'I RADION verkrijgbaar tot 29 Februari I KOP EN SCHOTEL voor 4 uitknipsels Gasbedwelming in Ernstige brand te Schiedam Het proces tegen koningsmoorders Den Haag WW SANEER1NG DER ARME KERKEN HAARLEMS BISSCHOP RECIPIEERT Kerkelijk leven ONTBIJTBORD voor 3 uitknipsels WOENSDAG 12 FEBRUARI 1936 Tegenwoordigheid van geest De dubbele moord te Lochem Kurkenfabriek in lichter laaie De dader berust in zijn vonnis Vrijspraak gevraagd „Leve Hoorn, leve Amsterdam De deviezenprocesseh INBRAAK TE BARNEVELD ROTTERDAM STROOMLOOS De mislukte overval te Rotterdam Het vonnis heden te verwachten? Zes en acht maanden tegen de jeugdige daders geëischt Procuratiehouder stond terecht Dienstbode bewusteloos gevonden, doch eenige uren later weer bügebracht Lek in ondergrondsche leiding C*mgekomen kleinen nog niet allen herkend Leden der Amsterdamsche onder wereld tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld Mgr. Huibers kan wederom 200-000 aflossen UIT EEN ZIEKENHUIS GEVLUCHT BOVENDIEN BEHOUDEN DE GESCHENKENBONS HUN WAARDE Kwak in den Hangar te Bari Kind in de ijzige kou half gekleed naar huis geloopen BIJ BRAND BEWUSTELOOS GERAAKT INDRINGER ONTVANGEN MET GEWEERVUUR Een storing van zuiver tech- nischen aard poging tot dood man verdacht Voor vrouw, van slag op haar Het weer zal 24 uur droog moeten zyn, vóór het vertrek kan plaats vinden Vermoed elyk Donderdag begrafe nis der acht slachtoffers Schade slechts gering Zaken op notariskantoor waren hopeloos in de war ï-4 De doodstraf geëischt tegen alle beklaagden GESCHENKEN BIJ inwonende van van politie van Annemasae. •is de JOANNES PETRUS Gekozen bisschop Haarlem, 27 Jan. 1936 zich van Haarlem niet •I stemden BERLIJN, 11 Febr. (DNB) Heden royement wel 4 *1 t van dat De 26-jarfge mijnwerker, die Maandagnacht te Echt bij zijn poging om met geweld een café binnen te dringen, door twee kogels werd ge troffen, is thans in het ziekenhuis te Sittard overleden. De dader beweert uit zelfverdediging te heb ben gehandeld. De verdediger, mr. 7. van Duyvendyk, conclu deerde tot vrijspraak wat de verduistering L- trof en drong aan op een korte desnoods gecombineerd met een voorwaardelij ke straf, omdat hij het onbillijk vond, dat deze verdachte alleen zou moeten boeten voor alles wat op het notariskantoor is gebeurd. Uitspraak over 14 dagen. De oorzaak van dit ongeval is het feit, dat de gaspijp, die tengevolge van het verzakken van het voortrottoir geknakt was, door de vorst is opengebroken, waardoor een lek ont stond én het gas kon ontsnappen. dig psychopaath te zijn. Hij wordt thans in Rekken verpleegd. De andere was de 18-jarige koopman L. v. Y„ die thans voor de Rotter damse he rechtbank terecht heeft gestaan. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en zelde met O. de O. eerst tot het plan te zijn geko men, nadat de 18-jarige A. v. d. H.. die vroe ger loopknecht was geweest in de apotheek, de noodige inlichtingen had verschaft. Verdachte had twee andere jongelieden mee genomen. die op den uitkijk hadden gestaan. Het waren de 18-jarige voeger M. B. en de 24-jarige loswerkman F. J. E. J. B. Zij ver klaarden slechts uit nieuwsgierigheid te zijn meegegaan. Wü lezen in ..Sc. Bavo", het 14-daagsch or gaan van het Liefdewerk voor de arme paro chies in het Bisdom Haarlem, den volgenden brief van Z. H. Exc. Mgr. Huibers: Op de gracht wordt nog even door bezoekers en bezoeksters nagepraat. „De Bisschop kende mij toch goed”, klinkt het verheugd uit een groep. „En mij ook”, voegt er een ander gauw aan toe. De rij wachtenden wordt hoe langer hoe grooter om eerst tegen vier uur te ver minderen. Even flitst er een weemoedige her innering aan zoon zelfde défilé door het ge heugen. September 1935! Maar geen rouwge- dachtén passen op dit jubelfeest van de Bis schopswijding. Vier uur is het officieele sluitingsuur. Maar om vier uur gaat de receptie onverpoosd voort. De dagindeeling dreigt in de war te loopen en resoluut worden de deuren gesloten tot groote teleurstelling natuurlijk van de wachtenden, waarvan vele autobussen vol uit Amsterdam en Hoorn waren gekomen. Op het bordes staat voor de gesloten deuren het kerkbestuur uit Hoorn. Een kerkbestuur is een kerkbestuur en uitzonderingen bevestigen den regel. Het kerk bestuur wordt dus nog toegelaten, maar dan is het ook definitief afgeloopen. gezien hier automatisch de hulpinstallaties in- vrijheidsstraf Naar wij vernemen heeft J. Sch., arbeider te Lochem. die door het Gerechtshof te Arnhem bij arrest van 30 Januari j.l. wegens moord op zijn beide kinderen werd veroordeeld tot twintig jaren gevangenisstraf, in die veroordeeling be rust en afstand gedaan van het recht tot aan- teekenen van cassatie. Maandagmorgen vond een arbeider, die te Weert woont, in 'n schuur een zevenjarigen jon gen, die ternauwernood gekleed en half bevro ren was. Tot zijn schrik ontdekte hij dat het het zoontje was van zijn buurman, dat met roodvonk in het ziekenhuis te Weert ter verpleging was opgenomen. Hetkind moet Maandagnacht uit het ziekenhuis zijn ontsnapt, zonder dat iemand het heeft bemerkt. In de ijzige kou is het kind, in nachtgewaad en met een handdoek om zijn voetjes gebonden, naar de ouderlijke woning ge loopen. Daar was alles in diepe rust, eh ten einde raad heeft het kind beschutting tegen de koude gezocht in de schutïr van een buurman, waar het den volgenden morgen gevonden werd. De toestand van den jongen is ernstig. Buiten op straat is door de ramen de hooge, waardige gestalte van Haarlems Bisschop in de kamer te zien. Al maar door treden bezoekers en bezoeksters de receptie zaal binnen, knielen voor den Bisschop en kussen Zijn ring. Met velen maakt Mgr. Huibers een praatje, vooral met oude bekenden wisselt hij hartelijke woorden, een vroolyke grap, of informeert hij belangstellend naar het wel en wee of haalt hij oude herinnerin gen op. geschakeld worden, wanneer de stroomlevering van de gemeente In gebreke blijft. Hetzelfde geschiedt bij den telefoondienst. Vele huishoudingen hebben nog, hoewel het daglicht reeds voldoende helder was om te kunnen zien, moeil kheden ondervonden, doordat de klokken bleven stil staan. Dinsdagmorgen te 7.13 uur Is In de centrale van het Electriciteltsbedrijf aan de Gallleïstraat te Rotterdam een storing opgetreden, tenge volge waarvan de stroomlevering aan Rotter dam stil kwam te staan. Na zeven minuten was de storting in de cen trale. voor wat betreft de levering van kracht stroom, opgeheven. Voor wat den lichtstroom betreft, duurde de storing in sommige stads- deelen iets langer, op enkele plaatsen zelfs een half uur. De oorzaak was thans niet, zooals eenige ja ren terug, door een ongeval ontstaan, doch van zuiver technischen aard. De trams te Rotterdam hebben door de sto ring vertraging ondervonden, welke vertraging varieerde van zeven minuten tot een half uur De treinen op de electrische lijnen Rotterdam Hoek van Holland. Rotterdam—’s Gravenhage en RotterdamDordrecht, ondervonden even eens stagnatie. Hier bedroeg het grootste op onthoud een kwartier. In de ziekenhuizen heeft men uiteraard wei nig hinder van de storing ondervonden, aan- van beschul- geschriften te Hij achtte bewezen dat verdachte viermaal verduistering heeft gepleegd en voorts tweemaal een vaische handteekening heeft geplaatst op een volmacht tot royement van een hypothecaire beschrijving. Spr. kon geen verzachtende om standigheden vinden en eischte twee en een half jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voörloopige hechtenis. Het O.M., waargenomen door mr. F. M. Wil- brennlnck, eischte tegen ieder der verdachten zes maanden gevangenisstraf. Tegen den 18- jarigen A. v. d. H. heeft het OM. wegens uit lokking van het misdrijf van poging tot dief stal met geweldpleging acht maanden geëischt. Toen de commissaris van politie hierop ant- «oordde, dat dit bevel hun eerst enkele uren voor de uitvoering van den aanslag zou worden Overhandigd, stelde de verdediger zich op het juridische standpunt, volgens hetwelk de mede plichtigheid eerst dan bewezen is, wanneer de beklaagden onmiddeliyk bij hun vertrek doel en bestemming van deze reis gekend hadden. De beklaagden zelf beweren, dat dit niet het geval is geweest. De Saint-Auban zal het eerst het woord voe ren in de verdediging, waarna de advocaten Noel, Cabassol en Bonelli zullen «volgen. dór :he iad een touw, hetgeen b^ venster de slaapkamer van den caféhouder binnendringen, waarop de 28-jarige zoon van den waard een geweer greep, dat ach ter de kast stond en een tweetal schoten op den loste, die In het onderlijf getroffen werd en zwaar gewond ineenzeeg. Door zijn vrienden werd het slachtoffer hierop een op 200 meter afstand gelegen woning binnenge dragen, vanwaar de ongelukkige naar het zie kenhuis te Sittard werd overgebracht. De dader is door de gemeente-polltie gearres teerd. terwijl het wapen, een Duitsch militair geweer, alsmede de patronen. In beslag geno men werden. Indien de toestand van het slacht offer zulks toelaat, zal hem in het ziekenhuis door den rechter-commissaris onder eede een verhoor worden afgenomen. Dinsdagmiddag te omstreeks half één is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitge broken in de kurkenfabriek van de firma L. v. d. Toorn, Raam 24, te Schiedam. De brand laat zich zeer ernstig aanzien. De geheele fabriek staat in lichter laaie. De brandweer van Schiedam la met groot mate riaal ter plaatse. Bij het afzenden van dit bericht was het nog niet mogelijk een overzicht van den brand te krijgen. Plotseling vallen de deuren weer open. De Bisschop treedt in zijn paars staatsie gewaad op het bordes. Daverende toejui chingen breken los. „Leve Hoorn, leve Am sterdam” roept Mgr. Huibers enthousiast en groet minzaam zijn oud-parochianen met handgewulf. Even zakt er een stilte in de toejuichingen, als de Bisschop Zijn Ze gen geeft. En dan, na een groet: „Gods bcjjte Zegen voor U allen, leeft wel”. keert Mgr. Huibers terug in Zijn paleis. Ópge trokken de menschen weg. De reis Haarlem is dus toch niet tevergeefsch Set! V. Op 3 November 1934 werd de Crooswijksche- *eg te Rotterdam opgeschrikt door het geroep van „Houdt den dief!” Twee jongelieden waren draf uit een apotheek gekomen en zy wer den achtervolgd door twee apothekersassis tenten. Ondanks het feit, dat de Zaterdagavond in deze dichtbevolkte buurt vele menschen op de been had gebracht, slaagden de beide vluch telingen er In te ontkomen. Zij waren kort te voren de apotheek binnen gekomen, waar een van hen om aspirine ge vraagd had. Terwijl de helpende apothekers assistente. die alleen in de apotheek was, het De hartelijke belangstelling op Zijn wij dingsdag, speciaal van Zijn oud-parochianen, moge voor Mgr. Huibers de zekerheid van de onverbrekelijke trouw van Zijn dlocesanen aan Zijn herderlijke leiding ziinl De brand, welke Dinsdagmiddag in de kurken fabriek van de firma v. d. Toom te Schiedam heeft gewoed, is vermoedelijk ontstaan doordat zakken met kurk, die te drogen gezet waren bij een brandende kachel, vlam hebben gevat. Het vuur breidde zich snel in den aanwezigen voorraad kuik uit. daarbij zeer veel rook ontwikkelend. Deze was zoo hevig, dat het den brandweerlie den ónmogelijk was de fabriek binnen te gaan Zij zijn op het draadglazen dak van de fabriek geklommen en hebben hierin een aantal gaten gemaakt, door welke de slangen werden geleid. In totaal is met vijf stralen water gegeven. Binnen een half uur was de brandweer het vuur meester. Met de nablussching van de smeulende kurk zal evenwel nog geruimen tijd gemoeid zijn. De brand, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, is nogal meegevallen. Zij beperkt zich vrijwel tot den voorraad kurk, welke verloren is gegaan, en de houten stellages in de fabriek, die een prooi van het vuur werden. De schade aan het dak, dat voor een doelmatige bestrijding van het vuur vrijwel geheel moest worden stuk gemaakt, is eveneens groot. De fabriek heeft door het vuur niet noemens- waardig geleden. Het kantoor kreeg veel water schade. Alles is verzekerd. Het bedrijf zal door dezen brand geen stagnatie ondervinden. PARIJS, 10 Febr. (Reuter) In het pro cés tegen de Oestasji s is vandaag het ge tuigenverhoor voortgezet. een van hun verklaringen, die inmiddels door beiden zijn herroepen. Pospisjil heeft on gevraagd bekend. dat~ hjj reeds in Zuid-Slavië verscheidene moorden had gepleegd.- Hij heeft bovendien toegegeven in Zürich van den Kroa- tenleider Pawelisj-.een schriftelijk bevel te heb ben ontvangen. In dit verband heeft beklaagde toen opgemerkt, dat hy den koning zou hebben vermoord. Wanneer men het hem had bevolen, omdat de Instructies der Oestasji’s onherroepe lijk zijn. De heer I. A.-Aler. chef van den vliegtechnl- schen dienst op Schiphol, heeft Dinsdag telefo nisch gesproken met de bemanning van de „Kwak”, welk toestel nog steeds te Bart wordt opgehouden. Wij vernemen dienaangaande, dat Smlmoff en de zijnen ook gisteren niet hebben kunnen vertrekken. De Douglas staat thans in den hangar van het militaire vliegveld. Het weer zal 24 uur droog moeten zijn om het ter rein geschikt te doen zijn voor den start. Dins dagmorgen regende het echter, zoodat het veld nog steeds doorweekt is. H. B|j onderzoek bleek, dat zeer vermoedelijk een ondergrondsch lek in de leiding van den gas toevoer ‘was ontstaan, daar, na afsluiting van den gasmeter, in het huis het gas bleef toe- stroomen. Inmiddels werden ook de omwonen den op het gevaar attent gemaakt en werden de noodige maatregelen te hunner beveiliging getroffen. Het dienstmeisje, welks toestand niet ernstig is, is naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht. BERLIJN, 11 Febr. (DUB.). In het deviezen proces tegen de zusters van de Canisiusorde uit Konstanz en Mainz heeft het bijzondere gerechtshof van Berlijn na een behandeling van vier dagen het vonnis uitgesproken De overste, Breitner, kreeg 3 jaar en 6 maanden tuchthuisstraf, haar financieele raadgeefster kreeg drie jaar tuchthuisstraf. De niet versche nen 40-jarige overste Helena Deutsch uit Mainz werd veroordeeld tot 2 jaar en twee weken tuchthuis en 3 jaar eerverlies en haar finan cieels raadgeefster, Elisabeth Gut tot 9 maan den gevangenis. De 59-jarige pelgvimleider Jo seph Romer uit Baustetten werd veroordeeld tot 1 jaar en 9 maanden tuchthuis en 3 jaar eerverlies en zijn nicht Barbara Mueller tot 7 maanden gevangenis. De 54-jarige Balthasar Strobel uit Salmendingen kreeg 1% jaar tucht huis en 2 jaar eerverlies. Drie beklaagden wer den vrijgesproken. Indringer De hoofdbeklaagden kregen behalve de ge noemde straffen boeten en schadevergoedingen te betalen van 100 tot 20.000 R.M., waarvoor de Orde aansprakelijk gesteld is. ter aarde worden besteld op de Oosterbe- graafplaats. 's middags om half twee. Daar zal ook dien dag. om kwart voor twee, zijn laatste rustplaats vinden Sax van der Welden, wiens Ijjk herkend is door een ring, welke hij droeg. De vrouw van Postma en haar drie kin deren zullen ter ruste worden gelegd op de begraafplaats „Vredenhof", des middags half één. BERLIJN, 11 Februari. (D. N. B.) Het Volks gerechtshof heeft den katholieken kapelaan Kenter uit Dresden tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het voeren van „gru welpropaganda". Kapelaan Kenter werd er digd opruiende Marxistische hebben verspreid. valsching van twee volmachten tot 'an een hypothecaire inschrijving en ten slotte dat hjj in de tweede helft van 1934 deze foutieve volmachten heeft gebruikt, alsof zij echt en on- vervalscht waren. De Rijks-accountant C. J. Vis had een rapport van 139 bladzijden samengesteld. Er was melding gemaakt van te late of nooit betaalde hypothe caire aflossingen, hypotheken, die nooit bestaan hebben, handelingen, ter verberging van onre gelmatigheden. vaische rekening-courant-af- schryvingen, vaische royementen, vaische saldl- lijsten e.d. De substltuut-officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke. hield zich ervan overtuigd, dat, als de accountant langeren tijd had gehad voor het onderzoeken van de administratie van notaris M. veel meer fraude aan het licht zou zijn ge komen. Een stralende zon aan een hemelsblauwe lucht zet luister bij aan een stralenden Wij dingsdag. Een Ijskoude wind strijkt langs de feestelijk bcvlagde Nieuwe Gracht te Haarlem, waar tien tallen. ja honderdtallen menschen wachten in een rij, die de geheele lengte van de vrij lange gracht in beslag neemt, om toegelaten te wor den tot het Bisschoppelijk Paleis, waar de pas- gewijde Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, recipieert. Inspecteur Berentsen. chef van de Haarlem- sche verkeerspolitie, die een zwaren dag had, heeft nu en dan handen vol werk om het ver keer te regelen. Auto’s met religieuzen en hooge autoriteiten rijden af en aan, soms nog dra gende de vlaggetjes van de morgenplechtig heid. Telkens schuifelt een klein gedeelte van de onafzienbare rij van menschen de trappen op. in de hal van het paleis, waar een eenvoudige, doch smaakvolle versiering is aangebracht. De stijlen en kronen van de deuren in de hal zijn omlijst door groene guirlandes, die op hun beurt met rood-witte linten omwikkeld zijn en op de hoeken bouquetten van rood-wltte de Haarlemsche kleuren. De middendeuren zijn bovendien versierd met de door den heer J. I. van Dijk fraai ge schilderde wapenschilden, van H. M. de Ko ningin, het Bisdom Haarlem en van den Bis schop. Vriendelijke, hulpvaardige leden van de regellngscommissie zorgen dat in de kleine hal alles vlot verloopt. Rechts van den buiten ingang is de receptiezaal gelegen. Een groot beeld van O. L. Vrouw van Lourdes prijkt er nabij de deur, omringd door prachtige bloem stukken en zacht licht van brandende electri sche en waskaarsen. Z. H Exc- Mgr. J. P. Huibers zegent bij ziin terugkeer ten paleize de belangstel lenden, die op zijn komst na de plechtigheden in de Kathedraal hadden gewacht De commi die de beidé andere beklaagden in het Ita- liaansch en het Duitsch had verhoord, gaf relaas Voor de Utrechtsche rechtbank heeft Dins dag terecht gestaan een 39-jarige vrouw, be schuldigd van poging tot doodslag op haar man. In den vroegen morgen van 14 October 1.1.. toen hij nog te bed lag, zou zij hem met een brood mes eenige steken in den hals toegebracht heb ben. De Officier van Justitie achtte in deze zaak zooveel twijfelpunten aanwezig, dat hij vrij spraak vroeg. De rechtbank weigerde de door de verdedig ster gevraagde invrijheidstelling. Uitspraak 25 Februari. De verdediger van de beklaagden maakt gebruik van deze bekentenis om vast te stellen, dat de beklaagden dus volgens eigen bekentenis op bevel handelden. De vraag is dus of zy een bevel hebben ont-v vangen den koning te vermoorden. Bij bet .begin van zijn requisitoir eischte de procureur-generaal reeds de doodstraf tegen de beklaagden. Hij wenschte geen onderscheid te maken, aangezien volgens hem allen even schuldig zijn, allen wilden moorden. Het heeft het aanzien, dat het requisi toir zal duren tot in de middagzitting, zoo- iat het niet waarschijnlijk is, dat nog he tenavond het vonnis zal worden geveld, want de verdediging zal niet weinig tijd in beslag nemen, en de jury schijnt niet ve-1 te voelen voor een nachtsitting. Maandagnacht is te Koningsbosch, gemeente Echt, dicht bij de Dultsche grens, bij een twist geschoten op den 28-jarigen mijnwerker J. B., die door twee geweerkogels in het onderlijf werd getroffen en in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis te Sittard moest worden ver voerd. Uit het voorloopig onderzoek der politie is. volgens de Telegraaf, gebleken, dat Zondagavond omstreeks half «twaalf eenige jongelui, onder wie zich ook het slachtoffer bevond, getracht hebben na het sluitingsuur het verafgelegen café van W. Lennaertz binnen te dringen. Toen hun de toegang werd geweigerd, sloegen zij een ruit in en uitten bedreigingen tegen de bewoners. Op een gegeven oogenblik wilde B. door het stukgeslagen venster de slaapkamer van den hjj zjjn verklaringen onder -trnd-afgelegd, want de' b\j aanweiige ambtenaar van het minlstérie van binnenlandse!» fop gevormd van een stuk had geïntimideerd. De identificatie van de zes kinderen, die bjj den ongelukklgen brand op den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam gekomen, is nog niet ten kleinigheden als stukjes kleeren, voorwerpen die by zich droegen, moet van elk der slachtoffers worden vastgesteld. Zoolang dit onderzoek nog niet is afgeloo pen, wordt door de Justitie geen verlof ge geven tot begraven. Wanneer dat verlof vóór Donderdag is afgekomen, zullen de drie kinderen uit het gezin Eggermond dien dag Veertien dagen geleden stemden voor de Utrechtsche rechtbank drie bekende figuren uit de Amsterdamsche onderwereld terecht als verdacht van inbraak in de kantoorgebouwen van een fabriek onder Barneveld. Ofschoon de verdachten bleven ontkennen, bracht het get tuigenverhoor zooveel belastend materiaal tegen hen samen, dat de rechtbank tot hun veroor deeling besloot. Dinsdagmorgen werd leder van hen veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. De officier had tegen elk vier jaren geëischt. is het vonnis geveld in het proces tegen de klooster zusters uit Breslau. De voornaamste beklaagde, zuster Anna Kroschig, werd veroordeeld tot 3% jaar tucht huis, vijf jaar eerverlies en 56.000 mark boete. Twee andere beklaagden, de zusters Olga Steuer en Augusta Liedtke werden veroordeeld tot lx jaar gevangenisstraf met 11.000 mark boete en 1 jaar 3 maanden met 10.000 mark boete. - Omtrent het geval van gasbedwelming, dat zich hedennacht in de woning van den heer De H., Mauvestraat te Den Haag en waardoor de 19-jarige inwonende Dultsche dienstbode H. D. is getroffen, heeft voorgedaan, kan nog het vol gende worden medegedeeld Toen de heer De H. om half zes wakke: werd, constateerde h\j een flauwe gaslucht op zijn slaapkamer, die zich op de eerste étage be vindt. Hevig ontsteld rende hy de gang op. waar het nog sterker naar gas rook en begaf zich naar de slaapkamer van zyn IX-jarig zoontje, waar het gas zich in het geheel bad verspreid. .Vervolgens ging de heer De H. naar de twee de étage naar de slaapkamer van de 19-jarige Dultsche dienstbode H. D., waar een vrëeselyke gaslucht hing. Na alle ramen te hebben opengezet en de gaskraan In het benedenhuis te hebben afgezet hetgeen echter niet mocht baten spoedde de heer De H. zich naar een naburigen melk- wlnkel, waar hy de Eerste Hulp alarmeerde. Op den terugweg naar huis ontmoette hy een melkboer van De Bierkan, wien hy het gebeur de vertelde en die daarop geassisteerd door mevrouw De H. kunstmatige ademhaling op de bewUstelooze dienstbode toepaste. De heer De H„ die by dit alles een groote tegenwoor digheid van geest aan den dag heeft gelegd, begon zich thans onprettig te gevoelen. Hij was genoodzaakt enkele oogenblikken buitens huis te biyven om by te komen. De Eerste Hulpdienst vervoerde de dienstbode naar het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde, waar zy hedenochtend omstreeks half elf bykwam. dank zy het ’.öepassen van kunstmatige adem haling en het toedienen van zuurstof. Tot Onze groote vreugde en voldoening kun nen wy mededeelen. dat wy, daartoe in staat gesteld door de meer dan buitengewone mild dadigheid van Onze Eerwaarde Geestelijkheid, Religieuzen en Leeken en ondersteund door de bijdragen van diverse Besturen en Instellingen, hetgeen Wy met hoog genoeg kunnen waardee- ren en waarvoor Wü by dezen nogmaals Onsen innigen dank uitspreken, wederom, evenals in 1935 reeds geschied is. op de schulden der Arme Kerken in Ons Bisdom een belangryke aflossing kunnen doen en «el het kapitale be drag van f200.000.—. Aan de Commissfc tot Regeling van het Kerkeiyk Crediet in het Bisdom van Haarlem is hiervan bereids door Ons kennis gegeven, welke Commissie ten spoedigste de mogelyk geworden aflossingen verder zal verzorgen. Wü durven vertrouwen dat onze priesters en geloovigen Ons op dezelfde edelmoedige wüze zullen biyven heljjen. door ook de volgende collecten mild te gedenken en het Liefdewerk voor de Arme Parochiën krachtig en trouw te steunen. Dinsdag behandelde de Rotterdamse!» recht bank de zaak tegen den procuratiehouder en deelgenoot van den gefallleerden notaris M. den 54-jarigen J. W. B. Op 24. Maart werd het kantoor van notaris M .N.V. Maatschappü voor Grondcrediet Rotterdam” ln staat van faillissement verklaard, met aanwyzlng van mr Coert Sr en notaris J. S. Müs als curatoren. Ook B. werd failliet verklaard, doch het Haagsche gerechtshof heeft hem tenslotte surséance van betaling verleend. Het onderzoek in den faillieten boedel wees uit, dat de zaken hopeloos in de war waren ge raakt. Het bleek verder, dat de notaris zich de laatste jaren weinig of niet met de zaken had bemoeid, doch alles overliet aan zyn deelgenoot B. De tegen den procuratiehouder ingebrachte beschuldigingen luidden dat hy. als procuratie houder van notaris M. of als deelgenoot van dezen, belast met het beheer der inkomende gelden, van 1931 tot 1935 achtereenvolgens f 5.000, f 6.627, f 3.500 en f 14.000, welke bedragen hem door de schuldenaren ter doorbetaling aan de schuldelschers ter hand waren gesteld, zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. Verder werd hy beticht van opzettelijke ver zen om einde. Aan overgebleven de kleinen de identiteit Dinsdagochtend om zes uur ontving de poli tie van den heer De H„ wonende Mauvestr. 25 te Den Haag, telefonisch bericht, dat in zijn huis een sterke gaslucht zich had verspreid en dat dientengevolge 5de 19-jarige Dultsche dienstbode^ H. D„, bewusteloos was gewtwden. gevraagde gereedmaakte, was de jongeman achter de toonbank gekomen. Hy hield haar een revolver onder den neus en beduidde haar, dat zy zich naar het achter gelegen gedeelte van den winkel had te begeven. In dien tus- schentyd was de andere jongeman naar de toonbank gekomen, met de bedoeling de wlnkei- kassa te openen. Op het ongewone rumoer was fchter de andere apothekersassistente, die boven de apotheek woont, naar beneden gekomen en zij wilde juist de verblndingséeur tusschen winkel en bovenhuis openen, toen zij gevoelde, dat de deur werd tegengehouden, zy slaagde er echter in deze deur op een kier te openen. De man, die aan de zyde van den winkel, tegen de deur duwde zelde haar toen, dat de zaak al in orde was, doch dadeiyk daarop hoorde zy de stem van de andere assistente, die haar toe riep dat de zaak in het geheel niet in orde was, doch dat er dieven in huis waren. De jongelieden zagen toen hun kans verkeken en onverrichterzake hebben zy dfti winkel verla ten. Het heeft de politie meer dan tien maanden tyd gekost, alvorens zy de daders van dezen roofoverval heeft weten te arresteeren. Een van hen, O. de G„ is gebleken een jeug- Twee kantoorbedienden te Rotterdam, die Maandagmiddag gepoogd hebben een begin van brand te blusschen, dat ontstaan was op de zolderverdieping van de Fa. Cohn Zn., zyn. doordat zich by de blusschingspogingen zeer veel rook ontwikkelde, bewusteloos geraakt. „dooS sestichte Kien bemerkte, dat er rook boven uit de zol derverdieping van het pand kwam, dat gelegen is in de Pelikaanstraat. De verdieping werd verhuurd aan den heer De Jong, die er op be paalde uren van den dag kantoor houdt. Ver- moedeiyk heeft deze even voor zyn vertrek in een kast gezocht, waarbü vuur van eed cigaret met de daar opgestapelde goederen irt aanra king is gekegnen. De beide kantoorbedienden, die den rook hadden bemerkt, begaven zich naar boven om den brand te blusschen. zy wierpen een hoeveelheid water in de kast met het gevolg, dat zich een verstikkende rook in de kamer verspreidde, zy slaagden er niet meer in de deur te bereiken en toen de brandweer lieden, die inmiddels waren gearriveerd, in het pand kwamen, vonden zy beide personen be wusteloos op den grond liggen. Per auto van den geneeskundigen dienst zyn ze naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd en met zuur stofapparaten tot bewustzyn gebracht De commissaris van politie van Melun. die als eerste den beklaagde Kralj gehoord heeft, verklaarde, dat deze hem bekend heeft, dat hij te Alx en Provence 1500 francs had ontvangen. Deze verklaring gaf den voorzitter aanleiding te verklaren, dat men dus te doen had met be taalde moordenaars. Een der verdedigers merk te op, dat in dat geval de prijs voor het bloed niet te hoog Is geweest. De beklaagde zelf be weerde. dat hy zyn verklaringen onder een zekeren dwarjg-tntd-^fgelegd, want de' b\j he’ éérste verl Ztid-Slavj^ zake)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5