Verlaging van de pensioenen Heffing reisbelasting van een Storing op de 1875 meter-golf WEGENSCHOONHEID IN ONS LAND REGELING OP KOMST? I RAPPORT COMMISSIE- PALM CONCENTRA TIE BIJ HET ONDERWIJS WETSONTWERP THANS VERSCHENEN OFFICIEELS CRISIS PUBLICATIES DINSDAG 3 MAART 1936 Ingaande op 1 Juli e.k. Import van veevoeder Aantal werkloozen Einde Januari 1936 C. VERBEETEN v Onderhoud met den heer Paul Speet De ellende der 1875 M. 5 Radiocongres te Parijs heeft commissie van onderzoek reeds benoemd Werkingsduur beperkt tot drie jaar Woensdag installatie der Staatscommissie I Bezuiniging voor het Ryk ten bedrage van ruim drie millioen gulden Afzonderlijke bepalingen voor grensbewoners en beroeps reizigers tl Het systeem Causerie door burgemeester Van Lanschot van Den Bosch Het wereldprogtamma Vrijstelling Een regeling? Ook Roemenië klaagt De nieuwe toeslagregeling voor ondermelk Rapport, nog onderwerp van bespreking Grensbewoners en beroeps reizigers Televisie JAARBEURS TE LEIPZIG w Ministers Deckers brengen er een *9 c> 1 t OM f OM t 0.50 Totaal 454.028 414.911 451.437 Totaal 21.860 17.481 20487 Algemeen totaal 475.888 432.382 471824 toe Lt volko- <1 overeen- spoe- 10 ris h» Januari 1921 anmlrtriellijv op fa volle 10 pet stelt en de verlaging beperkt tot de oensloenen der militairen vóór 1 Juli 1938 ontslagen, ter wijl ook de daling in de percentage» na 1 Ja nuari 1934 sneller verloopt. 14.260 7.600 11877 5.604 1935 433.954 17.483 13.423 7.065 daar, dat op Congres der delegatie deze conventie van Luzern te onder- teekenen, evenals de Roemeensche dat deed. De partijraad der R.K. Staatspartij hield Zaterdag in het Casino te Den Bosch zijn 16e vergadering. Vl.n.r.: prof. AOIberse mr. F. Teulings, mr. Goseling en mr. Kolfschoten, die in blijmoedige stemming verheeren technische commissie van de U. I. R. en di recteur van het Centre de Contróle te Brussel. W 10 M t. 9K ning voor de middelsom derf 3 dienstjaren verleenen f salarisveria; die van na Vrouwen 18 jaar en ouder jonger dan M jaar De Radio-Unle, aldus spr., moetr^oor de se kwestie een oplossing vinden, daar Ne derland ten slotte met zijn ruim één mlllioen luisteraars het vierde land in Europa is en Van dien tijd af dateert de ellende. „Hui zen” was toentertijd nog zwak en de uit zendingen waren slechts met 7 K. W. ener gie. Maar Kootwijk, de „versterkte zender” kwam, en deze zond uit met een energie van ongeveer 120 K. W. Thans is verschenen een wetsontwerp tot heffing van een reisbelasting. BU de Juridische 'problemen werd o. m. be handeld de auteursrecht-kwestie, waarvan de oplossing nog wel enkele Jaren met zich sal ne men. Mannen 18 jaar en ouder jonger dan 18 jaar 8^?,. De belasting is voor elke reis afzonderlijk per reiziger gesteld op ƒ0.50 per dag voor de eerste acht dagen, op ƒ0.75 per dag voor de volgende vier dagen en op L— voor ei ken volgenden dag. voor gezondheidsrelzen zijn geen ult- vacantierete rens te hier bulging van het reizigersverkeer van het buiten land naar het binnenland of naar eenige an dere beperking van de bewegingsvrijheid is dus aan deze heffing vreemd. Naar aanleiding van hetgeen hierboven over verteringsbelasting ia gezegd, merkt de minister nog het volgende op. De verteringen zijn, voor zoover zij geschieden ter bevrediging van andere dan noodzakelUke levensbehoeften, een aanwijzing van draag kracht. Het is om verschillende, vooral fiscaal- technische, redenen niet steeds mogelijk die ver tering op directe wijze te belasten; vele ver teringen moeten op indirecte wijze worden ge troffen (door accijnzen en dergelijke). Het voordeel van deze nieuwe belasting te, dat zij evenals de personeele belasting den be lastingplichtige voor de door hem gemaakte ver teringen direct treft; in dit geval is boven dien sprake van een vertering welke in nage noeg alle gevallen onbetwistbaar van draag kracht blijk geeft. Al wordt deze belasting in tegenstelling met de zoo juist genoemde per soneele belasting in fiscaal technisch opzicht als een indirecte geconstrueerd, economisch heeft zjj stellig bet karakter van een directe belasting. Immers de persoon, die haar betaalt, draagt haar eveneens. De toelichting zegt om, dat dit wetsont werp in de eerste en voornaamste plaats ten doel heeft, de algemeene Rljksmlddelen te stijven door het heffen van een verterings belasting van het in de laatste jaren aan zienlijk gestegen aantal van de inwoners des Rijks, die een deel van hun inkomen aan relsgenoegens in het buitenland plegen te besteden. Om dat fiscale doel te bereiken dient de heffing'bp een matig bedrag ge steld te worden, zoodanig dat de remmende en beperkende werking ten aanzlëh van buitenlandsche reizen, die er het gevolg van kan zijn, tot een minimum wordt beperkt. Op voorstel van deze heeren werd overge gaan tot de samenstelling van een kleine commissie, welke deze kwestie zal best ad ee- ren en trachten op te lossen. Deze commis sie sal in de eefste week van Maart bijeen komen, daar men nog moet wachten op de Russische vertegenwoordigers. :ft dus nog •^^Januari Itlmo Januari December 1935 402.256 12.655 Het is echter nog een groot vraagteeken, of men tot een oplossing zal kunnen komen, daar de vertegenwoordigers van Nederland en Roe menië wel belden zeer prijs stellen op het be houd der 1875 meter golf! Inklaring Inklaring 2 Mrt 30 April 1936 t 146 f 0,70 f 1.06 f f 1.35 f 1-30 1 Mei—31 Aug. 1936 f 1 36 f OM f 106 f OM f 1M f 1M Mocht de voorgedragen heffing nagst ver krijging van de gewenschte bate voor df’fthat- klst er toe lelden, dat hetgeen minder aan buitenlandsche reizen wordt uitgegeven niet ten vollb aan belasting wordt opgebracht, maar deels ook aan het Nederlandsche reis- en bedrjjfs- wezen ten goede komt, dan zal dit als een bij komend voordeel der heffing zijn .te. beschou wen. Ieder streven naar een gedwongen om- Op dit congres van de Radio Unie, dat in hotel Continental te Parijs bijeen kwam, was Nederland vertegenwoordigd door de „Nozema”. Als leider trad op Prof. mr. P. B. G dy, secretaris der Nozema, en een b jurist, die het radlo-omroepvraagstuk men beheerscht. Voorts behoorden tot de delegatie Ir. A. Du bois, directeur der Nozema en lid van den Con- seil van de Unie Internationale du Radio Diffusion, en dr. B. v. d. Pol, een radlo-tech- nlsch deskundige, die zich in internationalen kring een groote reputatie heeft verworven. Er bestond voor dit congres groote belang stelling, want niet alleen alle Europeesche lan den hadden hun vertegenwoordigers gezonden, doch bovendien waren er velen uit andere we- relddeelen. Bovendien waren aanwezig de vertegenwoor digers van het Vatlcaan, Pater Soccorsi, direc teur van het Vaticaansch Radio Station, en mr. Angelini Rota, een der Juristen van het Va tlcaan. Als besluit van de bijeenkomst der Vereenl- ging van Nederlandsche Gemeenten, welke Maandag te Utrecht in het gebouw voor K_ en W. werd gehouden, sprak de burgemeester van ’s-Hertogenbosch mr. P. J. van Lanschot over „Wegen door het landschep”. De formaliteiten, welke hierboven zijn aan gegeven. zullen aanmerkelijk kunnen worden vereenvoudigd voor degenen, die in groeps verband een reis maken. Door een lijdelijke versterking van de posten aan de grenzen gedurende bet relsselzoen, sal De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschapp. zal Woensdagavond om 11 u. in het Departement van Binnenlandsche Zaken de Staatscommissie voor de Onder- wijsconcentratie installeeren. Ogs 1 en Gelissen i bezoek Besloten werd, uit te gaan van de algemeene wijzigingen, welke de salarissen der ambtena ren In den loop der Jaren hebben ondergaan, met Inachtneming van een limiet, beneden welke het herberekende pensioen niet zal mo gen dalen. Te verwachten valt, dat een pen- sioenverlaging tot ten hoogste 10 pCt. vrijwel zal overeenkomen met de daling der ambte naarssalarissen in het algemeen. Het systeem van de belasting komt op het volgende neer: Degene, die niet in aanmerking kan of wil komen als grensbewoner of als beroepsreiziger, moet, vóór het verlaten van het land, in zijn paspoort of eenlg ander daarmede gelijkge steld bewijs den dag van zijn vertrek uit Ne derland doen vastleggen. Bü zijn terugkomst in Nederland moet hij in zijn paspoort voor een voldoend bedrag aan zegels hebben gehecht en deze onbruikbaar hebben gemaakt. Deze zegels sullen behalve op de kantoren der invoerrechten en accijnzen zooveel moge- Ujk ook op andere plaatsen verkrijgbaar wor den genheid. De reiziger die bU binnenkomst geen of te weinig zegels aan zijn paspoort heeft gehecht, zal Het dus aan zich zelf hebben te wijten,, in dien hij bij terugkomst aan de grens belangrijk oponthoud ondervindt. Hetzelfde geldt voor den reiziger die heeft nagelaten, den dag van zijn vertrek uit het Rijk te doen vastleggen. Der gelijke reizigers zullen het dubbele van de te weinig betaalde belasting moeten voldoen? Wil len zij hiertoe niet overgaan, dan zal van hen geldelijke zekerheid voor dit dubbele bedrag worden geëlscht en kunnen hun bagage en hun ne particuliere vervoermiddelen worden aan gehouden, waarop dan later de dubbele belas ting wordt verhaald. Het Centraal Bureau voor de Statistiek ver strekt de volgende cijfers betreffende het aan tal geheel werkloozen, bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoeken de Ingeschreven. Hierbij zj) opgemerkt, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werk zoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten inschrijven. Het verheugt ons te kunnen melden, dat de ijverige bedrijfsleider van den K. R. O. er in geslaagd is vele waardevolle, intercontinentale relaties aan te knoopen, hetgeen zijn uit wel na Engeland, Frankrijk en Dultsch- land. De Nederlandsche uitzendingen zijn boven dien van dien aard, dat juist de schoonste en meest serieuze muziekuitzendingen^ vpel aan waarde verliezen door de storingen vanuit Roe menië, hetgeen zeer te betreuren valt. den opgehouden en dat ook het toeristenver keer zoo vlot mogelijk sal verloopen. In het algemeen sullen personen, die ballen de Aogenaamde eerste linie asm de landszijde wone^ d.wz. meer dan een uur gaans van de grens, niet als grensbewoners aangemerkt die nen te worden. Wasu- de reisbelasting een uitvloeisel te van of althans ten nauwste samenhangt met de Ab normale onevenwichtige economische omstan digheden hier en in het buitenland, heeft de minister gemeend, dat het gewenscht te den werkingsduur van de ontworpen wet'voorshands tot een drietal jaren te beperken. *s-Gravenhage, 29 Februari 1936. De Nederlandsche Zutvelcentrale maakt, naar aanleiding van bet bericht betreffende de toe- slagregellng voor ondennelk. bekend, dat met bet in voorbereiding zijnde stelsel getracht zal worden een bruto-ondermelkwaarde, vermin derd met verwerkingskosten Der kg. ondermelk te bereiken van 0.5 cent gedurende de tweede helft der maand Maart, van 0.4 cent geduren de de masmd April en van 0.3 cent in het tijd vak van Mei tot en met Augustus 1936. Indien mocht blijken, dat de gemiddelde bruto-ondermelkwaarde, verminderd met ver werkingskosten. gedurende een tijdsverloop van 4, respectievelijk 5 weken gestegen is tot of boven de waarden, hiervoren genoemd, sal wor-"” den overgegaan tot bultenwerklngstelllng der regeling, zulks echter met dien verstande, dat deze bultenwerklngstclllng achterwege zal kun nen blijven, wanneer gedurende de beide laat ste-weken van een 4- of 5-weekach tijdvak de wruto-ondermelkwaarde, verminderd met ver- werkingskosten niet is gestegen bóven 0.55 cent per kg. ondennelk in de tweede helft van Maart. 0.44 cent in April en 04.6 cent In Mei en volgende maanden. Nadere bijzonderheden ovir de uitwerking van het stelsel sal de Nederlandsche Zidvel- centrale aan belanghebbenren rechtsstreeks me- 1 dedeelen. De reiziger, die bij het uitgasui den ctag van zijn vertrek niet doét* vastleggcn, sal niet al leen de kans loopen, dat hij bij weder binnen komst dubbele belasting moet betalen om dat nJ. moeilijk kan blijken hoeveel dagen hV- op reis is geweest doch sal bovendien bij het verjaten van heiland voor de mogelijkheid komen te stsum, dat reeds dan van hem ze kerheid zal worden geëlscht voor de belasting welke hij bij de weder-blnnenkomst redelij kerwijze verschuldigd kan zijn en dat ook dan reeds zijn bagage en particulier vervoer middel kunnen worden aangehouden. Te Nijmegen is op 76-Jarlgen leeftijd over leden de heer C. Verbeeten, medeoprichter en oud-voorzitter van het Bossche Diocesane Werkliedenverbond en eerste voorzitter van de NiJmeegsche R.K. Werkliedenvereeniging. De overledene was oud-lid van den gemeenteraad van Nijmegen en de laatste Jaren voorzitter van de R.K. Werkmeesters-organlsatie. Binds korten tijd heeft de K. R. C^zijn reeds nu beroemde wereldprogramma’s, welke via den Phohi-zender in den aethèr gasm. Juist ook hiervoor was dit congres een dankbare bijeen komst in het belang vin den. K. R. -Os, want de heer Spekt kon daar vele vooraanstaande fi guren uit het radlo-wezen van de geheele we reld ontmoeten. Deze laatsten zijn zeer In deze kwestie ge ïnteresseerd, daar Rusland meerdere lange-golf zenders bezit als Moskou, Leningrad en Char- kov. de eerste plaats het karakter van plelzierrelzen hebben. Dit te het geval met grensbewoners en met al degenen, die zich uit hoofde van hun beroep at bedrijf regelmatig naar het bui tenland dienen te begeven. Voor deze cate gorieën te In het algemeen aangenomen, dat alle buitenlandsche reizen te zamen in een geheel Jaar hun evenveel genot zullen ver schaffen als een reis van vijftien dagen aan een ander geeft. Voor grensbewoners of be roepsreizigers met een gering Inkomen en vermogen zou echter ook een belasting van tien gulden per persoon en per jaar te zwaar zijn. Voor hen te daarom een van vijftig cents tot tien gulden oploopende schaal ont worpen, verband houdende met de belast bare som voor de gemeentefondsbelasting. Enkele categorieën van personen komen naar de meenlng van den minister voor algebeele vrijstelling in aanmerking, nl de vreemde di plomaten en beroepsconsuls met hunne gezin nen en het personeel van de het verkeer met het buitenland onderhoudende vervoermidde len; aan welke categorieën nog zijn toegevoegd Jongelui, die een schoolreis maken en alle kin deren en jongelieden van niet ouder dan zeven tien jaar. Opgemerkt wordt nog, dat een onderscheid naar de plaatsen of landen waarheen de reizen gemaakt worden, niet in het stelsel van het ontwerp sou passen. Voor reizen naar de Ne derlandsche overzeesche gewesten zijn dué geen afwijkende bepalingen gemaakt. Ook zonderingen gemaakt. Bijna elkê i- dient de gezondheid tevens. Een grens niet te trekken. De minister stelt zich echter voor bij langdurig verblijf om gezondheidsrede nen in het buitenland (bijv. In een Inrichting te Davos) vrijstelling ot vermindering te ver ten met behulp van de hem in artikel 18 te kennen bevoegdheid. Aangezien het een volkenrechtelijk ada gium te, dat een zeeschip geldt als grond gebied van het land, onder welke vlag het vaart, te in artikel 1 de mogelijkheid ge opend, dat reizen onbelast blijven, zoolang men op een Nederlandse!) zeeschip verblijft. De heer F. A. M. Speet, algemeen be drijfsleider van den K. R. O„ is onlangs te ruggekeerd uit Parijs, waar hij enkele dagen vertoefd heeft op het congres van de Unie Internationale dn Radioditfnsion. In een onderhoud, dat de heer Speet ons welwillend toestond, heeft dese ons Inge licht omtrent de belangrijke kwesties, welke sp dit Congres behandeld zijn, waaronder die van de 1875 Meter golf, waarbij Neder land zoo nauw betrokken te. Men te echter niet van plan di^ te uit de beraadslagingen wel gebleken. ten gerieve van de oplossing van dit probleem het „Plan van Luzern” te wijzigen. Ieder verlangt naar een behoorlijke oplossing van deze onprettige kwestie. En_ van den laatsten dag van het ParJjsche U. I. R. de afgevaardigden in het hotel Continental zich met deze „lange goif- kwestle” ophielden. Het was Ir. A. Dubois, de directeur der No zema, die het Nederlandsche standpunt in de se toelichtte. Deze heeft er op gewezen, dat de Nederlandsche uitzendingen uitermate wor den gestoord, sinds Brasov met versterkte ener gie in den aether te. Men heeft uitvoerig over deze kwestie ge sproken en ook de vertegenwoordiger van Roe menië zette uiteen, dat de ontvangst in Roe menië eveneens allermiserabelst Is te noemen. Practisch kan meer dan de helft van het land niet behoorlijk naar de uitzendingen van Bra sov I luisteren. Een poging tot oplossing kwam van de zijde van den voorzitter der Unie, den heer Rambert I en van den heer Bralllart voorzitter van de werking en nut niet missen saL Op het radio-congres te Luzern In 1933 werd het „Plan van Luzern" opgemaakt, waar bij onze 1875 meter werd toegekend aan Hul zen en „Bod", den Roemeenschen zender bij Brasov. Vanzelfsprekend weigerde de Nederlandsche Bjj de berekening van het pensioen naar de middelsom' der pensioengrondslagen over de laatste 3 dienstjaren, welke berekeningswijze, wegens de salarisverhooglngen In die jaren wel de meest gebruikelijke zal zijn geweest, te het redelijk de stijging in verlaglngspercentages voor genoemde Jaren dienovereenkomstig te doen zijn. De regeling stelt daarom naast de verlaging van de pensioenen der in 1923 ontslagen amb tenaren met 10 pet de verlaging op 2 en 6 pet. voor de pensioenen der respectievelijk in 1921 en 1933 ontslagen ambtenaren. Uitgaande van een normale pensioenbereke- jke ambtenaren naar de ingrondslagen der laatste Ook Roemenië zat niet stil en de zender te Bod, beter bekend ate Brasov, werd /versterkt tot 150 K. W. Be uitbreiding kwam gereed en de storingen waren geboren. Het was Inderdaad een ernstige storing, welke slechts verdwenen was, wanneer Brasov zweeg of naar bed was gegaan. In aansluiting aan het bepaalde In de Ambtenarenwet 1929, volgens welke bepaling de eerste f 800 van het pensioen niet vat baar te voor inhouding, beslag en korting, wordt voorgesteld van de herberekening en de daaruit voortvloeiende verlaging der pensioenen uit te sluiten de pensioenen van f 800 en daar beneden. fen de na 1 Januari 1937 te enen volledig aan deze 10 pet. aangepast xiju te achten en ^Januari 1939, akn de 5 pet. sala- ■an 1 Januari 19M. Aantal werkloozen op het einde van Januari' 1936 435.311 18.717 Voor de militairen, met een pensioenbereke ning over de inkomsten van het laatste dienst jaar, te het salarispeil van 1 Januari 1920 reeds ten volle verdisconteerd In de pensioenen, ver leend na 1 Januari 1931, en dat van 1 Januari 1936 :n de pensioenen van de na 1 Januari 1937 ontslagenen. Vandaar dat de regeling de pensloenverla- flng voor de militaire pensioenen van. na 1 De Nederlandsche Meelcentrale maakt be kend: Behalve het sub 1 vap de Mlnteterleele beschikking van 30 Augustus 1935, na 11896, ge noemde bedrag ad f 50 per 100 Kg. veevoeder, zijn de prijsverschillen bU invoer van tot vee voeder verwerkte oliehoudende zaden, uitten en noten als volgt vastgesteld: In de Memorie van Toelichting op het wets ontwerp tot verlaging van de pensioenen der burgerlijke en militaire ambtenaren, overeen komstig het rapport der commissle-Palm, wordt allereerst het standpunt der regeering uiteengezet, ten aanzien van de pensioenver- laglng. I^pnsioen moet, ook naar het oordeel der Re geering. worden beschouwd als het resultaat eener samenwerking tusschen de Overheid en den ambtenaar. Hierdoor wordt echter niet een zoodanige verhouding tusschen Overheid en ambtenaar geschapen, dat het bedrag van het pensioen onder alle omstandigheden onaantast baar zou zijn. Naar aanleiding van bovenstaande mededee- llngen vernemen wij, dat de regeering, alvorens haar standpunt definitief te bepalen, het rap port der commissie, zooals te doen gebruikelijk te, aan de commissies voor Georganiseerd Over leg heeft toegezonden. Het bedoelde rapport maakt thans een onder werp van besprekingen uit in deze commissies. Het trekken van conclusies ten aanzien van het regeeringsstandpunt' moet dus als voorbarig worden aangemerkt. Overigens zij er op gewezen, dat de in het rap port genoemde korting vrijwel overeenkomt met de voor de spoorwegpensioenen getroffen maat regelen. Gedurende het jaar 1938 bel slechts van de 5 pet. verlaging 1936 van 1/3 op 1 Januari tot nihil December in het pensioen verwerkt te wor den, hetgeen een te verwaarloozen percentage oplevert in een op globale afgeronde verla- glngsperoentages berustend systeem. Vandaar dat de regeling de pensioenen der tn 1938 en later ontslagen ambtenaren onaan- fetast laat. Dezer dagen werd vermeld, dat een wets ontwerp tot verlaging van de pensioenen der burgerlijke en militaire ambtenaren, komstig het rapport der commissle-Palm dig te te wachten. In het algemeen zegt de toelichting verder is hel niet mogeljjk onderscheid te maken tusschen plelzierrelzen en andere reizen. Vele reizen hebben toch een gemengd karakter, waar bij het een onbegonnen werk zou zijn om vast te stellen, in hoeverre het plelzler door andere factoren wordt overheerscht. Er zijn echter en kele categorieën van personen, van wie zonder meer aangenomen kan worden, dat hunne rei zen naar het buitenland veelal niet of tjjet in Aangezien de pensioenen voor het'reserve- persor.eel van de zee- en landmacht voor alie gevallen als een pensioen uit een nevenbe trekking moeten worden beschouwd, wordt voorgesteld voor deze pensioenen bedoelde li miet niet in acht te nemen. Vrijstelling van de pensioenen van f 800 en lager van de herberekening brengt vanzelf mede, dat door de herberekening ook geen pen sioen van boven f 800 tot beneden dat bedrag mag dalen. Het schijnt raUoheel de maximum verlaging van 10 pet. eerst toe te passen op de pensioe nen der na 1 Januari 1923 ontslagen ambte naren en met vrijstelling der pensioenen der in 1920 ontslagen ambtenaren de verlaging der pensioenen van de in 1921 en 1923 ontsla gen ambtenaren op een verminderd percenta ge te stellen. Thans wordt, eveneens in Parijs, liet inter continentale radio-congres gehouden, dat tot 7 Maart voortduurt. Ook op dit congres zijn de Vaticaansche vertegenwoordigers aanwezig. Zoowel op het congres der U. K. als op het intercontinentale zijn meerdere, zeer belang wekkende kwepties ter sprake gekomen. Wij vermelden van' de technische problemen o. m. de verbreiding der radiogolven, de kwestie der „banden’.’, bestemd voor den radk^-omroep en het standaar<yseeren van opnamen, van geluid, zulks o. m. in verband met relais-ultzendtn- gen. Natuurlijk kwam ook de televisie ter sprake. De heer Speet gaf op onze vraag over deze kwesUe ten antwoord, dat het, nog wel vele JarenXzal duren, voordat de televisie even veel burgerrecht heeft verworven ais de radio dit thans heeft. alsmede de Commissaris der Koningin in dé provincie Utrecht, Jhr. mr. dr. L. H. N Bosch Ridder van Rosenthal; enkele leden van hel College van Gedeputeerde Staten in dit gewest- de griffier der Provinciale Staten Jhr. Asch van WJjck en de hoofdingenieur van den RUks Wa terstaat ir. H. B. Bakker. Bjj het aanleggen van een weg door het land- schap worden twee elschen gesteld: n.l. van aesthetlschen aard en die welke het snelver keer aan de wegen te gaan stellen. Over ons mooie Nederland ligt een dicht net van groote en kleine wegen uitgespreid en allerwege is men nog druk doende om het wegenplan uit te brei den. Over het algemeen worden de verkeers- elschen wel in het oog gehouden, hoewel op vele plaatsen wel een te veel aan borden erg valt waar te nemen waardoor het verkeer weder om wordt bedreigd. .Want een weggebruiker kan onmogelUk de groote dosis aanwUzingen in zich opnemen, die hem vanaf een tiental borden wor den gedaan bU het Inslaan van een weg. Zulk een teveel moet noodwendig leiden tot over tredingen. Aan den anderen kant dreigt het landschap echter danig in het gedrang te komen. Het groote euvel is veelal, dat men bij nieuwe wegen een te dichte boom- of andere beplanting aan brengt. waarbU het uitzicht op het landschap vecloren gaat. In de tweede helft van de negeneeuw verloor men bU de toepassing van beton en staal uit het oog, dat er nog een bouwkunst te; dit geldt thans voor het landschap. Spr. gaf een overzicht van den ontwikkelings gang der wegtn. Den groote n stoot tot rechte en breede wegen gaf Napoleon. Deze bracht ons het. principe van den modernen verkeersweg. Helaas wordt dit op vele plaatsen wel wat te ver doorgevoerd. Niet altijd wordt er reke ning gehouden met het karakter van de om- gevfhg. Door een heide-veld kan men geen betonweg neerleggen, want het steedsche karak ter dat den betonweg eigen is, past ten eenen- male niet bU de heidevlakten. Wel het meeste te lUden krijgt het tann^hap ,op plaatsen waar zich véle menschep gaan ves tigen; en dan: de lintbebouwing. De lange, eln-. delooze rij van incultureele, nietszeggende en vervelende „villa's" (TT) vernielen allengs ons prachtig landschap. BU een en ander is de voorlichting wan een knap landsohap-architect onontbeerlijk. Er te deskundige leiding noodig om tot het doel te geraken. nJ. om den weg in volkomen harmonie te brengen met het landschap. Aan de hand van een groote en fraaie serie lichtbeelden toonde spr. aan boe het wel en hoe het niet moet. Nu eens verscheen een voor beeld op het doekt waar een te veel aan beplan ting was, met daaraan onnoodige kosten ver- ;or‘de” w^- ‘T'1’'11"1 de bet landschap verloren gaat; dan weer was een fraaie natuuropname een prachtige eetutymi» er van, hoe een goede weg in volkomen har monie kan sUn met de omgeving. Van de lint bebouwing toonde spr. afgrijselUke voorbeelden. De populaire Bossche burgemeester liet deze interessante vertooning met tal van kwinkslagen gepaard gaan. Het ligt in het voornemen van mr. van Lan schot om een causerie en een serie lichtbeelden samen te stellen, waarin wordt duidelijk ge maakt de goede en slechte wijze van toepassing van heggen, hekken en andenaim langs Neer- lands wegen. Voor lijnkoeken Voor soyaschroot Voor soyakoeken Voor grondnootkoeken Voor grondnootschllfers Voor cocoskoeken Voor Ned. Oost-Indtecbe cocoskoeken Voor tot andere soorten veevoeder verwerkte olie houdende zaden pitten en noten f 0.50 Indien men zjjn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovengenoem de prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de^Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gra- venhage lh verbinding te stellen. Nader verneemt het N. d. Dag, dat het de bedoeling te dese verlaging te doen ingaan op 1 Juli 1936 en van kracht te doen zijn tot 1 Januari 1941. Uit den voorgestelden maatregel wordt een jaarlijksche bezuiniging verkregen voor het Rijk van f3.300.000; voor het veertigtal gemeenten, dat voor een deel barer ambtenaren het risico van eigen pensioen draagt, van f800.000 en voor het Alg. Burgerlijk Pensioen fonds van fl.6M.000. Naar ons uit Leipzig gemeld wordt, hebben de ministers mr. dr. L. N. Deckers en ir. H. Ge- Ussen Zondag een bezoek gebracht aan de Lelp- riger Messe. Des mbrgens werden de Jaarbeurs- Oebouwen in de binnenstad bezócht en des middags de afdeellngen landbouw en techniek. De lunch werd In .Harmonie” gebruikt met Messedirektor dr. Koehler en den heer H. J. i*n der Borg. k De ministers werden nog in de Hollandsche kamer ontvangen door de Nederlandsche jour nalisten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5