ONS BLAD De toestand aan het front Groote meerderheid voor Sarraut i Me 53 De toestand in het Verre Oosten Het nieuws van heden s BELGIË’S VERDEDIGING F Het olie-embargo BAROMETER DE a POSITIE DER ITALIANEN NIET GEMAKKELIJK HET STANDBEELD VAN DEN H. DON BOSCO De sancties tegen Italië JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALK M A AB KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 'fei -, j VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS :w? NEGEN EN TWINTIGSTE J AAR GANG No 102 MS F De fout van Ras Desta De civiele luchtvaart in Engeland Twintig negers verbrand a re n- m Grafschennis in China Scheepsbotsing Italiaansch S, LUlUlilL'l/M Alle bestaande Protoactimum verloren gegaan Een labtidit van anderhalf millioen pond De schrijver Pierre de Nolhac overleden De gezondheidstoestand van den H. Vader Grandi heeft een langdurig onder houd op hef Foreign Office Sieraden uit de Ming-dynastte tot 60.000 pond waarde gestolen De plechtige onthulling in den St. Pieter Versterkingen aan de Mongoolsche grens Een verlies voor de wetenschap DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Aardbeving te Archangelsk en Beraadslagingen van de Commissie van Achttien 'te rd li ra li fe En ie- .12- Munitiedepot in de lucht gevlogen Vijftig dooden, honderd gewonden Kamer spreekt met 361 tegen 165 stemmen haar vertrouwen in Explosie in een mijn in Bihar Sarraut beantwoordt de interpellatie* g'l PARIJS, 31 Jan. (Reuter). De Fransche Kamer heeft hedenavond met 361 tegen 165 stemmat baar vertrouwen fat de regeering-S uitgesproken. - t i toenadering en China Tusschen Russisch en schip Geruchten over een tusschen Japan Sterke grenswacht in Zwitserland Opgesloten in een ijzeren kooi van een gevangenisauto Escadrille vliegtuigen moet terugkeeren Groote ongerustheid over gedemi litariseerde Rijnzóne mo M Zeven en dertig dooden Roemenië levert geen olie aan Italië Italië en de spoorweg van Djiboeti Het legerbericht ROME. 31 Jan. (Reuter). Maarschalk Bado- tUo telegrafeert: INSTITUUT ZATERDAG 1 FEBRUARI 1D36 - AVONDRUS Hst Abassinisch leger begint na de geleden nederlagen weer wat op varhaal te komen t I JU. iv - 37 men- t op- o o A i». Na de stemming werd de zitting verdaagd tot seint ons i ▼eigens de Akresinisrhr voorstelling van den stand van naken is hei leger van Bas Besta op dit «ogenblik dan ook, met Inbe grip van de thans ter beeehikking «linde re- servetreepen op dubbele sterkte gekemen. hier van meenlng, ten aan het Zuld- PARIJS. 31 Jan. (Reuter). De schrijver en dichter Pierre de Nolhac, lid van de Académie Francaiae, is hedenavond overleden. Md' ken hm lak. Sec hud fa iet Deee beide diplomatieke vertegenwoordigers zouden de instructie krijgen, te streven naar verwezenlijking van bet Japansche program be treffende samenwerking met China. CALCUTTA. 31 Jan. (Reuter.) Tengevolge van een ontploffing in een kolenmijn in de provincie Bihar zijn 37 menachen om het le ven gekomen, van wie 4 Engelschen, 1 Italiaan en 33 inlanders. 33 Inlanders werden, gewond. Uit vrees voor een nieuwe ontploffing zijn de pogingen om bet stoffelijk overschot van de slachtoffers te bergen, gestaakt. CHICAGO, 31 Jan. (Reuter). De geheele be kende wereldvoorraad van het tweede zwaarste natuurelement, het metallisch Protoacttnium la verloren gegaan. Ssa (2.85 Onze Romeinsche correspondent d.d. 31 Jan.: Naar aanleiding van een Reuter-bericht, als zou Z. H. de Paus op het oogenbük aan een lichte verkoudheid lijden, seint onze Rosnein- sebe correspondent ons, dat Zijne Heiligheid vandaag audiëntie heeft verleend aan aas hoog- waardlgheldsbekleeders, tw. een kardinaal, drie bisschoppen en twee oversten van orden, terwijl do H. Vader voorts Zijne gewone werkzaam heden verricht. Vandaag ia de tekst gepubliceerd van een nieuwe wet op het luchtverkeer, waarin een subsidie Is opgenomen voor de rnge^oiie ci viele luchtvaart ten bedrage van anderhalf millioen pond sterling. Bekend deelnemer aan hardrijderijen met paard en sulky in de Ringvaart gereden en verdronken. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Hinderwet. De 25ste B.A.I. door Minister Gelissen geopend. Stand up Zaterdag IS uur vjsk.: 743.7. .▼•riep stand 743 De Amerikaansche bobslee-kampioen, Fox, heeft zijn slede voorzien van een microfoon om zijn remmer de bevelen gemakkelijk te kunnen doorgeven - NOORD-HOLLANDSCB DAGBLAD Een buiging in de richting van Herrlot ma kende, zeide Sarraut verder, dat Frankrijk aan den Volkenbond trouw zou blijven. „Wij ge- looven, zoo zeide hij, aan de noodzakelijkheid van den Volkenbond, aangezien wij aan de noodzakelijkheid van de collectieve veiligheid gelooven." Spr. en zijn kabinet zullen zorg dragen voor een onpartijdige afwikkeling van de verkiezingen. De verklaringen van Sarraut werden met bijval door da linksche partijen ontvangen, terwijl van dep rechtschen kant veelvuldig ge ïnterrumpeerd werd. GENèVE, 31 Jan. (Reuter). De deskundigen van de commissie van achttien hebben hun beraadslagingen over de uitvoering der sanc ties In de zitting van hedenmiddag voortgezet. De aan de regeeringen te zenden vragenlijst over de ontwikkeling van den handel met Italië heeft nog geen definltieven vorm aan- genomen. BERN, 31 Jan. (Stefani). De Zwitaersche generale staf heeft besloten sterke eenheden te organlseeren voor grensbewaking, welke snel gemobiliseerd kunnen worden. Hierdoor zal het leger tijd hebben voor mobilisatie zon der overhaasting. ARCHANGELSK. 31 Jan. (Reuter). ha aardbeving heeft een groot aantal huizen ver woest. Er zijn eenlge slachtoffers. De schade is aanzienlijk. Voortgaande keerde Sarraut zich tegen het blijven voortduren van de binnenlandsch po litieke tegenstellingen. Als voorbeeld "haalde hij Engeland aan, waar op het moment van be langrijke gebeurtenissen alle partijen eens van zin aaneengesloten stonden. Spr. zelf Is voor stander van een concentratie. Het verdere gedeelte van de verktaringen van Sarraut was gewijd aan den Invloed van het midden der Kamer. Daarbij trachtte hij die leden van zijn kabinet, die Irf het bijzon der tijdens de debatten waren aangevallen, te verdedigen. Op vragen betreffende het regee- rlngsprogram zeide hij, dat de regeerlng zou streven naar een verzachting van de bezuinl- gingsverordenlngen. Bovendien zal het kabinet In het bijzonder zijn aandacht wijden aan de I werklooeen. LONDEN, 31 Jan. (Stefanl) Alvorens naar Rome te vertrekken, waar hjj deel zal nemen aan de zitting van den Grooten Fascistlschen Raad, heeft de Italiaansche ambassadeur te Londen een langdurig onderhoud gehad op het Foreign Office, waarbij vermoedelijk ook de kwestie van het petroleum-embargo besproken. Volgens berichten van het Somallfront, werd een Italiaansch escadrille vliegtuigen bij Za- dera gedwongen halverwegen terug te keeren. In verband met de hevige koude hadden de bewakers hen toegestaan een vuur in den wagen aan te leggen. Dit deelde zich evenwel mede aan een vat benzine, zoodat de geheele auto in brand vloog. Het was een hel van vlammen. De bewakers slaagden er slechts in twee van de. negers te redden. Alle lijken zijn onherkenbaar verminkt. De beide bewakers, die den wagen vergezelden liepen ernstige brandwonden op bij de pogingen de slachtoffers te redden. TOKIO, 31 Jan. (AXP) Uit Hslnklng ver luidt dat generaal Doihara, de chef van den specialen militairen dienst te Moekden, den hem aangeboden post van eersten adviseur van den poUUeken raad van Hopel en Tsjahar te Pei ping aal aanvaarden. - Roemenië aan bet voorjaar van 193“ tegen betaling in goud aan Italië petroleum te leveren, welke dit land noo- dig heeft voor de actie in Abesslnië. Wat het commando over het leger in het Ju ld-Westen betreft blijven in de hoofdstad ge ruchten de ronde doen over een verandering. 1 waarbij hootdzakelijk de naam van den minis ter van oorlog Moeloegeta genoemd wordt ais opvolger van Ras Desta. Het laatste succes der Italianen aan het Zuidelijk front schrijft men hier toe aan een tactische fout, die Ras Desta begaan heeft. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger 1 I 2 Er verluidt hier verder, dat de afzonderlijke afdeelingen die tijdens de gevechten het con tact met de legeraanvoerders verloren hadden, thans weer geheel bijeengebracht zijn en weer ingeschakeld kunnen worden in het leger van Ras Desta. De troepenversterkingen uit het Noorden en Westen hebben bovendien het legercorps weer geheel aangevuld. Er bestond slechte een milligram van dit ele ment en het werd vernietigd door zijn uitvin der, Dr. van Grosse, van de Unlversiteit van Chicago. Nadat het verlies van dit kostbare milligram door het Museum van wetenschap en Industrie was ontdekt, vertelde Dr. von Grosse, dat het protoactlnlum, bij een poging om het door het licht van zijn eigen stralen te fotografeeren, uiteen was gevallen en verloren gegaan. Het protoactlnlum is een radioactieve sub stantie, die in de natuur wordt gevonden te zamen met het radium. Dr. van Grosse gelukte het In 1934 uit de overblijfselen van zijn ex perimenten met radioactieve stoffen dit mil ligram af te scheiden. Hjj stond het af aan het Museum voor we tenschap en Industrie en bad het onlangs ge leend* om te trachten het te fotografeeren. SCOTTSBORO (Alabama), 31 Jan. (Reu ter) Door het in brand geraken van een celwagen zijn 20 negers om het leven geko- men. Zij waren opgesloten in een Ijzeren kooi van een gevangenisauto, waarmede zij werden vervoerd naar de plaats, waar zij aan den weg werkten. MOSKOU, 31 Jan. (D.NR.) Naar het Tass-agentschap uit Sjanghai mpldt, zou dezer dagen bet munitiedepot in de nabij heid van Peking door onbekende oorzaak in de lucht zijn gevlogen. Bij de ontploffing zijn M oersonen om bet leven gekomen, terwijl 100 personen werden gewand. Onge veer 250 hulzen werden vernield. Betterdamsche Droogdok Mij. heeft opdracht gekregen tot lewring van een tankbeet. Volgens te Genua verschijnende bladen sou reeds een contract afgesloten rijn voor een dienst met luchtschepen tusschen Nederland en Ned.- Indië. I <me I BOEKAREST, 31 Jan. (Reuter) Categorisch wordt ontkend, dat Roemenië zou hebben toe gestemd in de levering van petroleum aan Italië tegen betaling In goud, sooals een Britsch blad heeft beweerd. Volgens dit blad zou met Italië zijn overeengekomen tot ROME, 31 Jan. In welingelichte kringen ont kent men, dat’ Italië zich in bijzondere over eenkomsten jegens Frankrijk zou hebben ver plicht den Djlboetl-spoorweg van militaire maatregelen te verachoonen. Tegelijkertijd wordt er in deze kringen op gewezen, dat de betrok ken militaire Instanties van Italië tot dusverre iedere aanraking van de „zenuwknooppunten” vermeden hebben, hetgeen echter niet kan bo- teekenen, dat permanent alle militaire gezichts punten ten opzichte van den Djlboetispoorweg op den achtergrond kunnen worden gesteld. Veeleer moet men er zich van bewust zijn, dat mogelijk om bijzondere redenen van defensie of op grond van de overige strategische situa tie ten slotte maatregelen zouden kunnen wor den genomen, waarbij uitsluitend de militaire belangen den doorslag zouden geven. ROME, 31 Jan. (D.NH.) Teneinde bet den soldaten de laatste dagen voor hun vertrek naar Oost-Afrlka zoo aangenaam mogelijk te ma ken, is besloten hun bijzondere faciliteiten te teven. Zoo sullen sjj, behalve vrijen toegang tot bioecopen en dierentuin, kosteloos gebruik mogen maken van alle trams. De Pauselijke Staatssecretaris, Kardinaal Pa- celli, wijdde persoonlijk het beeld, terwijl een adres aan den Paus werd voorgelezen waarin dank wordt gebracht voor de heiligverklaring van den grooten Italiaan Don Bosco, die de geheele wereld zijn werk van liefdadigheid en opvoeding der jongelingschap deelachtig heeft doen worden. PEIPING, 31 Jan. (Reuter) Een bende van 40 bandieten heeft een aantal graven, die de overblijfselen van eenlge officleele-persoonlijk heden der Mlng-dynastie bevatten, geplunderd. De buitgemaakte sieraden vertegenwoordigden een waarde van 60.000 pond sterling. De roovers overvielen de wachters en bonden dezen aan handen en voeten, waarna zy rustig aan het werk togen en eenlge van de grootste graftomben plunderden. Onder den buit bevindt tér waarde van circa 30.00 pond sterling en een groote parel, ter waarde van 17.000 pond sterling. vaardigen van - ding S Z 1—; Garneeven en - nara t kleuren 4080 kaast i S. 1 a. S. 4 doorhalen wat RAN WH Tolsteegstngel 54 Naam: Adres: Sonja Menie, de wereldkampioene kunstrljden, oefent zich op de kunstijsbaan in Friedrichshain te Berlijn, welke gedeeltelijk voor haar is gereserveerd. Ze laat er echter met genoegen zoo nu en dan enkele adspirant-kampioenen toe, met wie zij zich uitstekend amuseert Het hoofdkwartier van het Japansche Kwantoeng-leger te Hslnklng heeft bet ministerie van oorlog medegedeeld, dat versterkingen zijn gezonden naar de grens tusschen Mandsjoekwo en Bulten-Mongo- lië by Mandsjoell. waar de toestand ernstig blijft. Over het algemeen is dat dë positie van de II front ingeval pogingen mochten worden on dernomen de bergruggen ten Noord-Westen van Neghelli in de richting van het meren plateau aan te vallen, nog In het geheel niet benijdenswaardig la Een dergelijke onderne ming sou bij het buitengewoon lange front van Dolo tot Neghelli uitzonderlijk omvang rijke dekkingsmanoeuvres noodig maken. In Ahessinische kringen is men er bovendien van overtuigd dat deze bergketens vrijwel onneem baar zijn. E.N3-A.1D. SSêgstngri»! titrvSi I nschenk voor Dames en Metejre Is: ierertlKlM HaedleMteg voor alle UtmM-, Kinder- en Garneerea en Alwerten van mopËvakschoïml ijcm!s. --a utreen» I BRUSSEL, 31 Jan. (Reuter). De minister raad hoorde Vrijdag het door den minister president uitgebrachte rapport omtrent den internationalen toestand aan, alsmede de door den minister voor landsverdediging gegeven uit eenzetting van het probleem der nationale veiligheid. De ministerraad constateerde instemming zijner leden met de principes, die de organi satie der national? verdediging moeten be- heerschen; enkele onderdeelen van het pro bleem vormen nog het onderrwerp van een onderzoek, dat ook de volgende week zal wor den voortgezet. In dien tusschentijd zal de minister voor na tionale verdediging een complete uiteenzetting geven voor de gezamenlijke commissies voor nationale verdediging van Kamer en Senaat. De pers toont groote ongerustheid betreffen de de gedemilitariseerde RiJn-zAne. Lultenant- kolonel Tasnler publiceert in de J3olr" een ar tikel, waarin hij verklaart, dat, zonder over drijving en volgens inlichtingen uit de beste bronnen, men als vaststaand kan aannemen, dat er aan het Westen van den Rijn meer dan 250.000 geoefende manschappen liggen. ▼eigens deee opvatting is hij, verlan gend tot den aanval over te gaan, met zijn troepen uit zijn bergstellingen door de Harrarwoestijn naar Dolo afgedaald om vandaar de Italianen aan te vallen. Hier nu ligt de fout. Want bij de tegenaanvallen van de Italianen heeft hij tengevolge van de gemotoriseerde afdeelingen en de tanka der Italianen In het nadeel moeten ko men aangezien hij tegenover de snelle be wegingen van den vijand niet voldoend snelle bewegingen van zijn kant heeft kun- dqp plaatsen. In de Abessinlsche hoofdstad raamt men de sterkte der bezetting van Neghelli op 3000 man gemotoriseerde troepen. Aan het Zuidelijk front duren de organlsa- tiewerkzaamhbden in de zone van Neghelli voort: de instelling van nieuwe intendance- diensten is reeds tot stand gebracht. Onze ver- kenningscolonnes hebben tusschen Neghelli en de Dawa Panna verspreide vijandelijke groe pen krijgsgevangen gemaakt. De hoofden en notabelen van de Borana Galla's komen zich nog steeds bij onze politieke autoriteiten te Neghelli aanmelden en zich met hun wapens Van het Êritrea-front is niets belangrijks te vermelden. Onze vliegtuigen hebben boven het Eritrea-front en het Somall-front talrijke ver kenningsvluchten uitgevoerd. Uit Dessle meldt Reuter: Drie Italiaansche vliegtuigen hebben Tsjellga en verscheidene dorpen niet ver van Oondar gebombardeerd. De vorstin Alania el Morgan!, een afstam meling van Mohammed, die als het hoofd vac alle Mohammedanen In de oostelijke vlakte van Eritrea wordt beschouwd, heeft aldus meldt Reuter uit Asmara 270.000 lire aan ie Italiaansche autoriteiten gezonden als bijdra- Oemeente In van dat de achteruittrekkende ging tot staan is gekomen. De marechen van Italiaansche troepen naar Wardera waren niet meer dan patrouilletochten en dienden uit sluitend verkenningsdoeleinden. ADDIS ABEBA, 31 Jan. (Reu ter). De Ahessinische berichten het oorlogsfront doen blijken, bewe- TOKIO, 31 Jan. lA.N.r.) Hier deen gerechten de roede, velgeas welke de «eiboedtng taeeehee China en Japen be langrijk beter zee rijn gewerden. De mededeellngen van de afzonderlijke re geeringen over de door haar genomen maat regelen worden over het algemeen bevredigend geacht, weliswaar met uitzondering van Ar gentinië, dat zijn houding naar verluidt nog steeds afhankelijk stelt van de besluiten van het in April bijeenkomende congres en reeds thans de boycot van Italiaansche goederen weigert. In de zitting van vandaag werd voorgeateld de bepalingen betreffende Italiaansche pro ducten, die bulten Italië aan een verwerking at veredeling zijn onderworpen, te wijzigen. Op het oogenbük wordt een product niet als Ita liaansch beschouwd, wanneer vanaf het oogen- blik der definitieve verzending uit Italië min stens 25 pct. van de veredelde waarde op re kening komt van verwerking buiten Italië. Voorgesteld wordt thans dit percentage tot 75 pet. te verhoogen, teneinde een ontduiken van het verbod door Italiaansche prijsverlagingen te bemoeilijken LONDEN, 31 Jan. (Reuter). VOor Dunge ness in Kent zijn in dichten mist het 5000 ton metende ItaUaansche schip •Fedora” en het 2000 ton metende Russische schip „Pravda' met elkaar in botsing gekomen. De botsing ver oorzaakte slechts materieels schade van be trekkelijk geringen om vang. De admiraliteit heeft order gegeven bet schip te stuwen. De poging had hedenavond echter geen succes. Aan deee order, aldus seint Reuter nader, behoeft geen bijzondere., betee- kenls te worden gehecht, daar het hier slechts gaat om de kwestie der schadevergoeding. Minister-president Sarraut heeft stemming in een redevoering, die een uur en een kwartier duuntè, de talrijke sprekers, die gisteren en vandaag hun verlangens ten aan- sien van het regeerlngsbeleld hadden uiteen gezet, beantwoord. HU gaf in de eerste plaats een uiteenzetting van de motieven, die hem er toe gebracht hadden zich met de formatie van een kabinet te belasten en keerde zich daarbij tegen de bewering, dat zijn kabinet onder Invloed van de communisten, de vrijmetselaars of andere groepen tot stand zou zijn gekomen. Hij al leen draagt de verantwoordelijkheid voor de samenstelling van het kabinet. Hij heeft ge wild, dat prominente persoonlijkheden uit alle partijen 'zouden medewerken. Wanneer het hem niet gelukt is dezen voor zich te winnen, moet hij toch in leder geval zekere onjuiste beweringen omtrent de zgn. ondergrondsebe motieven der regeeringsvormlng van de band wijzen. VATICAANSTAD, 31 Jan. (Reeter). He denmorgen is In de besillek van St Fteter in tegenwoordigheid van tienduizend belB- la’s en jeugdige Italianen, den minister van Onderwijs, de Vecehi. het diplnmeti» ke corps en tal van andere autoriteiten, op plechtige Wijze het standbeeld onthuld veer den stichter der, Salesianen, den H. Don Bom», dat geplaatst Is In een 17 meter hooge nU boven het bronzen standbeeld van St Petrus. De Chineesche regeerlng sou er in hebben toegestemd, een ambassadeur te Tokio te be noemen, die Japen gunstig gezind zou zijn, terwijl ook Japen een nieuwen ambassadeur te Nankink zou benoemen. Pi Inane naar ie van de Mohammed aanscl den strijd tegen de sancties. De nieuwe vice-gouverneur van Samoliland Angelo de Rebels is te Mogadisco aangekomen. *eer hij werd ontvangen door de burgerlijke m militaire autoriteiten. Fransche Kamer spreekt met 3C1 tegen lëS st. haar vertrouwen in de regeerlng uit. Twintig negers in Alabama verbrand in een ijseren koet. Munitie-depöt In de lucht gevlogen nabij Peking. Bit de mijnontploffing in Bihar «ijn schen om het leven gekomen. Vrijdagavond zijn Koningin en Tirol vertrokken. Sarraut

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1