Locarno en op den Duce Nieuwe verbreking verdragen van Versailles Een Engelsch protest te Rome Het wachten thans f I I Het nieuws van heden conflict Hitler m met von Fritsch? DE BAROMETER Inhoud van de verdragen ADDIS ABEBA ONTKENT EEN NEDERLAAG Thans betreft het de opzegging dér clausules inzake de demilitariseering van d^^ - Rijnland-zóne JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMA.AB PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Rijn-zóne. Treedt ZAmora af Engeland Het Locamo-pact De Vlootconferentie DIT NUMME1TBESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Vredesverdrag van - Versailles De moeilijkheden in Griekenland Naar aanleiding van het interview met de „Paris Midi” Kamp van kroonprins gebombardeerd „Ecn hevige storm woedt bovén het Meer van Genève”, ^egt Mussolini Kard. Tedeschini dringt aan op modus vivendi Martinez Barrio wordt cds Nederland sleept en sloopt By het kiezen van een Kamer president geen volstrekte meerderheid Het lot der "Atlantic” Hodza*4 plannen tot een alge- meenen doaane-vrede o De samenwerking der Donaustaten Ails Eden buiten zijn boekje gegaarr? Onmiddellyk onderzoek en in structies tot vermyding van dergelyke incidenten verzocht Het officieel bericht uit het Abes- sinisch hoofdkwartier meldt, dat nog een groote veld slag aan den gang ie Rapport van dr. Melley te Londen ontvangen ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel;idem op pag. één 55c p.regel Bij„ contract - sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Naar ons door Havas uit Parijs wordt geseind, heeft Hitler heden in den Rijksdag bekend gemaakt, dat het Duit- sche Rijk de clausules zal opzeggen van de verdragen van Versailles en Locarno betreffende de gedemilitariseerde SB Eden a Naar Atta Bey Ayoubi, de nieuwe Syri sche minister-president Allereerst sou de douanevrede voor de Staten der Kleine Entente moeten worden uitgewerkt, daarna sou men zich dan wenden tot Oosten rak en Hongarije, en later ook tot Bulgarije en de staten van het Balkanpact. In diplomatieke kringen te Berlijn ge looft men, dat deze besluiten der Rijks-, regeerlng genomen zijn in overleg met de Italiaansche regeerlng en het onderwerp hebben gevormd der besprekingen van de laatste dagen tusschen Rome en Berlijn. Vrijdagmiddag is de stemming gehouden ten behoeve van het kiezen van een kamerpresident. Van de 286 uitgebrachte stemmen bleken er 142 te zijn vóór den leider der Veniaellsten, 80- phoelis. 139 voor den anti-Venlzelist Vozills en 13 voor den vertegenwoordiger der communiz- PRAAG, 8 Maart. (D. N. B.) De door Hodza voorgestelde conferentie van econo mische deskundigen der Kleine Entente ter beraadslaging over een economische samen werking der Donaustaten, heeft haar werk zaamheden aangevangen. De nog steeds niet door Berlijn bevestigde be richten, dat de Rijksdag spoedig zal worden bij eengeroepen en dat Hitler hierin belangrijke ver klaringen zal afleggen betreffende de ratificatie van het Fransch-Russisch pact en de gedemili tariseerde Rljnlandzóne komen plotseling in een merkwaardig licht te staan door een bericht, dat we heden in de „Daily Telegraph” lezen. De dood van majoor Burgoyne, als gevolg van het ontploffen van een bom, wordt beves tigd. De regeerlng protesteert tenslotte tegen de dagelljksche Italiaansche bombardementen met gifgasbommen. Schoten tijden. de sitting van de Skoepstjtant te Belgrado; niemand gewond. Hoe een swendelbank werkte. Het stoomschip „Bh schelde aangevaren. NIEUWE VERBREKING VERDRAGEN VAN VERSAILLES EN LOCARNO. Thans betreft het de opaegging der risee slee inzake de dimt Utariseering van de Rijnland-zóne; Rsgsistngs verklaring heden te 11 uur aan aast De Rijksdag heden tg 11 uur bijeen. De economische samenwerking der D< Krachtig Engelsch protest te Rome bombardement van Britache atnbuls Ungen in Abo-sintt. Addis Abeba blijft officieel een nederlaag aan het Noordelijk front ontkennen. o Van 5 tot 16 October 1925 kwam te Locarno tusschen Duitschland en de geallieerden Enge land, Frankrijk, België en Italië, het Verdrag van Locarno tot stand. Felteljjk waren dit twee verdragen, nJ. het zoogenaamde Rijnpact, dat een vredes- en garantieverdrag was tus schen Duitschland en de Geallieerden, en een Arbitrageverdrag van Duitschland met België, Frankrijk, Polen en Tsjecho-Slowaklje. Het Pact werd te Londen geteekend op 1 December 1925. De Italiaansche berichten over de nederlaag van de legercorpsen van Ras Kassa en het te rugtrekken van Ras Seyoem worden van Abes- sinlsche zijde eveneens tegengesproken. De legercorpsen van Ras Kassa, Ras Seyoem en Ras Moeloeguetta, vallen veeleer, tezamen met andere troepen, die uit het gebied van Waldla samengetrokken ztfn. den vijand aan en rukken op naar den Amba Aladzji. PARUS, 6 Maart. De „Oeuvre” houdt zich bezig met de gissingen van diplomatieke krin gen te Genève naar bet antwoord, dat Musso lini zal geven op het jeroep der Commissie van Dertien. MussoHnl zal beginnen met te verkla ren, aldus het blad, dat hij liever met den Ne- guc otuniddellljk dan door bemiddeling - an -en Volkenbond onderhandelt, want sedert een jaar heeft de bond den toestand slechts verwarder gemaakt. Mussolini zal verklaren, lat hjj er niet aan kan denken, te onderhandelen onder de bedreiging met nieuwe sanctie-maatregelen, ja zelfs zal t>U opheffing der bestaande sanc ties vragen. Verder zal de Duce volgens het blad wel zeggen, dat h|j voldaan is, indien het ver drag over Abesstalë van 1906 volledig ar! wor den uitgbvoerd. ft^verband met deze berichten laten wij hieronder voor onze lezen volgen een korte samenvatting van bet in de vgrdragen van.. Versailles en Locarno tusschen de verschillende mogendheden oyereengekomene. Het is onmogelijk, thans reeds eenige na dere omschrijving te verkrijgen betreffende den aard dezer garanties. Men spreekt intusschcn echter wel over een verdrag, dat een geldig heidsduur zou hebben voor tien tot zelfs vijf tig Jaar. De geste, waarmede Duitschland zijn volledige souverelnltelt over de gebieden aan de linker oevers van den Rijn zal hernemen, zal wor den' gesteld op den vooravond van de herden kingsplechtigheden ter eere van de helden uit den grooten wereldoorlog, zooals het vorig jaar de opzegging plaats vond van de militaire clau sules van het Verdrag van Versailles. CHERBOURG, 6 Maart (Reuter) Getrok ken door vier Nederlandsche sleepbooten, met een vermogen van 4350 P-K in totaal, is de romp van het indertijd uitgebrande ss. .At lantic" vanmiddag van Cherbourg naar Glas gow vertrokken, om daar te worden gesloopt. Men verwacht, dat de reis zeven dagen zal duren. Aan boord van de „Atlantic" bevinden zich vijftien Nederlandsche matrozen, die de ankers zullen bedienen, indien de sleepbooten door ruw weer gedwongen mochten worden het schip in den steek te laten. is naar Londen teruggekeerd om In contact met het kabinet te blijven, daar men geen herhaling van de geschiedenis van Hoare wenschte. Voorts wordt tegengesproken, dat de keizer ziek of gewond zou zijn. In het berieht woedt verder gemeld, dat Italië tot op dit oogenbllk nog niet over een overwinning spreken kan, aangezien nog een groote veldslag met buiten gewoon hooge verliescijfers aan beide kanten aan den gang is. De afloop van deze strijd- operatles is nog onzeker. LONDEN, 5 Maart (Reuter) Naar men meent te weten, besloot de technische sub commissie den Vlootconferentie beden, dat geen enkele zeebodem tusschen 8000 en 17500 ton zal gebouwd worden voor 1942. Dit besluit zou een gevolg zijn van de door de Italiaansche legatie gemaakte reserves. De subcommissie sou thans hebben toegestaan dat het maximum tonnage voor alle oorlogsschepen met 100 ton werd verhoogd. ADDIS ABEBA, 6 Maart (DNB) Een offi cieel Abessintech berieht deelt mede, dat het Abesstalsehe hoofdkwartier de ItaMaaa- sehe berichten over een groote tegenspreekt. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ONS BLAD De „Excelsior” heeft volgens den Parfjschen correspondent van de „Daily Telegraph” bijzon derheden vernomen over het jongste onderhoud, dat Hitler met de leiders van het Duitsche le ger, de vloot en de Idchtmacht heeft gehad. Vol gens den berichtgever van „Excelsior" sou generaal Von Fritsch, chef van den Generalen Staf, „ge protesteerd” hebben tegen het interview, dat Hitler aan den correspondent van de „Paris Solr” bedoeld wordt natuurlijk de „Paris Midi” Red.; heeft toegestaan en waarin hU een beroep deed op de Fransch-Dultsche samen werking. „Indien bet een list was,” aldus aou Ven Fritsch gezegd hebben, „dan la dit onzen leider on waardig"; „Indien het een betrouwbare uit eenzetting is van zijn gedachten, dan is de politiek, waaraan we thans gebonden worden een gevaar voor Duitschland." Men zegt, dat Von Fritsch gedacht beeft, dat wederom garnizoenen worden gelegd in de ge demilitariseerde zóne. HU legde er den nadruk op, dat dit reeds lang had moeten gebeuren. Tenslotte zou Hitler zUn standpunt hebben laten varen en werkelijke concessies aan de ge neraals gedaan hebben. zekere schendingen van vorenbedoelde verbin tenissen, of van een actie ondernomen tegen een aanvallenden staat jcrachtens besluit van den Volkenbond, of de artikelen 15 en 16 van hetopact, door sie toepassing waarvan men den waarborg In werking zou stellen, dien Frank rijk, Polen erf Tsjecho-SlowakUe elkaar gaVen tegen mogelUke schendingen hunner grenzen. Het pact randde noch het Verdrag vail Ver sailles aan, noch de aanvullende regelingen, noch de rechtenerT verplichtingen van partijen. toot zooveel zU 'leden waren vdn den Volken- bond. o Het verdrag trad in werking bU het toetre den van Duitschland bij den Volkenbond. Een militaire conferentie van de generaals van Ifet Duitsche leger is gisteravond haastig in de Rjjkz- kanselarjj bijeengeroepen. Het hooge Duitsche legercommsmdo xou van meaning zijn geweest, dat een beslissing om de bewapening van bet Rijnland te herstellen, mi litaire risico's zou medebrengen, welke het Duitsche leger momen teel niet in staat b op zich te nemen. Hitler echter, verklaart men, zou toch aan zijn besluit hebben vast gehouden. De generaals hebben daarop toegegeven. ATHENE, 6 Maart (Reuter) Sophoetis werd bU tweede stemming tot Kamerpresident gekosen met 158 tegen 137 stemmen op VbaUis en een blanco. De Antt-Venlzeltetteche afge vaardigden protesteerden heftig, onder bewe ring, dat deze overwinning door de communisten was mogelUk gemaakt. De Veniselistiscbe af gevaardigden juichten en applaudisseerden krachtig. De voornaamste bepalingen zijn: Duitschland staat Elzas-Lotharingen aan Frankrijk af, het grootste deel van Polen en W.-Dultschland aan Polen (O.-Pruisen wordt van W.-Pruisen gescheiden, Pootecbe Corri dor), bet gebied Memel aan de Entente, Donzig wordt vrijstaat en vrijhaven van Polen, Mores net, Eupen en Malmedy komen aan België, N. Bleeswljk (Noordelijk gedeelte) aan Denemar ken, Saargebied tot 1935 onder het beheer van den Volkenbond, na volksstemming in 1935 met een gunstig verloop voor Duitschland zouden de kolenmijnen In het Saargebied van Frankrijk moeten worden teruggekocht. Dultschlands aansluiting bij Oostenrijk Is verboden. Tolver bond met Luxemburg wordt opgeheven. Alle koloniën moeten worden afgestaan aan Volken bond. Dultschlands leger zal tot 100.000 man verminderd worden, mag alleen uit vrijwilligers bestaan en geen zware artillerie, giftgassen. tanks, noch vliegtuigen bezitten. Alle verster kingen binnen 50 K.M. van rechter Rijnoever moeten worden geslecht, zoomede de verster kingen van de kust van de Oostzee en Helgo land. De geheele Duitsche oorlogsvloot, behalve eenige kleinere schepen moeten uitgeleverd worden, benevens een enorme hoeveelheid oor logsmateriaal. Uitlevering van de koopvaardij vloot en afstand van de onderzeesche kabels. Duitschland is verpUcllt de verwoeste gebieden in Frankrijk en alle verdere aangerichte schade te herstellen, het daartoe vereischte bedrag zal later worden vastgesteld. Uitlevering van de door de Geallieerden als oorlogsmisdadigers ge- kwallflceerden. Eenzijdige meestbegunstiging der geallieerde landen op economisch gebied gedurende 6 jaar. Internationale contróle over de Duitsche waterwegen. De levering van een jaarltjkscbe hoeveelheid steenkolen, vee en an dere producten. Ter waarborging van de na koming van het verdrag) worden de llnker-RJjn- oever en eenige bruggenhoofden (Keulen, Matas, Koblenz) bezet. Geleidelijke ontruiming in 5. 10 en 15 jaar. Sancties bU nlet-nakomlng dezer voorwaarden. De ambassadeur heeft een onmid dellijk onderzoek verzocht en staat er op, dat instructies zullen worden gezonden aan de Italiaansche mili taire autoriteiten in Oost Afrika, om herhaling van dergeljjke inciden ten in de toekomst te vermijden. Men verklaart te kunnen bevestigen, dat de aanbieding der garanties betreffende Dultsch lands Westelijke grenzen aan Frankrijk en België, binnenkort te verwachten is. LONDEN 6 Mrt. (Reuter) Da Britache regeering heeft door den Britschen ambassadeur te Rome, Sir Eric- Drummond, bij de Italiaan- k sche regeering een krachtig protest ingediend tegen het bombardeeren van de Britache ambulance-afdee- lingen in Abessinië. Het plan van Hodza bedoelt alle Donaustaten, met terugwerkende kracht van 1 Januari 1936 af, een wederzijds algemeenen douanevrede te doen afkondigen, d. w. s. dat alle tot op dien datum bestaande douanetarieven niet meer verhoogd zullen worden en dat alle bestaande contingenten en Invoerbepallngen ongewijzigd zullen gelaten worden. MADRID, 6 Maart (Reuter) In den loop van een bezoek, dat Z. Km. kardinaal Tede- schlnl, te Pausen nuntius te Madrid, den pre mier Azaaa bracht, daags na de samenstelling van het kabinet, sou de kardinaal geweaen heb ben op de beteekenls, welke de Kerk aou hech ten aan d« onderteekenlng van een modus vi vendi gedurende den tijd, dat de huidige re geering aan het bewind is. Naar het heet, aou de regeerlng voornemens zijn de religieuze overtuiging des volks strikt te eerbiedigen. Op de Leipzigér Messe demonstreert men ook deze bergruimte tegen luchtaanvallen. Talrijke personen kunnen in deze buis een plaats vinden «en. Twee ataaNBHI waren blanco uitgebracht Daar geen der candldaten de absolute meer derheid behaald heeft, moet de stemming her haald worden. In een onderhoud met eenmedewerker van de .Excelsior” telde Muteóllnl: „Een hevige storm woedt boven het ideer van Genève. Men ziet hier een vooringe nomenheid tegen Italië en een onbegrijpe lijke solidariteit met een barbaarsch land, onbegrijpelijk vooral van de koloniale mo gendheden. Ik hoop, en doe al het mogelij- ke em ta voorkomen, dat desa erleto da Italiaansche en Fransche vriendschap doét verdwijnen, welke noodzakeltfk te voor den wereldvrede.” MADRID, 6 Maart. (Reuter). In den minis terraad is vandaag de mogelijkheid ter sprake gekomen van een aftreden van den president der republiek. Men gelooft, dat een zoodanige stap eerst zou kunnen geschieden na het bij eenkomen van het parlement en na de verkie zing van een nieuwen voorzitter van de Cor tes. Als eventueel opvolger van Zamora wer den verscheidene persoonlijkheden genoemd, die In nauw contact staan met den tegenwoordlgen polltieken koers. Men noemt Martinez Barrio als voorzitter van de nieuwe Cortes. Barrio is leider van de republiketnsche unie. NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 131 Het belangrijkst was natuurlijk het Rijnpact. De vijf mogendheden, die dit onderteekenden, wilden de veiligheid verzekeren der volken, die den oorlog meegemaakt hadden door middel van aanvullende waarborgen In het kader der reeds tusschen hen, gesloten verdragen en de Volkenbondsovereenkomst. In dit verdrag waarborgden de ondertee- kenaars den territorialen status quo, de on schendbaarheid der grenzen tusschen Duitsch land, Frankrijk en België en de handhaving der gedemilitariseerde zóne. Die landen namen wederkeerig op zich, In 8®en geval elkanders gebied binnen te vallen, noch hun toevlucht te nemen tot oorlog. De •enige Inbreuken, waarin werd voorzien, waren ingeval van wettige verdediging, ingeval van 'a -. Volgens een onbevestigd bericht uit Dessle zou het hoofdkwartier van den Abesslnischen kroonprins hedenmorgen door Italiaansche vliegtuigen gebombardeerd zijn, en zouden zich 2 Grieken onder de slachtoffers bevinden. LONDEN, 6 Maart. De bladen kennen de zitting van het kabinet van gisteren, waarop Eden rapport heeft uitgebracht over de situ atie ta Genève en zijn besprekingen met ian- dln, zeer veel waarde toe. Volgens de .Daily Telegraph” heeft het ka binet zich bezig gehouden met den toestand ta Europa. Eenige Maden melden, dat een deel van het kabinet critiek heeft uitgeoefend op Eden ta verband met diens politiek' te Genève. H|j zou oorspronkelijk de opdracht hebben ge kregen te Genève te laten doorschemeren, dat Engeland zich t>U een embargo zou aansluiten, tadien dat algemeen werd geëischt. In plaats daarvan heeft hij een verklaring afgelegd, waarin hij namens Engeland het Initiatief nam. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactiè 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.- Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Het foreign office heeft van den Britschen gezant te Addis Abeba het rapport van Dr. Melley ontvangen over het bombardement van de ambulance bü Kworam. Hierin wordt ont kend, dat drie Inboorlingen uit Kenya gedood zouden zijn, doch verder wordt bet relaas van den correspondent van Reuter, dat wij reeds hebben medegedeeld, in alle bijzonderheden bevestigd. Het vredesverdrag van Versailles werd ge sloten tusschen Duitschland en 26 mogendhe den, waarmede bet ta oorlog was geweest. De Duitsche regeerlng vond de voorwaarden eerst onaannemelijk, doch nam deze tenslotte op 22 Juni 1919 aan, de onderteekenlng had plaats op 28 Juni 1919 te Versailles. Mes ds Vereenlgde Btetan werd door Duitaoh- land op 25 Augustus 1931 een afzonderlijke vrede gesloten. De oorspronkelijke voorwaarden werden gevormd door de veertien punten van president Wilson, waarvan echter de door den Raad van Vier (Frankrijk, Engeland, Amerika en Italië) voorgestelde latere voorwaarden aanmerkelijk afweken. Generaal Von Blomberg, de minister van Oorlog, zal deze nieuwe geste der Duitsche diplomatie ta - het rijk bekend maken in zijn redevoering op Zondag aa. ter gelegenheid van de herdenking van de oorlogshelden. |lf -1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1