De landdag van de R.K. Staatspartij Instantlne Het verhoor van verdachten MGR. DR. W. H. NOLENS Kerkelijk leven 1 MAANDAG 3 FEBRUARI 1936 Mr. Steenberghe spreekt GRONDWETSHERZIEHING Inat all at ie dar Staatacommiaaie Deflatieprogram mialukt BENOEMINGEN ONGEVALLENVERZEKERING Katholieken en N.S.B. MANNELIJK JEUGDWERK z 1 Comité’a ter oprichting van zyn at and beeld in Venlo Byeenkomat te ’aHertogenboach op 28 en 29 Februari Want het voorschrift werkt verwarrend Afachuw, liefde, geeat drift Partijraad van de R.K. Staatspartij Bezuiniging blyft noodig (Vervolg) Wetaontwerp om de bepaling, dat zy niet behoeven te antwoor den, te laten vervallen Telegrammen Ordening Herat el der rendabiliteit 5. u niet y Onze atandaorgianiaatiea Het alotwoord Wyziging Staatabeatel Induatrialiaatie Bq de Paters Augugtjjnen In het bisdom Den Boech Een totale kerk Alphons Ariëns, Dienaar Oocte, bid voor ons. of aml en Kerk Mr. M. P. L. Steenberghe dat terstaat; Mr. M. Mendels. ten K MM to te «te Meten van «tam mmsehen. dat Wü zullen bü devaluatie niet alle moeilijkheden ningin vóór Haar vertrek naar het buitenland het volgend telegram was gezonden: Prijs per doosje slechts 50 ets. Ook ons land is er met devaluatie niet bo venop. maar wü zullen op hetzelfde, rendabele niveau, meedoen met de rest van de wereld. Hierop was het volgend antwoord-taiegram In gekomen t H. M. de Koningin draagt mü op uw bestuur zeer dank te zeggen voor de betuiging van aan hankelijkheid en trouw naar aanleiding van den Landdag aan H. M. aangeboden vóór haar ver trek naar het buitenland en door H. M. op hoo- gen prijs gesteld. :r van Blnnenlandsche Zeeman, rector magt- GOSELING TEULINGS. De in den aanhef genoemde volzinnen voegen aan haar echter nog drieërlei toe, nJ., dat de verdachte bü het verhoor niet tot antwoorden verplicht ls; dat hem hiervan, behalve in het geval van behandeling zijner zaak ter terecht zitting, vóór het verhoor mededeeling moet wor den gedaan en dat van deze mededeeling In het proces-verbaal van het verhoor melding moet worden gemaakt. Program en de en en vaststel- Ingedlend is een wetsontwerp tot wijziging van artikel 29 van het wetboek van Strafvordering. ■De minister van Justitie zegt in de toelichting om. het volgende: De regeling van den tweeden, derden en vier den volzin van het eerste lid van art. 29 van het wetboek van Strafvordering, waartegen reeds ten tijde van de totstandkoming van het wet boek van vele zijden in en bulten de Staten- Generaal bezwaren werden aangevoerd, is ook In de practjjk minder gelukkig gebleken. Zjj sluit zich In art. 29 aan bü de bepaling, dat in alle gevallen, waarin iemand als ver dachte wordt gehoord, de verhoorende rechter ^tepaar zich van alles onthoudt, wat de of heeft een verklaring te verkrijgen, fn niet gezegd kan worden, dat zij in :id is afgelegd. ilster Exc. 8 •loten hiet in va SU co: he 2. a belastli Den derotr staani gaan, uur d en hai Lemtx •innig De Erb v langdt hare (eacht van h «laar i geest waren religie: ven wi Hun 1E kunstn Het is op grond van de bovenstaande over wegingen, dat het ontwerp van wet in aan sluiting aan een toezegging, gedaan bij de be handeling van de JusUtie-begoootlng voor 1935, voorstelt de betrokken voorschriften uit art. 29 van het wetboek van Strafvordering (n.L den tweeden, den derden, den vierden volzin van dat art.) te doen vervallen. De voorzitter der vergadering, Mr. Houben deed daarna mededeeling dat aan H. M. de Ko- 1 werkzaamheid behoort zeker in dezen tijd Dit belet volstrekt niet, dat ook op sociaal en politiek gebied, misschien nergens in heel de wereld, de Katholieken zoo getrouw de richting volgen door den Paus van Rome aan gewezen. als juist in Nederland. Dit belet eveneens niet, dat misschien ook nergens ter wereld bet gezag der Bisschoppen door de Katholieken beter geëerbiedigd wordt, dan juist weer in Nederland. Tenslotte heeft het rendabele bedrijfsleven, om ook van alle kansen te proflteeren, ordening noodig. De ordening is geen crisismiddel, doch een blijvend middel tot aanpassing aan de nieuwe structuur. Dit middel zal juist gedurende de structureele crisis, waarin wü nu leven, moeten worden ingevoerd. Daarmede is niet ge legd, dat hetgeen thans, veelal onder den druk van den nood, door de Overheid geregeld Wordt, de gezonde ordening is, zooals wjj die voorstaan. v. HEEMSTRA, Secretaris. Aan Z. H. Exc. Mgr. Hopmans was een tele gram gezonden van den volgenden inhoud: De 7000 katholieke Nederlanders, deelnemers aan den Landdag der R. K. Staatspartij bieden Uwe Hoogwaardige Excellentie en in haar het Necjerlandsch Episcopaat de betuiging van eer bied, aanhankelijkheid en volgzame trouw. Over '.Arbeid voor ons volk” sprak daarna de ex-minister van Econopiische Zaken, Mr. M. P. L. Steenberghe. Economisch, sociaal en moreel en daardoor ook politiek, is het probleem der werkloosheid ook voor Nederland het allerbelangrijkste vraag stuk. Het is de oorsprong van tal van andere problemen. „Arbeid voor ons volk” is de eisch, die thans gesteld moet worden, niet alleen voor dit oogenblik, maar vooral ook voor de toe komst van ons land. Een verdere voortschrijding der werkloosheid kan ons volk niet dragen en alle middelen zullen moeten worden aangewend, niet alleen om deze voortschrijding tegen te gaan, doch ook om het aantal van 408.000 werk loozen aanmerkelijk te verminderen. De oorzaken, wortelend in de wereldcrisis, zijn voldoende bekend. Ook de bijzonder moeilijke omstandigheden, waarin juist ons land, bjj de toenemende autarkie in het buitenland, de in dustrialisatie van het verre Oosten, de groote bevolkingstoename hier te lande, verkeert. Dezelfde oorzaken en de bijzondere moeilijk heden voor ons land brengen echter mede, dat juist ons land niet voor ingrijpende middelen zal mogen terugschrikken. De eenige uitzondering is de houding, welke op dit oogenblik door sommige Katholieken wordt aangenomen tegenover liet door de vijf Bisschoppen van Nederland onijerteekend. in alle Katholieke kerken van Nederland plechtig afgekondlgd Mandement over de NS.B. Een feit is, dat. voor al wie goed Neder- landsch verstaat, de gezamenlijke Bisschoppen van Nedeii.ud uitdrukkelijk en duidelijk heb ben verklaard, dat aan de Nederlandsche Ka tholieken het steunen van de NBB. niet ge oorloofd is. (Langdurige, luide toejuichingen). Primair is het herstel der rendabiliteit van het bedrijfsleven. Wanneer deze rendabiliteit hersteld wordt, neemt de werkloosheid af en krijgt men verdere perspectieven. Deze rendabiliteit kan slechts verkregen war den door onze productiekosten te brengen op het peil van het met ons concurreerend bui tenland. Dit kan theoretisch slechts geschieden door deflatie of devaluatie. Reeds gedurende enkele jaren heeft de Regee- ring getracht den deflatlonistischen weg te vol gen. In deze Jaretj is wel gebleken, dat, met erkenning van den ijver en toewijding der be treffende bewindslieden, deze weg wel theore tisch, doch niet praetisch bestaat. Na herstel der rendabiliteit kan, tot zegen van ons volk, deze industrialisatie, ter opvanging van het accres onzer bevolking, worden toe gepast. De Overheid kan, met matige bedragen, de particuliere financiering steunen en boven dien den zoo noodzakelijken handelspolitleken en fiscalen steun en economische voorlichting geven. Op rendablllteltsbasls zal de industria lisatie een belangrijk onderdeel der economische regéeringspolitlek kunnen en moeten worden. Da wotansdwp on techniek ven on zen tijd zijn koortsachtig werkzaam. Wat gisteren nog voor ónmogelijk gehouden werd, kan misschien mor gen roods werkelijkheid zijn. Zoo heeft ons nu ook de wetenschap in INSTANTINE oen modem, pijnstillend middel ge schonken, dat tengevolge van zijn di- rocton invloed op het pijncentrum als hot specifieke middel togen allerlei pijnen te gebruiken is. Alle wanhopige pogingen, die wü thans zien aangewend, om althans een deel van het be- drüfsleven door subsidies en andere steun maatregelen rendabel te maken, en die op niet te dragen wüze zullen moeten worden uitgebreid, worden bü een muntaanpassing grootendeels overbodig, terwül onder de huidige politiek de voor devaluatie zoo bevreesde spaarden lang zaam maar zeker èn door rente èn door hoofd sommen (hypotheken, pandbrieven, industrieele obligaties) zonder perspectief onteigend wordeo en bü devaluatie slechts de geringe prijsstijging hebben te ondergaan met de zekerheid van een betere toekomst. Dan zal het, door de herstelde rendabiliteit, ook uit zün met de tekorten, die als wieken van een molen de bezuinigingen voorafgaan en door deze nooit worden Ingehaald Men kan niet meer volstaan met de keuze te stellen: deflatie of deva luatie. Men heeft praetisch geen keuze Yneer; het deflatieprogram is rtnislukt; de deflatiepolitiek is prac- _tisch stopgezet. Wij hebben geen tijd te verliezen met een definitieven keer te brengen in onze polrhek. LEVE ONZE KATHOLIEKE STAATSPARTIJ! LEVE ONZE KATHOLIEKE STANDS- EN VAKORGANISATIES. Voor wat gedaan moest worden, maar toëh niet wordt gedaan, moet hü de kiezers zelf leeren begrijpen, waarom dit op het oogenblik niet kan. Wie voor een echt christelijke poli tiek de menschen begeesteren wil, moet hun leeren zien, dat, koevele en hoe groote zon daars er onder ons ook zün, het toch de Chris tenen zün. waarvan zoowel voor deze nieuwe als voor de oude heldensche maatschappij de Verlossing moet komen. Hü moet hun leeren zien, dat het Is een modem in den grond volkomen heldensch kapi talisme. dat. in dit bloeitüdperk van zooveel rijkdom scheppende natuurwetenschappen, de schoone voor den mensch door God geschapen wereld gemaakt heeft tot een ware hel voor die millioenen. die. tusschen bergen van over vloed wanneer zü nog niet verhongeren toch felteUJk slechts als bedelaars hun arm zalig stuk brood nog eten. Wie wil voorkomen, dat zelfs katholieken gaan dwalen In den huldigen doolhof van al lerhande politieke, elkander gestadig kruisen de moderne theorieën, moet eerst en vooral zorgen, dat te midden van al deze aardsche ellende tenminste de blikken van onze eigen katholieke menschen zich richten op de door Christus gestichte Kerkt Uit wier toren, wü. Katholieken, voorloopig althans klaar en dul- delük de richting zien, die moet worden Inge slagen. bisschop van Breda; mr. E. O. J. M, Baron van Jiövell tot Westerflier, Commissaris der Koningin in Limburg; Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht; mr. A. M. Joekes, Voorzitter Tweede Kamerfractie (VD.); Z. H. Exc. dr. A. de Jong, Coadjutor van den Aartsbisschop; Z. Exc. Jhr. mj. dr. H. A. van Karnebeek, Minister van Staat en Com missaris der Koningin in Zuld-Holland; mr. F. Kolkman. Burgemeester van Weert: (nr. W. M. van Lanschot, Voorzitter Eerste Kamerfractie <R.KJB.P.): z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. O. Lens mens, bisschop van Roermond; Z. Exc. jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, Minister van Wa- Voorzltter. Eerste Kamerfractie (8DA..P.); J. L. A. van Oppen, Pastoor-Deken van Venlo; mr. L. B. J. van Oppen, Burgemeester van Maastricht; Z. Exc. mr. P. J. Oud. Minister van Financiën; dr. A. Philips te Eindhoven; mr. P. J. Reümer, Burge meester van Roermond; mr. dr. A. B. M. G. van Rückevorsel. Commissaris der Koningin in N. -Brabant; Z. Exc. jhr. mr. Ch. J. M. Ruljs de Beerenbrouck, Minister van Staat en Voor zitter der Tweede Kamer der 8taten-Generaal; prof. dr. G. Russel, Hoogleeraar; Z. Exc. J. R. H. van Schalk. Minister van Justitie; Mgr. prof, dr. J. Schrijnen, Hoogleeraar. Z. Exc. mr. M. Sllngenberg. Minister van Sociale Zaken; Z. Exc. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Minister van Onderwijl. Kunsten en Wetenschappen; Mgr. dr. A. van de Venne, Directeur Rolduc; J. Vesters, Voorzitter Nederl. R.K. Journalis ten vereeniging; mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst. Commissaris der Koningin in Overüssel; prof. dr. F. van Welle, rector magnificus R.K. Universitelt; prof. dr. F. A. Weve, rector mag nificus R.K. Handelshoogeschool; Z. Exc. mr. J. A. de Wilde. Mlnlstei - - - Zaken; Prof dr. W. P. C. niflcus Universitelt van Amsterdam. Het uitvoerend coinltf bestaat uit de volgen de personen: mr. B. M. Berger, Burgemeester van Venlo, Voorzitter; J. A. Koops, Venlo, Voorzitter Limb. R.K. Middenstandsbond, Vice-Voorzitter; Plet Voestermans Jr, Venlo. Ie Secretaris; L. J. P. M. Beckers, Venlo, 2e Secretaris; J. L. Schip pers. Venlo, le Penningmeester; H. J. J. Hen driks, Venlo, 2e Penningmeester; Mgr. dr. H. Poels, Hëerlen, lid; K. Kloppenburg, Heerlen. Voorz. Limb. R.K. Werknemende Middenstand, lid; J. Maenen. Heerlen, Voces Limb. R.K. Werkliedenverbond. Ud; mr. dr. L. F. H. Re- gout, Meerseen, Voorz. Limb. RX Werkgevers- vereenlging. lid; J. Th. Verheggen, Buggenum, Voorz Ltmh Land- en Tulnbotiwbond lid. Mgr. HOPMANS. Na voorlezing der telegrammen werd in sa menwerking tusschen het zangkoor „St. Caecl- lia”, afd. van den R. K. Volksbond en de Harmonie „St. Caecllia” uit Nieuwendam het „Salvam fac” uitgevoerd. Op Zondag 2 Februari as. zullen op den te Amsterdam in de Apollohal en in Carré te hou den Landdag büna 7000 leden van kernen der R. K. Staatspartü en belangstellende leden zün vereenlgd om zich te versterken in hun staat kundige taak tot welzün van ons dierbaar Ne derland. Het bestuur der R. K. Staatspartü stelt het op hoogen prils namens hen aan Uwe Majesteit vóór Haar vertrek naar het buitenland aan te bieden de betuiging van hun eerbiedige liefde, hun hartelüke aanhankelükheid en hun hechte trouw jegens Uwe Majesteit en Haar Konlnklük Huis. De staatscommissie voor de grondwetsherzie ning zal Vrijdag 7 Februari as. des namiddags te half vier, in de groote zaal van het Depar tement van Blnnenlandsche Zaken worden ge ïnstalleerd. Van den aanvang af is de vraag gerezen, of deze laatste voorschriften niet te ver gaan. Dat op den verdachte geen onbehoorlüke pressie mag worden uitgeoefend Is niet alleen uitvloei sel van humaniteit, doch zeker evenzeer In het belang van het strafproces zelf. Dit beginsel brengt echter nog niet mede, dat de verdachte nu ook in het strafproces het recht moet heb ben niet te antwoorden. Het is niet te ontgaan, dat het op den ver dachte, die door de overheid wordt opgeroepen om te worden verhoord, een elgenaardigen in druk moet maken, Indien de verhoorende auto riteit begint met de kennisgeving, dat hü niet tot antwoorden verplicht Is. De mededeeling werkt bovendien in sommige gevallen verwarrend, en wel In het nadeel van de schuldigen. Zü wordt gemakkelijk opgevat als een uitnoodiglng om te zwügen. Daardoor wordt het gevaar geschapen, dat de verdachten over het hoofd zien, dat ook zwügen nadeelig kan zün. Niet slechts, omdat het op zich zelf voor wie verhoort mede een aanwüzlng kan vormen van schuld, doch ook omdat een een voudige opheldering bestaande vermoedens op slag kan doen verdwünen. De genoemde bezwaren brengen op hun beurt sommige overheidsorganen er toe in de practük de mededeeling van art. 29 in zeer verzachten vorm te doen, soms zelfs er bijna over heen te spreken, een enkele maal, indien althans op de processen-verbaal mag worden afgegaan, haar geheel achterwege te laten. Het eene is uiter aard al even onjuist als het andere: In al deze gevallen wordt het bestaande duidelüke wets voorschrift niet nageleefd, terwül toch eerbied voor de wet In de eerste plaats van de organen van Justitie en politie mag worden verwacht. E Wa gev< van met won lan< heit ben w A toon eii hare in 1 Jeug vraa Wae vroo den! iets van steec Uotu Ge zü z haar groot Zo omge duize mede nam, dat 1 van 1 ze te autor (dist: haar lastte De verkh e< kunst gebra bloed uk 1 huls De w •Heen die vai «eheel. Na e mocht i tusache: bet klo lember delükhe ook Wrlater ■oder Teneinde te komen tot de oprichting van een standbeeld van den grooten staatsman, wülen Mgr. dr. W. H. Nolens In zün geboorte stad Venlo, zün de volgende comité's gevormd: In het Eere-comité hebben zitting genomen: als voorzitter: Z. Exc. prof. mr. P. J. M. Aal- berse, Minister van Staat en voorzitter der Tweede Kamerfractie (R.KAP.). Leden zün: Z. Exc. A. J. P. de Adlercreutz, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister van Zweden. Deken van het Corps Diplomatique; ir. J. W. Albarda, Voorzitter Tweede 'Kamerfractie (8.D.A.P.); prof. mr. A. Anema, Voorzitter Eerste Kamerfractie (A.R.); mr. J. W. Berger. Advocaat-generaal bü den Hoogen Raad der Nederlanden; dr. S. E. B. Bierema, Voorzitter Tweede Kamerfractie (VJB.)ir. -M. E. Bon- gaerts, oud-Mlntster van Waterstaat; mr. dr. L. H. H. Bosch Ridder van Rosenthal, Commis saris der Koningin in Utrecht; A. C. de Bruün. Voorzitter van het Nederl. R.K Werklieden verbond; M. W. J. Coenders, Burgemeester van Sittard; Z. Exc. mr. dr. L. N. Deckers. Mlnf van Landbouw en VlsscheriJ; Z. Hoogw? Mgr. A. F. Diepen. Bisschop van ’s-Hertogen- bosch; mr. P. Droogleever Fortuyn, Voorzitter Eerste Kamerfractie (V.B.); prof. dr. D. van Embden. Voorzitter Eerste Kamerfractie (VD.) Jhr, mr. R. Felth, President van den Hoogen Raad der Nederlanden; Z. Exc. mr. D. Fock, Minister van Staat; dr. J. P. Fockema An- dreae. Commissaris der Koningin in Gronin gen; mr. dr W. F. J. Froweln, President-Dtrec- teur der Staatsmünen; Z. Exc. prof. dr. ir. H. C. J. H. Gellssen, Minister van Handel, Nüver- heid en Scheepvaart; Z. Hoogw. Exc. Mgr. P. Giobbe, Pauselük Internuntius; mr. C. M. J. F. Goseling. Voorzitter der R.K. Staatspartü; Z. Exe. jhr. mr. A. C. D. de Graeff. Minister van Bultenlandsche Zaken: M. F. O. M. v. Gruns- ven. Burgemeester van Heerlen: Ir. F. H. E. Gul Jé, Voorzitter der Nederl. R.K. Werkgevers- vereenlglng; D. Hans. Voorzitter der Nederl. Joumallstenvereenlglng; O. H. A. Habets. Bur gemeester van Kerkrede; mr. 8. Baron van Heemstra, Commissaris der Koningin in Gel derland: Z H Exc. Mgr. A. P. W. Hopmans. Sommigen schijnen echter de Bis schoppen te willen dwingen nog een keer en den nog duidelijker Hun zoo hoogst ernstige waarschuwing te herhalen. Laat ons hopen, dat tenminste dan een einde komt aan de ergernis, die op dit oogenblik wordt gegeven aan het katholieke Nederlandsche volk, dat tot hiertoe nooit het bisschoppelijk gezag op zoo schandelijke wijze zag miskend. hebben overwonnen. Bezuinigingen zullen noo dig blüven. Maar men opent het perspectief van het verder wegblüven der tekorten en men komt op gelüke basis met UT6 van de wereld, dat zich economisch in opgang bevindt. Wü zün er niet met devaluatie alléén. Devaluatie legt het noodzakelük fundament voor een actieve econo mische politiek. Teekenend in dit opaicht is het verloop In België, dat in December 49.000 werkloozen min der bad dan het Jaar tevoren, en wü ruim 50 000 werkloozen meer. En dit, niettegenstaande in België én door den slechteren toestand der Banken èn door den grooteren invoer van levensmiddelen, een deva luatie minder goed zal verloopen dan in Neder land. De secundaire middelen, die slechts met suc ces toegepast kunnen worden, nadat een munt- aanpassing de rendabiliteit heeft hersteld, zün: a. Landbouwpolitiek en Landbouwsteun; b. Handelspolitiek; c. Industrialisatie en industrie financiering; d. Verbetering voorlichting in binnen- en buitenland; e. Ordening. Voorop zü gesteld, dat onder elke economische politiek de landbouw onder deze omstandigheden gesteund moet worden. Na devaluatie zullen de betere exportprüzen de thans bestaande en in de toekomst zeker te verwachten tekorten kunnen opvangen en de positie der landbouwers kunnen verbeteren. Tenslotte zullen veel admi nistratieve regelingen dén kunnen 'worden op geheven. De handelspolitiek zal bü stuiting van het prüsdalings- en koopkracht-vermlnderingsproces betere resultaten kunnen afwerpen. Na herstel van het rendablliteltsnlveau zullen onze onder handelaars eerst gunstige resultaten van hun werk zien. Daarnaast is een bewust op de Industrie en daardoor op de werkgelegenheid gerichte poli tiek van invoerrechten noodzakelük. Ordening niet in den zin. dat de Staat de taak van h'H bedrijfsleven zal overnemen. Wel, dat de Staat di" mogelükheid schept en stimuleert. De gevoe’de actie tegen vrijwillige ordënings- pogingen voari ons noodzakelük geheel in de verkeerde richting van het Staatssocialisme. Immers, als het bedrüfsleven ten deze vrijwillig zün taak niet volbrengt, zal de Staat zelf “moe ten Ingrijpen, omdat hier te groote volksbelan gen op het spel staan. Het economisch program, dat ons van den geesel der werkloosheid zal moeten verlossen, zal in de eerste plaats moeten omvatten: her stel der rendabiliteit door muntaanpasslng. Ver volgens voortzetting en zoo mogelük verbetering van den largibouwsteun, vervolmaking onzer handelspolitieke -bewerktuiging, industrialisatie, verbetering van voorlichting, en ordening. Een totale ommekeer is noodzakelük voor nu en voor de toekomst van ons volk. Moge het vlug geschieden, dan zal met Gods hulp bereikt worden, hetgeen in de eerste plaats noodig is: arbeid voor ons volk! Nooit in heel de wereldhistorie was voor de verspreiding van *t Christen dom het oogenblik zoo gunstig als wanneer die millioenen ongelttk- kigen, die uit deze matelooze ellen de nergens meer een uitweg zien, ons, Katholieken thans overal met ontplooide vaandels zouden zien voorop marcheeren en in de rich ting gaan, die ons door Christus' Stedehouder zelf werd aangewezen. Hoe zoo iets mogelük is, kelfs na de zoo duidelüke Encycliek van Leo XIII over de verhouding tusschen Kerk en Staat, is een van die vele raadselen, waarvoor sommige „theo logen” ons tegenwoordig plaatsen. Ik wüs hier op die beweging enkel en alleen, omdat, naar mijn diepe overtuiging, mocht zü veld winnen onder ons, dit ook voor onze Ka tholieke Staatspartü maar daarvoor waar- lük niet alleen een der grootste rampen zou zün, die Nederland kon treffen. Het werd de dood van onze heerlüke Credo- Pugno-beweglng zelf, indien zü een zuiver kerkelük karakter kreeg; en indien wü de zorg voor godsdienstige en zedelüke belangen tot een monopolie gingen maken van zuiver gods dienstige organisaties. Wie van de Staatspartij een kerke lijke party zou maken, laadde op de schouders van onze Bisschoppen een verantwoordelijkheid, die zjj niet kunnen en die zjj niet willen dragen. Het allerergste zou zjjn, dat op die wjjze aan onze Katholieke Partij zonder eenigen twijfel de doodsteek werd gegeven. Ons ka tholieke volk wil aan het hoofd van onze politieke party, met volle recht, geen Bisschoppen maar leeken- leiders zien. Het antwoord, op dit luidde: Hoogst dankbaar voor hulde en zegenrijken arbeid vertrouwen Wü vast op sterke een heid en eendrachtige samenwerking en verlee- nen Wü Onzen bisschoppelüken zegen, namens het Episcopaat Het is een van elk liberalisme gespeend ras echt Katholicisme, dat hier in Nederland in onze katholieke standsorganisatles leeft. Het zou een ware misdaad zün. indien op die wüze uit onz» katholieke standsorganisatles Juist het hart werd weggenomen, dat door deze wereldlüke organisaties, vla haar eigen orga nen, het bloed moet pompen van ook op we- reldlük terrein hun geloof belevende geloofsbe- lüders. De partüvoorzltter Mr. C. M. J. F. Goseling hield daarna de slotrede, nadat hü onder ap plaus de groeten en beste wenschen had over gebracht van de in Carré verzamelden. Wat de drie sprekers gegeven hebben van hun verstand, hun ervaring, hun kermis, hun inzicht, maar vooral van hun hart en' hun liefde, moét blüven voortleven in de sterkende herinnering aan ons samenzün, ons samen staan op dezen 2-Februari-dag. Wie iets begrüpt van den tegenwoordigen tüd, ziet het grijpbaar voor oogen, dat wü ons werk, allereerst in de gedachtenvorming, sterk en bewust moeten instellen op de voorlich ting, Ja, onophoudelüke bewerking van het ge- heele Nederlandsche volk. Zonder dat blüft ons werk onvruchtbaar, juist omdat het niet is Roomsche machtsvorming, juist omdat het niet is politick Katholicisme, maar omdat het is dienend medewerken aan het welzün van ons volk uit de schatten van onze levens- en wereldbeschouwing, op den grondslag van haar znnerlüke” redelükheid. Het ,AÜes vernieuwen in Christus” moet on- getwüfeld óók in het staatkundig werk worden beleefd. Maar de ervaring bevestigt het gevaar van een al te eenzüdig bovennatuurlüke opvat ting, die geen uitmonding heeft in het werke lijke leven van de gemeenschap. Wü hernieuwen nog eens ons voornemen en onze wederkeerige belofte: wü blüven waak zaam en werkzaam.... voor Nederland! Tot onze praktische nationale staatkundige 1 een Zonder herstel der rendabiliteit heeft in dustrialisatie geen zin en is zü onmogelük. Geen zin, omdat men apparaten in het leven roept, die onrendabel en dus steunbehoevend xün. Onmogelük, omdat het volksvermogen niet ge stoken wordt in onrendabele ondernemingen en de Overheid niet in staat to, dergelüke bedra gen te verschaffen. Op verzoek van den Hoogeerw. Pater Provin ciaal der Augustünen heeft Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend aan den zeereerw. pater Angelus Meyers als pastoor van de parochie van den H. Nicolaas te Wltmarsum en in diens plaats benoemd den zeereerw. pater Mancius Agasi; tot assistent aldaar den weleerw. pater Chrystophorus Vasen, die assistent was van de parochie van de H. Monica te Utrecht. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hulbers heeft op ver zoek van den Hoogeerw. Pater Provinciaal Drs. N. A. de Wit eervol ontslag verleend aan den weleerw. pater Mancius Agasi als kapelaan van de parochie van de H. Rita te Amsterdam- Noord, daar tot kapelaan benoemd den weleerw. pater Wllllbrordus Visser en tot assistent «ten weleerw. pater Jacobus Nollen; tot assistent van de parochie van den H. Augustinus te Amster- dam-West den weleerw. pater Angelus Meyer». Terwül uit de cüfers duldelük blükt, dat in tegenstelling tot de meeste andere landen, Ne derland nog teekenen van opleving vertoont en de geheele toestand hier nog een sterk depressief karakter draagt, blükt men in andere landen over het dieptepunt der depressie heen te zün. Vergeleken met 1932, het dieptepunt, is onze werkloosheid met büna één derde gestegen, in Engeland met een derde (1.000.000) gedaald, eveneens met eenzelfde percentage of meer, in Denemarken, Zweden, Australië, Vereenlgde Staten en België. Een stüging constateeren wü in de goudlan den Frankrijk en Zwitserland. Hetzelfde ver loop zien wü bü «te cüfers over de industrleele activiteit. rugdrlngen in de Kerk; moet doen denken aan „Weltflucht” noemen. Het door den Heiland gepredikte Christen dom wordt door deze zeer brave menschen, die men wel eens „supernaturalisten” heeft, genoemd, zoo opgeval, gepredikt en voorge steld, als moesten althans heel diep geloovige menschen gjch in dese zondige wereld niet meer goed thuis gevoelen. Wat deze nieuwe „Integralen” blükbaar willen, is, dat wü. Ka tholieken ons thans meer dan ooit op kerkelük terrein terugtrekken. Toch willen vooral zü natuurUjk minder dan wie' ook, dat de wereld voor de Kerk nog slechts een daaromheen gelagen kerkhof wordt. Sommigen hunner schünen dharoni van de Katholieke Kerk een totale Kerk te willen snaken. die onzichtbare geheimzinnige stroom wordt opgewekt, die straks door de zielen tintelt van duizenden en millioenen en in de zielen .van deze millioenen dan hun afschuw voor de heerschende wantoestanden, hun liefde voor het arme volk, hun geestdrift voor den edelen strijd doet popelen. Het is enkel en alleen door het uit chrlste- lüke zielen overstorten van innerlüke, levende overtuiging en „bezieling”, dat wü werkelük menschen kunnen winnen. Het is en^el en alleen op deze wüze, dat wü socialislen en communisten weer vertrouwen kunnert leeren stellen in de Katholieke Kerk. Maar het is ook alléén op deze manier, dat wü de katholieke kiezers weer echt warm kunnen maken voor de door het gezamenlük Nederlandsen Episco paat zooveer aanbevolen Kathblleke Staats partü. Ten behoeve van mannelüke werkloozen, die deelnemen aan vakcursussen en werkkampen voor Jeugdige werkloozen, of tewerkgesteld zün aan z.g. werkobjecten. Voor Jonge werklooaen of in centrale werk plaatsen en die niet Ingevolge eenige wette- lüke bepaling zün verzekerd tegen de geldelü- ke gevolgen van ongevallen, is een verzekering tegen ongevallen in het leven geroepen. Teneinde op de minst kostbare wüze in deze aangelegenheid te voorzien, is een voor het geheele land geldende, uniforme regeling ont worpen. Aan alle subsidie-toezegglngen, behoeve van genoemde werken, is door den minister van Sociale Zaken de voorwaarde verbonden, dat alle mannelüke deelnemers krachtens de bepalingen der nieuwe regeling, tegen ongevallen verzekerd moeten zün. Als verzekerden kunnen worden aangemerkt de mannelüke deelnemers aan genoemde wer ken. voorzoover zü niet een bepaald loon ont vangen. Tot verzekerden worden gerekend de deelnemers die handwerkzaamheden van prac- tischen aard verrichten waaraan gevaar en ri sico is verbonden. Het .straatrisloo” te tevens bü de verzekering inbegrepen. Het gaat hier om een categorie van personen, voor wie geen wettelüke versekerlngsplicht be staat. De verzekering is geregeld op basis van de ongevallenwet 1921. De totale kosten uit de verzekering voort vloeiende worden bestreden uit een afzonder- lüke kas, waarvan de inkomsten bestaan uit gelden, die door belanghebbenden (gemeenten en werkkampen) en subsidie van het rijk, wor den bijeengebracht. De premie voor de verschillende handwerk zaamheden van practlschen pard bedraagt 1 nCL De uitvoering der openbare werken zal dan ook. in verband met de betere financieele pers pectieven, sneller kunnen geschieden, hoewel het aantal dezer werken niet zoo groot is als men in het algemeen wel denkt en het tempo door technische voorbereidingen sterk wordt vertraagd. Verbetering van den binnen- en buitenland- schen voorlichtingsdienst heeft slechts zin nA herstel der rendabiliteit. Z. H. Exc. de Bisschop van ’s-Hertogenbosch heeft benoemd tot Diocesaan Directeur en voor zitter van den Dlocesanen Raad van Bestuurvan de Katholieke Actie voor de Mannelüke Jeugd in bet Bisdom ’s-Hertogenbooch den Weleerw. heer G. P. J. Bannenberg te ’s-Hertogenbosch. In verband daarmede heeft Z. H. Exc. den Weleerw. heer G P J. Bannenberg tevens be noemd tot Diocesaan Aalmoezenier van het Man- nelük Jeugdwerk en tot Diocesaan Verkenners- geestelüke (met gelükttjdig \eervol ontslag Aalmoezenier van den Arbeid.) Verder heeft Z. H. Exe. in diens plaats be noemd tot Aalmoezenier van den Arbeid den Weleerw. heer S. J. Morel. Rector Huize Gen» te Haaren (met gelükttjdig eervol ontslag ato Diocesaan Aalmoezenier van het Mannelü* Jeugdwerk en als Diocesaan Verkennersgeeste- GOSELING TEULINGS. telegram ontvangen Verschenen is de agenda van de zestiende vergadering van den Partüraad der R. K. Staatspartü, welke gehouden wordt Vrüdag 28 en Zaterdag 29 Februari in Casino te ’s-Her- togenbosch. De voorzitter der Tweede Kamerfractie zal een korte beschouwing geven over den alge meen staatkundigen toestand en het parlemen taire werk. Voorts zal een aantal voorstellen aan de orde komen. O. m. stelt het Partübestuur voor, over te nemen de grondgedachte van een voor stel Haarlem tot vereenvoudiging van het stem biljet voor de aanwüzlng van Tweede Kamer- candldaten. Den tweeden dag zal behandeld worden het ontwerp Algemeen S^aatkuni daarop ingediende amendem ling van het program. Het is een wonderbaar en onbegrüpelük verschünsel, dat zich op dit oogenblik onder ons, Katholieken, een beweging openbaart, die ons blükbaar meer nog dan voorheen wil te- qn die onwillekeurig ♦at de Duilschers draaqt het Baycrkruiv Alle geneesmiddelen, welke wan dit teeken voortien >ijn, veree- nigen in *>eh de re sultaten van weten- schappelijk onderzoek onderzoek naar de vereischte wüzigingen in ons staatsbestel, al of niet door middel van Grondwetsherziening. Ik acht de veronder stelling niet gewaagd, dat een zoodanig onder zoek tot een groote mate van overeenstemming zal leiden. Juist wie de hooge'goederen waar deert. die in zoo menig opzicht in ons staats bestel verankerd liggen, wie de werkelükheid kent, maar evenzeer een open oog heeft voor het werkelük structureele karakter der crisis, zal gaarne bereid zün mede te werken tot die voorzieningen, die zich steeds duidelüker op dringen. Slechts twee noem ik er, die eigenlijk belde op hetzelfde doel uitloopen: 1. Een ontlasting van Rüksregeeri Volksvertegenwoordiging van de al te streeksche bemoeiing met het maatschappelük leven en onafscheidelük daarmede verbonden: 2. Een regeling voor de geordende samen werking van eigen zelfstandige organen van daf maatschappelük leven. Ook in het economische zullen geen kleine lapmiddelen baten. Ook niet een hoopvol of angstig uitzien naar hetgeen wellicht elders staat te gebeuren. In onderdeden, b.v. op sodaal terrein, trachten tegen de crisis op te tornen, staat gelük met met-het-hoofd-door-den-muur-stor men. Het gaat om de richting van een beleid in zün geheet Het is niet verwonderlük, maar het is wel verheugend, en nuttig, vast te stellen, dat de leiding van ons R.K. Werkliedenverbond dit in zicht volkomen toont te bezitten. Dat to leer zaam vooral voor hen, die reeds op voorhand gemakkelüke voorspellingen meenen te kunnen doen omtrent de houding der dusgenaamde vakbonden, voor het geval men ooit tot maat regelen op monetair gebied zün toevlucht mocht nemen. Het dienend karakter van de economie, niet het minst van de geld-economle, eischt dwin gend, dat men in alles zoekt naar: arbeid voor ons volk. En wie er dan bü zegt, en dik onder streept, dat die maatregel niet het herstel be- teekent (evenmin als een operatie op zichzelf de gezondheid beteekent), maar dat het een onafwüsbare voorwaarde to voor het begin van opleving, dat ook daarna nog vele aanpassings maatregelen noodig zün die kiest zeker niet den weg van den minsten weerstand. Aan groote leidende gedachten zult gü veel mee naar huls nemen. En al zou daarvan ook iets in Uw geheugen verflauwen, sterk moet blüven de herinnering aan het feit van dezen dag. Met duizenden werkers uit de gelederen on zer Partü, uit alle deelen van het land, uit alle rangen en standen waren we büeen in een groote hal in de hoofdstad. We hebben er hei lig vuur en geestdrift opgedaan en ons ge sterkt in de overtuiging dat het zóó to en dat het zóó blüven moet: onze eendracht ’s lands kracht! Leve Nederland! Nadat de vergaderden twee coupletten van het Wilhelmus hadden gezongen, sloot de voor zitter de büeenkomst met den groet: „Geloofd zü Jezus Christus,” waarna allen, wederom in de volmaaktste orde de groote hal verlieten. N.B. Op Verzoek deelen wü hier nog mede, de uitgesproken redevoeringen in druk zullen Verschünen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 18