Minister Colijn over Indië el De Ned. Ambulance in Dessié I MOORD IN GEVANGENIS LANGS STEILE WEGEN HOC GEEN REDEN TOT JUICHEN HET ECHTELIJK DRAMA TE ZEIST WOENSDAG 26 FEBRUARI 1936 TWEEDE KAMER Adjunct-commies-redacteur De MVova”-persen vrij Acht mille verduisterd Chauffeur vervoerde inbrekers Twee wielrijders gedood Niet geforceerd 1EN Valsche postwissels GESCHIL BIJGELEGD )EN Primitieve toestanden AARDAPPELENTEELT den OVERVAL OP KOOPMAN Slechte wegen By den Negus 5 f - Meisje onder vallenden gevel gedood Dronken chauffeur rijdt meisje aan Het moederland moet helpen Dr. Winckel vertelt in zyn rappor ten van den zworen tocht Boekhouder te Tilburg aangehouden Schorsing van voorzitter van „P. E. C.** opgeheven De financieele toestand behoeft echter niet somberder bezien te worden dan een jaar geleden OM KOOP EN VAN SPELERS EN VEREENICINGEN Ambtenaar by onderzoek in sabotage-geval dood- De diefstal aan de Rijksmunt Vrouw vrygesproken van da haar ton laste gelegde poging tot doodslag Ernstig ongeval tusschen Arnhem en Apeldoorn Posteryen in Den Haag voor onge veer 1000 op gelicht f 1000 BOETE GEÊISCHT^J» Medeplichtig aan de gerucht makende inbraak onder Barneveld Slachtoffer kort na het ongeval overleden Officier van Justitie eischt twee jaar gevangenisstraf Vermoedelüke daders gearresteerd Redacteuren op 12 Maart voor het Amsterdamsche Hof I f I f gestoken DEN HAAG, 35 Februari *36 tot en i An ns Klink* si; len: rritoa, De «enige weg, die open staat, om tot sanee- ring te komen, is volgens dr. Colün de weg. die tot nog toe werd gevolgd. Of er nog ver dere bezuinigingsmogeiykheden zijn, kan hij niet zeggen. Duitschlands grootste luchtschiploods in de nabijheid van Frankfurt nadert haar voltooiing. In deze lood» zal de nieuwe Zeppelin de „LZ 129” worden geborgen In den Hofburg te Weenen is een bal georganiseerd ten bate van de „Otto van Oostenrijk-stichttng”. Van links naar rechts: Aartshertog Joseph Ferdinand, aartshertogin Ileana en staatssecretaris Pemter Woensdag 33 Januari werd den Negus schrif- teiyk om audiëntie gevraagd en den volgenden dag kwam er antwoord, dat de audiëntie toe gestaan sou worden. De leiding van de ambu lance ging op den vrachteut- naar 1 voormalige Italiaanse!)* consulaat, waar de Negus op dal Den volgenden dag Dinsdag 31 Januari werd het restant van den weg afgelegd, een afstand van 79 km., welke den dag van 8 tot 4 uur vorderde. Het was een enorm stelle weg en bovendien was den nacht tevoren r jen gevallen, zoodat wij eenige male* In de modder bleven steken. Op advies van dr. Lambié vervoegde de am bulance zich bij de paters van de Fransche Katholieke Missie. De Nederlanders verzochten vergunning voorlooplg hun tenten op het ter rein van de paters op te slaan. Dit verzoek werd niet alleen ingewilligd, doch tevens bleek men gebouwen ter beschikking te kunnen en willen stellen. oogenbllk verbleef. Na een werden zij toegelaten, lis A n- iw jddata n ge- ti dm volgt rband Spelen wor- sr sa istrii- enoot icteur donkl soon semti kend, ver- den schil lende nder- door p bet sdrid. lldert U ds enge- rhaiw e ge- tegen or de jenos ?rdeD scnii- geMJ- mden daar- vaar- raard rk 1 en* loopen. Hulp mocht helaas niet meer baten en kort na de aanrijding stierf het slachtoffer aan de gevolgen van de bekomen blessures. De po litie slaagde er weldra in den vrachtauto aan te houden Hierin zaten drie personen, die allen zwaar beschonken waren. De bestuurder was de 45-jarlge Q. de K. uit Uden, in dienst bij de boterfabrlek aldaar. De beide andere inzit- itenden waren eveneens uit Uden afkomstig. Het waren V. en M. Allen werden gearresteerd en In het politiebureau ingesloten. De vrachtauto toonde duidelijke sporen van de aanrijding en werd in beslag genomen De chauffeur de K. is Dinsdag gevankelijk naar Roermond overgebracht, waar hij. na door den officier van Justitie te zjjn gehoord. In het Huls van Bewaring is ingesloten Ook de bekende schllder-dokter Wlegersma is bjjna het slachtoffer geworden van de woes telingen. Toen hij zich per auto naar de plaats des onhells begaf, om hulp te bieden, kwam hij den bewusten vrachtauto tegen. Deae reed met een angstwekkende snelheid. Door vlug zijn wagen op den berm van den weg te brengen, ontsnapte de dokter ternauwernood aan een botsing. In het voorbijrijden zag dr. Wlegersma dat van den vrachtauto slechts één koplamp brandde. Heden zal dr. Hulst uit Lelden sectie op het door de justitie in beslag genomen lijk van mej. Meulendyk. dat naar het ziekenhuis te Deurne is overgebracht, verrichten. Voor de rechtbank te Almelo heeft terecht gestaan een margarlnemenger uit Enschede, die beschuldigd werd van overtreding van de Crl- sis-Zuivelwet. Verdachte had verschillende kee- ren margarine afgeleverd met een te laag per centage natuurboter, terwijl tevens de pakjes, waarop stond, dat zij 500 gram wogen, in de meeste gevallen niet meer dan 470 gram mar garine bevatten. Volgens den menger waren zijn zoons en het personeel schuldig aan de knoeierijen, maar het O. M. nam dit niet aan en vroeg voor verschillende overtredingen In totaal ƒ1000 boete. Maandagavond werd door voorbijgangers op den Ryksstraatweg ter hoogte van het dorp Liessel, gemeente Deurne, een zwaar gewond meisje aangetroffen, dat door een auto was aangereden. De chauffeur had zich niet om het slachtoffer bekommerd -en was met onver minderde snelheid doorgereden. Onmlddeliyk waarschuwde men dr. B. Wlegersma, alsmede den majoor der rijksveldwacht, terwijl tevens een geestelijke werd ontboden, die het meisje van de H.H. Sacramenten der stervenden vóór zag. Het slachtoffer bleek de 31-Jarige mej. Meulendljk uit Deurne te zjjn. Zij had, behalve andere kwetsuren, ook een schedelbreuk opge- Eenige Weken geleden maakten wtf melding van een strafzaak tegen een taxi-chauffeur uit Amsterdam, die er van beschuldigd werd een drietal Inbrekers met zijn auto naar Bar neveld te hebben vervoerd, met het doel hen in de gelegenheid te stellen daar In te breken In een melkfabriek. r Dinsdagmorgen werd deze man veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Dig vonnis was conform den etsch van den officier van Justitie. Na een te Delft gehouden bespreking tusschen het D. H. C.-bestuur, de eerste elftal-spelers en scheidsrechter Boekman, is komen vast te staan, dat de gewraakte uitlating van laatst genoemde. tijdens den JX Zondag gespeelden wedstrijd V. U. C.—-D. H. C.. in geen geval be doeld was als een uitlating ten opzichte van de Vereenlglng D. H. C. ot haar supporters. Be doelde woorden zijn dan ook volledig terugge nomen. Op deze wijze is het geschil naar genoegen van beide partijen opgelost. De procureur, mr. W. de Gavere, heeft bij re quest het Hof te Amsterdam de opheffing van dit beslag verzocht; de procureur-generaal ver zette zich niet tegen de opheffing van het be slag en het Hof gelastte dienovereenkomstig de opheffing. De strafzaak tegen de redacteuren van „Volk en Vaderland", die wegens belecdiging terecht hebben gestaan, zal op 13 Maart as. voor het Amsterdamsche Gerechtshof dienen. Maar hoe dit ook zij, de financieele toe stand behoeft geenszins somberder te worden bezien dan een jaar geleden. Wie dat wél doen en hier had de minister speciaal ir. Feber op het oog vergeten, dat zich hier en daar sporen van eenig economisch herstel afleek enen en dat bij de bevredigend gebleven hoeveelheden van den Indischen uitvoer iedere intredende prijsverbetering onmiddelljjk haar gunstige uitwerking hebben zal óók op het Indisch budget. met veel te korte bochten, welke niet In een keer genomen „onden worden. Vlak voor de Neder- landsche ambulance was een vrachtauto van het Ethiopische Roode KruL in zulk een bocht in het ravijn gestort. De chauffeur was op slag dood en de auto vernield. De lading versperde den weg. Dien dag werd bU de rivier Robl ge kampeerd. punten van den topgevel wegneemt, deze moet vallen. Verdachte B. had zich behoorlijk op de hoogte moeten stellen, of het werk op de voor geschreven wijze werd uitgevoerd. Beide ver dachten zijn roekeloos te werk gegaan. 'Mits dien eischte de officier tegen elk hunner een maand hechtenis. Mr. O. H. Telden, optredende voor Van L., concludeerde tot vrijspraak. j~ De rechtbank zal 10 Maart vonnis wijzen. De eerstvolgende dagen werden gebruikt om het kampement in orde te maken. Het eerste djel van de muildlerkaravaan kwam den vol genden dag reeds teger half twee opdagen. Op Dinsdag 30 Januari werd begonnen met het in ord maken van het hospitaal, apotheek, operatie-kamer en laboratorium. Met behulp van de meegebrachte bedden kon de ziekenzaal ge meubileerd worden. Ter plaatse is ongeveer niets te verkrijgen en als de ambulance niet beschikte over de hulp der paters, zou alles nog veel primitiever gaan. Woensdag werd aan de paters verzocht, aan de bevolking in den omtrek bekend te maken, dat de ambulance bereid was tot het helpen van zieken en gewonden. In zijn rapport over Donderdag 30 Januari deelt dr. Winckel mede, ter kenschetsing van de in Dessié bestaande toestanden, dat een telegram den vorigen dag or13 uur ontvangen was. Het werd echter op Donderdag tegen vier uur namiddag eerst be zorgd. Vrijdag 31 Januari hebben de eerste patiën ten uit de bevolking zich gemeld. Van den secretaris van den Neges werd bericht ontvan gen, dat de beide -rachtauto's met de 30 pas sagiers helaas nog niet in Addis Abeba zijn aangekomen. Zij zijn door den regen in de modder blijven steken Ooggetuigen hebben zelfs het nummer niet kunnen noteeren. Alleen staat vast, dat het een zes-persoons Chevrolet is geweest. De lijken der slachtoffers zijn naar het alge meen ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De politie doet ijverige nasporingen naar den roekeloozen dader. Dinsdagavond omstreeks kwart over zeven heeft zich op den Arnhemachen weg tusschen Arnhem en Apeldoorn een ernstig ongeluk voor gedaan. Op dezen weg reden een dame en een heer, die op tot nog toe onverklaarbare wijze In botsing zijn gekomen met een auto, welke onmlddeliyk na het ongeluk doorreed. De aan geredenen waren vrijwel op slag dood. De belde slachtoffers, de 33-jarige mejuffrouw J. Blumink uit Velp en de 19-jarige Jongeman K. de Bruin uit Arnhem reden op het rijwielpad in de richting Beekbergen. Even voorbij het klein-semlnarie Apeldoorn kwam hun een auto tegemoetrijden. De autobestuurder wilde ultwfj- ken voor een met paard bespannen voertuig, dat voor hem uitreed. Bij deze manoeuvre geraakte hij met groote vaart op het voor hem linksche weggedeelte. De belde slachtoffers werden ernstig verminkt en waren op slag dood. De wielrydster kwam In een sloot langs den weg terecht. De jongeman bleef op den weg liggen. Hoewel de auto ook ernstig beschadigd was. bad de txwtuurder ervan de brutaliteit met volle vaart en gedoofde lichten weg te rijden. Ooggetuigen hebben zelfs het nummer Op Vrijdag 24 Januari vertrokken de belde vrachtauto’s naar Addis Abeba om dr. Bel monte met het laatste deel der uitrusting te halen. Op verzoek der regeering namen de auto's 30 half genezen verwonde soldaten mede, die reeds eenlgen tijd verpleegd waren In Dessié en ter verdere behandeling naar Addis Abeba vervoerd moesten worden. Op deae wijze bewees de Nederlandache am bulance den eersten dienst aan de verwonden en aan het leger. De verduisteringen zijn voornamelijk ge pleegd door gelden, die hij Inde, niet af te dragen. De feiten hebben zich» over een reeks van Jaren ultgestrekt. en kwamen eerst by een contróle die dezer dagen werd gehouden, aan het licht. En ook de kosten van de versterking*van de vloot in de Indische wateren zal Ne derland wel op zich moeten nemen, ais het tot Instelling van een Indisch Defensle- fonds komt. Geforceerde maatregelen ter verlichting van den schuldenlast acht dr. Colijn voor het oogenbllk uitgesloten. In financieel opzicht deed Nederland al veel voor Indië, want de garantie van de conversieleeningen en het ovememen van de kosten van het Indisch es kader beteekenen een jaarlijks weerkeerende vermindering van uitgaven ad 42 millloen gul den. Maandag 20 Januari legde de ambulance ook 100 km. af en deed daar weer van 's morgens g tot 's middags 5 over. Enkele bruggetjes vra ten niet te vertrouwen en moesten versterkt worden, vóór het transport er over durfde hekken. Vermoedelijk, zoo merkte dr. Winckel In zijn rapport op. is de goede afloop te dan ken aan de dubbele achterwielen, welke het gewicht meer verdeelen. De Fordwagens waren niet te zwaar geladen, maar konden toch niet alle hellingen halen. Wij. zoo schrijft dr. Win ckel, de bedienden en het escoret moesten dan uitstappen en duwen. Zoo zijn wij er vonder ongelukken gekomen. behandeling van het door den heer Van Poll opnieuw aan de orde gestelde vraagstuk van de nauwere economische samenwerking tusschen de verschillende gebledsdeelen. Met nadruk stelde dr. Colijn voorop, dat hy het een ge noegen vindt, met den katholieken afgevaar digde van gedachten te wisselen, omdat deze, hoewel hij critlek oefent, in de plaats van het gecritiseerde ook eigen constructieve ideeSn aanbeveelt. Tóch heeft de minister ook thans de methode-Van Poll, al zijn daartegen geen princlpleele bezwaren In te brengen, practisch niet uitvoerbaar genoemd, omdat de verschil lende gebledsdeelen elkander in economisch op zicht niet aanvullen. Morgen gaat dr. Colijn met dit deel van zijn betoog verder. Tegen een commissie, om dit vraagstuk te bezien, heeft hij eenig bezwaar. Maar wél la hij bereid, aan de ambtenaren, die op zijn Departement dit soort aangelegenheden geregeld onderzoeken, eenige Kamerleden toe te voegen. Voor de rechtbank te Utrecht moest Dinsdag terecht staan de 32-jarige bankwerker L. H„ wegens diefstal van 1848 gouden tientjes. Zoo- als men weet heeft de, verdachte, die in 1932 werkzaam was gesteld op een der afdeellngen van Rijksmunt te Utrecht, ia Juni van dat Jaar kans gezien deae muntstukken daar te ontvreemden. Verdachte legde een volledige bekentenis af. De Officier van Justitie eischte twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorlooplg? hechtenis. In aansluiting op een vorig bericht Insake de teeltregeltng van fabrieksaardappelen oogst 1938 deelt de Nsd. Aardappelmeelcentrale mede, dat voor hen die zoowel fabrieksaardappelen als d» hierna te noemen vroege aardappelen verbou wen. voor zoover zij voldoen aan de onder IH gestelde voorwaarden, de volgende regeling la vastgesteld: I. Onder vroege aardappelen worden In deae regeling verstaan: a. eerstelingen. Ideaal; Bintje, Frilmöhler, Alberta. n. De voor den verbouw van fabrieksaard appelen in 1938 toegewezen oppervlakte mag worden overschreden met een halve h.a. van de hierboven genoemde vroege aardappelen, aoo dikwijls als men 1 ha. van deae soorten verbouwt. Hl. Om voor de bovenvermelde regeling in aanmerking te komen moet de verbouwer: a. voor, den verbouw van deae soorten in 1938 gebruik maken van pootgoed; b. In 1935 reeds pootgoed aan den Neder- ÏÏé-" slecht maar ook gevaarlijk was. Het transport moest tot 3400 m. klimmen, daarna tot 1000 m. dalen, langs steile hellingen rijden De gemeente-poUtie te Boekel. in samenwer king met de Kon. Marechaussee te Veghel, is tot arrestatie overgegaan van den arbeider Van L. uit Boekel. Voorts heeft de gemeente politie te Gemert aangehouden zekeren Van C. aldaar De politie meent met zekerheid te kun nen vaststellen, dat zij thana de daders van den brutalen overval in handen heeft, welke Is ge schied op den koopman Meulenpas, die van 990— werd beroofd. De beide arrestanten legden evenwel een on verschillige houding aan den dag en ontken nen het hun ten laste gelegde. Er zijn echter zooveel bezwarende aanwijzingen tegen hen verzameld, dat ontkennen wel niet zal baten. zu zijn in het politie-bureau ta Boekel Inge sloten. Wegens poging tot doodslag op haar echtge noot heeft veertien dagen geleden een 37- jarlge vrouw uit Zeist voor de Utrechtsche Rechtbank terecht moeten staan. De behandeling van deze zaak en het ge tuigenmateriaal. dat deze opleverde, deed den officier van Justitie destijds vrijspraak vragen. De Rechtbank heeft thans uitspraak gedaan en de vrouw conform den eisch vrijgesproken, met bevel tot onmiddellijke Invrijheidstelling. Dat uit te maken, is op de eerste plaats de taak van den gouvemeur-generaal. Aan verzwaring van belastingen kan vrijwel niet meer worden gedacht Eerder Is hier en daar verlaging van druk noodzakeiyk, gelijk dan ook al geschiedde met de slachtbelastlng. de pandhuisrechten en de ontheffing van de betaling van landrente. In verband met de postwisaelvervalaching. waarvan de posterijen tn de groote steden van ons land het slachtoffer zijn geworden, ver nemen. wij, dat wat Den Haap betreft de belde Amsterdammers, die resp. te Parijs en Brussel zijn gearresteerd, de postagentschappen afge- loopen zijn op 3 Februari JX en kuis zagen zes en vijftig postwissels geïnd te krijgen, tot een gezamenlijk bedrag van omstreeks f 1000 keuring hebben aangeboden; e. zich voor den verbouw van de coder Ia bedoelde soorten beperken tot 85 pCt. van den verbouw in 1933 (Tuinbouw-teeltregellng) d. het gewas ter keuring bij den Alpemeenen Nederlandschen Keuringsdienst aangeven; e. voor 1 Mei 1938 een aanvrage richten tok de Nederlandache Aardappelmeelcentrale te Veendam: f. sr rekening mede houden dat op het be drijf in totaal nooit meer van de onder I bedoelde aardappelen mogen worden verbouwd dan In 1935 hak geval te •ewees*. 4 September van het vorig Jaar gebeurde op de Gaslaan te 'sGravenhage een droevig on geluk by het sloopen van een pand, op den hoek van de Gaslaan en de De Gheynstraat, waarvan het driejarig meisje Van der 8. het slachtoffer is geworden, pit kind, dat dien dag voor het eerst naar school was gegaan, kwam voorbij het perceel Gaslaan 83, dat men Juist bezig was te sloopen zonder dat er te voren een schutting omheen was geplaatst, toen op dat oogenbllk de topgevel naar beneden viel en het meisje er onder bedolven werd. Een vrouw en nog twee Jeugdige kinderen konden nog juist het gevaar ontkomen. Voor de Haagsche rechtbank hadden zich Dinsdag te verantwoorden de onder-aannemer van het werk K. B. en de los-werkman K. van L., wlen bij dagvaarding ten laste was gelegd, dat zij door het niet-naleven van de bepalin gen der Bouw- en Woningverordening, schuld aan den dood van het meisje hebben. Het O. M. betoogde, dat men hier wel met een zeer droevig ongeluk te doen had en dat zj. de beide verdachten voor de gevolgen aan sprakelijk moeten worden gesteld, daar zij de In het belang van de veiligheid gemaakte voor schriften niet In acht hebben genomen. Men had In geen geval tot sloopen mogen overgaan zonder vooraf een schutting te plaatsen. Ver dachte Van L. heeft dit toch maar gedaan terwijl hij wist, dat, indien men alle steun- Ten nadeele van de firma W„ een steen houwerij te Tilburg, heeft de by haar In dienst zynde boekhouder G. 8„ naar de Telegraaf meldt, gedurende een aantal jaren verduiste ringen gepleegd, waarvan het bedrag opgeloo- pen is tot f 8000. Hy Is te Roosendaal, op ver zoek van de Tilburgsche politie aangehouden en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Naar wy vernemen beeft de straf commissie van den K. N. V. B aan den voorzitter van ,.PBC”. dén heer N. Geertsma. doen weten, dat de hem ingaande 30 Jan. JX opgelegde schorsing van Uen jaar wegens het omkoopen van spelers en vereenlgingen. Is opgeheven. Omtrent de overige straffen zyn de rapporten nog niet gereed en is dus nog geen beslissing genomen. Het besluit ran de strafconunissle Is geen ge volg van het Ingestelde beroep, doefi een revisie van het schorsingsbesluit, dat op grond van de adviezen van de commissie van onderzoek, werd uitgesproken. De wensch, dat Nederland een deel van den Indischen schuldenlast zou overnemen, had, al dus Dr. Coiyn. by het algemeen begrootlngs- debat ter sprake moeten worden gebracht. Want de Minister van Financiën, niet die van Ko loniën, Is de eerstaangewezene, om daarover zyn oordeel te zeggen. En Dr. Coiyn beperkte zich in dit verband thans tot de uitspraak, dat hy misschien in de toekomst, als Nederland daartoe in staat zou geraken, medewerking tot dergeiyke hulpmaatregelen zou kunnen verlee- nen, hoewel hyzelf altijd gewaarschuwd beeft tegen het steeds maar opdryven van de schuld, ***ronder men nu in Indië gebukt gaat. Wat den economlschen toestand betreft, heeft de Minister zyn verbazing uitgesproken over de sombere klanken, welke de Kamer hier over hooren deed Hijzelf Is altyd voor te pes simistisch uitgemaakt. Maar al geeft hy toe. dat de toestand der Inlandsche bevolking, voor- »i op Java zorgvol is, hy ziet toch ook licht punten. Want In de voor Java zoo belangrijke zuiker is er ten gevolge van de geleideiyke ver mindering van de wereldvoorraden een tendens tot Prijsstyglng niet alleen, maar ook kon het mvaal. dat vroeger 3 millloen ton opbracht, doch de laatste Jaren tot 4 5 500.000 ton was ingekrompen, weer tot by na IX millloen ton •orden ultgebreld. een maatregel, die onmid- deliyk zyn weerslag hebben zal op de inland- •che bevolking. De algemeene voedingstoestand dier bevolking tengevolge van de lange crisis Inderdaad •iechter geworden. De overheid heeft dat niet jh de hand. Maar wél kan zy Ingrijpen, waar oepaaldeiyk voedselschaarschte heerscht. En dat zy in deze taak te kort zou schieten in **n mate, dat over de gevolgen daarvan de ambtenaren zelfs niet zouden durven te rap- Porteeren. die beschuldiging wees de Minister met verontwaardiging van de hand. Er Is trou- tot dit doel thans een blanco-erediet toe- tëstaan. zake van de arbeidsinspectie heeft dr. DoiUn verbetering toegezegd, zy zal voortaan *n Permanente controlebevoegdheid krijgen •hans Inspecteert ze alleen, als bepaalde mis manden gebleken zijn en zy zal tot dat doel *mden ultgebreld. Zfln betoog over den economlschen toestand hëzlultend met een résumé, dat de directeur **n Economische Zaken gaf In het Soeraba- Jameh Handelsblad, heeft dr. Colijn nog eens hmhaald, dat er nog geen reden tot Juichen maar evenmin tot de onvoorzichtige oon- üu**e. als zou die toestand slechter zyn dan ••daden Jaar. zy hielden het bedrag der postwissels bene den f30. omdat zy er blykbaar mede op de hoogte waren, dut men zich In zoo’n geval niet behoeft te legitlmeeren. De te Brussel aangehouden Amsterdammer is ook voor de Haagsche politie geen onbekende. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat een der Amsterdammers verzocht werd zich op een postagentschap te legitlmeeren, waarop hy een pus vertoonde, die natuuriyk valsch moet ge weest zyn. De postwisael bleek geadresseerd aan een gefingeerd adres In de Pauwenlaan. Na deze „legitimatie" werd de aanbieder van den postwissel boos, nun den wissel terug en selde tot de postambtenares, dat hy wel naar het hoofdpostkantoor sou gaan. Men deelt ons mede, dat ook in Utrecht de posteryen het slachtoffer van deze sluwe vervatechers zyn geworden. Dezer dagen heeft het hoofdbestuur van Het Nederlandache Roode Kruis wederom een aantal rapporten van de leiding van de Nederlandache ambulance In Abesslnlë ont vangen. Deze rapporten betreffen de perio de van Vrydag 17 Januari tot en met Vrij dag 31 Januari. Op eerstgenoemden datum bleek het. aldus het rappoiniet mogelyk den tocht naar Dessié per vrachauto te aanvaarden. Er moest toen no„ te veel geregeld worden. By het opladen bleek, dat de belde vrachtauto's lang niet alles zouden kunnen bevatten; er moest dus een keus gemaakt worden, welk deel der uitrusting met het eerste en welk deel met het tweede transport zou worden verzonden. Om verschil lende redenen leek het de leiding beter. Indien het tweede transport, dat ook vele waardevolle zaken bevatte, eveneens onder Europeesch ge lelde ging. Zooais men weet, waren de persen, waarop Volk en Vaderland werd gedrukt en die eenl gen rijd geleden door de justitie te Utrecht In beslag zyn genomen, door de rechtbank te Utrecht vrijgegeven. Daar echter In de strafzaak tegen de redac teuren, die met deze Inbeslagneming samen hangt, hooger beroep is aangeteekend. moest ook de opheffing van het beslag opnieuw wor den behandeld. 0en volgenden dag werr de tocht aanvaard. De weg was slecht, zoodat in acht uur rijden 135 KM. werden afgelegd. Te Debra Brahan werd vyf uur halt gehouden en het kamp op- geslagen. Zondag 19 Januari vertrok de ambulance om 8 uur en reed door tot 5 uur. Toen had men slechts 90 KM. afgelegd, daar de weg niet slecht maar ook gevaariyk was. Na een drietal redevoeringen, die over de In dische begroeting nog uit de Kamer gehouden zyn de antl-revolutionnalre oud-mlnister van Dyk maalde zyn partyvoorzitter Dr. Coiyn heel wst gras voor de voeten weg en de plattelander Vervoorn en de communisten hielden betoogen, die, zacht gezegd, overbodig waren heeft dan elndeiyk de minister van Koloniën zyn meening uiteengezet over het Indisch beleid. De financieele en economische toestand stond In zyn weder knap opgebouwd en met spre kende gebaren opgelulsterd betoog natuuriyk op den voorgrond. Over de Indische financiën, aldus Dr. COLIJN, kan men zich nog steeds niet bevre digd voelen, omdat de begroeting ook dit Jaar nog niet sluit. Dat het met de financiën zoo slecht gesteld is. vindt zyn oorzaak In het verleden. Men heeft In de penode, waarin de Indische uit voer opeens met geweldige sprongen omhoog liep, het overheidsbudget gebaseerd op den ab- normalen grondslag, die In die topjaren van den export aanwezig was, maar die onmogeiyk biy- vend kon zyn. En toen de uitvoerwaarde, die van 500 millloen in 1911/13 gestegen was tot 2200 millloen in 1921 >1923. tengevolge van de crisis weer snel terugliep, moest men wel vast raken. De uitgaven in 1911/1913 bedroegen 170 millloen en. nu de uitvoerwaarde weer tot het peil van dat jaar gezakt is. zit men niettegen staande de geweldige bezuinigingen nog met, een uitgavencyfer van 329 millloen. Want ondanks de enorme inkomsten In de haussejaren heeft men nog op groote schaal geleend, zoodat de schuldenlast zeer zwaar drukt. paar uur wachten tolk fungeerde dr. Lorenzo een Abesslnlsch arts, die in Frankryk zyn graad haalde. Na de gebruikeiyke plichtplegingen werd van gedachte gewisseld over de bestemmingen onzer ambulance. Daarby verstrekten wy den Negus eenige inlichtingen omtrent de sterkte en uitrusting der Nederlandache ambulance. De Negus deelde mede, dat hy de bestemming van onze ambulance nog eenlgen tyd In beraad wenschte te houden en zyn beslissing spoedig kenbaar zou maken. De Kamer besloot In comité-generaal tot uitbreiding van het personeel der griffie met een adjunct-commles-redacteur. De als zooda nig te benoemen functionaris zal de hoedanig heid van meester In de rechten moeten bezit ten. Verdere bijzonderheden zullen In de Staats courant worden bekend gemaakt. BATAVIA. 35 Febr. (Aneta). In de Strafgevangenis Tjtpinang, nabij Meester Oornelis, beeft een Boegineesche gevangene, die z spins doodslag tot 13 Jaar gevangenis straf was veroordeeld, met een scherpen beitel een aanslag gepleegd op den leider van het houtbewerklngsbedrijf, den heer A. K. Hlrzch. een Dultacber. De heer Hirsch werd in het hart getrof fen en overleed kort daarna. De begrafenis zal hedenmiddag plaats hebben. Sabotage Naar aanleiding van dezen aanslag verneemt Aneta van het hoofd van het Gevangeniswezen dat in de timmerwerkplaats een vrij ernstige sabotage bleek te hebben plaats gehad met de freesch-machlne. welke sabotage vermoede- lyk op 23 Februari JX was geschied. Maandag morgen werd de machine naar de smederij overgebracht, waarvan de werkbaas aan den heer Hirsch. die algemeen bedrijfsleider was. aanvryzlngen verzocht voor het herstel van de machine. De heer Hirsch begaf zich vervol gens naar de timmerwerkplaats, waar hy vroeg ..waar Is de man die dit gedaan heeft?" Het geen daarop volgde Is nog niet geheel dulde- Ujk en geeft aanleiding tot het stellen van de vragenheeft de moordenaar het eerst ge stoken en Hirsch toen getracht hem van zich af te schudden?, of heeft Hirsch hem dadeiyk by den kraag gepakt en heeft de man toen gestoken? Het drama speelde zich op zeer snelle wyze af. Voor dat iemand kon ingrijpen, was Hirsch doodelyk getroffen. De moordenaar, die na den aanslag volkomen kalm was, Is geïsoleerd in afwachting van een verder onderzoek. Behalve door de politie zal de kwestie obk door het Gevangeniswezen werden onderzocht en wel door het onderhoofd, den heer Korteman en den Inspecteur Ten Raa. De moordenaar be vond zich van Juni 1939 af In de gevangenis. De veralagene was een zeer verdiensteiyk ambtenaar, die zich eenige malen beeft onder scheiden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5