Christus ter bruiloft „Hocapolis 1936 1 JHR. B. C. DE JONGE Restaurant DORR1US M. Z, Veertavrgwai b. fc. Spel. Amsterdam. PLATS DU JOUR RN A LA «ARTS ZATERDAG 18 JANUARI 1936 LEEKENPREEKEN Nuttige wenken Verraderlijke sneeuw- iporen SCHIPBRUG AANGEVAREN DE PSEUDO-RECHERCHEURS Hun handlangers veroordeeld Spoorwegreductie Nog twee personen gearresteerd MOTORWAGEN DEFECT WAAL BLIJFT STIJGEN f Avicultura geopend Fijn gekozen attracties Minister Deckers voerde het woord MAN VERONGELUKT Een wereldtentoonstelling in het klein in de Nenytohal te Rotterdam DE GROND WERD HEET ONDER HUN VOETEN SAMENVOEGING BEVERWIJK EN WIJK AAN ZEE NIET SCHULDIG AAN BRAND STICHTING? Systematische mishandeling met gloeienden pook Toen de dieven zich ontdekt zagen, wilde een hunner zelfmoord plegen VALSCHE SPELERS VOOR DE RECHTBANK De Hooge Kade te Nijmegen gedeeltelijk blank Verkeer ondervindt ernstige vertraging DE INBREKERSBENDE TE HEERLEN Wetsontwerp binnenkort te verwachten Nekkramp Kinderen zwaar letsel toegebracht Op keeterdaad door rechercheurs betrapt Menschen en paarden dansen een geëlectrificeerde brug I Om dit internationaal karakter van het bedrijf nu te doen uitkomen, zal de tentoonstelling eveneens een internationaal karakter dragen een wereldtentoonstelling in het klein vormen. Generaal van Ned.-Indië gevraagd Ontv.. Haarlemmer LIBRA op zich ROTTERDAM, 17 Jan. Door het hooge water is de pont verlegd naar de Centrale. De overtocht vindt geregeld plaats, somtijds met eenlge vertraging. De expositie krijgt een merkwaardigen opeet. De ontwerper, ir. J. de Ruyter is uitgegaan van deze twee gedachten: Zoolang een land geen hotel-, café- en res taurantbedrijf bezit, is het voor vreemdelingen in het algemeen ontoegankelijk, -onherberg- 4 Het belooft een Inderdaad aeer interessante belangwekkende tentoonstelling te worden, die veten naar de Maasstad trekt. De „Opmarsch”, orgaan van de R. K. 8. P- geeft nog de volgende nuttige wenken aan de bezoekers van den Landdag: Ten behoeve van hen. die geen gelegenheid hebben om Zondagochtend in hun woonplaats de H. Mis by te wonen, volgt onderstaand een lijstje van enkele kerken in Amsterdam, waanp omstreeks 12 uur H.H. Missen sullen worde o geleien. vermeldde getal 1 in zijn meen iets Zoo naam." Het bedrijf betrekt uit ieder land, uit alle deelen van de wereld, de dingen die het noo- dig heeft. Un ipt ZU sal staan onder de hooge bescherming van Hunne Excellenties mr. dr. L. N. Deckers, prof, dr, ir, H- Oeliasen, Mr. M. Slingenberg en Men zal dus in geheel oud-Hollandscbe om geving de echte „genever” te smaken krijgen en in een dito „koffy-huls” kunnen drinken hetgeen des geheelonthouders is. Oud-België vindt zich vertegenwoordigd in zijn „Etaminé- kes” Frankrijk in zijn „Auberges” zijn wijnrestaurants, het Moorenland met een kof fiehuis. Egypte biedt *Un cigaretten, het Zuid- De ontworpen tentoonstelling wordt ge houden te Rotterdam van 29 Mei tot 14 Juni as. in de hal van de Nenijto en zal den naam dragen: „Hocdpolls", hetgeen in afkorting en vertaling zooveel beteekent als: „Hotel- en Caféstad”. Te Enkhulzen is bij een jong kind nekkramp geconstateerd. De kleine is in bet ziekenhuis aldaar opge- Eenigen tijd geleden vierde de Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantgeëm- ployeerden zijn zilveren bestaansjubileum. Bij die gelegenheid werd in het bestuur van dezen bond het idee geopperd in samenwerking met dt organisatie der werkgevers een nationale tentoonstelling te organiseeren op het gebied van het hotelwezen, het café- en restaurant bedrijf en van alles wat daarmede economisch In verband staat.' Het idee vond een „bartelijk onthaal” dat lag zoo in de lijn van het vak ook bij andere groepen in het bedrijf; het werd uitgewerkt en verkeert thans In een stadium, waarin de groote plannen openbaar kunnen wonden gemaakt. Naar wij vernemen verkeeren de maatregelen tot samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Het wetsontwerp betreffende deze samenvoe ging is binnen niet te langen tijd te verwachten. Drie Hagenaars en een Rotterdammer, die reeds jarenlang ons land hebben onveilig ge maakt met kwartjeavlnderU. waarbij niet zelden buitenlieden bedragen van f 100 tot f 500 werden ontfutseld, hebben Donderdag voor de Rotter- damsche Rechtbank terechtgestaan. Het waren de 53-jarige A. W., de 58-jarige O. L., de 46- Jarige J. J. L„- allen woonachtig te Den Haag en de 44-jarige J. H. v. M. uit Rotterdam. Sedert jaren staat dit viertal in de poU^- reglsters aangeteekend als valsche spptertSTMet minder dan tien rechercheurs van de Rotter- danische Recherche zjjn er aan te pas moeten komen om de verdachten op heeterdaad ie kun nen betrappen. Zulks gebeurde juist op het mo ment. dat zfj een veehandelaar uit Den Haag. L. W B. genaamd, in den tuin van een café aan de Oosterkade te Rotterdam hadden gelokt en hem daar voor 'n bedrag van f 200 hadden af gezet. Toen W G. L. en J. H. v M. met het geld vertrokken waren ontpopten twee metselaars, die In den tuin bezig waren geweest en met be langstelling het spel gevolgd hadden, zich als rechercheurs en arresteerden J. J. L. Toen de bestolen Hagenaar en de gearresteerde J. J. L. op het politiebureau kwamen, zagen zij tot hun verbazing daar reeds de drie andere verdachten zitten, die in handen van de overige acht rechercheurs waren gevallen. W. bleek in het bezit van de tweehonderd gulden te zijn. Men wil dit bereiken door streng als begin sel door te voeren, dat alle artikelen worden geëxposeerd In het milieu van hun herkoftist, in de volle warmte van hun eigen sfeer. In het middelpunt echter komt de groot ste merkwaardigheid: een restaurant, ge- bouwd hoog In een steeds draalenden we reldbol, van waaruit men de heele tentoon stellingshal kan overzien tonder Ach voorbij kan zien draaien. Vrijdagochtend la de vijftigste internationale tentoonstelling van „Avicultura" in den Die rentuin te Den Haag geopend door den minis ter van Landbouw en Vlsscherij, mr. dr. L N. Deckers. In zijn openingsrede deelde de minister me de, dat het HM. de Koningin heeft behaagd den voorzitter, den heer G J A A. baron van Heemstra uit Zeist, te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. Commis saris der Koningin in de Provincie Zuld-Hol- land, terwijl onder voorzitterschap van mr. P Droogteever Fortuyn, burgemeester van de ten- toonstellingsstad een eere-comité is gevormd door tal van autoriteiten en vooraanstaande persoonlijkheden uit de wereld van politiek, organisatie, handel, nijverheid. Industrie en verkeer. Vrijdagmorgen om goed half tien deed op de Leuvebrug te Rotterdam een vreemd ta fereel voor. Een paard en wagen reed de brug op en toen het paard de poolen neerzette op de ijzeren platen, die brug en brughoofd ver binden, begon het dier, aldus vertelt de N. R. Crt., te steigeren. Het paard maakte sprongen van meer dan een meter. Aan den anderen kant kwam er ook een paard en wagen de brug oprijden en ook dat paard begon te steigeren en groote sprongen te maken. Een vreemd ge zicht was het. Menschen kwamen toeloopen, voelden hevige schokken en sprongen ook de lucht in. De brug bleek onder electrischen stroom te staan. Ongelukken heeft dit gelukkig niet veroorzaakt. De politie zette de brug aan belde zijden af. waarna personeel van het G.EB. een onderzoek instelde. Een defect aan een der kabels die onder de brug loopen, moest de oor zaak zijn. Men kon echter zoo gauw niet na gaan, waar het defect zat, zoodat, om de brug vrij van stroom te krijgen, een kabel moest worden doorgehakt. Om elf uur werd de afzet ting van de brug opgeheven. Men had toen nog niet ontdekt, waar het defect Hiernaar wordt nog verder gezocht. De zaak werd' bekend, toen een der klnttaren des middags weigerde van school naar hufl^jle gaan. Toen de onderwijzer vroeg, wat er asm de hand was, vertelde het hortend en stootend, dat het met een gloeienden pook op de voeten was geslagen. De onderwijzer constateerde daarna, dat eenlge teenen geheel verschroeid waren. De met zand en grint geladen motorzandzul- ger „Verwisseling”, groot 140 ton en op weg van Dultschland naar Zwolle, heeft Vrijdag morgen om tien uur door den sterken stroom de schipbrug te Doesburg aangevaren. Het bruggedeelte, waar het schip doorheen moest, was nog niet geheel weggenomen. Een man, die zich in de cabine bevond, kon zich nog bijtijds in veiligheid brengen. De materieele schade aan de brug toegebracht is vrjj aanzienlijk. Zoowel het rij- als het scheepvaartverkeer ondervond aanmerkelijke vertraging. De Engelsche vloot heeft voor de Egyptische kust oefeningen gehouden, waarbij groote schietschijven werden gebruikt. Op onze foto ziet men aan het houten geraamte opgerolde doeken, die bij de oefeningen werden neergelaten om de doelen beter te doen opvallen tijd van dank- -1 van pluim vee- Eenige dagen geleden zijn, aldus het Handels- blad. schandelijke mishandelingen aan het dag licht gekomen, waaraan een vrouw te Megen zich aan bij haar ondergebrachte voogdijkinde ren heeft schuldig gemaakt. Het onderzoek in deze zaak, dat thans geëindigd is. heeft af schuwelijke bijzonderheden aan het licht ge bracht. Voor het Gerechtshof te Leeuwarden heeft Donderdag terecht gestaan de 48-jarige vrouw F. B. echtgenoote van R. K.. thans gedetineerd. Zjj was door de rechtbank te Groningen wegens uitlokking van brandstichting veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De behandeling voor het'Hof nam den geheelen middag en avond in I beslag. De brand zou gesticht zijn 25 Mei 1926. Eenigen tijd later werd haar man in een jacht veld doodgeschoten gevonden. De vrouw her trouwde en zou aan haar tweeden echtgenoot verteld hebben, dat zij met haar eersten man een café te Kielwinderweer In brand had gestoken. De tweede echtgenoot heeft de politie en de ver zekeringsmaatschappij deze mededeellng overge bracht. De vrouw werd verhoord, doch ontkende alles, totdat bij de behandeling van den moord te Wil- dervank de verdachte van dien moord, die tot levenslang werd veroordeeld, vertelde, medeplich tig geweest te zijn aan den brand. De eerste man van verdachte, F. B„ zou den brand hebben ge sticht. De Procureur-generaal vorderde na een zeer uitvoerig getuigenverhoor vrijspraak en onmid- dellijke invrijheidstelling. Nadat het Hof zich in den Raadkamer had teruggetrokken, werd de vrouw in vrijheid gesteld. Het Hof zal 30 Januari uitspraak doen. Alle vier ontkenden voor de Rotterdamsche rechtbank schuld. De Officier van Justitie, mr. Schutter, noem de het bewijs overstelpend en was van meening. dat hier van oplichting in vereenigtng kan wor den gesproken omdat het van te vozen vaststond, welke rol elk der verdachten zou spelen. Aan de hand van een arrest van den Hoogten Raad van 25 Mei 1914 eischte spr tegen ieder der verdach ten, die reeds 6 maanden in preventieve hechte nis zitten, een gevangenisstraf van l-jaar en 6 maanden. Mr. Blerlnga, Fooi, Winckel en Scholten pleitten voor hun cliënten clementie. Uitspraak over veertien dagen. De Amsterdamsche Rechtbank heeft twee .autohandelaren”, die hielpen bij de voorberei ding van de drie pseudo-rechercheurs in een Hotel in Den Haag en een deel van het bij twee Italianen Jn beslag genomen” geld aan namen. wegens heling resp. tot twee jaar en anderhalf' jaar gevangenisstraf veroordeeld; in beide gevallen werd de voorloopige hechtenis, drie maanden en drie weken in mindering ge bracht. Het O. M. had dezelfde straffen gerequlreerd zonder aftrek van voorarrest, Wie aan het spoorwegloket de toegangskaart vertoont, verkrijgt een aanzienlijke reductie op zijn reiskosten naar en van Amsterdam, volgens het systeem: Heen en terug voor den prijs van een enkele reis. Het bericht, meldende, dat dezer dagen bij de regeering het verzoek van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, Jhr. B. C. de Jonge is ingekomen, om hem bij het einde van de gebruikelijke vijfjarige periode ontslag als zoodanig te verleenen. werd ons bij navrage te bevoegder plaatse bevestigd. Jhr. De Jonge aanvaardde de landvoogdij in September 1931. Op het terrein van de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij aan de Heyplaat te Rotter dam, werd Vrijdag de 26-jarige G. Maten, ge woond hebbende in de Roseveldtstraat. getroffen door drie zware staven ijzer, die van een lorrie vielen, welke lorrie hij tot stilstand wilde bren gen. De man is kort na het ongeluk overleden. poolland een Usverfrissching; En wat kan Indië niet al heerlijks bieden aan zijn rijsttafel, China in zijn theetuin en Oberbayern in zijn Bierstube? Alles staat in zijn eigen omgeving. Centraal wordt de heele tentoonstelling ontworpen. Ieder die iets heeft aan te bieden kan de noo- dige ruimte uitzoeken in het land waarvan hij zjjn waren betrekt! Een alleszins fraaie opzet! H. Augustinus. Postjesweg 117, 12 uur. H. Agnes, Amstelveenscheweg boek Oom. Kruse manstraat 12.15 uur. H. Dominlcus, Spuistraat 12, 12 uur. H. Ignatius, Rozengracht 150, 12 uur. H. Franciscus van Asslsië, Adm. de Ruyter- weg 406, 12 uur. O. L. Vrouw Onbevlekt Houttuinen 49. 12 uur. H. Maria Magdalena, Spaamdammerstraat. 12 uur. H. Nlcolaas, Prins Hendrikkade 73, 12 uur. H Willibrordus, Amsteldijk, hoek Ceintuur baan, 12 uur. Minister Deckers heeft in dezen tijd groote economische moeilijkheden met baarheid gedacht aan de vele verdiensten Avicultura ter bevordering van de houderij. De minister relde dat dit alles is te danken aan de goede leiding en onderlinge Samenwer king, waarin de tegenwoordige voorzitter baron Van Heemstra Is voorgegaan. De minister eindigde zijn toespraak met den wensch uit te spreken dat Avicultura allerwegen den steun zou mogen ondervinden dien MJ ver dient en verklaarde de 50ste internationale ten toonstelling geopend. Hierna werd de tentoonstelling beslchtigd. Een goede gedachte is ook deze: het attractieve element wordt niet als een aanhangsel naast de eigenlijke tentoon stelling ondergebracht, op het gevaar af, dat de tentoonstelling ontaardt tot aan hangsel van de kermis. Alle aantrekkelijk heden worden ondergebracht in de expo sitiehal zelf, worden met de tentoonstelling tot één geheel verweven. De Waal vertoont bij Nijmegen een onrust barende stijging. Vrijdag was de stand 11.81 M. NAP,; en hoewel van den Boven-Rijn val gemeld wordt, werd te Keulen nog een was van ca. 7 cM. geconstateerd. De kaden te Nijmegen zijn reeds ondergeloo- pen en ook de Hooge Kade staat gedeeltelijk blank. Het scheepvaartverkeer ondervindt bij het lossen en laden uiteraard veel last van den hoogen waterstand. Een steiger van de fa. Backer moest versleept worden naar de Hooge Kade Bij de werkzaamheden gleed een ma troos op het doornatte dek uit en stortte in het water, waaruit hij met hulp van een parle vinker gered werd. Vrijdagmorgen omstreeks half negen is een motorwagen van de Hjn Gouda—Alphen a. d. RijnLeiden, nabij het voormalige station Akerswoude defect geraakt. Hierdoor Is een ernstige stagnatie ontstaan in den dienst zoowel op dit traject alsop de Hjn Leiden—Woerden—Utrecht. Het duurde, zooals vanzelf spreekt, eenigen tijd voor een anderen trein uit Lelden was gerequireerd, waamede pas sagiers verder konden worden vervoerd. Daar ter plaatse slechts enkel spoor ligt, moesten de passagiers, zoowel in de richting Gouda als Utrecht als naar Lelden, ter plaatse overstappen, waarmee uiteraard nogal wat tijd is gemoeid. De arrestatie van 'n vijftal Jongelieden door de politie van Heerlen en Schaesberg, in samen werking met de Kon. Marechaussee tee Spek- holzerheidè, in 1 begin van de week verricht, heeft thans nog geleid tot de arrestatie van h’ R. en P. J. uit Heerlen. Door de afgelegde bekentenissen is aan het licht gekomen, dat door de bende reeds twaalf Inbraken werden gepleegd, nJ. te Heerlen. Ter- winselen, Amstenrade, Spekholzerheide en Schaesberg. Het zevental zal Zaterdag naar Maastricht worden overgebracht. De burgemeester stelde een nader onderzoek in, en daarbij bleek, dat de rug van het kind tientallen zware brandwonden vertoonde. Overigens waren de sporen van hevige slagen duidelijk zichtbaar. Ook de andere kinderen tfiSken zoo behandeld te zijn, terwijl zij boven dien in sterk verwaarloosden toestand verkeer den en totaal ondervoed waren. Het bleek, dat de vrouw de kleinen in een schuur op den grond en zonder dek liet sla pen. Hun voedsel bestond grootendeels uit afval; de mishandelingen met den gloeienden pook waren systematisch gepleegd. De justitie te 's-Hertogenbosch is daarna in de zaak gemoeid en na vele verhoeren heeft de vrouw volledig bekend. ZU zal op 27 Januari as. voor de recht bank te 's-Hertogenbosch terecht staan. Zoo zal bijvoorbeeld de Spanje-afdeellng in haar midden een arena krijgen, waar zich koddige imltatie-stierengevechten zullen af spelen. In Egypte zal het geslacht van Tut- ank-amen zorgen voor de vrooljjke noot. De plnda-chlneezen komen in een Chineesch theater tot hun volle recht. Aan twee vijvers met lichtfonteinen worden terrassen aakige- bracht, waar het Hollandsche Koffy-huls, de Fransche wijnschonk, het Moorsche café, het Indisch restaurant en Ober-Bayem hun zitjes aanbieden. gen het huwelijk en tegen de kuiachheid ge zondigd, maar de overtreders waren zich van schuld bewust en trachtten hun practjjken zooveel mogeUJk te verbergen. Aan onzen tijd echter was het treurige voorrecht voorbehouden om de beginselen van het huwelijk zelf en alle wetten éer kulsch- held aan te tasten, om de natuurwet, welke voor alle menschen geldt, tot een clerlcale uitvinding te verklaren; om de vrijheid van geslachtelijk verkeer voor gehuwden op te elschen en de vrije liefde tusschen man en vrouw als een Ideaal te verheffen. Immers, zoo heet het, gebondenheid schept geestelijke slavernij, doodt de ware liefde, is aanleiding tot huichelarij en jalousie, doet bloeiende levens verkniezen. In een land als Rusland een zesde van heel de wereld om vattend zagen wij deze theorieën van staatswege gesanctionneerd en zien wij een ge slacht in volle zedenverwildering opgroeien, terwijl in zeer vele andere, zelfs zoogenaamd christelijke landen een slappe wetgeving de echtscheiding zoodanig in de hand werkt, dat het echtelijk leven feitelijk met vrije liefde gelijk staat. Tegen’ deze ontaarding, welke op ineenstor ting van het menschelijk geslacht moet uit- loopen, tegen deze sexueele revolutie beeft de Kerk een feilen strijd aangebonden, waarmee zij opnieuw bewijst hoe heilig si) met Christus de Instelling van het huwelijk beschouwt. Op bet voorbeeld van Pius XI, die met zjjn mees terlijke encycliek „Castl connubll" de grond slagen van het christelijk huwelijk opnieuw vastlegde en de vijanden van het huwelijk In het hart trof, zijn er tal van moralisten op gestaan. hebben ontelbare christelijke schrij ver* naar de pen gegrepen, worden huwelüks- conferentles belegd en bureaux van voorlich ting omtrent de ware huwelijksmoraal opge richt. alles om 'de eeuwige en onveranderlijke beginselen van het huwelijk, door God in het paradijs met het eerste menschenpaar ge grondvest, te redden Boven alle revolutionnalre theorieën verheft de Kerk haar machtige stem en blijft zij zon der ophouden verkondigen, dat twee menschen geheel vrijwillig, slechts door een eerlijke liefde gedreven, een huwelijksband kunnen knoopen. Het staat hun volkomen vrij dit te doen of niet te doen. Maar eenmaal sulk een overeen komst door een volkomen vrije overeenstem ming aangegaan, is deze verheven boven alle meeningsverschillen, boven alle grillen en hartstochten, boven Iedere wispelturigheid of ongestadigheid der echtgenooten. De menseb is vrij den huwelljksstaat al of niet te aan vaarden; over de Instelling zelf beeft hij niet de minste zeggensmachthij aanvaardt den staat met alle rechten en plichten. In dezen geest wijst de Kerk Iedere, ook de geringste poging, om aan de paradijselijke In stelling van het huwelijk te tornen, onverbid delijk af; maar zegent sU met rijken zegen en opent een bron van sacramenteele genade voor allen, die met goeden wil en oprechte voornemens het altaar naderen om elkander eeuwige trouw te zweren, gedachtig aan het voorbeeld van haar Stichter, die zelf mee aan zat In Cana om bruiloft te vieren. an alle Evangelisten vermeldde 8t. Joannes het kleinste getal wonderen, door Jezus gewrocht; in zijn verhaal komen er in het geheel slechts zes voor. Maar hij is degene en de eenlge, die het eerste groote wonder, n.m. de verandering van water in wijn op de bruiloft te Cana vermeldt. Nu zijn er op dezen Evangelietekst van Joannes heel wat commentaren geleverd en bet uitvoerige verbaal geeft daartoe dan ook alle aanleiding. Hoe moet het antwoord van Jezus aan Zijn Moeder worden verstaan? Eerst schijnt Hij haar bemiddeling af te wijsen om even later rijkelijk aan haar verzoek te vol doen. De verklaring moet hier in het taalge bruik van het land zelf gezocht worden. Wij kunnen verder den grooten Invloed van Maria beschouwen, ter wille van wie blijkbaar het eerste wonderteeken is vervroegd. Ook maken twistende geheelonthouders en hun tegenstan ders van dit Evangelie-gedeelte overigens ten onrechte gaarne gebruik om Hun haan konlng te doen kraaien. Er is nog een andere, meer algemeene kant aan dit prachtige verhaal van Joannes, waar aan o.L meestal te weinig aandacht wordt ge wijd. nm. het feit zelf, dat Jezus met Zijn Moeder op een bruiloft verscheen, en deze van het begin tot het einde bijwoonde. Geheel de uitvoerige vertelling van den Evangelist wekt den indruk, dat de schrijver zelf en allen, die bij de huwelijksplechtigheid tegenwoordig waren, Christus in bet huls de aanwezigheid van van de bruiloftvlerders als de meest natuurlijke zaak ter wereld be schouwden; dat Jezus zich daar dus even vrij als alle andere gasten bewogen heeft. Hieruit is deze belangrijke conclusie te trek ken, dat de Godmensch zelf aan het huwelijk Zijn volle goedkeuring hecht en zelfs bereid is om zonder eenlge reserve in de menscheliJke en vreugdevolle viering van een huwelijksvol trekking te deelen. Tevens mogen wij uit deze daad ook besluiten, dat het eerlijke huwelijk, naar alle regels van plicht en geweten ge sloten, door Christus wordt beschouwd als de normale vorm van samenleving voor het over- groote meerendeel der menschheld. Kan daaraan, dan twijfel bestaan? Heeft God zelf het huwelijk niet in het Paradijs Ingesteld? Die twijfel bestond al onder vele vrome joden tijdens Christus’ sterfelijk leven op aarde Reeds bij de oude Grieken was onder leiding van Pythagoras een schtnl opgekomen, die een overdreven minachting voor het lichaam had. De ziel, door de stof vastgehouden, kon naar hun opvatting niet spoedig genoeg van het lichaam bevrijd worden. Ook tot de joden was die leer overgewaaid en er waren onder hen secten ontstaan, die der Esseners, welke de vruchtbaarheid van het huwelijk bestreden. Zij leefden aan de oevers van de Doode Zee In een soort kloostergemeente en onderwierpen zich aan allerlei strenge voorschriften. Een hunner beginselen was een zoo volkomen mo- gelijke reinheid naar lichaam en ziel. Den dood beschouwden zij als een nooit te vroeg komen de verlossing en het voortbrengen van kinderen verachtten zij. omdat de ziel door verbinding met het lichaam werd verlaagd. Kwam deze opvatting het sterkst bij de Esseners tot haar recht, de dwaling omtrent het ongeluk van geboren te worden en consequent daarmee van den vloek van het huwelijk vond men, ook ten tijde van Christus’ mensdhelljk bestaan, in allerlei vormen. Daarom mag Jezus’ verschij nen op de bruiloft te Cana als een protest tegen deze huwelijksideeën worden beschouwd. Ook In de eerste eeuwen van het christen dom en herhaaldelijk daarna werden er ket terijen en valsche theorieën omtrent het hu welijk verspreid. De gezonde leer van Paulus, geïnspireerd door den geest van God zelf, dat er n.m. fn het huwelijk twee zijn In één vleesch. werd voortdurend misverstaan. Me nigmaal heeft het hoogste kerkdijk gezag het huwelijk als heilig en eerbiedwaardig moeten verdedigen juist in zijn meest essentieele func tie, in de meest innige verbinding n.i. van man en vrouw, tegen de opvatting van somtijds hooggeleerde en Invloedrijke autoriteiten. Al die ketterijen, al die dwalingen en mis vattingen kwamen gewoonlijk uit een verkeer de meening over de kuischheld voort. Uitgaan de van de uitspraak van Christus, dat de maagdelijke staat de verhevenste is. maar slechts voor bevoorrechten weggelegd, dén de dwaalleeraars het huwelijk als minderwaardigs te mogen beschouwen, kwamen zij dan gemakkelijk tot gevaarlijke raadgevingen over het huwelijk. De Kerk heeft tegen dit puritanisme altijd gestreden en bet ware karakter van het huwelijk als een In wezen natuurlijke, door den Schepper gehei ligde instelling hooggehouden. En Christus’ ongedwongen deelneming aan de bruiloft te Cana, welke HU bovendien uitkoos om eerste wonder te verrichten, onderst volkomen deze opvatting. In den tateren en vooral in onzen tUd staat de Kerk meer dan ooit op de bres voor de verdediging van bet huwelijk, maar nu niet tegen puriteinen en scrupulanten, doch tegen ontheiligen en misbruikers en misvormers van de geheiligde instelling. Nadat met het eer ste christendom weer gezonde ideeën omtrent de heiligheid en onverbreekbaarheid van het huwelijk waren ontstaan is er nooit zulk een strUd rond de echtelUke verbintenis gevoerd als in onzen tüd, zoodat er dan ook terecht van een crisis in het huwelijk gesproken wordt. *t Is niet meer alleen de oude strUdvraag over de mogelUkheld en noodwendigheid om in bepaalde gevallen van krankzinnigheid of echtbreuk een huwelijk te ontbinden met ver lof aan de gedupeerde partü om te hertrou wen. In dit punt stond de Kerk na de hervor ming nagenoeg alleen op het zuiver princi- pieele standpunt der onverbreekbaarheid. Daarnaast echter was de algemeen geldende opvatting, dat echtbreuk ongeoorloofd, ge- atachtelijke gemeenschap buiten bet huwelijk, vrije liefde en alle daarmee samenhangende PractUken afkeurenswaardlg zUn. Ei” wem te- Vrijdagmiddag viel het aan de politie te Soesterberg op, dat voetstappen waren te zien in de sneeuw van den tuin, welke toebehoort aan den heer L„ gelegen aan den RUksstraat- weg UtrechtAmersfoort. Uit het onmlddellUk ingesteld onderzoek bleek, dat inbrekers óf hun slag geslagen óf in de villa van den heer L. met hun operaties nog bezig waren. Er werd om assistentie verzocht en daarna ging men een uitgebreid onderzoek Instellen. Het bleek, dat de brandkast met een steekvlam was open gebroken, terwijl in de kamers op verschillen de plaatsen inbrekerswerktulgen werden ge vonden. Tot de badkamer kon men geen toe gang verkrijgen, daar deze was afgesloten. Men forceerde de deur en in de badkamer bleken zich te bevinden de 36-Jarlge J. K. uit Utrecht en de 26-jarige A. K. uit Amersfoort. Een hun ner lag bewusteloos oo den grond met een gas slang in den mond. Spoedig had men den man weer bijgebracht en toen men hem wilde arres- teeren trachtte hU zich met een mes verwon dingen toe te brengen. Belde personen'konden tenslotte naar het bureau van politie te Soest worden overgebracht. Men had een goede vangst gedaan, want na onderzoek bleek, dat men met twee individuen te doen had. die heel wat op hun kerfstok hebben gehad. op de groote belangstelling, zich uitende m aanvragen om plaatakaarten uit alle deelen des lands, moet de termijn van InacbrUving van deelnemers op 21 Jan. as. worden gestoten. -e Op den Landdag van de RK. StaatapartU, wel ke 2 Februari aa. in de ApoHotati te Amster dam zal worden gehouden, zal bet Woord wor den gevoerd door: mr. C. J. M. F. Geseling, voorzitter der R.K. Staatspartij, die een ope ningswoord zal spreken, getiteld: „Van onze taak bewust”; daarna aal jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, minister van Staat, en oud-voorzitter van de R.K. StaatapartU, een redevoering uitsproken, getiteld: „Vaderlands liefde”. Mgr. dr. H A. Poels, hoofdaalmoezenier van den arbeid, zal sproken over „Katholieke Ac tie enpolltleke eenheid” en mr. M. P. L. Steen- bergbe zal daarna een rede houden over „Ar beid van ons volk”. De partijvoorzitter, mr. Geseling, zal een aa- menvattende slotrede houden onder den titel „Ons werk". De Landdag begint precies om 15 uur en aal 3sd

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15