ONS BLAD Militaire putsch Japan Het Fransch-Russisch verdrag in I r 3 Japansche militairen maken amok I 3 door de opstandelingen vermoord Oorlog op til? i De minister-president Okada, de ministers Takahashi en Goto en admiraal Saito De staatsgreep werd uitgevoerd door een 3.000-tal militairen Het nieuws van heden 'joh. lauwers PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER DEBATTEN IN DE KAMER I VOORTGEZET DÉ STAAT VAN BELEG AFGEK0ND1GD DEJJAROMETER Beurzen gesloten China ongerust i 3 Ernstige gevolgen worden gevreesd Gewelddadige reactie op de verkiezingen Mist en sneeuwstormen in Zweden WOENSDAG 26 FEBRUARI 1936 De eerste zitting van het kabinet Azana. waarin tot vrijlating van 30.000 politieke gevangenen werd besloten DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Staat van beleg afgekondlgd Spanning in Nederl. Indië Oorlog met Sovjet-Rusland dreigt? De Duitache campagne tegen het pact i' Een van het Japansche ministerie van buitenlandsche va Ir en ontvangen telegram bevestigt officieel dat admiraal Qkada, de minister-president, alsmede Takahashi, de minister van financiën, door de militaire rebellen zqn vermoord. Ook admiraal graaf Saito heeft het leven verloren. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ^VAVkXVLUUtllII/IL Uit Tokio ontvangen berichten bevestigen, dat ook de mi nister van binnenlandsche zaken Goto is vermoord. Strenge censuur bemoeilijkt de berichtgeving; alle telefoon verbindingen verbroken SJANGHAI, 26 Febr. (Reuter). Naar nomen, heeft daar een militaire putsch plaats gehad. Een scherpe censuur is ingesteld op het telegraaf-verkeer, terwijl de telefonische verbindingen geheel zijn verbroken. Verscheidene vooraanstaande politieke leiders zouden zijn vermoord, o.a. minister van financiën Takahashi, ook minister president Okada en minister van binnenlandsche zaken Goto. Naar vernomen wordt,' werd de staatsgreep uitgevoerd door een 3000-tal militairen, geleid door jongere officieren. De soldaten bezetten de woningen en bureaux van den minis ter-president en van den minister van binnenlandsche zaken, ter wijl ook het hoofdbureau van de politie werd bezet. De keizerlijke garde heeft opdracht ontvangen de opstande lingen tot onderwerping te brengen. ADVERTENTIEPRIJZEN; Par lossen regel 20a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55a p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Flandin verdedigt het pact nog maals uitvoerig en geeft een overzicht van de onder- handelingen die eraan voorafgingen uit Tokio wordt ver- Het W eer iiiiuiiiitiiiHiuiiHuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii v wvuu iinw77:.7?7^g o' NOORD-HOLLA NDSCH DAGBLAD 3.1 etei l Flandin Minister-president Okada tegen bevel van Hitler ia vrijheid I Admiraal graaf Saito o I NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 123 In de Tweede Kamer heeft dr. Coltfn dea toe. ■tend van Indië besproken. Op dea Arnhemsehen weg tnascben Arnhem ets Apeldoorn sljn een heer en een dame deer oen ante aangereden en op slag gedeed. - Na de rede van Flandin werd besloten de de batten over het Fransch-Ruasiach pact Don derdag voort te setten. De staat van beleg Is afgekondlgd. Men ver wacht, dat binnenkort de toestand aal worden geregeld. Lopes Olivan vervangt de Madariaga in de Com missie van Achttien als vertegenwoordiger vaa Spanje. Stand op Woensdag 18 aar V-aa.: 7CM Vorige staad: 78M ^3 Tokio verklaarde om half elf Oost-Aziati- scben tüd Woensdagochtend, dat hU niet wist, wanneer de dienst weer zou worden hervat. BATAVIA, 28 Febr. (Aneta). De be richten over de militaire staatsgreep in Japan worden in Indië met de grootste spanning gevolgd in verband met de moge lijke gevolgen voor Oost-Asiê. In verband met de streneg censuur is Aneta voor de berichtgeving aan de Indische pers hoofd- zakeljjk aangewezen op nieuwsbronnen uit China, os. uit Shanghai en Hongkong. Te Nanking wordt vernomen, dat men in Japan algemeen van oordeel is, dat thans een oorlog met Sovjet- Rusland niet meer vermeden kan worden. Het is mogelgk, dat deze oorlog in het komend voorjaaur uit breekt. In Chineesche kringen is men van meenlng, dat de opstand een gevolg is van de oppositie van de Japansche staatslieden tegen de mili taire eischen en de weigering van vier jaar ge leden om *n oorlog tegen Sovjet-Rusland te ont ketenen, toen de Sovjet-troepen in het Verre Oosten niet in staat waren voldoende tegen stand te bieden. Het Japansche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken deelt officieel mede, dat hedenochtend 5.20 eeni- manschappen van de eerste divi- •ie, die zonder opdracht handelden, minister-president Okada, minister VMn financiën Takahashi, en admi- r>al graaf Saito, vermoordden. Generaal Watanabe, de inspectcur- De berichten over den militairen opstand in Japan hebben in China onrust gewekt. Men wijst erop, dat de vermoorde minister van fi nanciën, Takahashi, een energiek tegenstan der van de hooge begroeting voor oorlog was en derhalve gehaat by de radicale elementen in het leger. L' - - -■ De effeotenbennen van Tokio en Osaks sjjn gesloten. De Japansche gezant te Washington ver klaarde geen berichten te hebben ontvan gen over de ongeregeldheden In Japan. De telefoonverbinding tusschen San Francisco en Tokio is verbroken. De trans- paclflc-dlenst deelt mede, dat het telefoon kantoor van Tokio geen verbindingen meer tot «tand brengt. Een Japansch beambte te BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar «f2.- Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger MILITAIRE PUTSCH IN JAPAN; DB MINIS TER-PRESIDENT OKADA. DB MINISTERS TAKAHASHI EN GOTO EN ADMIRAAL GRAAF SAITO DOOR DE OPSTANDELIN GEN VERMOORD. Mgr. Bannasch gesteld. Flandin verdedigt In de Kanoer het Franseh- Russtoeh pact. Opusarsch vaa bet Roede leger in Sjanst. Dulteehe militairen op Tsjechisch grondgebied gearresteerd. Het Japansche consulaat te Sjanghai de Japansche bladen, welke in China verschijnen, verboden iets te berichten over te gebeurtenissen in Japan. Na de putsch hebben ernstige ongeregeld heden plaats gehad. In verband hiermede wordt erop gewezen, dat •eden gerulmen tijd de politieke toestanden 1» Japan worden gekenmerkt door een sterke li berale en antl-fasclsttsche stroomlng, Welke ■kb keert tegen het reactionnalr conservatis- n>e van het leger. Vooral bü de verkiezingen is dit sterk tot uiting gekomen. Ben neer zware mist en sneeuwstormen be lemmeren bet Zweedsche scheepvaartverkeer In het Zuiden des lands rilden de treinen met groote vertraging. Verscheidene plaatsen sljn geïsoleerd en in duisternis gehuld wegens het defect geraken van do electrische leidingen. SJANGHAI, 38 Febr. (Reuter). Naar hier wordt vernomen, is het derde regiment infan terie aan het muiten geslagen op het oogen- blik, dat het op weg was naar den trein om naar Mansjoekwo te vertrekken. Geleid door enkele officieren snelden de sol daten, die Juist hun scherpe patronen in ont vangst hadden genomen, naar de strategische punten van de stad en maakten zich meester van de ministeries van oorlog, het bureau van den minister van binnenlandsche zaken en het hoofdbureau van politie. Ook drongen zij de woning binnen van minis terpresident Okada, dien zij vermoordden. 1 klaren, dat het In strijd was met het Locar- no-pact. 1 l Flandin wees op 'da continuïteit in de Fransche politiek. Het pact ia gesloten, ge heel overeenkomstig de politiek, die sedert generaal van de militaire opleiding, werd ernstig gewond. Verder wordt medegedeeld, dat ook graaf Makino en generaal Su zuki, groot-kamerheer, werden aan gevallen, zij wisten evenwel te ont snappen. Prins Sajonji, generaal Kawashima, de minister van Oorlog en Yuasa, de minister van het keizerlijk huis zjjn ongedeerd. De moordenaars werden geleid door kapitein Monaka. Vervolgens bestreed Flandin verschillen de beswaren, die tegen het pact waren in gébracht. Aan degenen, die vroegen, waar om Frankrijk zich zou Laten betrekken in een conflict, waarbij het niet rechtstreeks was betrokken, antwoordde de minister, dat de oorlog van 1914 was ontstaan uit een incident, waaraan Frankrijk part noch deel had. Indien destijds bet egoïstische stand punt van een isolement de overhand had gehad, zouden noch Engeland noch de Ver- eenigde Staten, noch Italië sich aan de zijde van Frankrijk hebben geschaard. Nader wordt door Reuter geseind: Volgens berichten uit Sjanghai is de putsch uitgevoerd door 3000 man van het derde regiment infanterie van de eerste divisie, welke te Tokio in garnizoen ligt. Woensdagochtend hg het aanbreken van den dag bezetten zy de reeds bovengenoemde gebouwen, na de wachten onschadelijk té hebben ge maakt. Afdedingen van de keizer lijke garde hebben opdracht ontvan- vangen de muiters uit de door hen bezette gebouwen te verdrijven. De eerste divisie had opdracht ont vangen naar Mandsjoerjje te ver trekken en de manschappen waren voorzien van scherpe patronen, in plaats van met de losse patronen, welke door het ministerie van bin nenlandsche zaken wordt verstrekt. Flandin vroeg 'het pact te beoordeelen, zoo» als het is. en niet aooala het door de verkie zingspropaganda is misvormd. Na te hebben verklaard, dat de actie der Komintern wel licht niet de eenlge buitentandsch-politte- ke activiteit in Frankrijk is, deed Flandin een beroep op sljn collega's om de blnnenlandach- polltieke kwesUes toch vooral niet te vermen gen met die van buitenlandsch-politleken aard. Als eerste spreker betoogde de radlcaal-socia- listische afgevaardigde Paul Bastid, dat het Franach-Russische pact niet een op zichzelf staand geval betreft, doch dat het een in- tegreerend deel vormt van een systeem. Het is, aldus spreker, de richting in de Fransche diplomatie, die hier op het spel staat. Bastid wees er voorts op, dat het pact niet in strijd is met het Volkenbondspact, het Locarno- pact, of de andere verplichtingen van Frank rijk. Ook de minister van Buitenlandsche Zaken. Flandin, die daarna het woord voerde, verde digde het pact. HU gaf een overzicht van dc onderhandellngen, die aan de totstandkoming van het pact voorafgingen, en wees erop, hoe dese door alle tanden gunstig werden ont vangen, behalve door Duitschtand, terwijl Polen een definitieve bepaling van zijn stand punt vermeed. TerwUl van den aanvang at het principe heeft voorgezeten, dat het pact In het kader van den V^kenbond moest worden gesloten, en het voor alle andere tanden open moest blijven, is Duitachland direct begon nen, tegen het pact een juridische en poU tieke campagne te voeren, o. a. door te ver- taire voorbereidingen ia Tsjeeho-slewaktje. Naar een algemeene staking b(j de -Air Franse”? Ontevredenheid onder de Fransche verkeers vliegers. Abeaainie meldt een nieuwe overwinning Hf Adoea: de val vaa Amba Aladzji wordt alge meen verwacht. Men vreest verder in Nanking, dat deze putsch een voorteeken is van scherpere militaire maatregelen in Shlna en Sovjet-Rusland. Rusland leiden moet. De regeering-Okada, en in deze regeering vooral de oude en be kwame minister van financiën Takahashi, was van meenlng, dat de verovering van Mandsjoerije en de door het Kwantóeng- leger in Noord-China beïnvloede politiek Japan op zulke zware finantleele offers is komen te staan en zulke groote risico’s met zich meebracht, vooral nu de vloot- conferentie te Londen geen rekening wenscht te houden met de Japansche ma rine-eischen en Japan zich daaruit terug trok, dat een gewelddadig conflict met Sovjet-Rusland onder de huidige omstan digheden levensgevaarlijk voor het Japan sche Keizerrijk zou kunnen worden. Daar om wilde zij eerst met China tot een vreedzame samenwerking komen en af wachten, wat Amerika en Engeland zou den ondernemen, alvorens den Russischen concurrent, wieps verhouding tot Oroot- Brittannië den laatsten tijd aanzienlijk verbeterd is, krachtdadig aan te tasten. Deze opvatting is haar thans noodlottig geworden. De ongeduldig geworden mlli- -tairen hebben haar voornaamste kopstuk ken op Japansch radicale wijze afgeslacht. Het Is nu de vraag of de vermoorde minis ters vervangen zullen worden door geest verwanten, die evenals de nieuwe meer derheid in het parlement de meest tacti sche en gematigde richting voorstaan, dan wel door leerlingen en aanhangers van den vroegeren minister van oorlog Arakl, die met geweld de Japansche opperheerschap pij In het Verre Oosten wil vestigen, kostte wat het kost. Indien dit laatste zou gebeu ren, staat de wereld aan den vooravond van zeer zorgwekkende gebeurtenissen. Het Italiaansch-Ethloplsch conflict is nog steeds niet tot een bevredigende oplossing gekomen. Frankrijk staat op het punt het Fransch-Russisch verdrag te ratificeeren, waarop een bedenkelljke reactie van Duitachland wordt verwacht, Amerika sluit zich op in een „neutraliteit” genoem de afzijdigheid. Indien Europa niet spoedig tot bezinning komt en haar onderlinge ge-' schillen en spanningen uit den weg weet te ruimen en Amerika niet de oogen open gaan voor de gevaren van een angstvallig isolement, zal de voor geen geweld terug schrikkende radicale richting in Japan angstvallig veel wind in de zeilen krijgen, te meer, daar de kans bestaat, dat de on tevredenen In Europa van een mogelUken oorlog in het Verre Oosten zouden kunnen gaan proflteeren om hun eigen doelstellln- I gen te bereiken. ooals men weet, brachten de verkle ur. zingen in Japan een overwinning voor de meer gematigde, eenigszlns libe raal gezinde Minseito-partlj en een neder laag voor deSeoioekai-partlj.die vanaf 1900 een doorslaggevende parlementarfe positie heeft ingenomen en volkomen accoord ging met de uiterst kostbare imperialistische expansiepolitiek zooals die door de jonge militaire elementen werd voorgestaan. De regeering-Okada kreeg daardoor een ster keren parlementairen ruggesteun, zoodat haar politieke leven weer voor gerulmen tijd verzekerd scheen en algemeen verwacht werd, dat het groote algemeene nationale ideaal: het vestigen van een onaantastbare Japansche hegemonie op het Aziatische continent en in den Pacific, weer langs den diplomatieken weg van den geringsten weer stand zou worden nagestreefd. De overeen stemming met Sovjet-Rusland bereikt ten aanzien van het vormen van een uit Rus sen, Japanners en onderdanen van Mand- sjoekwo bestaande commissie voor het on derzoeken en beslechten der den laatsten tijd aanhoudend voorkomende en steeds ernstiger wordende grensincidenten werd als een zichtl>aar teeken van de waarschijn lijk slechts voorloopige Japansche toena- derlngsgezindheid beschouwd. Ook de be reidwilligheid der Japansche regeering om in te gaan op een non-agressie-pact met Sovjet-Rusland, zij het ook voor korten duur, een plan, dat steeds door Japan als volkomen nutteloos van de hand werd ge wezen, toen het door Moskou werd geop perd, bewees, dat de gematigde elementen in de Japansche regeering zich sterk ge noeg voelden om tegen den zin van de mi litaire partij in de tactiek te volgen, welk* zij momenteel het meest gewenscht achtte De militaire heethoofden echter hebben deze In hun oogen bijna landsverraderlijk slappe ixilitiek niet langer lijdzaam wil len aanzien en hebben hun toevlucht ge nomen tot een gewelddadlgen Putch. Drie duizend muitende soldaten hebben onder leiding van jonge officieren zoowel den mi- nlter-president Okada, als den minister van financiën Takahashi en den minister van binnenlandsche zaken Ooto vermoord. De staat van beleg is afgekondlgd en de re- geeringsgetrouwe troepen stellen alles in het werk om de muiters, die verschillende bpenbare gebouwen in Tokio hebben bezet, den baas te worden. TT 7 de gevolgen van deze dramati- yy sche gebeurtenissen sullen zijn, is op het oogenblik nog moeielljk te voorzien, maar zoowel in Sovjet-Rus land als in China als in de andere landen welke belangen hebben in het Verre Oos ten en den Pacific, wordt gevreesd, dat de „rückslchtslose” Japansche militairen, die steeds iff conflict met de regeering te To kio zijn geweest, hun wil zullen doorzetten tot In de uiterste consequentie, welke on vermijdelijk tot een oorlog met Sovjet- FARIJS, 25 Febr. (Reuter). Vandaag beeft de Kamer de behandeling van het wetsontwerp tot ratificatie van het Franxh-Russische pact voortge- I ^9ao steeds u gevolgd, zet. VERWACHTING: zwakke tel matigen. S tater wellicht toenemende Weateltjke tot 3 Znid-Weateiuken wind, betrekken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen, later toenemende bans op necraiag, zachter. Hoogste barometerstand: 769J te Ha- paranda. Laagste bar manoer. 3 Zon OP 8J7. onder 5.30. Licht op 6.88. Maan op vjn. 73J, onder njn. 11.28. Eerste kwartier 29 Februari 9.48 vjb. 5)llllllllllinillllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllHlllllir Minister Takahashi

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 9