Vaste lasten-ontwerp omgewerkt Antwoord der regeering Mgr.J.H.G. Jansen Electrificatie bij de Spoorwegen H MGR. DR. J. DE JONG LANDBOUWCRISISWET AANPASSING LANGS NATUURLIJKEN WEG BEOEFENEN VAN BEROEP OF BEDRIJF Kerkelijk leven Instantlne ld DINSDAG 10 MAART 1936 EuweAljechin Geen andere maatregelen Het gewyzigde ontwerp Rentevoet nieuwe leeningen 1 Nieuwe contracten blijven vrij Wetsontwerp is nu ingediend Uitbreiding tot een viertal belangryke baanvakken, waarvoor de dectrische dienet in 1938 ingaat MGR. HUIBERS BEZOEKT HOORN Nu tit. Aartsbisschop van Selimbria Giften voor de armen van de stad Utrecht De Pauselüke Balie ontvangen, waarin hem eervol ontslag wordt verleend als Aarts- bisschop van Utrecht to ren Bn- self len bet Bat •en tan de. ut- in- ten uw De eer feL :ht :er, is. Werkverruiming in ons x land Bedrijven vrij Volgens art. 1 van het gewijzigd wetsontwerp wordt de rente tot 4X pCt 's jaars voor eerste hypotheek en •ot 5'/i PCt voor hypotheken van lageren rang teruggebracht Vorderingen op landelijke eigendommen Erfpachtscanon Ook voor dit deel van ons volk gelden motieven voor bescherming van de arbeidsmarkt De algemeene huurverlaglng ver vangen door een systeem van individuede verlaging Geen aantasting van hoofd sommen Obligaties Vaststelling van Kon. besluiten Steun zalmvisscherü ^588 PATER CAMILLUS LOY EN S t I H l*v»n Itnml ani onaanoenum. I G? =3 SS het >N C het jaar t k 1 still en voorkomt pijnen! uit ok en De regeering ie niet van plan op bet ge bied van 4e exploitatie van onroerend goed M bet daarmede verband houdend crediet- wesen, ni de thans bekend gemaakte maat regelen (Crtaia-landboowhypoUieekwet, Cri- do-hgpotheekanoasingswet, Vaste Lasten-ont- werp) nog andere wettelijke maatregelen op dit gpbied voor te stellen. Het vervoeren gedurende den nacht en gedurende den dag van crisisproducten bin nen de grensstreek en het in voorraad heb ben van crisisproducten binnen de grens streek is verboden. opcenten dienen gehuldigde ontworpen Hef leven komt ons onaangenaam, rells ondragelijk voor. Slechts één wensch bezielt ons; de pijnen kwijt Ie raken bislanline vervuil snel en zeker dezen wensch zonder de minste schadelijke nevenwerkingen Zaterdag 14 en Zondag 15 Maart zal Z. H. Exc. Mgr. J. F- Huibers een bezoek brengen aan Hoorn. Zondagmorgen te half tien zal de Bisschop aldaar een pontificale Hoogmis opdragen. Naar aanleiding van hetgeen in t Verslag h opgemerkt ten aanxien van de ongelUke behandeling van landbouw- en andere hy potheken en In aansluiting aan de meening der leden, die betoogden, dat ook op het gebied van de landbouwhypotheken aan al gemeen werkende maatregelen tot verlaging van rente dringende behoefte bestaat, te de regeering te rade, geworden het Vaste-Las- ten-ontwerp ook van toepassing te maken op vorderingen, gedekt door hypotheken op landelijke eigendommen. Ten slotte worden nog enkele andere beslui ten gemeld. prijs, de begrenzing, waar noodig, ruim worden genomen. Hangende de behandeling van een verzoek schrift om huurverlaglng kan de huur niet wor den opgezegd; loopt de huur zonder opzegging af gedurende den tijd, dat het verzoek om huur- verlaging aanhangig is. dan wordt de huur ver lengd tot den dag, waarop de beslissing valt. Bjj uitbreiding van de electriscbs tractie ko men-daarvoor in de eerste plaats in aanmer king de bovengenoemde baanvakken, waarop in 1934 het diesel-electrlsch materieel in dienst gesteld werd. Dit nmterteei zal dan In IMS vrij komen en bestemd worden voor een zeer weneebe- Hjke uitbreiding en versnelling van de door gaande verbindingen tusseben toet Westen en het Noorden, het Zuiden en hes Oosten des lands, waarvoor, sooate ook de ervaring m DWtochland leert, juist dergeigk mate rieel bfj uitstek geschikt te. In een radio-interview tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin deelde deze laatste mede, dat be halve de twee reeds Ingediende voorstellen een derde voorstel was Ingekomen en wel om den revanche-wedstrljd voor de eene helft in Ne derland, voor de andere in Oostenrijk te spelen. De wedstrijd zou dan begin Juli 1937 dienen te beginnen. Dr. Euwe zegde toe dit voorstel in overweging te zullen nemen. om had »le Je. 4- en *- Ier ina er- Ug Al it- je- *- er en sr- te- Wu op de nieuwe leeningen de wet niet van •«Passing te, en derhalve niet langer behoeft worden gevreesd, dat wanneer voor tweede en *oj*«nde hypotheek een boogere rente wordt •*filiin dan voor eerste, de crediteur voort- voor een minimaal bedrag eerste hypo theek zal bedingen en voor het overige met “n inschrijving van legeren rang aal genoegen nemen, is thans voor tweede en volgende hypo theken een booger percentage toegestaan. Voor de levering van het benoodigde electrl- sche materieel is alreeds een voorlooplge over eenkomst met de Nederlmidsche Industrie ge sloten. Daar ook de overige benoodigde bestellingen voor deze electrificatie voorzoover mogelijk in Nederland zullen worden geplaatst, wordt voor de komende twee jaren, door deae electrificatie eene zeer belangrijke werkverruiming in ons land verkregen. voorkomen, dat de personen, die het kweeken van htoemisterijnroducten slechts als aanvul ling b.v. van een tuinbouwbedrijf uitoefenen, er toe .overgaan het geheele jaar producten van de bloementeelt te kweeken. Bet betreffende besluit is in werking getre den op 30 December 1935 en geldt tot 1 Januari 1937. In verband met de inwerkingtreding van het Crisis-Bloementeeltbeslult 1935 zijn eenige wij zigingen in- het bloembollensaneeringsplan 1933 (Teelt) noodzakelijk gebleken. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, heeft aan het R. K. Armbestuur van de Stad Utrecht een gift doen toekomen van 1000 en aan de Vereeniging tot Verbe tering van Armenzorg te Utrecht de som van 500. worden gespreken, hetgeen de gevolgen der slechte tijdsomstandigheden veer betrokke nen nog scherper toespitst. De moeilijke strijd om het bestaan wordt zesde ends voer vele Nederlanders door de vestiging van buitenlandsche zakenlieden nog verscherpt. Aantasting van hoofdsommen moet de Regeering, zoowel op theoretische als op practtoche gronden afwijzen. Dit neemt In ter hen niet weg, dat wanneer, seeate thans het geval te, de omstandigheden se dert de totstandkoming van het contract, een zee bijzondere wijziging hebben onder gaan, dat onverzwakte nakoming van de overeenkomst redelijkerwijs niet kan wor den gevorderd, de debiteur langs wettel(j- ken weg moet worden geholpen, sü het dan ook niet langs den weg van aantasting der Onderteekend door alle minis ters, is thans verschenen de memorie van antwoord der Regeering op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, föu- dende bijzondere maatregelen ter verkrijging van verlaging van som mige vaste lasten en van huren. Vindt de huurkamer na verhoor van huur der en verhuurder termen tot inwilliging, dan bepaalt zj) bjj haar beslissing den termijn voor welken de huurverlaglng is toegestaan. Dien termijn kan zfj stellen op ten hoogste een jaar, ook indien het verzoek betreft wo ningen, die voor korter dan een Jaar ver huurd worden. De wet verbindt aan de toe gestane huurverlaglng het rechtsgevolg van onopsegbaarheld of van verlenging van huur gedurende den UJd. dat de huurverlaglng van kracht Is. Meer in het bijsonder te dit het geval met het middenstandsbedrtjf ep het gebied van den detailhandel, het ambacht en de klein nijverheid, waas in sterke mate de gevolgen van de vermindering der koopkracht en de daaruit voortvloeiende achteruitgang der omseOen werden ondervonden. Daar komt nog bU, dat in vele branches van het mld- denstandebedrüf van yan overbezetting aaoet Ingediend te een wetsontwerp, houdende regeling van bet zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedrijven deer vreemdelingen. Met het oog op het primaire belang, aan de verlaging van de vaste lasten op onroerende goederen verbonden, acht de Regeering het bij nadere overweging ver- Deue opcenten sullen echter uitsluitend mogen dienen om voor de overeenkomstig artikel van het ontwerp aangewezen ge meenten een verlaging der vaste lasten moge lijk te maken In die gevallen, waarin door die gemeenten geen andere compensatie voor bet nadeel, uit de verlaging voortvloeiend, kan worden verkregen. Met het oog op de zeer bijzondere bevoegdheid, welke den daarvoor in aanmerking komenden gemeenten bij deze wet zal worden gegeven, is bepaald, dat daar van slechts telkens voor niet langer dan één belastingjaar mag worden gebruik gemaakt. De Regeering acht het wenschelljk, het ont werp aldus te wijzigen, dat eerst in 1937 de thans geldende gemeentelijke belastingver- ordeningen komen te vervallen. Aldus wordt een ruime termijn verkregen om alle maatregelen, welke tot de gewenschte verlaging kunnen lel den, met zorg te overwegen. D. dzme Vuil niilana BmeBmaa MFC UWT VCrsCHtlUCIlC IVUt 11 opvatting, dat de aanvankelijk maatregelen ter bereiking van de huurver- laging verder gaan dan noodig te, heeft de Regeering doen besluiten af te sien van een imperatieve huurverlaglng ever de geheele linie. Z|j meent daarvoor thans In de plaats te moeten stellen een systeem van indivi- dueele huurbepaling, in dier voege, dat de draagkracht van den huurder, zoomede de belangen van den verhuurder, tegen elkan der worden afgewogen. Als grens voor de huurdaling handhaven zfj de norm van M pCt. in de oorspronkelijke artikelen vervat. Anders dan die leden, die zouden wenseben, dat ook de huurprijzen van panden en terrei nen, bij bedrijven in gebruik, in de huurverla glng worden betrokken, is de Regeering van oor deel, dat die weg niet moet worden ingeslagen. Daarmede zou Immers de sfeer van woning- huurpolltiek al te zeer worden verlaten en wor den afgegleden naar een indusirieele politiek, die buiten den opzet van het ontwerp ligt. In verband met de opmerking van verschillen de zijden, dat de huiseigenaren door een huur verlaglng van 20 pet. ernstig gedupeerd sullen worden, meent de regeering, dat het thans voor gestelde systeem van indlvidueele huurbepaling aan de geopperde bezwaren tegemoet komt. De kantonrechter heeft om. tot taak de wederzjjd- sche belangen af te wegen. Art. 14 lid 1 van het gewijzigde ontwerp waarborgt, dat ook met de belangen van den verhuurder zal worden reke ning gehouden. Het ligt In de bedoeling der regeering voor huurverlaglng slechts In aanmerking te brengen woningen van een lage huurwaarde; voor de winkels daarentegen zal met het oog op de om standigheid, dat voor groote winkels nog lange contracten loopende zijn met zeer hoogen huur- Ds Regeering heeft zich steeds verzet en aal zich ook blijven verzetten tegen maatregelen op gebieden, waar het nog mogelijk is langs natuurlijken weg de noodlge aanpassing te be reiken of waar aan het ingrijpen langs wette- Hjken weg zoo groote nadeelen zijn verbonden, dat de te bereiken voordeelen daartegenover in het niet vallen. Met betrekking tot de huren is het de be doeling. de huren, welke om bepaalde redenen boven het in het ontwerp als maatstaf aan genomen peil zijn gebleven, naar beneden te brengen, opdat langs dezen weg de aanpassing san een lager niveau wordt bevorderd. De Regeering merkt op, dat vanuit een ob jectief standpunt bekeken een maximum pand brief ren te van 4 pet en een maximum hypo- teekrente van 49{ pet voor eerste hypotheek als buitengewoon laag kunnen worden be schouwd. Verwacht mag worden, dat door wegneming van de op het onderhavige gebied bestaande spanning de economische verhoudingen over het geheel genomen zullen verbeteren. De vraag, of en zoo ja, welke maatregelen in zake de scheepshypotheken zijn te nemen, Is in onderzoek. De huurkamer kan de toegestane verlaging laten terugwerken; de terugwerking is echter aan wettelijke grenzen gebonden. De toegestane tertnjjn van huurverlaglng kan worden verlengd. Is eenmaal een beslissing tot huurverlaglng gegeven of een minnelijke regeling tot stand ge komen. dan kan de verhuurder intrekking bin nen den gestelden termijn vragen op grond van nalatigheid in de nakoming van de beslissing of regeling of om andere redenen. Ook de huurder ia bevoegd intrekking van een beslissing of minnelijke regeling te vragen. Nu door de totstandkoming van de hypotheek- afloesingswet op hypotheek verstrekte gelden niet ongeremd kunnen worden opgevorderd en derhalve geen gevaar bestaat, dat hypothecaire geldschieters oude overeenkomsten zullen be ëindigen om bij nieuwe contractaluiting vrij te *ljn of geëindigde overeenkomsten slechts onder bezwarende voorwaarden zullen willen contlnu- eeren, is thans voorgesteld het ontwerp niet op nieuwe overeenkomsten toepasselijk te ver klaren. En voorts is met het oog op het feit, dat in het algemeen de noodzakelijke huurda ling reeds langs natuurlijken weg heeft plaats gehad, behalve in de categorie woningen van den laagsten huurprijs en winkels enz. met iang- loopende contracten, de regeering te rade ge worden voor de huurverlaglng een individueel stelsel voor te stellen, waarbij met de bijzon derheden van elk geval rekening kan worden gehouden. Daarmede is dan tevens voldaan aan den wensch, dat huurverlaglng slechte sou plaats ▼inden in de gevallen, waarin handhaving van den bestaanden toestand In strijd zou zijn met het algemeen belang. De regeering heeft gemeend een Individueel stelsel van canonverlaging te moeten introdu- ceeren. doch slechte in de gevallen, da» de erf pachter zijnerzijds zich een verlaging van huur, hetzij vrijwillig, hetzij krachtens rechterlijke beslissing, heeft moeten laten welgevallen. Volgens het gewijzigd wetsontwerp zal een ver laging van canon slechte worden toegestaan, in dien de erfpachter aannemelijk maakt, dat hij uitsluitend of nagenoeg uitsluitend ten eevolge san de huidige tijdsomstandigheden niet in staat Is de oontractueele erfpacht te voldoen. De regeering heeft voorts een regeling getrof fen, waardoor voorkomen wordt, dat in eenig ge val de erfpachtscanon met meer dan 20 pet. van den overeengekomen canon wordt verlaagd. Daar aanschaffing van een belangrijke hoe veelheid rollend materieel voor de N. S. drin gend noodig is geworden, doordat de laatste jaren in afwachting van de ontwikkeling der verkeersmiddelen belangrijk minder locomo tieven en rijtuigen zijn aangeschaft dan voor op peil houden van het tnaterieelpark noodig was, dienden de N. 8. eene beslissing te nemen in welke richting de tractie zal moeten wor den uitgebreid. Dat de keuze daarbij geval'en ia op de én voor het reizend publiek én vdbr den spoorwegdienst aantrekkelijke electrische tractie is het gevolg eenerzljds van de gun stige resultaten wat het stroomverbruik be treft van bet nieuwe electriache materieel, in stroomlijnvorm uitgevoerd. In gebruik op de lijn RotterdamHoek van Holland, voor welk materieel het verbruik van electrlschen stroom per zitplaats ruim 25 pet. minder bedraagt dan voor het bestaande electrische materieel, an derzijds van de belangrijk lagere priJaen, waar voor de in aanmerking komende leveranciers van electrlschen stroom zich bereid verklaard hebben den stroom te leveren. Nu in het gewijzigd ontwerp de te bedingen *«ntevoet voor nieuwe leeningen vrij is gelaten, behoeft vin den, voor oude leeningen op hoog- gefixeerden rentevoet geen bemoei lijking voor de totstandkoming van nieuwe lee- “Ingen tegen lage rente te worden gevreesd. De rentevoet voor nieuwe leeningen zal den in- JJoed van de wet van vraag en aanbod vrjje- Waar bovendien in belanghebbende kringen zelve reeds voor jaren de wenscheljjkheid werd betoogd van het instellen van een Rijkstoezicht op de betrokken partijen overweegt de Regee ring, na overleg met de daarbij betrokken par tijen, een zoodanig toezicht, wellicht in den trant van het toezicht op het levensverzeke- ringsbedrijf, in het leven te roepen. Nu de Regaertng. na nauwgezette overwe ging van de crltlek, het ontwerp op scanmlge punten heeft omgewerkt, bestaat bjj haar geen beswaar tegen gelijktijdige behandeling van dit ontwerp en het ontwerp Crlsls-landbouw- hypotheekwet 1936, voor zoover zulks mogelijk blijkt. De Regeering heeft zich nimmer de illusie gemaakt, a> zou door de voorgestelde maat regelen de noodzakelijke aanpassing over de geheele linie met één slag worden bereikt. van itslag door Z. H. den Paus onder dankbetuiging voor de vele als zoodanig bewezen dien sten op 8 Februari was aanvaard. Ingevolge dien werd hij als Aarts bisschop van Utrecht opgevolgd door Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, tot dan toe Coadjutor met recht van opvolging. In aansluiting hierop zjjn wjj thans gemachtigd mede te deelen, dat Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen door bemiddeling van den Apostolischen Internuntius te *s Gravenhage. Mgr. P. Giobbe, thans de pauselijke Bulle mocht ontvangen, waarin de Heilige Vader hem op zjjn verzoek eervol ontslag verleent als Aartsbisschop van Utrecht, en hem tegelijkertijd verheft tot titulair Aartsbisschop van Selimbria (hét tegenwoordige Siliwri in Griekenland, aan de zee van Marmora). De Bulle is gedag- teekend 8 Februari 1936. Tegelijkertijd geeft de Apostolische Internuntius krachtens speciale op dracht van den Heilighn Vader, nogmaals uitdrukking aan' de ge voelens van groote dankbaarheid van Z. Heiligheid jegens Mgr. Jan sen wegens zjjn voorbeeldige en werkelijk heldhaftige bezorgdheid, om te voorkomen, dat het Aartsbis dom in iets jehade zou lijden." Aan de memorie van antwoord wordt volgende ontleend: Gelijksoortige overwegingen als die, welke ge leid hebben tot een wettelljke regeling in zake het verrichten van arbeid door vreemdelingen, liggen ook aan het onderhavige wetsontwerp ten grondslag. De motieven voor bescherming van de ar beidsmarkt gelden ook voor dat deel van ons volk, dat een zelfstandig beroep of bedrijf uit oefent. De groote en aanhoudende economische moeilijkheden hebben in vele beroepen en be drijven een toestand geschapen, welke de be staansmogelijkheid van de daarbij betrokkenen ernstig in gevaar brengt. Wanneer nu het Gewijzigd Ontwerp wet wórdt, zal ten aanzien van den landbouw het volgende gelden: de rente van alle bestaande landbouwvorderlngen, gedekt door hypotheken op landelijke eigendommen, wordt tot 4% pCt. verlaagd (resp. 5% voor tweede en verdere hy potheken), onverschillig of de eigenaar zelf bet landbouwbedrijf daarop uitoefent of dat het eigendom verpacht is. Daarenboven kunnen dé bepalingen der Crisislandbouwhypotheekwet 1936 worden ingeroepen door de bewerkers van het landelijk eigendom, voor wie het Vaste- Lastenontwerp onvoldoende verlichting sou brengen. Het besluit is in werking getreden 21 Sep tember 1935 en Is geldig tot 1 Januari 1937. Door het K.B. van 12 September 1935 Is in het Crisls-Zeevischbesluit de bepaling opgeno men, dat de aanvoer van zeevlsch en versche haring met buitenlandsche schepen, alsmede de Invoer van zeevlsch en van haring, welke zich bevindt in verschen, gezouten, gedroogden, bevroren of gekoelden toestand of op eenlger- lei andere wijze bewerkt is, slechts is toegestaan tegfen betaling van een heffing ten behoeve van het Landbouwcrisisfonds aan een door den minister aan te wijzen crisisorganisatie. De geldigheidsduur van het Orisis-Zeevisch- besluit 1934 I is verlengd tot 1 October 1936. In verband met het toen bestaande voorne men tot melksteunbeperking over te gaan, bleek bet noodgakelljk het bereiden van boter door melkveehouders aan meer banden te leggen, terwijl de contröle op de juiste naleving der bepalingen een verbod vereischte ten aanzien van bet voorhanden hebben van zure melk, die kennelijk bestemd Js om te worden ver kam d. De verbodsbepalingen om margarine te ver voeren, te verhandelen, af te leveren en voor handen te hebben gelden thans niet. Indien de margarine bestemd is voor rechtetreekschen uitvoer of voor provlandeerlng van aan ult- klaring onderworpen schepen. De regeering kan zich vereenigen met de opvatting der leden, dat de'verplichting tot aflossing van obligaties gelijken tred moet houden met de verplichte periodieke aflossin gen van de zijde van hypothecaire debiteu ren. Een wijziging in dezen zin is in art. 5 aangebracht. Voorts is, ter bescherming van de rechten van de obligatlehcuders, bepaald dat het ge bruik maken van de bevoegdheid om op obliga tieleningen minder af te lossen dan is overeen gekomen, afhankelijk is gesteld van een figt van den president op een hem voor te leggen gewij zigd aflosstngsplan. En ten slotte zijn eenige voorschriften omtrent vrijstelling van zegelrecht opgenomen. De regeering heeft in het slotartikel bepaald, dat slechts de bepalingen, welke niet betreffen hypotheek- of pandbriefrente, een tijdelijk ka rakter zullen dragen. Het Duitsche verkeersvliegtuig .Jletnrich Gontermann" van de Lufthansa maakte Zondag een noodlanding in den Eugeniapol der bij Sas van Gent, wegens benzinegebrek. Bemanning en toeschouwers lossen de post en de vracht De Minister van Landbouw en Vlsschery heeft ter uitvoering van art. 38 der Landbouw-Crisis- wet aan de Kamer mededeeling gedaan van de vaststelling van Koninklijke besluiten tot uit voering en toepassing van eenige artikelen dier wet. O.m. is er het volgende aan ontleend: De aai- en pallngvisscherij, welke voor de meeste binnenvlsschers de kern van hun be drijf vormt, ondervindt in ernstige mate de Laatstgenoemd' besluit diende mede van toe passing te worden verklaard op producten van de bloementeelt, aangezien het regelen In houdt betreffende alle bloembollenkweekers, onverschillig voor welke doeleinden zij de bol len telen. In verband hiermede zijn ten aan zien van zuivere bollenkweekers, bloembol lenkweekers, tevens bloembollen trekkers, en bloembollenkweekers, tevens kweekers van bol- bloemen, afzonderlijke regelen gesteld en daarbij de mogelijkheid geschapen ten aanzien van hen afzonderlijke regelen te stellen, onder andere omtrent de hun toegestane beteelbare oppervlakte. Voorts is bepaald, dat de overschrijving van teeltvergunnlngen aan de goedkeuring Van de Nederlandsche Sierteeltcentrale is onderworpen. Er is bepaald, dat een teeltvergunnlng zal gelden gedurende een geheel teeltjaar, met Uitzondering van den Ujd, gedurende welken de betrokken georganiseerde niet voldoet aan do vereisebten, voor het uitreiken der ver gunning gesteld, nadat deze in gebreke is ge steld. Aanwijzing der perceelen, waarvoor de vergunning geldt, is onderworpen aan de goed keuring van de Sierteelt Centrale. Het verbod tot verhandelen beneden de door den minister vast te stellen Mnnenlandsche minimumprijzen is ook voor het jaar 1936 van toepassing verklaard. Ten aanzien van de door de kweekers ten bate van het opkoopen van het bloembollen- 1 surglus te verleenen korting is een ultzonde- ringsregeling gemaakt, voor zoover betreft groen verhandelde bollen, aangezien in de practijk is gebleken, dat een algemeene rege ling in dezen niet js te stellen. De mlnunum- prijsregellng van deze zoodanig verhandelde bollen is eveneens komen te vervallen. Het besluit is in werking getreden 7 Fe bruari 1936. ongunst der tijden. Gezocht is naar een middel om den prijs van bet buitenlandsche product zoodanig te verhoo- gen, dat ook voor de Nederlandsche aal en paling een eenlgszlns loonende prijs kan wor den bedongen, en is art. 11 van de Landbouw- Crisiswet van toepassing verklaard op deze pro ducten. r Het betreffende K.B. te .geldig tot 1 Juni 1936. De bloembollensaneeringsmaatregelen voor het jaar 1934/1935 hielden o. m. in eén rege ling voor de inlevering van het surplus bloem bollen tegen vergoeding van 85 pct. van den binnenlandschen minimumprijs. De fondsen voor deze vergoedingen werden gevonden uit heffingen, te betalen door de telers. Ten einde de moeilijkheden, die bij deze regeling ontston den, te ontgaan, is thans een systeem aange nomen, waarbij de bedoeling voorzit, dat de regeling van afkoop zal geschieden door bet vak zelf. De betreffende regeling geldt tot 31 Juli 1936. Bij K.B. van 6 Augustus 1935 zijn Inzake de haringvangst eenige verbodsbepalingen opgeno men, welke ten doel hebben fraude met gede natureerde crisisproducten te voorkomen, met name, dat geen ongedenatureerde4 producten sullen doorgaan voor gedenatureerde en geen gedenatureerde producten .sullen doorgaan voor ongedenatureerde. Dit besluit is geldig tot 1 Januari 1937. Het K.B. van 6 Augustus 1935 tot wijziging van het Crlsls-Akkerbouwbeslult 1934 heeft voornamelijk ten doel de Tarwewet 1931 bulten werking te stellen en een regeling voor de tar we tot stand te brengen, welke haar grondslag vindt in artikel 9, sub b, der Landbouw-Crisls- wet 1933. Het besluit is in werking getreden op 14 Augustus 1935 en geldt voor het tijdvak eindi gende op 1 Januari 1937. Reeds met het oog op de hierboven geschet ste Ufetanden moet een regeling met betrek king tot de zelfstandige uitoefening van beroe pen en bedrijven door vreemdelingen urgent en gewenscht worden beschouwd. Overigens dient dSSe regeling te worden be zien in verband met de Wet van 16 Mei 1934 in zake het verrichten van arbeid door vreem delingen. waarvan zij het noodzakelijk comple ment vormt. De concurrentie, welke Nederlandsche arbei ders op de arbeidsmarkt van buitenlanders on dervinden, wordt verplaatst naar het terrein, waarop de zelfstandige ondernemer is. Om deze redenen moet een dergelijke ver schuiving als ongewenscht worden aangemerkL Afgescheiden van het bovenstaande biedt de ontworpen regeling het voordeel, dat in het tot nog* toe op de vestiging van vreemde zakenlie den uitgeoefende toezicht uniformiteit wordt gebracht. Het wetsontwerp omvat het uitoefenen van beroepen en bedrijven door vreemdelingen in het algemeen en de werking er van zal zich der halve ook uitstrekken over hen, die bij het in werking treden der wet reeds gevestigd zijn. Ten aanzien van deze laatsten zal de beslis sing, geval voor geval, omtient het al of niet verleenen der vergunning, uiteraard met de noo- dige omzichtigheid dienen te worden genomen. In het bijzonder zal er tegen moeten worden ge waakt, dat aan beo. die reeds langeren tijd hier gevestigd zjjn, voor zoover tegen .de voort zetting van bun werkzaamheid hier te lande geen ernstige bezwaren hast aan, het leven on mogelijk worde gemaakt. De straf is gesteld op een hechtenis van ten hoogste een maand of een geldboete van ten hoogste f 500. De toestand van de Nederlandsche salmvis- scherü is op het oogenblik zeer ongunstig. BU den minister zUn eenige plannen in overweging om dezen tak van zoetwatervisscherU te steu nen. De voor een zoodanige steunverleenlng benoodigde gelden zijn gevonden door krach tens het Crisis-Zalmbeslult 1935 I den Invoer van zalm, welke zich bevindt in verschen, ge boeiden. bevroren, gezouten of gerookten toe stand, met uitzondering van zalm, welke zich bevindt in blikverpakking, te belasten met een hUflng ten bate van het Landbouwcrisisfonds. Dit besluit is in werking getreden 2 Januari 1936 en geldig tot 1 N .vember 1936. De teeltvergunnlng voor het kweeken van producten van de bloementeelt wordt thans Tleend voor de in de vergunning vermelde tijd vakken, welke tUdvakken worden gebe."serd op dan toestatod in het jaar 1833, tan «entte te Op 14 Februari j.l. mochten wp van de Apostolische Intemuntiatuur te 's Gravenhage het bericht ont vangen, dat Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen op 2 Februari j.L gezondheidsredenen ontslag gevraagd als Aartsbisschop Utrecht, welk oni Wat betreft de gevraagde uitbreiding tot een samenstel van maatregelen in den trant van het plan-Brüning, hoe aanlokke- lUk het daarmede te bereiken doel bet brengen met één slag van ons volksleven op een lager stabllisatlevlak ook moge Hjn, de daartegenover staande nadeelen acht de Regeering zoo groot, dat haars in ziens hier bet middel erger sou zijn dan de kwaal. Maandag is in het Trappistenklooster te Achel overleden Pater Camillus Loyens. De overledene is in 1865 te Luikgestel geboren en trad in de Orde der Cisterclënsers in bet jaar 1893. Den 27sten Mei 1897 werd hij priester gewijd. De Nederlandsche Spoorwegen hebben, behoudens goedkeuring van den Minister van Waterstaat, besloten over te gaan tot electrifi catie der baanvakken: Amsterdam Arnhem, den HaagUtrecht, RotterdamGouda en Utrecht Eindhoven- De bedoeling is den electrischen dienst op deze lijnen in te doen gaan met de nieuwe dienstregeling van 1938.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 13