Minister Colijn verdedigt het Regeerbeleid Goede wil Herziening der Grondwet Hoofdpijn, Kiespijn"™»»-** pijnen te verdrijven is ’n Mtfnhardt's Poeder Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist ft I r. 1 ONZE BETREKKINGEN MET BELGIË DEVALUATIE OPNIEUW AFGEWEZEN Restaurant DORRIUS TENTOONSTE LLING AMSTERDAM - 31 JAN.'/m 9 FEBR ZATERDAG 8 FEBRUARI 1936 LEEKEPREEKEN T Dr. Colijn Het rood-wit-blauw de officieele vlag I op Scholen-concentratie INVOER VAN BEENDERMEEL PROMOTIES BIJ K.L.M. V Meisje in de vlammen omgekomen MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD WAALHAVEN MILITAIR VLIEGVELD? Voorstellen nog dezen zomer ingediend? Engelsche luchtdienst Scandinavië De Staatscommissie ter voor bereiding hedenmiddag geïnstalleerd Tentoonstelling te Eindhoven geopend De Regeering en het bedrijfsleven nieuwe onderhandelingen in voorbereiding NOODLANDING MILITAIR VLIEGTUIG Voorloopig tweemaal per week, in het voorjaar ieder en dag De minister-president prefereert de tegenwoordige methode van aanpassing der loonen Geen indirecte invoer uit Italië Lucht-bescherming 5 SLUITING ZONDAG 9 FEBR. 5 Bewyzen van oorsprong voor ci troenen, amandelen en marmer AUTO L Wederzydsch besef van elkanders moeilijkheden noodig EERSTE KAMER Gemis aan begrip De onderwerpen Ër- 5 DEN HAAG, 7 Februari 1936 LIBRA. een vast gericht op Monopolie-pr ijsver schil vervalt het hand en verre ..-5‘ zal 11- Mr. F. J. OUD, Minister Financiën en. in an ma Naar het „Volk” meldt wordt ernstig over wogen om, wanneer het vllegvéld Holland bü Delft gereed tal zün. het vliegveld Waalhaven, dat dan geen belangrijke functie voor de bur gerlijke luchtvaart meer zal hebben te vervul len, In te richten als een filiaal van de militaire luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Vrijdagmiddag omstreeks 130 uur is op de Mln. de Bande Bakhuyienstraat te Hilversum, de 10-jarige Hendriks Merkes door een zwaren vrachtauto overreden en aan de opgeloopen kneuzingen In het ziekenhuis bezweken. der K.L.M., de heeren Van Balkom, Mol Stork Ingaande hun eerstvolgende reizen gezagvoerder bevorderd. Zoo kwam ook deae laatste dag van het debat weer voor een groot deel In het teeken van de N.8.B. te staan. Het is goed, dat dit eens ter dege geschiedde. Want wanneer eens met argu menten wordt aangetoond, hoe onbevoegd deae crème de la crème van het Nederlandsche natio naal-socialisme in de Eerste Kamer feitelijk la, zullen van degenen, die het nog begoochelt, de oogen wel open gaan. Van de replieken verdient vooral aandacht de fijne, maar daarom niet minder radicale na- nier, waarop Mr. VAN LANSCHOT, president der Katholieke fractie, de „rede" van den graaf de Marchant onder handen nam. i Na een inleiding over de politieke situatie bü en na het bekende Juü-conflict, welke een rustige staatsrechtelljke voordracht werd, die weinig nieuws bracht na wat in de Tweede Kamer over dit onderwerp gezegd is geworden, behandelde Dr. Colijn drie groote punten, de sociaal-economisehe politiek, de gezagshand- havlng en de werking van de parlementaire democratie met wat daar door de NSB. te genovergesteld wordt. GEOPEND TOB lOvja 5 «ja. wm 8 «J». lOaja. N. Z. Veeehwrgwal b. h. gpwl, Amsterdam. SLATS OU JOUR SN A LA CASTA Ier at, de ïds ter -o- je- elo le- srk lub int lts en ■el wel ats Ui- En In verband met het Onderwijs ver klaarde hjj, dat de befaamde conoentratle- commlssle eerstdaags zal worden samen gesteld, en deed hjj een beroep op alle partijen, om „dit struikelblok op den weg van verdere politieke samenwerking" op te ruimen, wijl ook na de verkiezingen van 1937, meer nog dan nu, een breede basis voor bet dan te fonneeren kabinet Ml noodig wezen. Wat echter ook aan te merken la op de functionneering van het parlementaire stel sel, in leder geval, aldus dr. Colijn, is het te verkleien boven wat de N. S. B. wil in voeren hier te lande. Vrijdagmiddag is te Eindhoven de Nederland sche Luchtbeschermlngstentoonstelling geopena van lult.-gen. Phelffer, territoriaal bevelhebber van Noord-Brabant en Limburg, verschillende bur gemeesters uit de omgeving en autoriteiten van den luchtbeschermingsdienst. Naar wij vernemen, zijn de tweede piloten en tot 3 ud ou Met den N.S-B.-gradf' afgerekend Het meisje, dat in genoemde straat woon achtig was, zag een tractor en trailer met steenen geladen passeeren. Daar in de onmid- delUjke nabijheid gelost moest worden reed de chauffeur zeer langzaam, waardoor het kind gelegenheid kreeg op de verbindingsstang van tractor en trailer te gaan zitten. Het kind is hiervan afgevallen en door het linkerachter- wiel overreden. Met zware in- en uitwendige kneuzingen werd het kind opgenomen en naar het RK. ziekenhuis overgebracht. Aldaar is het kind in het begin van den avond over leden. Ook het argument, waarom men tot de Planpolltlek zou moeten «vergaan, de Mis lukking n.m. van de deflatiepolitiek, wijst Dr. Colijn af. De minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, voorzitter van de Staats commissie voor de Grondwetsherziening, heeft de Staatscommissie gistermiddag half vier in de groote zaal van het departement van Binnenlandsche Zaken geïnstalleerd met een rede, waarin hij onder meer aeide: ^Klke geschreven constitutie moet verande ring ondergaan, als nieuwe staatkundige denkbeelden, die in het volk ontkiemen, tot rijpheid sjjn gekomen en gewijzigde ver houdingen voorziening noadzakelljk maken. Tot die rijpheid en noodzakelijkheid mag niet vluchtig worden geconcludeerd. Reeds de minder vlotte wijze, waarop een veran dering in om..- Grondwet kan worden tot stand gebracht, maant van overhaasting af. ficieele aanvaarding van het rood-wit-blauw een herhaling van zulk een strijd zooveel mo- gelljk tegen te gaan. Tenslotte het parlementaire stelsel en des- selfs werking. Men kan daarover, als men naar andere landen ziet, niet ontevreden zijn, al Is. gelijk in Engeland <de bevordering van een zoo regelmatig mogelijke samenwerking met <te Regeering te ver is doorgevoerd, hier te lande het zoeken naar een zoo precies mogelüke weerspiegelng van wat leeft in het volk, te 'ver doorgedreven. In dit verband van de gesagshandhaving ook de vlaggenkwestie aanroerend, betoogde dr Coltfn, dat er bij alle vrijheid, die men hier la ten kan. toch op zijn minst een officieele vlag moet zijn. En dan kiest de regeering het rood- wit-blauw, onder welke kleuren onze marine onder mannen ala de Ruyter haar roem verwor ven heeft. De Minister van Buitenlandsche Zaken deelt in sjjn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer mede, dat nieuwe onderhandelingen over de nog steeds tusschen Nederland en'Bel gië hangende kwesties niet in voorbereiding zijn. In het afgeloopen jaar is gebleken, dat een voor belde partijen aanvaardbare grondslag voor hervatting der onderhandelingen voorals nog niet aanwezig is. Ook de Regeering beeft overigens met voldoe ning kunnen vaststellen, dat de onderhavige verhouding tusschen belde landen z«er is ver beterd. Wat de gesagshandhaving betreft, zelde Dr. Colijn, dat critiek hier niet goed rechtvaardig- baar is. In dit verband besprak hij de voorge nomen Grondwetsherziening, die zeer partieel zal zijn en Inderdaad slechts loopen Ml over punten, waarover een gevestigde volksover tuiging zich ontwikkeld heeft, n.m. het weren van revolutionnalren uit de vertegenwoordigen de organen en de opening in art. 194 van de mogelijkheid, om tot een meer drganlsche ge leding van den Staat te komen. Dat zij ten aanzien van de drukpersvrijheid bü haar voor nemens, om tot meer gebondenheid te komen, blijft, wordt gerechtvaardigd door het feit, dat sommige organen „de grenzen van het ge woon leugenachtige verre hebben over schreden.” HU ontkent die mislukking. Het gaat veel beter dan men meent. Tal van bedrUven zijn reeds aan de kapitMlzüde duchtig gesaneerd. En al is het aantal werkloozen nog steeds ge stegen, in verhouding tot de totale bevolking is dat aantal niet uitzonderlijk hoog, als men er andere landen tegenoverzet. Ook het be- volkingsaccres In Nederland per Jaar 106.000, in België37.000 mag men nier met uit het oog verliezen Wanneer de woordvoerder van de N. 8. B. zegt, dat de Nederlandsche Staat atheïstisch |s en dat de quantitatleve meerderheid er alle rechten voor zich usurpeert, dan, aldus de minister, die in dit deel -van zijn rede zeer wel sprekend was. dan wordt men stil onder zóóveel gemis aan begrip. Want het fascisme zelf is atheïstisch, omdat bet de religie is van den Staat. En de groote waarde van bet parlemen taire stelsel is Juist, dat de minderheid ten allen ,tüde tegen elke rechtskrenking in bet openbaar getuigen kan. De heer de Tfanftiaal et d’Ansembourg, die zijn intrede doen kon en rijn leer verkondigen in de Eerste Kamer, is van die stelling hpt levend bewijs. De eenlge manlef waarop Nederland weer kan opleven, bluft Dr. ColUn de me- thode van verlaging “der productiekosten achten. En devaluatie, om tot die verlaging te komen, blijft hjj evenzeer afwijzen. HU prefereert boven zulk een „sllnksche loons verlaging" de tegenwoordige methode van aanpassing der loonen. Z' Vrijdag brak brand uit in de boerderij van den landbouwer H. Peters in de buurtschap Holthul- zen (gem. Didam). Door den feilen Noord-Oos- ten wind stond het huls spoedig in lichter laaie. Na eenlgen tjjd miste men de 31-Jarige dochter 'Marle. Bü het uitbreken van den brand was zü naar buiten gevlucht. Alle nasporingen naar haar waren tevergeefsch. Na het blusschen werd t>et zoeken naar t' meisje voortgezet en men vond haar Hjk in de gang onder puin bedolven. Blük- baar was het meisje, dat aan geesteszwakte leed, tijdens den brand weer naar binnen gevlucht. De oorzaak van den brand is onbekend. In boedel en vee werden gered. Nauwkeurig heeft de Regeering de ontwikke ling der staatkundige denkbeelden gevolgd en zjj heeft mede In verband met stemmen, die uit den boezem der Staten-Generaal opklonken, gemeend, dat Inderdaad enkele dezer Ideeën een principieels toetsing kunnen doorstaan en thans voldoende hebben doorgewerkt in de openbare meenlng, om eenlge wijziging te brengen in de organisatie van het staatsleven. Met nadruk zeg ik eenlge wUsiging, omdat naar 1 oordeel der Regeering de tüd voor een algemeene her ziening der grondwet nog niet Is gekomen. Men dient zich te beperken tot wat groeien kan tot levend recht. Aan het feestmaal, dat Vrüdagavond ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van het Verbond van Ned. Werkgevers in Kasteel Oud- W assena ar te Den Haag plaats had en waaraan ook de minister-president en de ministers Ge- lissen, Oud, Slingenberg en Van Lldth de Jeude aanzaten, heeft minister Colijn in een tafelrede er op gewezen, dat een voortdurend georgani seerd overleg tusschen de Regeering en het bedrijfsleven onmisbaar is. Dat overleg moet gevoerd worden met wederzljdsch besef van el kanders moeilükheden. De Regeering moet be seffen wat de moeilükheden van het bedrijfs leven zün; de vertegenwoordigers van bet be drijfsleven moeten nu en dan besef toonen van de moeilükheden van de Regeering. Wij ministers, aldus besloot dr. ColUn, willen steeds open staan voor rechtmatige verlangens uit de kringen van de nüverheid en omgekeerd hoopte spreker, dat de nüverheid met de Re geering steeds meer zal samenwerken tot heil van ons land. Een- rede, „absoluut gespeend van argumen ten". aldus de heer van Lanschot. En al kon hjj dan ook niet op argumenten ingaan, de beweringen liet bü niet onaangeroerd. Dat de heer de Marchant de Katholieke Staatspartij demo-liberaal noemde, wees op een „ontstellend gemis aan kennis van de Jongste parlementairs geschiedenis”, waarin juist de laatste kabinets formaties zich bijzonder gekenmerkt hebben door den afkeer der katholieken van Jiet libe ralisme. Dat de encycliek „Libertas” zich tegen het parlementaire stelsel sou uitspreken, werd reeds weerlegd door de parlementaire loopbaan van den door Rome zoo hoog geëerden Mgr. No lens. En ook bet feit, dat de heer de Marchant blükens zün rede bet program van zün eigen N.S.B. niet bleek te kennen, werd door mr. van Lanschot terdege met voorbeelden aan de kaak gesteld. Evenzeer het ook thans weer volgehou den zwügen over het onuitvoerbare financieels program. En met niet minder kracht van ar gumenten het verzet van den graaf tegen bet kerkelük gesag, verzet, nota bene gepleegd door den voorman van een partü, die zóó het gezag ■egt te aanbidden als de N.S.B. Ook PROF. DE 8AVORNIN LOHMAN en PROF VAN EMBDEN hebben nog eenlge rake antwoorden geleverd op *k heeren de Marchant’s betoog. De eerste viel de aanklacht, dat de poli tieke partijen den godsdienst misbruiken aan. HU pareerde dien aanval met te verwijzen naar de manier, waarop in bet bekende relletje over „De Beul" de NB.B. den godsdienst voor haar standje uitbuitte en naar de ergerlüke wüaa, waarop gisteren de heer de Marchant zelfs den bekenden tekst uit het Jobannes-Evangelle over het Licht, dat in de duisternis kwam, doch door de duisternis niet werd begrepen, voor zün N.S B.-cultus profaneerde. En prof. van Embden ontleedde nog eens naar aanleiding van *a graven rede de methode, waarop de NSB. zich on schuldig weet voor te doen en den menschen zand In de oogen strooit, om, als zü eenmaal de macht in handen heeft, Ach In haar ware puur-fascistische gedaante te vertoonen. Tevoren echter stipte hü even twee zaken aan, die hü overigens terzüde liet, nm. De fensie en Onderwijs Wat de versterking van de weermacht betreft, zegde hü toe, dat het daarvoor noodige materieel zooveel mogelük hier te lande zal worden vervaardigd Vrüdagmiddag ia, onder de gemeente Reeuwük In het Land van Stein, op het welland van den landbouwer K. Mulder, een militair vliegtuig gedaald. Het toestel, dat met twee andere vlieg tuigen uit Soesterberg was gekomen, moest een noodlanding uitvoeren. Bü de daling kwam bet toestel op een sloot terecht, die met üs vu oedekt, waarna het over den kop sloeg. De bestuurder, de tweede luitenant Gauthier, bleef ongedeerd. Het toestel te licht beschadigd. gelukkiger, dan wie daarbuiten zoogenaamd in vrüheid leven kan. Het strenge leven naar de christelüke leer brengt rtelevrede en ziele- rust: de ongebondenheid der heidensche we reld kweekt slechts slaven van den hartstocht. Toch zün er nog zoovelen onder de chris tenen, ook onder de katholieken, die het leven naar de Evangelische voorschriften als een last voelen. Zü willen wel' in den hemel ko men, maar küken toch met een Jaloersch oog naar degenen, die buiten den wüngaard vrü en ongebonden rondloopen. Zü zouden liefst een aantal Jaren hun zinnen willen uitlever, en dan op het negende, liever nog op het elf de uur geroepen worden. een dusdanige gesteldheid i den standvastigen goede” deor burgemeester Veüdük in het büsün Nooit is sedert 1660 door de admiraliteit een andere vlag gevoerd. En als prof, de Savornln Lobman, die voorstander is van het oranje- blanje-bleu, hiertegenover den vlaggestrtjd ui het regententüdperk op het eind der achttien de eeuw als argument aanvoert, vindt de Re geering daar Juist een reden in, om door of- Mlnlster OUD heeft na de uitnemende rede van dr. Colijn nog eenlge onderdeeten van het financieel beleid toegelicht. Nieuws deelde hü niet mede. En we kun nen dan ook vol staan met aan te stlp- pen. dat hü de ramin gen van de opbrengst der middelen thans in het algemeen' Juist en veilig noemde en dat hü in de toekomst al leen nog verdere be zuiniging ziet als mid del tot saneering van het budget. Want nieuwe heffingen, die nog zouden te verzin nen zün een vrü- gezellen belasting, «3 belasting op in het buitenland wonende Nederlanders aouden moeten dienen, om andere te hoog opgedreven belastingen althans ietwat te drukken. - By een boerderybrand in Didam De minister van Buitenlandsche Zaken heeft, overwegende dat het noodzakelük is gebleken maatregelen te nemen om den indirecten Invoer van bepaalde goederen uit Italië te voorkomen, bepaald, dat de niet-Italiaansche oorsprong van citroenen, amandelen en marmer slechts be wezen kan worden door overlegging van een cer tificaat van oorsprong, afgegeven door de hier toe bevoegde Instanties in het desbetreffende land van oorsprong of herkomst, tenzü ten ge- noege van de vlsiteerende ambtenaren uit cog nossementen of andere ladingspapieren wordt aangetoond, dat de zending is verscheept uit een niet-Europeesche, niet aan de Mlddelkand- sche Zee, de Roode Zee, de Golf van Aden of in Marokko gelegen haven en er bü die amb tenaren geen bepaald vermoeden bestaat, dat de zending toch citroenen, amandelen of mar mer van Italiaanschen oorsprong bevat. Naar wü vernemen zal de Staatscommissie haar herzieningsarbeid in het büzonder richten op de volgende onderwerpen: Het recht van de vrüheid van de drukpers. Het inkomen der Kroon. De schadeloosstelling en het pensioen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Oene- raal. De regeling van de gevallen, waArin de Raad van utate wordt gehoord. De mogelükheid ministers te benoemen sen der ministerieel departement. De mogelükheid om, jfnet behoud van de grondslagen van het bestaande stelsel, het kiesrecht te wijzigen ter bevordering van een geaonde werking van het parlementaire stelsel. De mogelükheid aan de Staten-Generaal een Kamer toe te voegen, welke het bedrüfaleven verb genwoordlgt. Het lidmaatschap van vertegenwoordigende lichamen van personen, die een streven tot uitdrukking brengen, gericht op verandering van de bestaande rechtsorde met toepassing of bevordering van onwettige middelen. De mogelükheid voor bepaalde bedrüfstakken lichamen in te stellen, teneinde leidend en re gelend op te treden. De Algemeene Rekenkamer. De procedure van Grondwetswüzlglng. Daarnaast staat het der Commissie vrü. ook andere ouderweipen in haar arbeid te betrokken. weer en op In zün bespreking van het sociaal-economisch beleid heeft Dr. ColUn een groote plaats Inge ruimd aan een bestrijding van het Plan van den Arbeid. Hü wüst In dat Plan de staats socialistische tendenz af, omdat daarvan alle onheil te verwachten is, en hü geeft aan een uit het bedrüfsleven self opkomende ordenen de samenwerking verre de voorkeur. Hü acht op grond van de ervaringen, opgedaan met het Werkfonds, uitvoering van groote openbare werken op zoo groote schaal als het Plan voor staat, ten eenenmale onmogelük. Hü verwerpt de koopkrachttheorle. die aan het Plan ten grondslag ligt, ontkent, dat deae Planwirt- schaft te verwezenlüken Is bü den toestand, waartoe het Internationaal verkeer Is ontaard, verwerpt de knechting van den landbouw, wüst ook de verregaande Staatsbemoeiing met de Industrie af. noemt een van Staatsweg» geordenden ruil met het buitenland onuitvoer baar, zoolang ook In het buitenland geen in- en uitvoermonopolies 'bestaan, en acht ten slotte de resultaten, die het Plan verwacht van de Industrialisatie, zeer overdreven. Veel zal van uw arbeidskracht worden ge vergd, nog te meer, omdat gewerkt zal moeten worden In een tempo, dat zün stuwende kracht Ml moeten vinden in de noodzakelijkheid, dat nog dezen zomer regeringsvoorstellen bü de Tweede Kamer zullen moeten worden ingediend, aangezien er anders geen redelüke kans bestaat, dat zü in het voorjaar van 1937 in de eerste lezing zullen zün aangenomen. Met de bede, dat onze arbeid onder Gods on- mlsbaren zegen goede vruchten moge afwerpen voor land en volk, verklaar Ik de commissie geïnstalleerd en open ik haar eerste vergade ring. Menschen met i ontbreekt het aan wil, noodig om de levensbaan zóó af te leg gen, dat het einddoel met zekerheid wordt ge haald. Onze tüd van sport wéét, wat weifelen beteekent: wie de finish wil halen moet met een stalen wil doorzetten, zonder aarzeling. De kleinste inzinking kan noodlottig zün. In het geestelük leven staat de saak ten deele gunstiger: niet enkel aan de allerbesten wordt de prijs uitgereUct, maar aan allen, die de voorgeschreven baan plichtsgetrouw en volgens de voorgeschreven regels afleggen. Ieder heeft self den prijs in handen; wat al leen geëlscht wordt is standvastigheid, ia: een goede will Gistermorgen te 11.15 uur ia, komende van' Londen, op Schiphol het vler-motorige Engel sche passagiersvliegtuig De Havllland 86 gear riveerd, waarmede de dienst op Scandinavië van de Brltsche Continental Airways, voor welk lichaam de KX.M. als hoofdvertegenwoor digster in Nederland optreedt, ia geopend. Naar wü vernemen, zal een dezer dagen het monopolie-prüsverschll op den invoer van been dermeel ten bedrage van 1.50 per kilogram vervallen. Een beslissing ten aanzien van aanverwante producten (vleesehbeendermeel) zal spoedig volgen. Vriend en tegenstander van Dr. Colijn’a crisispolitiek zullen erken nen, dat de rede, waarin de leider van het kabinet heden het Regeer beleid toelichtte en verdedigde, voortreffelijk staal genoemd r worden van parlementaire wel- spAkendheid. In zün openingswoord wees de burgemeester erop, dat de burgerbevolking voor een groot deel zichzelf moet beschermen; de taak van <le ge meente is organisatie en oefening, welke in Eind hoven reeds voor een deel is doorgevoerd. De oefening in October 1935 heeft aangetoond, dat het mechanisme in deae stad reeds zeer goed werkt en dat men hier reeds verder is dan de wetteiüke voorschriften. De bedoeling van deze tentoonstelling is, dat de burgerbevolking door drongen wordt van het besef, dat zü met de overheid moet meewerken. Luit.-gen. Phelffer verklaarde eveneens, dat Eindhoven een gemeente is waar de luchtbe schermingsdienst beter in orde is. dan in vele andere plaatsen. In het rapport over de oefening in October 1935 krijgt Eindhoven een aantal pluimpjes voor de goede organisatie. Alleen de medewerking van de bevolking bü de verduis tering liet te wenschen over. Het doel van deze tentoonstelling is juist, om de medewerking der bevolking te verkrügen door haar te overtuigen van het gevaar, dat haar dreigt. De tentoonstelling zelf omvat twee gedeelten. Het eerste deel is meer algemeen en reeds in verschillende plaatsen vertoond. Het andere deel is meer plaatselük en bevat stands van de brandweer, van den plaatselüken luchtbescher mingsdienst. van den telefoondienst, de E.HJ3.O. en het Roode Kruis. Voorts nemen er eenlge fa brieken en handelarep aan deel. De tentoonstel ling blüft geopend tot en met 16 Febr. a~s. Ge durende de tentoonstelling zullen eenlge lezin gen en filmvoorstellingen worden gehouden. -W J anneer St. Paulus in onxen tüd leefde, LV WM hü aeker Journalist geworden. Dat ia een nu al weer oud gezegde. Door gaand in de evolutie van onzen snel verande renden tüd zou men thans kunnen zeggen: Paulus was zeker radio-priester geworden. Hoe zou zün machtige stem en rüke verbeelding de onderwerpen van den dag hebben aange grepen! Schreef hü niet aan de inwoners van Co- rinthe over de olympiaden, welke hun zoo be kend waren? „Weet gü niet broeders, dat zü. die in het stadion loopen, wel allen loopen, maar slechts één den pnjs behaalt?” Zou St. Paulus niet onzen vierdaagschen Monte Carlo-rit tot voorbeeld hebben genomen, om er op te wüzen, dat de deelnemers daaraan zich vier lange dagen en nachten tot het uiterste Inspannen en zich alles ontleggen; en dezen nog wel om een vergankelüke kroon te behalen?.... De Kerk laat op Zondag Septuagesima de eerste schaduw van den naderenden vasten- tüd zien en laat ons dan de aangehaalde woor den van Paulus aan de Corinthlën hooren. Wü doen inmiddels verkeerd daaruit te beslui ten, dat de groote Apostel hiermee een plei dooi voor boetedoening heeft gehouden. Zün vergelüklng met de renbaan is het besluit van het negende hoofdstuk uit zün brief, waarin hü de inwoners van Corinthe vermaant, dat degenen, die het altaar bedienen, ook van het altaar mogen leven; dat hijzelf, die zooveel voor de heidenen gedaan heeft, slsh dus wel menschelükerwUze gesproken op zün ver diensten in de Evangelisatie zou mogen be- roepen. Maar, zegt Sint Paulus, dat doe ik niet. Wü moeten niet zoeken naar roem van menschen en ons niet verdiepen in eigen ver- diensten: wü moeten slechts ons oog gevestigd houden op ons einddoel en daarvoor alles over hebben. Zooals de renners In de Marathon- baan maar één gedachte hebben: de eind streep te halen, zóó loop ik, zegt Sint Paulus, niet als in het onzekere, niet ais in de lucht slaande, maar met het oog het ééne doel, den Hemel. Daarvoor ruim ik alle beletselen uit den weg, alles wat mü van mün einddoel kan aftrek ken of in mün vaart naar het gelukkige einde kan tegenhouden, n_m. mün zlnnelüke neigingen, die ik onderdruk door mün lichaam te kastijden en het dienstbaar te maken aan den geest. Deed ik dit niet, dan zou ik brt gevaar loopen om .na al mün moeite van evan- gelleprediken, na al mün inspanning om an deren het eeuwige heil te brengen, zelf nog verloren te gaan. Dit gevaar is niet gering. Het bestaat voor allen, die geroepen worden en bestemd zün om tot de uitverkorenen te behooren. Zoo was het met de Joden, het uitverkopen volk. Zü werden allen in de wolk opgenomen om te vluchten uit Egypteland; voor hen al ten rezen de wateren der Roode Zee als muren omhoog en lieten hun een vrüen doörtocht, ?u allen putten bü voorbaat uit de krachtbron, die na hen in den Messias sou ontspringen. Maar God had toch in het meerendeel hun ner geen welbehagen, „want zü zün neerge worpen in de woestün.” Waarom? Omdat hun de goede wil ontbrak om standvastig getrouw te blüven. Ziedaar waar het op aan komt in het geeste- lük leven: het gaat niet om vrome bevliegin gen; om nu en dan zich uit te sloven voor de goede zaak; om rüke giften aan de Kerk of de urmen te geven, zoodat iedereen onzen naam noemt; het gaat niet om het zoeken naar verdiensten, waardoor wü uitblinken bo ven anderen: neen, het- komt enkel en alleen aan op een standvastige medewerking met de ontvangen genade, in één woord op onzen goeden wil. Het ontbreken van dien goeden wil was de reden, waarom zooveel duizenden van het uit verkoren volk in de woestün achterbleven en het beloofde land 'niet binnengingen. En wat hun geschiedde, gebeurde naar Paulus zegt ah een les voor ons. Zü loofden en prezen den eenen dag Jehovah, maar den anderen afgoden: het te drinken er. dag liepen zü weer rftiar de volk Mt neer om te eten en het stond op om te spelen. Dan kwam Gods straffende volk deed weer boete en strooide asch op het hoofd. Maar kort daarop vervielen weer ve len tot gruwelüke onkulschheid en op één dag vielen er twintigduizend. Deze wispelturigheid in het geestelük leven toont een gebrek aan goeden wil. Wanneer het energieke streven naar het einddoel langs den rechten, den koetsten wég ontbreekt, ont staat daardoor het gevaar, dat wü de eind streep niet halen. Wü 'sün immers uit ons- ■elf niets, maar zün geheel afhankelük van de genade Gods, welke ons om niet, zonder eenige verdiensten onzerzijds, gegeven wordt. En wü hebben geen recht om aan Gód te vragen ons een bepaalde hoeveelheid genade te geven, noch om te eischen, dat wü deze op een voor ons geschikten tüd ontvangen. Wü hebben ook niet te vragen: waarom krügt deze meer genaden dan wü, of sohünt deze gemakkelüker in den hemel te kunnen komen dan ik. God is de ultdeeler naar vrüe verkiezing: wü hebben slechte dit ééne te doen: te volgen met goeden will In het Rük Gods wordt de een op het der de, een ander op het zesde, weer een ander op het negende en sommigen zelfs eerst op het elfde uur in den wüngaard geroepen. En de belooning voor allen is bü het einde dezelf de: de eeuwige zaligheid. Is dat niet onrecht vaardig? Dwaze vraagt Is het geen eer en ge luk om reeds bü sün geboorte brave ouders te ontvangen en gedoopt te worden in het btul der heiligmakende genade? Is het zoo verkie- sclük om Jaren lang rond te daten in twüfel en ongeloof? Onze tüd kan dit zoo goed be seffen: noemen wü de werkloozen gelukkig, die hun dagen slüten in troostelooze verveling? Neen, wü prtjsen diegenen gelukkig, die door loonénd werk tn eigen onderhoud kun nen voorzien. Arbeid kost moeite en inspan ning, maar wü prijzen den arbeid boven de werkloosheid. Zoo is het ook in het genade leven: wie van Jongs af tot de Kerk geroepen wordt en teert de geboden te onderhouden Is Een levend cultuurvolk wordt in zün diepste waarden aangetast, als men het van boven af wil kneden tot eenheid van denken en voeten. Nooit is dat In de geschiedenis blüvend moge lük gebleken. Alleen de schün is door toepas- sing van uitwendig geweld te bereiken. Maar de overgroote meerderheid van ons volk ver foeit dit en aal dit nimmer aanvaarden. Te 11.50 vertrok de machine, aan boord waarvan zich geen passagiers bevonden, naar Hamburg. Hier «tordt de opening van dezen dienst in een feestelüke bijeenkomst herdacht, waarna Zaterdag naar Kopenhagen en Malmó (aankomst reap, te 13.30 en 16.20 uur) wordt doorgevlogen. De geregelde dienst wordt voorloopig tweemaal per week op één dag gedaan en wel op Dinsdag en Vrüdag van Croydon naar Londen en Woensdag en Zater dag van Malmö naar Londen, met tusschen- landingen te Amsterdam, Hamburg, Kopenha gen en omgekeerd. Het ligt in de bedoeling, als de vier thans bestelde machines afgeleverd zul len zün, deze route dagelbks te vliegen. ten op sen rg- 00- 10 tiet V. rre ten MSB can len dat ego oX Ju-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15