espreking over defensiefonds geëindigd 1 Wereldomroep KINKHOEST VISJHI Als Uw kind hoest geeft het dan dadelijk het teste, verlies dan géén kostbaren tjjd met nuttelooze huismiddeltjes, maar gTtjp krachtig in en help Uw kind direct van zijn hoest af met de vanouds tekende, beproefde Abdijsiroop. Akker’a Abdijsiroop helpt nu nog veel sneller dan »roe<er. Vanouds la Abdijsiroop een natuurlijk kruiden-mlddel, dat xacht doch goed en grondig aandoeningen der ademhalings-organen verdrijft. Thans heeft Apotheker Dumont de werking van Abdijsiroop op verrassende wtjie verhoogd door toevoeging van de hoeat-bedwlngende stof codeïne, die snel en sfdoend de hoest en de slijm verdrüft. Ge suit verbaasd staan en binnen weinige dagen suit Gij. evenals soovelen voor U, uit eigen onder vinding seggen„’e Werelds béste Hoest-slroop" is: AKKER's verstèrkte ABDIJSIROOP Verlaagde prijzenf 0.75,11.25, f X-, f 3J0 p. flacon ’s Nachts opstaan Nachts mootan ópstaan, Zanawachtiahaid, Pijn ia da Baanon, Duiselighaid, Hoofdpunan, Vetbas raa Enargia, Branding an Krampan koanan hat garolg aan raa slacnta working ran da N1EBEN. Hat dokiersracept Cysfax voor komt, gogarandaord, minder goed werken van de NIEREN en geeft in dagen volledige voldoening, of geld terng Neem vandaag nog Cystex, Uw IS Zes jaar geeischt KONINGIN EN PRINSES NAAR SILEZIË DINSDAG KOMT ONTWERP INSTEMMING TWEEDE KAMER Fraude bij meelfabriek Regeering en K.H.L. De Kwak weer thuis HET GEVAAR LANGS DEN WEG Jamboree 1937 Vorm financiering RADIO-MISSIEDAG H NIEUWE STUDIO N.C.R.V. Aan- en verkoop van geschut Twee arbeider» in brouwerij te Breda ernstig gewond Negentien personen dakloos Ontploffing van vat paraffine Overleg met gemeente Amsterdam reedt begonnen? Heden vertrekt de Koninklijke familie uit Innsbruck Het stoffelijk overschot naar Maastricht overgebracht Zondag a.s. heeft de eerste K.R.O uitzending plaats T wee jaar gevangenisstraf voor mishandeling Eerste Kamer aanvaardt wijziging met 2214 stemmen Mr. E. BARON VAN HÖVELL TOT WESTERFLIER t ONTAARDE SCHOONMOEDER GEVONNIST Onbevredigend V te Directeur tot zes maanden voor- waardelijke gevangenisstraf en 4000 boete veroordeeld De nieuwe schaal voor de Ryks- bijdrage aan de gemeenten afgekondigd Tegen dader van dubbelen moord aanslag in Den Bosch en onvoldoende Voordeel van neutraliteitsschennis moet worden te niet gedaan door de verwachting van krachtig verzet Deensche boternoteering Pensioenwet Spoorweg ambtenaren Zondag 28 Juni De voorbereidende werkzaam heden in vollen gang Inconsequentie der S.DA.P. I Minister Colijn antwoordt op vra gen van N.S.B.-Kamerlid Diefstal van kippen ,JJe Turk” vond zijn gemoedely- ken glimlach weer terug VRIJDAG 14 FEBRUARI 1936 bij Brussel naai kustverdediging (ontvangst Dr. H. Colijn de aan het licht gekomen. be de landsverdediging op die een dan voor er een m 0 tegen ver- H. A. groot. De koopsom bedraagt t 43.000. WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK R 30 De toestand nu van bet materieel onzer de fensie is op sommige gebieden onbevredigend. De snelheid van verplaatsing hét groote verschil tusschen de oorlogsvoering vroeger en is onvoldoende. Een behoorlijke verdedi ging tegen gevaren uit de lucht is óók niet aanwezig. Evenzeer ontoereikend zijn de af weermiddelen der infanterie tegen tanks. En een speciale verdediging van de grens en de groote rlvierovergangen door een stelsel van kazematten, die den eersten schok kunnen op vangen. terwijl het veldleger wordt gemobili seerd, ontbrak tot nog toe eveneens. Al der- geltfke onvolkomenheden in ons defensleappa- raat sullen door het in te stellen Defensie fonds woeden weggenomen. 8 18 Februari, des namiddags te de Eerste Kamer bijeenkomen „Fer potje SS ct. en I IJS Bij Apotheker» en Drogisten" Op Dim half twee ter behandeling van de begrootlngen van Bui- tenlandsche Zaken en van Financiën. De bedoeling Is, de wet spoedig in te •voeren. nJ. 1 April 1938. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 22 tegen 14 stemmen (tegen de aoc.-dem., de ka tholieken De Brujjn en Nivard, en de NJ3.B.’er Van Vessem). De vergadering wordt om 10.06 verdaagd tot heden elf uur. - Want de looptijd eener geconsolideerde staats- leening is niet twintig, maar veertig jaar. Ook het argument, dat men zich door de fondsvorming voor jaren vastlegde. Is door Dr. Colijn afgewezen. Ieder jaar opnieuw krijgt men over de fonosbegrootlng te beslissen. En met de gewone begroeting staat de zaak niet anders, wanneer daarop posten voorkomen voor groote ondernemingen, die gedurende een reeks van jaren uitgaven vereischen. Wat de personeelsvoorziening betreft, achtte Dr. Colijn den tijd, om hierover mededeelingen te doen, nog niet gekomen. Dit dient (om de kosten, die niet gering zijn) eerst nog eens bekeken te worden. Donderdag is het stoffelijk overschot van wij len mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Wes- terfller, In leven Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, per iljk-auto van het 60 76 de vlagen verminderen bulten voor Geen "geneesmiddel”—maar helpt De plannen van de N. C. R. V. tot het stich ten van een nieuwe studio hebben thans vas ten vorm aangenomen. De NCRV. heeft aan gekocht de villa Roemah Oedjoeg met bijbe- hoorend terrein aan het Suzannapark en den Schuttersweg te Hilversum. Het geheele ter- Het materieel, dat veer de marine wordt aangevraagd, zal geheel in Nederland wor den vervaardigd. 80 pet. van de totale uit gaven zullen daarvoor geheel hier te lande worden gedaan. Met het voor de landmacht aangevraagde materieel staat de zaak min der eenvoudig. Voor een deel daarvan zal men vermoedelijk niet aan een bestelling in het buitenland kunnen ontkomen. Donderdag heeft voor de Bossche rechtbank terecht gestaan de constructie-arbelder J. WO. uit Nijmegen, thans gedetineerd. Op 14 September 1935 heeft verdachte na kalm overleg en rijp beraad het plan opgevat om J. Vos en P. Bergman te Den Bosch van het leven te berooven. Hij loste op korten afstand op hen eenige schoten, welke echter hun doel misten. De eisch luidde zes jaar gevangenisstraf. Na verschillende technische bijzonderheden nog te hebben aangeroerd, heeft Dr. Colijn zijn rede besloten met nog eens uitdrukkelijk te constateeren. dat het aangevraagde absoluut onvermijdelijk is, dat dit verder van volstrekt defensieven aard is en dat het mede vereischt wordt door de verplichtingen, welke het systeem van de collectieve veiligheid medebrengt. En den heer Albarda heeft de Minister nog eens inconsequentie verweten, omdat, wie de lands verdediging aanvaardt, aan de manschappen ook de toerusting moet gunnen, zonder welke vernlettgende débftcle voor hen en voor het land uitloopt. De replieken hebben geen verandering ge bracht in de wederzjjdsche standpunten. Dinsdag 18 Februari wordt over het wets ontwerp gestemd. Wist den vorm van financiering betreft, heeft dr. Colijn toegegeven, dat het verre de voorkeur had verdiend, de in vier jaar te besteden bedragen op de gewone De- fenslebegrootingen dier vier jaren te plaat sen. Maar men wenschte de vergrootlng van het tekort niet. En daarom was het systeem van het fonds gekoaen, een systeem, dat volkomen gerechtvaardigd is, omdat het materieel, dat zal worden aangeschaft, een levensduur heeft, die zeker de twintig jaren, waarin de annuïteit aal moeten wor den opgebracht, zal dekken. H. M. de Koningin en H. K. H. prinses Juliana zullen heden van Innsbruck, via München en Dresden, naar Waldenburg (Silezië) vertrekken, teneinde aldaar nog eenigen tijd te vertoeven. Op den weg van Ermelo naar Harderwijk Is het 17-jarig meisje Wouters door een auto gegrepen en op slag gedood. Het meisje kwam van een woning afgefietst en stak zonder licht den straatweg ovej. Juist op dat oogenblik passeerde de auto, waarvan de bestuurder, on danks zijn zeer krachtig remmen, het onge luk niet meer kon voorkomen. Dit eerste treffen tusschen den leider der sociaal-democratische fractie en haar afvallig lid was slechts een weinig nuttige en weinig aangenaam aandoende uitwisseling van vinnig heden en hatelijke citaatjes. Gesmijt met „oude plunje" maakt in de Kamer zelden een goeden indruk. Dit deed het ook thans niet. De op gewonden manier van spreken van mr. Du ijs en de neiging naar Hltler-sarcasme van Ir. Al barda kunnen in de toekomst nog menig ge- schennutsel van dergelijken onstlchteUJken aard te midden van zakelijke gedachten wisse lingen te weeg brengen. Donderdagmiddag om 2 uur is in de bier brouwerij „De Drie Hoefijzers” te Breda een ernstige ontploffing ontstaan. Door onvoorzich tigheid van een werkman ontplofte een vat pa raffine. Twee arbeiders, die in het lokaal werk zaam waren, kregen de brandende muze over het lichaam, waarna zij,met brandende klee- - ren de straat oprenden. Zij werden door eenige voorbijgangers gegrepen, die er in slaagden de vlammen te dooven. Met brandwonden over dekt, zijn zij naar het St. Ignatluszlekenhuls overgebracht, na eerst door dokter Hermans van den Geneeskundigen Dienst te zijn verbon den. Hun toestand is ernstig. De brand, wel ke in het gebouw ontstond, kon met eigen middelen worden gebluscht. De gewonden zijn de arbeiders Verheyen en Van Dongen. De Crlsls-Tuchtraad heeft K. deswege boete van f 10.000.opgelegd; de rechtbank heeft hem thans veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaren en tot een boete van t 4000, subs. 50 dagen hechtenis wegens het door mis bruik vin gezag uitlokken van valschheid in geschrifte en het gebruikmaken van valschheid in geschrifte. sterfhuis in Boschvoorde Maastricht overgebracht. De lange stoet van auto’s reed van de grens naar het Gouvernementspaleis. waar het stoffe lijk hulsel door den hoogeerwaarden heer De ken van Maastricht, Mgr. Wouters, werd ge regend. Vervolgens werd de kist het Gouverne mentsgebouw binnengedragen, waar het HJk in de werkkamer van wijlen den gouverneur werd opgebaard. De bedrijfsrekening van den Koninklijken Hollandschen Lloyd over 1934 sluit blijkens liet jaarverslag zonder afschrijving op de activa met een verlies van f 2.230.519 tegen f 2.095.983 in 1933. Volgens art. 24 van het Kon. Besluit van 27 Juni 1935, worden van de extrabjjdrage in den werklooaensteun en van de belastingbiJdrage, nadat deze door de Regeering zijn toegekend, gedurende den loop van bet dienstjaar, aan de gmeentert 70 pCt. in termijnen ultgekeerxV op tijdstippen, welke door de Ministers bij de toe kenning dier bijdragen, voor elke gemeente worden bepaald. Ten aanzien van de restee- rende 30 pCt. is een nieuwe bepaling getrof fen, welke luidt als volgt: „De overblijvende 30 pCt. der vorenbedoelde bijdragen worden zoo spoedig mogelfjk ultge- keerd na het sluiten van het dienstjaar, waar op de bijdragen betrekking hebben. nadat daarop in mindering ie gebracht een derde gedeelte van hetgeen naar het oordeel van de Ministers, voor den dienst niet noodlg blijkt te zijn. Naar de „Telegraaf" daags de beslissing der worden omtrent de lijn Amerika. De regeering heeft onlangs uitvoerig rapport omtrent dit onderwerp vangen en zal thans haar oordeel te kennen geven over de vraag, of deze lijn onder beheer zal blijven van den Kon. Holl. Lloyd dan wei van een combinatie, bestaande uit een drietal Amsterdamsche reederijen. Het overleg tusschen de regeering en de ge meente Amsterdam zou reeds geopend zijn over eenige faciliteiten, welke van de ge meente worden verwacht. Het gemeentebestuur zal deze aangelegenheid binnenkort in den ge meenteraad ter sprake brengen. Katholiek Nederland mag zich gelukkig prij zen. dat het initiatief van den K.R.O. ertoe ge leid heeft, dat Nederland in het bezit is geko men van een werkelijken wereldomroep, waar door de stem van Nederland zal klinken ver over alle grenzen heen. gansch den aardbol omvattend en waardoor van het culturetie. eco nomische en godsdienstige leven van onze natie aan ieder een helder inzicht kan worden ge geven. Maar, aldus dr. Colijn, niemand kan ontkennen, dat «de gevaren, die uit de internationale omstandighe den in het algemeen kunnen voort vloeien. in dreiging zeer zjjn toege nomen door de radicale mislukking van de ontwapeningsgdachte en het streven naar veel sterker wapening in alle landen. Geen enkel land in' Europa heeft bovendien, indien on verhoopt een conflict mocht Uit barsten, een meer blootgestelde ge ografische ligging dan Nederland. En daarom is de tijd aangebroken om onze weermiddelen dusdanig te verbeteren, dat een eventueel van neutraliteitsschennis te verwachten voordeel geneutraliseerd wordt door de verwachting van een krachtig verzet met moderne middelen. Trouwens, aldus de Minister tot hen, die tegen de fondsvorming beswaar hadden Ingé bracht, wist men wel, dat indien de kosten werden bestreden uit gewoon leenlngsgeld, het argument van den levensduur van het aan- —erhafte materieel heel wat klemmender was? I jaar, het bedrag der rjjksbijdrage kan worden \A/aw>Lf InA’ynnof'Aim vastgesteld op het tweevoud van het bedrag, Cl lalUUuvlLuLCUll dat in genoemde periode naar het oordeel van de betrokken Ministers zou zijn uitgegeven, in dien bedoelde bijzondere omstandigheden niet aanwezig waren geweest. Ook kan op dezelfde wijze gehandeld worden, Indien zich in een gemeente andere bijzondere omstandigheden voordoen, tengevolge waarvan de vorenvermelde uitgaven, in de eerste zes maanden van het kalenderjaar, dat voorafgaat aan het dienst jaar, waarvoor de schaal van toepassing is, aanmerkelijk lager zijn, dan met het oog op de. in die periode in de gemeente heerschende werkloosheid, normaal moet worden geacht. Elk gemeentebestuur, dat van oordeel is, voor een becijfering als bovenbedoeld, in aanmer king te kunnen komen,, moet vóór 1 Maart van het kalenderjaar, waarvoor de gewijzigde be rekening zal gelden, het verzoek richten tot den Minister van Binnenlandsche Zaken. Mocht een dergelijk verzoek niet vóór den vorenge noemden datum zjjn Ingekomen, dan vervalt de mogelijkheid voor de betrokken gemeente, om van de nieuwe bepaling gebruik te maken. De botamoteering te Kopenhagen bedroeg onderdag 329 kronen te 74 ct Onlangs heeft voor de Gronlngsche Recht bank terecht gestaan de 83-jarige vrouw Ch. de M die haar 27-Jarige schoondochter op onmenschelijke wijze mishandeld had, soo- dat deze tenslotte in deemlswekkënden toe stand in het A<- idemlech ziekenhuis te Gro ningen moest worden opgenomen. De Officier van Justitie etechte vorige week dachte een jaar gevangenisstraf. Heden veroordeelde de Rechtbank de ont aarde schoonmoeder tot een gevangenisstraf van twee jaren. Donderdagavond omstreeks seven uur te te Kerkdriel brand uitgebroken in het achterge deelte van de woning van den heer A. Mendels. Het vuur deelde zich mede aan t naastgele gen perceel, bewoond door den heer M. v. d. Laarschot en de wed. Th. V. d. Blggelaar. Het eerste huis lag spoedig in de asch, het tweede brandde totaal uit. Hierna is brand uitgebroken in het ruim 100 meter verder gelegen perceel van den radio- handelaar M. Hoojjmans en de wed. Th. Ver hoeven, die een landbouwbedrijf beeft. Ook hier kon de brandweer niet verhoeden, dat de woning verwoest werd. Burgemeester Van Hee- reveld leidde zelf het blusschlngswerk. Er vielen geen persoonlijke ongelukken voor, doch 19 personen werden door deze branden, waarvan de oorzaak onbekend te, dakloos. -Allereerst geldt als nieuwe bepaling, dat, in- dien voor een gemeente, als gevolg van bij zondere plaateelyke omstandigheden, de uit gaven voor werklooaensteun en werkverschaf- fing. in de eerste zes maanden van een ka- reln, door de_N. O. R. V. gekocht, te bijna tender jaar aanmerkelijk lager zijn, dan in de laatste zes maanden van hetzelfde kalender- Den Haap, 13 Februari 1938 Het debat over het in te stellen Defensiefonds heeft op den laatsten dag niet veel belangrijks meer gebracht. De verdienstelijke, maar ietwat gerekte rede van Dr. Colijn, was op zjjn ver dediging van de fondsvorming na vrijwel een herhaling van wat in de vorige dagen door de verdedigers van de verbetering van het mate rieel der defensie reeds was in het midden ge bracht. En de redevoeringen, heden nog in eer sten termijn gehouden 19 sprekers in totaal zijn er geweest I waren eveneens niet bijster belangrijk meer. De anti-revolutlonnalr AME- LINK verweet de 8.D.AF., dat zij ook thans weer met haar koerswijziging te laat is. De revolutlonnalr-socialist Sneevliet verklaarde zich tegen, omdat de eenlg mogelijke weg naar vrede en veiligheid alom de radicale omver werping van het kapitalisme is. De dominees Lingbeek en Zandt gingen met het voorstel ac toord. En mr. DUIJS maakte van de gelegen heid gebruik, om zijn vroegeren partijpenooten te verwijten, dat hun houding ten opzichte van de landsverdediging nog altijd uitmunt door onduidelijkheid en tweeslachtigheid. Hij heeft daarin ongetwijfeld gelijk. Ook de repliek van ir. ALBARDA op zijn philippica bracht geen duidelijke uitspraak. Tot verkoop is voorts niet overgegaan, nadat 's ministers ambtsvoorganger zich had overtuigd, dat ook het legerbestuur in Neder- landsch-Indlë op deze kanonnen geen prijs stelde. De aanschaffingskosten van het geschut zijn bestreden uit het Fonds tot ver betering van de kustverdediging. De betreffende wet is Ingetrokken bij de wet van 25 Juli 1939 (Staatsblad no. 394). In de Memorie van Toelichting op het betreffende ontwerp zijn nog een aantal gegevens hierom trent te vinden, waajnaar moge worden ver- wesen. Het geschut van 28 c.M. 1.45 is 21 December 1932 aan de firma Vlessing en Co. te ’s-Gra- venhage voor den prijs van f 50.000 verkocht: deze opbrengst te OP 23 April 1933 In 's Rijks schatkist gestort. De firma Vlessing Co. is bij contract ver plicht. de kanonnen op eerste aanwijzing van de Marinewerf te Amsterdam te verwijderen. De koeten van dit transport werden destijds geschat op f 25.000—f 40.000. Deze aan den gesloten<^oop verbonden voor waarde moet bij de beoordeeling van de koop som mede in aanmerking worden genomen. Voorts betreft het hier een moeilijk verkoop baar object hetgeen blijkt uit het feit, dat de kanonnen nog steeds niet door genoemde firma zijn verkocht kunnen worden. Naar wj) vernemen, ral de Jaarlifksche Radio- Mlssledag van den K R O. dit Jaar op Zondag 28 Juni warden gehouden. Dien Zondag zal met goedkeuring van het Nederlandsche Episcopaat aan al de kerken van geheel Nederland de jaarltjksche inslgneverkoop gehouden worden ten bate van de speciale uit zendingen van den K.R.O. voor de Nederland sche Missionarissen Het O. M waargenomen door mr. E. D. H Schutter, had f 10.000.— boete, subs. 180 da gen hechtenis geëlscht. In Stbl. 442 te afgekondigd het Kon. Besluit betreffende de nieuwe schaal voor de rijksbU- drage in den gemeentelijken werklooaensteun, gedurende het jaar 1938. Vergeleken bij de schaal voor 1935, komt de verandtilng hierop neer, dat voor het loopend Jaar de maximum- bijdrage (voor gewone gevallen) vastgesteld is op 85 pCt. van het totaal bedrag van den, door de gemeenten te betalen werklooaensteun, ter wijl voor 1935 maximaal 90 pCt. door het rijk kon wonden verstrekt Dit wil dus seggen, dat de gemeenten, onder de nieuwe regeling, zich zooveel te eerder voor de noodzakelijkheid kun nen zien geplaatst, om een extra-bijdrage in den werklooaensteun aan de Regeering aan te vragen. Bovendien zijn eenige nieuwe bepalingen in het Kon. Besluit van 27 Juni 1935 (waarbij de algemeens maatregel van bestuur werd afge kondigd, Inzake de gemeentelijke kosten van werkloosheldszorg) Ingelascht waarvan wij de voornaamste hier laten volgen: DR. COLIJN, die terecht een gedachtenwis seling met afgevaardigden als den communist De Visser, den revolutlonnalr-socialist Sneevliet, den Christen-democraat v. Houten en den Ka- thollek-democraat Arts onmogelijk en nutte loos verklaarde, heeft allereerst met nadruk uitgesproken, dat Het ontwerp zich tegen nie mand in het bijzonder richt. Het is ingegeven uitsluitend door wat Nederland zelf voor zijne behoeften momenteel noodlg acht. Waar de verhouding tot al de nabuurlanden goed te, koestert de Regeering tegen geen enkel daar van de verdenking, dat het opzettelijk onze souverelnlteit zal willen aanranden. Alhoewel een definitieve beslissing over het terrein by Bloemendaal nog niet gevallen te. kan vrijwel met zekerheid gezegd worden, dat de Wereld-Jamboree 1937 aldaar gehouden zal worden. w Intusschen zijn «de Voorloopigp werkzaam heden van de Commissie reeds in vollen gang. Deze zijn inderdaad niet gering er moeten barakken gebouwd, wegen aangelegd en ver hard worden voorzieningen worden getrof fen voor het vervoer en distributie van voed sel naar de verschillende kampen voor sani taire inrichtingen, enz. Het behoeft niet gezegd te worden, dat waar dit alles geschiedt voor 30 tot 50.000 man, de voorbereidingen heel wat voeten In de aarde hebben. De voorzitter der Propaganda Commissie gaat een dezer dagen naar Londen om besprekingen te voeren met het Internationaal Bureau der Padvinders en met eenige andere organisaties en vervoerslichamen aldaar. Op 22 Februari zal dë hoofdverkenner voor de Phohi tot de Ned. Indische Padvinders spre ken. ter gelegenheid van den verjaardag van Lord Baden Powell of Gilwell. In de administratie van de meelfabriek wa ren kort na de invoering van de Landbouw crisiswet op 12 Augustus 1933 zoogenaamde voorverkoopen bloem ten behoeve van de aan gesloten bakkersondememingen vermeld, wel ke niet alle zijn doorgegaan. Niettemin heeft verdachte met behulp van deze gegevens ge tracht van de Meelcentrale, aan welke instel ling vanwege de meelfabriek f 2.000.000 mooo- poile-winst was betaald, de restitutie van t 200.000 te verkrijgen. Bij het in opdracht van de Crisis Centrale Ingestelde accountantsonderzoek te de fraude; asswi liehl nalrnman Hierbij kwam, dat de inzichten nopens het gebruik en de opstellingswijze van «waar ge schut bij kustversterktngen. als gevolg van de ervaringen, opgedaan in den wereldoorlog 1914 —1918, ingrijpende wijzigingen hadden onder gaan. Een en ander heeft tot gevolg gehad dat het meergenoemde geschut nimmer is opgesteld. Wel is nog uitvoerig nagegaan, of het ge worden ingericht en bestemd voor maar ook bedragen noodlg zijn geweest. Gelet op andere behoef ten der weermacht, die den voorrang moes ten hebben, konden deze bedragen niet schikbaar worden gesteld, temeer niet, wijl de aanmaak van de munitie op ongeveer f 3000 per schot zou neerkomen, berekend naar prijzen, welke golden In 1920. In de vergadering der Eersl Donderdagavond aan de orde h tot wijziging van de Pensjoei spoorwegambtenaren 1925. ■J De heer MOLTMAKER (SDA.P.) sluit zich aan bij het standpunt, door den heer Van Braambeek in de Tweede Kamer aangenomen. We hebben te doen met een onbillijk wets ontwerp. Aan het pensioenfonds werden ook onvoordeelige factoren toegevoegd. Het ver keert in ongunstlgen toestand. Spr schat de wiskundige waarde van het pensioen op 25Ö mlllioen. Een nieuwe bereke ning zal wel tot een ander cijfer komen. Spr.’s fractie zal tegen stemmen. De heer NIVARD (R.K.) bespreekt even eens de amendemehten-Amellnk en -Van Braambeek en het niet opnemen van het eerst genoemde in het gewijzigde wetsontwerp. 8pr. bestrijdt het standpunt van de regeering omtrent het karakter dezer pensioenen, als zouden ze moeten dienen voor noodzakelijk levensonderhoud. Daar destijds de pensioenen niet in overeenstemming werden gebracht met de salarissen, kan men niet zeggen, nu van de verantwoordelijkheid af te zijn. Spr. zal tegen het wetsontwerp stemmen. De heer MENDELS (S.D.A.P.) verklaart zich in een uitvoerige rede tegen het wetsontwerp. De heer DE 8AVORNIN LOHMAN iCR.) zal vóór stemmen. De heer MICHIELS VAN KESSENICH (R K.) zegt, dat, als de heer Mendels bezwaar had gehad, hij dat indertijd had moeten ma ken. Maar de w,et is In 1925 aangenomen. De minister wan Waterstaat, de heer VAN LIDTH DE JEUDE merkt op, dat de onaan tastbaarheid der pensioenen ter sprake is ge bracht. Het amendement-Amelink ware spr. heel wat aangenamer dan het andere. Door de aanneming van het amendement-Van Braambeek werden de pensioenen der weduwen en weezen uitgeschakeld. Nu zegt men dat ten opzichte van dezen zekere onevenredigheid ontstaan is. Deze gang van zaken is spr. niet aangenaam. is gevraagd om een nadere re geling. Doch er zijn ta.v. de spoorwegpensloe- nen nog tal van vraagstukken onder de oogen te zien. Daarbij zal spr. ook deze quaestie na der beschouwen. ste Kamer was het wetsontwerp enwet voor de verneemt kan eerst- regeering verwacht AmsterdamZuid- een ont- De Rotterdamsche rechtbank heeft ultsoraak gedaan in de zaak van den 54-jarigen J. P. K directeur van de N. V. Meelfabriek van de Nederlandsche Bakkerij, die 30 Januari JL we gens het plegen van valschheid in geschrifte terecht heeft gestaan. Na Woensdag 5 Februari van Bandoeng te zjjn vertrokken teneinde de vertraging van de te Jodhpur opgehouden passagiers en post van de daar onklaar geraakte Kievit zooveel mogeljjk te beperken, verscheen hij reeds den volgenden ochtend boven dit vliegveld en zette hij. nadat de Kwak getankt had. zijn snelle vlucht voort om te middernacht op het vliegveld van Bagdad te landen, zoodat hij in 38 uur deze stad van Java uit bereikt had. Vóór de zon op was, bevond de Kwak zich reeds te Cairo en nog denzelfden dag werd te Athene de lunch gebruikt Na het vertrek u|t de Grieksche hoofdstad de enorme afstand van Jodhpur naar Athene was in 24 uur afge legd hoopte Smirnoff nog in den avond van denzelfden dag Vrijdag 7 Februari Schip hol te bereiken, hetgeen echter door een booae bui van de natuur, die met feilen tegenwind en sneeuwjacht de Kwak achter Athene tot terugkeeren dwong, verhinderd werd. Het mili taire vliegveld te Bart nam den snellen vogel 7 gastvrij op, doch knelde hem tevens zóó stevig in zijn greep, dat hij zich daaruit eerst na bijna zes dagen bevrijden kon Overigens is de start van Bart op vlotte wijze geschied en heeft naar Smirnoff mededeel de het laatste deel van de vlucht zonder moeilijkheden zijn beslag gekregen. Te Rome heeft de Kwak getankt, waarna de machine vla Marseille regelrecht naar Schiphol Is door gevlogen. Aan boord bevond zich nog een pas sagier, een sportieve Hollander, die te Cairo was ingestapt en daar hij geen haast had het geheele oponthoud in Italië heeft mede gemaakt. Smirnoff heeft den heer I. A. Aler. chef van den Vllegtechnischen Dienst op Schiphol, ver zocht, den Italiaansche autoriteiten te Barl en den Nederlandschen consul langs telegraflschen weg den dank der K.LM. over te brengen voor de buitengewone medewerking, welke de be manning van de Kwak van hen ondervonden heeft Aan dit verzoek is volgaarne gevolg ge geven. Het eerste KR.O.-wereldprogramma is be stemd voor alle Nederlanden, buiten het vaderland vertoevend, bijzonder voor de missionarissen. Het zal worden uitgezonden op Zondag 18 Februari van: 12.501350 uur AT. voor Azië (Japan. China. Achter-Jndië) (ontvangst plaatse! tijd 21.30—2230 uur); 18.20—19.20 uur A T. voor Afrika plaatael. tijd 20.00—21.00 uur); 0.20120 uur A T. voor Amerika en West- Indlë (ontvangst plaatse! tijd 20.00 2100 uur) via den Philips* P.C.J.-zender op golflengte 31.28 M. Het Koloniaal Program zal 18 Februari wor den uitgezonden van 14.0615.06 A.T. (ontvangst in O.-Indië 20.4621.45 uur) vla de Phohi op golflengte 25.57 M. Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde een Barneveldschen pluimveehouder wegens diefstal van kippen tot een gevangenisstraf van vier maanden. De rwhthenv ntr~.hr h.h Verwanten en goede vrienden hebben Don derdag. na de vlotte landing, die de Douglas- vogel Kwak te ruim vijf uur op Schiphol maak te. gezagvoerder Iwan Smirnoff en de zijnen tweeden bestuurder Abspoel marconist Strijkers en den werktuigkundige Franse dubbel harte lijk verwelkomd na het onaangename oponthoud te Bart en zoo vond „De Turk” zijn gemoede- lljken glimlach terug, welken hij op het kleine stukje Italië, dat door zijn bodemgesteldheid abrupt een einde maakte aan de volvoering van een buitengewone prestatie, verloren had. 1 Zoo heeft deze koene vlieger, wiens naam on verbrekelijk verbonden is aan de historische Kerstvlucht met de Pelikaan, ook thans door bet formidabel snelle tempo, waarin hij de Kwak van Indië naar Europa bracht, opnieuw de aan dacht op zich gevestigd. Minister Colijn heeft de vragen beantwoord van het Eerste Kamerlid Van Vessem over het in 1913 ten behoeve van de bestelde geschut. Uit dit antwoord blijkt, dat de pantserkoe pels bestemd waren voor het te bouwen fort De Ruyter bij Vlissingen en het te verbeteren fort Kijkduin bij Den Helder. Eerst in het jaar 1919 leverde de firma Krupp het geschut, de pantserplaten. enz. af in den toestand, waarin een en ander zich op dat oogenblik bevond. Dit materiaal werd opgesla gen op de marinewerf te Amsterdam en is m 1932 verkocht. Door het uitbreken van den wereldoorlog 19141918 waseen belangrijke vertraging *.n de werkzaamheden Ingetreden, terwijl door de daaropvolgende ratificatie op 10 Januari 1920 van het Verdrag van Versailles de werkzaam heden met betrekking tot het gesloten con tract moesten worden stopgezet. Daar de fir ma Krupp zich door deze omstandigheden op overmacht kon beroepen, moest de Nederland sche Regeering daarmede genoegen nemen. De totale kasten bedroegen f 1.334.335. Door de sedert 1913 sterk gewijzigde tijds omstandigheden zouden voor het afwerken van het fort De Ruyter en het verbeteren van het fort Kijkduin, het opstellen van de pantsei- koepels, zoomede het completeeren van het ge leverde geschut en het aanmaken der benoo- digde munitie nog zéér belangrijke bedragen noodig zjjn geweest. schut kefa spoorweggeschut of beddlnggeschut, daarvoor zouden nog aanzienlijke

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15