De volheid der wet FAMEUSS SIVAN I 25ste Auto-tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw Nieuwe tankboot besteld Luchtverkeer op Indië 1 Ufat Ls cLle rbiewate. HONIG'S KALFSSOEP MIN, GELISSEN VERRICH1 PLECHTIGHEID WIJZIGING HINDERWET VOORGESTELD ERNSTIGE AUTOBOTSING TE HILLEGOM Restaurant DORRIUS N. Z. Veerbwrgwal b. h. Spel, Amtlvdim. PLATS DU 1OUI IN LA CAKTB KONINGIN NAAR TIROL TENTOONSTELLING 1 1 f ZATERDAG 1 FEBRUARI 1936 LEEKEPREEKEN Contract voor dienst met lucht Trekking Persloterij Wijziging Pensioenwet Beroepen ongegrond verklaard Invoer van witte kool genomen V Nadere bijzonderheden 1935 slechtste jaar! 4 B E L O I ‘Aantal auto’s neemt af, consta teert de heer Lang Een daartoe strekkend wetsont werp is ingediend Belangrykè order voor de Rotter damsche Droogdok My. Loonsverlaging in kleding industrie voorgesteld BESTUURSLID SIERTEELT- CENTRALE ONTSLAGKWESTIES BIJ DE RIJKSMUNT Strekking van het nieuwe ontwerp Zeven personen gewond, van wie zés in ziekenhuizen op- A U T O M AMSTERDAM - 31 JAN ’/m 9 FEBR Waarom Denemarken naar ons land mocht exporteeren SLUITING ZONDAG9 FEBR 5 Onder veel belangstelling zyn Vorstin en Prinses Vrijdag avond van Rotterdam af vertrokken - V schepen reeds afgesloten? Naar de dat LIBRA in op Minister Gelissen b che N. ■uier uit Genua meldt, heeft volgens de bladsfi dr. Eckener. de commandant van de Graf Zeppelin, die momenteel aldaar vertoeft, met vertegenwoordigers van een Nederlandsche maatschappij een contract afgesloten voor het stichten van een dienst met luchtschepen tus schen Nederland en Ned-Indiè. ;en Ml ien sen Ingediend Is een wetsontwerp tot wijziging van de Hinderwet. steeds voortdurende excessieve heffingen. De beide auto’s sUn eenlgen tijd na het on geval met behulp van een kraanwagen wegge sleept en door de politie in beslag genomen. Het eerste ondersoek werd geleid door Rijks politie uit Amsterdam, die toevallig met een auto op eenlgen afstand achter de taxi reed, toen het ongeval gebeurde. Van de andere inzittenden liepen mevrouw Lubbers, sinds kort te Amsterdam woonachtig alsmede haar beide dochters van ongeveer IS en 17 Jaar verwondingen op. Mevrouw Lubbers was er bet ergst aan toe; de meisjes werden lichter gewond. Alle drie zijn naar de Marte st ich ting te Haarlem vervoerd. De chauffeur van de taxi, de heer Koreneef uit Den Haag, kreeg verschillende hoofdwonden, welke in de Maria-stlchting te Haarlem verbonden zijn. Vrijdagavond is HM. de Koningin in gezel schap van H.K.H. Prinses Juliana met den trein van 6.11 uur. van het station DJ*, te Rotterdam naar Tirol vertrekken. De Standard Vacuum-Oil Cy te New York heeft bij de Rotterdamsche Droogdok Mij. een tankboot van 15000 B R. T. be steld. Deze bestelling verschaft aan duizen den arbeid. Vrijdagavond te in het American-Hotel te Amsterdam ten overstaan van notaris Van Dijk de trekking gehouden van de loterij van het Nationaal Comité van Nederland voor de Vatl- van de Visscherij der Dr GEOPEND van 10v m 5 nm.nvonönm 10 n m len: „Wat zal dit nieuwe seizoen ons brengen?” Een vraag, waarop het antwoord eerst later zal blijken, doch door het organlseeren dezer tentoonstelling trachten wij dit antwoord in voor den Nederlandschen automobielhandel gunstlgen zin te beïnvloeden. Toen het besluit, om In 1936 weder een automobieltentoonstelling te houden, was gevallen, heb ik mij, aldus de heer Lang, afgevraagd, hoe de handel op dit besluit zou reageeren, of deze handel ten volle zou medewerken, de uitvoering van dit be sluit mogelijk te maken op de wijze als voor het welslagen noodlg Is. Het antwoord op deze vraag geeft deI niet heeft vernietigd, straks te openen tentoonstelling, welke ten duidelijkste de grootsche wijze, waarop het bestuur bij zijn streven, werd gesteund, demonstreert. De aanrijding werd veroorzaakt door den uit de richting Haarlem komenden personenauto, waarin zich alleen de chauffeur bevond. Deze had aanvankelijk rechts van den weg gereden, doch was, kort voor de ontmoeting met den anderen auto een taxi, van een onderneming, welke een geregelden passagiersdienst tusschen Den Haag en Amsterdam onderhoudt gaan slingeren. Belde auto's werden door de botsing zeer zwaar beschadigd: de bestuurder van den auto, die het ongeluk heeft veroorzaakt, de beer Schut, wonende aan de Keizersgracht te Am sterdam, is naar het Diaconessenhuls te Haar lem overgebracht. Van den anderen auto Werd de ongeveer 40-jarige mejuffrouw ijunm.ru te Den Haag woonachtig, zwaar gekwetst. Zij is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. sloenwet buiten toepassing voor de beoordeeling van het recht op en bet bedrag van later te verleenen uitgesteld pensioen. Dit voorschrift is aldus uitgelegd, dat de door het vervallen van bedoeld pensioen vrijgekomen diensttijd slechts kan medetellen voor de beoordeeling van het recht op en het bedrag van het uitge steld pensioen uit de met afloopend pensioen verlaten betrekking (beslissing Centrale Raad van Beroep van 4 October 1932). Er is naar de meenlng van de regeering geen enkele re den om het over den betrokken diensttijd aan vankelijk levenslang toegekend pensioen, dat daarna in veie gevallen een tijdelijk pensioen werd en na eenlgen tijd vervalt, niet later In anderen vorm te doen herleven. Maar dan over de geheele lijn en niet slechts In den vorm van een uitgesteld pensioen, dat bovendien nog be perkt wordt tot een bepaalde functie. Onder groote belangstelling, mede uit officieele "kringen, heeft Vrijdag middag de Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, Z. Exc. Prof. Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen, in het gebouw der R.A.l. aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam, de 25 ste automobieltentoonstelling geopend. de opsomming van de Inrichtingen in artikel 2 der Hinderwet aan te vullen en te verdui delijken een plaatselijke verordening mogelijk te ma ken, ook Indien niet in de gemeente zelve, maar In de nabijheid daarvan een inrichting aanwezig is, waarin belanghebbenden het be drijf kunnen uitoefenen; aan omwonenden, die van een inrichting hin der ondervinden, hét recht toe te kennen, op legging van nieuwe voorwaarden te venoeken en tegen niet Inwilliging van dat verzoek bij de Kroon In beroep te komen; het toezicht, in artikel 24 der Hinderwet aan den Minister van Defensie opgedragen, eenigs- zlns uit te breiden; aan He Hinderwet voor zoover noodlg te on derwerpen de industrieele ondernemingen, op gericht ten tijde, dat voor haar oprichting nog geen vergunning vereischt werd. ■s Aan den minister van Defensie wordt opge dragen het toezicht over de fabrieken en be waarplaatsen van vuurwerken, daar op naleving der voorwaarden beter het Departement kan toezien dan de gemeentebesturen. De werkgevers in het kleedlngbedrijf hebben den vakbonden voorgesteld de op 15 Februari eindigende C A O. te vervangen door een nieuwe, die o.m. een loonsverlaging van ca. 10 pCt. bevat. Het was de voorzitter van de R A I, de heer J. Leonard Lang, die de autoriteiten en andere genoodigden welkom heette en in het bijzonder den minister dankte voor den steun, aan den Nederlamdschen automobielhandel verleend, door zijn bereidverklaring de openingsplechtig heid te willen verrichten. De R-A.I.-tentoonsteUing wordt zoo zeide spr. verder in de kringen van onzen handel mln of meer beschouwd als de aanvang van een nieuw verkoopseizoen. En het is dan ook te begrijpen, d& wij ons allen de vraag stel- T Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen der Pensioenwet. In de eerste plaats wordt voorgesteld om. wanneer de wedde of de som der wedden op of beneden 400 is gedaald, het ambtenaarschap in den zin der Pensioenwet alleen verloren te doen gaan, wanneer de belanghebbende zulks uitdrukkelijk verlangt. Voorts worden ook pensioengerechtigd ge maakt personen, die als directeur, leeraar of in eenlg andere betrekking in vasten dienst zijn verbonden aan bijzondere middelbare scho len voor meisjes. Ten aanzien van art. 69 Is een aanvulling voorgesteld, volgens welke bij de beperking van pensioenen, wanneer het gezamenlijk bedrag dier pensioenen 4000 en voor zoover gewezen ministers betreft, 6000 overschrijdt, rekening kan worden gehouden, wanneer eenlijdelijke korting op een dier pensioenen 1» verleend. Voor bijzondere leeraren en onderwijzers, die het ambtenaarschap verliezen op grond vtfn een der redenen vermeld In artikelen 88 en 89 der Pensioenwet, zal volgens een nieuw voor gesteld lidt van art. 95 ook behoud vari uitzicht op gezlnspensloen xunnen worden verzekerd. Verder wordt een verlaging voorgesteld van de jaarlijksche bijdrage van het Rijk aan het Pensioenfonds in dier voege, dat die bijdrage is bepaald op 31.500.000 over de Jaren 1929 tot èn met 1932. op 23.400.000 over de Jaren 1933 en 1934 en op ƒ25.400.000 over 1935 en vol gende jaren. Ten slotte wordt vporgesteld met terugwer kende kracht tot 1 Juli 1925 te doen vervallen de tweede volzin van het vijfde lid van art. LXXXIV der wet van 28 Mei 1925. Volgens het bepaalde In dien volzin blijft ten aanzien van den diensttijd, ter zake waarvan een op grond van bet bepaalde in den eersten volzin verval len wachtgeldvervangend pensioen is genoten geweest, het eerste lid van art. 59 der Pen- Om zes uur arriveerde de koninklijke auto voor het station. Reeds lang tevoren waren de loopers uitgeleid en was de trein voorgereden. Eenlge leden van dé hofhouding hadden reeds in het voor HM. bestemde rijtuig een ge wonen Mitropa-wagen plaats genomen. Op het perron waren ter uitgeleide aanwezig de burgemeester van Rotterdam, mr. Drooglee- ver Fortuyn en de hoofdcommissaris van po litie alsmede de stationschef de héér Lusink en de inspecteur van het vervoerwezen, ir. Breu- kelman, die de reis tot Geldermalsen zou mede- maken. Ir. Pot zou te Geldermalsen den hoofd-in- specteur ir. Breukelman vervangen en den trein uitgeleide doen tot de Duitsche grens. De politie zorgde voor een ruime afzetting: het publiek stond In rijen-dlk opgesteld. Het was even voor zes uur de regen plons de zonder ophouden toen de koninklijke auto, voorafgegaan door de motorbrigade der Rotterdamsche politie, voor het station arri veerde. Allereerst steeg uit den wagen H.K.H. Prin ses Juliana, die gekleed was in een zwarten mantel, waarna HM. de Koningin den auto verliet. De vorstin was gekleed in een grijsbeige mantel. In de memorie van toelichting wordt gewezen op de in 1909 en 1913 ingediende en deze week ingetrokken wetsontjverpén tot wijziging der Hinderwet en betreffende de Riolenwet. Thans is opnieuw de vraag onder de oogen gezien, welke wettelijke voorzieningen In het belang van de bestrijding der waterverontreiniging noodlg zijn. De in 1934 ingestelde Commissie Inzake de' waterverontreiniging Is uitgenoodlgd, over de eventueel te treffen wettelijke voorzieningen tegen waterverontreiniging van voorlichting te dienen. Andere wijzigingen, opgenomen In het oude ontwerp van 1909 zijn voor een groot deel op genomen in het nieuwe wetsontwerp, dat In hoofdzaak de volgende strekking heeft: Omtrent het ernstig auto-ongeval, dat Vrij dagmorgen op de Leldschestraat onder de ge meente Hlllegom is geschied, vernemen wjj nader, dat de botsing tusschen belde auto's plaats had tegenover de bloemboUenschuur van den heer Hulseboech. Vrijdagmorgen omstreeks elf uur heeft op de Leldschestraat te Hlllegom een ernstige botsing plaats gehad tusschen twee personenauto's, ten gevolge van het feit, dat een van deze beide wa gens op de tramrails slipte. In den eenen auto, 'n wagen voor zes personen, komende uit 's-Gravenhage en op weg naar Am sterdam, zaten In totaal zeven personen, terwijl zich In den anderen auto, komende uit Haarlem, alleen de chauffeur bevond. De botsing was zeer hevig; beide-wagens wer den ernstig beschadigd. Van de inzittenden van den Haagschen wagen werden zes personen gewond. Vier hunner wer- dem«qet beegfafeuken en andere ernstige fractu ren na\r^lFMariastichtlng te Haarlem vervoerd, terwijl een andere ernstig gewonde werd over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis te - Lelden. De zesde gewonde, de chauffeur van den Haagschen wagen, kon ter plaatse verhou den worden. Slecht één inzittende bekwam geen letsel. De bestuurder van dén HaAriemschen auto werd naar 't Diaconessen-ziekenhuls te Haarlem overgebracht. er slechts één God is tot wiens eer de mensch is geschapen en dat de wet Gods hangt aan twee geboden: de liefde tot Hem en tot den naaste, dat diés voor hem, die eenmaal het ge loof heeft,, de godsdienst is samen te vat ten In dit eene wodrd: liefde! Koe hoopvol en angstwekkend*tevens blijft deze waarheid voor alle tijden, niet het minst voor den onzen. Liefde Is den eersten* mensch bij de schepping Ingestort; liefde heeft heel de menschheid altijd bezield; het la de groote hartstocht, de drijfveer, de motor van alle ge slachten. Ook in onzen tijd kan men geen ge sprek aanhooren. geen blad of boek In de hand nemen, geen film of tooneelstuk zien,- of de iiefde speelt er een hoofdrol. Maar nog altijd is liefde ook het meest misbruikte woord; nog altijd is naastenliefde het groote struikelblok voor het christendom. Thans echter In omge- keerden zin als in den catacombentijd. Toen maals kostte het ontzaglijke'moeite de heide nen tot de lief de leer te brengen; maar eenmaal daartoe bekeerd, volbrachten de eerste chris tenen de wet met al de vurigheid van conver ge ten. En de nog niet bekeerden zagen het wonder van naastenliefde aan: meesters, die hun slaven als broeders behandelden; rijken, die den armen mededeelden; gezonden, die zie ken liefderijk verpleegden. En zij riepen in ver bazing uit: ziet hoe zij elkander beminnen! Verbazing wekte nieuwsgierigheid, nieuwsgie righeid leergierigheid: zoo prikkelde de onder- laige liefde der christenen de overigen tot ken de nieuwe leer; zóó werd de groote propagandiste van In verband met berichten, volgens welke we gens gebrek aan witte kool, de grondstof voor zuurkool, .de zuurkoolfabrikanten te Langen- dijk de laatste weken nog belangrijke hoeveel heden witte kool uit Denemarken invoeren, welke Import een zeer -ongewoon verschijnsel wordt genoemd, verklaarde men ons ter bevoeg- der plaatse, dat er een misoogst is geweest met betrekking tot de witte kool, die wordt gepro duceerd om te dienen als grondstof voor de zuurkool, welke hier ten lande wordt geconsu meerd. Daardoor was de hoeveelheid witte kool niet toereikend. Dit is de “reden, waarom kool uit Denemarken wordt ingevoerd. Deze Invoer, deel de men voorts mede, is echter van weinig be- teekenis. Voorheen was er geen invoer van witte kool uit Denemarken, maar wel is vroe ger we] eens kool uit het Rijnland geïmpor- teerd. Dit wijst op vertrouwen in de toekomst en zulks stemt hoopvol in de, ook voor den auto mobielhandel, zeer ongunstige tijdsomstandig heden. Ook deze, tot voor enkele Jaren bloeien de tak van handel lijdt in hooge mate aan de algemeene ziekte dezer crisistijden, zoodut krachtige saneeringspoglngen zullen moeten worden gedaan om wellicht onherstelbaar ver der onheil te voorkomen, en waarbij de mede werking der Regeering bezwaarlijk zal kunnen worden gemist. Het jaar 1935 te, tot nu toe, zeker het slecht ste jaar geweest, dat de automobielhandel en alles, wat met dien handel verband houdt, heeft medegemaakt. Dit te niet uitsluitend een recht- streeksch gevolg der nog algemeene crisis; ook de welke den gebruikers van automobielen werden opgelegd en welke ook in 1935 nog werden ver zwaard. hadden een ongunstlgen Invloed den verkoop van automobielen. Zooals gezegd, 1935 was een zeer ongunstig Jaar. dat echter het vertrouwen In de toekomst En vol moed en hoop wordt het nieuwe seizoen nu weer met deze tentoonstelling ingezet, ter bevordering van het gebruik van motorvoertuigen. De Minister heeft hierna de tentoonstelling geopend verklaard. Vrijdagmiddag deed het Ambtenarengerecht te Utrecht. waarvan president was mr. H. van Haeringen, uitspraak in de procedures van twee werklieden bjj de Rijksmunt, die ontslagen wa ren. De eerste klager Van W. was in beroep geko men tegen het ontslag, dat gegeven was op grond van niet voldoende vertrouwen, dat hij in zijn functie als voorman-smelter moest genieten. Zooals men zich zal herinneren hield een en ander verband met de verbreking van het zegel 'van een smeltkroes, waarin oude rijksdaalders werden versmolten. terwijl hij alleen in het smeltlokaal was. Overwogen werd ook, dat Van W. in 1932 verdacht werd specie uit den kroes te hebben willen ontvreemden. Het Ambtenarengerecht achtte het ontslag niet in strijd met het Algemeen Ambtenaren-regle- ment en verklaarde het beroep ongegrond. De tweede klager L. was In tijdelijken dienst en was in beroep gekomen, omdat de reden van ontslag niet medegedeeld was en hem geen ge tuigschrift verleend zou zijn. Ook dit beroep werd ongegrond verklaard, waarbij werd overwogen, dat geen getuigschrift was geweigerd, maar wel in dien zin, zooals L. had geéischt, terwijl de bepaling omtrent een omschreven getuigschrift niet van toepassing is bij ontslag van werklieden In tijdelijken dienst. Mannen voor een godsdienst, die na enkele eeuwej» in heel de toenmalig bekende wereld zou door dringen en thans, -pa twintig eeuwen nog den toon aangeeft in het geestesleven, een gods dienst die niets aantrekkelijks had voor den toenmaligen mensch en niet zooals de leer van Mahomed zich aanpaste aan de menta liteit dengenen, voor wie ze gepredikt werd? W(j kynnen ons in dezen tijd gemakkelijk Voorstellen hoe naar den mensch gesproken wanhopig het voor-het handjevol leerlingen Van Christus geweest moet zijn, om het hei dendom van het geweldige Romeinsche impe rium tot den christelijken godsdienst te' bren- 8«n. Gesteld dat er in onzen tijd een dozijn mannen opstand met het doel om alle inwoners van het Britsche wereldrijk tot een nieuwen todsdlenst over te halen, een godsdienst die keen enkel materieel voordeel bood, enkel eischen' stelde, waaraan slechts door zwuren etrüd tegen eigen menschelijke neigingen was te voldoen. Wie zou tolken idealisten eeiüge k«ns geven? Zouden zij niet in minder dan kwn tüd door den openbaren spot zijn afge- Maakt, of wel als ordeverstoorders of geestes- kranken worden opgesloten? Zeker, het is de bovennatuurlijke genade ge- *«est, welke de eerste predikers van het christendom heeft bijgestaan. Maar zij gebruik- t®1* voor hun doel gewone, natuurlijke midde- •ao; zü predikten met woord en daad en hiel en niet op de goedwWenden te overreden, dat De Minister van Landbouw en heeft benoemd tot lid van het bestuur Stichting Nederlandsche Sierteeltcentrale A. J. Verhage te Haarlem. Wij moeten uitsluitend als gevolg van deze laatstgenoemde omstandigheid constateeren, dat de toename van het aantal automobielen in Nederland thans reeds aan het afnemen Is. een ernstig verschijnsel, omdat de dichtheid van automobielen, d.wx. het aantal automobie len per bijvoorbeeld 100 inwoners in Neder land nog lang niet gelijk is aan die van andere economisch ontwikkelde landen. En, indien dit verschijnsel blijvend zou zijn, sou zulks betee- kenen, dat Nederland den achterstand bij die andere landen niet alleen niet inhaalt, doch zelfs vergroot. Een, niet alleen voor het motorverkeer. verontrustend feltl De 25ste RAI-tentoonstelllng is gelukkig, in haar ulterUjk, geen weerspiegeling van deze weinig opwekkende omstandigheden. Zij de monstreert veeteer het volle vertrouwen op betere tijden. Na begToeting door burgemeester en hoofd- commlssarï^wandelden de vorstelijke personen het perron op, toegejuicht door het publiek. HM. de Koningin dankte met een buiging, ter wijl H.K.H. Prinses Juliana de menigte met Haar hand toewuifde. Voordat de vorstinnen plaats nsmen In het rijtuig, onderhield Hare Majesteit zich nog met den burgemeester. Het was elf minuten over zessen precies op tijd toen de trein zich in beweging zette. HM. de Koningin boog zich uit het raampje en wuifde bij het vertrek eveneens de juichende menigte toe. nlsmaklng met naastenliefde de het christendom. Hoe staat onze tijd daarmee? Het gebod der naastenliefde is uit de traditie aan iedereen ^bekend; maar* in plaats van een aantrekkings kracht is het een verwijt geworden. De heide nen van onzen tijd wijzen de christenen na en zeggen: ziet hoe zij elkander haten en belaste ren, tegenwerken en achtervolgen; hoe de een zich boven den ander verheft; hoe de een den ander van zijn plaats dringt; hoe zij de armen met minachting, althans met verveling bekij ken; hoe zij zich achter hooge belastingen en openbaren steun verschuilen om zich aan de liefdadigheid te onttrekken; hoe zij zelfs de charitatieve vereenlgingen misbruiken om den baas te spelen over de minst bedeelden en om aan maatschappelijke relaties te komen: in één woord, ziet hoe zij in niets van ons ver schillen en zij nocuaai zich nog wel volgelingen van Hem die gezegd heeft: bemint uw even naaste gelijk u zelfl Beschamend is de practijk van ontelbare christenen. Wanneer er terecht geklaagd wordt over te trage uitbreiding van het Godsrijk op aarde dan is dit voornamelijk te wijten aan h?t gebrek aan naastenliefde onder hen, voor wie deze liefde het hoogste gebod moest zijn. Nooit heeft het christendom sinds den tijd van Nero beter kans gehad dan nu; wij leven in een wereld vol verwarring en tegenstrijdigheid; heel de samenleving wordt door werkloosheid en economische malaise geteisterd. Wanneer het leger van christenen, dat honderden mil- lioenen telt, zich zou verheffen boven alle vernuftige economische stelsels en berekenin gen, welke tot nu toe schandelijk hebben ge faald en de wereld tot een chaos hebben ge bracht; wanneer dat leger van christenen tot eenige wet en levensstijl weer zou nemen de beoefening der naastenliefde, dan zou het chris tendom weer even snel opbloeien als in den tijd der catacomben en n*et dien geestelijken bloei zou een nieuwe welvaart gepaard gaan, zooals indertijd het christendom Europa tot een hooge beschaving heeft gebracht. Ziedaar waarom het zoo belangrijk is. onze maatschappij het woord van Paulus be grijpt en in practijk brengt: de volheid der wet Is de liefde. De heer A. F. Bronzing, directeur der Stoomvaart Mij. ..Nederland**, heeft op zijn reia naar Nederlandsch- Indië hq vertrok Vrijdag met het m.s. „Mamix van St. Aidegon- de*’ van Genua naar Batavia de gelegenheid benut Dr. Eckener, die op het oogenblik aan de Riviera vertoeft, te Genua te ontmoeten en met hem een bespreking te hebben over de reeds lang bestaande plannen van het Syndicaat voor luchtschipverkeer met Nederlandsch- Indië, waarvan de heer Bxonsing voorzitter is.'Tevoren heeft de heer Bronsing op zijn reis naar Genua een bezoek gebracht aan Friedrichs hafen en aldaar op de werfv de nieuwe Zeppelin in oogenschouw ge nomen. caansche Wereldtentoonstelling 1936 Katholieke Pers. De hoofdprijs het landhuis viel op no„'21022, de Chrysler Plymouth op 13841, Opel op 7223, het radlo-toestel op 9642 en de beide salon-ameublementen op 28592 en 7753. s~er één woord, dat meer gebruikt en ook meer misbruikt wordt dan het «Uord lief de? In den zuiveren vorm drukt het "t schoonste uit wat een mensch Is ingeschapen: een bewondering, een vereering, een genegen heid voor een persoon of ben zaak zóó groot, dat men niet rust voordat men daarvan in het volledige bezit is gekomen of er zich zoo Innig mogelijk mee verbonden heeft. Liefde in den riHveren vorm deinst voor niets terug: eischt het voorwerp onzer genegenheid, dat wij moeite doen het te benaderen: geen afstand Is ons te groot, geen' vermoeienis te zwaar; kost het geld het in «tand te houden echte liefde put zich tot het laatste uit; al wat het object onzer genegenheid vermooit stemt ons tot vreugde, al wat het schaadt doet ons pijn. Zóó bezien is er^ veel valschheld in wat leder uur van den dag „liefde” genoemd wordt. Onze moderne tijd verstaat een woord, waarmee de onechte liefde juist geteekend wordt: filmlief de. Het ie de vluchtige verliefdheid, de kort stondige zinsbegoocheling, de dierlijke passie, die twee personen van verschillend geslacht voor een wijle bij elkaar drijft voor een be dwelmenden roes van zingenot om ze, na be vrediging eener ongezonde nieuwsgierigheid of na de spoedige verflauwing van een verschen prikkel weer onvoldaah en brandend van nieu we begeerten uiteen te doen gaan. Zulke gene genheden hebben met liefde niets te maken; zij zijn slechts beleedigingen van het zuivere begrip. Zij missen de wezenskenmerken der ware liefde nJ. toewijding, overgave, zelfverloo chening en trouw. Heeft de menschheid door alle tijden heen bet verschil tusschen de zuivere en valsche lief de gekend; is oprechte vriendschap en zuivere huwelijkstrouw, ook al kwam zQ zeldzaam voor of liever Juist daarom zelfs door de oude hei- densche dichters verheerlijkt, één vorm van liefde, hoewel geheel passend bij de mensche lijke natuur en voortsprultend uit de gescha pen wereldorde, is ons eerst door het christen dom geleerd en door-Christus' navolgers in practijk gebracht nJ. de naastenliefde. Die leer is het groote struikelblok en tevens de groote triumph van het christendom geworden. Het was voor de zelfzuchtige trotsche heidenen een harde leer. Neem den Rotneinschen burger, die zich lid voelde van het wereldrijk. Hij erkende maar één macht boven zich n.l. den Staat, voor welks heil hij alles, zelfs zijn leven over had. Overigens wtas hij zijn eigen meester: hij heerschte over zijn vrouw, had het volledige beschikkingsrecht over zijn kinderen, behan delde zijn slaven als zijn persoonlijk eigendom. Al wat zijn land en zijn eigen belang In den weg stond was zijn vijand; een beleedlging moest hij met gelijke munt betalen andeis te doen ware laf en eerloos. Daar komt een nieuwe godsdienst en schrijft voor beleedigin gen te vergeven, geen kwaad met kwaad te vergelden; den arme mee te deelen van zijn overvloed. Ja, den arme als zijn broeder te be handelen. In den slaaf moest hij een broeder in Christus zien! De Tien Geboden Gods wa ren nog te aanvaarden; trouwens, inwendig sprak de stem van het geweten, dat deze na tuurwet de ware moest zijn en reeds vele hei- densche dichters en fllosophen hadden geleerd, dat stelen, liegen en bedriegen, moorden en overspel plegen was: de góden tergen. Maar Paulus' Brief aan diezelfde Romeinen moe'. »oór hen een harde noot zijn geweest; trou- atens, wanneer de apostel der heidenen niet van de dringende noodzakelijkheid om het volk van Rome tot de leer der naastenliefde te bren- gen, overtuigd was geweest, zou hij daaraan sooveel tijd niet hebben besteed. Maar die noodzakelijkheid ligt voor de handen dripgt zich zelfs nu nog aan ons op. Broeders, schrijft ‘Paulus aan die van Rome: weest elkander niets anders schuldig dan dat gij elkander bemint. En dan citeert hij de tien geboden, de grond wet voor het leven van lederen mensch dm dan ineens deze verrassende wendi^j te nemen: welk gebod ge ook neemt, het is vervat in dit ééne woord: bemint uw naaste gelijk uzelf! Bij de volmaakte naastenliefde is het kwaad uit gesloten; daarom is ae liefde de volheid van de wet. Laten wij 'ons eens indenken, wat deze woor den voor goedwillende, maar nog in den hei- denschen geest verstrikte mensetep moeten be- teekend hebben. Welk een gewelven tweestrijd moet dift teer der naastenliefde niet hebben ge wekt. En toch Is Juist deze liefdeleer een der machtigste wapenen In den strijd van het christendom geweest. Hoe was het mogelijk, dat eenige tientallen uit Palestina den grondslag legden

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 19