Adolf Hitler drie jaar aan het bewind Il I ONS BLAD Nieuw kabinet in Egypte Groote verwarring in Abessinisch hoofdkwartier De Duce over den Het nieuws van heden DE BAROMETER ONTSTEMMING OVER DE BLANKE ADVISEURS RAS DESTA NAAR EEN KLOOSTER? APPÈL VAN 25000 SOL MANNEN SLOWAKIJE KRIJGT EEN AARTSBISDOM JOH. LAUWER.' I Te Cairo alles rustig Processen in Amerika Minister Buresch af getreden De betoogingen te Kairo 7* 8 <A Italiaansche citroenen in beslag genomen Een Engelsche vlag neergehaald te Dazmanoer? Ras Moeloegeta gewond, zijn zoon gedood UU Harrar zijn 100.000 man vertrokken naar het Zuidelyk front Samenwerking tusschen Donaulanden Wegens exploitatie van den Canadeeschen vyfling Men kome niet aan de eer van het volk! De successen in den oorlog DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Een defensieleening in Engeland „Het volk gaat voort de wereld schouwspel van onwrik- Rond de kapel te Windsor, waar thans het stoffelijk overschot van koning George V rust, getuigen nog honderden bloemstukken van het medeleven van het tnaelsche volk De Führer zat in aen uitvoerige rede nogmaals uiteen, dat Duitschland den vrede wil FAYCLOP 3 ALK M A AB BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER AU Maher Pasja neemt de porte feuille van Binnen- en Buiten- landache Zaken Besluiten van den Ministerraad De beteekenis der rede van den Duce Badoglio’s legerbericht De Zweedsche ambstlance NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 101 .ADVERTENTIEPRIJZEN: Per tossen regel 20a, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bii contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 F' 1 '-g o o o de Volgens berichten van het Noordelijk Front wordt bevestigd, dat Bas Moeloegeta tij dens het Italiaansche bombardement van 15 Januari is gewond, terwijl sjjn soon tij dens hetaelfde bssnbardement gedood werd. i DJIBOETI, 3d Jan. (Reuter). Volgens ■ft Addis Abeba afkomstige berichten, aldus meldt het agentschap Stefani, heerscht groote verwarring in het Abes- stnische hoofdkwartier te Dessie, waar de ontstemming tegen de blanke raad gevers met den dag toeneemt. WEENEN, 30 Jan. (Reuter). Het Pan- Europeesche economische Centrum heeft bij <1e regeering aangedrongen op spoedige bjjeen- roeping van een conferentie der regeeringen van de Donaustaten, teneinde de economische samenwerking tusschen deze landen te beatu- deeren. ons van den tijd Dultsche L Nationaal zijn rede. LONDEN. 30 Jan. (Reuter.) Aan een der stations te Londen hebben douane-beamb- ten een groot aantal kisten citroenen, die In strijd met de sanctiemaatregelen uit Italië waren ingevoerd, in beslag genomen. Dit is de eerste maal, dat men tot inbe slagneming is moeten overgegaan. De Groote Fascistische Raad zal 1 Februari bijeen komen. Vervolgens besprak de Duce het groote be lang van de overwinningen aan bet Noorde lijk en Zuidelijk front in Abeesinib. Na de ge sneuvelden te hebben herdacht sprak hij over de waarde van de Italiaansche troepen, waar van hst moreel en de physteke kracht zeer goed zijn. De juiste inhoud van het ontwerp Rctabelastlng. De fraude te Wormerveer; see jaar gevange nisstraf geëischt tegen bankier 8. 8taad op Vrijdag U uur v.m.; 744A Vorige stand: 74» in X3 De gevechten in Temblen en Gheralta du ren nog voert en bet schijnt, dat de Abes- staHrs hier succes hebben. Volgens opgaven bedraagt de bult van de Abeesimên thans 25 stukken geschut en 13 mitrailleurs. Een afdeeliug van dedjaanafaj 8uM» atari erin geslaagd sjjn een Italiaanaehe kotonne te svuTsmgiliu est daarbij rik vrachtauto's buit te waken; de Italianen moeten hierbij M dooden hebben verloren. wol, staan in verband met mogelijke eiachen vap morgen. Na lange onderhandelingen Is thans beslist dat het nieuw op te richten Aartsbisdom voor Slowakije sijn zetel zal hebben te Bratislawa (Pressburg). BOMB, M Jan. Stefani meldt rit Aden: Vit Addis Abeba is bericht ontvangen, dat daar te welingelichte kringen bet gerucht de raad» doet, «at Bas Desta, Bever dan zich MJ den Negus aaa te melden, «fa vastbesloten sahjte* hem te straffen voer de deer hem geleden neder laag en hem rit zijn functie wfl ontheffen, ia een klooster wil gaan. NEW YORK, 29 Jan. (Reuter). Een rechts kundige heeft een aanklacht Ingediend tegen eenige hanaelsondememinpen, die hij er van be schuldigt den vijfling van de familie Dionne te explolteeren. Om. heeft hU een proces aan- bangig gemaakt tegen de Rochester New York Cy, welke Dlonne-vijfling-poppen vervaardigt en In den handel brengt. Hij eischt een schade loosstelling van 5000 alleen van deze maat schappij. In het geheel eischt hij van verschil lende maatschappijen eenige honderdduizenden dollars. Zooals men Weet, houdt de Canadeesche regee ring een wakend oog op den vijfling. het van en de Allen vergissen rich, die gelooven dat des» beweging thans nog aan één enkelen persoon sou zijn gebonden. Ik ben de roeper deser be weging geweest. Uit één roeper sijn er thans echter reeds millloenen geworden. Dese bewe ging zal niet meer vergaan. Zij zal Duitsch land verder leiden, al willen onze vijanden dat ook niet gelooven. Duitschland zal niet meer vervallen In den toestand van treurige schan de, dien wij hebben moeten beleven. Dat dit zoo is daarvoor ziit gij, 8. A, 8. 8,-mannen eri politieke soldaten de waarborgen. Gij sjjt garanten ervoor, dat dese geest niet zal uitsterven. Uit u zal een jonge generatie op groeien, die van denzelfden geest zal zijn be zield, en die in u het voorbeeld ziet en na volgt. Een troep krijgers heeft rich naar het paleis van den keizer begeven, onder het roepen van „Weg met de blanke adviseurs”. Zelfs het stand- overeenstemming is met de verklaringen van punt van den Negus Jegens deze laatsten schijnt gewijzigd te zijn. Naar men verzekert, sou hij na de nederlagen van Dolo en Temblen zelfs openlijk erkend hebben, dat het de schuld der adviseurs was, dat de vijand het Abessinlsche grondgebied was binnengedrongen. De Negus zou besloten hebben, Dessle te verlaten, om naar Addis Abeba terug te keeren, en het toezicht te houden op de verdediging van de hoofdstad, die door generaal Graziani wordt bedreigd, doch Tecle Hawariate, de vroegere Abessinlsche ge delegeerde bij den Volkenbond zou hem hier van hebben weerhouden, door o. a. op te mer ken, dat zijn vertrek een funesten invloed op de troepen zou uitoefenen, en het begin sou bettekenen van het uiteenvallen van het leger. De actie van de ItaUanen wordt gesteund door de bommenwerpers; meermalen hebben zij Addi Abbl gebombardeerd en ook twee kerken van de stad zijn vernield. BQ een van de bombardementen van Addi Ab bi is een Caproni omlaag geschoten. Een van de piloten trachtte zich met zijn parachute te red den, doch hij sloeg tegen een boom, waar men hem later dood vond; zijn kameraad werd ver brand bij het wrak van de machine gevonden. Aan het front in Ogaden heeft een aanzien lijke Abessinlsche troepenbeweging plaats. Djijl- ga Is geheel verlaten en het garnizoen Is naar het Zuiden vertrokken. Enkele detachementen van de voorhoede zijn nog slechts een twintigtal K.M. van de Italianen verwijderd. De Abesslniërs schijnen thans over een aan zienlijke hoeveelheid artillerie te beschikken. Binnenkort wordt een actie In Ogaden verwacht. De studenten van de scholen te Alexandria hebben vandaag tot een algemleene staking besloten. De politie heeft zónder dat het hierbij tot Incidenten kwam, drie betoogingen in de om geving der vakscholen uiteengedreven. In een officleele ceremonie moet heden eer herstel worden gebracht aan de Brltsche vlag te Damanhour. waar Dinsdag opstandelingen de Union Jack - verscheurden. Op het Brltsche consulaat werd een nieuwe Brltsche vlag geheschen. terwijl een detache ment Egyptische Infanterie het 'Saluut bracht. TJe ministerraad besloot heden, dat ieder Italiaan tusschen 11 en 33 jaar In het bezit moet z|jn van een persoonlijk boekje, waarin aanteekening wordt gehouden van zijn gezond heidstoestand en militaire opleiding. Dit staat in verband met de schepping van de gewa pende natie”; zonder zulk een document zal het niet mogelUk zijn werk te krijgen. In het vervolg zal de militaire diensttijd voor alle Italianen gelijk zijn zonder onder scheid van categorie. De ministerraad gaf evenwel den minister van Oorlog het recht jonge lieden, die slch in bijzondere famllle-omstandigheden bevinden voor het einde van den dienst te ontslaan of hen zelfs geheel vrij te stellen. De Duce verklaarde, dat op het oogen- bllk weer 50.000 werklieden naar Afrika worden gezonden, welke j|e verbindingen zullen perfectlonneeren. zoodat ook gedu rende den regentijd de intendancedienst kan functlonneeren. De Duce herinnerde •r aan, dat gedurende de regenperiode van bet vorig jaar 100.000 Italianen hier ar beidden en leefden zender groote moei lijkheden. Terwijl de troepen In Afrika hun uithou dingsvermogen toonen. gaat het volk voort aan de wereld een schouwspel van moed en kalmte te bieden en van onwrikbare vastbe radenheid. Ten slotte verklaarde de Duce dat de op leiding van manschappen voor lahd-, zee- en luchtmacht zonder ophouden voortgaat; enkele maatregelen, welke de ministerraad heden ochtend heeft genomen, zooals requisite van In dien strijd hebben wij elkaar leeren ken nen en toen die dag dan ook kwam, hebben wij de macht niet In handen genomen om het volk te veroveren, wij waren toen reeds In het bezit van het Dultsche Volk. Intusschen zijn ook diepe bressen geslagen in de gelederen van hen, die nog afzijdig ble ven. Wat op het oogenbllk nog tegenover ons staat, doet dat niet, omdat wij Duitschland weer vrij en sterk hebben gemaakt. Het zijn de eeuwige vijanden van ons volk, in eigen land, die wij kennen uit den tijd den Grooten Oorlog, uit den tjjd van droeven opstand van 1918, en uit den van ons verval. Zij willen niet alleen den weg naar ons niet vinden, maar zij kunnen dien ook nooit vinden en wijzelf doen van hen af stand. Stefani meldt: de geheele pers doet uit komen, dat de redevoering van Mussolini tijdens den ministerraad een nauwkeurige beteekenis heeft. n.L de onwrikbaarheid van de Italiaansche politiek ten opzichte van Oost Afrika. Italië sal zijn weg ver volgen ondanks de sancties, ondanks Iedere andere moeilijkheid of tegenstand, dl» zou kunnen opdoemen. Het zal slechts halt houden op het oogen bllk, waarop het den tegenstander de vre desvoorwaarden zal kunnen opleggen, die in staat zijn de verdediging van zijn be langen In Afrika te verzekeren. het personeel aan het bestuur van het Zweed sche Roode Kruis en waarin ten stelligste de bewering wordt tegengesproken, dat de ambu lance in strijd met de Geneefsche conventie, munitie bezeten of vervoerd heeft. Het perso neel van de ambulance kim er niet verant woordelijk voor gesteld worden, wanneer mu nitie geladen mocht zijn in de vrachtwagens van de ambulance, nadat zij tengevolge vin een plotsellngen aanval van een gemotoriseerde Italiaansche afdeellng In den steek was ge laten. Den Zweedschen gezant te Rome is opdracht gegeven In deze aangelegenheid een dlploma- tieken stap te doen. Een delegatie van vertegenwoordigers van alle partijen met aan het hoofd Nahas Pasja zal door koning Foead worden be noemd teneinde de onderhandelingen te voeten met Groot Britta nnië. Hst- redevoeringen van Lutae en Goebbels hield Adolf Hitler een rede, waarin hij om. zelde, dat wat voor velen, vooral buiten Duitschland op 30 Januari 1933 en In de daarop volgende weken en maanden een won der geweest was, voor hem en zijn S. A.-ka- meraden niet anders dan de vervulling was geweest van een zwaren strijd van 14 jaar. BOME, 39 Jaa. (Stefaai). Ia «ea hadra- •ehtend gehouden ministerraad beeft Mus- Hul »sa overzicht gogevea van de Jong ste ontwikkeling 'van de baitenlandsche politiek, voornamelijk Insake do Fransche regeeringMWisis ea hoi ItaMaannebo am- morandom. dat de feiten verbaad hoeden de met de concentratie vaa do Britoche vloot ia de MMdeOaadoehe Zee op onweer legbare wtjoe beeft vastgelégd. In verband met bovenstaand bericht seint bet Italiaansche agentschap Stefani dat het hier gaat om een enorme vergissing, daar deze citroenen afkomstig waren uit Tripoli In Syrië. Het agentschap voegt hieraan toe: Het is te betreuren, dat de autoriteiten van het Brit- sche koloniale Rijk, die den plicht zouden moe ten hebben Afrika, waarvan zij het grootste deel in hun bezit hebben, goed te kennen, niet wisten, dat Lybië geen citroenen produceert. Het agentschap Stefani seint uit Aden; Uit Harrar Is bevestiging ontvangen, dat ruim 100.000 man uit deze stad vertrokken zijn In de richting van het Zuiden. In Abessinlsche lei dende kringen wordt medegedeeld, dat deze troe penverplaatsing geschied is In verband met het voornemen een strategische beweging uit te voe ren, teneinde Ras Desta te hulp te komen. In werkelijkheid, aldus meldt Stefani verder, gaat het bjj dit overhaaste vertrek van Abessinlsche troepen om een poging den opstand onder drukken, die is uitgebarsten in het land Aroead «n in de stad Bahle. KAIRO, 30 Jan. (DNB) De betoogingen te Kairo hebben den ganschen dag door geduurd. Het is evenwel nergens meer tot ernstige bot singen gekomen. Bij de manifestaties te Dazmanoer werd ook het administratiegebouw van den Delta-spoor- weg. welke eigendom Is van een Engelsche maatschappij, door de menigte bedreigd. Bij de ze gelegenheid zou de Engelsche vlag zijn neer- gehaald en verscheurd. ROME, 30 Januari. (Reuter). Maarschalk Ba- dogllo seint: Detachementen van het Eritree- *che legercorps zijn thans bezig de door ons bezette stellingen In den sector van Temblen uit te breiden en te versterken. De jongste be richten bevestigen, dat de Abesslniërs tijdens de gevechten, die van 20 tot 24 Januari plaatsvon den, meer dan 5000 dooden hadden, o. w. vele bevelhebbers en ondercommandanten, ongeacht het nog niet vastgestelde, doch ongetwijfeld aan zienlijke aantal gewonden. Van het Somallfront valt niets bijzonders te hielden. De luchtmacht voert verkenningsvluch ten uit, en bombardeert met zichtbaar resultaat vüandeiijke troepenconcentraties ten zuiden van Makalle aan het Eritrea-front en te Dega 54e- <lo aan het Somallfront, WU willen tegelijk eektar Mfc, gelQk wfj te het binnenland steeds dan vrede In on» volk gepredikt hebben, een vredelievend element onder de andftre volkeren zQa. Wil kannen dat niet vaak genoeg herha len. WV zoeken den vred», omdat w* hem liefhebben. Maar, wfj honden rast wan de oor. sengwlrn wfl sondor dia niet willen leven. LONDEN, 30 Jan. (Reuter) - stefani deert mede, dat volgens hier Ingekomen berichten de binnenlandsche toestand in het Rijk van den Negus zeer ernstig is, hetgeen vooral gevolg is van den bliksemsnellen opmarsch de Italianen aan het Zuidelijk front Italiaansche overwinning in Temblen, De onlusten In Jwt binnenland nemen steeds toe, het meest in Aroessi, waarheen de Negus troepen heeft moeten zonden om een einde te maken aan den opstand. Dese opstand uw het gevolg zijn van de ontevredenheid van de bevolking, welke een groot deel van haar voed selvoorraad aan het leger van Ras Desta heeft moeten afstaan niet alleen. doch deze zed naar de legerkampen moest brengen. w STOCKHOLM, 30 Jan Tldninganias Telegram Burao meldt: Het ministerie van buitenlandsche zaken spreekt het bericht tegen, dat het Zweedsche gezantschap te Rome betreffende het officleele Italiaansche legerbericht 108. waarin gesproken wordt over kisten munitie, die gevonden zou den zijn bij de bagage van een aan het So- malifront buitgemaakte Zweedsche ambulance, een verklaring heeft afgelegd. Het ministerie heeft van den Zweedschen consul In Addis Abeba een verklaring ontvangen, welke ook in Nieaw kabinet te Egypte. Partij Itallaansch» citroenen te Landew In be slag genomen. Begeerlngsverklaring vaa Sarmat in da Fmn- sehe Kamer. Bade vaa Massolini ia den ministerraad. Dankbetaigtag van Koningin M»ry aan bet Engelsche volk. Dultechland herdenkt het feit, dat Hitler drie Mar aan het bewind Is. Appèl der 8. A. la Berlijn, rede van den Führer. Poging tot treinontsporing op een Indfaeha spoorlijn? Contra et dalk booten l&ndc. Voorts verneemt het agentschap uit Djiboetl. dat daar berichten uit Addis Abeba zijn bin nengekomen, volgens welke Europeesche krin gen In de Abessinlsche hoofdstad het waar schijnlijk achten, dat binnenkort een revolte te gen den Negus zal uitbreken. Teneinde de be volking vertrouwen In te boezemen kondigen de leidende kringen in Abesslnlë aan, dat bin nen zeer korten tijd een beslissende slag zal worden geleverd en dat tot dit doel aanzienlijke troepenmassa's geconcentreerd zijn bjj den pas van Adala, op een afstand van slechts 40 K.M. der Italiaansche stellingen van Wadara, terwüi andere troepenafdeelingen zich In geforceer de marschen naar Yerga Aloef begeven, de hoofdstad van Sidamo. Intusschen zoo voegt Stefani hieraan toe voldoen deze aankondigin gen de bevolking niet, die vreest, dat de regee ring de waarheid omtrent den toestand aan het Zuidelijk front verborgen houdt. LONDEN, 30 Jan. (Reuter). De politieke me dewerker van de Daily Telegraph meldt, dat de kwestie van het aangaan eener defensielee ning thans ernstig door d» regeering wordt overwogen. Het verzet tegen deze methode van dekking der uitgaven wordt In regeeringskrin- gen minder, naarmate men een helderder voor stelling krijgt van Je koeten der defensiever- sterklng. De medewerker gelooft, dat de sup plementaire uitgaven hoofdzakelijk ten goede zullen komen aan vloot en luchtmacht, hoewel ook de ramingen voor het landleger in dit jaar booger zullen zijn. Onder de gegeven omstandigheden, aldus de medewerker van de Dally Telegraph, staat men In regeeringskringen op het standpunt, dat 'n de eerste plaats gedacht moet worden aan luchtmacht en vloot. Naar verder verluidt zou de Britoche regeering een witboek voorberei den, waarin zU een uiteenzetting aou geven van de motievn der bewapeningsversterklng. De munitie voor het Italiaansche lichte veldgeschut aan het Noordelijk front wordt, in kisten verpakt, door lastdieren naar de vuurlinie getransporteerd I. -i i nderteekend voor den bouw van voor de Peotoctee Marine hier te BERLIJN, 30 Januari. Geheel Duitschland herdenkt vandaag, dat drie jaar geleden de nationaal-so- cialisten aan het bewind zjjn geko men. kt da hoofdstad waren de straten versierd en reeds vroeg be gaven duizenden zich naar den Lustgarten, waar bet appèl der 25.000 5. A--mannen uit alle dee- len vin het rijk zou worden gehou den. De opmarsch van de oude gar de van de S. A. verliep vlot. Met daverend „Heil”-geroep wer den de Führer, de ministers en partijleiders begroet. WEENEN, 30 Jan. Officieel wordt medege deeld: De bondspresident heeft vandaag den bonds- mlnlster zonder portefeuille. Buresch, op diens verzoek ontheffing uit zijn functie verleend. Voorts heeft de bondspresident den staats secretaris voor land- en boschbouw, August Kraft, eveneens op eigen verzoek, van zijn functie ontheven. Van bevoegde zijde verluidt, dat Buresch be noemd zal worden tot gouverneur van de Oostenrjjksche Postspaarbank. CAIRO, 30 Jan. (Reuter). AH Maher Pasja is er in geslaagd een neutraal kabinet te vormen. Hq zelf neemt hierin de portefeuille van Binnenlandsche Zaken en Buiten landsche Zaken. 4 - - In de stad is alles rustig. De autoriteiten, d» politie en het leger handhaven echter nog etoeds de voorzorgsmaatregelen, die eengiete- ren ingevoerd zijn. De nationalistische leider Nahas Pasja heeft opnieuw een beroep op de bevolking gedaan, en haar verzocht, kalm te blijven. N00RD-H0LLAND8CH DAGBLAD N V. Drukkarij De Spaarnestad - Haarlem Mat paillustreard Zondagsblad f 0.60 hoogar Veertien jaar lang voor het overnemen van de macht hebben wU aan deze belijdenis vast gehouden. Duitschland zal vredelievend zijn, gelijk slechts een volk vredelievend kan zón. wanneer men dit Dultsche Volk niet aan zijn eer komt. Wie gelooft ons als slaven te kun nen behandelen, zal merken, dat hij het weer- spannlgste volk onder handen heeft, dat er op de wereld bestaat. Zoo staan wij thans drie jaar na het over nemen van de macht aan het einde van eeu zeer korte periode der Natlonaal-Soclallstlsche regeering. Wat bereikt werd ia geweldig! Wij zijn niet meer weerloos. Zijn, rede vervolgende zette Hitler uiteen dat voor het bereiken van resultaten offers gebracht moeten worden. De Nationaal-Socia listische beweging geeft de garantie dat dese offers niet te vergeesch zullen zijn en zoo, aldus eindigde Hitler, willen wij mannelijk op dezen dag onze oude strijd-belijdenis afleggen: Zan der vrees en zonder schroom op te treden voor ons volk, voor de beweging die dit volk leidt Zonder vrees en zonder schroom lederen strijd te aanvaarden, die ons opgedrongen wordt en zonder vrees en zonder schroom de besluiten te nemen, die genomen moeten worden. Dat heeft ons tot den dag van heden geleid en dat zgl ons een groote toekomst tegemoet voeren. Met een drie-voudig ,Sieg Heil!" op het l.k, het Dultsche Volk en de eenige KiallsUaehe Beweging besloot Hitler ««ft bare vastberadenheid te geven”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1