D Italiaansch veldaalmoezenier gevallen Mgr. Huibers, de ware „pastor” GESNEUVELD IN TEMBIEN PLECHTIGE UITVAART, VAN KARD. SINCERO De weerstoestand Na het herstel der Hiërarchie Mgr. Huibers en Hoorn De chaos in het Verre Oosten DE KROMSTAF VAN DEN NIEUWEN BISSCHOP DINSDAG 11 FEBRUARI 1936 Volheid de» prietiertchap* Z. H. EXC. MGR. CHALAVAZIS Vier dood en Kard. Verdier uit Dakar vertrokken De onlusten in Syrië Weer een grensincident De bijzetting van Gustloff Vader van het parochieel* huisgezin Hitler persoonlijk by de plechtig heid tegenwoordig? Het Bisschoppelijk bestuur is de Nederlandsche kerkprovincie ten zegen geweest DE WINTER HEERSCHT WEER IN EUROPA Protesttelegrammen aan den Volkenbond Vliegtuig verpletterd op het ijs Pater Giuliani was, als man van christelyken heldenmoed, steeds by de storm troepen Missionarissen vluchten VATICAANSTAD. (Eigen telegram Onze Romeinsche Begraven in ’t kerkje te Adi Kajé Pelgrimsreis naar Lourdes ei het priesterschap van Februari 10 correspondent van den opgebaard. CHABAROVSK. 10 Febr. (Reuter). Een 8ov- deling. r..- i Hoogvaardige zittende is Mgr. (X) 1 leven inblies. Nieuw een het In hun dankwoord aan den Paus schreven I in - toen reeds lang tevoren voel gunstiger F. Brügemann Pr. 1 I 1 I ze om ge- ■e men- De meeste Noord- 1 I 1 1 l 1 1 1 I l Franciscus het Groot ab- ge- '-.4 SJANGHAI, ,10 Febr. (keuter), missionarissen en zendelingen in China zün voor de bedreiging van de com munisten gevlucht. Onder geleide van Ohi- neesche regeeringstroepen zijn zij te Slan- fce, de hoofdstad van Sjensi aangekomen. DAMASCUS, 10 Febr. (Reuter.) Men ver wacht dat de staat van beleg voor het geheele gebied zal worden afgekondigd. Het Brltsche consulaat wordt door militairen bewaakt, aangezien de bevolking verbolgen is over de berichten van den Britschen radio dienst, waarin gezegd wordt, dat de stakers voornemens zijn tot plundering over te gaan. De voorzitter van de Syrische Kamer heeft een protesttelegram gezonden aan den Volken bond en aan het Fransche ministerie van bui- tenlandsche zaken inzake het bloedvergieten te naar Alesandrof, is tijdens een hevlgen sneeuw storm neergestort en verpletterd op het Ijs van een kanaal in Tartarjje. De piloot en drie pas sagiers werden gedood. Twee skiloopers, deel uitmakende van oen reddingsexpeditie. sjjn ten gevolge van de koude eveneens om het leven gekomen. s anders bij drong een Europa beschermt diocees. De t Feit eenmaal aanvaard, en- Hem DAKAR. 10 Febr. (Reuter). Havas meldt, dat Z. Em. Kardinaal Verdier hedenmiddag uit Dakar is vertrokken. De Pauselüke Legaat bezocht een groot aan tal steden en dorpen van West en Oost Sene gal en maakte lederen dag gemiddeld een treinreis van 8 uur. Overal werd hij enthou siast door d«i bevolking ontvangen, niet alleen TOKIO, N Febr. De „NIUÜ-Nitaji” meldt alt CharMn, dat op 8 Februari 600 Mon- iv- soldaten een aanval hebben gedaan ep MeiifrJniUiliF patrouilles Mi HeUomoto In de streek van het meer Boelr. Aan beide rijden zün desden gevallen. Zondagmorgen ri>a alt Hailar versterkingen naar de plaats vaa de botsing geaonden. de gedoopten vormen 'hristi, dan kan h(f O, onbevlekte Moeder Gods Die mij op deedt gaan naar Lourdes’ rots, Wees duizendmaal geprezen! O, geel rnij, onbevlekt en rein Mijn leven lang Uw kind te zijn En kind van God te wezen. Maandag 17 Februari as. zal Z. H. Exc. Mgr. Chalavazis, Aartsbisschop van Athene, van den Byaantijnschen- Ritus, een bezoek brengen aan Z. H. Exc. Mgr. HopmVns en 's avonds om 8 uur ontvangen worden door de leden van het Apostolaat der Hereeniging en andere belang stellenden in de bovenzaal van het Zuid-Hol- landsch Koffiehuis. Groote Markt te Breda. Z. H. Exc. de Aartsbisschop zal daar in de Nederlandsche taal een toespraak houden en over de toestanden der Kerk in Griekenland een uiteenzetting geven. Mgr. Chalavazis zal vergezeld zijn van Prof. Dr. F. de Waele van Nijmegen en van den na- tionalen voorzitter van het hoofdbestuur. Pa ter Van Keulen, die ook op de vergadering het woord zullen voeren. Ook zal men kunnen genieten van prachtige Grleksche kerkelijke muziek en zang. De ver gadering is geheel gratis voor alle belangstel lenden toegankelijk. Op Dinsdag 18 Februari zal Mgr. Chalavazis volgens Byzantijnschen Ritus de H. Mis lezen in de Kathedrale Kerk om 9 uur. Zooveel het mogelijk is wordt hierbij aan de aanwezigen uitleg gegeven van de Heilige Han- reeds was bet gebeurd,. Onze Rom. correspondent schrijft ons: n de Domlnicanerkerk van 8. Maria sopra Minerva is een plechtige requiem-mis op gedragen voor den Italiaanschen veldaal moezenier pater Reginald Giuliani O.P., die als kapelaan van het eerste bataljon der fascis tische militie bij de gevechten in Tembien het leven liet. Hij werd door een lanssteek vaneen Abesslnlër gedood terwijl hjj, neergeknield bü een gevallen officier, dezen de biecht boordeer, de laatste troostwoorden toesprak. De klas van Mgr. Huibers eind Hageveld. De meest links Huibers 'k Roep U maar aan O, hoor naar mij. Gij, Moeder, sta mij altoos by. Dan kan geen kwaad mij deren Dan reis ik aan Uw Moederhand Gerust naar God in het Vaderland Tot eindeloos Jubileeren. Mogen in de Bisschoppelijke Parochie dan ook zeker allereerst de Herderlijke wenschen in verruiling gaan. Maar ook en niet minder in alle parochiën van het heele bisdom! F. FILBRY, Plebaan dar SC. Bavo-Kathedraal „Op den feestdag van Maria, Die geen smet kent en gezien werd in de rots-bocht, waarop Joannes Petrus Huibers met de Bisschoppejjjke waardigheid verrijkt werd, moge dit wezen het onderpand van de kinderlijke liefde en dank baarheid der Hoornaren. 1936" De staf, welke bij de bisschopswijding voor het eerst door Mgr. Huibers wordt gebruikt, werd ontworpen door de edelsmeden Jan-Eloy Brom en Leo Brom en uitgevoerd in hun werk plaats te Utrecht. Met ziel en lichaam U gewijd Ben ik tot ieder werk bereid, Dat Gij Uw kind zult vragen. Hoe het zij in voor of tegenspoed. In vreugde of leed 't is altoos goed, Ik zal het moedig dragen. De ring van goud huwt Hem aan Haarlems aetel. Het NU Te Deum dreunt en stijgt omhoog; En tranen van genot ontvloeien t oog." Heerlijkst Pink sterfeest Daagt met de Lente. De ongeschapen Geest Stort zevenvoudig licht op Néerland neder. En zegent de oude Bisschopszetels weder. Hoor!.... Van den trans van Haarens kweekschool klinkt De klank eens klokjens, zilverrein. Daar zinkt Een kleine schaar in stil en zoet verblijden. Om 't outer, dat een Bisschop zal zien wijden. Hij komt.... De zalving vloeit zijn slapen af, Zijn hand omklemt den gouden Herderstaf, De gouden Bisschopsmijter kroont zUn SCbédél, Vertegenwoordigers van het Itallaansche Koningshuis en vijl de regeering, vele Kardi nalen en Prelaten en de Oversten en studen ten der Oostersche Colleges en Seminaries, woonden de plechtigheden bij. De Deken van het Heilig College, Kardinaal Granlta, verrichtte dé absoute. Quo die festo Mariae labis nesclae in rupis sinu conspectae Joes Petr. Huibers, episcopal! auctus est dignitate hos esto homenslum piëta lis fillalis grati eniml pignus. A. D. M. DCCCC XXXVI Vanaf dien tijd is de Haarlemsche kerk meer dan twee en een halve eeuw zonder Bisschop pelijk bestuur gebleven. Het waren de laren der verdrukking, in de kerkgeschiedenis bekend als de jaren der Hollandsche Zending. Toen de grondwet van 1848 allen kerkgenoot schappen volle vrjjhHd gaf zich naar eigen goedvinden te organlseeren. was voor de ka tholieken de tijd gekomen verzoekschriften té richten aan Z H. Paus Pius IX. en bjj de Nederlandsche Regeering aan te dringen tot herstel van een geregeld kerkelfjk bestuur. Na zeer veel moeilijkheden zijn die pogingen met succes bekroond. door de katholieken, maar ook door de Mo hammedanen. Zaterdag J.l. keerde de kardinaal naar Dakar terug. Hedenmorgen heeft Zijne Eminentie in de kathedraal van Dakar een pontificale Mis ge celebreerd, tijdens welke een zwarte, Ndlaya genaamd, priester werd gewijd. Tijdens het afscheidsdiner hield zoowel kar dinaal Verdier als de gouverneur-generaal Brevie een toespraak. Te 16 uur begaf Kardinaal Verdier zich aan boord van het stoomschip „Chella”, dat een uur later de ankers lichtte onder het gejuich van alle inwoners. hun zoon priester is gewijd. Voor hen is zijn eerste zegening. Heel een dorp viert feest wanneer een zoon tot het priesterschap geroepen is- Het is niet de persoon zoozeer, het is bovenal de priester in hem die geëerd wordt. Priester voor eeuwig naar de orde van Melchisedech. De volheid van het priesterschap wordt echter eerst verkregen door de Bisschopswijding. Dan kan de priester herderen met den staf van den apos tel, dan kan hij tot soldaten Cl priesters wijden om de leer van Jezus te prediken en de sacramenten uix, te deelen- En daarom is een bisschops wijding van zoo ver-dragende betee- kenis, daarom viert een geloovig volk blijde het feit dat een der zijnen tot de volheid des priesterschaps geroe pen is. Onder de schutse van Gods Moeder. De volheid van het priesterschap bezit de Bisschop. En daarom spreekt een Bisschopswijding, zooals heden in Haarlems kathedraal plaats vindt,c diep tot het katholiek gemoed. Hoe gelukkig is een moeder, een vader, als EM blad meldt tevens, dat de minister van bultenlandsche zaken, Hirota, mar veriuidt, binnenkort den Sovjet-ambassadeur Yoerene? aal ultnoodigen tot het houden van besprekin gen betreffende de mogelijkheid van het bren gen van verbetering in de betrekkingen tus- aohen Japan, Mandsjoekwo en Bovjet-Rus- land. den tijd voor de laatste sacramenten.... Jet-Russisch verkeersvliegtuig, dat op weg was Wij zijn altijd vooraan.... Wat mij betreft, het gaat mij tamelijk goed; ik zeg tamelijk, want Ik heb lichamelijk de helft van mijn krachten ver loren. Maakt u de lijkretje maar klaar....” En de legerbisschop Mgr- Bartolomasi, die vanochtend een gedachtenisrede sprak, ver klaarde. dat hij zóózeer den indruk gekregen had. dat pater Giuliani den offerdood zocht, dat hij reeds de order had geschreven om hem een minder gevaarlijke plaats te geven Maar BERLIJN. 10 Febr. (Reuter.) Waarschijnlijk zal Hitler persoonlijk tegenwoordig zijn bij de plechtige bijzetting van Gustloff, den natio naal -socialistischen leider, die te Davos is ver moord. De kist zal te Schwerin aankomen per spe dalen trein, met de familie van Gustloff en een eere-delegatie van de organisatie der na- tionaal-socialistische partij in Zwitserland. Vannacht zal de kist in de stad plechtig wor- TOKIO, 10 Febr. (Reuter). De woordvoerder van het ministerie van Oorlog spreekt de be richten inzake de concentratie van Japansche troepen aan de grens van Handsjoekwo tegen Naar verluidt zal generaal-majoor Tetsoezo Makajima, aide de camp van den keizer van Japan binnenkort, d. w. z. op 1 Maart, naar Noorf-Chlna vertrekken.' teneinde aan de troe pen van het Japansche garnizoen de vrien delijke groeten van den keizer over te brengen en geschenken van den keizer aan te bieden, bestaande uit Japanschen rijstwijn en siga retten. Pater Giuliani, die 48 jaren telde, was een bekende figuur in de Itallaansche geestelijk heid. Hij had als veldkapelaan reeds in den grooten oorlog gediend en zich daar een repu tatie van heldenmoed verworven; zijn plaats was steeds bij de stormtroepen, de „Ardlti" of „roekeloozen.” die hem den meest roekeloozen van allen noemden. Later volgde hü als veld prediker t legioen van d'Annunzlo naar Flume. Als meesleepend kanselredenaar was hij in heel Italië bekend. Na eenlge jaren in Amerika te hebben doorgebracht, werd hij kapelaan der fascistische jeugdverenigingen en bij het uit breken van den oorlog meldde hij zich terstond voor de geestelijke verzorging der vertrekkende troepen. Ook in AfHka onderscheidde hij zich zoowel door zijn moed als zijn ijver. In Adi Kajé. dicht bij de frontlijn, bouwden de soldaten onder zijn leiding in twee maanden Hjds een 1000-guldens- kerkje van 20 bjj 8 meter grootte met een kleinen klokkentoren er bij. Dat kerkje was hem zóó dierbaar, dat hij in een van rijn laatste brieven aan zijn overste vroeg, om zoo hü op het veld zou vallen daar begraven te worden. Want den laatsten tijd scheen F. Giuliani zijn einde te voorvoelen. In een brief van 3 Jan. schreef hij: „Ik heb tot nu toe dertig Italianen van de 290, die sedert het begin der operaties gevallen zijn, begraven. De moeilijkheid is ech ter, dat het terrein te wfd is en men komt zei- De plechtigheid van hedenochtend in de schemerige gotische basiliek van S. Maria so pra Minerva was sober en indrukwekkend. Ter zijde van de katafalk stonden een kleine eere- wacht van Bersaglierl met strakke gezichten onder hun arendsveerplulmen en met gepre senteerd geweer, en enkele afdeelingen der jeugdvereenigingen en van de oud-strijders met hun vaandels. De provinciaal der Dominicanen celebreerde de H. Mis. De geloovigen. die de kerk voor de helft vulden, waren grootendeels offi cieren en soldaten, oudstrijders en oorlogsinva liden en veldaalmoeseniers van allerlei soort, gekleed in een half-geesteljjke, half-militaire vereniging van toog of habijt met epauletten en militaire rsng- en onderscheidingsteekonen De generaal der Dominicanen en verscheidene militaire generaals namen de eerste rijen in. De legerbisschop, Mgr. Bartolomasi, hield na de H. Mis een gedachtenisrede van zuivere en verheven godsdienstige kracht, met vermijding van alle „politiek." Op grond van den tekst „niemand heeft grooter liefde dan hf), die zijn leven geeft voor zijn vrienden" schilderde hij den levensgang van den gevallen aalmoezenier, die zjjn leven van dag tot dag in het klein ge offerd had, maar steeds vuriger verlangde naar het hoogste offer, het offer-in-eens. HU be schreef den dood van den priester, die .door boord werd op het oogenblik, dat hU een ster vende troostte en hem, zooals de Itallaansche veldpriestera doen, In dat supreme oogenblik ate het ware de plaats van alle menschen In nemend, den kus van zün moeder bracht. En hU sloot met een eenvoudige en ontroerende bede om gebed voor de ziel van den gevallene, opdat zU, van alle aardsche smet bevrijd, de hemeteche rust mog smaken. Daarna verrichtte pater Cordovan! de soute. Stil en vroom-ontroerd gingen de loovlgen uiteen. Pater Giuliani zal begraven worden in kerkje van Adi Kajé, zooals zjjn wenscb was. oen door Z H Paus Plus IX bU PauselUke breve van 4 Maart 1863 de Bisschoppe lijke hiërarchie werd hersteld, schreven de Nederlandsche katholieken in een dank brief aan ZUne Heiligheid: menschelijke tong is niet in staat de gevoelens te vertolken van heilige vreugde en eeuwige dankbaarheid, waarvan de katholieken van Nederland zün vervuld, sedert den dag. waarop hun vurigste wenschen zijn verhoord De kerk van Neder land zal voortaan weldaden genieten, dte, on der de bescherming van den Allerhoogst^, met onfeilbare zekerheid uit de geregelde organi satie zulten voortvloeien Die geregelde organisatie hadden onze ka tholieke voorouders niet meer gekend vanaf het einde der 16e eeuw. Vanaf het begin der 8ste eeuw, toen Sint Willibrord zün Bisschops zetel vestigde te Utrecht, tot aan 1569, behoor den onze gewesten tot het bisdom Utrecht. Het Haarlemsche Bisdom, dat in 15S9 werd op gericht door Paus Paulus IV. onder auspiciën van konlng Philips II, die destüds de Neder landen bestuurde, heeft in de 16de eeuw slechts twee Bisschoppen gekend. Nicolaas van Nieuw- land. die vanaf 1561 tot 1569 het Bisdom bestuurde'en Godfried van Mierk). die in Haar lem verbleef tot 1578. Op Sacramentsdag van dat jaar drongen de soldaten tijdens de Hoog mis de Kathedraal binnen, vernielden beelden en schllderüen en mishandelden priesters en geloovigen. De Bisschop Godfried van Mlerlo kon nog ontkomen. HU verliet Haarlem en ia met meer teruggekeerd. Z H. Exc Mgr. J. P. Huibers dichtte in dertijd de volgende herinnering aan zijn pelgrimsreis naar Lourdes: de Nederlandsche katholieken, dat zü en hun ne nakomejlngen nooit zouden vergeten, dat zü aan ZUne Heiligheid, wiens gezegende hand ree<te zoovele kwalen had genezen, verschul digd waren het herstel der Blsschoppelüke la teis, die hen herinnerden aan de roemrijke feiten hunner historie. Hedenavond wordt het stoffelijk overschot van Kardinaal Slncero overgebracht naar Trino in de provincie Vercelli, waar het in het fa miliegraf zal worden bügezet. Op 4 Maart 1853, één der gedenkwaardig ste dagen in onze kerkgeschiedenis, werd de Bisschoppelüke hiërarchie hersteld en^ tot Bis schop van Haarlem .benoemd Mgr. Jacobus van Vree, president van Seminarie te Warmond. Toen deze eerste Bisschop van Haarlem zijne benoeming vernam, schreef hü aan den Pauselüken Internuntius, Mgr. Belgrado, dat het hem niet mogelük was de verschillende gevoelens te vertolken, die deze tijding bü hem had opgewekt. Ofschoon hü met alle katho lieken J(|»elde van vreugde om het groote geluk, dat de Nederlandsche Kerk was ten deel gevallen, en dankbaar was Jegens Pius IX, die met zooveel welwillendheid en lle-fde. met zoo veel kracht en beleid het herstel der hiërar chie had voltooid, werd hü door vrees be vangen, wanneer hü dacht aan de waardigheid die hem wachtte, neergedrukt door den swaren en gevaarlüken last, die op zün zwakke schou ders ging rusten. Onbegrensd was echter zün vertrouwen op Gods Voorzienigheid. Mgr Franciacus Jacobus van Vree, de eerste Bisschop van Haarlem, na het herstel van de hiërarchie, werd 15 Mei. op het Pinksterfeest van het jaar 1863 in de kapel van het Semi narie te Haaren geconsacreerd. Zün zwager, de heer Poelhekke, bezong deze plechtigheid In de volgende versregels: lang reikten vier priesters de H. Communie uit, terwül de nieuwe Opperpriester het H Ilsoffer opdroeg, verenigd met denzelfden Christus Wiens Ajx>stel Hü werd, smeekten nade en kracht. In twee weken brachten bijna tweeduizend gulden op. de arme schen van Hoorn. Het was een groot volk dat katholieke volk Hoorn. Maar Wie was hen voorgegaan? Haarlems Opperpriester. Hü kan zich verzekerd achten van ’t blüvend gebed van Hoornsche mannen, vrouwen en kinderen. Ze bladen voor hun Pastoor echt gemeend en dlkwüls vooral de armen. Mgr. Huibers tn dte dagen? Hem bezielde de oude wüsheid: Bewaar de orde in alles en oe orde zal u bewaren. Alles had Hü met zorg en overleg geordend. Een uiting van Zün echte ascese: BeheerschlngNiet voortgejaagd, ook nu niet door dit geweldige feit ondanks alles een heldere kjk. Juiste waardeerlng en vaste regel. Het onwrikbare vertrouwen op Maria's Bijstand beheerschte zün Persoon, zün woor den en daden. Bleek, maar vastberaden ging Hü door Zijn overvolle kerk. Onder Maria's bescherming rus tig en kalm, steunend op den staf, dlsr. Hoorn Hem schonk, zal Hü gaan door Zün Bisdom; gesteund door t blüvend gebed van St. Cyria- cus’ ixrochlanen. St. Hubertus beschermt 1 wapen van 't Haarlemsche diocees, beschermt oo< Hoorn waaruit het nell kwWm. Voor heel het Bisdom zal Hü bidden, offeren en lü<ten, voor de sleten waarover Hü zeven jaar de Herder was. zal HU het meer doen. Stet et pascat in foctitudlne tua, Domlne in subllmitate nomlnis tuis. G. REGEER, pr. een nationalistische betooging gehouden. Iwaartü anU-Janansche leuzen werden geuit. seint Met groote plechtigheid heeft he denochtend in de kerk van St. Adrea della Valle de uitvaart plaats gehad van .Kardinaal Etugi Sincero. an Jozef Sarto, den uitverkoren candtdaat voor de Pauselüke waardigheid in het Conclave van Juli 1903. en slndrdlen Paus Pius X, ging de faam, dat Hü in zün priesterleven bü uitstek zielzorger was geween vanaf zün eersten kapelaanstüd in Tombola tot aan zün A&rtsbisschoppelüke waardigheid als Patriarch van VeneUë. Niet in tegenstelling met Leo XIII. zün ver heven Voorganger, den Paus der werklieden en den Apostel van het Rozenkransgebed, werd dit t?ezegd. maar tot kleur van zün beeltenis. Plus was een man uit de praktük van het Pastc- raat. Mogen wü ook heden onzen geconsacreerde!) Bisschop niet begroeten als den man uit de be leving van het practische Priesterschap, met in tegenstelling met Zün Doorluchtlgen Voorgan ger. Mgr. Joannes Dominlcus Josephus Aenye- nent z^„ den Socialen Professor met zün im mer hulpvaardig Priesterhart. maar om aan te duiden, dat Geestelükheld en Volk in ons Bis dom in den nieuwen Bisschop blüven zier den man van de dagelüksche zielzorg, den „Pastor" Huibers. die duizenden parochianen in zün priesterleven, als kapelaan in Moordrecht en Lelden, als pastoor in Amsterdam en Hoorn door catechismus en huisbezoek, door school onderricht en congregaties, door ziekenbezoek en preekstoel tot aan den dag van Zün hooge Uitverkiezing voorbereidde tot de H. Sacra menten? Zün priesterschap had Hem gesteld voor de onmiddellüke zielzorg. Hoezeer ging Hü daarin op! Zelf voelde Hü in vreugde den rükdom van hei, Kerkelük Leven. Daarom was het Hem een behoefte die zaligheid van kerkelüken Jubel over te brengen in zün Parochianen. Zoo het Priesterschap te beleven verlichtte 7 door voldoening de zware zorgen van. het Pastoraat in Hoorn en zeker in Amsterdam, ten tüde. dat pastoor Huibers bouwpastoor wis in Plan West, en er in opging een Maria Kerk te mogen bouwen voor het behoud en den bloei van het geloof in de groeiende grootstad. Bouwpastoor zün. dat is Missle-arbeid, dat is bidden en bedelen en factotum zün, dat is kerkbestuur wezen en bankier; teekenaar en kassier; architect en aannemer; sierkunstenaar en koster, collectant en sanper en alles tegelük met en zonder anderen. Maar dat is bovenal eorg dragen dat de H. Geest in den chaos van de levende en doode stof zal kunnen werker, tot de organisatie van een opbloeiende Parochie als deel van Christus’ Koninkrijk. t Gemakkelük komen er omstandigheden, waar door de Priester, die altijd maar weer opnieuw moet bedelen om geld voor zün kerk, gevaar loopt zün priesterlüke reputatie kwaad te doen maai' pastoor Huibers heeft een pastoorsnaam gewonnen, die met eerbied zat worden ge noemd. omdat hü de milddadigheid süner wel doeners wist te vergelden met rükdommen van booger orde, die door zün priesterhart werden uitgedeeld. Thans staat Pastoor Huibers voor-ons als .ZUne Hoogwaardige Excellentie,” in het groot ornaat van Bisschop van Haarlem, met de zwart en verantwoordelijke roeping. Zün volk, zün Priesters en zün Leeken als Herder te leiden naar den Opperherder van alle sleten. laten wü allen, juist om het mooie paro chieel werk, door dezen Pastoor volbracht, aan ZUne Hoogwaardige Excellentie de bewüzen ge ven van trouw en eerbied en velgzamen üver ‘•‘in de Parochie, waartoe ieder onzer behoort. 'r Saamhoorlgheldsbosef moet ieder parochiaan i- levend maken in zich: daardoor alleen kan een Parochie bloeien in liturgische waarde, in ver- heerlüking van het H. Sacrament des Altaars, in de verzorging der behoeftige huisgenooten, van het Parochie-gezin, in steun tot groei van het openbaar Katholieke Leven. Een Parochie is geen industrleele onderne ming. hare schulden kunnen niet worden ge delgd door winstgevende!) afzet van producten, maar wel kan het levend geslacht, dat van zün Parochiekerk allee bekomt en geniet, wat voor de ziel van Jong en oud waarde heeft voor den opgang ten Hemel, opgroeien in dankbaar plichtsbesef de eigen Parochiekerk ook met MJ- aondere offervaardigheid te mógen onder houden als het Huis, dat God als woning wordt aangeboden en waar HU genadig wonen wil op kosten der Parochianen. Deze Bisschop heeft de zware zorgen gedra gen als Ptstoor in Amsterdam en Hoorn Alle middelen heeft zün vindingrijke liefde benut om zün Parochies te verzorgen geestelük en stoffelük. Thans ontheven van de directe parochtezorf. bUJft toch Zün innige wensch, dat Zün herder- lük voorbeeld priesters en parochianen moge bezielen om de Bruid Gods, dat Js de Kerk van ons Bisdom Haarlem, ongerept te bewaren in ■eloof en Goddelijke liefde. Op verzoek der redactie, moest de Plebaan Toen de politie wilde ifigrüpen, ontstond een hevige vechtpartü. waarbü twee politie agenten en twintig studenten werden gewand Pastoor van den St. Bavo en heeft een Plaats- verzekeren. De Kathedraal is de Bisschopskerk van het Bisdom. ZUne Hoogwaardige Excellentie is de Pastoor der 8t. Bavo en heeft een Plaatse vervangend priester aangewezen voor het dt«e- lüksch leven der Parochie. Die glorieuze dagen zün na 1863 herleefd. De toekomst heeft bewezen, dat het Bisschop- l>elük bestuur de Nederlandsche kerkprovin cie ten zegen is geweest. Moge de ambtsaanvaarding van Haarlem’s nieuwe Kerkvorst, die vandaag hare bekroning vindt in de plechtige BisschopsconeecraUe, een tijdperk openen van nieuwen bloei voor het Haarlemsche diocees en mogen de geloovigen I steeds gedachtig zün, wat hunne voorouders na het herstel der hiërarchie aan Paus Plus IX hebben beloofd, dat ze niet sullen verge- ten, dat het hun plicht te door vroomheid en 1 godsdienstlgen üver, door nederige onderwer- I ping in alles wat den godsdienst betreft, en door i innige en klnderlüke toewüdlng aan de Bis- schoppen, te toonen, dat zü de weldaden niet onwaardig zün. en ze volmaakt weten te waar deuren Wanneer wü niet alleen de verachünselen in ons land, maar ook die over het grootste ge deelte van Europa nagaan, kunnen Wü oon- stateeren, dat de wintervorst thans weer over al zün scepter is gaan zwaaien. Voor degenen, die de winterkude vrezen, zün de vooruit zichten in den laatsten rijd indrdaad veel slechter geworden en voor de liefhebbers van het schaatsenrüden niet zoo heel veel ver beterd doordat het zoo laat is gaan vriezen, de vorst tot nu toe beperkt was tot de nachturen en het üs niet kon aanzetten, de dagen snel lan ger worden en de temperatuur, ook bü vorsttoestand. over dag boven nul zün. Het is uit de verschillende verschijnselen dul- delük te zien, dat in den laatsten tüd de tem peratuur overal zooveel gedaald is door de toevloeiing van zeer koude lucht uit het hooge Noorden. Eenigen tüd geleden breidde zich over de Noordelijke helft van Europa 'n vorst- gebled uit, doordat zich koude polaire lucht van het Noorden naar het Zuiden verspreidde. Langzamerhand breidde dit vorstgebied zich naar het Zuiden uit en vormde zich een gebied van hoogen druk over de Noordzee en de om geving. De toevoer van warme lucht uit het Zuidwesten werd versperd en de temperatuur daalde onder den invloed van uitstraling en toevoer van koude lucht. In de laatste dagen is er nog gekomen. Uit het Noord-Oost krachtige en zeer koude luchtstroom binnen en voerde deze koude, uit het hooge Noorden kamende lucht naar midden- en West- Europa. soodat hier algemeen een sterke da- Una van de temperatuur intrad. WaarachUnlUk sal hierin UjdeUJfc een veran- dering komen door terugdraaien van den wind naar het Noord-Westen, maar verwacht wordt, dat daarna opnieuw een krachtige Noord-Ooo- telüke luchtstroom doorkomt en de vorst in Midden-Europa zal versterken. Wü hebben er al eens eerder op gewezen, dat ,in dezen winter zeer groote massa’s koude lucht uit bet Noordpoolgebled naar het Zuiden ai- ftroomen Tot nog toe Hepen deze koude lucht- stroomen over Noord-Amerlka en men herin nert zich de berichten over de uiterst strenge koude, die daar is opgetreden. Het schijnt, dat die koude luchtotroomen de laatste dagen zich een weg naar het Zuiden banen over Europa. Als dit zoo is, kunnen wü nog zeer steilte verst krijgen, hoewel de winter reeds zoo ver W**- derd is. In 1939 trad ook pas in de tweede helft van Februari de sterkste vorst van dien winter in. maar de algemeene weerstoestand in Euro pa was toen reeds lang tevoren wl gunstiger voor strenge koude. De eerstvolgende dagen zullen wel de beslissing geven. „Natuur ontwaakt: gelük Jalrua’ defchter I Herres. toen eens dos Hoeren ademtocht orj e bisschoppelüke kromstaf, die de pa rochie Hoorn aan Z. H. Exc. Mgr. Huibers, haar oud-pastoor. aanbiedt, zal vooral bestemd zün voor gebruik op reis bü kerkconsecraties. bü het toedienen van het H. Vormsel, ens. In verband met deze bestemming is het ontwerp eenvoudig gehouden, terwül. in overeenstemming met de figuur van den dra ger toch gestreefd is naar een forschen en kloeken vorm. Het voornaamste versieringsmotief in "de volute van den staf is het hert van St. Huber tus. het symbool van den geslachtsnaam van den drager. Dit hert omgeeft met beschermend gebaar twee in email uitgevoerde wapenschil den, n.l. dat van de stad Hoorn en dat van het Diocees Haarlem. Hiermede wordt herin nerd aan wat Mgr. Huibers voor Hoorn be- teekende in de jaren van zün Dekenaat en wordt tevens uitdrukking gegeven aan den wensch van Hoorn, dat Mgr. Huibers ook als biaschop de stad van zün laatste pastoraat moge blüven liefhebben en beschermen. De band, die Mgr. Huibers bond en blijft binden aan Hoorn, wordt aldus op eenvoudige, sym bolische wijze uitgebeeld. Achter en eenlgszlns boven het hert is een zilveren ster geplaatst als beeld van Maria, de ster der zee, de leidsvrouwe van den nieu wen bisschop. waarnaar het hert, sün heral disch symbool, opalet. De verdere versiering van den staf bestaat uit een nodus van ivoor, terwül de scheiding der verschillende onderdeden van den staf telkens geaccentueerd wordt door fün bewerk te profileering. Tusschen hef rechte deel van den staf en de punt is nog een tweede klei nere nodus van ivoor aangebracht, soodat het geheel duidelük in drie deelen is verdeeld: de krul, de rechte staf en de punt. Onder den nodus is een Inschrift aange bracht, waarmede de - schenkingsacte wordt vastgelegd. Dit inschrift, samengesteld door den H. E Hr. Deken Homulle te Lejden luidt als volgt: m k er iemand een hekel heeft aan eou- rantenartikelen over Zün Persoon, als a. X iemand personencultus en wierook zwaaien onverstandig vindt, als iemand het be lachelijk vindt opgehcmeld te worden, dan te het de nieuw* Bteechop van Haarlem. Ondanks die wetenschap, uit perzoonlüke ervaring op gedaan. ik denk hier aan de gedecideerde opdrachten die men kreeg toen een huldiging dreigde bü zün zestigsten verjaardag op vriendelijk verzoek iets over Hoorn en Zün Bteechop. 14 December kwam Hoorn voor een feit te «lean waar t nog niet overheen is. t Was nog nooit gebeurd on er was niets tegen te doen. Opgeschrikt uit een eeuwige regelmaat, een hardnekkig verdedigde erfenis hunner vaderen, hebben ze even de oogen opengespa'.xv Deken RtewRnp? ontwikkelde zich een verbesUwwekkend thousiasme. Precies voelden ze aan hoe te eeren. Kerstnacht werd geanticipeerd. Een geweldige demonstratie, 'n dagen lange op tocht, niet met vlaggen en vaandels, maar een optocht gevouwen handen en gebogen hoofden de oommuntebank Een week we

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 6