Partijraad R.K. Staatspartij bijeen Fraaie kans voor Alliance Werkfonds 1937 r. MARKTEN B.S.M. BIJ THE UNITY OP BEZOEK T TEEKEN VAN HET i BEGINSELPROGRAM ZATERDAG 29 FEBRUARI 1936 lm 'k en Tweevoudig gevaar L TWEEDE KLASSE l.V.C.Br rf Wordt D.S.S. thans kampioen voor Electriciteitsvoorziening TWEEDE KLASSE K.N.V.B. Weet-Frieia ontvangt W.F.C. Mijnwezen Laatste lastige klip voor T.Y.B.B. 2 Poeitie van de andere leider» loopt geen gevaar Het aantal plannen neemt nog regelmatig toe Successen van E.D.O. en Vriendenschaar? Si Gevaarlijke aituatie n. 20, 20, 36. »- 50, 20, 36. .15, Plaataelijke ontmoeting tuuchen D. S. S. en Geel Wit op het R. K. Sportpark „Gemengde ataatavorm i» de beate. On» volk verdraagt niet den abaoluten leider” D.H. V.B. Staatkundige toeetand Belangrijke rede van mr. Aalberse D. H. V. B.-programma Zondag Vragen beantwoord Critiek van onbevoegden ‘K^door 3 11—51 voor geen maatregelen in voorbereiding. Zaterdag tot V Ule het avontuur ge- •rt Febr ia slechts twee eenlge nopens dit 3 der hoofdelijke stemming aangenomen. Reo 2—GVO 3 verkeerde mentaliteit meedoen. I ng. no, IL ge- waar- i niet te vormen, voor een extra- Het wetsontwerp tot verlaging der veste lasten U> niet mislukt, al duurt het inderdaad lang voor het gorcod is.. 15 11 12 IX 10 12 12 12 9 9 11 7 S 5 5 3 3 2 2 1 3 0 3 2 4 1 1 2 1 3 2 4 3 3 3 8 8 5 6 12 1 54—23 30—22 41—27 13 13 13 13 11 10 12 11 12 X 1 4 2 2 1 1 X 1 11 1 3 3 4 3 5 8 8 Spr. herinnerde aan een voorstel van Fries land in 1923, waarna in 1924 onder den toen- maligen voorzitter, baron van Wijnbergen, een voorstel werd gedaan om een program op te «tellen. Dit is toen niet tot stand gekomen. Spr. bracht dank aan de commissie die het huidige ontwerp-program heeft opgesteld. Sedert November 1925 heeft het parlementaire stelsel dus niet meer normaal gefunctlonneerd. In vroeger jaren is ook wel eens een zaken kabinet opgetreden, doch dit was dan altijd een voorbijgaande toestand. Uit dit ontstaan van het kabinet is te begrijpen, dat sommige partijen meenden, dat het een normaal parlementair kabinet was. Doch de katholieke Kamerfractie heeft deze meening nooit gedeeld. En hieruit is ook het conflict van Juli 1935 te verklaren. De minister-president meende, dat hij aan het hoofd stond van een normaal par lementair kabinet. Anders Immers zou hij de vertrouwensvraag niet ^gesteld hebbent Het ministerie vroeg immers ontslag, «Sa dat het geen meerderheid had In de Kamer en aeht dagen tater is hetzelfde kabinet De R.K. fractie wilde dit echter niet, want volgens Notens moet hiervoor aan drie voor waarden zijn voldaan. Deze behoeven weliswaar geen wet van Meden en Perzen te zijn, doch Notens' meening is voor ons van zeer groote waarde. T. Y. B. B. X Llsse 2 H. B. C. X 10 9 8 7 8 4 X 1 0 XX 19 16 16 14 9 7 4 1 48—99 38—33 51—37 36—24 27—24 35—31 35—47 20—43 23—54 Na opening door mr. Oosellng sprak de vice- voorzitter der afdeeling Den Bosch een wel komstwoord. Mr. Oosellng wees er daarna op, dat deze vergadering in het teeken zal staan van de tot stand komtag van het Algemeen Beginsel program. Alliance St. Martinus B. 8. M. Ges. Vier The Unity Vogelenzang Z. P. C. R. O. D. A. India Concordia sk in e. van bepaalde personen niet is gekomen. Wei heeft *r. onderhandeld mot de andere partijen. Ten aanzien van den nood van het volk aagt spr.. dat de fractie alles doet om dezen nood te lenigen en de fractie is er seer zeker van op de hoogte. Wei moet men erkennen, dat men in het lenigen van den nood niet altijd slaagt maai dit kan men van één fractie niet verwachten. In Juli 1935 is er iets bijgekomen, dat heele- maal in strijd is met de parlementaire opvat tingen. da- n 2 r. lur. A. 19 1 1 8 1) 3 winstpunten in mindering. Dit te een gevaarlijke situatie. De oorzaak hiervan is deze, dat ta het parlement wei een meerderheid bestaat, die het met het economisch beleid der regie ring niet eens is, doch uit deze meerderheid kan geen homogeen kabinet voort kamen. De soiiaal-democraten meenden, dat do katholieken en de ad.-fractie een kabinet konden vormen. 35 14. Afdeeling Noord 10 klasse A EB V 1—KGB 1 U8V 1—Or-Wit 1 Wo 1Purmsrend 1 Reserve ie klasse A WZ 3—De Meer 3 Volendam 3Ado 2 3e klasse AAFC 1—Reo 1 KVK 1—Wlt-R. 1 De Valken 1 Stormvogels 1 B Con Zelo 1Zeev 1 H8V 1—G.-Zwart 1 Berdoa 1—BVW 1 Spr. bracht onder de aandacht het voorbe reidende werk voor de aa. verkiezingen, waar bij hij speciaal 'er op wees, dat de fractie mannen zal moeten hebben, die én door er varing én door studie een groote kennis heb ben van ons Indlë. Voorts wees hij op de groote waarde der medezeggenschap in dit de mocratisch staatsbestel, welke waarde grooter is dan die van de medezeggenschap volgens moderne opvattingen. Verwacht mag worden, dat in den loop van 1935 het aantal tewerkgestelden belangrijk zal toenemen, aangezien geleidelijk het stadium bereikt zal zijn, dat de langdurige voorberei ding van vele plannen eëlndlgd wordt en de werken in de uitvoering zullen komen. ~>r 100 'ortelsn P*r erg verwonderen, wanneer deze kans morgen in l** rntoMst fp—n TT R V ta nvnk vervtohtf want nok run- 23 16 16 15 34—34 13 20—15 36—23 1) 25—31 7 33—30 6 20—26 D. O. S. 2 D. E. M. 3 D. O. 8. S. 3 Vitesse 3 Santpoort 3 In West Is behoeft de situatie aan den kop van de ranglijst morgen geen wijziging te on dergaan, want de drie cluba, die hier nog bij den strijd om de leiding betrokken zijn, hebben niet te moeilijke thuiswedstrijden. Fortltudo zal thuis den strijd aanbinden tegen de V.V.U.- reserves. die In IJseistein reeds met 31 het onderspit moesten delven en het ook in Culem- borg wel nietsullen kunnen bolwerken. Het zelfde geldt voor Semper Avantl, .dat in Utrecht met dezelfde cijfers ten onder ging tegen L.V.V, de dub. die de Utrechtenaren morgen in Laren moeten bekampen. Zwaluwen Vooruit zal ten slotte in Utrecht zijn krachten meten met MB.V., dat niet onderschat mag worden, want in Montfoort moest de club uit de Domstad een punt achterlaten. Voorts wordt nog in deze af deeling de indertijd gestaakte ontmoeting tus- schen Saestum en Olympia uitgespeeld In West Ib blijft het oppassen voor RJC.A.V, dat het in den plaatoelljken wedstrijd tegen Zwaluwen niet gemakkelijk zal krijgen, hoewel de zwartwitten indertijd met 5—3 wonnen. Vo lendam 2 ontmoet ConatanUus, waarvan in de hoofdstad met 62 werd gewonnen, maar in de gegeven omstandigheden achten wij toch een nieuw succes van de wijdbroeken nog lang niet zeker. V.I.C. krijgt ten slotte bezoek van de Wllskracht-reserves, die de collegeclub in de Watergraafsmeer met 41 versloegen. Morgen hebben de oud-eerste klassen echter een goed? kans om revanche te nemen. Men kan evenwel een feilen strijd verwachten, want de voorloc- pige besetting van de laatste plaats vormt den Inzet van deze ontmoeting. In West Ha kan opnieuw de beslissing vallen en als D.SB. het in de plaataelijke ontmoeting tegen Oeel-Wit maar tot een gelijk spel brengt, is de LV.CB.-er kampioen. Teyllngen aal zich thuis wel de meerdere toonen van Btauw-Zwart. dat in Sassenheim op bezoek komt. Reserve 2e klasse AWW 3—Bew 2 Union 2—Sparta 3 terrein Sparta BU3V 2—Berdoa 2 GVO 3—AFC 2 WB 2—Or.-Wlt X Se klasse AW.-Fries. 1—WW 1 Bdo 1—VCA 1 De Zouaven 1 DVO 1 BMeerv. 1G-Zwart 3 R.-Wlt 1—Zap 2 Reserve Se kisses A StormV. 2—BVE 2 De Valken 3— Stormvogels 3 KGB 3Strandv. X B Or.-Wlt 3—Zeev. 3 Berdoa 3—VVO 2 C Purmerend 2SVA 3 Er is een andere grief, die helaas juist is. Namelijk, sinds tien jaren functionneert in ons land het parlementaire stelsel on voldoende, soodat men niet meer kan spre ken van regeeringsmeerderheid en opposi tie En hierop is toch de parlementaire ge dachte gebouwd. Voor de goede werking is noodlg een meerderbeldsvormlng In bet parlement, waaruit de ministers voortkomen. Er be staat dan een eenheid van wil en denken tusschen het kabinet en de meerderheM in het parlement. F Vrijdagmiddag is de zestiende jaarvergade ring van den Partijraad der R. K. Staats partij in het Casino te Den Bosch begonnen, w— n— rr O—, aIIm-. - Het programma in afdeeling Noord voor mor gen ia niet bijster groot en in de eerste klasse vragen slechts drie wedstrijden de aandacht. De belangrijkste Is ongetwijfeld die tusschen E.8.V en K O.B.. omdat de onderste plaats hier de ta rnt is. Het aantal gegadigden voor de fatale plaats is nog seer groot. Ultgesonderd Voor waarts en mogeltjk Oranje-Wtt en St. George, Het aan de Staten-Generaal toegezegde’ uit voerige uittreksel uit het rapport. dat oud- mlnister Verschuur als resultaat van zijn op verzoek der regeering naar de mijnindustrie in Limburg ingestelde onderzoek aan haar heeft uitgebracht, zal naar de minister vertrouwt spoedig ter griffie van de belde Kamers ter inzage van de leden kunnen worden gelegd. De inlichtingen door eenlge leden gevraagd om trent het resultaat van het ondersoek. Inzon derheid omtrent verzulmdiensten en massa ontslagen. zal men in dat uittreksel aantreffen. Overweging van het instellen van een centraal verkoopkantoor heeft mede geleid tot de op dracht aan den heer Verschuur, als middel, dat in beschouwing kan worden genomen tot ver lichting van de moeilijkheden, waarmede de mijnindustrie te kampen heeft, Eindelijk weer eens een Zondag waarop dan toch flink gevoetbald kon worden, want van het uitgebreide D.H.VB.-programma op den laatsten Zondag kon een groot deel wor den afgewerkt. De resultaten waren vrijwel overeenkomstig de verwachtingen, zooals de fraaie overwinning van Alliance op Gezellen Vier en de geweldige Sege van V VA. 3 op Zeevogels 3, terwijl ook T.YB.B. 2 zich niet van de wijs liet brengen en D.OJ9. 3 een 4I nederlaag toebracht. Zoo langzamerhand komt er dan toch eenlge ontspanning. oog hebben voor de moeilijk! btaet. Spr. vraagt ten slotte het begrijpen van de moeilijke positie van de R.K. Kamer leden en vertrouwen in de mannen, die de katholieken zelf gekozen hebben. Als zij, die meenen, dat de fractie het beter kan doen aan hun critiek een gebed paren, bandelen zij ook als echte goede katholieken. Want het is thans voor dé politici even moei lijk hun plicht te kennen als hun plicht te doen. Naast het beginselprogram moet een program van actie bestaan, waaraan in November aa. de aandacht zal wqrden be steed. Hierin zal worden opgenomen, welke veranderingen ta het staatsbestel noodlg zijn en welke overgangsmaatregelen geno men moeten worden. Politiek kan niet worden gevoerd met illu sies, doch alleen op den bodem van de realiteit. Wie anders handelt, bedriegt zich zelf en loopc gevaar het volk in een avontuur te storten. Men moet zijn zenuwen ta bedwang houden en van het bestaande het beste maken wat er van te maken is. Er zijn symptomen, die wijzen op kentering o. a. tegenover paragraaf 13, de ordentagsgedachte e. a. Men moet eerlijk bllj- nwet men ook •n van het ka- Een parlementair kabinet Spr. kreeg geen opdra< parlementair kabinet, zoodat’ het eenlge resul taat was, dat Colijn bleef. Op den duur ziet spr. een tweevoudig gevaar en wel voor de onafhankelijke positie van de Kroon en voor het behoud van een gezonden volksinvloed. Uit het feit, dat de fractie niet tegen het kabinet stemt» kan men niet zeggen, dat de fractie het kabinet geheel en al steunt. Want spr. wil herinneren aan wat Schaepman heeft geleerd, dat namelijk het uitlokken van crises geen beleid, doch noodwapen is. Men moet een kabinet alleen dan laten vallen als men zeker is, dat het door een ander en beter vervangen wordt. Deze drie voorwaarden zijn: de Ka tholieke fractie moet hierover eenstem mig zjjn, er moet een derde partij be reid zijn om mee te doen en er moet zijn een uiterste noodzaak. Aan deze drie voorwaarden is in Juli niet voldaan. Volgens spr. ia de uiterste noodzaak din aanwezig, als wij de politiek, die in het belang van het land noodzakelijk is, alleen kunnen voeren door samen gaan met de S. D. A. F. en als andere belangen deur het samengaan niet wor den geschaad. In ieder concreet geval zal moeten worden uitgemaakt of uiterste noodzaak bestaat. In Juli 1935 bestond deze niet. Een meerderheid van slechts vijftig was te zwak voor de zware taak, die vervuld moest worden. Het staat verder niet vast, dat de fractie het met de 8. D. A. P. zou kunnen eens worden. Hetgeen daarna gebeurd is met Defensie en Onderwijs, is een waarschuwing voor de toe komst. Men kon zich dus niet aan wagen. In juli 1935 heeft de RK. fractie niet het conflict uitgelokt, doch het kabinet, want dit vroeg algemeen vertrouwen ta het economische beleid. Spr. is niet bereid de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de fouten van anderen. (Applaus). Ten aanzien van de warenkeuringsdiensten deelt spr. mede, dat de Kamerfractie er van overtuigd is, dat Brabant niet op deze wijze van twee diensten had mogen worden beroofd. Doch men kan hiervoor geen minister laten vallen. Een vraag nopens de rede van mr. Steenberghe te Amsterdam sal Zaterdag worden beant woord. Hierna werd de vergadering verdaagd. Spr. besloot met den wensch, dat ender ons steeds moge blijven en sterker worden de geest van rechtvaardigheid en liefde. Na behandeling der Ingekomen stukken geeft mr. Houben als voorzitter der commissie ter bestudeering van het iiachtvraagstuk niet o» L anderd Jninnen blijven. Diens opmerking was bedoel^ ten aanzien van het ethische gedeelte. De commissie is met prof. Kors tot volledige overeenstemming gekomen, zoodat zij haar taak heeft volbracht. De verschillende punten popens de begroe ting werden ongewijzigd goedgekeurd. te Nederland spreekt zich terecht bepaalden staatsvorm uit. Ms de pauze gaf mr. Aalberse. voorzitter de R. K. fractie ta de Tweede Kamer, een •wte beschouwing over den staatkundigen toe- •“W en het parlementaire werk. 8pr. herinnerde aan zijn rede to October H te Amsterdam gehouden, waarin het con- van Juli tusschen Kamer en kabinet be- iwndeld werd. ^t heeft echter geen sta, dat nogmaals te terhalen op deze vergadering. Deze Partijraadsvergadering zal als een der ^eiengryicste in onze politieke historie blijven **>rtleven wegens de behandeling van het be- •taeelprogramma. Wij willen geen absolute monarchie, maar nog minder een tradltielocaen dictator. Want ons volk is politiek meerderjarig en wil zelf deel hebben aan het bestuur. Het wil het recht van contröle en critiek be houden. De Kroon is onschendbaar, maar de ministers zijn verantwoordelijk. DU ta de kern van het stelsel. Het volgende ta ontleend aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Inzake de Waterstaatsbegroottag 1936. Naar aanleiding van de opmerking van en kele leden, dat hoewel in den laatsten tijd eeni- ge verbetering valt waar te nemen het Werk fonds toch niet aan de daaromtrent gekoester de verwachtingen heeft beantwoord, wijst de minister er op, dat de technische en admtai- stratie-voorbereldingen van plannen voor eenigs- ztas belangrijke werken steeds gerulmen tijd vorderen, waarbij in aanmerking dient te wor den genomen, dat by het Werkfonds Juist zoo danige werken ta behandeling worden genomen, welke zonder medewerking van dit fonds niet of eerst ta de toekomst zouden kunnen tot stand komen, ataoo plannen, welke meestentijds slechts ta een beginstadium van voorbereiding verkeeren en bovendien meermalen voordat voor verwezenlijking vatbaar zijn, grondig moe ten worden herzien. Intusschen neemt het aantal plannen, waar van de uitvoering ter hand kan worden ge nomen, regelmatig toe, zoodat tevens het aan tal arbeiders, dat te werk kan worden gesteld, stijgt. Hierbij dient niet uit het oog te worden verloren, dat een gedeelte van de werken ge durende den winter stil ligt en dat een aantal werken tot dusverre tot een totaal van rond J 2 mlllloen voltooid zijn. - Reserve 4e klaeee A De Meer 5—VDO 3 ZPC 3Dee 3 NVA 2—Gea. Vier 8 BDom 5—61 Mart. 4 RKAV 5-India RCM 3—PVCA 2 O Rods S—De Meer 4 Oonstantlus 4 Zwaluwen 4 ocst. Mart. 6—PBCK 4 8VO 3—WZ 6 DTvbb 6—HBC 5 IKV 3—Dek 2 Alllanoe 2Onze GeasUen 4 BVan Ntapen 8— Concordia 3 B. 2—Meerb. 3 8—Bt. Hoog. 8 1 3 2Teylingen X Het programma van de Westelijke tweede klassers ta morgen eveneens zeer klein. In de tweede klasse A van afdeeling I vragen twee wedstrijden de aandacht, waarbij echter twee van de drie leidende clubs ta het veld komen. E.D.O. speelt thuis tegen t Gooi, dat in Hil versum reeds met 4—3 verloor en de Haarlem- sche club, die nu zulke fraaie kansen heeft, sal ook morgen wel geen misstap doen. Vrien denschaar komt bij U.V.V. or bezoek en hoe wel de Utrechteche club ongetwijfeld flink j*r- tij sal geven, sal de Culemborgsche club, die thuis met 4—6 zegevierde, ook nu beide punten wel kunnen veroveren. In de tweede klasse B moet West-Frtala in Enkhulien den strijd aanbinden tegen W J.C. Veel krachtsverschil sal er vermoedelijk niet men v «enen alvorens »en in M Sedert 1925 hebben wij geen parlementair kabinet meer gehad, gevormd door personen, die niet gelden als vertegenwoordigers der pax- tyen. De partyen staan alle even vry tegenover het extra-parlementair kabinet. Wel heeft dit een meerderheid noodlg, die het althans duldt. In 1933 hebben wy een eenigsztas vreemde figuur gehad, omdat de formateur van 'bet extra-parlementair kabinet eerst opdracht had een parlementair kabinet te vormen. De katho lieken wenachten het parlementaire kabinet echter niet, daar zy met de liberalen niet een meerderheid wilden vormen en omdat zy een kabinet op deze breede besta zwakker achtten dan een kabinet op smallere basis. Hierop kreeg de heer Coiyn opdracht tot het vramen van een crtata-ksbtaet, wat hetzelfde beteekent als extra parlementair kabinet. Spr. wil. spreken over den staatsvorm, om- tet men allerwegen hoort van de crista van t Xknementalre stelsel en omdat de actie der B. voornamelijk tegen dit stelsel gaat. krv r r__ BJC 4- Pbreh. 3 SNA - - C Unto Trekv. 8 -OOV 2 Odl 3—Ad. Kolp. 3 Afdeeltag Zuid le klasse ABt. Ignatius 1 Westlandla 1 Veto 1Overschle 1 RCD 1—WC 1 B L. en Snel 1—NVQ 1 Alphcnsche B. 1 De kansen van Alliance zijn momenteel meer dan fraai en het sal al heel vreemd moeten loo- pen, willen de Haarlemmers morgen ook maar iets daarvan verspelen, zy moeten op bezoek by het zwakke India en met de wetenschap dat elke wedstrijd de kans kan doen keeren. zullen de Spaarnestad-bewcners hun tegenstanders niet onderschatten In dit geval ligt een nieuwe Haarlemsche sege voor de hand. Ondertusschen sullen de concurrenten een hevigen stryd voe ren om ta de running te biyven en de ontmoe ting The Unity—BB.M. ta dan ook wel de be langrijkste in deze interessante afdeeling. Bel de hebben nog behooriyke kansen, maar de ver liezende party komt dan toch een flink eind achterop. Het zal er dan ook spannen ta de hoofdstad met vermoedelyk The Unity als den sterkste. In Bennebroek wist The Unity reeds met 43 te zegevieren, zoodat een nieuwe Am- sterdamsche zege in het verschiet ligt. St. Martinus mag geen enkel puntje verspelen, als de club uit Buitenveldert haar kans wil be houden, en dat dtt morgen tegen Z. P. C ge schiedt, gelooven we niet. Maar oppassen biyft in ieder geval de boodschap. Ook Gezellen Vier wil nog een woordje meespreken en zal daarom met Concordia weinig medeiyden hebben, hoe wel de HUlegommers de punten broodhoodig heb ben. Gelukkig voor Concordia gaat ook N VA. een vry sekere nederlaag tegemoet ta Boven kerk tegen RODA.. waardoor de laatste zich dan tevens vrywel veilig stelt. De stelling van het programma te geheel overeenkomstig de leer van St. Thomas. Het doel van den staat te het algemeen welzijn. Dwz de beste staatsvorm te die. die het best geoehikt te oa het doel te be reiken. uiteenzetting over het rapport vraagstuk. Spr. deelde mede, dat heeft «bedaeld aanmerking te snaken op practtache richtlynen, zooöat déze onver- 4o klaooo A Strandv. 1—St. Jan 1 WFC 1—So. 1 Reserve 4e klaaa. A Sow 3Spana 3 St. George 2 St. Bavo 2 BCon Zelo 2—AFC 3 Boe 2—Zap 8 CVVZ 5—PBCK 2 PBCK S—Meorv. 2 -BDB 2—UBV 8 Afdeelln* Centrum le klaaoo A The Unity 1—BSM 1 Oea. Vier 1— Concordia 1 ZPC 1—8t. Mart. 1 Rod» 1—NVA 1 India 1—AUlanoo 1 Roeervo ie kisses AVlteooe 3—HBC 3 Does 3—Urne 3 Tybb 3—Onze Ooa. 3 Dom 2Bantp. 3 2e klaooe AOIV 1—PVCB 1 Or.-Zwart 1—Dee 1 ADBO 1—OIV 1 HBC 4— VVF 1 Ltase 5—Van Ntap. 2 BODV 1—Lelden 8 VCH 1— D8V 1 Zooals reeds werd opgemerkt, heeft T.Y.B.B. 3 in de reserve-afdeeltag een lastige klip om- zelld door D.OB. 3 te kloppen en nu ligt de weg naar het kampioenschap voor de T Y BB.-re serves geheel open. Men zie slechts den stand: 95 i .1 waarna en mugenjz en ov. vrwipv, - - verschillen de overige ploegen niet veel, zoodat <2e“Ilen 2 de punten dubbele waarde hebben. Als K.G.B. er echter in slagen sou morgen van EJB.V. te winnen, kan eerstgenoemde^ club zich vrijwel veilig voelen. Maar ondertusschen is het zoo ver nog niet. V.V.O. heeft de punten ook nog hard noodlg en door de nederlaag tegen UB.V. Is men leeiyk ta het gedrang gekomen. Een overwinning op Purmerend. dat by deze club op bezoek komt, zou V.V.O. eveneens een eind bul- >n Ken- ^*n Svvaar brengen, maar de Purmerenders wil len zich zeker herstellen na de zware nederlaag der vorige week tegen Oranje-Wit. Vóórspellen 2 ta daarom ook by dezen wedstrijd zeer moeilijk. De club uit Ltaunen heeft nog een kleine kans op het kampioenschap, maar het zou ons niet BRWD 1—Van Nlsp. 1 Foreh. 1—KRV 1 Rszerve 2e kisses A Zwel. 2Doss 3 St. Mart. 3—Vic 3 B BSM 2—Teyl 3 Leiden 2HBC 3 Llsee 3—Tybb 3 3e klssoe A 8VO 1—SVA 1 SVF 1—PVCA 1 PSCK l_8t Pancr. 1 Diemen 1IKV 1 Oda 1—SDK 1 B Meerb 1—Sna 1 Ad. Kolp. 1— Majella 1 Receive 3e klaeee A De Meer 3— Constsntlus 2 Wllskr. 4—India 3 PVCB 2 VVZ 4 B India 2Zwal. 3 VVA RKAV 3 C Dee 2- Does 4 The Unity 2 Wilskracht 6 DOnse Gen. 3Tybb 4 Santp. 4—DBS 2 Concordia 3 Geel-Wit 3 BSt. Hoog. 3—NVC 3 BWD 3—SJC 3 Er resten T.YBB. 3 nog drie thuiswedstrijden, waarvan er twee gewonnen moeten worden. De lastigste vindt morgen reeds plaats, n.l. tegen Onze Gezellen 2. Dat wordt nog even oppassen voor de Boys, maar toch zien wij de geel-zwarten vermoedelyk wel winnen. Ltase 3 zal Inmiddels met alles rekening houden en in Amsterdam D.OBB. 2 een nederlaag toebrengen, al zal dit niet sonder moeite gaan. HB.C. 2 moet ta Cas- trtoum Vitesse 2 bekampen, en waar de Castrl- cummers de puntjes zoo hard noodlg hebben, zullen de Heemstedenaren op een warme ont vangst kunnen rekenen. MogeUJk zit er één puntje voor Vitesse 2 in. En dan zou de positie van Santpoort 3 er weer niet beter op worden, want de Roodbroeken gaan ta de wyk een vrij zekere nederlaag tegen D.E.M. 3 tegemoet. In de Zuldeiyke afdeelingen te de stagnatie niet minder dan ta Noord en het Centrum. V. EL.O. gaat morgen zijn positie tn I A verbete ren tegen Overschle, terwijl ook P.F.C. zijn kans tegen R.CD. kan behouden. In I B is het noo dlg dat V.VL. den lastigen uitwedstryd tegen DHL. 2 wint, want D.OB. te na de sege op N.V.C. prachtig in de running gebleven. Voor de overige wedstrijden raadplege men het programma, <4 r wat weinig met een dergeiyken achterstand ta de competitie. Gelukkig moet Volendam 3 ook spelen. Indien althans het veld der wydbroe- ken bespeelbaar is. De wijdbroeken behouden tonder voorbehoud hun kampioenskansen door een zege op het zwakke AD.O. 2, dat ook een fltaken achterstand boekt. Van groot belang ta de ontmoeting V.V.Z. 2De Meer 2, omdat hier twee gegadigden voor de eerste plaats in het strydperk komen. De Zaansche reserves zullen zich niet laten verychalgsn.en hun kans behou den, waardoor dan tevens de Meer 3 uitgeecha- keld wordt. Wy vermeldden reeds de zege van Alliance op Gezellen Vier ta de eerste klasse van het Cen trum. De Haarlemsche club is den laatsten tyd wel ta buitengewoon goeden vorm. Voorts was de 43-zege van B.S.M. op Vogelenzang be- langryk, omdat daardoor laatstgenoemde defi nitief uit den strijd ta. Hat aantal liefhebbers begint dan toch elndeiyk te verminderen. Momenteel luidt de stand als volgt: Uitgeest tegen U.8.V. ta rook vervloog, want ook de Ultgeester club te nog niet buiten gevaar. Het is dus morgen voor de staartelubs wel een uiterst belangrijke dag. In de reserve-afdeeltag zyn Op het gebied van kanaalaanleg zyn ta ver schillende provinciën belangryke werken in uit voering, al dan niet met medewerking van het Werkfonds. De minister ta biykens zyn bereidverklaring In de Tweede Kamer om uortaan in gewone Rykswatdl.iaatebestekken de sociale bepalin gen. die voorkomen ta de collectieve arbeidsovereenkomst over te nemen hc’. Werkfonds zooveel doeniyk tegemoetge komen aan de door Je Tweede Kamer aange nomen motie-Drop cs. op 12 December 1934. Met verwystag naar het dienaangaande reeds opgemerkte, acht hy het onder de tegenwoor dige omstandigheden niet raadzaam, ook de 8t. Thomas onderscheidt drie hoofdvormen: de monarchie, de autocratie en de democratie. Elk van deze drie vormen kan ta een bepaald ula? en onder bePaalde omstandigheden de beste vormjzyn. Maar er is dus altya gevaar, dat de vorm omslaat ta zyn tegendeel en ont aardt. Deze ontaarde vormen zjfn steeds en overal verstard en wanneer dit gebeurt moet de goede vorm hersteld worden. Volgens St. Thomas zal ta den regel de ge mengde staatsvorm de beste zyn. Aan het hoofd staat de kontag, daarnaast ee?1_nt?d VBn wt)le m“nnen, gekozen door het volk. De ervaring heeft geleerd, dat deze ge mengde vorm altyd het beste ta. Hy verdraagt zich met een groote mate van vrijheid en biedt aan de besten de gelegenheid, aan het lands bestuur deel te nemen. 'Vooral voor Nederland is deze vorm juist, omdat wij een konings huis hebben, dat nauw met het volk vergroeid is. Daarbij onze vrijheidszin zoo groot dat het volk den absoluten leider niet verdraagt. Dit is de grob- te fout der N. S. B., die niet in overeenstemming is met de natio nale eigenschappen. Aan het hoofd van den staat moet blijven een koningschap bonden door de Grondwet, door de vrijheid gewaarborgd blijft loonen ta die bestekken voor te schrijven, zoo als eenlge leden zouden wenschen. Het ligt ta het voornemen van den minister zoo spoedig mogelyk de indiening van een nieuw wetsontwerp tegen lintbebouwing te bevorde ren, waartoe bereids een voorstel van een Staatscommissie voor de Waterstaatswetgevtag is Ingekomen. De vraag, of by de verbetering van den IJsel een bocht by Doesburg zal worden afgesneden, doelt vermoedelyk op kanalisatie van den IJsel, waaromtrent door den Ryicswaterstaat een onderzoek wordt ingesteld. In dit stadium van het onderzoek is deze vraag nog niet voor beantwoording vatbaar. Wat d’en aanleg van het afwateringskanaal door de Geldersche vallei betreft, welk werk voor reke .lng van de proclnclën Utrecht en Gelderland en het Ryk .vordt uitgevoerd, Is het den ondergeteekende bekend, dat zyn ambtge noot van Landbouw en Vteschery. In samenwer king met ds vereenlglng tot behoud van Na tuurmonumenten In Nederland en de Stich ting „het Geldersche Landschap”, pogingen ta het werk stelt, om de lage terreinen in de om streken van Veenen daal, die wegens br zonder natuurschoon belangwekkend zijn, zooveel mo gelyk in hun tegenwoordlgen staat te behouden. De aangelegenheid van samenwerking tus- sch i de verbinding van de onderscheidene elec- trtache centrales, soowel uit overweging van bezuiniging als van bedryfsvelllgheid. heeft de volle aandacht van den minister. Hy noodlgde reeds deskundigen uit hem omtrent dit vraag stuk voor te lichten. Na deze rede beantwoordde prof. Aalberse eenlge vragen. Op de vraag of hy ook personen uit het aftredende kabinet heeft gevraagd by zyn opdracht, antwoordt hy, dat het tot vragen De candidaten zullen daarom moeten be schikken over vier eigenschappen, kennis, karakter, gemeenschapszin en befpldheid om offers te brengen. Biykens het rapport der Tweede Kamercom missie Inzake Spoorhout, heeft deelneming ta deze vennoctsrhap geldeiyk voordeel opge leverd, zooals uit het onderzoek ta komen vast te staan. Tegen dit stelsel worden tal van bezwaren aangevoerd, maar dat Is altyd en overal zoo geweest en zelfs wel erger. De critiek wordt bU ons veelal uitgeoefend door tottjal onbevoeg den, die geen begrip hebben van politiek, zoo dat hun critiek kant noch wal raakt. Men praat van corruptie, maar spr. vraagt of ta Nederland ooit een geval van corruptie ta het parlement voorgekomen is. Tydens de Juli-crisls ta door een zeker blad gezegd, dat de Kamerleden door het vallen van Een eoopreet gevaj men nipt noemen, ha». «>k ta de politiek- maar de laster doet zyn werk. Men zegt, dat het peil der Kamek voortdu rend daalt. Dit is altyd reeds gezegd, zoodat wy thans onderhand wel onder nul' zouden moeten zyn. Uit zyn eigen ervaring oordeelt spr., dat het gemiddelde peil der Kamerleden ta de laatste vyf en twintig jaar gestegen is. Er wordt har der gewerkt en minder gepraat. Ook is het niet waar, dat het aantal groote figuren min der geworden ta. Wonderiyk is, dat men eerst goed en bloed heeft over gehad voor het be reiken van den volksinvloed en dat men er thans niet meer van gediend zou zyn. Op ons parlement is gerechtvaardigde cri tiek mogelyk, maar by een vergeiyklng met andere landen biykt, dat het parlement ta Nederland de andere ver vooruit te. I Stembiljet candidaatetelling I Vervolgens werd behandeld een voorstel van I het partijbestuur strekkende tot wyzigtag van I het kiesreglement voor de candidaatstelling. I Deze wyzlging heeft betrekking op het stem- I biljet, dat dan twee hjsten van namen zal be- I vatten, de eene met de voorlooplg aangewezen I candidaten, de andere met de namen van de I candidaten en de plaatsvervangers. Bovenaan I staan onderstreept de namen van het politiek I advies. Het aantal te kiezen personen zal op I het stembiljet worden aangegeven. Dit voor- I stel van het Partybestuur is een wyzigtag van I een soortgeiyk voorstel van Haarlem, dat op I de vergadering ingetrokken werd. I Het voorstel van het partybestuur werd zon- I Vervolgens kwam aan de orde een voorstel I van het Partybestuur, inhoudende, dat aan I besprekingen en beslissingen, ter vaststelling I van het advies niet mag worden deelgenomen door personen, die een aanwijzing als candi- j daat hebben aanvaard. Het orgaan, belast met I het uitbrengen van het advies, kan echter I voorzitter en secretaris toelaten, voor het ge- ALKMAAR. 28 Wbr N V. Alkm Kxportveillng Appelen 1.902.90 per 100 kg. Andijvie 0.903.80 per 100 stuks. Appelen 5.0011, Boerenkool 130 7.20 per 100 stuks. Bleten 5 30. Gele kool 4.60 -r-9 per 100 kg. Groene kool 33 50. Kropels 2.90. Knolselderle 380 10.40 per 100 at. Peren 550—10.50 per 100 pond. Prei 150—620. Peter selie 3.807 50. Rabarber 3.509 per 100 bos. Roode kool 4.60—1130 per 100 kg Selderie 3BO 5 5o per 100 boe Spinazie 156—1.46 per bakje. Schorseneeren 250. Spruiten 3.0012 per 100 pond. Ulen 1350. Wortelen 1.103.10 per 100 kg. Wortelen 1350 per 100 bos. Witlof I 450— 6.50, idem II 2 503.50 per 100 pond. ALKMAAR. 38 Febr. Graanmarkt. Aangevoeld 666 HL. als: 104 voertarwe 5.10—550, 3 rogge 6507.35. 93 gerst en chev. gerst 4.765.65. 306 haver 635655. 69 boon en: bruine boonen 7.00 13. cltroenboonen 12.00. duivenboonen 8.36 1050. witte boonen 10.00—13. 3 rood mosterd zaad 34 karwyzaad 21.0032. 16 blauwmaanzaad 14.00—16, 1 tulnboonen 7.0016. 137 erwten: groene kleine 800—9. groene groote 10 0015. (rauwe 20.00—36, vale 105036. per 100 kg lande! stug. ALKMAAR 29 Febr. Veemarkt. 16 paarden 100.00275. 2 melkkoeien 120 00140. 45 nuch tere slachtkalveren 4.0010. 61 magere schapen 16.0033 en overhoudera 13.00—20. 3 bokken en geiten 1.00—4. ALKMAAR. 20 Febr Boter- en Klerenmarkt. Boter, groothandel 7680 cent, kleinhandel 80 —86 cent. Kleren, groothandel 33.40, eendele- ren 2 50 Handel goed. BROEK OP LANOEND1JK. 39 Febr 350 Xg. aardappelen: Robijnen 1.60150. 13000 kg. Breekpeen 2.30—3.60. 52000 kg. Roode kool 5 50— 10.30. 38000 kg. Gele kool 470.11.20. 51000 kg. Deensche Witte kool 2.105 00 31000 kg. Uien: Gele Uien 2.10—3.70. grove 3.60—330. Gele Drie lingen 0.90—1.30. Gele Drielingen 3.603.70. 875 kg Bleten 3.80_4.80. 4700 stuks ruige Gele kool 1304 50 BEVERWIJK. 38 Febr. Vereen. Veilingen- nemerland en Vrye Veiling Spinazie 65—76 ct.. Boerenkool 0.86—1 30. Andyvle 55 86 cent per kg. Rabarber 615 cent. Rimpetelen 3.63 cent. Peterselie 23 cent. Selderij 33 cent. Prei 4 11 cent per boe. Aardappelen 3.602 85 pel kg Uien 335 cent. Witlof 613 cent, Wor 3 cent. Bleten 34. Spruiten 10—20 cent j Knollen 38 cent. Roode kool 415 ceni kool 310 cent. Groene kool 34 cent per LEIDEN. 38 Febr. Veemarkt. Aan voer: 630 - deren. 381 kalveren. 1358 schapen. 687 varkens. 15 stieren 00.00190 per stuk. 384o cent per kg. schoon, stug. 166 kalf- en melkkoeien 75.00 180. stug. 178 varekoeien 70.00140. stug. 171 reeerve-aideeung Mln siecnis twee vette oeeen en koelen 70.00—180 per stuk. 3847 wedstrijden vastgesteld en dit ta eigenlijk wel cent per kg. schoon gew.. tam. Graskalveren 35.00 -- *- 50. stug. 3 Fokkalveren 6 0011. vlug. 19 vette kalveren 40 00—05 per stuk. 6084 cent per kg. schoon gew.. traag. 362 nuchtere kalveren 4.00 7, vlug. 100 vette schapen 14.0033. matig. 553 weideechapen 10.0014. matig. 5 lammeren. 700 vette lammeren 13.0018, matig. 360 meet- varkena 14 0026. zeer matig. 307 biggen 9 11.60 tamelUk. LEIDEN. 28 Febr Kaasmarkt. 37 partijen Goud- sche kaas: le soort 21.0033. 2e soort 19.0030. 11 partijen Leldsche kaas: le soort 15.00—17. Per 50 kg. Handel matig. LEEUWA5K3KK 3* <raannoteerlngen. Gerst zomer, puike 5—650. Géést, winter, puiks 66.60, Haver, somer, puiks 66.75, LUnzaarf, omgekeerd 7—8.60. Groene kMne kook 7956. Bultenlandsche granen. Gele laplatamals diep. 102.00 boordvrij Leeuwarden, Gele laplatamaw dlsp. 96.00. boordvrij Rotterdam. Russische Oergt dlsp. 114.00. boordvrij Leeuwarden. Russische Gerst 106.00. boordvry Rotterdam. Noord-Am. Lijnkoeken dlsp. 7.00. boordvry Leeuwarden. Noord-Am. Lijnkoeken merk 8.K. dlsp. 6.00 boordvry Rotterdam. Noord-Am. Lijnkoeken dlsp. 6.55 boordvrtl Rotterdam. NOORD-SCHARWOUDE. 29 Febr. 1200 kg. aardappelen: BI. Eigenheimers 3.30. Bevelanders 3.103.20. 37100 kg. Uien: Gele Nep 3.70. Drie lingen 0.80—1 30. Uien 32.40. grove Uien 3 40— 390. 6600 kg Peen 33 40. Idem kleine Peen 1—1.20, 1200 kg. Kroten 3 504.70. 78000 kg. Roode kool 6.609 70. l<fem doorschot 68 80. 88700 kg. D. Witte kool 3 105 40 Idem door schot 3.10—6.30. 33000 kg. Gele kool 8.30—11 10, Idem doorschot 7.0010. WARMENHUIZEN, 28 Febr. Uien 2 30. Idem groote 2.70. Idem drielingen 90 cent per 100 kg. Rn van technische aanwyzingen; ook als zy •en aanwyzing als cand'.daat het>en aanvaard Ooit dit voorstel werd aanvaard. Op voorstel van den kring Tilburg zal het Psrty bestuur zich In verbinding stellen met deze klesvereenlgtag om te bevorderen, dat de «staande regeling voor de verkiezing van «ten der Eerste Kamer aan een passende her- Ztening zal worden onderworpen. Op voorstel van Lelden zal het vraagstuk «er korting op de Indische pensioenen behan- Jteld worden -ta den Raad van Studie en Docu mentatie. _,Ken motie van den kring Arnhem—Nymegen “opens het commissariaat van de Bat’a-fabrle. «n van het Tweede Kamerlid Th. Schaepman. werd niet aangenomen. de Ver8a<lering kwam de wensch tot K® <**1 de politieke leiders voorzichtig D?et het aar|knoopen van relaties met “nsncieele en tadustrieele maütschappyen. Mr ^neeung, hoewel overtuigd van den ernst de- »*ngelegenheld, wees er met nadruk op, een duchtig onderzoek moet in- -1 met een beschuldiging te ko- een motie. Er bestaat een tendenz om personen te bekladden. Laat de R K toch voorzichtig zyn en niet aan derge- De minister hoopt, na raadpleging van den Electriciteltsraad, spoedig de indiening te kun nen bevorderen van een wetsontwerp, dat de noodzakelykste regelingen met betrekking tot de electriclteltavoorzlentag zal tahouden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 13