S TA DSNIEUWS Man ócfaijft om: BEURS VAN AMSTERDAM Medische Kroniek 8 Sociale hygiëne R Wisselkoersen Ti MAANDAG 3 FEBRUARI 1936 AGENDA ARBEID VERKEERSPOLITIE Film „Surcouf de kaper” T entoonstellingen D.H.V.B.-uitslagen Gem, Radio-programma EEN IDEAAL ECHTGENOOT A pot bekert nacht dienst Voorbeurs ALKMAAR—TEXEL 1—0 DE WET OP UITVERKOOPEN Uitspraken kantonrechter Beurs-thermometer SMIKKELBAARD! Geslaagde avond Een jubilaris MAANDAG 3 FEBRUARI 1936 D A.F.C.-nieuw» Aan Nutsspaarbank te Alkmaar BURGERLIJKE STAND ALKMAARSCHE OPERETTE- VEREENIGING R.K. Comité voor Jeugd- werkloozenzorg J ongemannencon gregatie St. Laurentius SPREEKUUR KAMERLID VAN DE BILT nsv, 59% 90 Dn. MAKKING OVERLEDEN In d( Een goede dag voor de groen-witte Alkmaarder» UITVOERING „DE HALTER” Bioscoop Harmonie is ook van- Amsterdam, 3 Februari 1936. hel de liefde voor waarin dit alles te berde wordt gebracht, fll- beslissing. e In de dezer dagen toegestuurd worden. 72% Stormvogels I—A. F. C. I 9—0. A. F. C. n—Oranje-Wit 3 3—3. A. F. C. asp.Zeevogels asp. 3—3. Rood-Wit asp—A. F. C. asp. B 3—0. Staatsleenlngen 4» 3 2% 4» 133) 115 58 90 132* Lond. Reg.; Droitwlch; Lond. Reg. 610 20.15 32.577» 37 57V* 36.57% 1.45* 6.10 20.15 32.'5 37.60 36.65 1.45% 127 116 75 69% 72* 120% 48 2X 32.521 3637% 36.62* 1.45* 21% 10% 40 9% S2% Het kamerlid Ch. van de Bilt is voor belang hebbenden te spreken: Dinsdag 4 Februari te Hoorn in hotel Bellevue (rechts over station) van twee tot half vier. Te Alkmaar in hotel Proot, Langestraat, van half vijf tot zes uur. 20 171 205% 20 170 205 6.10 20.15 Geboren: Wilhelmus Petrus Maria, van Cornells Breed en Cornelia Geertrulda Vendel; Lambertus, z. van Klaas Smldt en Metje Tim merman; Cornells Antonius Maria, z. van Ju- rianus Adrlanus Alexander Op de Weegh eti Adriana Alida Melker. Overleden: Geertrulda Gerarda Schram, 8 J-i Jacobus Jonker, 57 J.; Herman Makklnk, 53 j.; Anna de Groot, peh, met Jacob Pels, 73 J. 98£ 85% 74% 98AJ 96% 23% 98 85% 74% 98% 96% 25 17^ 30% 19 30% 5% Ti 32.52* o7.57* 36.62* 1.45} 40 94 52% ten 8te< das reet dig blad geg< mu wu uite weei tntt gen. hid «eg het Stee 7.29% 59 27% 9.73% 24 83% 48.00 17X 307/, 18Se 30% 5% 28% 9Si bol wordt Hand Bane g-na aitte 1 hevesti toe vai 106AJ 597, 27AJ 45 225‘/a 245% 180 2057, .04% 128»/, 1177» 75% 70 73 121 48 2A2 7.28% 59.28 9.731 24 83} 47 98 Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland r Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo N.-Y. (cable) Roann Praag 'Madrid aitri daag wedst gelegi voerii Vroeg geech beroe Wder gekoz bon t wrok leven arm a het m ontie; Ven bestaa lijke i schap ft princli godadl ver w heete Wte en wi< 73 9 247%. M27/J 1237s 27% 15.20 OXNC •onen ti Hda er Um ai) 6.12} 20.17% 245»/, 17’/* veel toewijding ver taak, liet de koren orkest verdienstelijk Koninklijke Rubber Tabak Amerik. StedelUk Museum: Tentoonstelling van schil derijen, vervaardigd door Dirk Smorenberg. Van 1 Februari tot en met 14 Februari. De R.K. Speeltuinvereniging heeft uw huljf dringend noodlg. zeker nu zij dit jaar het plan heeft een tweeden speeltuin In te richten Alkmaar-Weet. Continental Oil Shell Union OU Rubber A’dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadl Sllau V. L O. O. Allied Intercontln. Rubb. Scheepvaart Java Ch. Japan Kon. Ned. Stoomb. orhoepvaa't-ürte Suiker H. V. A. Jav. Cultuur N. L 8, U. Vorstenlanden Actions Idem Tabak Dell Batavia Oude DeH Oostkust Senembah Spoorwegen 'inion Pacific Wabash Erie Kansas City South South Rallw. Chic. Milw. Maxwell L Gr - I Ex dividend Nominaal In den loop der maand Januari werd op spaarbankboekjes Ingelegd f 259 207 83 en terug betaald f 341.438.81. Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans f 3.932323 22. Het aantal in den loop van Januari nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 183. Ingetrokken werden 133 boekjes. Het aantal in omloop zijn de boekjes bedraagt thans 11955. Van dit aantal behooren 8189 aan personen of Instellingen te Alkmaar gevestigd; 2108 aam personenrUlders woonachtig en 1858 Mn schooi - spaarders. Onder de in Januari uitgereikte nieuwe boek jes zijn begrepen 16 boekjes voor jonggeborenen. SU M em SU de eet K> iw kui tal na die ma koe 250} 17% 98 8% 107 28^’. 45 228 247 In den ouderdom van 53 Jaar is hier plotseling in het Centraal Ziekenhuis overleden Ds. H. Makklng, Ned. Herv. Pred. alhier. De overledene was kort geleden benoemd tot lid van het college van curatoren van het gym nasium en verscheidene jaren adjunct-archiva- rfe, welke functie de raad verleden week defi nitief ophief. —14.20 Brussel Fr.; 15.20—17.20 Keulen; 19.05—19.20 Brussel er geen geweldige nieuwe dingen naar voren. De beide hoofdrollen worden vervuld door Carl Ludwig Diehl en Brigitte Helm. We kunnen onze lezers dan ook niet beter raden dan deze film eens te gaan zien; zij zul len een degelijk werk te zien krijgen, dat hun zeer zeker voldoening zal geven.. Voor volwassenen. AFDEELING CENTRUM le klasse A: Vogelenzang 1—Ges. Vier 1 1—4; Roda 1Alliance 1 01. Reserve le klasse A: Does 2Dem 2 8—3; Santpoort 3Onze Gezellen 2 46; HBC 3— Tybb 2 7—3. Reserve 3e klasse: Des 2—VDO 2 3—2. 4e klasse A: HBC 4—D6O 1 2—1. Reserve 4e klasse Cc: Does 6PSCK 4 121; D: IEV 2—Onze Gezellen 4 5—A; Alliance »- HBC 5 5—1. stad verterenet ITed. StaaUleen. hder Gemeenteleen. prijshoademd Younffleentng vast Phtttpe vast Unüever vast B F A »Mt Aku,.oeer vaat .vast .vast waarden verdeeld. 23.20—24.00 Weenen. Lijn 4: 8.05—850 Parijs R.: mandlë1035—12.10 Lond. Reg.; Droitwlch; 14.20—1735 Lond. Reg.; Droitwlch; 18.20—1850 Luxemburg; 1950—20.20 Wteenen: 2150—23.20 Berlijn; Kinderen vertellen u een sprookje Zjj staan in hun naïveteit nog wel het dichtst bij dé sprookjeswereld. Er was eens Temidden van lieve elfen en kabouters leefde Smlkkelbaard, de schrik van gansch het bosch. Niets was veilig voor hem. want hU had een leelijke ondeugd: h(j was gulzig. Elfjes helpen deed hij alleen, als er wat voor hem afviel Geen broedend vogeltje Het hjj met rust. De rustbankjes der elfjes, de paddestoelen, slokte hjj op. Zelfs verstoorde hjj een plechtige begrafenis.... Maar ik heb al te veel verteld. Kinderen vertellen u een sprookje. De R.K. Speeltuin St. Agnes, een Jonge ver- eenlging. die zich Goddank in een steeds groeten den bloei mag verheugen, geeft Vrijdag 7 Februari een opvoering in het „Gulden Vlies" van de Klnderoperette: „Smlkkelbaard”, van Antoon van Hees, waaraan een zeventigtal meis jes en Jongens deelnemen. Deze eerste uitvoering is voor de leden der vereenigin^ Een week daarna, den 14den, volgt een reprise voor allen, die sympathie en be langstelling gevoelen voor het mooie werk der vacantieschool, d.i. de taak der moeder van het groote gezin te verlichten, als de school geslo ten is. Sluit Ik met u gèèn sprookje te vertellen, maar de klare waarheid: De collectanten en collectrices die in de afge- loopen week hun lijsten hebben afgewerkt wor den hedenavond verwacht te kwart over acht uur in het St. Jqzefgezellenhuls Verdronken- oord 12. De tijd, ons toegestaan, is voorbij, alle lijsten moeten dus op tijd worden ingeleverd. Bij de door de Verkeerspolitie dezer gemeente in de maand Januari 1936 gehouden contróles. werden 44 processen-verbaal opgemaakt, terwijl 78 personen werden gewaarschuwd terzake slechte handremmen, stuurinrichtingen, inschrjj- vingsbiljetten. spiegels, achterverlichting, ver blindende verlichting, onduidelijke nummerpla ten, autorijden met slechte banden en autorij den met te groote snelheid. De processen-verbaal werden opgemaakt voor de volgende feiten: Autorijden zonder goede remmen 15; autorij den aonder goede stuurinrichting 3; autorijden zonder inschrljvingsbewijs 2; autorijden en geen nummerbewljs vertoonen 2; autorijden en geen rijbewijs vertoonen 1; autorijden en het verkeer van rechts den doorgang niet vrij laten 2; auto rijden links in de bocht 1; autorijden links van den weg 1; autorijden op zoodanige wijze, dat daardoor de veiligheid van het verkeer in ge vaar werd gebracht 1; motorrijden zonder goede remmen 2; motorrijden en geen rijbewijs vertoo nen 1; motorrijden zonder spiegel 2; wlelrijden en zich aan een auto vasthouden 1; wielrijden en geen richting aangeven 1; wielrijden zonder licht 2; overtreding IJkwet 1. Daarna werd begonnen met de afwerking van t programma, dat onder leiding van den direc teur, den heer A. R. Ran vlot werd afgewerkt. Een groot gedeelte van het programma was voor de meisjes en Jongens en deze afdeeltngen. die een uitstekenden indruk maakten, hebbbn bU deze uitvoering hun beste beentje voorgezet. De vei-schillende oefeningen waren goed verzorgd, noemen we de^iotsoefeningen en vrije oefenin gen der meisjes adsp, en de vrije oefeningen van de Jongens adspiranten. Heel goed waren de dames bij het ringen zwaaien, maar ook de vrije oefeningen en het toesteltumen mochten gezien worden. De dames- afdeelingen waren uitstekend bezet. De heeren-afdeellng mocht er ook zijn en aan de toestellen werd uitstekend werk te zien gege ven. terwijl aan het Iwogrek meerdere goede krachten opgemerkt werden. Alles bijeen was het een uitstekende uitvoering, waarop De Halter” met genoegen kan terug zien. Zooals lederen Maandagavond avond weder een oefening. Verschillende Jongemannen hebben zich hier voor opgegeven, doch telkenmale zijn er eenige van hen niet aanwezig, terwijl zij mis schien wel aanwezig hadden kunnen zijn. Jongens, weest nu eens niet zoo gemakkelijk en besteed eens een extra half uurtje aan uw ziel. Dit is toch heusch niet te veel gevraagd. Nu tot hedenavond kwart over acht. HET BESTUUR. 1 Febr. Vorige Slotk. heden 7.28«/i 59.27 9.73} 24.M7, 47.98 AFDEELING NOORD Res. le klasse: Zeevogels 2—De Meer 3 4—4. 186% 204 45% 201»4 247 143 124 277» 15.20 De stemming was vanochtend in het telefo nisch verkeer vast. De bestaande bevredigende factoren als zijnde de verbeterde suiker-posltie in Indié en de gunstige marktpositie der we- reldpetroleummarkt vonden weder gelegenheid, tot uitdrukking te komen. Bovendien werkte de verwachting van een meer rustige ontwikke ling van den politleken toestand van Frankrijk het vertrouwen in de toekomst in de hand, het geen voor de beurs al een eerste aanleiding is om wat optimistischer gestemd te zjjn. Voorts was de vaste houding van Walsstreet van Zater dag j.l. van Invloed, waar de markt nog steeds door het inflatie-sentiment wordt beheerscht. Nochtans sloot New York Zaterdag niet OP alle punten hooger, omdat tegen het slot van winst- nemlng werd gebruik gemaakt. Voor Steels was hier de stemming iets vaster op 30H, terwijl Bethl. Steel na de Jongste stij ging zich fractioneel lager stelde op 30%. Ana conda Copper bleef op 17 5/8 onveranderd. Cities Service handhaafde zich op de hoogste prijzen van Zaterdag J1 3 7/18—3%. Shell Union en Tidewater kondéfi licht in koers verbeteren, resp. tot 10 13/16—10 15/16 en 10 11/16—10 8/4. Van toonaangevende locale waarden kon Ko ninklijke Olie wegens vraag voor locale reke ning 2—2% verbeteren tot 247%—248. Philips- lampen liepen 1% 6 2% op tot 227228. H.VA. monteerde ook 1%2% tot 248249 en A’dam Rubber trok. 16 1% aan. Voor Unilever was de stemming op 106%—107 goed prijshoudend tot vast. reld kijkt veel naar sport, leest veel over sport, en luistert In de radio naar sport. Deze men- schen noemen zich zeer merkwaardig sportliefhebbers. De naam zitsport is nog niet uitgevonden (dit geschiedt hier bij dezen), maar de zaak bestaat al lang. De voetbalsport is in hoofdzaak een zitsport. De watersport maakt het gelukkig beter. Maar toch geloof ik, dat onze grootvaders, die van sport geen benul hadden, meer aan sport deden, aan kolven, kegelen, wandelen, dan de tegenwoordige man van middelbaren leeftijd. Lichaamsoefening als ontspanning en als be weging is uitstekend. Het vermaak van den stadsbewoner laat ook veel te wenschen over; dat de bioscopen rookerig zjjn, is niet het erg ste, ergste dat zjj zoo onbenullig zijn, Is erger; het ergste is dat de toeschouwe? lang niet zoo actief medeleeft als met het tooneel. De muziek beoefening gaat achteruit: zingen doen wij niet meer, wy laten zipgen: en de kinderen leeren minder piano spelen, of als ze het geleerd heb ben, scheiden ze er op volwassen leeftyd mee uit, want ze luisteren naar de radio. Daar spe len ze beter, zult u zeggen. Maar als een ander vlugger kan loopen dan gy. is dat voor u geen reden om te biyven zitten. Dan het onderwys. Ik heb er al meer over geschreven, mMr het huiswerk van de kin deren is nog niet verminderd. Talloozen worden overwerkt, want de concurrentie tusschen de scholen is groot, en de leerlingen moeten later allen reeksen diploma’s kunnen laten zien, om iets meer te worden dan loopjongen. Ze krijgen allen een geweldigen hekel aan het onderwys en zoo bewerkt ook dit een teruggang in 11- chameiyke en geestelijke gezondheid, vooral voor de meisjes. De huisvesting laat nog steeds zeer veel te wenschen over. De groote stad is eigeniyk niet meer berekend op huisgezinnen met kleine kinderen. Er worden hier en daar speelplaat sen aangelegd; want de meesten hebben geen tuintje, en zoovele tuintjes' hebben geen zon. De Jeugd wordt dan ook verbazend netjes; wie op een dorp of in een kleine plaats Is groot- gekomen, verbaast zich oVer het weinig initia tief van de kinreden, de eentonigheid van hun spelen; maar de kinderen hebben de gelegen heid niet meer. Het verkeer gaat voor, want wy allen hebben geweldige haast. Over den arbeid op kantoren en fabrieken zal ik niet uitweiden: men is er meestal aan gewend. Het gevolg echter van t' deze factoren, die de harmonische ontwikkeling van den mensch tegengaan, is de verbazende groei van de nervositeit. De nas overleden letterkundige Frans Erens schreef, dat deze voortkomt uit de verhindering van de daad. „Het gevolg van de sporen, post en telegraaf zyn de steden, die niet kunnen bestaan zonder sociaal d. w. z. gemeenschapsleven,” zegt hy. In derdaad zou men denken, dat de ware gemeen schapsgeest. de onderlinge hulp, in de steden grooter is dan op de dorpen, on het land- maar daar Is niets van aan. De buren in dé dorpen helpen elkaar, in de steden kennen zy elkaar niet alleen niet, maar willen zy elkaar vaak niet kennen. „Zoodra dus de stroomlng der menschen van de steden afgeleid en naar het land, de heide, de bosschen terug gekeend zal zyn. zal het beter worden hiér op aarde. Naar mVn bescheiden meening eerder niet.” „Het is in de stilte der dorpen, mMr dan ook In afzondering, dat de krachten der menschen gezond biyven en rijpen.” In de stad wil men steeds tot iets komen, steeds iets grooters doen en steeds wordt men verhinderd. Dit is een groote oorzaak der ner vositeit. Eigenaardig is ook, dat in de steden de vrees voor den dood veel grooter is dan in Deze- vrees brengt een angstigheid over het geheele leven en vooral een uit den weg gaan van de werkeiykheld. Nlgmand gaat graag naar een begrafenis meer; als het niet zoo vreemd klonk, zou men den dood gaame een abnormMl geval willen noemen. Prof. Hul- 77- - - - - zinga schreef echter nog onlangs in zyn boek zal gehouden worden; de convocatie hiervoor zal van morgen”: „Men zal zich moeten herinneren, hoe reeds Plato de werk zaamheid van den wyze beschreef als een be reiding tot den dood. Een vaSte orienteering van levensleer en levensgevoel op den dood verhoogt het recht gebruik van de levenskrach- ten.” Twijfel er niet aan, welwillende lezer, de tyd nadert, dat de steden kleiner zullen wordeij. in elk geval dat het land veel meer bewoond zal worden. Een wonder zal dat niet zyn, want thans worden de steden kunstmatig in het te ren gehouden b.v. door de belastingopbrengst van het land zoodanig te verdeelen, dat de steden het leeuwendeel krygen, doordat land- De kantonrechter deed Vrijdag uitspraak In de zaken tegen drie Alkmaarsche winkeliers betreffende overtreding van de wet YJp de ult- verkoopen. De uitspraak luidde M. A. W. B. Dir. V. en D. f 25 of 15 dagen. H. v. O. f 10 of 5 d. W. v. V. f 5 of 3 d. Er was eens. Als Grootmoe zich te vertellen zette, viel alle geluld stil en alle rumoer vluchtte heen. De bal lag onaangeroerd in den hoek naast de slapende pop. te Zacht klonk grootmoeders woord. Geheimzinnig trilde haar stem. Soms stond de krijschende heks in levenden lijve voor ons. Of een akelig gillend spook waarde rond. Een sissende, zwarte kat met groene oogen deed ons.verstyfd zyn van schrik. Maar tóch, wy genoten.... Victoria-Theteter: ,J3e Ondeugende Marietta* Alle dagen 7.30 uur. Blowoop Harmonie: „En ideaad echtgenoot Van Zondag tot Woensdag Andere dagen alleen 7.30 uur, Woensdtg alleen matinee om 230 uur. Roxyr ,jDe roep der inboorlingen”. Alle dagen 730 uur. De oogst van J.l. Zondag was voor A. F. O. bij zonder schraal. Het eerste elftal noteerde een groote nederlaag van Stormvogels. Het eerste elftal speelde over alle linies een slechten wed strijd, waarvan het zeer slechte en zwaar te be spelen terrein mede oorzaak was. Het tweede elftal moest, zy het dan ook 'n kleine nederlaag, -- ----- - zyn meerderheid erkennen in de Oranje-Wit- aorP- reserves. De asp. B vertrokken met enkele in vallers en daardoor gehandicapt moesten zy met een 2—0-nederlaag genoegen nemen. Den senioren wordt hiermede bekend ge maakt, dat er as. Vrijdag een ledenvergadering Nederland 1934 Obllg. Cert. N. Ind. 1931 4 Ned. Indl« 1934 5% Youngl. (M.K.-verkl.) Banken Amsterd. Bank Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel-My. Indnstrlefai Onliever Calvé Delft Alg. Kunstzyde Van Berkel’s Pat. Nieuwe Philips Ned. Ford Industf. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel Kennecot O. 8. Steel U. 8. Leather Intern. Nickel Stand. Brands Mijnbouw Boeten Mijnbouw Alg. Exploratie Redjang Leboog Petroleum Kon. Olie Gaboes Perlak Pendawu De Zondag en nachtdienst zal in de week van 2 tot en met 8 Februari worden waarge nomen door de apotheek van Mevrouw de Wed. P. A. F. Schouten, Verdronkenoord 121. Raadsvergadering van Donder den dit ten zeerste, hoewel wij lijk streven, van B. en Tkloozen in hun mln- Hoewel de drang naar het maken van ernstige films de laatste jaren zeker groeiende is we mochten meerdere zeer gelukkige voorbeelden zien biyft toch zoon film met een min of meer emstlgen Inhoud, die bovendien nog een filmisch verantwoorden vorm bezit, ’n opvallend verschijnsel, omdat daarnaast nog zooveel ge produceerd wordt, dat de toets der artistieke cri-l tiek niet kan doorstaan, noch beantwoord aan bescheiden eischen ten aanzien van de degeiyk- heid des inhouds. - - i Dé nieuwe Duitsche film „Een ideaal echtge-; noot”, van den regisseur Herbert Selpin, is een van die nog altyd spaarzame verschynsels, die de aandacht trekken door hun streven naar de- geiykheid. De film is gemaakt naar het gelijk namige tooneelstuk van Oscar Wilde en be handelt een conflict tusschen twee elkMr zeer beminnende echtgenooten, dat ontstaat uit een jeugdzonde van den man op financieel gebied, ring en niet te vergeten de zéér mooie décors welke jeugdzonde den grondslag vormde voor van de firma Groothuizen. „Surcouf de Kaper”, is een van de beste praestaUes, welke wy van deze vereenlging hebben gezien en het sucoes van dezen avond zal voor hMr ongetwyteld een spoorslag zyn, om vol yver verder te werken. We mogen niet vergeten te vermelden de sympathieke geste van het Comité tot ont spanning van werkloozen om de^en avond een collecte te houden, welke heN vooruitzicht hoogst waarschyniyk maakt, dat öok zy deze mooie Fransche operette kunnen gaan zien. W. 8 zyn tegenwoordig fortuin en geluk. De vrouw is een zeer edel mensch maar behep met 't zeer te laken vooroordeel, dat iemand, die eens on- eeriyk is, nimmer vertrouwd kan worden. Door dat een vreemde vrouw den man dreigt zyn vroegere fout aan de openbaarheid prijs te ge ven. wanneer hy niet een groote zwendelaffalre steunt hetgeen de man pertinent weigert, door welke weigerig hy meteen de onjuistheid van dé opvatting zijner vrouw bewyst Wordt de zonde aan de vrouw bekend. De eerste wil van deze laatste is een scheiding tusschen haar en haar man. En dan wordt de stryd uitgevoch ten tusschen belden, tusschen den man. die diep berouw heeft over zyn vroegere daad maar door zyn later leven bewezen heeft zyn vrouw waard te zyn en de vrouw, die slingert tusschen den afschuw voor elke oneeriykheld en de groote liefde voor haar man. Tenslotte krijgt het con flict een bevredigend slot, omdat uiteindeiyk hMr man de vrouw beweegt volledig over de kloof heen te stappen en te erkennen, dat ook zy. door haar houding, een fout beging. We hebben hier slechts eenige der voornaam ste trekken uit de film weergegeven, hoewel er nog veel meer feiten in voorkomen, die zeker van belang zyn. Dit diepgaande conflict tusschen twee men schen. dat z’n oorsprong vindt In een schyn- bare kleinigheid als een ietwat scheeve opvat ting der vrouw over vergevingsgezindheid, en doordat ze vergeet dat leder mensch z’n fou ten heeft, wordt in deze film op rustige en waardige wyze verteld. Er valt nagenoeg geen zweem van sentimentaliteit te bespeuren; over alles ligt een frissche geest en een begrip voor MAANDAG, Fefer. 3 Febr. Vorige Slotk. heden 7.28 59.28} 9.731 24.83} 47.98 Vorige SlotkoerMD Heden 10% Vorige Slotkoenen Beden (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eer sten inleg van f 1.— De lediging; In den loop der maand januari van 416 spaarbusjes leverde een bedrag van f 4850.03 aan kleine besparingen op. Zoo te dan de Groentenhandel In Alkmaar ver eerd met een nieuwen concurrent in den vorm van distributie van groenten aan werkloosen. aangenomen in de Raadsvergadering van Donder dag j.l. WIJ betreuren dit ten overtuigd zijn van het loffellj’ W. van Alkmaar, om den werL der gunstige economische positie tegemoet moeten komen. Maar dat dit ten koste gaat van een ze kere groep nyvere burgers, die door hard werken zich een sober bestaan trachten te verschaften, achten wij zeer onbillijk. Wy achten dit nog te mee» onbillijk, daar de Overheid zegt, het particulier Initiatief te steunen, wat ons althans by monde van Overheidspersonen verklaard Is. toen wy om eenige ordening in ons bedryt vroegen. Hoever deze onbillijkheid gaat kan gemakkelyk worden afgeleid, hieruit, dat er handelaren zyn. die plus minus 50 werkloozen onder hun cliën ten hebben. Nu word» er wel beweerd, werkloozen kunnen toch niets koopen. maar wat zij althans koopen, betalen zy: dit moet tot hun eer gezegd worden, uitzonderingen daargelaten. En door den handel wordt nog wel eenige con sideratie gebruikt, daar er meerderen zyn die wereld veel aan sport doet, zult gy geneigd zyn, tegen gereduceerden prijs leveren. dat te gelooven, nmar het is niet zoo- de we- betreft, dat de handel woekerwinsten maakt, t.aja van het argument, dat de heer v. d. Vall meende te moeten gebruiken, van die bloemkool van 2 cent, die verkocht werd in Den Haag voor 32 cent, dat ia onderhand een legende geworden, die te hooi en te gras gebruikt wordt. Om deze legende uit de wereld te helpen en de finesses van het vak nader uiteen te zetten, zou Ik te veel plaatsruimte noodlg hebben. Van col lega's uit Den Haag heb Ik wel anders gehoord. Ook vervullen de Groentehandelaren, tenminste zy. die hun cliënten aan huls bezoeken, nog een andere taak, dit komt chronisch voor, als het op het einde der maand loopt, als het kermis wordt of St. Nlcolaas. en als het vacantle wordt! Hier van kan ook de kleinhandel in andere branches meepraten. Of het zin heeft deze distributie door te voeren, dit kunnen wij nog niet voorspellen, maar voor ons Is het funest, gezien onze ervaring. Als het marcheert, is het een strop voor de Gemeente ën handel; Indien het niet marcheert, is het ook een strop voor de gemeente. Op grond van dit alles meenen wy, dat deze distributie door de funeste gevolgen, welke er aan kleven want, men - weet wel waar men begint, maar niet waar men eindigt) moet worden afge wezen. U, Mynheer de Redacteur, nogmaals dankend, de Secretaris van den R. K. Klein handel. wat vervulde. Arabella (mej. Hille) had vooral in haar spel voortreffeiyke momenten. De heeren K. Kesselaar en P. Hop, respectievelyk In de rol len van Kerbinlon en Gargouise. hadden wel verdiend succes. Het deed ons genoegen na een korte afwezigheid den dirigent Joh. Gerritsen weer terug te zien. Met vulde hy wederom zyn zuiver zingen en het spelen. Groot bijval hadden de dansen, ingestudeerd door mevrouw Offenberg— iSchuitenmaker De regisseur, Eli Prins, heeft veel bereikt en zorgde boot een doorloopend vlot en vitaal too- neelspel. Opvallend was de goed verzorgde costumee- -a «- en onderscheidt particuliere of peraoon- l\/l Ujke hygiëne, en sociale hygiëne. De AVA eerste bestaat in al die maatregelen en gewoonten, die dienstig zyn om gezond te leven en ziekte te voorkomen, dus vooral zaken be treffende voeding, kleedlng, huisvesting, slapen, rust, beweging en wasschen. De sociale hygiëne bemoeit zich er niet mee, hoe'lMt iemand naar bed gaat, mMr bemoeit zich wel met de zorg voor goed drinkwater, publiek toezicht op de levensmiddelen, geregelden afvoer van faeca- liën, voorschriften omtrent woningbouw, voor koming van besmetteiyke ziekten, bestrijding van volksziekten als tuberculose, diphtheric, vaccinatie tegen deze laatste en tegen pokken, zuigelingenzorg, kleuterzorg, klnderultzending. geneeskundig schooltoezicht en nog vele an dere zaken. De sociale hygiëne is vooral noodlg in een groote stad, waar vele minder gegoeden, armen, arbeiders tezamen zyn, dus in moderne Indus- trleele steden. Deze steden zyn vaak zeer snel gegroeid; langen tyd heeft men er maar raak gebouwd, zoodat de woningtoestanden veel te wenschen overlieten. Altyd of tenminste byna al|yd was er een groot aantal armen en be delden, en ook de arbeiders konden in den *regel niet veel betalen. Als een tak nu van de sociale beweging, die omstreeks 1870 begon, is langzamerhand ook de sociale hygiëne gegroeid tot een belangrijke menscheiyke activiteit, die dan ook terdege in de industrieele centra noo dlg was, wilde men tenminste niet, zooals in China, Gods water over Gods akker laten loopen. De sociale hygiëne heeft reeds groote suc cessen behaald; denken wy slechts aan de be strijding der tuberculose, de beteugeling van ziekten als cholera, de vermindering der kinder sterfte; en in zeker onzicht kan men zeggen, dat de menschen gezonder geworden zyn. An derzijds echter zyn de oorzaken van ongezond heid in vele gevallen niet weggenomen; ja, eigeniyk kan men wel zeggen, dat er vele ziek ten beteugeld zyn, maar kan men nu zeggen, dat het leven van de meeste stadsmenschen gezond is in den vollen en schoonen zin van het woord? Gezondheid is harmonie van alle geesteiyke en HchameUJke functies en werkin gen. Welnu, als men daaraan een oogenblik denkt, dan behoeft men in *t geheel geen pes simist te zyn. om te besluiten, dat het leven, althans van de groote meerderheid in de groote steden, verre van gezond is. Men beginne, waar men wil. en men behoeft'slechts het eerste het beste huis binnen te gaan, om te hooren. dat de radio den geheelen dag doorzingt, doonpeelt, doorpreekt en doorbromt. Of de bewoners luis teren, is meestal niet vast te stellen. Rust en stilte in hute zyn verjaagd. Het vermaak is ook heel vreemd geworden, en de klacht daarover is algemeen. Als men u zegt, dat de moderne Alkmaar won dezen wedstrijd verdiend, want ontegenzeglyk waren de Alkmaarders iets sterker en hun aanvallen waren veel talryker. Het is vanzelfsprekend moeiiyk om van een wedstryd als deze een beoordeeling der spelers te geven, mMr heel sterk vonden we den Alk- maar-aanval dezen middag niet. Telkens weer stuwde de goede Alkmaar-middenlinie de voor hoede op, maar steeds weer moest deze voor hoede in de verdediging van Texel hMr meer dere erkennen. Vechtlust hadden de Alkmaarders genoeg, maar t spel was te kort en soms te langzaam. Nu is 't waar, dat Texel een verdedigend spel speelde en de middenllnle meestal in dq achterhoede terug trok, waardoor er dikwyis geen doorkomen aan was. Gedurende de ge heele eerste helft was Alkmaar sterk aanval lend, maar hoe men ook werkte, men slaagde er niet in de meerderheid In doelpunten uit te drukken. Texel ondernam enkele uitvallen, die echter niet van gevaar ontbloot waren. Eenmaal schoot de rechtsbinnen juist over en een an dere maal juist naast. Na de hervatting was Alkmaar wederom meercndeels in den aanval, maar een doelpunt kwam er maar niet. Tot ongeveer 5 minuten voor ’t einde, ten Alkmaars middenvoor han dig profiteerde van een mistrap van den rechts back der gasten en zyn nevenspeler een niet te missen kans bood. Het gejuich, dat opging toen deze de kans benutte, bewees wel dat de toeschouwers met den stryd meeleefden. De laatste minuten kwam Texel nog geweldig opzetten, maar de uitstekende Alkmaarverde- diging, welke den geheelen wedstrijd goed werk had verricht, liet zich ook In de laatste minu ten niet overrompelen. Het einde kwam alzoo met een kleine over winning voor Alkmaar, waardoor de kans op eep kampioenschap van de groen-witten be- langryk gestegen Is. OVER: GEMEENTELIJKE GROENTEN DISTRIBUTIE. De uitvoeringen, welke jaariyka door onze Alk maarsche gymnastiekvereenigingen gegeven wor den, werden ditmaal Zaterdagavond besloten met een uitvoering van „De Halter”. De groote zaal van de „Harmonie” was zoo goed als geheel gevuld, toen even half acht de gordynen vaneen gingen en alle letten, groot en klein, op het tooneel opgesteld stonden. De muziek speelde het turners lied, terwyi de vaandelgroet gebracht werd. Daarna trad de voorzitter van ,De Halter", de heer Jb. Molenaar, naar voren, die allen harteiyk welkom heette, in het byzonder het bestuur van dan Turnkring en de afgevaardigden van de zus- tervereenigingen. Zonder te beweren, aldus de voorzitter, dat 1935 een in alle opzichten gunstig jMr geweest is voor de vereenlging, mocht toch geconstateerd worden, dat het afgeloopen Jaar vruchtbaar te geweest. Immers 1935 bracht een belangrijke toename van *t ledental en de voor zitter zag daarin de vruchten van de propaganda, die ,J5e Halter” jarenlang voor de lichamelijke opvoeding heeft gevoerd. Dat de donateurs en kunstlievende leden het afgeloopen jaar wederom denzelfden steun ver leenden stemde tot vreugde en dankbaarheid De Halter hoopte voor het pas begonnen jaar weer op dezen steun te mogen rekenen. De Halter had een Jubilaris in haar midden. De bekende en sympathieke Thomas Groot was 25 jaar onafgebroken lid van ,,De Halter”. Begrijpe- lykerwyze mocht dit jubileum van dezen echten Halter-man niet onopgemerkt voorby gaan en al zal Thomas daarop zelf heusch niet zooveel prijs gesteld hebben, was een huldiging van deren symphatiéken Halteriaan inderdaad verdiend, want wie wat meer van naby ermee bekend te, weet dat ,X>e Halter" veel aan dezen bescheiden werker te danken heeft. Steeds waar t De Halter betrof kon men hem in de voorste gelederen Mn- troffen. De voorzitter heeft duideiyk in 't licht gesteld de verdiensten van Thomae voor De Halter. Reeds op Jeugdigen leeftyd beheerde hy de fi nanciën der vereenlging en daarna heeft hy In verschillende bestuursfuncties zyn beste krach ten gegeven aan de vereenlging. Ook thans nog,, verklaarde de voorzlter, worden gaame de advie zen gevraagd van den Jubilaris en wordt hieaan groote waarde toegekend. Het deed spr. daarom thans een genoegen hem te midden van alle le den te kunnen huldigen voor dit alles. Als blüvend aandenken werd hem een horloge aangeboden. Namens het K. N. G. V. speldde de voorzitter hem daarna het speldje op de borst, dat het ver bond voor een 35-jarig lldmMtachap beschikbaar' stelt. De heer Groot dankte voor de vriendeiyke «oorden tot hem gesproken. Hy meende het overgroote gedeelte van de hem gebrachte hulde te moeten terug brengen naar de overige be stuursleden, waarmede hy samenwerkte. Hy hoopte echter, nog vele jaren de belangen van ,De Halter” te kunnen behartigen. Het was mMr goed, dat bovengenoemde be- langryke ontmoeting op het Gem. Sportpark gespeeld werd, want het Alkmaar-terrein had zulk een groot aantal toeschouwens bezwaariyk kunnen bergen. De belangstelling was zeer groot: niet alleen uit Alkmaar, mMr ook Texel had een groot aantal supporters meegenomen. Het terrein was geheel omzoomd met een flinke haag toeschou wers. terwyi de tribune ook goed bezet was. De stryd. voor belde partyen van zooveel be lang, was niet altyd even •mooi, maar tot het einde boeiend. Het enthousiasme, waarmede de spelers zich telkens weer in den stryd wierpen, deed prettig aan. - -s - De spanning bleef tot het einde bewaard, de Juiste verhoudingen. Bovendien Is de vorm, minuten voor t einde viel de waarin dit alles te berde wordt gebracht, fil misch behooriyk verantwoord, ook. al komen De Fransche operette’s bezitten nu eenmaal een bekorende melodiek en zyn vol van gees tigheid, maar niet gemakkeiyk om brillant uit te voeren. Wanneer nu een dilettanten-gezel- schap er in slaagt met een dergelljk werk niet •Been het publiek tevreden te stellen, maar bovendien veel applaus en open doekjes te In- casseeren, dan mag men tech wel met reden spreken van een zeer geslaagden avond. De geschiedenis van Surcouf, den kai>er in den breede te verhalen, lykt ons overbodig, want het is weer het oude en altyd nieuwe thema, dat twee gelieven elkander, na veel strubbelingen toch krygen. - Als we overgaan tot bespreking van de uit voering, vragen allereerst onze aandacht die solisten, welke voor ons tot heden toe onbe kend waren. Krachten als b.v. de heeren Co vers en Schots hebben we al weer gewMr- deerd en zy hebben wederom hun goede repu tatie bevestigd. Zonder Mn de overigen af breuk te doen, willen we een viertal personen bijzonder vermelden, allereerst mevr. HopDe Boer, mooi en beschaafd stemgeluid, die haar rol, wat sang en spel betrof, ^uitnemend en op nog vele andere wyzen, A o o v* Q zoodat het larih arm wordt en door de men- a O schen ontvlucht wordt. Dan eerst hervindt de groote massa van het volk licht en lucht, ruim te, stilte en natuur; dan hebben de klnderet en ouderen plaats om te spelen; de concur rentie vermindert; dat is het doel, waarheen de sociale hygiëne zich moet richten. Dr. TH. H. SCHLICHTING Dinsdag 4 Februari 1936 Lijn 1: HUversunT’C* IJjn 2; Hilversum II. Lyn 3 8.00—9.20 Brussel VL; 630—1035 Keulen; 10.351130 Deutschlandsender; 11.20— 12.20 Kalundborg; 1330—1350 Brussel VI.1350 14.20—1530 Kalundborg: 1T30—19.06 Brussel VI.; Fr.: 19.20—21.25 Keulen; 2135—2250 Paris P.P.; 2250—2330 Boedapest; no nrt OA Art Waanan 850—1035 Nor- 12.10—14.20 17.35—1830 1850—19.50 20.20— 2150 23.20— 24 00

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 14