overwinning van Tembien De groote Italië I in om Onze ambulance w in Abessinië Vraagt de Negus vrede? De Commissie van Achttien bijeen i s Het nieuws van heden DE SPANNING IN JAPAN Uit Vaticaanstad Gulden woorden van Kerrl DE BAROMETER GESPANNEN TOESTAND TE ADDIS ABEBA? Kabinetszitting te Londen DUITSCH-ENGELSCH VLOOTVERDRAG JOH. LAUWERS 7 Berlyn tot aanvulling bereid Defensie. Nieuwe industrieën Feest in Catalonië u- Een witboek op komst Fransch-Russisch pact DINSDAG 3 MAART 193Ö JONGGEHUWDEN Bil DEN H. VADER Staking in de Poolsche textielindustrie Het Belgisch-Poolsch handelsverdrag Grieksch parlement geopend Een olie-embargo ook zonder Amerika? Grootvorstin Kyrill gestorven DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Besprekingen in het Lagerhuis Groote vreugde breekt los in geheel Italië Minacht dengene, die beschimpt, wat den naaste heilig is /n twee secties verdeeld; de leider blijft te Dessie Een sensationeel bericht van de „Daily Mail*’ meldt, dat de 'Negus op basis van den status quo bereid zest iqn tot vredesonder handelingen De buitenlandache politiek ongewijzigd Studentenstaking Een Chinees tot Kamerheer benoemd PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER Nieuwe poging tot verzoening in het Abessinisch conflict van Flandin gesteund door Eden Men is van meening, dat de oorlog binnenkort in een beslissend stadium kan komen Geheime conferentie te Berlyn Zta Vaderlijken zegen gegeven. Groote boerderijbrand in Amerika De Mikado ontvangt prins Saionji in audiëntie ADVERTBMTIEPRIJZBM Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg* 55c. p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 VEREENIGDE.KATHOLIEKE PERS *3! NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 127 dof len re- ect NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD Stand f Dinsdag am VU*.: 7#Sjg .Vsrige stand 7483 Bi ll- De correspondenten melden aan hun bla den, dat Ras Beyoem er niet in geslaagd is te vluchten en rich nog steeds in Tembien verbergt, waar htf achtervolgd wordt door Italiaanse he detachementen. achttien als orgaan van de coördtnatle-confe- rentie daar geen bevoegdheid toe heeft. In de wandelgangen merkte men op. dat uit de verklaring van Eden volgt "Hat Enge land bereid Is de petroieumsanctie toe te passen, selfs zonder deelnemen van de Ver- eenlgde Staten. -34 -33 -34 Te New York heeft men een instrument in gebruik genomen, dat de rijvaardig heid van automobilisten nauwkeurig registreert Wij staan in een omwenteling, waarin oude waarden vallen, nieuwe waarden naar boven komen. Het la geen worsteling om woorden en formules, het is een worsteling om houding, om een volgens natuurlijke ordeningen georiënteerd leven. Het gaat er om deae worsteling als wer kelijk Dultsch menach uit te voeren. Me* klem vermaande de minister zijn toe hoorders de volgens het bloed gegeven eenheid en daarmede door God gewilde gemeenschap van alle Dultschera geen oogenbllk te verloo chenen at voorbij te loopen door de gevormd heid naar belijdenis, klasse en vermogen. „Minacht, aldus de minister, dengene, die zijn naaste beschimpt in datgene, wat hem heilig K Ja hebt atet rn tg EriJpen In het recht van Minister van Handel, Matsjida. die tevens op het oogenbllk de portefeuille van Financiën be heert, heeft tegenover een aantal journalisten verklaard, dat de .nieuwe premier met een paar dagen benoemd zal worden. Hij sprak als zijn meening uit, dat het nieuwe kabinet een natio naal kabinet zal zijn, waarin de politieke par tijen en andere invloeden zullen zijn vertegen woordigd. ATHENE, 2 Maart. (Reuter). Na een gods dienstige plechtigheid heeft de koning de zit ting van het parlement voor geopend verklaard en de troonrede uitgesproken. Vrijdag zal de voorzitter van de kamer worden gekozen. De kamer vergadert in het oude koninklijk paleis. Vervolgens hadden zy een langdurig onder houd op bet ministerie van bultenlandsche zaken. den enkeling. Je moet eerbied hebben voor de waardigheid van de autonome persoonlijkheid. Geloof Je, dat Je een groot man bent, wanneer je den volksgenoot om der wille van zijn geloof belachelijk maakt? Wie dat doet, Is beslist niet van het juiste geloof." BRUSSEL, 2 Maart (Reuter). Minister Beek en V«n Zeeland hebben het Belgisch- Foolsch handelsverdrag onderteekend. Tot dit doel zal de commissie van dertien van den Volkenbondsraad, d.wa. van den raad Bon der de confUgeerende partijen, binnenkort bij eengeroepen worden. In Volkenbondskrlngen is men van meening. dat de Commissie van dertien in staat zal zijn snel haar opdracht tot raadplegen van de oor logvoerenden uit te voeren en dat de sanctlecom- mlssie nog in de huidige zitting zoo noodlg ge volg kan geven aan de Britsche voorstellen. In bet verder verloop van de zitting der commissie van achttien stelde de Franache minister van Bultenlandsche Zaken, Flan- din. voor aan den oorlog in Abessinië zoo spoedig mogelijk een einde te maken door wederom een poging tot verzoening In het vwt te stellen. Voor het geval dat de nienwe arbitrage- pogingen niet tot een resultaat mochten lei den, heeft Eden In de zitting van heden aan- gekondigd, dat Engeland zal toestemmen In het afkondigen van een petroleum-embargo. Ingeval de voor de productie en het trans port toonaangevende landen zich daarbij aansluiten. Stefanl seint dat de studenten der unlversltelt te Athene in staking zijn gegaan. Zij wilden 1 universiteitsgebouw binnendringen, waarbij bot singen met de politie ontstonden. Een student werd gewond door een revolverschot. Verschei dene agenten kregen lichte kwetsuren. De Engelzche minister van Bultenland sche Zaken. Eden, stemde in met dit voor stal, waarop het bijeenkomen van de com missie van dertien reeds voor Dinrdag on der oogen werd gesten. WERZBUruG. 3 Mrt. (A.N.P.). In den nacht van Zondag op Maandag is in Amorbach <Odon- wald) grootvorstin Kyrill In de villa van haar schoonzoon, den kroonprins zu Lelnlngen, over leden. Zjj was gehuwd met grootvorst Kyrill Wladimlrowltsj, neef van den laatsten Russl- schen Tsaar. De grootvorst proclameerde zich zelf in 1934 door een manifest tot Tsaar aller Russen en werd als zoodanig door de emigran ten erkend. De overleden grootvorstin was dus In de oogen der Russische emigranten Ttarina. •O ui- m- rol iet ie- el- to- lu- let -15 -38 -37 -18 -17 tel in >e- er- »e- LONDEN, 3 Maart. (Reuter). Het Kabinet vergaderde heel den dag. Ook hedenavond heeft een zitting plaats. Offlcleele kringen schrijven die activiteit toe, aan bet verlangen, om de maatregelen voor de defensie perfect te maken. De regeering zal een witboek samenstel len, waarin van deae maatregelen kennis aal worden gegeven aan de volksvertegenwoordl- Volgens Domei en extra-editles der dagbla den blijven jegerkringen er op aandringen, dat bj) de regeerlngsvormlng meer rekening zal worden gehouden met de vertegenwoordigers van een besliste legerpolitiek, die het vertrou wen genieten van het geheele leger. In politieke kringen neemt men aan, dat de vice-president van den Geheimen Staatsraad Hiranoema, die in nauw contact staat met het milieu van Mazakl en Arakl, in aanmerking komt als premier. Mogelijk is verder, dat Hlrota minister van Bultenlandsche Zaken blijft. BERLIJN, 2 Mrt. (Havas). Hitler keerde heden uit Beieren terug naar Berlijn, om een belang rijke geheime conferentie te presldeeren, welke gehouden werd in het paleis van den RUkskan- selier. De conferentie, zoo verluidt uit gezag hebbende bron, hield zich bezig met het nieuwe X’lootverdrag met Engeland. De conferentie was een soort „raad der chefs”, der bij het vlootver- drag geïnteresseerde departementen. Aanwezig waren generaal von Blomberg, generaal von Fritsch, admiraal Raeder, generaal Goering, mi nister Goebbels, von Ribbentrop en waarschijn lijk ook von Neurath. De conferentie duurde van des morgens tot 's middags en werd dan hervat tot in den avond. Een communiqué werd niet uitgegeven. GENëVK, 3 Mrt. (DJ<D.). De Commissie van achttien der coftrdlnatle-conferentie heeft vanmiddag om 4 uur In aanwezigheid van den Engelscben en den Franschen mi nister van Bultenlandsche Zaken hare werk zaamheden in een niet-openbare sitting hervat. In het afgeloopen jaar beeft de H. Vader *1357 bruidsparen tn audiëntie ontvangen en Economische en flnancleele leiders hebben uiting gegeven aan de opvatting, dat het nieu we kabinet geen fascistisch kabinet moet zijn. TOKIO. 3 Maart. (D. N. B.) Hedenmiddag is prins Saionjl, die te 15 uur 25 te dezer stede arriveerde, om 15 uur 35 naar het keizerlijk paleis gegaan, waar hij door den Mikado In audiëntie werd ontvangen. De keiser vroeg zijn advies betreffende de keuze van een lord-groot- zegelbewaarder en van een premier. Er blijven nog formaliteiten te regelen voor de bjjeenroeplng, aangezien de commissie van. Kosten in de Middellandse he Zee. LONDEN, 3 Maart. (A.N.P.) Ward Price, de medewerker van de ..Dolly Mall", die op het oogenbllk te Genève is. verklaart van bevoegde zijde te hebben vernomen, dat de Itallaansche ambassadeur te Parijs bij zijn laatste onderhoud met den Pranschen mi nister van bultenlandsche zaken heeft me degedeeld, dat Italië den Volkenbond aal verlaten. Indien de coördinatie-commlssle tot het toepaasen van verdere sancties zal besluiten. NEW-YORK, 3 Mrt. (Reuter). Utt Canan daigua in den staat New-York wordt gemeld, dat bü een boerderijbrand zes kinderen om het leven zijn gekomen. De brand brak des nachts uit; de boer slaagde er In zijn schoonouders en zijn vrouw te redden, hoewel hij zijn arm had gebroken. Toen stortte het huls echter in en de boer kon zijn kinderen niet meer be reiken. Hijzelf en zijn vrouw hebben zóó ern stige brandwonden opgeloopen, dat men voor hun leven vreest. Italië dus het thans be sal kunnen behouden; verzócht dat de koning maatregelen zal nemen om als bemiddelaar op te treden. dlgde aan Baldwin, of hij niet kou verklaren, dat de nieuwe minister, die belast zal worden met de coördinatie van de defensie, een lid van het Lagerhuis zal zijn. In verband met het feit, dat twee of drie ministers verantwoordelijk sul len zijn voor de defensie Baldwin weigerde Iets toe te voegen aan zijn verklaring van Donderdag. Aangezien de Labour- leider Attlee aandrang, verklaarde Baldwin, dat hij nog niemand heeft benoemd voor den nieu wen post. Ten aanzten van de ernstig door werkloosheid getroffen gebieden verklaarde de Lordpresident van den Raad, MacDonald, dat de regeering voornemens Is aanzienlijke bestellingen te plaat sen In deze gebieden en hier nieuwe Industrieën te vestigen In het kader van de herbewapening. MacDonald verklaarde verder dat de minis ter van Luchtvaart zal onderzoeken In hoeverre deze gebieden kunnen worden gebruikt voor het aanleggen van vliegvelden en het oprichten van vliegtuigfabrieken. De gebeurtenissen van de vorige week al dus weide hij vinden haar oorsprong In bln- nenlandsche verhoudingen en hebben geen be trekking op de bultenlandsche politiek, zooals ook gebleken is uit het feit, dat de minister van Bultenlandsche Zaken niet door de rebellen Is gemolesteerd en het ministerie niet bezet werd. BERLIJN. 3 Maart. CD. N. B.) m een bijeen komst van studenten heeft rijksminlster Kerrl Zondagiflhrgen een uitvoerige rede uitgesproken over problemen van wereldbeschouwing en religie. In den loop van dese redevoering zeide Kerrl o. m.: LONDEN, 2 Mrt. (Reuter). De flnancieele secretaris van de schatkist Morrison verklaarde hedenmiddag In het Lagerhuis in antwoord op een vraag, dat de maandelijksche uitgaven welke worden vereischt door de maatregelen In de Middellandsche Zee ongeveer vijfhonderd dui zend pond bedragen. In het Lagerhuis vroeg verder een afgevaar- De gedelegeerden beraadslaagden allereerst over de uitvoering der bestaande sancties. De Zweedsche vertegenwoordiger. Westman, bracht als voorzitter van de hiervoor Ingestelde com missie van deskundigen rapport uit. Versterkingen zyn naar Sldamo vertrokken, evenals de georganiseerde Zweedsche am bulance. De kerkelijke overheid spoort de bevolking aan rich kalm te houden. Het bericht van de nederlaag van Ras Heets «a Bm gepoem heeft de vreugde ta geheel Italië ignifew doen rtteanten. De bladen werden uit de handen der verkno pen gerukt. De overwinningsroes doet de meizsrhrn vergeten, hetgeen vandaag te Genève gebeurt, waar de Connotate van Achttien bijeenkomt om te bespreken, of de sancties al of niet moeten worden ver- scherpt. LONDEN, 2 Maart (A. N. P.) Nader wordt bekend, dat de Dultsche gezantschapsraad, vorst Bismarck, Zaterdag den Engelscben mi nister van bultenlandsche zaken. Eden mede gedeeld heeft, dat Dultschland in principe be reid is onderhandellngen te voeren over een zoodanige aanvulling op de basis van bet kwa litatieve accoord, dat op de huidige vlootconfe- rentle bereikt zou worden. Er bestaat echter overeenstemming over, dat deze besprekingen aangegaan worden onder voorwaarde, dat een dergelijk bilateraal, kwalitatief verdrag tus- schen Engeland en Rusland gesloten worden zal.' De Abessiniache gezant te Londen heeft ten stelligste ontkend, dat de Negus wil onderhandelen. WARSCHAU. 2 Mrt. (Reuter). Te Lodz heb ben de textielarbeiders In massavergaderlngen besloten, dat een staking met Ingang van beden zou worden afgekondlgd In alle fabrieken, wel ker directie geen collectief contract heeft ge- teekend of zich daaraan niet houdt. De staking betreft de grootte textielfabrieken van Lodz, Tomaszow, Zdoenska Wola en Pablanlceoend; 80.000 arbeiden zouden er bij betrokken zjjn. De staking heeft echter niet de resultaten opgeleverd, waarop gerekend was door de vak verenigingen. Tb Lodz bedraagt bet aantal sta ken 5000 én In de omgeving 3000. Incidenten hebben zich voor aoover bekend, nog niet voor gedaan, BARCELONA, 1 Maart. (Reuter.) In geheel Catalonië Is het op het oogenbllk feest, In ver band met den terugkeer van president Ccmpa- nys en de leden van de Catalaansche genera liteit, die October 1934. tijdens den opstand, deel uitmaakten van de regeering. Aan bet eerste Catalaanse!* station, Mara ia Nueva, werd Companys door duizenden ver welkomd. PARUS, 2 Maart. (A. N. FJ De senaatscom missie voor bultenlandsche zaken heeft van middag beraadslaagd over het wetsontwerp tot ratificatie van het Fransch-Russlsche pact, dat Dinsdagmorgen tn den senaat aal worden inge diend, 1 De Duce beeft maarschalk BadogUo een tele gram gesonden, waarin hij zegt, dat de over winning op de legers van Ras Kassa en Ras Seyoem alle Italianen verheugt. Deze overwin ning is te danken aan het genie en de energie van Badoglio en de onmiskenbare moed van de Itallaansche en Erythreesche troepen zal voor eeuwig opgeteekend blijven in de geschiedenis van bet Itallaansche fascisme. De maarschalk moet In een dagorder den groet en de dankbaarheid van bet Itallaansche volk overbrengen aan de troepen, die de over winning hebben behaald. Badoglio tn een onderhoud met een aantal ver-/ tegenwoordlgers van de pers verklaard heeft, dat het nog nooit is voorgekomen tn de mili taire geschiedenis van Ethiopië, dat de op de vlucht geslagen Abesslniërs soodanlg gedemo raliseerd waren, dat zij zelfs den wU tot strijden niet meer hadden behouden. Inderdaad hebben talrijke detachementen Abesslnlscbe troepen, die In de richting van Dibboeo door Erythree sche soldaten werden achtervolgd, hun geweren, munitie en sabels, ja zelfs hun uniformen weggeworpen, alles wat tot dusverre hun eer zucht en trots uitmaakte. Zü mengden zich onder de boeren en Arklaarden, dat zij niet meer tegen de Italianen aouden vechten. De troepen van het eerste en het derde legercorps zijn thans, naar Stefanl meldt, bezig met bet verzamelen van den oorlogs buit op bet oorfogsterreln In Tembien en met het tellen van de gedoode vijanden. De luchtstrijdkrachten achtervolgen nog steeds de reeds vluchtende Abesslnlscbe af- deelingen. Speciale dagbiadcorrespoodenten aan het Noordelijk front seinen aldus Stefanl bijzonderheden over de overwinning in Tem bien. waarbij zij ojn. doen uitkomen met welke hardnekkigheid, vuur en drift de Abesslniërs gevochten hebben tijdens de wanhopige pogin gen om den Amba Work te hernemen, den berg, waarvan de Alpen jagersen zwarthemden zich hadden meester gemaakt' na een schitterende beklimming gedurende den nacht van een bijna loodrechten wand aan de Zuidzijde van den berg. De woordvoerder van het ministerie van bultenlandsche zaken heeft in antwoord op de vragen van bultenlandsche correspon denten verklaard, dat er geen wijziging zal komen In de bultenlandsche politiek van Japan; de continuïteit zal gehandhaafd blijven onafhankelijk van een kabinetswij ziging. Ofschoon Addto Abeba voortdurend me* ha* hoofdkwartier der troepen aan het Noordelijk front In verbinding staat, zijn nog geen bijzonderheden omtrent den slag HJ den Amba Atagl te verkrijgen. Uit verschillende bronnen afkomstige be richten geven echter toe, dat sedert eenlge dagen bij den Amba Alagl hevige gevechten plaats vinden, waarin niet slechts de troepen van Ras Moeloeguetta, doch ook die van Ras Kassa gewikkeld zijn. Reuter seint uit Rome, dat het gerucht gaat, dat Ras Kassa zich door zelfmoord van bet leven beroofd sou hebben. ADDIS ABEBA, 2 Maart (Havas). De stemming in de hoofdstad adbünt gespannen te zjjn, tengevol ge van de dreiging der moord dadige gevechten. Men ia van mee ning dat de oorlog thans werkelijk ie begonnen en binnenkort in een beslissend stadium kan komen. ROME, 2 Maart (Reuter) Voor de eerste maal benoemde de Paus een kleurling tot Ge heim Kamerheer met Cappa en Spada, namelijk den heer Lo Pa Hong. Industrieel te BJanghai, president der Katholieke Actie in China. De nieuw benoemde dignitaris stichtte zestien In stituten van liefdadigheid. Zijn vurige ijver voor Geloof en Kerk Is In heel China bekend. LONDEN, 3 Maart. (Reuter). De „Daily Mail” meldt uit Genève, dat Eden een boodschap heeft ontvangen van den Keizer van Abessinië waarin deze zich bereid verklaart te onderhan delen over den vrede op basis van den status quo, en zette gebied tevens wordt van Engeland BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tohfoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaart I 2.- Voor buiten Alkmaar (2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Reuter seint ons uit Addis Abeba dd. 1 Maart, dat de Nederlandsche Roods Kruls- ambulanoe in twee secties Is verdeeld: één onder leiding van dr. v. d. Does en één onder leiding van dr. van Schelven. De eerste sectie is naar het Noorden ge trokken en la op bet oogenbllk vermoede. Mjk in de omgeving van het Asjangl-meer; de tweede is vermoedelijk nabij Waldlr. Dr. Wlnckel, de leider van de ambulance, blijft in de basta te Dessie. Naar verluidt raadpleegt Saionjl minister Yoe- asa, van de keizerlijke huishouding, baron Ikkl, voorzitter van den Geheimen Raad, graaf Ma- klno en andere oude staatslieden, alvorens zijn advies aan de kroon bekend te maken. De minister van Oorlog, Kawasjlma, heeft zich nog In den loop van vanmiddag naar het keizerlijke paleis begeven, waar hij met Saionjl van gedachten wisselde en hem de opvattingen bekend maakte van de legerleiders. Graaf Ma- klno te, eveneens vanmiddag, door den keizer ontvangen, waarna h(j overleg pleegde met Xoaaas en Ikkl In het ketaeriUke peseta. Hrt rapport van <te Commissie-Palm betreffen de verlaging van de pensioenen. Prins Saionji door den Mikado van Japan tas audiëntie ontvangen. Het Belgteeh-Poelaeh handelsverdrag geleehend Staking In de Poolsche textielindustrie. Aardschokken in Ned-IndH. De Commissie van Achttien vergadert te Ge nève; nieuwe verzoeningspogingen van Flan din door Eden gesteund. Engeland bereid tot een olie-«nbargo ook ses- der Amerika? Na de groote overwinning van Italië in Tem bien; groote vreugde breekt los in geheel Ita lië. Gespannen toestand te Addis Abebaf Het Griekscbe parlement door den koning ge opend. De brandstichting te Amstelveen: tegen den melkslUtersknecht voor het Haagsche Hof de selfde straf geëtechL De Staatscommissie voor de Onderwtjsconeen- tratie wordt Woensdag door Minister Slotema- ker de Bruine geïnstalleerd. Einde Januari stonden 475388 werMemen btf de arbeidsbemiddeling als werkzoekende inge schreven. Een onderhoud met den heer F. Speet ever bet Radio congres te Parijs. De lt75-meter-kwestie spoedig opgelost? H H. Wijdingen bij de Paters Montfortanen. Ministers Deckers en Gellssen hebben een besoek aan de Lelpsiger Messe gebracht. O O -41 -31 -46 uu oo ien -15 -30 -30 m, de If- len r

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1