige Fransch-Italiaansche betrekkingen, deelneming van Duitschland of de Sowjet-Unie aan de conferentie van Vier, In verband met het te rugtrekken van Japan, tot complicaties voor den Europeeschen toestand op vlootgebied zou kunnen lelden. „Genève een filiaal van Moskou’ Zoolang het Volkenbondspaet door eén aan zienlijk getal staten wordt erkend, verplicht het Polen evenzeer als de andere mogendhe den. Polen kan niet medewerken aan een ver zwakking van dit werktuig van internationale samenwerking: deze overweging heeft het standpunt der delegatie te Oenève bepaald. ROME. 14 Jan. (Reuter.) Boven het vlieg veld Capodichino bij Napels Is een verkennings vliegtuig neergestort. De piloot en xfjn begelei der kwamen om het leven Van officieele Abessinische zjjde wordt ver nomen, dat een belangrijk Abesslnlsch perso nage, Blatatesgay, die zich tegelijk met Ras Koeksa aan de Italianen heeft overgegeven, door dezen verdacht Wordt tegen hen. te werken en gevangen gezet is op een eiland voor Mas- sawa. Blatatesgay slaagde er in te ontsnappen en voegde zich bij de Abessinische legermacht b» Makalle. Nader wordt gemeld, dat Blatatesgay ge- r zangen gehouden werd op het eiland Dahlak voor Massawa, waarop aan het einde van de vorige eeuw een aantal Eritreanen gevangen werd gezet, die tegen de Italianen hadden ge muit, nadat zij aan de zijde van de Italianen hadden deelgenomen aan den slag bij Adoea Het agentschap Stefani meldt: Dagelijks ziet men van alle Romeinsche sta tions enorme transporten vertrekken met trei nen. bestaande uit dertig wagons elk, getrok ken door twee of drie krachtige locomotieven; het zijn de treinen, die naar de staalfabrieken van Terni al het afval van ijzer, koper, mea ning, zink en lood vervoeren, dat te Rome ver zameld wordt binnen het kader van den strijd tegen de sancties. De gemiddelde hoeveelheid metalen, die gesmolten wordt om te worden omgezet in wapenen en munitie, bedraagt 80.000 KG. per dag. Tot dusverre heeft de stad Rome •Heen 2M millloen K.G. oude metalen naar de hoogovens van Terni gezonden. Polen onttrekt zich niet aan samenwerking, maar het moet motief en doel der voorgestel de overeenkomsten kennen De betrekkingen tot Roemenië en Letland ontwikkelen zich gunstig. Het Zweedsche protest ROME, 15 Jan. (Stefani) Betreffende de Zweedsche nota aan Italië, waarin sprake is van een dlrecten aanval op de Zweedsche Roo de Kruls-ambulance, verluidt van bevoegde Itallaansche zijde, dat de Zweedsche voorstel ling van zaken, gelijk reeds herhaaldelijk uit eengezet Is. niet overeenkomt met de Italiaan- sche opvatting. De Itallaansche regeering zal de nota bestudeeren en te gelegener tijd hierop antwoorden. Japansche delegatie heeft zich Woensdag of ficieel ran de vlootconferentie teruggetrokken. De Fransche' vliegboot .L-leatenant de Vala- seau Paris** in Florida omgeslagen; geen per soonlijke ongelukken. Minister Beek geeft In de Sejmconunissie voor Baiteniandeche Zaken een aiteeneetting van Polens buitenlandsche politiek. Ruim 38 pet. der bevolking van ëns land la Katholiek. LONDEN. 15 Jan. (Reuter). In de zitting van de vlootconferentie van heden heeft de Japaneche de legatie officieel medegedeeld, dat Japan zich terugtrelct uit de vloot conferentie. De Japansche delegatie zal der halve aan de op Donderdag vast gestelde zitting van dé eerste com missie der conferentie niet deelnemen. PARIJS. 15 Jan. (Reuter) De Portugeesche vertegenwoordiger bij den Volkenbond en voor zitter van de Commissie-van Achttien (de Sanctiecommlssie), Vasconcelles. heeft Woens dag een tamelijk langdurig onderhoud gehad met den Franschen minister van Buitenland sche Zaken. Laval, over den oorlog In Oost- Afrika en de houding van den Volkenbond. In welingelichte kringen verklaart men. dat voorloopig geen sprake zal zijn van een bijeen- roeping der Commlssle-van Achttien en het in overweging nemen van verder gaande maat- regelen dan waartoe reeds Is besloten. Engeland, aldus vervolgde Beek, mag in het bestaande conflict niet als partij beschouwd worden, daar het conflict behandeld wordt in het normale kader van den Volkenbond. De betrekkingen tusschen Polen en Engeland zijn zoo goed mogelijk, hetèïSn tot uiting komt in de samenwerking te Oenève en in de gunstige ontwikkeling der economische betrekkingen tus schen beide landen. Het Is niet waarschijnlijk, dat er een tegenstelling zal ontstaan tusschen Bij een beschouwing van den huldigen In ternationalen toestand aldus de „Tribuna” moet men zijp aandacht wijden aan de ont wikkeling van het wereldprogramma van de Derde Internationale, het werktuig van de ver antwoordelijke regeering in Moskou. Waarom heeft Sowjet-Rusland, na steeds de Genéef- sche instelling te hebben becritiseerd, pogin gen In het werk gesteld deel te hemen aan den Volkenbond? Alleen om van Genève uit Invloed uit te oefenen en de plannen van de Derde Nationale te verwerkelijken. Voor Rusland was het Volkenbondspaleis als het ware een nieuw paard van Troje. dat diende om de bases van de oude sociale orde te ondermijnen. Ver raders mankeerden niet: alle werktuigen wer den gerecruteerd onder de socialisten, anti fascisten, anti-nationaal-socialisten, partjjloo- zen, het uitvaagsel van vi ij metselaars en joden. Zoodra het Italiaansch-Abessinisch geschil ult- brak, nam Londen Moskou onder den arm. de Intelligence Service sloot een bondgenootschap met de mannen van het Kremlin, die de Brit sche regeering voorbeen uit Londen gedreven had. ZU. die den toestand kennen, beklagen zich er- over, dat het Foreign Office niet weet, wat de Intelligence Service brouwt. Eén feit kan duidelijk geconstateerd worden: Genève is een filiaal van Moskou geworden. Reuter meldt uit Addis Abeba dat Italiaan- sche soldaten drie Abessinische vrouwen uit dorpen in Tembien hadden medegenomen naar hun kamp aan het Noordelijk front. Zij veins den zich te schikken In hun lot, doch zij wisten zich meester te maken van het mes van een Ascari. Een van haar doodde hiermede den man, nam het geweer, de bajonet en de mu nitie van den doode en slaagde er in langs klei ne paadjes haar dorp weer te bereiken. Haar beide gezellinnen moesten deze dappere daad met den dood bekoopen: zij werden den vol genden dag na een korten krijgsraad terecht gesteld. Op 3 Feprgari zal_ de „Republic”, een eenheid van de AmerikaSfiSche vloot, het stoffelijk overschot van den Apostel der Melaatschen van Molokai In de haven van Honolulu (Hawaii) aan boord nemen. Omstreeks 10 Februari wordt de Republic te San Francisco verwacht, om vandaar 15 Februari te vertrekken naar Cris tobal (Panamakanaal). Omstreeks 25 Februari zal de praalkist hier worden voevertrouwd aaa 4a „Mercator" öet Belgische Schoolschlp. met rechtstreeksche be stemming voor Antwerpen. Een missionaris van Hawaii, de Weleerw. Pater Mauritius Coopman ss. cc. heeft de spe ciale toestemming verkregen om de overblijf selen van Pater Damiaan gedurende heel dezen langen tocht te vergezellen. De Mercator wordt eerst na Paschen te Ant werpen verwacht. De vaste datum van aan komst zal eerstdaags officieel gemeld worden. In Antwerpen zal Pater Damiaan als natio nale held gehuldigd worden door de geestelijke en burgerlijke overheden van België. Den vol genden dag wordt zijn gezegend gebeente plech tig bijgezet in de kerk van de Paters der H. H. Harten te Leuven. De Poolsche politiek zoekt sedert jaren naar eenvoudige en duidelijke wegen, zooals maar schalk Piisoedsk!. de groote bouwmeester van liet land, ze heeft aangegeven. Deze politiek wil opbouwehd zijn en begrip voor de werkelijk heid hebben;' zjj wil praotische oplossingen vinden. Zij heeft zich geult *.n de regeling der belangrijkste aangelegenheden met de nabuur- staten in tastbare overeenkomsten. Minister Beek herinnerde hierbij aan de be langrijke rol door Polen gespeeld bij de tot standkoming der non-agresslepacten tusschen de Bovjet-Unle en haar westelijke buren. Polen heeft den eersten stap gedaan tot het scheppen Vkn voorwaarden voor permanent vreedzame betrekkingen tusschen Rusland en de landen met een anderen staatsvorm. Het verdrag met Duitschland is door de openbare meenlng der wereld gezien als een der belangrijkste ge beurtenissen op den weg van het streven naar vreedzame samenleving in het Europa van na den oorlog. Bi) het sluiten van dergelijke over eenkomsten Is Polen er steeds op bedacht ge weest vroegere verbintenissen niet aan te tasten. In den laatstén tijd, aldus zeld» de minister, wordt steeds meer gesproken over regionale organisatie. Het Is gebleken, dat de Volken bond niet de geheele wereld kan bestrijken, en daaruit Is het opkomen te verklaren van de regionale gedachte, die misschien op zichzelf ook juist is. Wij moeten echter vaststellen, dat het onze zaak ia te bepalen, wat wij beschou wen als gebied van Poolsche belangen en dat wU In dit opzicht geen klaargemaakte recep ten aannemen. Wie onze medewerking wil. kan zich met ons verstaan. De publieke opinie in Polen Is verder sedert langen tijd verontrust door de behandeling der Polen In Tsjecho-Slowaklje en de Poolsche re geertng zal steeds met die openbare meenlng rekening houden. Br heeft met Praag een ge dachtenwisseling plaats gehad. waarbij de overtuiging tot uiting kwam, dat over de ver houding tusschen belde landen in de eerste WARSCHAU. 15 Jan. Vandaag heeft de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken. Beek, voor de Sejmcommisaie voor Buitenland sche Zaken een exposé gegeven van de beginselen der Poolsche buiten landsche politiek. NOORD-HOLLANDSCB DAGBLAD N.V. Drukkerij De Spaarnested - Haarlem WW W A W^k Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger |j ROME, 15 Jan. Het 97Me Itallaansche legerbericht laidt als volgt: „Maarschalk BadogUo telegrafeert; De Abessinische legermacht, onder commando van Ras Desta Damto, heeft sedert eenige dagen een positie ingenomen tusschen Ga- nale, Doria en Sawa-Parma, met het doel, drak ait te oefenen op ons Somalifront in den sector van Dokt. Op 12 dezer begon generaal Graziani een felle actie tegen de troepen van Ras Desta. De Abessiniërs werden verjaagd en achter volgd. Aan het geheele front wordt gestre den; tot nu toe zijn onse verliezen niet groot. Aan het Erttreafront was de luchtmacht zeer actief.** Het wonderlijkste verschijnsel, aldus ver volgde Beek. Is Lltauen. dat In zijn betrekkin gen tot Polen geen der normen erkent, dl» door beschaafde landen In het buurtverkeer worden toegepast. Het proces betreffende den moord op Pierackl heeft hier de zaken In een nieuw, smartelijk licht gesteld Volgens acten heeft een vroeger lid der Lltausehe geerlng deel gehad aan de financiering het terrorisme in Polen. De leider der Japansche delegatie. Admiraal Nagano, zette nogmaals den Japanschen elsch Inzake de vaststelling van een maximum limiet uiteen. HU bepleitte voorts een beper king der globale tonnages en een drastische vermindering der aanvalswapenen zooals pant- serschepen en kruisers en zeide, dat, aangezien de verschillende mogendheden ook behoefte hebben aan verschillende verdedigingswapenen er een zekere elasticiteit moest bestaan in de toewUzing der globale tonnages. Groot Brlt- .tannlë bijv., aldus Nagano, heeft een grootere vloot noodig dan iedere andere mogendheid. De andere gedelegeerden spraken zich met bijna volledige eenstemmigheid uit tegen een maxim um-llmiet. De conferentie werd vervolgens verdaagd tot morgenmiddag. Om de plechtigheden zoo grootsch mogeHJk te* maken en zoo veel mogelijk luister bU te zetten, is reeds een nationaal eere-comlté ge vormd onder het hooge Beschermheerschap van ZUne Majesteit den Koning en onder voor zitterschap van Z. Em, Kardinaal van Roelj. Aartsbisschop van Mechelen. Vice-Voorzitters zUn: Z. Hoogw. Exc. Mgr. O. Micara, Aposto lisch Nuntius en Z. Exc. de Heer Dave Hen nen Morris, Ambassadeur van Amerika. Tot de leden behooren verder de Bisschoppen en Hulp bisschoppen yan België; de Abten, de Algemee- ne en de Provinciale Oversten van de In België resldeerende Orden en Congregaties; en een twintigtal leden van de Regeering. Als laatste bUzonderheid PENSACOLA (Florida), 15 Jan. (Reuter) Het Fransche watervliegtuig .Lieutenant de Vaisseau Paris” is door een rukwind omgesla gen, terwijl het voor anker lag voor de kust in - de nabUheld van de basis van de Amerikaan sche marine-luchtvaart. Op de plaats, waar de vliegboot is omgeslagen, is het water 7 meter h Minister Beek

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1