ONS BLAD baar De defensie-kwestie in het Lagerhuis I I s g Hitler aan- Gustlo/f’s Het nieuws van héden H H Vliegramp bij de Azoren? Belgische premier bij Flandin W 1 SI 1 1 I ■■ïl DE KERKVERVOLGING IN DUITSCHLAND BLANKE NAZI-DUIVEN DE GRENSINCIDENTEN IN HET VERRE OOSTEN DE BAROMETER CHAMBERLAIN VALT BALDWIN AAN Oestasji’s niet in hooger beroep JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALK M AAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 1 It»- i I K& Brutale treindiefstal too- F Italië** olie-voorraden Rede van*Schacht Chamberlain aan het woord Men zal oogsten wat De neutraliteitswet in men zaait Amerika 777 7* Graaf van Cavadonga te itter Admiraal Sueter trekt zijn voorstel in De verlenging van den diensttijd in België „Arrestaties heruiten op verden- hingen, niet op feiten/’ aldus de Ou. Rom. Zijn ziektetoestand is opnieuw verergerd DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Deviezen-proces in hooger beroep Meten met twee maten, geijkt door den Führer en gewaarmerkt met het Swastika-teeken Crooter dan Commissie van Experts geraamd heeft ZATERDAG 15 FEBRUARI 1936 Hongaar van 7 millioen kronen beroofd „Herhaaldelijk heeft Baldwin moe ten toegeven dat hy zich vergiet heeft/* aldus Chamberlain I ^NAA\\UUIIIIIUI/#j F N EX-KON1NG ALFONS OPNIEUW GROOTVADER Het raadsel' opgelost; het toestel is behouden aangekomen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiiimiiiiiiig S Verwachting: Meest matige OooteUjke S tot ZoM-OosteUjken wind, licht tot half- bewolkt, droog weer, matige tot lichte vorst des ochtends, later om het vriespunt. VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig verandering. Internationale politieke kwesties, o.a. ook het probleem der Ryn- landzóne, besproken ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regelidem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 V////// VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ■.O 7 9 Ue I Sir Austen Chamberlain Dud, o den naam no •d vermoorden t J M. iri r de en BI) de Fransche legermanoewvres in de Alpen werd ook van tanks gebruik ge maakt 1,1 rijn redevoering heeft Baldwin wederom •*kend zich te hebben vergist, maar hij heeft IUet# gedaan om op te helderen, wat hem aan- leidtag bad gegeven tot den genoemden sin. ïtdereen In Engeland heeft zich afgevraagd **t achter de woorden van Baldwin stak. Spr.. «umberlaln, heeft daar hy geeneriei officleele De rede van Chamberlain heeft in gerhuis groot opalen gebaard, daar het gewoon is, dat een zoo invloedrijke pei heid als Sir Austen Chamberlain het h regeering direct aanvalt. NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. «4 BERLIJN, 14 Febr. (DJi.B.) De secretaris generaal van de Bonifacius-vereeniging te Pa derborn. Wilhelm Freckmann en de vicaris-ge- neraal van het bisdom Hildesheim, dr. Seel- meyer, zijn in hooger beroep gegaan tegen het vonnis van 3 Juli 1935, waarbij zij wegens de- vlesensmokkel werden veroordeeld. In hooger beroep werd de straf tegen Freck mann van 5 Jaar tuchthuis met vijf Jaar eer verlies gehandhaafd, evenwel werd de boete nu bepaald op 100.000 mark. De tweede verdachte werd veroordeeld tot drie jaar tuchthuis, vijf Jaar eerverlies en 100.000 mark boete. Belde beklaagden hebben volgens bet D.N.B. In samenwerking met den bankier dr. Hofius meer dan 100.000 mark naar Nederland gesmok keld. waar het geld werd gebruikt tot het on wettig terugkoopen van obligaties. Dr. Schacht wees Vrijdag In een te Bremen ge- houden rede uitdrukkelijk site valuta.experi menten af. De toestand van Léon Btam Is vrjj goed. Hitler aan de doodsbaar van Gustloff. Stand op Zaterdag 1* uw vja. 75L2. Vorige stand 784,8 intema- pas- sche ziJ- aar- der- aan leer- te- gee- ittW- lim- op lent •rkt. te lken kee- Ulea iter- ver- trop spr.. toe laar >11 en va- het later Ble- leer, M. r. J. nus, ten- H. der- nct- het ker- On- kan Mi- ager e de ink- lend oor- n te erie, 5t.bl. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Vervolgens was het woord aan Sir Austen Chamberlain, die admiraal Sueter verzocht geen stemming over zijn wetsontwerp af te dwingen. De debatten hebben zeer groote resultaten afgeworpen, maar zij mogen eerst teneinde gevoerd worden, wanneer het vol ledige regeeringsvoocstel ontvangen Is. Ver volgens richtte Chamberlain zeer heftige aanvallen op Baldwin. Hij herhaalde een reeks van verklaringen, die Baldwin in de kwestie der defepsle gedurende de laatste twee jaren had afgelegd. PRAAG 14 Febr. (Stefani). Hoe vindingrijk de internationale trelndteven zijn, blijkt wel uit hetgeenWen Hongaarschen zakenman. Oerendal geheeten. in den nachttrein van Warschau naar Praag is overkomen Hy had op die reis een groot bedrag aan geld. n.l. 7 millioen TSjecho- Slowaaksche Kronen, by zich. Om zich tegen onverhoedsche aanvallen van treinbandleten te vrywaren had hy een coupé voor zich alleen uitgekozen. Maar hy had bulten den waard ge rekend. Want de dief, die het op hem gemunt had en in den aangrenzenden coupé had plaats genomen, boorde een gat In de afscheiding en wist den Hongaar met chloroform te verdooven. De rest laat zich gemakkelijk begrijpen. Dn zeven millioen Kronen verwisselden van eige naar. Toen de trein aan een klein station stopte, maakte de dief zich met het niet-onaardlge sommetje uit de voeten. In November 1934 had spr. Baldwin gevraagd wat htj te zeggen had over het weergalocae toenemen van de Dultsche luchtvloot. Daarop heeft Baldwin toen geantwoord, dat het niet waar was. dat Dultscbland In sterkte op dit gebied Engeland nabij kwam. Op 23 Mei 1935 heeft Baldwin echter verklaard, dat aan zyn mededeellngen over de Dultsche herbewapening niets nieuws kon worden toegewoegd en dat hij niet geloofde dat zyn getallen onjuist geweest waren. Hy geloofde dat hy indertijd gelyk ge had, heeft, maar dat hy zich toch ten opzichte van de toekomst had vergist. BREMEN. 14 Febr. (Djf.B.) Ter gelegenheid van de opening van de Kamer van Industrie te Bremen heeft dr. Schacht, ryksmlnister van economische zaken en president van de ryks- bank, een redevoering uitgesproken, waarin hy om. zeide: Op het oogenbllk zyn de wil tot uit voer en de verhooging van den uitvoer belang- ryker dan ooit. Uitvoer verschaft ons grond stoffen en werkplaatsen. Alleen vermeerderde prestatie en vermeerderde uitvoer brengen aan vullende grondstoffen In het land. Men moet niet lichtvaardig denken over geld- en valutapro- bletnen. Met gedevalueerde markenbiljetten kun nen wy geen vet, geen katoen en geen meta.en op de wereldmarkt koopen. Ultdrukkeiyk alle valuta-experlmenten afwijzende, legde Schacht er den nadruk op, dat men niet voor een geld-, maar voor een goederenprobleem staat. Alleen door hard te werken, zuinig te leven en niets te verkwisten, kan de weg gevonden worden naar een betere toekomst. ROME. 14 Febr. (Reuter). Zonder nauw keurige cyfers te noemen wordt in offi cieuze Italiaansche kringen verklaard, dat de petroleumvoorraden van Italië op het oogenbllk aanzleniyk Procter zyn, dan de schattingen van de Commissie van petro leum-deskundigen te Genève. AIX EN PROVENCE, 14 Febr. (Reuter). De Oestasji’s verklaarden, dat zy het aan mr. Des bons overlieten om een beslissing te nemen ot zy In hooger beroep zouden gaan. Deze heeft hun thans getelegrafeerd. In over eenstemming met den verdediger Saint Auban. niet In hooger beroep te gaan tegen het von nis van de rechtbank. Derhalve zijn de Oestas ji’s voornemens geen beroep aan te teekenen. Anderzyds acht men het feit, dat de com missie zoo snel tot een conclusie is gekomen eigenaardig, en men vermoedt, dat deze haast ten doel had de Commissie van Bultenlandache Zaken der Vereenlgde Staten te beïnvloeden, door het rapport van Genève te zyner beschik king te stellen, alvorens de commissie by een- komt. De feiten hebben bewezen, aldus zegt men te Rome, dat de Geneefsche manoeuvre niet het gehoopte yevolg heeft gehad. TOKIO, 14 Febr. (A.N.P.) Politieke kringen toonen evenals de pers, ern stig verontrust de heftige botsingen, die hebben- plaats gehad aan de Mongool- sehe grens ten westen van het Boeir-meer. Admiraal Saeter trok daarop wetsvoorstel in. waarmede de debatten eindlgd waren. Zo nop 7.20, onder 5.19. Licht op 5.40. Maan op vjn. 17JW, onder vjb. 9JU. Laatste kwartier 15 Febrwari 4A5 njn. Oeoiasji’» gaan niet in hooger beroep. De Eerste Kamer heeft met 34—11 stemmen bet wetsontwerp tot bezuiniging op de onder- wijsultgaven aangenomen. De korting op de pensioenen der spoorwegamb tenaren door de Eerste Kamer goedgekeurd. Z.H.EXO. Mgr. Dr. I. de Jong heeft het be stoor van het Aartsbisdom aanvaard. By dit onderhoud hebben de beide staatslie den de belangrykste economische kwesties, wel ke beide landen raken, alsmede de tlonaal-politieke problemen de revue lal seeren. Zoowel van Belgische als Frafu de toont men zich tevreden over het resultaat der besprekingen. Alvorens naar Brussel terug te kèeren zal de Belgische premier nog een onderhoud hebben met den Franschen minister van Handel, Geor ges Bonnet, ten aanzien van een accoord In za ke het grensverkeer tusschen Frankryk en Bel gië. Men vestigt in het byzonder de aandacht op hét diplomatieke aspect van deze gedachten wisseling. Flandin heeft den Belgischen premier op de hoogte gesteld van het resultaat der be sprekingen, welke hy te Parijs met eenlge sou- verelnen en leidende staatslieden uit Centraal- en Oost-Europa heeft gevoerd. Voor de regeering sprak daarop lord Eustace Percy. Hy verklaarde niet In staat te zijn voor uit te loopen op de verklaring, die de regeering heeft toegeaegd. Het gaat er om of men meer voelt voor een ryksdefenslecommissle of voor een ministerie van defensie. Spr. wil deze vraag niet te voren beantwoorden. De regeering zal op de kwestie terugkomen, wanneer zy haar verklaring zal afleggen. Lord Percy drong er by de leden van het Lagerhuis op aan geen beslissing te nemen, die In gunstig».» of ongun- stlgen zin niet anders zou zyn dan een onjuiste beslissing. Een officieel rapport over de laatste gebeur tenissen is nog niet ontvangen; wel beschikt men over mededeellngen van militaire instan ties te Hslnking en Oerga, waarin gezegd wordt, dat de botsing zich heeft gekenmerkt door het gebruik van de modernste wapenen, aooals tanks en vliegtuigen, aan belde zijden. Cnmmlmir van Baitenl. Zaken vaa bet Huis van Afgevaardigden te Washington heeft uck voor verlenging van de huidige neutraütetta- wet uitgesproken. In ItaUaanoctee kringen te Rome wordt ver klaard, dat de door Italië opg«Vlagen otie-vwor- raden veel groeier zjjn, dan de commissie vaa experts te Genève geraamd beeft De defensie-kwestie in bet Lagerhuis; scherpe aanval van Chamberjain op Baldwin; admiraal Sueter trekt «Un voorstel In. VATICAANSTAD, 14 Febr. (Reuter). De „Os- servatore Romano" publiceert inlichtingen uit Dultscbland inzake de arrestatie van mgr. Wolker, den voorzitter van de Katholieke Dult sche Jeugd en van 150 geestelyken en leeken, allen jeugdleiders. WASHINGTON. 14 Febr. (Reuter). De Com missie van Bultenlandache Zaken van het Huls van Afgevaardigden heeft eenstemmig besloten de huidige neutraliteitswet te verlengen tot 1 Mei 1937. Het ontwerp is vrijwel gelijk aan het ontwerp, dat is aangenomen door de aena- toriale Commissie voor Buitenlandsche Zaken Vermoedeiyk zal de verlenging van de neu- trallteltswet 17 Februari In het Huis van Af gevaardigden worden behandeld. Het debat zal warden beperkt tot 40 minuten. Een meerder heid van 2/3 zal noodlg zyn om deze wet te doen aannemen. Flandin verklaarde na afloop der besprekin gen. dat het onjuist Is. de verlenging van den militairen dlensttyd ais de consequentie te be schouwen van het Fransch-Belgische militaire verdrag van 1920. Deze verlenging van dlensttyd Is ultsluiteuc het gevolg van Belgische overwegingen. Frankryk en België zyn alleen jegens elkaar gebonden door het Volkenbondshandvest en bet verdrag van Locarno. Het Fransch-Belguchc militaire verdrag van 1920 is slechts een uitvoe- rings-accoord. dat op geen enkele wyze in vloed zou kunnen uitoefenen op de Belgische militaire politiek. Vervolgens hebben de ministers het pro bleem der Rynlandaöne en met name het Locamo-pact tydens ban onderhoud aan een beschouwing onderworpen. MADRID, 14 Febr. (Reuter). Het raadsel van het verdwenen water vliegtuig is hedenmorgen opgelost door de mededeeling van de Deut sche Lufthansa, dat één der toestel len van deze maatschappij o<n hulp had verzocht, doch er thans in ge slaagd was, de Azoren te bereiken. Het toestel maakte een proefvlucht in verband met den ontworpen dienst naar Noord-Amerika en is toen in een onweder terechtge komen. LONDEN, 14 Febr. (Reuter). Zooals reeds gemeld zyn hedenmorgen de debatten begon nen over het wetsvoorstel van vice-admiraal Sueter betreffende de Instelling van een mi nisterie van defensie. Ter motlveering van zyn voorstel zette de vice-admiraal o.m. uiteen, dat het luchtafweer geschut onmogelyk de vliegtuigen kan beletten schepen te bombardeeren en dat dit juist de reden is waarom de vloot uit Malta naar Alexandrië teruggetrokken is. Wat In de ge vallen van Malta en Gibraltar mogeiyk Is, is Is voornemens 500 gram bloed van een verale- l ger op den patient over te brengen. kunnen vinden. Hetzelfde is In iedere hoofd stad van Europa het geval geweest en een heele reeks personen, die zeer veel beter omtrent de Britsche defensie Ingelicht zijn dan de meeste leden van het Lagerhuis, hebben zich dezelfde vraag gesteld. De Belgische premier, Vaa Zeeland, heeft met Flandin uitvoerig den polltieken toestand be sproken. PARIJS, 14 Febr. (Reuter), De Belgische premier Van Zeeland heeft heden ruim een uur geconfereerd met den Franschen minis ter van Buitenlandsche Zaken. Flandin. Van Zeeland was vergezeld van den Belgischen ambassadeur te Parijs, graaf De Kerchove de Denterghem. Noch hy. noch iemand van zyn adviseurs beeft er zich een voorstelling van gemaakt boe ner de productie van vliegtuigen door Duitsch- land In de laatste maanden is bespoedigd. Chamberlain constateerde In dit verband, dat hy zich niet herinneren kon een dergeiy te ver klaring over een princtpleele kwestie van de fensie van den leider eener regeering gekregen te hebben in de veertig jaren van zyn parle mentaire ervaring. Is bet dan te verwonderen, Mch eenlge personen buitengewoon be- «orgd gevoelden? In den loop van de debatten December 1935 heeft de eerste minister de verbazing van het Lagerhuis en van het land gewekt door bet gebruik van eenlge zinnen, die hog niemand ooit gehoord had van een minls- ter van de kroon. Zoo heeft Baldwin In ver band met de voorstellen Hoare-Laval verklaard, •“t hy een oonstateering kon doen, die, naar hy garandeerde, er zorg voor sou dragen, dat nie mand tegen hem zou stemmen. Benige dagen later kwamen de publicaties CVBr deze aangelegenheid. 1 J**' Slechts aarzelend bekende spr. dat het den eersten minister onmogelyk was een „effectief’ voorzitter van de Ryksdefenslecommissle te zijn. De eerste minister heeft te veel om han den. Men moet derhalve een minister hebben, wiens taak erin bestaat hiervoor te werken. Een eerste minister is niet in staat de gecom pliceerde technische eischen van den moder nen oorlog te bestudeeren. Dat is veeleer d van een specialen minister. De door spr. teerde redevoeringen van Baldwin geven het recht grootere wyzlglngen te elschei dat veilig gesteld zal worden, dat den fouten, als die, welke Baldwin In het 1 huis binnen de laatste twee jaar beeft n toegeven en waarvoor hy het excuus va Huis heeft moeten vragen, niet meer v< men. BUREAUX’; HOF 4, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar .f2- Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Speamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De hoogste prijs in de wedstrijden der Olympische Winterspelen te Garmisch- Partenkirchen, het kampioenschap, gaat vergezeld van een prachtige gouden medaille, welke hierboven is afgebeeld ROME 14 Febr. (Reuter). Prinses Beatrice Torionla, dochter van ex-konlng Alfons, heeft het leven geschonken aan een dochter. Het meisje zal by het doopsel Alessandra Vittorio ontvangen. et vermoorden van den' leider dèr NB. D.A-P. In Zwitserland, Wilhelm Gustloff, door een van wraakzucht verblinden Jood, die In den persoon van Gustloff geheel het antl-semietlsche nazl-régime wilde tref fen, is een afschuwelyke misdaad, precies even kfkeurenswaardlg en verwerpeiyk als de schan- deiyke moorden, welke Indertijd op den katho lieken Matthias Erzberger en den Jood Walter Rathenau zyn gepleegd. Maar terwyi de moor denaars van Erzberger als een nieuw soort van nationale helden door de Nazi's werden gere habiliteerd en geëerd en de graven der moor denaars van Rathenau onder huldebloemen en lofredenen van de hoogste Hltlerianen werden bedolven, heeft Hitler persooniyk aan de doodsbaar van Gustloff zyn hoon en verach ting en woede uitgestort over David Frank furter, die den Nazllelder in Zwitserland neer- schoot. en volgens de beproefde generaliseer- methode heel het Jodendom niet alleen voor dese gepleegde wandaad, maar ook voor alle ellende van Dultscbland sinds 1918 verant- woordeiyk gesteld. Hitler, wiens wil na het bloedbad van 30 Juni 1934 tot hoogste wet en recht <in het Dultsche rijk werd verklaard, meet dus duldeiyk met twee maten, twee maten, welke alleen door hemzelf en zyn vol gelingen zyn geykt en gewaarmerkt met bet Swastika-teeken. De „Führer” constateerde „plechtig", dat op den weg der natlonaal- socialistische beweging geen enkele door nazi's vermoorde tegenstander ligt en dat niet één aanslag door zyn volgelingen werd gepleegd, terwyi door de roode en joodsche terreur een elndelooae rij van nationaal-soclaUsten op laffe HAVANA, 14 Febr. (Reuter). De toestand van den graaf van Cavadonga, zoon van ex- koning Alfonso, Is opnieuw verergerd. Hij lijdt aan een Inwendige verbloeding, die de dokteren vreezen niet tot staan te kunnen brengen. Men ■- Volgens deze mededeellngen Is een Japansch bataljon op heftlgen tegenstand van een even sterke Buiten-Mongoolsche aldeeling gestuit. De Mongolen zouden door Russen zfin gecom mandeerd en door Russische vliegtuigen ge steund. Van Japansche zijde wordt verklaard, dat de verdere ontwikkeling van den toestand niet te overzien Is. daar de Mongolen verster kingen hebben gerequireerd. Uit Hslnking wordt gemeld, dat een officieel onderzoek beeft uitgewezen, dat de drie vlieg tuigen, die by Olahodka de Mongoolsche afdee- Hngen hebben gesteund, Russische toestellen waren. itler gewaagde in zyn lykrede nog van de door haat bezeten macht van den Joodschen vyand, wien de nazi’s niets hadden aangedaan. De nazi’s hebben de Joden alleen maar tot tweede-rangs burgers van het Derde Ryk gediscrimineerd en als bevolkings groep geïsoleerd, zy hebben hen alleen maar uit alle openbare ambten gestooten en hun bet meerendeel hunner bestaansmiddelen ontno men. terwyi zy het velen Joden practlsch on mogelyk maakten om hun dankbaar vaderland, waarvoor sommigen hunner In den grooten oorlog zelfs bloed en leven veil hebben gehad, te ontvluchten. Maar wat beteekenen deae kleinigheden, wanneer niet nationaal-soclalls- ten daardoor worden getroffen. Hitler, die zijn gezag baseert op den wil des volks, onverschil lig of deze wil vrij of niet vry is. heeft in zyn begrafenisrede voor den vermoorden nazi- lelder Gustloff slechts één volksche levenswijs heid volkomen genegeerd. nJ. die, welke zegt, dat men zal oogsten, wat men gezaaid heeft. Overigens had hy volkomen gelyk, toen hy er- vao gewaagde, dat door baat bezeten machten aan het werk zyn. Hoe kan het ook anders, wanneer men het beginsel der cbristeiyke naastenliefde als voor den staat ongewenschten ballast overboord set of stelselmatig tracht te sterlliseerenl wyze, byna steeds uit een hinderlaag, werden afgemaakt. Is het niet ontroerend, dit verhaal van blanke nazi-duiven, die door wreede roode valken werden gedood en verscheurd? Het is alleen maar te schoon om waar te zyn. Im mers, niet alleen tegen-, maar ook medestan ders van Hitler zyn zonder vorm van proces of quasi-standrechteiyk door de Dultsche na- tionaal-sociaiisten vermoord. Herinneren wy slechts aan de namen van generaal von Schleicher en zyn echtgenoote, van den ka tholieken leider Klausner, van Gregor Strasser en von Kahr, van Ernst Röhm en consorten om van degenen, die in concentratie-kampen of door stelselmatige ontrechtlng langzaam maar zeker tot geestelyken en llchameiyken ondergang gedoemd werden en worden, maar niet te spre ken. Voor den Kyffhkuserbund werden von Schleicher en zyn vrouw op aandrang van diens riiksweerkameraden later voorzichtlgiyk gerehabiliteerd, maar van een bestraffing hun ner moordenaars werd nimmer Iets vernomen. Hoe zou dat ook kunnen? Heeft de „Führer” zelf niet indertyd al de verschrikkingen van den bloedigen 30en Juni 1934 achteraf met zyn volledige autoriteit gedekt? En, nietwaar, de leider van het Derde Ryk „heeft altyd gelyk”. In het vervolg van zjjn rede legde Cham berlain er den nadruk op, dat h(j het doel matiger vond aanwezige instellingen te ver anderen dan iets nieuws in het leven te roe pen. Spr. is tegen de aanstelling van een minister van defensie, aangexien deue de onbeperkte verantwoordelijkheid der civiele leiders van de drie departementen van de fensie verminderen soa. Spr. wenschte een wunenvattende autoriteit te zien, die er zorg voor zal dragen, dat de door de afzonder lijke ministers uitgewerkte voorstellen woe den samengevst tot een samenhangend ge- heeL heden, welke zijn vernomen een arrestatie niet rechtvaardigen. De arrestaties zyn verglcht op verdenkingen, niet op feiten. Maanden en maanden lang was het centrum van de Ka tholieke Actie een object voor de aanvallen van de Nationaal-socialisten, alleen omdat hier van een religieuze actie uitging. Men heeft thans lastige getuigen en slachtoffers van de se heftige aanvallen doen verdwynen, waar voor men vergeefs een rechtvaardiging zocht. het zeker ook In de gevallen van Devonport, Portsmouth, Chatham en Sheerness. De mi nister van defensie, zoo verklaarde hy verder, sou op de hoogte van de luchtvaart moeten zyn, want het luchtbombardement wordt lang zamerhand het machtigste wapen. Hy besloot met te verklaren, dat een sterk Groot-Brit- tannlë de rots is en de hoop, waarop de col lectieve veiligheid van de geheele wereld rust. Lambert, een vroeger civiel lord van de ad miraliteit, spoorde aan tot wijs beleid by de uitgaven. De Volkenbond, zoo betoogde hy. Is er niet In geslaagd den bewapeningswedloop te stuiten en den oorlog te vermijden. De Britsche veiligheid kan niet steunen op de col lectieve veiligheid, doch alleen op haar ster ken rechter arm. Hy meende, dat de lucht macht in de eerste plaats de aandacht ver dient en daarna de marine en het leger D» Labourleider Attlee kon zich wel met de grondgedachte van het wetsontwerp vereenlgen doch niet met de details. De defensie, zoo zeide hy, Is één probleem en niet drie pro blemen, en wat noodlg is, is eenheid In de opperste leiding, eenheid in de plannen en eenheid In de perspectieven. De conservatief Amery, die tot den rechter vleugel behoort, zeide het eens te zyn met de opvattingen van Attlee. Men moet echter de werkzaamheden van de rijksverdediglngscom- missie niet onderschatten. Noodkakeiyk Is het, dat een minister van defensie wordt aangesteld’ met een voldoenden staf.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 11