De overwinning Enderta m I I Militaire Putsch in Spanje mislukt 11 uist verschenen: zoo VAN ABESSINIE De revolutie in Paraguay NIEUWE OORLOGSKAART Na den slag bij Makalle De weerstoestand MOREEL EFFECT GENERAAL CODED GEARRESTEERD Geruchten rondom Steenockerzeel KERKELIJKE BLADEN IN DUITSCHLAND «S VA P’ r 1 WOENSDAG 19 FEBRUARI 1936 Het yzelverschynsel alt voorteeken Revolutie in Paraguay De meaning te Washington HUURVERLAGING c> IN VRIJHEID GESTELD „Goed voor blocnota en potlood” SMALFILM-WEDSTRUD AUTO DOOR BRUG GEZAKT Bezorgdheid in het Vaticaan a 600 Joodsche gezinnen tot den bedelstaf gebracht Anti-Joodsche actie in Polen Socialistische jeugd wordt bewapend Ditmaal zouden er zich Hongaar- sche legitimisten bevinden Doortrekking^ luehtiijn AmsterdamPraag DE WINTER HEEFT ZICH TERUGGETROKKEN Ontevredenheid over de oplossing van hst Chaco-conflict schynt de oorzaak van den opstand ONDERSTEUNDE „SCHREEF” Zijn de Italianen slechts S K.M. opgerukt? - Maura weigert het aanbod van Gil Robles om een Centrum- regeering te vormen - -ft- 1 De Italianen verbranden de lyken vdh de in den stryd gesneu velde Abessiniërs Franco hedenmiddag te Asuncion Duitsche gezant con fereert met Suvich Na het onderhoud is yon Hassel naar Berlyn vertrokken s Besprekingen over verbinding met Weenen en Boedapest r Nieuwe verordening van Goebbels Verkeer gettremd Moeilijkheden bij de exploitatie der woningwetwoningen De toegekende bekroningen V O weer naar Hongarije vertrokken. tr de a o Het hl) o mhet een 6 ii 1 b n vandaar dat xrnibafdementen van In de gemeenteraadsveifeadering van ’s Gra- venhage klaagde een raadslid over het feit, dat een werklooeën, die aan de, commissie voor B. steun een paar schoenen en een werkbroek had gevraagd, een bon toegestuurd kreeg, „goed voor een blocnote en een potlood. De wethouder van Sociale Zaken', die om trent dit geval opheldering gaf, deelde mede dat de betrokken een len Smalïilmwedstrijd. Uit de pr«swinners wordt later een keuze Berlijn te houdt c 1 S t s 1 in zal de zoo lang 4 1 I 1 1 I 1 1 o vorige week heeft geprobeerd de hooge ber gen rond Makallé te bestijgen én daarbij op zeer krachtlgen tegenstand is gestuit van het leger van ras Moeloeguetta, die evenwel 1 tot een gexegoldérr slag wilde overheen. ..—t. (Deze pag. gedeeltelijk gecorrigeerd.) r -1 I MADRID, 19 Febr. (Reuter). De regeering heeft gisteravond snel ingegrepen, toen zij vernam, dat een complot was beraamd, tenein de den tinkschen te beletten de macht in handen te nemen. De autoriteiten hebben iedere poging vgft^ de zijde der hooge legerofficie ren, een staatsgreep te doen, imde kiem gesmoord. Generaal 'Goded, Z- die ervan verdacht wordt, de lei- Gfl Robles heeft, naar Reuter meldt, even eens een poging gedaan om een accoord met andere partijen te bereiken voor de vorming eener regeering. Hij had een lang onderhoud met Maura, leider der republikeinsche conser vatieven, die na afloop verklaarde, dat OU Robles hem den steun van de volksactie had, aangeboden, ingeval hij een centrum-regeering wilde vormen. Maura heeft hierop geantwoord, dat hij niet de vervolgingen, beleedlgingen en belasteringen kon vergeten, welke hij van OU Robles had moeten ondergaan en dat hU daar om diens aanbod van de hand had gewezen. aanvankelijk medegedeeld werd, was ook generaal Franco, een vriend van Gil Robles, gearresteerd, doch dit werd later tegengesproken. Afd. Elnd- Elndhoven, te prijs; Ir. W.'f7 Freysen, Breda, 3e Pri> ROME, 19 Febr. (Reuter). De Duitsche gezant te Rome von Hassel heeft gisteren een onderhoud gehad met den onderstnntsaccre- taris voor Buitenlandsche Zaken Suvich. Na dit onderhoud is de ambassadeur naar Berlijn vertrokken, waar hjj tijdens een kort verblijf zijn regeering omtrent dit onderhoud zal in lichten. VATICAANSTAD, 19 Februari. Hoewel men tot Donderdag moest wachten, om den eind uitslag der verkiezingen in Spanje te kennen, hebben de tot nu toe ontvangen berichten in Vaticaanstad geen goeden indruk gemaakt. Men verwachtte een succes dft llnkschen, doch geloofde, dat zij ongeveer dertig zetels minder zouden krijgen, dan zij thans hebben veroverd. In elk geval schijnt de parlementaire toestand in Spanje thans weinig geruststellend, niet alleen van religieus standpunt bekeken, doch ook wat de sociale orde beteekent. Volkshuis heeft de socialistische, nistische en syndicalistische jeugd groepen gemobiliseerd en gedeeltelijk be wapend. Men gelooft, dat de regeering Portela Valladares nog 'vandaag zal aftreden, en dat Azana morgen de macht in handen zal nemen. De reden, waarom dit met zoo veel haast geschiedt, ie dat men ongere geldheden en bejtoogingen van de Hu*-* sche partijen wil vermijden. talr accoord. Doch Dultschland zou op het oogenbllk doendee zijn In zijn geheele systeem der buitenlandsche politiek orde op de zaken te stellen. BUENOS AIRES. 19 Febr. (Reu ter). Kolonel Franco, die een toe vlucht gezocht had in het gebouw van een Argentynsch bl»d, heeft in een telegram aan Asuncion "beves tigd, dat hij per vliegtuig zou ver trekken en tegen den middag te Asuncion dacht aan te komen. n, Paraguay, dat"den - Chaco-oorlog tegen Bolivia met gpooter militair succes dan Ita lic tot nu toe in Abessinlë behaalde, beeft gevoerd, is thans na het sluiten van den vrede een revolutie uitgebroken, «Vlke geslaagd mag heeten. De militairen, die in de" Chaco-moeras- sen oorlogslauweren hebben geplukt, zijn de aanstichters van den opstand geweest, zoodat, al zijn de eigenlijke bedoelingen en motieven der opstandelingen nog niet bekend, men vel- Te Praag worden besprekingen gevoerd om bij de hervatting van den velledigen zo merdienst op de luchtlijn AmsterdamRot- - terdamPraag, deze lijn door te' trekken naar Weenen en Boedapest. waarop duidelijk is aangégeven het resultaat van de krijgsverrichtingen tot op 1 Februari JX AFGEHAALD AAN ONS BUREAU 5 cent Franco toezending per post ha ontvangst van postwissel of giro-storting (gironummer 22884) 15 cent. Ook in Hongaarsche kringen in de Belgische hoofdstad wordt bestreden, dat vandaag Steenockerzeel een conferentie gehouden worden tusschen Otto van Habsburg en Hongaarsche legitimisten. Graaf Slgray, .wordt hier nog verklaard, Is reeds sinds niet meer in België geweest. De afgevaardigden Berg en Rukowsky hebben weliswaar eenlge dagen geleden een bezoek gebracht in Steen- olet» ockerzeel, maar zijn reeds eenlge degen geleden Namens de K. X. M. neemt aan deze be sprekingen deel de heer D. J. de Fries, chef van den buitenlandschen dienst. Dinsdag heeft bovendien het Douglas-toestel de Haan een ex- tra-vlucht van Amsterdam naar Praag ge maakt zonder tusschenlanding. Aan boord be vonden zich.vy» de K. L. M. directeur Plen- inan, -tte chef van het vliegveld Schiphol Thom son en de agent te Leipzig Oldenburg, alsme de de heer J. C. Polak, vertegenwoordiger In Nederland van het Tsechoslowaksche export in - stituut en de Jaarbeurs te Praag. Wenner wij van dag tot dag de groote ver anderingen in de weesgesteldheid over Europa nagaen. zullen wij meestal opmerken, dat de veranderingen zich in hoofdzaak van West naar Oost overplaatsen. Daaruit is de algemeen ver breide meenlng voortgekomen, dat wij alleen naar de meteorologische gebeurtenissen in het Westen moeten kijken, om te weten, welk weer wij te verwachten hebben. Deze meenlng Is alleen in het algemeen Juist, maar in tal van bijzondere gevallen komen de veranderingen van een anderen kant; Terwijl de vorst uit het Oosten komt, verplaatst de dool zich uit det Westen naar het Oosten en het is ook wel te begrijpen, dat twee zulke scherp tegengestelde weerstoestanden niet van den- zelfden oorsprong kunnen ziin Zooals de dooi altijd uit het Westen of Zuid westen opkomt, zoo is dit ook het geval met het typische verschijnsel: ijzel. Ijzel ontstaat, doordat regendruppels, die beneden het vriespunt zijn afgekoeld, bij het tegen den grond slaan plotseling in ijs over gaan en op die manier een spiegelgladde kont op de wegen vormen. Deze onderkoelde regen druppels zijn afkomstig uit een Zuld-Westelij- ken luchtstroom, die over de koude luchtmassa van een vorstgebled naar het Oosten of Noord oosten wegvloeit. De regendruppel vallen door de koude luchtlaag heen en koelen daarin af beneden het vriespunt. Het verschijnsel is ook weer een» aan het ein de der vorige week voorgekomen, toen ouder den invloed van een zich in het Zuid-Westen ontwikkelende depressie een warm-vochtige Zuld-Wfcstelljke luchtstroom naar Oost-Europa vloeide. Uit de berichten, die in de kranten over den ijzel verschenen, kunnen wij opmaken, dat bet verschijnsel zich gaandeweg naar het Oosten en Noord-Oosten heeft voortgeplant Duitsche radioweerberlchten hadden het ver schijnsel trouwens voorspeld. Voor het snelverkeer is de ijzel een gevaar lijk verschijnsel en daar het gemeenlijk ge makkelijk en met groote zekerheid bij bepaalde, zeer karakteristieke weerstoestanden is te voer spellen, zou de praktijk In hooge mate gebaat zijn met een speciale ijzelvoorspelllng voor be paalde districten. Uzel Is het merkwaardige voorteeken van het einde van een vorstperiode in West-Europa door bet naar het Oosten doordringen van warmere luchtmassa’s, waarvoor de vont moet wijken. Ook ditmaal beeft dit voorteeken ons niet bedrogen. Sedert dan ijzel van het einde der vorige week heeft de winter zich ver naar het Oosten terug getrokken en' er is niet veel kans, nu het seizoen zoover gevorderd is, hem weer terug te krijgen. Wat wij nu, aan het einde van den winter nog kunnen verwachten, ia de lichte vorst, die door sterke nachtelijke afkoeling ontstaat, maar deze heeft zelden groote beteekenis. De winter begint alzoo zich voor te bereiden om afscheid te nemen. (Nadruk verboden) De rijkskanseUer heeft suclessievelijk met verschillende gezanten contact gehad en de reis van von Hassel sou beschouwd moeten worden als een deel in het geheel van deze algemeene consultatie van de diplomatiek^, vertegenwoor digers van het' Rijk in het bultqpland. De be doeling zou hierbij voorzitten na te' gaan in hoeverre Dultschland zich de situatie, die in Europa is geschapen door het Ethlopisch con flict en zijn consequenties, ten nutte kan maken en op welke Wijze Italië van zijn kant zou kun nen profiteeren van deze Duitsche manoeuvre Een zwaar met kunstmest beladen auto van de firma De Vries te Zwolle is door de brug van het Almeloscbe Kanaal te Oramsbergen gezakt Door bet gewicht van den auto knapten de balken, waarmede de brug in den kade muur rust, af en de aanhangwagen verdween met het brugdek in de diepte. In de cabine zaten twee personen, die behouden bleven, doordat de cabine op den kademuur bleef hangen. Onder leiding van burgemeester Van Riems dijk is men met het oprulmlngswerk aange vangen. Het rijverkeer is geheel gestremd. Herstel van de schade zal veel tijd vorderen. W Ullder vroeg. Er ging vrijwel geen vergadering der commis sie voorbih of het bekende briefje was aanwe- zig. Omdat de man echter dikwijls werk had. meende de commissie de verzoeken te moeten afwijzen. De commissie had echter vernomen, dat voor het schrijven van briefjes de schrijver telkens naar zijn buren ging om pen en inkt te leepen. Daarom werd besloten een bon te verstrekken, waarop de schrijver in bet bezit zou worden gesteld van een blocnote en een potlood! Om kwart voor vijf hedenmorgen werd dool de directie van de Sureté Nationale ten stel ligste ontkend, dat het leger In opstand was gekomen, of een poging in die richting was Ontdekt, doch een feit is het, dat het hoofd der politie in allerijl uit Saragossa la terug gekeerd, en de plaatselijke politiechefs voor een conferentie op het hoofdbureau van politie heeft ultgfnoodlgd, terwijl de geheele politie geconsigneerd is. Het agentschap Fabra meldt aan den an deren kant, dat. de geruchten, die vannacht de ronde deden omtrent den militairen op stand, die te Cuatro Vientos zou zijn ultge- broken, niet zulk een ernstig karakter had den, als aanvankelijk werd verondersteld. Deze geruchten zouden door de llnkschen in de we reld gebracht zijn. Een hooge Argentijnsche functlonnaris heeft verklaard, dat de beweging haar oorsprong vindt in de ontevredenheid der militaire krin gen naar aanleiding van de wijze, waarop het Choca-conflict is opgelost. Deze functlonnaris verklaarde evenwel van meenlng te zijn, dat de nieuwe regeering toch geen wijziging zal kunnen aanbrengen, In sot stand gekomen accoorden, die door drie Amerlkaansche re- geeringen zijn gesteund, zoodat de vrede dus verzekerd zou zijn. WASHINGTON. 19 Febr. (Reuter). Op het staatsdepartement is men van meenlng. dat de revolutie in Paraguay is teweeggebracht door bekende na-oorlogscbe toestanden, zoo als vele landen, die na bloedige oorlogen heb ben leeren kennen. Zij zal niet den minsten invloed hebben op de ax. Pan A tneri Ira an whe Vredesconferentie. De minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, heeft verklaard, dat gebeurtenissen in een of twee der 21 Amerlkaansche republieken het door de meeste staten voorgestane program niet zullen kunnen verstoren. Tot nu toe heeft Huil slechts toestemmende antwoorden ontvaren Inzake de bijeenroeplng van een Pan Amerikaanse!» conferentie. Eenlge maanden geleden heeft de politie den 19-Jarigen kantoorbediende A. W, gearresteerd, verdacht van diefstal van een bedrag van 16.000 ten nadeèle van zijn patroon, den heer Stolk, directeur van een graankantoor te Rot terdam. De Jongen moest dit bedrag op een bank aan de Zuidblaak incasseeren, doch ver telde zijn patroon, het geld onderweg te heb ben verloren. Aangifte bij de politie volgde, maar het bewijsmateriaal bleek slechte zeer zwak te zijn. Zijn patroon vertelde aan de po- litlë. dat de Jongen den avond te vorerf^eeds wist dat hjj het geld moest incasseeren, Baar de Jongen hield vol, dat zijn patroon het kem 's morgens eerst had medegedeeld. HIJ werd' naar het fi’uls van bewaring overgebracht. Naar wij thans vernemen, heeft de rechtbank thans palast, dat de Jongen op vrije voeten moet worden gesteld. ADDIS ABEBA 18 Febr. De correspondent van Reuter—ANP bij de Itallaansche legers in het Noorden seint, dat.de Italianen vandaag hun nieuwe posities krachtig hebben versterkt, doch toch nog tijd hebben gevonden de lijken der Abessinische gesneuvelden, die in de ge heele streek, waar de slag heeft gewoed opge stapeld lageq, te verbranden. In de buurt van Boela heeft de correspon dent een gróoten brandstapel gezien, welke over zeer groote afstanden zichtbaar was door den rook.... Ook op andere plaatsen waren derge lijke brandstapels te zien, welke getuigen van de ernstige verilesen der Abessiniërs. De Italianen herstellen thans hun troepen, die bü Enderta aan den slag hebben deelge nomen. lig mag aannemen, dat deze revolutie een in direct uitvloeisel is van den beëindigden oorlog President Ayala heeft moeten aftreden en zal waarschijnlijk door kolonel Franco, die eenlgen tijd geleden uit het land werd gezet, worden opgevolgd. In de betrekkingen tusschen Bolivia en Paraguay heet de geslaagde revolutie geen verandering te zullen brengen. Waarschijnlijk hebben wij dus hier te doen met een geweld dadiger) staatsgreep van machtsbegeerige mi litairen, wien de overwinningsroes naar hot hoofd is gestegen en die zich door het liberale régime van Ayala te weinig gewaardeerd ach ten. Zegevierende militairen vormen vaak een ernstig gevaar voor het binnenlandsche régime en dit zal ook Mussolini wel wat te denken geven, indien het tenminste waar is, dat de opperste legerleiding in Italië zich aanvankelTk tegen een gewelddadig koloniaal avontuur in Abessinlë beeft verzet en slechts onder dwang van den Duce met tegenzin aan het bloedig handwerk Is getogen. Omtrent het aan genoemd persbureau ge geven antwoord wordt echter niets naders ge meld. Hetzelfde stilzwijgen wordt ook op Steenockerzeel bewaard. Er worden geen in lichtingen gegeven over de vraag of de Hon gaarsche legltlmlsten-lelders, graaf Slgray, baron Berg en afgevaardigde Rukowsky, inder daad aanwezig zijn en of een onderhoud zal plaats hebben Ras Moeloeguetta heeft geseind, dat kleine schermutselingen plaats hebben gehad op Woensdag, Donderdag en Vrijdag tusschen Itallaansche patrouilles en Abessiniërs. De Ita lianen hebben ernstige verliezen geleden. Gisteren zijn 30 bommen geworpen op Des- sle. Volgens inlichtingen uit Abessinische bron zijn de Italianen slechts 5' K.M. ten Zuiden van Makalle opgerukt. Zij hebben 350 dooden, van wie 150 blanken, maar de Abessiniërs heb ben twee Itallaanfche vechtwagens vernield. In Abessinische kringen verklaart men ten- !t slotte nog. dat het groove Itallaansche Igger.^da KC7 7-' WARSCHAU, 19 Febr. (Reuter) In verband met de ernstige antl-semletische onlustea, die Omstreeks 8 Februari te Lodz en omgeving heb ben plaats gevonden, wilde de politie bij een van de leiders van de anti-semleten een huis zoeking verrichten. Op het oogenbllk, dat de polftie de woning binnendrong, sloeg de man de hand aar^klch zelf.- Toen daarna de autoriteiten verschenen on» een onderzoek in te stellen, werden zij door vrienden van den doode aangevallen. De po litie maakte van haar wapenen gebruik en een van de aanvallers werd gedood. In het gebied van Opoczno zijn aldus Reuter 600 Joodsche gezinnen tot den bedelstaf gebracht tengevolge van een econo misch boycot door het hlet-Joodschq^leel van de bevolking. Een dertigtal Joodsche gemeen ten heeft in Opoczno een vergadering gehou den en besloten een adres te zenden aan de Joden in de Vereenlgde Staten, ten einde de noodlge gelden «bijeen te brengen om de be dreigde gezinnen naar Palestina te doen eml- greeren. De gezant had in de afgeloopen week te MUnchen een onderhoud gehad met Hitler en was per vliegtuig te Rome teruggekeerd. Om trent het onderhoud met Suvich, dat heelt plaats gevonden zoo kort na de diplomatieke besprekingen tusschen Praag en Parijs betref fende de Dpnau-kwestie, maar vóór de ontmoe ting tusschen Suvich en Berger-Waldenegg, deelt Reuter mede, dat men er met klem 'op wijst, dat het hier niet gaat om een onderhan- dellng in den eigenlijken zin des woords over een politiek en nog veel minder over een mlli- Het Tweede Kamerlid Kampschöer heeft aan den Minister van Sociale Zaken gewaagd, of hu niet van meenlng Is dat de in zijn circulaire van 30 Juli 1835 genoemde datum van 1 Januari 1934 voor die gemeenten, die reeds vóór 1 Jan. 1934 onder goedkeuring van de Regeering tot huur- verlaglng overgingen, moeilijkheden bij de exploitatie der woningwetwoningen zal ople veren, nu deze verlaging niet ten laste van het Uuurverlagingsfonds kan worden gebracht. Is de Minister niet van oordeel, wortit verdei gevraagd, dat de bedoelde gemeenten, die, on der den drang van bijzondere omstandigheden vóór 1 Januari 1834tot huurverlaging moesten overgaan. Biet de ten laste van de gemeente ko mende koeten van deze huurverlaging in een zeer onbillijke positie komen en blijven tegen over die gemeenten welke eerst na bedoelden datum, nadat de verlaging van de rente der wo- uingwetvoorschotten was tot stand gekomen, tot r i huurverlaging overgingen? 4 de Minister niet van meenlng, dat de als regel toe»te kennen extra-bijdrage in de kosten vad de huiAverlagmg, voonoover die niet door de verlaging van de rente der wonlngwetvoor- schotten mogelflk werd, voor de bedoelde ge meenten eveneens‘aan betekenis Inboot en deze in dit geval meer gebaat zouden zijn geweest inkten de verlenging van de termijnen van af lossing der woning we (voorschotten ware doorge- gevoerd? Ten slotte wordt gevraagd of de Minister be reid Is teneinde de hiervoren genoemde bezwa ren op te heffen, den genoemden datum van 1 Januari 1934 te vervroegen. BERLIJN, 19 Febr. (DNJB.). In» ver band met het publlceeren van berichten en artikelen over politieke aangelegenheden cn het maken van opmerkingen of uitoefenen van crltiek op maatregelen der regeering, heeft de rijksmlnlster voor volksvoorlichting en propaganda de rijksperskamer en den rijksbond van de Duitsche pers er op gewe zen, dat de vrijstelling van de voorschriften van de z.g. redadteurswet, in de toekomst nog Rechts van kracht zal zijn voor zoodanige kerkelijke tijdschriften, die zich streng hou den aan de bepaling, dat zij alleen officieel kerkelijke verordeningen en verdere kerke lijke, de geestelijke leiding der gelooyigen aan gaande beschikkingen mogen publlceeren. Tijdschriften, die zich hiertoe niet beperken, moeten beschouwd worden als politieke tijd schriften. e Zij zullen onderworpen worden aan de be palingen van de redacteurswet. Zij mogen derhalve nog slechte verëtlüjnen onder de verantwpardelijkheid van een op-de 'beroepslljst ingdscfireven fedacteur. BERLIJN, 19 Febr. De ojfenlng der tiende synode van de Belijdende kerk, welke synode gisteren te- Oeynhausen in Westfalen werd gehouden, kenmerkte zich door een diep gaand verschil van meenlng. Als gevolg van de ze meeningsverschillen met de predikanten, die besloten waren de gevolgde politiek ten op zichte van <den staat voort te zetten, zijn ver schillende leden van Merkelijke commissies voor het Rijnland en Westfalen afgetreden.' Ongeveer 150 predllgpnten namen aan de sy node deel. Onder hen bevonden zich de meest vooraanstaande leden van de kerkelijhe op- positie. Gil Robles heeft verklaard, dat de regee ring de bijeenroeplng van de nieuwe Cortes moest afwachten, alvorens af te treden. De llnkschen zouden den val van het kabinet willen verhaasten, teneinde zoo spoedig mo gelijk hun politiek te kunnen doorzetten. Zon der twijfel is hierin de oorzaak te vinden van het ontstaan der geruchten inzake de op-, standlge beweging. Deze nadere uiteenzettingen zijn gevolgd op de berichten, die melding ervan maakten, dat boplhet vliegveld te Cuatro Vientos een mlll- ftalie opstand werd‘yoorbereid, en dat de auto- Majoor Gonzalfz, een der leiders van de re- volutionnaire beweging, heeft verklaard, dat deze op touw gezet is door oud-strijden uit den Chaco-oorlog, onder andere door Jonge f- flcleren. Deze militairen eerbiedigen en er kennen de verdiensten van president Ayala, doch zij waren ontevreden over de vergissin gen. die na den oorlog door generaal Estlgar- ribia waren begaan en de traagheid, waarmede de regeerinf de economische crisis bestreed. De toestand werd nog verergerd door de verbanning van kolonel Franco, die als de glorie van het Paraguaansche leger wordt be- schouwud. Gonzalez verklaarde voorts, dat binnen drie maanden nieuwe verkiezingen zou worden ge houden. De reserve-officleren hebben zich er tegen verzet, dat vice-president Ribeiro het presi dentschap waarneemt. Waarschijnlijk zal se nator Darosa voorlooplg het presidentschap van dg burgerlijke regeering op zich nemen. BRUSSEL, 19 Febr. Geruchten over de aanwezigheid van prominente vertegen woordigers der Hongaarsche legitimisten, die bet voornemen zouden hebben vundaag op Steenockerseel voor een conferentie M). een te tootnen, hebben het Belgische pers bureau aanleiding gegeven op bet kort wei, het domicilie van aartshertog Otto van Habsburg, Inlichtingen in te winnen. talië beeft weer sens gevlagd naar aanlei ding van een groote overwinning op de Abessiniërs behaald. Dit keer was het de generalissimus maarschalk Badoglio, die aan het Noordfront bü Makallé een belangrijke zege wist te bevechten, zoodat de Italianen thans met een dubbel succes in den ransel den regen tijd, welke waarschijnlijk veel van de moreele en physleke kracht der troepen zal vergen, kunnen Ingaan. In het Zuiden versloeg gene raal Graziani Ras Desta en schoof zijn gemo toriseerde troepen een flink stuk vooruit op het strategisch schaakbord, in het Noorden ont- aette Badoglio het omsingelde kasteel: Ma kallé. Het ia met die omsingeling van Makallé echter een vreemde geschiedenis. Terwijl de Abessiniërs steeds hebben beweerd, dat zij het door de Italianen bezette Makallé volkomen hadden ingesloten, zoodat de daar gelegerde besetting door vliegtuigen van voedsel en muni tie moest worden voorzien, hebben de Italianen deze insluiting herhaaldelijk geloochend. Nu Ras Moeloegeta’s leger echter op de vlucht is ge slagen. erkennen de Itallaansche legerberich- ten, welke nooit iets anders dan de zuivere waarheid dit in tegenstelling met de Abes- •inlsche heeten te vermelden, dat Makallé uit een uiterst benauwende positie is bevrijd. Het lijkt ons dus raadzaam tegenover de Ita llaansche oorlogsberichten eveneens een zeke re reserve in acht te nemen. Dat de Negus door de overwinning van Badoglio nog aller minst schaakmat is gezet, is zonder meer dui delijk. Achter het thans door de Italianen be- zette bergmassief Amba Aradam moet precies zoon zelfde bergcomplex liggen, waar de Abessiniërs zich stevig hebben verschanst. Even als bU de overwinning van Graziani in het Zuiden, moet de beteekenis van de bevrijdlng van Makallé dan ook vooral gezocht worden In het moreele effect. De Negus, die nog altijd in Dessie schijnt te vertoeveq Dessie* nog steeds van lucht heeft te lijden kon zijn oud-minister oorlog Ras Moeloegeta geen hulptroepen zen den, aangezien de Itallaansche bommenwerpers dat verhinderden.» Aan het Noordfront draagt de Negus door zijn aanwezigheid aldaar In dc oopen van de Abessiniërs meer direct de ver antwoordelijkheid van het offlcieele opperbevel dan~ ëiders, zoodat het échpc van Ras Moeloe- getar waardoor pok Ras Kassa en Ras Seyoem hun troepen zullen moeten terugtrekken om niet afgesneden te worden, zwaarder op'ftn bezorgde hoofd neerkomt dan het échec van Ras Desta in het Zuiden. Dit is van te meer belang, daar het gezag van den Negus in het eigen land niet zoo sterk gevestigd is, dat het ernstige militaire tegen slagen zonder gevaar kan verdragen? De Italia nen zijn, volgens Vlrglnlo Gayda, Mussolini’s perztrompet, weer vol vertrouaten in den uit eindelijk gunstigen afloop der krijgsverrichtin gen in Abessinlë en willen van geen andere oplossing weten dan die, welke op het slagveld met de wapenen zal wordep bevochten. De meer gematigde Italianen zijn echter van mee nlng, dat de gunstige positie van het Italiaan- sche leger in Abessinlë een goede basis zou vormen voor het bedtingen v'an aanzienlijke concessies, waardoor een einde aan ^en toch altijd nog uiterst riskanten strijd zou ‘kunnen warden gemaakt, maar Mussolini schijnt die meenlng, gezien Oayda’s uitlating, niet te dee- len. Vóór den regentijd zijn nu geen belangrijke krijgsverrichtingen meer te verwachten, al beeft bet feit, dat Bedoglio’s troepen in Ender ta tijdens hevige regenbuien successen behaal den, bij de Italianen de-Ulusle gewekt, dat hét oorlogsbedrijf niet door het hemelwater geremd behoeft te worden. De Abessiniërs met hun lichtere militaire outillage zullen echter gemax- kelUker in de regenperiode kunnen opereeren dan de logge legers der Italianen met him zware apparatuur. Hoe groot de door de Italia nen bevochten overwinningen ook mogen zijn, de Itallaansche schatkist lekt hevig en krijgt geen noemenswaardige aanvulling, zoodat het de vraag blijft of Italië lp geval van een eind overwinning zich niet economisch „tot” zal „slegeq”. riteiten drie officieren hadden gearresteerd. Deze geruchten veroorzaakten te Madrid groo te opwinding. Gemeld werd, dat de generaals Goded en Franco overal In het land werden gezocht, en dat een bevel tot arrestatie tegen hen was uitgevaardigd. Zaterdag heeft de Jury voor de Nederland se!» Smalfilmliga, bestaande uit de heeren J. C. Mol. Van Zwijndrecht, J. Theunissen, Man- nus Franken en L. Krijn, de volgende prijzen toegekend in den wederom gehouden Nationa- ;edaan voor de in dit Jaar te Internationalen wedstrijd. Klasse A (speelfilms) Juniores Afd. N. 8. Den Haag, le prijs; idem Enkhulzen, 2e prijs. Klasse B (documentaire) Ir. K. L. A. v. d. Leeuw, Rotterdam, le prijs; J. de Klerk, Rotterdam, 2e prijs; G. W. de Bok. Eindhoven. 3e PtiJ»- Klasse C (natuurfilms) G. W. de Bok, Eind hoven.' le prijs; A Haye. Haarlem, 2e prijs- Klasse E (diversen niet onder voornoemde vallende) J. L. Clement, Rotterdam, le prijs; B. H. Brunklaus. Den Bosch, 3e prijs; Jhr. C. Oh. Six. Eindhoven. 3e prijs. Klasse* A (speelfilms) Seniores: hoven, le prijs; Ir. E. Kann, E Klasse B (documentaire) A. Carrée. Hillegers- berg. 2e prijs. a Klasse C (natuurfilms) Ir. J. Lodder, Amster- dam, 3e prijs.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 18