Het steundebat voortgezet u I Hoe beveiligen wij ons tegen brandgevaar? allereerst door het ONS BEWUST TE ZIJN Help Uw Nieren Defensie-uitgaven DE AFTREK VAN GEZINS- INKOMSTEN jmaa/u locJi Dl nieuwe Sickeiz’ BITTER-reep is eveneens een goede greep! i Conflict bij Fokker? Inbraken op de Veluwe „CHRISTUS VERWORPEN” Openluchtspel te Born DE INBRAAK BIJ LISSONE SCHEEPVAARTHEFFINGEN Zware straf voor mishandeling TWEEDE KAMER Geyangene ontsnapt Druk der vaste lasten BOERDERIJ AFGEBRAND VERDRONKEN Dan moet men weten wat te doen! Landbouwcrisisfonds in bespreking Steunverleening voor aardappelen Motie van wantrouwen tegen den burgemeester aangenomen Ministerieele beschikking binnen kort te verwachten Geen overeenstemming inzake nieuwe arbeidsovereenkomst De jongeman echter spoedig weer gepakt Rumoerige raadszitting te Boxtel Gewijzigde motie-Boon na een ver klaring van prof. Aalberse z. h. st. aangenomen Verreweg de meeste brandey be ginnen klein en worden on- middelljjk ontdekt - Aanschaffing van twdtalf pantser-auto’s Landbouwbelangen Als een nachtkaars uitgegaan Huurbyslag berg- en on- i <rf dx< Voor alles wat tot ons genoegen of ge- O veroordeeld. ongehuwden eenlg onderscheid te gaan1 Mln. SLINGENBERG V Ingediend ia een suppletolre begrootlng van Defensie voor 1935. Dit wetsontwerp strekt tot verhooglng van een aantal artikelen, waartegen over eenlge andere artikelen voor vermindering in aanmerkingworden gebracht. Alle drie verdedigden zy nog eens op princl- pieele wijze, wat voor de agrarische bedrijven wordt gedaan. wegens zware mishandeling tot drie Jaar ge vangenisstraf met aftrek der voorlooplge hech tenis. Het O. M. had twee en een half jaar gerequjreerd. Indien het waar is. wat reeds in de grijze oudheid door een wijsgeer is gezegd, dat men den graad van beschaving van een volk kan afmeten naar de wijze, waarop bet zichzelf en zijn bezittingen tegen brand beveiligt, en wanneer men dan eens let b.v. op de vaak patriarchale toestanden op brandbeveiligings- gebled ten platte lande, dan zou men moeten ooncludeeren dat het met die beschaving hier en daar nog treurig is gesteld. Oud-minister de Geer had gisteren betoogd, dat er In beginsel geen bezwaar tegen kan be staan, om met de inschakeling van het be- hoefte-element in de salarisregeling, nog een stap verder te gaan en ook in de salarissen van In vroegere dagen, toen dergelijke onderwerp pen aanleiding waren tot allerlei luidruchtige agitatie, zouden er zeker drie van die moties zijn losgekomen. Thans beperkte de interpel- lant zich tot de conclusie, dat zijn grieven van verschillende zijden geheel of gedeeltelijk wa ren onderschreven en dat dus de Minister er wel rekening mede zou houden. De rechtbank had de vrouw wegens Inbraak tot twee jaar veroordeeld. De procureur-gene- raal had twee jaar geëischt wegens heling. Haar broer was door de rechtbank vrijgesproken. Het Hof achtte de heling ten opëichte van Nel K. bewezen en veroordeelde haar tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van zes naan- den voorarrest. Haar broer werd vrijgesproken. Wil men groote brandcatastrophen in de toe komst zooveel mogelijk vermijden, dan moet de gedachte „Zelfbescherming tegen en zelf- bestrjjding van brand” als het ware gemeen goed der geheele bevolking worden, zoodanig, dat ieder Individu afzonderlijk er diep van doordrongen is dat het tot een zijner voor naamste burgerplichten behoort, nauwlettend te waken tegen het ontstaan van brand, op welke wijze dan ook. Nu is geen enkel brandweer-corps, onver schillig of het de goed-uitgeruste beroeps brandweer eener wereldstad betreft of een pri mitieve plattelands-organlsatie, in staat, om juist op dat moment waarop zjj het meest noodlg is (dat is dus bij het uitbreken of ont dekken van den brand) ter plaatse te zijn. En daar het noodzakelijk is onmiddellijk bij uitbreken of ontdekken van brand ook reeds de blusch-actie in te zetten, wat de brandweer uit den aard der zaak niet kan doen, moeten wy het. Indien mogelijk, zelf doen. Dan zal in de meeste gevallen een groote brand, met al zijn vreeselyke gevolgen, en in ieder geval noodelooze waterschade worden vermeden. opgevoerd, zal dit jaar op alle Zondagen Juni spel: „Christus Verworpen” van Jan Vuysters. Ruim 200 acteurs en actrices zijn reeds begon nen om dit werk in te studeeren. In het kasteelpark van den heer Barbou van Roosteren te Born, bij Slttard. waar het vorig Jaar Saul en David met zooveel succes werd van en Juli vertoond worden het openlucht- Een spoedig tot stand komen van de pacht wet, verlaging der waterschapslasten en derge- HJke maatregelen acht de beer Droesen dan ook urgent. Voorts heeft de Katholieke afgevaardigde on der meer geptelt voor het te werk stellen van kleine landbouwers op hun eigen bedrijf en voor een uitbreiding van den steun aan de kleine boeren in het algemeen. Het geldt hier sestig duizend bedrijfjes, die uit het landbouw-crisu- fonds en uit de begrootlng van Sociale Zaken dienen te worden geholpen. rz- tar D* Toen de 19-jarige gedetineerde 8. R- Don derdagmorgen per celwagen naar het Gerechts gebouw te Groningen overgebracht sou worden naar het Huis van Bewaring, sag hy kans aan de waakzaamheid van den hem begeleidenden veldwachter te ontsnappen. zee, zooals bv. ook bjj den hier boven gememoreerden tragischen brand, waar in weinige minuten tijds het geheele huis van onder tot bo ven in lichte laaie stond. Maar tevens dient hy er bijtijds voor te zorgen, die maatregelen te treffen en die mid delen aan te schaffen, welke hem in staat zul len stellen om. wanneer ondanks alle voor zichtigheid. toch brand zou ontstaan, deze in de klem te smoren of te beperken tot ver dere hiflp aanwezig is. En tenslotte moet hij weten, hoe te handelen teneinde zichaelf, zijn huisgenooten en bezittingen, bij eventueel ge vaar in veiligheid te stellen. Dit alles zal in een volgend artikel nader worden uiteengezet. Op desbetreffende vragen van het Kamerlid Duymaer van Twist heeft minister Gelissen ge antwoord. dat hij ter gelegenheid van de ope ning van de automobiel-tentoonstelling van de RA I. te Amsterdam o.m. heeft gezegd, dat de spoorwegen, evenals het autoverkeer, zelf de vaste lasten der verkeersbanen dragen, terwijl dit voor de binnenscheepvaart slechts seer ten deele het geval is. In deze woorden is geen beoordeeling gelegd, integendeel, de Minister heeft zich van een oordeel onthouden van de vraag, in hoeverre het al dan niet juist is, dat de vaste lasten Woensdagavond kwam de gemeenteraad van Boxtel in openbare vergadering bijeen, om het rapport te bespreken, dat door de daartoe aan gewezen commissie was uitgebracht over de fraude, die in de Boxtelsche gemeentebedrijven ontdekt was. De verstoorde wereldverhoudingen en de ver starde binnenlandsche lasten, aldus de eerste, zijn de zondebok, niet de crislspoUtiek, die daar uit noodwendig voortkwam. Hier is geen spra ke van steun, maar van een prijsregeling, wel ke geëischt wordt door de verdeelende recht vaardigheid, opperde de tweede, die een tevre den lachje tooverde op het gezicht van den president door uit te roepen: ..Hët voorbeeld van landbouwcrisiswetgeving blijft toch maar de tarwewet van Ruys!" Beslissingen sullen hier echter niet worden genomen, voordat de maatregelen tan aansien van vaste lasten en huren waaromtrent de Memorie van Antwoord thans bij de Commissie van Voorbereiding der Tweede Kamer is inge komen wet zijn geworden. Dan eerst kan men tot vermindering van den huurbyslag over gaan. Voor bet overige kwam 's Ministers antwoord neer op een herhaling van wat hy reeds in eer ste instantie aan het adres van den interpel- lant had opgemerkt. Dat de werkverschaffin gen worden Ingeperkt, lichtte hy nader toe. is niet een gevolg van het rouleersysteem, dat de Minister hier uit een oogpunt van rechtvaar digheid bevordert, maar vloeit voort uit het feit, dat hier nu eenmaal slechts beperkte mo gelijkheden bestaan, welke de Regeering niet in één jaar wil uitputten. Naar wy van bevoegde zyde vernemen zal binnenkort een ministerieele beschikking af komen betreffende steunverleening voor goed gekeurde pootaardappelen van den oogst 1935, welke niet hun bestemming als zoodanig heb ben gekregen of zullen krygen. Deze steun zal varieeren tusschen 050 en f 1.50 per 100 K.G.wnaar gelang van de klas- slficatle door de Ned. Akkerbouwcentrale. Als afzonderlijke punten uit de redevoering van ir. Droesen noteeren wy. dat hy den toestand van het landbouwcrisisfonds zeer precair acht en een verdere inperking van den verllesgeven- den export noodzakelyk, omdat zelfs by de be staande heffing de huidige prijzen der agrari sche producten niet zullen kunnen worden ge handhaafd. Een zeer groote moeilijkheid is ook hier de druk der vaste lasten, die een verla ging van de prijzen onmogeiyk maken, terwijl de consument dam nog bdken die prijzen, de te hooge distributlekosten beeft op te brengén Een ding echter verlieze men niet uit het oog en wel dat verreweg de meeste branden klein beginnen en tijdens of direct na hun ontstaan worden ontdekt. Zijn de omstandig heden daartoe gunstig, dan zjjn en- kele ©ogenblikken al voldoende om het kleine beginbrandje te doen uit groeien tot een laaiende vlammen- der kanalen en rivieren slechts zeer ten deele door de binnenscheepvaart worden gedragen. Het komt den Minister met juist voor con clusies te trekken uit een vergeiyklng tusschen de vrach tont vangsten der zg. wilde-vaartschlp- pery en het geschatte bedrag, dat totaal aan scheepvaartrechten wordt opgebracht, aange zien het grootste deel hiervan door andere dan de wilde-vaartachlpperiJ werd opgebracht De scheepvaartheffingen vormen een onder deel van het geheele verkeersvraagstuk. dat door de Centrale Commissie voor Advies en By- stand voor bet Verkeersfonds wordt bestudeerd. De minister wenscht op de resultaten van deze studie niet vooruit te loopen. Dwaalde men by dit debat vaak in zeer klei ne onderdeden van de steunregeling af, de mate, waarin by de begrootlng van bet Land- bouwcristafonds in allerlei détailkwestles aal worden ingegaan door de agrarische specialis ten, zal wel weer alles overtreffen, wat de Ka mer op dit gebied in den crisistijd pleegt te vertoonen. Men moet geboren en getogen plat telander wezen, om dit allee te kunnen schat ten op zijn Juiste waarde. Reeds vandaag hebben we hiervan een voor proef beleefd in hetgeen de liberaal LOUWEN, de anU-revolutionnalr VAN DEN HEUVEL en En de derde, Ir. Droesen. betoogde, dat de landbouw een zeer belangrijke welvaarts bron is voor ons volk en dat dus de agra rische crisislasten aan dit volk zyn opgelegd in zyn eigen belang. Een verdere inkrim ping van den landbouw.jsteun", aldus de Katholieke afgevaardigde zou een ondergra- vtng beteekenen van des elementen van ons volksbestaan. Voor de Rechtbank te Zwolle hebben Don derdagmiddag de gebroeders J. en H. T. aldaar terecht gestaan wegens het feit, dat zy zich gedurende eenlge jaren achtereen aan inbra ken in landhuisjes op de Veluwe hadden schul dig gemaakt, waarby de buit uit de meest ult- eenloopende voorwerpen bestond, van poeder- doosjes tot aan karpetten en radiotoestellen. By hun arrestatie in den nacht van 8 op 7 Ja nuari j.l. waren twee vrachtauto’s noodlg, om al het inbeslag genomen goed te vervoeren. In totaal hebben de verdachten, naar zy bekenden, 52 inbraken gepleegd. Dertig hiervan zullen hun in totaal ten laste worden gelegd, waarvan de tweede helft ressorteert onder het arrondisse ment Zutphen. Daar zullen de verdachten zich dus t. z. t. nogmaals voor de rechtbank te ver antwoorden hebben. Nadat eenige gedupeerden, de bezitters der landhuisjes, afkomstig uit verschillende deelen des lands, als getuigen waren gehoord, elachte de officier van justitie, mr. J. C. van Hasselt, tegen elk der verdachten twee en een half Jaar gevangenisstraf. Wegens heling werd tegen J. T. V., die een revolve»-en een kris van de verdachten bad ge kocht, een boete van ƒ58 subs. 25 dagen* hech tenis geëischt. De rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. Ook de katholieke fractie heeft aan deze motie haar stem gegeven. Haar voorzitter. Prof. AALBERSE, deed echter daaraan voorafgaan de volgende verklaring: of overeenstemming heeft met ingang van dien datum worden neergelegd. By informatie deelde de directie der Fokker fabrieken ons mede, dat zy, gedwongen door de tydsnm stand igheden een loonsverlaging had moeten doorvoeren, maar dat zy niet bekend was met de mogeiykheld, dat dientengevolge het werk zou worden neergelegd. ,Jn bet midden latend, of bet georganiseerd overleg de meest geschikte instantie is, om het verlangde onderzoek in te stellen, en ons lumlM houdend grrntueele resultaten van dat onderzoek en dedaaruit.te trekken con clusies te toetsen aan onze eigen opvattingen en beginselen, zullen wy aan de gewijzigde motie-Boon. waarvan de afgebakende beteeke- nis duidelijk aangewezen werd in de door den heer De Geer gegeven toelichting, onze stem niet ontbonden.” de Katholieke ‘afgevaardigde ir. DROESEN aan Minister Deckers voorlegden. I De interpellatie-de Visser over de werkloos- heidspolitlek, in welker kader heden nog het woord is gevoerd door den antl-revolutlonnair J5MEENK, den poclaal-democma» KUPERS, den vrijzinnlg-democraat Mr. JOEKES, den katholieken afgevaardigde KUIPER en eenige eenlingen, is al evenzeer als een nachtkaars uitgegaan. Zelfs zag de communistische inter- pellant van het indienen eener motie af. Donderdagnacht ia door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van de weduwe Van Gtesen. gelegen aan de Dikkewijk te SmiMe. De brandweer van Smilde kon tegen het vuur, dat met groote kracht om zich been greep, weinig uitrichten. Huis en Inboedel, benevens vier koeien en twee pinkan verbrandden. Alias waa verzekerd. maken inovereenstemming met uiteenloopen- de behoeften. Maar dan moest eerst onom- stooteiyk en naar een objectief criterium wor den uitgemaakt, of inderdaad voor de groep van de in communauteit levenden, een gerin gere behoefte mag M>rden aangenomen dan voor andere ongehuwden. Tegen die formulee- ring maakte de katholieke fractie geen be zwaar. Zeker, nu de motie eenstemmig werd aangenomen, zal de Regeering de aangelegen- <heid nu wel by het Georganiseerd Overleg aanhangig maken. Als de heeren, die deel uit maken van dit college, kennis nemen van wat in de uitstekende redevoeringen van de katho lieke deskundigen Suring en Dr. Moller over deze materie is gezegd, zullen zy de hun voor gelegde taak' niet aanvaarden met het ver trouwen, dat zy dit probleem in een handom draaien tot oplossing zullen kunnen brengen. Wy zyn dan ook zoo vrij, deze zaak reeds als voor 90 pCt. afgedaan te beschouwen. Hy rende door den hoofdingang t Gerechts gebouw uit en vluchtte door de Boteringestraar en Broerstraat naar het Academieplein, waar hy achter het Academiegebouw een schuüplaata zocht. De achtervolgers, waarby zich eenige agenten hadden gevoegd, zaten hem echter dicht op de hielen en om te ontsnappen klauterde do vluchteling langs den brandladder van bet Academiegebouw naar de dakgoot, waar hy zich achter een vooruitstekend gevelgedeelte verborg. Daar het gebouw intusschen omsingeld was, zag de jongeman zich genoodzaakt zich spoedig aan zijn achtervolgen over te geven. Hy was des morgens wegens diefstal in de Ned. Herv. Kerk te Visvhet en in het stationsgebouw te Lutje- Door rlochla working von do NIUEN knal U lort krijgon ▼on noch» aooton onoroon, ZonuwochUghoid, Fiin in do loon on, Duimlighotd, Vorlioo van Enorgio, Krampen, Branding. CtUox voorkomt mindor goodo werking van do NIEZEN on gooit gogarandoord, in dagan volledige voldoening, oi U kriigt Uw gold terug. Noom Cyrlox, Uw apotheker ol drogüt hooit hot. De ontzettende brand, die beeft gewoed aan den O. Z. Achterburg wal te Amsterdam, heeft in het ge heele land diepen indruk gemaakt. Velen ztfn aan het denken gebracht en bevreesd geworden voor de eigen omstandigheden. Wij hebben ge meend onze lezers in de steden en op het land van dienst te zijn met de publicatie van een beknopte serie artikelen, waarin op populaire wijze het brandgevaar en de be strijding daarvan worden behan deld. Het eerste artikel van deze ^serie drukken wij hierbij af. Aan de toelichting ontleenen wy nop het vol gende: ▼oor den bouw van een verspermynenmaga- zyn te Willemsoord is op de begrootlng voor 1935 f 120.000 beschikbaar, terwyi op de begroo tlng voor 1938 hiervoor nog een bedrag van f50.000 is aangevraagd. De totale bouwkosten zyn geschat op f 220.000, soodat aari de benoo- digde som nog f 50.000 ontbreekt. In verband met de noodzaak om zoo spoedig mogeiyk over het magazyn te beschikken, wordt laatstge noemde som alsnog op den dienst 1935 aan- gevraagd Ter voldoening aan een reeds lang gevoelde behoefte is, nu om verschillende redenen uit stel niet langer kon worden gedoogd, overge gaan tot aanschaffing van een twaalftal pant serauto's, welke, vereenlgd tot een eskadron te ’s-Hertogenbosch worden gelegerd. Voorts dient te worden voorzien in ruimte voor het materieel van een eskadron pantserwagens, dat binnenkort zal worden op gericht. In verband met den internationalen politle- ken toestand in Europa is het noodzakelyk ge bleken. het terrein der werkzaamheden van den inlichtingendienst van den generalen staf uit te breiden. De daaruit voortvloeiende meerdere kosten zullen ongeveer f8000 bedragen. Een verhooglng met f 124.000 vindt haar oor zaak in de noodlg gebleken uitbreiding van het Korps polltietroepen, aangezien, in verschil lende tydperken van bet jaar niet over vol doend geoefende troepen wordt beschikt en de in verband daarmede aan de polltietroepen toe vallende taak, door de aanvankeiyke sterkte niet naar den elsch kon worden vervuld. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde den veertigjarigen ovenbouwer, die een Dultsch een somber dreigende waarschuwing aan den O. Z. Achterburgwal te ^uisterdam het uitgebrande huis. Moge *c waarschuwing, welke ieder geldt, fhiet te spoedig worden vergeten ".S 'v' De 30-jarige Maastrlchtsche schipper H. H. Broers is, toen hy zich aan boord van zyn schip liggende in de Ruhrorterhaven te Duis burg. wilde begeven van de tooppiank geval len en verdronken. mak dient, hebben wy interesse en geven graag ons geld uit. In de meeste wo ningen vindt men radio, gramofoon, bad- geiser en stofzuiger. Geen mensch ver zuimt om zyn huls en bezittingen tegen diefstal en inbraak te beveiligen door het aanbrengen van veiligheidssloten en gren dels. En wanneer iemand sou durven be weren dat zoo iets overbodig is. zou men hem zonder meer voor gek verklaren. Maar aan het feit, dat de kans op brand vry wat grooter is dan de mogeiykbeid van een inbraak, wordt weinig aandacht geschonken. Tegenover brandgevaar en al les wat er aan vast zit stelt men gewoon- iyk slechts het triomfanteiyk zwaaien met een al dan niet hooge assurantie-polls en als dooddoener bet gezegde: „Daarvoor hebben wy toch de brandweerl" Men be schouwt hiermee de kwestie als afgedaan, wat in werkelijkheid echter geenszins het geval is! De Kamer had intusschen, zoo merkte de Minister met voldoening op, niet willen tornen aan de rlchtiynen. welke de werklooshelds- poütlek bepalen. Wél had de katholieke afge vaardigde Steinmetz gewezen op byzonder lage steunbedragen, welke nu en dan het gevolg zyn van den regel, dat de steun niet meer mag wezen dan een bepaald percentage van het loon. Maar aan dien regel is nu eenmaal niet te ontkomen. Indien men het zoeken van arbeid niet tegen wil werken. Dit erkende ook de heer Steinmetz. Hy had alleen bepleit, dat het aantal gevallen, waarin Jiet normale percentage van 70 tot 90 stygen kan, zou worden uitgebeeld. Minister Slinger- berg kon dit niet toezeggen. Hy is van mee rling, dat dit byzonder hooge percentage uit zondering blyven moet, omdat de klassieke werkloosheidsverzekering nooit een hooger per centage dan 70 heeft gekend en de steunver leening nu eenmaal een verlengstuk van die' werkloosheidsverzekering is. Wat de heer Stein metz wilde, zou meer het gebied van de ar menzorg benaderen, waar men geval voor ge val beziet en de gezinsbehoeften nauwkeurig nagaat. Het Amsterdamsche Gerechtshof beeft ar rest gewezen in de strafzaak tegen Nel K. en haar broer Jan K., verdacht van Inbraak by Lissone in de Leldschestrat, gepleegd in Augus tus 1934. De heer Van Dungen wilde vooraf een inter pellatie houden. Hy opende met een hefUgen persooniyken aaBVal op den oud-wethouder Van Susante. Een heftige woordenwisseling volgde tusschen de heer Van Dungen en Van Susante, waarby de voorzitter zoo hevig hamerde, dat de hamer- kop van den steel vloogl Toen de heer Van Dungen zyn aanval voort zette, verwijderde zich de heer Van Susante. gevolgd door de andere leden der R.K Staats party. By telling bleek, dat nog juist het be- noodigde aantal leden aanwezig was, om gel dige besluiten te kunnen nemen. De heer Van den Dungen beschuldigde het vorige college van B. en W. van diverse frau des. De voorzitter verklaarde, dat het voripe col lege groote dingen tot stand heeft gebracht. Wanneer er fouten gemaakt werden, mogen die toch niet vergroot worden. Vervolgens kwamen vragen van den heer De Haas in behandeling in verband met een be noeming van een controleur der steunregeling, die werd ingetrokken. De betrokkene heeft een elsch tot schadevergoeding ingesteld. De voor zitter deelde mede, dat hier geen ontslag is gegeven, doch slechts een benoeming terugge trokken. Nadat wethouder De Visser uitvoerig het beleid van B. en W. op dit punt had verdedigd, werd overgegaan tot de behandeling van het rapport over de onregelmatigheden by de ge meentebedrijven. Uit het rapport bleek, dat groote gasverlie- aen zyn waargenomen bij de distributie van het gas. De verontreiniging van het leidingwater is gebleken voort te komen uit een constructie fout in den watertoren. De commissie vond het vreemd, dat de direc teur een klerk beeft aangesproken over diverse kastekorten. Zy acht het onjuist, dat de direc teur by de marechaussee aangifte heeft gedaan van diefstal toen de zaak reeds In handen van de gemeentepolitie was. De directeur is echter van meenlng. dat dit zyn privé-zaak is. De commissie vroeg zich af, hoe de directeur er toe kon komen aan een ondergeschikte te leeren, hoe hy een tekort op onjuiste manier kan dekken, om kort daarna denzelfde aan te klagen «regens diefstal Het is niet gebleken, dat de directeur zich wederrechtelyk heeft bevoordeeld. De commissie kwam tot de conclusie, dat de directeur tot vergoeding verplicht is. Ontslag achtte zy niet gemotiveerd, tn verband met de houding van het vorige college van B. en W. Tegen den administrateur werd aangevoerd grove nalatigheid by de afdracht van een be drag van f77.22 en ernstig vermoeden van ver duistering in dienstbetrekking van een bedrag van f3786. Ter saneering van den toestand stelde de commfMe voor: den directeur by wyae van schadevergoeding een maand salaris in te hou den; den administrateur te ontslaan; den di recteur uitsluitend te belasten met de tech nische leiding en hem het kasbeheer te ontne- men; het kantoor te verplaatoen naar het a nieuw te bouwen raadhuis; scherpe oontrdle te .t» doen uitoefenen door bet Verificatlebureau op het materiaal verbruik; bet personeel onder strenge contróle te stellen en den fitter Gooe- sens wegens zyn correct gedrag te benoemen tot chef-fitter. De meerderheid van B. en W. stelde voor: den directeur op grond van gebleken onbe- kwaamheid terui; te zetten tot een nieuw in te dtenstmeïsjé met eén"scha^nes~ heeft gewond'. steUen met overeenkomstige vermindering van salaris; den administrateur te ontslaan en voor het overige te handelen volgens advies der commissie. De heer Van den Heuvel stride een motie van wantrouwen voor tegen het beleid van den burgemeester en wenschte deze ter kennis ge bracht te zien aan den minister van Binnen- landsche Zaken en aan God. Staten. De Voorzitter verdedigde aan de hand van de stukken zyn beleid. De motie van wantrouwen werd aangenomen met zeven tegen één stemmen; tegen stemde wethouder De Visser. Vervolgens werd gestemd over de saneerings- voorstellen. Besloten werd, den directeur te straffen met een maand salarisdervlng en hem te wyzen op zyn moreels verplichting tot aanzuivering der tekorten. Met algemeene stemmen werd besloten, den administrateur te ontslaan. Zich beroepend op art. 78 der Gemeentewet, deelde de burgemeester mede, dat hy het laat ste besluit in strijd achtte met bet algemeen belang en dat hy weigerde het ten uitroer te leggen. Waaraan men gewoonlljk niet denkt, of.... met denken wil, dat is de kans, dat brand ons leven ot dat der onzen in gevaar kan brengen, dat er dingen verloren kunnen gaan, welke ons zoo dierbaar rijn, dat geen enkele verzekering, al is zy nog zoo hoog, ze kan vergoeden, dat er stilstand of achterstand In zaken door kan ontstaan alsook werkloosheid, ziekte, onaangenaamheden, moeilijkheden en wat niet al. En wat de hulp der brandweer betreft: wy zyn de laatsten om te beweren, dat die hulp niet noodlg zou zyn. Integendeel: de brand weer is en biyft de aangewezen instantie voor brandbestrijding en nooit mag daarom ver zuimd worden om haar in geval van brand onmiddeliyk te alarmeeren. In verband met deze steunverleening zullen, evenals het vorige Jaar tusschen 1 en 10 April de voorraden goedgekeurde pootaardappelen worden geïnventariseerd, hetgeen namens de Ned. Akkerbouwcentrale zal geschieden door den Ned. Algemeenen Keuringsdienst in samen werking met de provinciale Jandbouwcjisls- organisaties. DEN HAAG, 5 Maart 1938. Geiyk na bet verloop van bet debat gisteren wel was te voorzien, is de ge wijzigde motie-Boon, welke beter een motie-de Geer kon heeten, sqnder hoofde- lyke stemming door de Kamer aanvaard, zy noodigt de Regeering uit, by de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Over leg aanhangig te maken de vraag, of er aanleiding bestaat voor een byzondere re geling van de bezoldiging van ambtenaren en onderwijzers, die in communauteit leven. Vragen wy ons af hoe het mogeiyk is, dat, ondanks den stagen vooruitgang der techniek op ieder gebied, ook op dat van het brand- bluschwezen, het aantal groote branden niet merkbaar vermindert, dan is het antwoord daarqp niet ver te zoeken. Eenerzyds heeft juist die technische vooruitgang allerwege nieuwe bronnen van brandgevaar in het leven geroepen. Men denke slechts aan de talloose opslagplaatsen van en het verkeer met mi nerale oliën, benzine, enz. En aan den an- éeren kant biyft het de, ondanks alle Waar schuwingen grenzelooze. onvoorzichtigheid, on- actitsaamheid. onwetendheid In den omgang met vuur en licht, als ook de haast misdadige onverschilligheid der groote massa ten op zichte van alles, wat betrekking heeft op brandgevaar en brand, welke steeds weer op nieuw het gevaar in de hand werken. Naar men van werknemerszljde mededeelt worden door de samenwerkende organisaties in net meubelbedrijf en in het metaalbedryf reeds gerulmen tyd onderhandelingen gevoerd met den Metaalbond, waarby de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker is aangesloten, over een nieuwe arbeidsovereenkomst met dit be- dryf Tot nu toe hebben deze besprekingen geen gunstig resultaat opgeleverd. Als men vóór op 16 Maart aa. geen bereikt, zal het werk Door alle eeuwen heen is het element „Het Vuur'* de vriend, maar gelijktijdig de meedoogen- looze vijand der menschen geweest. Zorgvuldig bewaakt en door hun vernuft aan hun belangen dienst baar gemaakt, verschaft het licht, warmte, energie enz. Maar aan hun waakzaamheid ontsnapt, breekt het los met toomelooze kracht, velt neer wat het op zijn pad ontmoet, vernietigt bloeiende menschenle- vens en doet voor duizenden, voor millioenen aan geld en goed herstelbaar verloren gaan. Nog ligt ons allen versch in het geheugen de tragische brand aan den O. Z._ Achterburgwal te Am sterdam. Na dit ontzettend gebeu ren zijn allen zich weer bewust ge worden, hoe in elk huis en overal het gevaar van brand aanwezig is en dat het een dure plicht voor ieder moet zijn, om eventueele ge volgen zoo veel mogelijk te beper ken. Inderdaad heeft. Minister SLINGENBERG zich toegankelijk ge toond voor overweging van hetgeen by deze interpellatie uit de Kamer Is aangevoerd. Zoo was b.v. niet van belang ontbloot, dat hy nog eens zal na gaan, of voor den af trek van gezlnshikom- sten misschien een mildere regeling kan worden getroffen. Wat de kwestie van den huurbyslag be treft, heeft de Minister nog eens herhaald, dat hier niet het belang van de werkloozen, maar bet algemeen belang, dat de maat schappij by huurverlaglng heeft, voorop moet staan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5