Brood en steenen Hoe zwendelbank werkte een Het landbouwcrisisbeleid verder besproken i I h s 8 i II i I II I ll lU u Ir f fl? I jjd De zomertijd VELERLEI WENSCHEN CURATOR GEEFT ZIJN VERSLAG lil Ee« schandelijke waarschuwing Iff l| ll I I Ifl leekepreeken HONIG'S KA L F S S O E P II yi HM H ZATERDAG 7 MAART 1936 - Wie helpt mee? Dit jaar van IS Mei tot 4 October Slachtoffers alom BRAND TE ROTTERDAM e i TWEEDE KAMER Drie concrete wenschen r Baron Van Voorst tot Voorst acht wijziging van de produc tie noodzakelyh Critiek op de gevolgde begrootingstechniek HERLEVING IN DE ZINKWIT- INDUSTRIE DE RAAD WENSCHTE EEN SECRETARIS Maar de Kroon vernietigde het besluit Hoe dé Grieksche regeering de. Grïeksch-katholieken vervolgt Oprichting van een R. K. Vereeni- ging voor Slechthoorenden Naar Duitschland uitgeweken en daar inmiddels overleden Hoch- stapler was de ziel van de geldkloppery 'tWePrtlUKnR Vertrouwen in prijs verbetering ■i i !i I LIBRA ra- een I I Isbesluit ter thans heeft Bü K. B. van 3 Maart Is bepaald, dat dit jaar de vervroeging van een uur van den wettelü- ken tijd zal aanvangen den 15den Mei en zal eindigen den 4en October. gaderlng zullen persoonlijke ultnoodiglngen worden gezonden aan allen, die aan onderge tekende van hun belangstelling doen blijken. H. 3. VAN SCHAIJK. Laan van Nleuw-Gulnea 15, Utrecht. 0i En mr. Teulings crltlseerde dan ook in den breeds, dat men thans weer tot het oude, minder secure systeem was teruggekeerd. Op die wijze kwam men tot een tekort over 1935 van slechts 2 millioen en was de begrooting voor 1936 zelfs sluitend, terwijl toepassing van het in 1935 gevolgd systeem voor 1935 een tekort van 6 millioen en voor 1936 een van 6% millioen zou opleveren, maar den toestand dan ook Juister en zonder pesten, die van het voorafgaande in het volgende jaar overloopen, zou weergeven. Het is een schande, dat een bü ons hof ge accrediteerd gezantschap een zoo misleidend, leugenachtig en verdachtmakend bericht de we reld in durft zenden: Mgr. Calavassy is wel degelijk bisschop men vindt alle waardigheden van Mgr. ver meld in het offlcleele ..Annuari Pontlflcio” nl. tltulalr-bisschop van Theodoropolls, geeste lijk herder van de Grieksch-Katholleken. offi cieel daartoe benoemd door Z. H. den Paus dat Mgr. Calavassy taa Griekenland zelf slechts ongeveer duizend volgelingen heeft, Is volledig L. F. 3. M. baron de™ Voorat tot Voorst beide doeleinden, die zij zich stelde. Mr. TEULINGS, de financleele deskundige der katholieke fractie, heeft op zijn in No vember gehouden betoog over de zwakke plek ken in de Rüks begrooting een vervolg gege ven door uit te werken, hoe onoverzichtelijk de situatie van het Landbouw-crislsfonds eigenlijk Is tengevolge van de vele memorie- Een redelijk bestaan voor den producent immers is niet bereikt, want in den land bouw ligt de belooning voor den arbeid nog ver beneden het peil van vóór den oorlog, terwijl in andere bedrijven die belooning daarboven uitgaat En ook de aanpassing aan de gewijzigde economische omstandig heden is niet geslaagd. posten en niet voldoende gemotiveerde mingen. Per stuk I ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist Vrijdagmiddag te kwart over vier is te Rot terdam brand uitgebroken in een opslagplaats van tweede hands goederen van den heer Boxma aan de Prinsenstraat 46. De brandweer tastte het vuur met twee stralen aan en was het eerst te kwart óver zes meester. De op slagplaats, die achter een winkel gelegen is, brandde geheel uit, terwijl de winkel weinig brandschade, dodh zeer veel waterschade kreeg. De brandweer besteedde nog gerulmen tijd aan het nablusschen. De boedel is ver zekerd. liesgevenden export. Want in tegenstelling met den heer Van Voorst tot Voorst koestert hü nog voldoende vertrouwen in prijsverbetering, vorens te pleiten voor een verandering Vrijdagmiddag is de verificatiever gadering gehouden in het faillisse ment van de zwendelbank, hande- lende onder de firma mr. J. C. v. d. Meulen te Amsterdam. Deze naam is echter slechts de vlag waar onder deze dubieuze onderneming zeilde. Een zekere Bertling, Duit- scher van geboorte, was de eige naar. Mr. van der Meulen, Oud indisch ambtenaar, had slechts zijn naam geleend. „De Grieksche legatie te s-Gravenhage meent ter algemeene kennis te moeten brengen, dat de heer Georges Chalavatzls. die zich momen teel in Nederland ophoudt en alhier bijeen komsten leidt, geen bisschop der Uniaten in Griekenland ia. Hun ledental bedraagt ten hoogste een duizendtal, aan Mer hoofd geen biaschop staat, doch een pc.-r priesters. Tevens dient vermeld, datde heer Chalavat- zis, die in 1923 als vluchteling naar Athene ge komen is, al voor eenige Jaren uit Griekenland uitgewezen is. daar hij beschouwd wordt als propagandist, gevaarlijk voor de openbare rust en orde in Griekenland en daarheen dan ook niet meer mag terugkeeren." De endertuwiing bestond in bet drijven van een bweketshop, een gekkantosr, op de klassieke en beproefde manier. Bet ging erom, het poMlek zooveel megiiMB te anl- meeren effecten te keepen, leeiwameltjb op prolongatie en de speewlatlesuebt van bet psbliek zooveel zaegeWk te prikkelen door het venenden van „tips", waarin voor spiegelingen over hoogs winsten werden gedaan. DaarbQ deed esen het voorkomen of men bü de bank volkomen betrouwbaar en volkomen op de hoogte was: op-en de-op De Orieksche legatie te Den Haag-heeft den treurlgen moed gehad aan de pen een waar schuwing nota bene! tegen Z. H. Excel lentie Mgr. Georges Calavassy, den bisschop der OrMkaeh-Kathollekkn te verstrekken met de kennelijke bedoeling dezen edelen priester ver dacht te maken bij de Nederlandsche Katho lieken. Het communiqué luidt: Een zeer belangrijk punt is ook bjj het landbouw-vraagvtuk de verlaging van de vaste lasten. Opnieuw heeft de heer van Voorst op spoed terzake aangedrongesi, want tengevolge van het hardnekkig vast houden aan den gouden standaard worden de verhoudingen steeds meer ontwricht Bertling bezat, naar de curator meent te mogen aannemen, geen sou. al blijkt dit ook niet uit de onvolledige boekhouding. Zeer veel doet bet er niet toe. Bertling be hoorde nJ. tot die menachen, wien men niet verwijten kan, dat zij zichzelf te kort doen. Zoo hield hjj er b.v. drie prachtige auto’s op na, schafte zich met zijn echtgenoote kostbare.juweelen en pelzen aan en maakte over het algemeen groots sier. maar de prijzen blijven teleurstellend. En wat de zulvelproductle betreft, mislukte zoowel de afslachting van vee als de inperking van den melksteun en vindt eerder uitbreiding dan in krimping van de productie plaats. Het totnogtoe toegepast staatssocialistisch régime heeft derhalve, aldus de katholieke af gevaardigde, voor den boerenstand weinig soelaas gebracht, ondanks de verregaande vrij heidsbeperking. die er voor noodig was. De heer van Voorst wil daarom een anderen weg op. Hij pleit voor inkrimping van de produc tie van veredelde producten en wil van den verllesgevenden uitvoer af. Want alleen naar Engeland en Amerika ging in 1935 nog 38 K millioen kilo boter tegen prijzen, die uit het Landbouwcrisisfonds moeten worden bijgepast. Minder spoed wil deze vrijzlnnig-democratt- sche deskundige evenals zijn fractiegenoot SCHIL l Hu 18. die klaagde over het niet genoeg ontzien van de belangen van handel en industrie betracht zien met het afsnijden van den var- B|j de varkensproductie is weliswaar een evenwicht tusacben vraag en aanbod bereikt. Dit alles om vertrouwen te wekken! Om deze kostbaarheden veilig te stellen namen Bertling en echtgenoote een leege Naamlooee Vennoot schap over, „de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. .Bangs”, te wier name allerlei actief werd over geschreven en op wier rekening groote bedra gen werden overgeheveld. Het gaat boven bet verstand van den curator wat een bouwmaat schappij met auto’s, tafelzilver, sieraden, bont jassen. etc. moet doen. Hij heeft zich dan ook veroorloofd een en ander in beslag te nemen en het faillissement van Banga” aan te vra gen. Hierdoor kon al bet genoemde, waaronder gouden muntstukken tor waarde van ongeveer 3000. voor crediteuren van de heftig protea- teerende weduwe Bertling-Rogler worden vei lig gesteld. Hjj zeide zich bjj de beoordeellng van het budget te meer op zeer glad ijs te gevoelen, doordat de Regeering bü de opstelling van deze begrooting voor 1936 weer is teruggekeerd tot het systeem, gevolgd bij de begroetingen voor 1933 en 1934, in stede van het bij de be grooting voor 1935 toegepaste systeem, waarbij de Regeering zich terecht op het standpunt stelde, dat alle verplichtingen, voortvloeiende uit den oogst van een bepaald jaar, ook op de begrooting van datzelfde jaar gebracht moeten worden. De Regeering was op dit systeem overgegaan „terwille van een veiliger begrootlngspolltlek”, gelijk zjj zelf in de Memorie van Toelichting op de begrooting voor 1935 geschreven had. Eentgen tijd geleden besloot de "raad *van Winkel (NB.) met algemeene stemmen tot aan stelling van een gemeente-secretaris in de ont stane vacature. De raad besloot daartoe tegen het advies In van den burgemeester en ook tegen den wensch van den Minister, die het voor gemeenten als Winkel uit een oogpunt van bezuiniging mogelijk achtte het ambt van burgemeester en secretaris samen te voegen. Intusschen is dienaangaande dan ook een circulair^ verschenen. De burgemeester droeg het vernietiging aan de Kroon voc de Kroon, naar wjj vernemen, het raadsbesluit ongedaan gemaakt. Mocht de raad van Winkel blijven vasthou den aan zijn besluit, dan zal ook in dit geval „oplegging” volgen. Het precedent is in teder geval een novum! In April 1935 Is Bertling te Berlijn overleden, de weduwe zette de zaak op denzelfden voet voort. In feite liet zü de zaken waarnemen door den medewerker van haar overleden echtge noot. zekeren Charles Saruco. Bij het overlijden van Bertling zat in-de zaak een gat van min stens 100.000, welk gat niet te stoppen viel, doch grooter werd. Mevrouw Bertling trok zich hier mets van aan, kocht n spikspllnternleuwen auto en „tufte” er van door, aldus de curator Een debkcle kon niet utiblijven; de beurs liep op. De justitie hield een drijfjacht op de swen- delbanken en de financleele pers waarschuwde hoe langer hoe luider. Over deze noodzaak, de op het agrarisch be drijfsleven drukkende lasten ten spoedigste te drukken, waren trouwens alle sprekers het eens. Voorts heeft de heer van Voorst, onder dank zegging voor den aan de kleine boeren inciden teel gegeven steun bepleit, dat ook deze kleine bedrijfjes door werkelüken bedrijfssteun op een rendabele basis gebracht zullen worden. En tenslotte vond ook de boschbouw, die met zyn prijzen niet op kan tegen den houtlnvoer uit landen met lagere valuta, in den katho lieken afgevaardigde opnieuw een vasthoudend pleitbezorger. I i K]|f I de mensch. leeft ntet van brood alleen! De menschheld heeft haar tijd gehad; enkele tientallen jaren geleden nog was er rtist en welvaart. Werd die voorspoed gewaardeerd? Kon men toen spreken van een algemeen gods- verlangen. van een rein en godsdienstig teven, ■oowel in t openbaar als in besloten kring? Wij weten wel beter! De groote botsingen welke tot een wereldramp werden, ztfn uit het egoïsme, uit de zucht naar altijd meer van de massa en de heersch- en hebzucht van haar leiders voortgekomen. Om de zonde van Adam moest het geheele menschengeslacht boeten, zooals de kinderen soms tot In het vierde geslacht de gevolgen van de zonden der ouders dragen. Wanneer één het huis In brand steekt loopeh alle hulsgenooten gevaar-, wan neer één de bronnen vergiftigt, sterven allen die van het water drinken. Er is geen redding mogelijk bij tooverslag, maar door verandering van mentaliteit. Als het nieuwe geslacht tets van het oude te lee- ren heeft dan te het wel dit, dat het ware geluk ntet te vinden is in bet wonder, waar bij steenen in brood verander* worden. De wereld heeft het geprobeerd: jarenlang klonk bet wachtwoord: zeg, dat deze steenen fa brieken worden; zeg, dat dit ijzer tot machi nes wordt omgetooverd; zeg, dat deze ruwe stoffer, afgewerkte produoten worden. Met koortsachtlgen ijver werden alle natuurkrachT ten aangewend om er koopwaar van te maken; niet om in redelijke behoeften te voorzien, niet om In edelen ijver elkander te dienen, maar om in naijver elkaar te verdringen en te over troeven teneinde geld op te stapelen en door geldmacht te heerschen. Daartegen klinkt Christus* woord de mensch Jeeft niet van brood alleen. Wij moeten ztT bet-Uloor de zwaarten van deze tijden heen leeren begrijjien. dat wij gelukzoekers zijn in anderen, in beteren zin» dat de aarde In Adam gevloekt Is, dat het levensgeluk hier op aarde slechts In gestegen arbeid te vin den is, welke tot doel heeft elkander nuttig te zijn en niet om winstbejag, waarbij de arbeid tot middel verlaagd wordt; en ultelndelijk, dat het spaarzame levensgeluk hier m*it duurzaam en bestendig kan zijn omdat wij ten slotte leven van alle woord, dat uit Gods mond voort komt; omdaOrU met andere woorden voor een hooger geluk bestemd zijn. Dat is het antwoord, hetwelk ook dit ge slacht aan den grooten verleider zal moeten geven, wanneer hij Inblaast tot opstandigheid en tot den elsch: zeg, dat deze steenen brood worden! Wanneer deze opvatting weer de alge meene mentaliteit wordt: „wij leven niet van brood alleen, maar vertrouwen op Gods woord,” dan zal het geluk dagen voor een betere sa menleving. Weet u, dat bet aantal slechthoorenden in ons land op ruim 80.000 wordt geschat? Kunt u zich Indenken, dat die menachen van allerie. leeftijd en van lederen stand en staat ontzet tend veel moeten missen, omdat zU nu eenmaal in de samenleving een bijzondere positie inne men door hun gebrek? Weet u ook. dat er een organisatie van R. K. Slechthoorenden bestaat, die afdeellngen heeft in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam! en die reeds honderden leden telt? Is het noodig hier nader uiteen te aetten, waarom een Katholieke Vereeniging van Slechthoorenden noodig is? Immers ieder be grijpt de noodzakelijkheid hiervan, evengoed als het noodlge daarvan niet betwist kan werden voor vereenlgingen, die op ander terrein werk zaam zijn, als Vakbonden en andere. Wij Katholieken hebben nu eenmaal speciale belangen en verplichtingen, die alléén in Ka tholiek verband behartigd of nagekomen kun nen worden. Het is daarom, dat gestreefd wordt naar een landelijke organisatie van Katholieke slecht hoorenden. Utrecht komt, als vierde stad des lands, aan de beurt een afdeeling van Katholieke slecht hoorenden te bezitten. Om daartoe te komen, roejien wij de belangstelling en steun in var. allen die hiervoor sympathie gevoelen. Slechthoorenden hebben meestal de neiging zich af te zonderen. Deelnemen aan den gewo nen dagelljkschen omgang met anderen valt hun, zooal niet zwaar, dan toch In hevige mate lastig; zij ondervinden zoo menigmaal nadeelige gevolgen van hun gebrek, omdat zij niet be- grepen worden, of niet wordt ingezien, dat zij een andere jx>sltle Innemen dan de goedhooren- den. X Maar wat voor ons Katholieken nog zwharder weegt, zij ondervinden ook vaak op geestelijk, gebied., nadeelige gevolgen van hun kwaal. Im mers. 'zij zullen zoo gauw vervallen tot Inge keerdheid, waarvan het gevolg is, dat hun geest geen nieuw voedsel ontvangt en zich geen nieu we gezichtspunten aan hen voordoen, wat op geestelijk gebied ook zeer gevaarlijk is. Zoo ge beurt het ook. dat een slechthoorende geneigd is thuis te blijven uit de kerk, daar nij eer. voornaam deel der godsdienstoefeningen niet kan volgen. Immers, de preek, die allen toch als opwekking zoo noodig hebben, ontgaat hun ge héél. Nooit hoort hjj een opwekkend woord van den priester, terwijl dat juist voor hem zoo noodzakelijk is. Om van andere zaken maar te zwijgen. Het zal duidelijk zijn ook zonder dat die per op de zaak wordt Ingegaan welk een nuttig arbeidsveld hier openligt en dat met een Vereeniging van Slechthoorenden, op speciaal katholiek terrein, goed werk geleverd kan wor den. Wat de eenling niet vermag, dat kan door samenwerking bereikt worden, mits velen mede werken, slechthoorenden zoowel als belangstel lenden. Doel en middelen kunnen velerlei zijn. Wij riöemen slechts: het aanleggen van kerktele foons. zoodat het den slechthoorenden weer mogelijk wordt een preek te hooren; bet orga- niseeren van cursussen in liplezen; het behulp zaam zijn tot het verkrijgen van een betrek king; het onderling verkeer van slechthooren den bevorderen door geregelde samenkomsten, enz., enz. Al veel te lang hebben onze Katholiek? slechthoorenden gewacht, zich aaneen te slui ten. Ook voor de Katholieke slechthoorenden schuilt gevaar in het nlet-Katholiek vereenigd zijn. In hun geestelijk isolement bestaat voor hen gevaar, omdat hun niet gesproken wordt over dat wat voor ons het hoogste goed is. Nu allerwegen geijverd wordt, ons Katholieken een dieper geloofsleven bij te brengen en beter te doen begrijpen de schoonheid van ons Heilig Geloof, nu vooral zal een Katholieke Vereeni- bekend en nooit door iemsmd tegengesproke! dit aantal U voorloopig juist nog zoo klein doordat de Orieksche vrijmetselaars-regeerine (de nieuw-gearriveerde konlng is ook vrljmer selaar!), die zich vereenzelvigt met de fel-sto- kende Grleksch-orthedexe kerk, den Grieksch katholieken, degenen dus, die zich met Rome vereenlgen, het leven ónmogelijk maakt; d» priesters van den Grieksch-Katholieken ritus zijn wel degelijk aan Mgr. Calavassy onderge schikt; Mgr. Calavassy te hun ordinarius. De .tweede alinea van hot communiqué is er een treffend bewijs van, hoe de Orieksche re geering de Grieksch-katholleken vervolgt. Men heeft den bisschop, voor wien men angst voelt omdat hij kans ziet, de orthodoxen in hun eigen ritus voor de Katholieke Kerk te winnen, de latere jaren in Griekenland slechts geduld; - thans zal hij voor z|jn grooten geestelijken en redelijken moed blijkbaar weer moeten boeten' Terstond na ontvangst van het leugenbericht hebben wij den Oriekschen gezant in Den Haag telephonisch ter verantwoording geroepen; de ze zeide wel te weten, dat Mgr. Calavassy bte- schop (van Theodoropolls) is, maarm Griekenland deer de Orleksehe regeering niet als bisschep erksnd wordt, waarop wij den ge zant erop attent gemaakt hebben, dat sulks niet ter zake doet en dat voor de Kathoiteke Kerk de Paus uitmaakt, wie er al dan niet bis schop is en over welk gebied; wij noemden het bericht in dezen vorm opzettelijk misleidend «n hebben er dan ook ten krachtigste tegen ge protesteerd. Intusschen: als een Grieksch gezant- in Den Haag zulk een praktijk aandurft, kan men ba— woeden, hoe frisch het er in Griekenland te gen de katholieken en hun bisschop toegaat! De curator, mr. Abel 3. Herzberg, 'bracht verslag uit. waarin hij om. het volgende aaide: eser hoe oud xtft gjj? Kunt ge u den I vooroorlogschen tijd nog herinneren? Wanneer gij dien Intens en als vol wassene hebt meegeleefd, dan züt gij ook in ataat om zelfstandig een vergelijking tusschen twee geheel verschillende perioden in de go- achiedenls te maken. Zoo niet, dan zult ge alBcht in uw naaste omgeving zóóveel over et goede Jaren van het laatst der vorige en bet begin van deae eeuw gehoord hebben, dat ge de waarheid van wat hier volgen gaat toetsen kunt. Er zijn tientallen punten van verschil tus- achen dezen tijd en het tijdperk van dertig, veertig Jaar geleden, aan te wijzen. Er is de anelhekl van het verkeer, de ontwikkeling van de luchtvaart, de film en de radio, tal van verschijnselen, welke met de evolutie van de techniek samenhangen en welke van grooten invloed op ons maatschappelijk leven zijn ge weest. Toch hebben deze alle te zamen geen principieel verschil In het leven van toen en thans veroorzaakt. Het verschil ligt hier: ons geslacht en speciaal het nieuw opkomende, heeft een totaal anderen levensstijl, een ge heel andere mentaliteit dan dat van de vo rige periode. Welke factoren hebben daartoe het meest bijgedragen? Er heeft een ontzag lijke en zeer snelle verschuiving van kapitaal plaats gehad. Binnen weinige jaren heeft men schatrijke en deftige families straatarm, daar entegen onbekende, eenvoudige lieden bezit ters van groote fabrieken en handelsondeme-* mingen zien worden of vooraanstaande plaat sen in de geldwereld zien veroveren. En die wenteling van de fortuin heeft niet eenmaal, un. bü het uitbreken van den grooten oorlog plaats gehad, maar wü hebben In de laatste twintig jaren eenige malen bü heftige ups and downs van oorlogsschaarschte en oorlogs winsten, van financleele en economische crises bet rad van fortuin snelle omwentelingen zien maken. Ten slotte Is er gekomen een akelige stilte, waarbij wü een chaos over heel de we reld te zien kregen met tegenover elkander tot de tanden gewapende In plaats van met elkaar samenwerkende volkeren; met een overvloed aan bodem- en Industrièele produc ten, waarvoor geen afzet 1» te vinden; met een steeds aangroelend leger van werkloozen; met een nieuw opkomend geslacht, waarvoor geen levensultzicht is.* En ziehier nu het jnihclpleele 'verschil met dezen 'tüd en een vroegeren: als regel kon het teven van den man in een vroegere tüdsperiode aldus geteekend worden: na de schooljaren of den verderen studletüd kiest hü een vak vt beroep; hü trouwt en werkt voor zün da- gelükscb brood. Met alle wisselvalligheden, geluksksms^n. ziekten en ongelukken, welke in eenmaal aan ’smenschen lot verbonden zijn, was er vroeger in het leven van de over- groote meerderheid van de menschen een vaste HJn; er was een gevoel van zekerheid «n veiligheid. Daarvoor nu Is de onzekerheid In de plaats gekomen; er valt voor den Jonge- nan geen beroep meer te kiezen; t is een lot uit de loterij, wanneer hü bü geluk on verschillig welk „baantje” krijgt. Er valt voor «en meisje niet op een huwelük te rekenen, wanneer zü den huwbaren leeftüd bereikt beeft: haar kuisen staan slecht. En wie in de wereld een positie veroverd heeft voelt zich evenmin zeker. Alles wankelt; ontelbare zaken weten niet boe van de eene maand in de an dere te koenen; de perspectieven zün en blüven slecht en daarmee voelen allen, die er bü be trokken zün, hun bestaan onveilig. Het ge- heele leven is één groote loterij geworden. En die onzekerheid heeft sterk ingewerkt op de mentaliteit van dit geslacht. Er Is een ulter- Ujke onverschilligheid waar te nemen voor de dingen, die vroeger als de pülers van het maat- schappelük léven werden beschouwd: voor huis en gezin, voor huwelük en openbare orde, voor het bestuur van stad en staat. Men heeft van de laatste groote omwenteling zoovelen zien proflteeren. Zou het zoo erg zün, wanneer de geheele wereld maar weer eens door een hef tige catastrofe door elkaar werd geschud? Te verliezen hebben wü weinig of niets; wellicht maken wü een goede kans! Er is in bet onzekere leven ran onzen tüd een element van speculatie gekomen; de zin voor orde, zelfs de zoo wenschelüke liefde voor den vrede dreigt daarmee verloren te gaan. Kostbare goederen worden verwaarloosd: al wat vorige geslachten aan kunst, kennis en wetenschap hebben opgestapeld vindt weinig of geen bewondering btf een opkomend ge slacht, dat in deze bevruchtende traditie geen •snknooplngspunten vindt met het' heden en daarom zelf geen nieuwe beschaving vormt, welke op haar beurt weer aan volgende ge slachten kan worden overgedragen. Er is een stremming in het normale geestelüke verkeer van landgenooten en van volkeren onderling. Slechts het tüdelüke, het direct grijpbare heeft belangstelling; de Jeugd vraagt naar daden en nog eens daden; met tradities, met theorieën, E^t geestelüke stroonzlngen heeft zü wei nig op. In zulk een wereld heeft ’smenschen doods- vüand, de satan, vrü spel. De verwatene, die den Messias in de woestün dorst opzoeken, beeft gemakkelük werk met de zoo zeer op het zsrdsche gerichte, onevenwichtige zielen van «nz geslacht. Wat praten mooie, oude boeken •n buiten de wereld levende priesters «^kloos terlingen u over God en godsdienst, mvt boete en versterving, over zelfverloochening en naas tenliefde! Er is iets anders, iets eerder noodig in het menscbenleven. Wanneer er een algoede God bestaat, die onze Vader wil zün. die door ®n* gediend wil worden, laat hü dan eerst •elf of door zün dienaren zorgen, dat er geen h°n«er wordt geleden door de massa; dat mll- Uoenen krachtige Jongemannen in de wereld “et eerlük werken In hun eigen onderhoud kutmen voorzien en wat levensvreugde kun- genieten to jilaats van het eeuwige niets doen met een sombere toekomst in het ver schiet. 200 waart de satan rond met nog steeds de verleiding: zeg, dat deze steenen brood *°Wen! En het antwoord van Christus, thans mond van Zün Kerk, is nog steeds: ging van slechthoorenden nuttig en goed werk kunnen doen. Laten dan alle Katholieke slechthoorenden van deze stad en omgeving zich aaneen sluiten, daarmede dienende elkanders belangen. Als bewüs van instemming met het voren staande wordt men beleefd verzocht naam en adres op te geven aan ondergeteekende. Ook goedhoorenden, die met het vorenstaande sym- pathlseeren. worden hiertoe ultgenoodlgd. Ook zü kunnen hier veel hulp bieden. Bü genoegzame instemming stellen wü ons voor, binnenkort een vergadering te beleggen, waarin onze plannen nader zullen worden uit eengezet en overgegaan kan worden tot oprich ting van een afdeeling. en verkiezing van een voorloopig bestuur. Gezorgd zal worden, dat al het gesprokene voor ieder verstaanbaar zal zün. Voor deze ver- persoonlüke De heer Saruco vroeg 11 December JX bet failUs&enlent van de weduwe aan, die. aldus de curator, niets heeft nagelaten om de crediteu ren ten einde toe zooveel mogelük te dupeeren. Dat daaraan nog geen radicaal einde te ge komen, is slechte aan de omstandigheid te wüten, dat zü Dultsche is en in Dultechland woont zoodat haar uitlevering niet is te ver krijgen. De weduwe beroept er zich tegen den curator op. in geen enkel opzicht bekend te zün geweest met den aard der door haar man gedreven zaken Zü geeft de schuld aan Saruco. dié haar sou hebben bedrogen; tengevolge van alt bedrog aanvaardde zü de erfenis. Hier door zou zü naar Dultsch recht thans nog de bevoegdheid hebben om de aanvaarding der na latenschap te herroepen en dit sou tengevolge hebben, dat zü jegens crediteuren ntet aan- sprakelük te, De N.V. .Banga” fungeert zoo*n beetje als de dubbele bodem bü den goochelaar In Nederland te een strafvervolging tegen haar Ingesteld en een bevel tot gevangenneming wegens frauduleus bankroet tegen baar uitge vaardigd. Het passief bedraagt in totaal oljn 335.000. Tot bet actief behoort een aan tal vorderingen op debiteuren. De omvang van het actief te ntet te schatten. Een zeer groot aantal particulieren, ambte naren, medici, geeetelüken, boogteeraren enz. maar ook ervaren kooplieden, konden do ver leiding niet weerstaan en stortten bü de sgn. Fa. v. d. Meulen de bedragen, die voor aan koop der fondsen werden verlangd. ,,iox Als men vraagt hoe het mogelük was, dat zü een Hochstapler als Bertling, belangrijke bedragen in banden stelden, dan luidt ter hunner verontschuldiging het antwoord, dat zü Inderdaad met ware virtuositeit zün be werkt. Voor den houder van een bucketshop gaat het erom de koop- én verkooporders, die hü blnnenkrügt. niet uit te voeren. Hü adviseert het publiek te koopen. d. w. z. k la hausse te speculeeren en hü speculeert zelf k la hatsee. Dit is zün winstkans. Zün kantoor bestaat eigenlük alleen uit een rekenlng-courant-boek. Er is dus een wüziglng van de productie noodzakelük, waardoor meer granen en groen- voeders, die thans geïmporteerd worden, bin nenslands worden verbouwd en de omvang van grasland en tuingrond wordt Ingekrompen. Met dat systeem kan ook een groot deel van het kostbare crisisapparaat verdwünen. Ook de antl-revolutlonnair SMEENK. dl» bovendien critiek op de verlaging van den tarwe- richtprijs oefende, omdat daarvan voor de land arbeiders ontslag en loonsverlaging het gevolg zullen zün, was ’t met de gevolgde begrootings techniek, die het reëele tekort over 1936 ca moufleert, niet eens. De sociaal-democraat VAN DER SLUIS heeft het feit, dat de toestand in den land- en tuin bouw ,Jn één woord slecht" Is, toegeschreven aan het ontbreken van een krachtige en even wichtige leiding aan dit achtereenvolgens door vüf verschillende ministers gelelde departement. Er schuilt allicht In deze diagnose een kern van waarheid, maar of een S.D.AB.-er, wiens partü misschien nergens zoo onevenwichtig Is geweest als bü de landbouw-polltiek, dit zeggen moet, is een andere vraag. De heer Van der Sluis her innert zich het verleden, waarin hü en de zünen ongeveer alle crisismaatregelen afwezen, omdat zü rechtstreekscben steun uit de schatkist wil den, blükbaar al heel slecht. Consequent is hü alleen in zün pleidooi voor verlaging van de vaste lasten. Dat heeft hü en hebben alle par tijen In de Kamer jaar op jaar gevraagd en op dit gebied is er Inderdaad nog veel te weinig tot stand gekomen. Ook de vrüzlnnlg-democraat EBELS en an deren drongen weer op spoed met de Pachtwet aan. De heer VAN VOORST TOT VOORST, die al Jarenlang critiek heeft geoefend op de wüze, ■waarop de landbouw- crtaishulp to opgezet, begon met zün dank baarheid uit te spreken aan Minister Deckers, omdat deze niet onbe reid is, naar een ander systeem van een billUke prijsvorming voor de agrarische producten te zoeken. Dat zoeken is volgens den katholieken afgevaardigde noodzake lük, omdat de totnogtoe gevoerde crislspolitlek gefaald heeft In de DEN HAAG, 6 Maart 1936 Bü de voortzetting van het debat over de begrooting van het Landbouwcrisisfonds, waarmede nog wel heel wat dagen gemoeid zullen zün, hebben heden uit de katholieke fractie Baron van Voorst tot Voorst, Mr. Teulings en Dr. Kortenhorst, het woord gevoerd. Naar wü uit goede bron vernemen zullen de Maastrlchtsche Zlnkwitfabrieken te Eüsden (L.) Maandag a.a. wederom met 48 ovens aan het werk gaan, hetgeen een honderd-tal nieuwe ar- belders werkgelegenheid zal geven. Als een en twintigste spreker heeft zich ten slotte tegen zeven uur nog aangemeld dr. KOR TENHORST, die in een genoeglüke after-dlnner- stemmlng opwekkende beschouwingen hield over den onderllngen samenhang van het agrarische en het industrièele leven en de natuurlüke saamhoorlgheid van stad en land. Al- van systeem, wvnscht de heer Ebels dan ook eerst eens af te wachten, wat de commissie-Van Loon over dit probleem te berde zal brengen. Dat dit wachten niet te lang moge duren, was aan het eind van den middag de wensch van den natio nalist mr. WESTERMAN, die zoo spxiedlg moge lük een einde wil zien gemaakt aan het huidig systeem met zün verregaande bureaucratie. Voorts hebben dezen middag nog gesproken de Christelük-Hlstortschen WE1TKAMP. BAK KER en KROL, van wie de eerste hevig klaagde over achteruitzetting van den boerenstand, de tweede in rustiger gemoedsstemming wacht op het rapport van de commlslse-Van Loon, en de derde pleitte voor een aan gesteunde boeren op te leggen verplichting tot het in dienst ne men van een bepaald aantal landarbeiders, de sociaal-democraat HIEM8TRA. die eveneens voor het belang van de landarbeiders opkwam. nóg al een sociaal-democraat, de heer 3. TER LAAN, die de verstrekking van goedkoopte groen ten en visch aan werklooaen vroeg, de Staat- kundlg-gereformeerde Ir. v. DIS, die zün zoo- veelste klaaglied zong over ito knechting van het boerenvolk, de liberaal VAN KEMPEN, die eveneens de tegenwoordige bureaucratie van het landbouwcrisis-apgiaraat zoo spnedlg mogelük wil zien verdwünen, de antl-revolutlonnair V. d. ZAAL, die de Kamer op de laatste uren nog al vrijmoedig misbruikte voor een requisitoir tegen uitlatingen van Ds. Kersten bulten de Kamer, en de communist WIJNKOOP, die. zelf chronisch schor, de sjieech van zün acuut schorren kame raad Schalker van groote vellen papier voorlas. Drie concrete wenschen legde de Katholieke afgevaardigde aan minister Deckers voor. Hü wilde een einde zien gemaakt aan den in om vang toenemenden, maar verllea-gevenden ex port van boter, die niet eens genoeg opbrengt, om daaruit de voedergranen, benoodlgd voor de productie van deze boter, te bekostigen. Hü wenschte. dat de regeering haar industrialisatie- ptolltlek vergezeld zal doen gaan van het stre ven, om door middel van handelsovereenkomsten de structuur van het economisch leven in Ne derland voor die industrialisatie geschikt te maken. En hü wilde, om de werkloosheid, die door inkrimping van het agrarische productie apparaat ontstaat, te ondervangen, een actieve, stlmuleerende emlgratle-politiek gevoerd sten, opxlat in de eigen overseeache gebieden en büv. ook in de landen van Zuld-Amerika, Neder landsche kolonifo ontstaan, naar het voorbeeld van de succesvolle Joodsche vestigingen in Pa lestina.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5