K.R.O.-studio Vastenavond De Wereldjamboree te Vogelenzang in Deensch vliegtuig verongelukt Mgr. Bannasch in vrijheid Roode troepen in Sjansi NATIONAAL BELANG Vlootconferentie HET ME1STERSEXTETT TRAD OP WOENSDAG 26 FEBRUARI 1936 Alles practisch in orde Sjiloe belegerd PASTOOR J. JOS. M. TEULE t BRAND IN HOUTZAGERIJ WIELRIJDER AANGERAND Op bevel van Hitler Spanje en^de sancties M eistersextett Fransche verkeers vliegers ontevreden Incidenten aan de Tsjechische grens Prof. dr. L. Bouman overleden Graanbeurs voor de Wieringermeer De drie inzittenden omgekomen Russische soldaten in Ts jecho-Slo waki je Ernstig ongeluk in Argentinië Niet erkend al» margarine* handelaar Tengevolge van misverstanden verging een militair toestel, dat op hulp was uitgegaan Een avond vol afwisseling met wonderschoons momenten Indrukwekkende uitvaart plechtigheden Hedenmorgen onder groote be langstelling geopend Lopez Olivan vervangt Madariaga in de commissie van Achttien Een onderhoud met burgemeester Den Tex over het aandeel der gemeente Bloemendaal Goede uitzending Een vuurzuil steeg uit de electrische centrale AUTO-ONGELUK OVER DE GRENS Legaat van 10.000 Hevige ontploffing te Stratford 6000 manschappen van het Roode Leger zyn den Hoeangho overgetrokken Onderweg door onbekende van Zwart als de Nacht! géén drie meter zicht en dan nog zonder achterlicht? Snel gehandeld Hoogleeraar in de psychiatrie en neurologie w in orde beschouwd worden. geboren. te Kastrup te I Twee Nederlander» gewond 4 i De ministerraad besloot voorts op 13 April K.R.O. Studio, Vastenavond Drie kwartier later vernam men dat het vliegtuig was verongelukt. „Want de Jamboree mag d£n al geen di rect groot voordeel voor de gemeente- Bloe mendaal opleveren’’, verklaarde Burgemees ter Den Tex, „wy achten het niettemin een nationaal belang, dat ril In alle opzichten slaagt, en daar willen we gaarne bet onze toe bedragen”. echter afwees, firma zich te dezer Onder groote belangstelling van autoriteiten, belanghebbenden en belangstellenden is heden ochtend te Mlddenmeer de Graanbeurs voor dén Wieringermeerpolder geopend. PRAAG, 25 Febr. (Reuter). Hedenmorgen rijn twee uit Dultschland komende automobielen, MADRID, 24 Febr. (Reuter) De minister raad heeft in zyn heden gehouden zitting be sloten, dat alle Spaansche koloniale en protec- toraatsgebleden nopens de door de leden van den Volkenbond tegenover Italië toe te pa warn maat regelen onder dezelfde bepalingen zullen vallen als het moederland. Voorbijgangers zagen plotseling een vuurzuil opstijgen; op hetzelfde oogenbllk was de stad in duister gehuld, terwijl de tramwagens ble ven steken. De voorstellingen In theaters en bioscopen moesten worden beëindigd. Dinsdagmorgen was men er nog niet in ge slaagd, de strocmlevering te herstellen, daar een deel der centrale uitgebrand Is. LONDEN, 25 Febr. (Reuter.) In de eleetri- sche centrale te Stratford heeft Maandagavond een ontploffing plaats gehad. De centrale werd geheel bulten bedrijf gesteld, zoodat de stad zonder stroom is. Men neemt aan, dat het vliegtuig in verband met het slechte weer zeer laag heeft gevlogen en in het donker tegen het aardoppervlak ia gebotst nabijheid Veetten- De Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde ontving van een oud vakgenoot, nJ. wijlen den heer W. G. Droog, bij testa mentaire beschikking een legaat groot f 10.000. Acht jaar boekten de Comedian Harmonists volle zalen en veel succes; zy vleien uiteen. Vele maanden heeft daarna het Jong gevormde sextett gerepeteerd en de nieuwe zangers pasten zich met hun prachtige stemmen spoedig aan. In de groote Dultsche steden volgden de eerste concer ten van het herboren geselschap. Er was veel, zeer veel succes. En de algemeens opinie la, dat Dinsdagmiddag brak brand uit in de hout zagerij van den heer P. Steenbakkers te Schyn- del. De brand ontstond in een der houtloodsen waarin verscheidene machines waren opgesteld. Spoedig stond het geheel in lichter laaie. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon al leen de belendende perceelen behouden. Verzekering dekt de aanzienlijke schade, De oorzaak van den brand is onbekend. Omstreeks 18 uur meende men het geronk van een vliegtuig te hooren en men nam aan, dat dit vliegtuig verdwaald was. De bevolking van de streek werd derhalve door middel van de radio verzocht op de plaatsen, welke tot lan ding geschikt waren, brandstapels te ontste ken. Bovendien werd besloten een militair vlieg tuig van het vliegveld Kastrup te doen opstij gen om het verdwaalde vliegtuig te zoeken en eventueel hulp te verleenen. PARIJS 25 Febr. (D. N. B.) Onder de Fran sche verkeersvliegers heerscht ernstige ontevre denheid. Naar de ..Paris Solr" meldt, zal Woens dag een vertegenwoordiger der verkeersvliegers naar het ministerie van luchtvaart gaan vore een laatste poging ter opheffing van de sala risverlaging van 10 procent. Mocht geen oplos sing tot stand komen, dan sou overwogen wor den over te gaan tot een algemeene staking op alle lijnen van de Fransche luchtvaartmaat schappij .-Air France” met inbesrln van den BERLIJN, 25 Febr. (Havas.) Volgens in- Hehtingen att katholieke bron te Mgr. Dr. Bannasch, de vroegere flnancieele advisosr van den bisschop van Berlijn, die voor het Volksgerecht wegens hoogverraad aoa zwe ten verschijnen, op bevel van Hitler tat vrij heid gesteld. Mgr. Bannasch was beschuldigd, aan den ApostoUschen Nanttas vertrouweltjke mede- deelingen te hebben gedaan betreffende da situatie der Katholieke Kerk in Duitach- land. Men gelooft, dat de prelaat tengevolge van een Interventie van den Nuntius ia vrijheid is gesteld. Zooals bekend, werd In verband met de inbeslagname van da door Mgr. Bannasch verzamelde documenten een groot aantal geestelijken gearresteerd. Men weet niet of deze priesters thans ook sullen worden vrij gelaten. PEKING, 25 Febr. (AJU>.) Vandaag zijn door het hoofdkwartier van maar schalk Yen 81 Bjan In Tal Joean Foe de reeds sinds weken In omloop zijnde geruch ten over een ernstige bedreiging van de provincie Sjans! bevestigd. Oi tent Okai den ren, kapl gesl met ont KOPENHAGEN, 25 Febr. (Reuter.) Gis teren te boven het eiland Secland een mili tair vliegtuig verongeluk*, tengevolge van een aaneenschakeling van misverstanden. bui set Tol op ger dlei he te aa be en re m< rei UJ1 va de ka in vo vl< kh de de Ru 8ti 1 vei niet de 1 de i D telei deel aan hooi gevi bou’ Deze week zal een nieuwe bespreking gehou den worden. Naar de Xieenlng der bladen, zou Italië den onderteekenaars van het voorgeno men vloot-accoord moeilijkheden in den weg leggen. LONDEN, 25 Febr. (D. N. B.) Vol gens de bladen is het onderhoud van gis teren tuaschen den Itallaanschen vloot- commandant, admiraal Biscia, en den En- gelachen minister van marine, Lord Eyres Mensen, weinig bevredigend verloopen. De visschers aar de Oostzeekust heb ben door sneeuw en Ijs paden moeten kappen om hun woningen te kunnen bereiken Naar burgemeester Den Tex ons verzekerde, Is het hem bekend, dat men ook in Den Haag den grootsten spoed betracht, en als de goedkeuring van het Departement nog niet is afgekomen, schijnt dat voornamelijk het gevolg te zijn van een formeele kwestie, die het gewenscht maakt, dat de gemeente Bloemendaal de aangenomen voordracht aanvult met een bepaling, die het zeker maakt dat de eigenaars van de tijdelijk te sluiten wegen na afloop van de slultlngspe- riode deze wegen weer voor het openbaar ver keer open zullen stellen. Ook hierin heeft het BJoemendaalsche gemeentebestuur echter reeds De radlo-installatle van het militaire vlieg tuig was evenwel niet in orde, zoodat, toen even nadat het vliegtuig was vertrokken, het bericht binnenkwam, dat bet geronk, dat men gehoord had. niet afkomstig was van een vlieg tuig, doch van beijzelde telefoondraden, het niet mogelijk was In contact te treden met het toe stel. Ook een poging om met lichtsignalen het vliegtuig terug te roepen, mislukte. De Haagsche rechtbank heeft Dinsdag uit spraak gedaan in een procedure tusschen de firma Van Dam, magarinefabrikante, en de Crislszulvelcentrale. De firma Van Dam was door de Crlslszulvel- centrale niet erkend als margarinebandelaar, van welke beslissing zjj in beroep ging bij den minister, die dit beroep Vervolgens wendde de zake tot den rechter. Het ongeluk had plaats in de van het vereenlgingsgebouw van tav. nab|j Ringsted, waar juist een feest werd gevierd. Toen bet vliegtuig met luid gekraak omlaag stortte, snelden de feest vierders onmiddellijk naar buiten. Spoedig vond men het wrak van het vliegtuig, doch de drie inzittenden waren reeds overleden. Toen Zondagnacht de heer J. M. uit Lottum per rijwiel uit Venlo naar huis terugkeerde. het was het geheim van hen, die In de studio waren. Er was immers tóch applaus! En dat was echt. Er heerschte ook in de zaal een vastenavond stemming. Daarvan kan de schuld worden ge schoven op de koffie en de oliebollen. Groote ollebolten mèt krenten. En ieder kreeg zijn deel. Er was één uitsondering In vergelijking met de andere avonden. Er mocht niet worden gerookt. Dat was een speciale maatregel en wel ter eere van.... het zeer bijzondere: het „Meistereex- tett”, de herboren Comedian Harmonists. We hebben er tot aan dezen regel kopy toe over gezwegen, omdat deze wonderlijke kunste naars in de voorgaande regelen feitelijk niet pasten. Zij zijn Iets anders dan een vrooiyke golf, ze zijn veel meer. Na hun tweede optreden voor de microfoon hadden we het genoegen met de zangers en hun muzikaten leider een onderhoud te hebben. Dat was direct nadat zij op sublieme wijze Straus’ heerlijke wals ,An der Schónen blauen Donau” hadden vertolkt. Nog nerveus van het optreden met de zeer moeilijke wals, kwam allereerst de heer Bootz, leider en pianist, het nevenvertrek van de studio binnengestapt. Klein, bijna tenger van figuur Is hij, maar zeer hartelijk. Zijn hooge kunstzinnige opvattingen hebben dit sextet gemaakt iot het beroemde ensemble, dat t thans is. Het gesprek liep juist over de weergaven per gramofoon en het eigen optreden. Welk een groot verschil! Ja, zuchtte de heer Botz nog een tikje nerveus, daar was hy het mee eens. Dat verschil kon hy duldeiyk merken aan het nog heftig kloppen van zyn hart! Intussohen waren ook de andere heeren gear riveerd. Leschnlkoff, de kleine Bulgaar, met zyn won- derhoogen tenor, en Biberti, de bas, stichter ook van de vroegere Comedian Harmonists. Want men weet het het is reeds In onze kolommen vermeld de vroegere Comedian Harmonists zyn ultgeengegaan. Het hiervoor genoemd drie tal, de grootsten en meest bekenden van t en semble, schaarden zich daarna by een; Biberti zocht en voltooide het stemmenmateriaal, Bootz nam weer de leiding. En met de heeren Kassen, Sengeleltner en Blanke ontstond het „Meister- sextett.” Het Is thans de taak der organisatie-com missie der Nederlandsche padvinders om het voorbereidende en organisatorische werk met kracht voort te zetten. Op de medewerking van Bloemendaal kan zy rekenen, evenals op den steun der omliggende gemeentebesturen, wier burgemeesters zich thans reeds bereid hebben verklaard tot samenwerking J>y een centrale verkeersregeling voor de geheele streek tydens de Jamboree en ook by an dere gevallen, die zich voor kunnen doen. werd hy naby het Gebroken Slot onder de ge meente Grubbenvorst door een nog onbekend persoon met een stuk hout van zyn flets tegen den grond geslagen. M. was echter onmiddeliyk weer ter been en gaf zyn aanrander een pak slaag. Hierop kwam een tweede persoon van achter een boom te voorschyn. M. liep toen naar de dichtst by- zynde woning om hulp te halen. By terug komst op de plek, waar de overval gepleegd was, vond men nog wel de flets, terwyi de hoed van M. verdwenen was. De aangevallene kon een vaag signalement van zyn aanranders opgeven. De politie heeft de zaak verder in on derzoek. De rechtbank heeft voegd verklaard van de kennis te nemen, omdat de wet uitsluitend den minister al» beroepsinstantie aanwyst. zich echter onbe- ingestelde vordering 't/s 'g poging tot zelfmoord om zondbr achterlicht te rijden (om van stilstaan heelemèèl niet te spreken!) Alleen reeds het transport naar een ziekenhuis is heel wat duurder dan de aan- schatting van een veilig achter- Ondanks de Ingewikkelde procedure, die de Vegenwet voor een dergeiyk besluit noodig maakt, heeft t gemeentebestuur van Bloemen daal, begrijpende dat er spoed achter de zaak moest worden gezet, met groote snelheid ge handeld. Op 27 Januari jj. bereikte haar het desbetreffende verzoek van de organlsatle-com- missle der Jamboree, om de genoemde wegen tijdeiyk aan het openbaar verkeer te onttrekken. De wet schrijft voor, dat alvorens hiertoe beslo ten wordt de belanghebbenden gehoord moeten worden. Als belanghebbend moeten beschouwd worden alle Ingezetenen, die aan den af te slui ten weg wonen, maar ook byv. hun leveranciers, waarvan een groot aantal In de gemeente Ben- nebroek woont. Nog denzelfden dag werden ■ooals wy reeds gemeld hebben, red. circulai res naar deze belanghebbenden gezoncten en werden de bewoners van Bennebroek per adver tentie opgeroepen, hun bezwaren vóór 5 Februari ter kennis te brengen. Een korteren termyn kon men den menschen al moeliyk laten. Van de 46 betrokkenen hebben er 45 gereageerd, en wel 25 schrlfteiyk, 8 mondeling en 12 naar aanleiding van de advertentie. De antwoorden liepen uiteen van de grootst mogeiyke welwillendheid en medewerking tot de meest opgeblazen en over dreven bezwaren. De gemeente bleek echter In staat, aan de meeste wenschen tegemoet te ko men en reeds op 7 Februari nam de Raad de voordracht aan. die daarop ter advies naar de Provinciale Griffie en ter goedkeuring naar het Departement van Waterstaat werd gezonden. qua stemmaterlaal, het huidige ensemble het vroegere nog overtreft. Wanneer ge het nog niet weten mocht: er zyn thans twee ensembles. Het andere trad om. Zondagavond voor den Avro op. Doch 1 ensem ble, dat gevormd Is door den vroegeren muzlka- len leider, den bas en den tenor, ’t „Melstersex- tett” der Comedian Harmonists, concerteerde voor de K.R.O -mlcrofoon. De naam „Meistersextett” heeft men onmid deliyk laten beschermen en hy is met opeet ge- koeen. Deze 'naam houdt de richting in, welke men In de toekomst zal kiezen. De heer Boots, de wilskrachtige leider, zette bet standpunt uit een. Men kan slechts goed en gezond succes boeken, slechte voortdurend blyven bekoren, wanneer men kunstenaar is en de kunst, die men brengt, gebaseerd Is op de schoone muziek, welke de meesters schiepen. Men kan met uit sluitend luchtige wysjes wel even door de mode succes hebben, doch men zal even spoedig weer vergeten zyn. De naam .Jdelstersextett” zegt duideiyk genoeg, dat het ensemble meer serieuze muziek in bewerking en studie zal nemen, het geen niet wegneemt, dat het vrooiyke karakter tevens biyft. We hoorden zelfs fluisteren, dat er onder de plannen voor de toekomst ren piano concert ter bewerking gereed ligt. Inderdaad brengen deze mannen, met hun in- eenvloelende stemmen, een speciale en prachtige kunst, zy zyn zoowel op het gebied der speelsche melodieën als van de meer ernstige muziek vol komen thuis, zy zingen dit alles met ren verba zingwekkende beheerschlng en saamhoorlgheid. En hun microfoonroutine is inderdaad uit muntend. Maar in dat soort techniek denk aan de vele „Hls Master’s Voice”-platen zyn zy ook geen groentjes meer. Deze zes vriendelyke en prettige menschen gaan thans Hnea recta terug naar Dultschland. Want op de Leipzlger Messe wacht hun ren vier tal concerten en op 23 Maart treden zy op In de Phllharmonle te Beriyn. en concentratie van krachten naa Kan het begin moeliyk anders den zyn. de voorwaarden voor een gestage ont wikkeling zyn, door de steeds In aantal en be- langrykheid toenemende gemeenschap, aanwezig wy kunnen dan ook niet anders, dan deze nieuwe beurs van harte welkom heeten en haar een ontwikkeling toewenschen, evenredig aan het enthousiasme, waarmee de Initiatiefnemers haar In het leven hebben geroepen, In het be lang van onzen eersten Zuiderzeepolder en In dat van Nederland. Met deze woorden verklaarde spr. ,,de beurs” van de Wieringermeer geopend. Vervolgens voerden nog eenlge vertegenwoor digers van landbouworganisaties het woord, die hun beste wenschen voor het slagen van de nieuwe beurs uitspraken. Onmiddeliyk daarop wérd de eerste beurs gehouden, waarna te half een de penoodlgden zich vereenlgden aan een koffiemaaltyd. BUENOS AIRES, 25 Febr. (Reuter) Op den straatweg tuschen Buenos Aires en La Plata 1» een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbü zes menschen werden gedood en verscheidene zwaar gewond. Een kleine autobus geraakte In snelle vaart in een gat in de straat, sloeg om en ging in vlammen op. Een kort na het ongeluk aan komende reddingsbrigade meent te hebben kun nen vaststellen, dat het gat In de straat opeet- teiyk gegraven moet zijn. Uit deze omstandig-, held concludeert men, dat er misdrijf In het spel We gaan nog even terug naar de. KBO- studlo, naar de vastenavondstemming en de oliebollen mèt krenten. Daar heerschte in den loop van den avond een broederiyke sfeer, erop gericht om luisterend Nederland te amuseeren. Groot was het succes van alle optredenden, In het byzonder natuuriyk van de vermaarde Dultsche gasten. Hun speciale attractie voor de Nederlandsche lulsterars, „Sari Marys" nog wel in 't Trans- vaalsch gezongen werd zeer byzonder op prijs gesteld! Bartoee en de K R O -boys hadden het laatste woord. Er restte nog slechte een uur voor de groote vasten, toen de radio-vastenavond ton einde was. Ben uur later steeg Prins Carnaval van zyn paard, de verbysterende coetuums had den hun plicht gedaan, confetti en serpentines lagen verlaten op stoelen en vloeien, restanten van vastenavond 1936. Toen In de K.R.O.-studio de lichten gedoofd werden, had de alles opslokkende tyd ons in een nieuwe periode gevoerd: Vastentyd 19M. te schryven. Minister-president Azana heeft den president van de vroegere regeering van Catalonië. Com- panys, de functie van gouverneur-generaal van Catalonië aangeboden. Azana sprak de hoop uit, dat de betrekkingen tusschen Catalonië en de centrale regeering te Madrid voortaan gedragen zullen worden door een wederzydsch begrip. Het was precies 9.15 uur, toen in de groote studio van den Katholieken Radio Omroep de contrólelampen oranje opvlamden. Het was het teeken, dat de verbinding met den zender en luisterend Nederland tot stand was gekomen. De K.R.O.-vastenavondvlerlng was begonnen. De studio was als immer by dergeiyke byzon- dere uitzendingen. Vele felle lampen brandden er, zware roode gordynen drapeerden g*deelte- lyk de wanden en bedekten ook een deel van het plafond. De Kro-boys zaten op hun plaat sen en in de zaal; op eenlge rijen stoelen zat een vyftlgtal genoodigden. dat het voorrecht genoot by de uitzending aanwezig te zyn. Voor een extra vleugel had de bekende Kro- planlst, de heer Boshart, zich genesteld, terwyi In een apart hoekje de solisten wachtten op „hun beurt”. De omroeper draafde druk heen en weer en de aanwezigheid van pater Dito O P. en Paul de Waart wees voorts op het byzondere van den avond. Stipt 9.15 vlamden de contrólelampen op: de uitzending was begonnen. Gy allen, die Dinsdagavond natuuriyk op <ten K R O. hebt afgestemd, ge hebt gehoord, welk een vrooiyke golf door uw luidspreker In uw kamer stroomde. Ge hebt gehoord, dat er In de studio een prettige stemming heerschte, een sfeer, die geheel rustte op de taak om de luiste raars te boeien, te amuseeren en te doen genie ten. De boys speelden op de hun eigen, prima wyze bekende en geliefde dansnummers. Het waren melodieën, die graag worden gehoord en ze ge noten een goede vertolking. Bartoee, de humo rist, was er met enkele liedjes, en met hem werkten In *n praatje somtyds mede Lena Eman, Willy ten Kate en de omroeper. En dan waren er Tilly Perin-Bouwmeester en Pierre Perin, maar daar was reeds van te voren een eigen gramafoonplaatje van gemaakt. Maar oei. mis schien mogen we dat wel met verklappen, want Er wordt thans toegegeven, dat de tegenstand langs het Noord-Zuld loopende gedeelte van den Hoeangho Ineengestort is. 6000 manschappen van het Roode leger zyn den Hoeangho aan weerszyden van den 37sten breedtegraad over getrokken en 45 K.M. In Oostelyke richtlij op gerukt, waar zy thans Sjiloe belegeren. Men vreest verdere aanvallen op groote schaal op het 150 KM. breede front. Wanneer de aanvallers plannen zouden heb ben tot grootere acties, kan verwacht warden, dat zy daarby den nadruk zullen leggen op het nationale, antl-imperiallstiscbe standpunt, het geen hun onder de tegenwoordige In Noord- China heerschende omstandigheden een groeten aanhang zou kunnen bezorgen. In verband met deze gebeurtenissen krijgen de studenten-ongeregeldheden In Peking en Tientsin, waar tot dusverre ruim 100 studenten en 2 professoren, verdacht van communistische betrekkingen gearresteerd zyn, grootere betee- kenls, evenals de boerenonlusten, die vooral in het Zuiden der provincie Hopel zyn uitgebro ken. Maandagmiddag, lang voor het uur van aan komst van het stoffelijk overschot van oud- Pastoor J. Teule, toonde het dorp Grotebroek een beeld van rouw. Tegen vier uur stelde zich een groote stoet op van deputaties van godsdienstige en sociale organisatie, om by aankomst van den lykauto hun eerbiedigen groet te brengen. Des avonds zeven uur werden de Metten ge zongen, waarby de assistentie als volgt was- Agens: pastoor C. Brouw--s. Bovenkarspel, kapelaan P. Poppen, Haarlem, ’laken en ka pelaan B. Keyer, Wateringen, sub-diakpn, (bel- de^laatsten oud-kapelaans der parochie). Can- tores: kapelaan J. v. d. Vliet, Bovenkarspel en Rector A. Kok. Amsterdam. Dinsdag te 9 uur begonnen de Lauden, waarby als Agens fungeerde pastoor A. Ratte, diaken pastoor W. Pleterse, Werver.' ef, eerste kape laan van pastoor Teule z.g„ sub-, 'aken prof. P. Stammeyer, oud-kapelaan, van het Phlloeofi- cum Warmond. Ceremonlarius kapelaan Keyer, Wateringen* Cantoree kapelaan J. i Vliet en A. Bisschop. Lutjebroek. De plechtige uitvaart geschiedde met dezelfde assistentie. De lykrede werd gehouden door pastoor C. Brouwers, die tot tekst had gekozen: Hy was een rechtvaardig man voor God en wandelde op zyne wegen. De gewyde redenaar schetste den overledene als een priester met een voor zyn parochianen warm kloppend hart. Kon hy -’ah niet steeds geheel uiten, zy die hem begrepen, wisten dat pastoor Teule Immer meelee' en voelde wat .’het wel en wee zyner parochianen vroeg. Na de lykrede verrichtte pastoor A. Ratté de absoute. In een grooten stoet werd het stoffe- UJk overschot grafwaarts gedragen. De beaarding werd eveneens door pastoor Ratté verricht. As vertegenwoordiger van Spanje in de aa. zitting van de Commissie van Achttien welkg te Genève zal worden gehouden, zal optreden Lopez Olivan, die den thans in Amerika vertoevenden Madariaga zal ver vangen. De voorzitter van het Beurs-Comlté, de beer A. o. de Graaf uit Wieringermeer, heette den velen, die zich tegen 10 uur in het beurslokaal hadden verzameld in een korte rede welkom, waarna Ir. 8. Smeding de Graanbeurs met een Wat thans *staat gesticht te worden aldus Ir. Smeding komt niet voort uit het brein van hen, die tot nog toe leiding In dezen pol der hebben gegeven, doch uit het initiatief van hen, van wie het wel en wee van dezen polder In de nabye toekomst voor een belangrijk deel zal afhangen. Het doel, dat den oprichters van deze beurs voor oogen staat, Is zeker waard nagestreefd te worden. In de eerste plaats zal hierdoor leder gelegenheid worden gegeven zaken te doen In den rulmstenzin. wat aan de economische ontwikkeling van dit gebied en hare omgeving slechts ten goede kan komen. By het tot heden gevoerde kolonlsatle-beleld hebben wy steeds nagestreefd onzen polder ge legenheid te geven de eigen belangen binnen de eigen grenzen te behartigen. Dus geen orien teering op het oude land, waarvan verdeeldheid en versnippering van de eigen krachten het onafwendbaar gevolg zou zyn, maar bevorde ring van de eigen belangen door aaneensluiting binnen, lan beschel- Rulm een maand geleden is het besluit gevallen, dat de Wereldjamboree der pad vinders, die in 1937 in Nederland zal worden gehouden, gebruik zal maken van het hier voor beschikbaar gestelde terrein aan den duinrand te Vogelenzang, onder de gemeen te Bloemendaal. de Dultsche vileger-unlform. in snelle vaart den Tsjecho-Slowaakschen grenspost naby Clnwald. in Noord-Bohemen gepasseerd, zy werden op eenlgen afstand van de grens door de douane beambten aangehouden. De wagen werd In be slag genomen en de inzittenden zyn naar Te- plits-Sanov overgebracht. Onmiddeliyk is een onderzoek Ingesteld. Dit incident Is reeds het derde in den tyd van drie weken. Op 6 Februari overschreden M Dultsche soldaten de grens naby Nachod. in Ooet-Bohemen en op 9 Februari werden nab(j Broemov op Tsjecho-Slowaaksch grondgebied 4 man van de Reichswehr gearresteerd. Onder Wesel (Dultschland) Is Dinsdag een. auto geslipt en tegen een boom gereden. In den wagen waren om. gezeten de heer v. d. Vank uit Doetinchem. die met zOn schoonzuster, mevrouw Elssens uit Venlo op weg was naar Aalten (G.), waar de ouders van mevrouw E. wonen. Mevr. E. liep een lichte hersen schudding en een beenbreuk op, terwyi de heer v. d. V. ernstige verwondingen aan het hoofd bekwam. Beiden zyn naar het ziekenhuis te Wesel vervoerd. De overige Inzittenden kwa-> men met den schrik vry. BOEDAPEST, 25 Febr. (Reuter). Het blad „Pestl Hlrlap,” aldus meldt het agentschap Stefani, doet sensationeele onthullingen om trent Tsjecho-Slowaaksche gn Sowjet-Russl- sche militaire voorbereidingen. Uit Tsjecho- Slowakye komende reizigers hebben op Tsjecho- Blowaaksch grondgebied verscheidene Sowjet- Russlsche detachementen gezien. Twee dezer detachementen Russische soldaten die niet ge naderd mogen warden, liggen by de militaire vliegvelden Trancsen en Postyn. Te Szob en Komaron, naby de Hongaarsche grens, zyn twee nieuwe militaire vliegvelden aangelegd, die op de meest moderne wyze zyn uitgerust. De Tsje chische zware industrie werkt nacht en dag en heeft de productie tot oorlogssterkte opgevoerd. Dat de gemeente Bloemendaal er geen gras over heeft laten groeien, is ons gebleken uit een onderhoud, dat wy mochten hebben met deh voortvarenden burgemeester dezer gemeen te, Jhr.mr. C. J. -A. den Tex. „Men mag het aandeel der gemeente Bloe mendaal by de Jamboree niet overschatten, noch wat de lasten, noch wat de voordeelen betreft”, verklaarde Jhr. Den Tex, „doch van den aanvang af rijn wy onmiddeliyk bereid ge weest, alle mogelyke medewerking te verleenen. Het voordeel bestaat o.a. uit de propaganda voor den naam Bloemendaal en voor het na tuurschoon van de omgeving, die tan de Jam boree zal uitgaan, maar waarvan men voor de naaste toekomst héusch geen reusachtigen'" stroom van vreemdelingen en toeristen behoeft te vervrachten. Een tweede voordeel is, dat de organisatoren zich verplicht hebben by het voorbereidende werk arbeidskrachten uit de gemeente Bloe mendaal te betrekken, waardoor dus een aantal werkloozen tewerk gesteld zal kunnen worden. Ook uit Haarlem zullen werkloozen tewerk ge steld worden, en wel In een verhouding van 3:1, omdat Bloemendaal 20.000 gulden In het garantiefonds heeft gestort en Haarlem 10.000 gulden. Bovendien heeft de gemeente Bloemen daal 5000 gulden 8 fonds perdu gestort voor den bouw van houter. barakken voor het voortrek kerskamp." - Dinsdagavond is op 66-jarigen leeftijd overle den Prof. Dr. L. Bouman, hoogleeraar in de psychiatrie en neurologie aan de Ryks Unlver- sltelt te Utrecht. In 1869 te Nieuw-Beierland (Z.H.) bezocht hy het Gymnasium te Doetinchem, deed er van uit de vierde klasse het staats examen voor «ie unlverslteit en slaagde. Hy werd in 1887 student In de geneeskunde te Am sterdam en promoveerde in 1895 op een proef schrift, dat tot titel had: „De onderbinding van de vena femoralls." Na eenlge Jaren geneesheer aan het gesticht Bloemendaal te Loosdulnen te zyn geweest, vestigdp hy zich te Amsterdam, waar hy de Valerius-klinlek stichtte en in 1897 tot hoog- leeraar aan de Vrije Unlverslteit werd be noemd. Hy aanvaardde dit ambt met een rede voering: De wetenschappeiyke behandeling der Psychiatrie.” zyn hoofdwerk is geweest, het tezamen met Prof. P. Brouwer, uitgegeven „Nederlandsch Handboek over de Ziekten van het zenuwstel- In 1925 volgde hy Prof. C. Winkler op als hoogleeraar in de Psychiatrie en Neurologie aan de Unlverslteit te Utrecht. Op 7 December 1935 aanvaardde hy dien leerstoel met een rede: „De nieuwe opvattingen omtrent de functies in het zenuwstelsel". Met Prof. Bouman Is heengegaan een man van groote wetenschappeiyke beteekenis, wiens dood een ernstig verlies voor de Utrechtsche Unlverslteit beteekent. De teraardebestelling is bepaald op as. Za terdag op de 2de algemeene begraafplaats Utrecht. Het voornaamste punt, waarvoor de organi satoren de medewerking der gemeente Bloemen daal noodig hadden, was de sluiting voor het openbaar verkeer van den Vogelenzangsche- weg, den hoofdverkeersweg der gemeente naar het Zuiden en naar Den Haag. Deze weg loopt langs de Oostzyde van het kampterrein, en juist langs dezen weg liggen de terreinen, groote hooggelegen weilanden, die zich het beste lee- nen voor het opvoeren van groote spelen, waar ook het meeste publiek naar zal komen kyken. Bovendien vormt deze weg een prachtige hoofd ader voor bet Interne kampverkeer zelf, waar oa. de Intendance over goede transportmoge- lykheden moet beschikken. Derhalve vroegen de organisatoren de volle dige beschikking over dit gedeelte van den Vo- gelenzangscheweg en over gedeelten van den Vogelenzangschen Duinweg en van de Becks- laan, met sluiting van deze wegen voor het openbaar verkeer gedurende drie weken In de maanden JuliAugustus 1937. Voor de gemeen te Bloemendaal beteekende het toestaan van dit verzoek geen geringe moeiiykheid, die ech ter niet onoverkomeiyk was. Zoo noodig kan het verkeer Immers geleld worden langs twee parallelwegen, nJ. den weg langs de Leldsche- vaart en den weg van Haarlem over Heem stede en Hlllegom. IM ge be ee ki

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 18