Het steundebat voortgezet Hoe beveiligen wij ons tegen brandgevaar? j jmaaAt tocA Dt aieinvt Sickesz* BITTER-r«ep is tvsastss sta goeds greep! 4 4 Help Uw Nieren Defensie-uitgaven ALLEREERST door het ONS BEWUST TE ZIJN DE AFTREK VAN GEZINS- INKOMSTEN Él r VRIJDAG 6 MAART 1936 Conflict bij Fokker? Inbraken op de Veluwe Openluchtspel te Born DE INBRAAK BIJ USSONE SCHEEPVAARTHEFFINGEN TWEEDE KAMER Gevangene ontsnapt Druk dor vaste lasten Landbouwbelangen BOERDERIJ AFGEBRAND VERDRONKEN Motie van wantrouwen tegen den burgemeester aangenomen Dan moet men weten wat te doen! Gewyxigde motie-Boon na een ver klaring van prof. Aalberse h. si. aangenomen Landbouwcrisisfonds in bespreking Ministerieele beschikking binnen kort te verwachten Steunverleening voor aardappelen Aanschaffing van twaalf pantser-auto's Geen overeenstemming inzake nieuwe arbeidsovereenkomst De jongeman echter spoedig weer gepakt Rumoerige raadszitting te Boxtel „CHRISTUS VERWORPEN» Zware «traf voor mishandeling Als ecu nachtkaars uitgegaan Verreweg de-meeste branden be ginnen klein en worden on- middellyk ontdekt Huurbyslag ▼oor en on- van zoo X ▼oor alles wat tot ons genoegen of ge- Inderdaad heeft ongehuwden eenlg onderscheid te gaan1 Min. SUNGENBEBG 0 •J; -*■ - I-H B 1 op- op op- :'V Indien het waar is, wat reeds in de grijze oudheid door een wijsgeer is gezegd, dat men den graad van beschaving van een volk kan afmeten naar de wüze, waarop het zichzelf en zijn bezittingen tegen brand beveiligt, en Wanneer men dan eens let b.v. op de vaak patriarchale toestanden op brandbeveillgings- gebled ten platte lande, dan zou men moeten eoncludeeren dat het met die beschaving hier en daar nog treurig is gesteld. Oud-minister de Geer had gisteren betoogd, dat er in beginsel geen bezwaar tegen kan be staan, om met de inschakeling van het be- hoefte-element in de salarisregeling, nog een step verder te gaan en ook in de salarissen van De rechtbank had de vrouw wegens inbraak tot twee jaar veroordeeld. De procureur-gene- raal had twee jaar geëischt wegens deling. Haar broer was door de rechtbank vrijgesproken. Het Hof achtte de heling ten opzichte van Nel K. bewezen en veroordeelde haar tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van zes naan- den voorarrest. Haar broer werd vrijgesproken. Nu ia geen enkel brandweer-corps, onver schillig of het de goed-uitgeruste beroeps brandweer eener wereldstad betreft at een pri mitieve plattelands-organlsatle, in Maat, om Juist op dat moment waarop rij het meest noodlg is (dat is dus bl) het uitbreken of ont dekken van den brand) ter plaatse te zijn. En daar het noodzakelijk is onmlddellljk bij uitbreken of ontdekken van brand ook reeds de blusch-actle in te zetten, wat de brandweer uit den aard der zaak niet karf doen, moeten wjj het. Indien mogelljk, zelf doen. Dan zal in de meeste gevallen een groote brand, met al zijn vreeseljjke gevolgen, en in ieder geval noodeloose waterschade worden vermeden. Ingediend is een suppletolre begrootlng van Defensie voor 1835. Dit wetsontwerp strekt tot verhooging van een aantal artikelen, waartegen over eenlge andere artikelen voor vermindering in aanmerking worden gebracht. Een spoedig tot stand komen van de pacht wet, verlaging der waterschapslasten en derge lijke maatregelen acht de heer Droesen dan ook urgent. Voorts heeft de Katholieke afgevaardigde on der meer gepleit voor het te werk stellen van kleine landbouwers op hun eigen bedrijf en voor een uitbreiding van den steun aan de kleine boeren in het algemeen. Het geldt hier aestlg duizend bedrijfjes, die uit het landbouw-crisis fonds en uit de begrootlng van Sociale Zaken dienen te worden geholpen. Alle drie verdedigden zü nog eens op princi- pieele wijze, wat voor de agrarische bedrijven wordt gedaan. de Katholieke afgevaardigde Ir. DROESEN aan Minister Deckers voorlegden. Toen de 18-jarige gedetineerde 8. R. Don derdagmorgen per celwagen naar het Gerechts gebouw te Groningen overgebracht zou worden naar het Huls van Bewaring, zag hjj kans aan de waakzaamheid van den hem begeleidenden veldwachter te ontsnappen. Naar wij van bevoegde zjjde vernemen zal binnenkort een ministerieele beschikking af komen betreffende steunverleening voor goed gekeurde pootaardappelen van den oogst 1835, welke niet hun bestemming als zoodanig heb ben gekregen of zullen krijgen. Deze steun zal varleeren tusschen 050 en f 150 per 100 K.G., naar gelang van de Mas sificatie door de Ned. Akkerbouwcentrale. Wil men groote brandcatastrophen in de toe komst zooveel mogelijk vermijden, dan moet de gedachte „Zelfbescherming tegen en zelf- bestrüdlng van brand" als het ware gemeen goed der geheele bevolking worden, zoodanig, dat leder individu afzonderlijk er diep van doordrongen is dat het tot een zijner voor naamste burgerplichten behoort, nauwlettend te waken tegen het ontstaan van brand, op welke wijze dam ook. Voor de Rechtbank te Zwolle hebben Don derdagmiddag de gebroeders J. en H. T. aldaar terecht gestaan wegens het feit, dat zü zich gedurende eenlge jaren achtereen aan inbra ken in landhuisjes op de Veluwe hadden schul dig gemaakt, waarbij de bult uit de meest ult- eenloopende voorwerpen bestond, van poeder- doosjes tot aan karpetten en radiotoestellen. Bij hun arrestatie in den nacht van 8 op 7 Ja nuari j.l. waren twee vrachtauto's noodlg, om al het inbeslag genomen goed te vervoeren. In totaal hebben de verdachten, naar zij bekenden, 52 inbraken geoleegd Dertig hiervan zullen hun in totaal ten laste worden gelegd, waarvan de tweede helft ressorteert onder het arrondisse ment Zutphen. Daar zullen de verdachten zich dus t. z. t nogmaals voor de rechtbank te ver antwoorden hebben. Nadat eenlge gedupeerden, de bezitters der landhuisjes, afkomstig uit verschillende deelen des lands, als getuigen waren gehoord, eischte de officier van justitie, mr. J. O. van Hasselt, tegen elk der verdachten twee en een half Jaar gevangenisstraf. Wegens heling werd tegen J. T. V-, die een revolver en een kris van de verdachten had ge kocht. een boete van f50 subs. 35 dagen hech tenis geëischt. De rechtbank aal over veertien dagen uit spraak doen. >rz- ■ar De die moties e interpel- gieven van jtelük wa- UUnister er zee, zooals bv. ook bü den hier boven gememoreerden t'ragiachen brand, waar in weinige minuten tijde het geheele huis van ondér tot bo ven in lichte laaie stond. in berg ruimte voor het materieel van een eskadron pantserwagens, dat binnenkort zal worden op gericht. In verband met den internationalen polltle- ken toestand in Europa is het noodzakelijk ge bleken, het terrein der werkzaamheden van den Inlichtingendienst van den generalen staf uit te breiden. De daaruit voortvloeiende meerdere kosten zullen ongeveer f 8000 bedragen. Een verhooging met f 124.000 vindt haar oor zaak In de noodlg gebleken uitbreiding van het Korps polltietroepen, aangezien in verschil lende tijdperken van het jaar niet over vol doend geoefende troepen wordt beschikt en dc in verband daarmede aan de polltietroepen toe vallende taak, door de aanvankelijke sterkte, niet naar den eisch kon worden vervuld. I Dwaalde men bü dit debat vaak in zeer Met- ne onderdeden van de steunregeling af, de mate, waarin bü de begrootlng .van het Land bouwcrisisfonds in allerlei détallkwesties zal worden ingegaan door de agrarische specialis ten, zal wel weer alles overtreffen, wat de Ka mer op dit gebied in den crisistijd pleegt te vertoonen. Men moet geboren en getogen plat telander wezen, om dit alles te kunnen schat ten op zijn juiste waarde. Reeds vandaag hebben we hiervan een voor proef beleefd in hetgeen de liberaal LOVWE8. de anU-revolutionnair VAN DEN HEUVEL en Op desbetreffende vragen van bet Kamerlid Duymaer van Twist beeft minister Gelissen ge antwoord. dat hij ter gelegenheid van de ope ning van de automobiel-tentoonstelllng van de RA.I. te Amsterdam o.m. heeft gezegd, dat de spoorwegen, evenals het autoverkeer, zelf de vaste lasten der verkeersbanen dragen, terwijl dit voor de binnenscheepvaart slechts zeer ten deele het geval is. In deze woorden is geen beoordeellng gelegd, integendeel, de Minister heeft zich van een oordeel onthouden van de vraag, in hoeverre het al dan niet juist is, dat de vaste lasten In het kasteelpark van den heer Barbou van Roosteren te Born, bU Sittard. waar het vorig jaar Saul en David met zooveel succes werd opgevoerd, zal dit Jaar op alle Zondagen van Juni en Juli vertoond worden het openlucht spel: „Christus Verworpen” van Jan Vuysters. Ruim 200 acteurs en actrices zijn reeds begon nen om dit werk in te studeeren. De verstoorde wereldverhoudlngen en de ver starde blnnenlandsche lasten, aldus de eerste, zijn de zondebok, niet de crisispolltiek. die daar uit noodwendig voortkwam. Hier is geen spra ke van steun, maar van een prijsregeling, wel ke geëischt wordt door de verdeelende recht vaardigheid, opperde de tweede, die een tevre den lachje tooverde op het gezicht van den president door uit te roepen: ,5èt voorbeeld van landbouwcrisiswetgeving blijft toch maar de tarwewet van Ruys!" Als afzonderlijke punten uit de redevoering van Ir. Droesen noteeren wij, dat hij den toestand van het landbouwcrisisfonds zeer precair acht en een verdere inperking van den vériteageven- den export noodzakelijk, omdat zelfs bij de be staande heffing de huidige prijzen der agrari sche producten niet sullen kunnen worden ge handhaafd. Een zeer groote moeilijkheid is ook hier de druk der vaste lasten, die een verla ging van de prijzen ónmogelijk maken, terwijl de consument dan nog boven die prijzen, de te hooge distributlekosten beeft op te brengen. Beslissingen sullen hier echter niet worden genomen, voordat de maatregelen ten aanzien van vaste lasten en huren waaromtrent de Memorie van Antwoord thans bij de Commissie van Voorbereiding der Tweede Kamer is inge komen wet zijn geworden. Dan eerst kan men tot vermindering van den huurbjjslag over gaan. Voor het overige kwam 's Ministers antwoord neer op een herhaling van wat hjj reeds in eer ste instantie aan het adres van den interpel- lant had opgemerkt. Dat de werkverschaffin gen worden ingeperkt, lichtte hij nader toe, is niet een gevolg van het rouleersysteem, dat de Minister hier uit een oogpunt van rechtvaar digheid bevordert, maar vloeit voort uit het feit, dat hier nu eenmaal slechts beperkte mo gelijkheden bestaan, welke de Regeering niet in Mn jaar wil uitputten. Een ding echter verlieze men niet uit het oog en wel dat verreweg de meeste branden klein beginnen en tijdens of direct na hun ontstaan worden ontdekt. Zijn de omstandig heden daartoe gunstig, dan zijn en kele oogenblikken al voldoende om het kleine beginbrandje te doen uit groeien tot een laaiende vlammen- Hn de derde, Ir. Droesen. betoogde, dat de landbouw een zeer belangrijke welvaarts bron is voor ons volk en dat dus de agra rische crisislasten aan dit volk zijn opgelegd in zijn eigen belang. Een verdere inkrim ping van den landbouwsteun”, aldus de Katholieke afgevaardigde zou een ondergra- vlng beteekenen van de elementen van ons volksbestaan. Waaraan men gewoonljjk niet denkt, of.... niet denken wil, dat is de kans, dat brand ons leven ot dat der onzen in gevaar kan brengen, dat er dingen verloren kunnen gaan, welke ons zoo dierbaar ztfn. dat geen enkele verzekering, al is zü nog zoo boog, ze kan vergoeden, dat er stilstand of achterstand in zaken door kan ontstaan alsook werkloosheid, ziekte, onaangenaamheden, moeilijkheden en wat niet al. En wat de hulp der brandweer betreft: Wij zijn de laataten om te beweren, dat die hulp niet noodlg zou zijn. Integendeel: de brand weer is en blijft de aangewezen Instantie voor brandbestrijding en nooit mag daarom ver zuimd worden om haar in geval van brand onmlddellljk te alarmeeren. ,Jn het midden latend, of het georganiseerd overleg de meest geschikte instantie is, cm bet.verlangde onderzoek in te stellen, en ons voorbehoudend de eventueels resultaten van dat onderzoek en de daaruit te trekken con clusies te toetsen aan onze eigen opvattingen en beginselen, zullen wjj aan de gewijzigde motie-Boon, waarvan de afgebakende beteeke- nls duidelijk aangewezen werd in de door den heer De Geer gegeven toelichting, onze stem niet onthouden." Ook de katholieke fractie heeft aan deze motie haar stem gegeven. Haar voorzitter. Prof. AALBERSE deed echter daaraan voorafgaan de volgende verklaring: of overeenstemming heeft met Ingang van dien datum worden neergelegd. BU Informatie deelde de directie der Fokker fabrieken ons mede, dat zU. gedwongen door de tijdsomstandigheden een loonsverlaging had moeten doorvoeren, maar dat zij niet bekend was met de mogelUkheid, dat dientengevolge het werk zou worden neergelegd. De ontzettende brand, die heeft gewoed aan den O. Z. Achterburg wal te Amsterdam. heeft in het ge heele land diepen indruk gemaakt. Velen zijn aan het denken gebracht en bevreesd geworden voor de eigen omstandigheden. Wij hebben ge meend onze lezers in de steden en op het land van dienst te zijn met de publicatie van een beknopte serie artikelen, waarin op populaire wijze het brandgevaar en de be strijding daarvan worden behan deld. Het eerste artikel van deze serie drukken wij hierbij af. maken in overeenstemming met uiteenloopen- de behoeften. Maar dan moest eerst onom- stootelUk en naar een objectief criterium wor den uitgemaakt, of inderdaad voor de groep van de in cdmmunautelt levenden, >en gerin gere behoefte mag worden aangenomen dan voor andere ongehuwden. Tegen die formulee- ring maakte de katholieke fractie geen be zwaar. Zeker, nu de motie eenstemmig werd aangenomen, zal de Regeering de aangelegen heid nu wel bU bet Georganiseerd Overleg aanhangig maken. Als de heeren, die deel uit maken van dit college, kennis nemen van wat in de uitstekende redevoeringen van de katho lieke deskundigen Suring en Dr. Moller over deze materie is gezegd, zullen zü de hun voor gelegde taak niet aanvaarden met het ver trouwen, dat zU dit probleem in een handcm- draaien tot oplossing sullen kunnen brengen. Wü zijn dan ook zoo vrU, deze zaak reeds als voor 80 pCt. afgedaan te beschouwen. De lnterpellatie-de Visser over de werkloos- heidspolitiek, in welker kader heden nog het woord is gevoerd door den anti-revolutionnair jSMEENK, den pociaal-democraat KUPERS, den vrljzinnlg-democraat Mr. JOEKES, den katholieken afgevaardigde KUIPER en eenlge eenlingen, is al evenzeer als een nachtkaars uitgegaan. Zelfs zag de communistische inter- pellant van het indienen eener motie af. Woensdagavond kwam de gemeenteraad van Boxtel in openbare vergadering bijeen, om het rapport te bespreken, dat door de daartoe aan gewezen commissie wm uitgebracht over do fraude, die in de Boxtelacbe gemeentebedrijven ontdekt was. Donderdagnacht is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van de weduwe Van Giesen, gelegen aan do Dikkewljk te Bmüde. De brandweer van Smilde kon tegen het vuur, dat met groote kracht cm zich heen groep, weinig uitrichten. Huls en inboedel, benevens vier koeien en twee pinken verbrandden. Alles was verzekerd. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft ar rest gewezen in de strafzaak tegen Nel K. en haar broer Jan K„ verdacht van inbraak bU Lissone in de Leidscbestrat, gepleegd in Augus tus 1934. Vragen wU ons af hoe het mogelljk is, dat, endanks den stagen vooruitgang der techniek op ieder gebied, ook op dat van het brand- bluschwezen, het aantal groote branden niet merkbaar vermindert, dan is het antwoord daarop niet ver te zoeken. EenerzUds heeft juist die technische vooruitgang allerwege nieuwe bronnen van brandgevaar in het leven geroepen. Men denke slechts aan de tallooze opslagplaatsen van en het verkeer met mi nerale oliën, benzine, enz. En aan den an deren kant blüft het de, ondanks alle waar schuwingen grenzelooss, onvoorzichtigheid, on achtzaamheid, onwetendheid in den omgang met vuur en licht, als ook de haast misdadige onverschilligheid der groote massa ten lichte van alles, wat betrekking heeft brandgevaar en brand, welke steeds weer nieuw het gevaar in de hand werken. Do Amsterdamsche rechtbank veroordeelde den veertigjarigen ovenbouwer, die een Dultsch dienstmeisje met een scheermes heeft gewond, wegens zware mishandeling tot drie jaar ge vangenisstraf met aftrek der voorloopige hech tenis. Het O. M. had twee en een half jaar gerequlreerd. Aan de toelichting ontleenen wü nop het vol gende: Voor den bouw van een verspermünenmaga- zjjn te Willemsoord is op de begroeting voor 1835 1120.000 beschikbaar, terwül op de begroo tlng voor 1936 hiervoor nog een bedrag van f 50.000 is aangevraagd. De totale bouwkosten zün geschat on f320.000, zoodat aan de benoo- digde som nog f50.000 ontbreekt. In verband met de noodzaak om zoo spoedig mogelük over het magazUn te beschikken, wordt laatstge noemde som alsnog op den dienst 1835 aan gevraagd Ter voldoening aan een reeds lang gevoelde behoefte is, nu om verschillende redenen uit stel niet langer kon worden gedoogd, overge gaan tot aanschaffing van een twaalftal pant serauto’s, welke, vereenigd tot een eskadron te ’s-Hertogenbosch worden gelegerd. Voorts dient te worden voorzien der kanalen en rivieren slechts zeer ten deelt door de binnenscheepvaart worden gedragen. Het komt den Minister niet juist voor con clusies te trekken uit een vergelüking tusschen de vrachtontvangsten der zg. wilde-vaartschip- perü en het geschatte bedrag, dat totaal aan scheepvaartrechten wordt opgebracht, aange zien het grootste deel hiervan door andere dan de wilde-vaartschipperü werd opgebracht. De scheepvaartheffingen vormen een onder deel van het geheele verkeersvraagstuk. dat door de Centrale Commissie voor Advies en Bij stand voor het Verkeersfonds wordt bestudeerd. De minister wenscht op de resultaten van deze studie niet vooruit te loopen. Maar tevens dient hü er bjjtUds voor te zorgen, die maatregelen te treffen en die mid delen aan te schaffen, welke hem in staat rul len stellen om, wanneer ondanks alle voor zichtigheid. toch brand zou ontstaan, deze In de kiem te. smoren ot te beperken tot ver dere hulp aanwezig is. En tenslotte moet hü weten, hoe te handelen teneinde zichzelf, zün hulsgenooten en bezittingen, bü eventueel ge vaar in veiligheid te stellen. Dit alles zal in een volgend artikel nader worden uiteengezet. Hü rende door den hoofdingang t Gerechts gebouw uit en vluchtte door de Boteringestraatr en Broerstraat naar het Academieplein, waar hü achter het Academiegebouw een schuilplaats zocht. De achtervolgers, waarbü zich eenlge agenten hadden gevoegd, zaten hem echter dicht op de hielen en om te ontsnappen klauterde de vluchteling langs den brandladder van bet Academiegebouw naar de dakgoot, waar hü zich achter een vooruitstekend gevelgedeelte verborg. Daar het gebouw intusschen omsingeld was. zag de jongeman rich genoodzaakt zich spoedig aan zün achtervolgers over te geven. HU was des morgens wegens diefstal in de Ned. Herv. Kerk te Visvliet en in het stationsgebouw te Lutje- gast tot tweemaal drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Kamer had intusschen, zoo merkte de Minister met voldoening op, niet willen tornen aan de richtlijnen, welke de werMooshelds- polltlek bepalen. Wél had de katholieke afge vaardigde Steinmetz gewezen op büzonder lage steunbedragen, welke nu en dan het gevolg zün van den regel, dat de steun niet meer mag wezen dan een bepaald percentage van het loon. Maar aan dien regel is nu eenmaal niet te ontkomen, Indien men het zoeken van arbeid niet tegen wil werken. Dit erkende ook de beer Steinmetz. Hü had alleen bepleit, dat het aantal gevallen, waarin het normale percentage van 70 tot 90 stügen kan, zou worden uitgebreld. Minister Sllnger- berg kon dit niet toezeggen. HU is van mee- ning, dat dit büzonder hooge percentage uit zondering bUjven moet, omdat de Massleke werkloosheidsverzekering nooit een hooger per centage dan 70 heeft gekend en de steunver leening nu eenmaal een verlengstuk van die werkloosheidsverzekering is. Wat de heer Stein metz wilde, zou meer het gebied van de ar menzorg benaderen, waar men geval voor ge val beziet en de gezinsbehoeften nauwkeurig nagaat. De 30-jarige Maastrlchtsche schipper H. H. Broers is, toen hü zich aan boord van zün schip liggende in de Ruhrorterhaven te Duis burg, wilde begeven'van de loopplank geval len en verdronken. Ha In verband met deze steunverleening zullen, evenals het vorige jaar tusschen 1 en 10 April de voorraden goedgekeurde pootaardappelen worden geïnventariseerd, hetgeen namens de Ned. Akkerbouwcentrale zal geschieden door den Ned. Algemeenen Keuringsdienst in samen werking met de provinciale landbouwcrisis organisaties. Minister SLINGENBERG zich toegankelijk ge toond voor overweging van hetgeen bü deze interpellatie uit de Kamer is aangevoerd. Zoo was b.v. niet van belang ontbloot, dat hü nog eens zal na gaan, of voor den af trek van gezinslnkom- sten misschien een mildere regeling kan worden getroffen. Door rUchl. working v» do NIEkEN knnl U lort krijgon rui 'I noch» mooton opotoan, Zonnwachtighoid, Pijn ia do Boonon, DuiroUghoid, VorHoo vaa Enorglo. Kraaipoa, Branding. 'CyMoa voorkomt aündor goodo working oaa do NIEREN on gooit, gogarandoord, in dagon volledige voldoening oiU krijgt Uw goïd tonig. Nona. Craton, Uw apotheker <4 drogiat hooit hot. mak dient, hebben wü interesse en geven wü graag ons geld uit. In de meeste wo ningen vindt men radio, gramofoon, bad- gelser en stofzuiger. Geen menseh ver zuimt om zün huis en bezittingen tegen diefstal en inbraak te beveiligen door het aanbrengen van veiligheidssloten en gren dels. En wanneer iemand zou durven be weren dat zoo iets overbodig is, sou men hem zonder meer voor gek verklaren. Maar aan het feit, dat de kans op brand vrü wat grooter is dan de mogelUkheid van een inbraak, wordt weinig aandacht geschonken. Tegenover brandgevaar en al les wat er aan vast zit stelt men gewoon- lük slechts het triomfantelUk zwaaien met een al dan niet hooge assurantie-polis en als dooddoener het gezegde.Daarvoor hebben wü toch de brandweer!” Men be schouwt hiermee de kwestie als afgedaan, wat in werkelükheid echter geenszins het geval is! In vroegere dagen, toen dergelüke onderwer pen aanleiding waren tot allerlei luidruchtige agitatie, zouden er zeker drie van zün losgekomen. Thans beperkte^ lant rich tot de conclusie, dat zün verschillende züden geheel of ged< ren onderschreven en dat dus de, wel rekening mede zou houden, z' De heer Van Dungen wilde vooraf een inter pellatie houden. Hü opende met een heftlgen peraoonlüken aanval op den oud-wethouder Van Susante. Een heftige woordenwisseling volgde tusschen de heer Van Dungen en Van Susante, waarbü de voorzitter zoo hevig hamerde, dat de hamer- kop van den steel vloog! Toen de heer Van Dungen zün aanval voort zette. verwijderde zich de heer Van Susante, pevolgd door de andere leden der R.K. Staats- partü. Bü telling bleek, dat nog juist het be- noodlgde aantal leden aanwezig was, om gel dige besluiten te kunnen nemen. De heer Van den Dungen beschuldigde het vorige college van B. en W. van diverse frau des. De voorzitter verklaarde, dat het vorige col lege groote dingen tot atand heeft gebracht. Wanneer er fouten gemaakt werden, mogen dia toch niet vergroot worden. Vervolgens kwamen vragen van den heer De Haas in behandeling in verband met een be noeming van een controleur der steunregeling, die werd ingetrokken. De betrokkene heeft een 'eisch tot schadevergoeding ingesteld. De voor zitter deelde mede, dat hier geen ontslag is gegeven, doch slechts een benoeming terugge trokken. Nadat wethouder De Visser uitvoerig het beleid van B. en W. op dit punt had verdedigd, werd overgegaan tot de behandeling van het rapport over de onregelmatigheden bü de ge meentebedrijven. Uit het rapport bleek, dat groote gasveriie- zen zün waargenomen bü de distributie van het gas. De verontreiniging van het leidingwater is gebleken voort te komen uit een constructie fout in den watertoren. De commissie rond het vreemd, dat de direc teur een klerk heeft aangesproken over diverse kastekorten. Zü acht het onjuist, dat do direc teur bü de marechaussee aangifte heeft gedaan van diefstal toen de zaak reeds in handen van de gemeentepolitie was. De directeur is echter van meenlng, dat dit zün privé-saak Is. De commissie vroeg zich af. hoe de directeur er toe kon komen aan een ondergeschikte te leeren. hoe hü een tekort op onjuiste manier kan dekken, om kort daarna denzelfde aan te klagen wegens diefstal. Het is niet gebleken, dat de directeur zich wederrechtelük heeft bevoordeeld. De commissie kwam tot de conclusie, dat de directeur tot vergoeding verplicht ia. Ontslag achtte zü niet gemotiveerd, in verband met do houding van het vorige college van B. en W. Tegen den administrateur werd aangevoerd grove nalatigheid bü de afdracht van een be drag van f77.22 en ernstig vermoeden van ver duistering in dienstbetrekking van een bedrag van f3758. Ter saneering van den toestand stelde de commissie voor: den directeur bü wijze van schadevergoeding een maand salaris in te hou den; den administrateur te ontslaan; den di recteur uitsluitend te belasten met de tech-^j nische leiding en hem het kasbeheer te ontne- men; het kantoor te ver pis si zen naar hek" j nieuw te bouwen raadhuis; scherpe cortröle te doen uitoefenen door het Veriflcatlebureau op het materiaalverbrulk; het personeel onder strenge contróle te stellen en den fitter Goos- sens wegens zün correct gedrag te benoemen tot chef-fitter. De meerderheid van B. en W. stelde voor: den directeur op grond van gebleken onbe kwaamheid terup te aetten tot een nieuw in te stellen rang met overeenkomstige vermindering van salaris; den administrateur te ontslaan sn voor het overige te handelen volgens advies der commissie. De heer Van den Heuvel stelde een motie van wantrouwen voor tegen het beleid van dan burgemeester en wenschte deze ter kennis ge bracht te zien aan den minister van Binnen- landsche Zaken en aan Ged. Staten. De voorzitter verdedigde aan de hand van de stukken zijn beleid. De motie van wantrouwen werd aangenomen met zeven tegen één stemmen; tegen stemde wethouder De Viseer. Vervolgens werd gestemd over de saneerings- voorstellen. Besloten werd, den directeur te straffen met een maand salarisdervlng en hem te wüzen op zün moreele verplichting tot Aanzuivering der tekorten. Met algemeene stemmen werd besloten, den administrateur te ontslaan. Zich beroepend op art. 78 der Gemeentewet, deelde de burgemeester mede, dat hü bet laat ste besluit in strijd achtte met het algemeen belang en dat hü weigerde het ten uitvoer te leggen. DKN HAAG, 5 Maart 1930. Gelijk na het verloop van het debat gisteren wel was te voorzien, is de ge- wüzigde motie-Boon. welke beter een motie-de Geer kon heeten, zonder hoofde- lüke stemming door de Kamer aanvaard. Zü noodlgt de Regeering uit, bü de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Over leg aanhangig te maken de vraag, of er aanleiding bestaat voor een bijzondere re geling van de bezoldiging van ambtenaren en onderwüacrz, die in communautett leven. Naar men van werknemerssüde mededeelt worden door de samenwerkende organisaties in net meubelbedrijf en in het metaalbedrüf reeds geruimen tüd onderhandellngen gevoerd met den Metaalbond. waarbü de N V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker is aangesloten, over een nieuwe arbeidsovereenkomst met dit be drijf Tot nu toe hebben deze besprekingen geen gunstig resultaat opgeleverd. Als men vóór op 18 Maart as. geen bereikt, zal het werk Wat de kwestie van den huurbljslag be treft, beeft de Minister nog eens herhaald, dat hier niet het belang van de werkloozen, maar het algemeen belang, dat de maat- schappü bü huurverlaging heeft, voorop moet staan. Door alle eeuwen heen is het element ,,Het Vuur” de vriend, maar gelijktijdig de meedoogen- looze vijand der menschen geweest. Zorgvuldig bewaakt en door hun vernuft aan hun belangen dienst baar gemaakt, verschaft het licht, warmte, energie enz. Maar aan hun waakzaamheid ontsnapt, breekt het los met toomelooze kracht, velt neer wat het op zijn pad ontmoet, vernietigt bloeiende menschenle- vens en doet voor duizenden, millioenen aan geld en goed herstelbaar verloren gaan. Nog ligt ons allen versch in het geheugen de tragische brand aan den O. Z. Achterburgwal te Am sterdam. Na dit ontzettend gebeu ren zijn allen zich weer bewust ge worden, hoe in elk huis en overal het gevaar van brand aanwezig is en dat het een dure plicht voor ieder moet zyn, om eventueele ge volgen zoo veel mogelijk te beper ken. Al* een somber dreigende waarschuwing ttsat aan den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam het uitgebrande huis. Moge waarschuwing, welke ieder geldt, I Riet te spoedig worden vergeten

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 17