e Het Landbouwcrisisfonds Mgr. G. Calavassy Aan bombardement ontsnapt „Diplomatieke” actie tegen Ss* vardw'l’'-" f. SLOAN’S Oude roofmoord opgehelderd? Ongewenschte toestand tp Asfirin EEN ÉCHEC HOOGE RAAD VAN ARBEID VERLEDEN, HEDEN EN TOEKOMST UIT HET RAPPORT VAN DR. WINCKEL WOENSDAG 11 MAART 1936 TWEEDE KAMER Minister Deckers EERSTE KAMER i CONTINGENTEERING De „kleine boer' De barna te Deaaie Een bombardement «a CZm/t/vl leacvt de&jk. Van de toekomst niets te zeggen In een uitvoerige rede heeft minister Deckers de vele vraagatukken, aan de be grooting verbonden, beaproken Op 800 M.' van onze ambulance in Abeaainië vielen vier Italiaan- ache bommen Nederlandsch-Engelsch werkplan Regeeringsmaatregelen te wachten Nederlandsch schip gezonken Ossenaren er bij betrokken Bemapning op aanvarendei. LINIMENT Arbeid door vrouwen, wijziging Ziektewet en werklooaheida- vraagatuk beaproken Wist de gezant niet, dat volgens de Orieksche wet nooit een staatsburger ver bannen kan worden, zooals, naar hij be weert, Mgr. Calavassy „a.1 voor eenige ja- Handel, Nijverheid, ep Scheepvaart JOOST VAN DEN VONDEL 3 Onsterfelijk Nederlandsct* Dichter 1517-1679 K Ijverige naaporingen leidden tot arreatatie van verdachten van een miadryf, in 1923 gepleegd Mgr.~ Galavaaay naar Bruaael, Rome en.Griekenland Toen de Italiaanse!» vlle«tul«en waren rei- Nederlandsche Organiaatiea van Duitache onder danen hier te lande leven voor woorden van toelating niet na Sllvikrin doet Haren groeien N laM. m ta. orMMMakjM vw> 1 MM. lm». Den Haag, 9 Maart 1936 D een Thans kan rechtsingang tegen deae verdach ten worden verleend. Ontkennen aal hen niet meer baten. De aangehoudenen sullen op trans port worden gesteld naar b-Hertogenboach. camions of door de zorgen van het Ethiopische gouvernement. Op Zaterdag 8 Februari kwam in den namid dag onverwacht dr. Belmonte per Roode Kruis vliegtuig uit Addis Abeba in Dessle aan. De post was helaas achtergebleven in de koffers, welke het vliegtuig te zwaar zouden hebben ge maakt. Dr. Wlnckel teekent bij dezen dag aan, dat hij zeer belemmerd la in zijn bewegingen door een geïnfecteerd wondje aan den rechtervoet. Dat de Nederlandsche ambulance In Abes- sinië niet stil zit, blijkt wel uit de rapporten van den leider, dr. Wlnckel, die de periode van 8 tot 12 Februari betreffen. Wij laten een uit treksel uit deze rapporten hier volgen. re accountantsbureau! meer bij deze contrólé zal Inschakelen. Ook de centralisatie van de zen dienst, die onmiddellijk onder den minis ter ressorteert, kan niet worden gemist, omdat de Minister zelf tenslotte verantwoordelijk is óók voor het beleid van de gewestelijke crisis- grganlsaties. De voornaamste prlncipleele punten in dit ontwerp zijn het verbod van arbeid van meisjes beneden 1* jaar in fabrieken, werkplaatsen of kantoren, behoudens uitzonderingen <art. 2) én de mogelijkheid bepaalde soorten van arbeid in fabrieken, werkplaatsen of kantoren vooralle meisjes en vrouwe» te verbieden (art. 3). Het zoo, aldus de minister, een groote ramp zijn, als deze kleine boeren tot pau perisme vervielen. Wat de toekomst aangaat, beeft de mi- «bter vastgesteld, dat hiervan eigenlijk nog niemand iets zeggen kan. Tenslotte heeft de Raad van gedachten ge wisseld over een voorstel van den heer E. Ku- pers en acht andere leden, om te doen nagaan, of er aanleiding toe bestaat om de vraag te doen onderzoeken, of ons land met een om vangrijke blijvende werkloosheid rekening zal hebben te houden en, zoo ja, hoe groot de ver moedelijke omvang dezer werkloosheid zal zijn. De Raad droeg zijn voorzitter op, deze aan gelegenheid in studie te nemen en eventueel in overleg met de plaatsvervangende voorzit ters nadere voorstellen te doen. ..Harrie de Pop" en genaamd ..De Zwar VERDRIJFT PIJN allue* hul bstis voor Z'j'X Uw garondhelé i plaats hebben. was er des morgens weer was een verkenningsvliegtuig, dat geruimen tijd in de buurt van Deaaie en het Nederlandsche kamp bleef cirkelen. Der- gelijke alarmeerlngen. welke uit den aard der zaak niet in den wind geslagen mogen worden, belemmeren de omdat de autoriteiten e uren onvindbaar zijn, lier lijn rapporten niet de mededeellng, dat dien dag twe» vliegtuigen uit Addis Abeba waren aangekomen en weer Aan de kleine boeren d.ws. boeren met 1 HA. grond of minder, heeft de minister zijn hart verpand. Dé steun, djen hij hun reeds gaf, is bedrijfssteun in den waren zin des woords. Want het bedrag, dat zij krijgen, dient voor aanschaffing van noodzakelijke bedrjjfsbenoo- v digdheden. Ook voor de toekomst overweegt de minister een Kijvende regeling voor deze klei ne bedrijfjes, die de dupe worden van het feit, dat zij onder de teeltbeperking vallen, terwijl de richtprijzen van de producten zijn af ge stemd op de middelbedrijven. kruis1 der ridder^ van den H. ^Verlosser? Dit la Vondel werkelbk. Gezonde Haargroei, ia een kostelijk bezit. Be houd het. herwin het door Sllvikrin. ren" uitgewezen zou zijn? Deze wet klemt zóó sterk, dat de Oriekscrfe regeering zich onlangs van staatsgevaarlijke communisten alleen heeft kunnen ontdoen, door dezen naar een Orleksch eiland te deportee- renl Wist de gezant niet, dat Mgr. Calavas sy de laatste jaren ondanks zijn z.g. ver banning geregeld te Athene geresideerd heeft? In den naeht van 22 op 23 Juni in 1933 werd te Hoensbroek een afgrijeelijk misdrijf gepleegd. Benige gemaskerde mannen overvielen de we duwe If., die daar tezamen met haar ongeveer 50-jarige dochter een eenvoudig huisje in de Kouwenderstraat betoonde. a Qp dhverlater. hebben de belde vnAiwen ern stig mishandeld en van het In de woning aan wezige geld ten bedrage van 580.-^ beroofd. Den volgenden morgen verschaften de omwo- nenden zich toegang- tot Het huls, waar stf een verschrikkelijk schouwspel ontwaarden. dwenen, trokken de Nederlandsche artsen naar de stad en naar de plaats ten Noorden, waar vele bommen waren gevallen. De eerste ploeg kwam onverrichter zake terug. Er waren slechts weinig slachtoffers gevallen: twee doo- den en twee licht gewonden, die beiden reeds in het Amerikaansche hospitaal behandeld waren. De tweede ploeg had meer succes: on-, (terweg vond men twee lichtgewonden, die voor loopig verbonden werden en naar de Neder landsche ambulance verwezen. Voorts trof men op de plaats des onheil» nog een lichtgewonde en een ernstiger geval. Beiden werden tn het hospitaal gebracht. tfe v. X --- j kosten telkens veel tijd en werkzaamheden, ook daarna gedurende een Dr. Wlnckel besloot De drie arrestanten worden verdacht van roofmoord op de 78-jarige weduwe H. te Hoensbroek en mishandeling van haar dochter. Maar een ander systeem, zoo concludeer- hij, was hem ook uit de Kamer niet ••ngeboden. In een toelichting tot dit werkplan wijst Dr. Wlnckel erop, dat deze regeling een regelmatig contact tusschen de Nederlandsche eenheden en het basls-hospltaal gemakkelijker maakt. De ledig terugkeerende Britsche camions kun nen berichten en aanvullende voorraden althans tot voorbij Kworam meenemen. Het laatste - stuk van den weg wordt dan afgelegd met muil dieren in het bezit der Nederlandsche eenheden. Daardoor viel het dr. Wlnckel oók gémakke lijker de beslissing te nemen, dat de basis te Dessle blijft en (voorloopig) niet noordwaarts verplaatst wordt. Dr. Wlnckel neigde tot dit laatste wegens den enormen afstand welke ruim 300 K.M. bedraagt. De vestiging in Dessle heeft echter zulke groote voordeelen, dat hij van verder noordwaarts trekken van het basis hospitaal afzag. Dessle is aangewezen als basis omdat het het hoofdkwartier van den Negus Is en als zoodanig vaker het doel van bombardementen dan eenige andere plaats. Ook is Dessle gele gen in het midden tusschen het front en Addis Abeba, wat van belang Is voor de evacuatie der patiënten. Ook is er de gemakkelijke ver binding met Addis Abeba; meer naar het Noor den bestaan er geen post- of telegraafkantoren. Bovendien beschikt Engeland hier over een mi litairen attaché. Ten slotte overwoog dr. Winckel, dat het voor Nederland, tot dusver aan den Negus vrij wel onbekend, van veel belang kan zijn, dat een goed uitgeruste ambulance in de onmld- delljjke nabijheid van Z. M. blijft, die trouwens daarom heeft gevraagd. Dr. Veeneklaas maakt het wel veel beter, maar kan toch nog niet met de karavaan mee gaan. Dr. Lampe gaat daarom voorloopig in z{jn plaats. Dinsdag 11 Februari klonken des morgens om 9 uur de waarschuwingsschoten voor een luchtaanval. Het bleek slechts een vliegtuig te zijn, dat op vrij grooten afstand in Noordelij ke richting passeerde. Het vertrek van de een heid onder leiding van dr. Van der Does, die nu reeds een week klaar stond, kon dien dag om vier upr des middags Den volgenden dag wai luchtalarm; er Den volgenden Zondag waren onze land- genooten getuige van een bombardement op Dessle en omgeving door Itallaansche vliegtuigen. Om acht uur verschenen 5 of 8 vliegtuigen, die op drie plaatsen hun bom bardement richtten; op de stad zelf, op een plaats circa een uur loopens van de Ne derlandse!» ambulance en ook ten Oosten ervan. Een groep van vier bommen viel op onge veer 800 M. ten Westen van bet kamp, zonder schade aan te richten. - - -j Het ma. „Alko”, van kapitein L. Mulder te Delfzijl, is 30 mijlen van Flamborough Head in aanvaring geweest met den Engelschen trawler ..Leyland** en gezonken. De bemanning van de .Alko**, bestaande uit den kapitein. a|jn vrouw en twee dochtertjes van 3K en jaar. bevindt zich aan boord van den trawler, welke koers zet naaf Grimsby. De ..Alko" is een nieuw schip, dat begin van dit jaar in de vaart kwam. Hst werd gebouwd op de scheepswerf JDelfsjjr vA. Gebr Sander te Delfzijl, meet bruto 300 en netto 97 ton en Is voorzien van een Broosmotor met een capaciteit van 150 PJK. De oude moeder lag dood op bed. Zij waa met touwen gebonden en bleek door wurging om het leven te zijn gebracht. De dochterwas eveneens met touwen gebonden. Zij verkeerde In bewustelooaen toestand en was er zeer ern stig aan toe. Toen de ongelukkige weer tot bewustzijn kwam, bleek de angst, welken zij bad doorstaan, haar zoodanig te hebben aangegrepen, dat zij haar geheugen had verloren. Tbnzjj het „systeem” van den Kerstiaan Ir. ran Dis, die voor de boeren de absolute vrU- •erhgwenscht. de afdeeling „Algemeen Beheer” te de •Jpnisatle der diensten opnieuw ter sprake «omen. De minister erkende, dat er bij de ■tvoering der crtelswetten natuurlijk gebre- “jn te constateeren zijn, maar met den libe- Louwes noemde hij de geoefende critlek **r «verdreven. Öe Katholieke afgevaardigde USSELMUI- DeN heeft hier nog eens critlek geoefend op van optreden van den crisisaccoun- kaUdlenst, welke bovendien de neiging heeft, ••eds verder uit te dijen. De minister kan **awel met toezeggen, dat hij de particulie- Daarna heeft de Raad zijn advies vast gesteld terzake van het voorontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet. Ongevallen wet 1921 en Land- en Tulnbouwongevallen- wet 1922, inhoüdende de verlaging van het uitkeeringspercentage van 80 op 70. Een meerderheid van den Raad (23 tegen 12 stemmen) heeft zich tegen dit voorontwerp uitgesproken. De Koninklijke Marechausse te Om heeft, op verzoek van de brigade te Hoensbroek (Zuid- Limburg) opnieuw gearresteerd zekeren Van O. In verband met de arrestatie te Om heeft de Koninklijke marechaussee tn samenwerking met de gemeente-politie van Eindhoven op verzoek van de brigade te Hoensbroek Dinsdag gear resteerd twee zeer beruchte individuen, nl. den 40-jarigen oud-Ossenaar J. v. d. B.. bijgenaamd n 35-jarlgen O. V„ bU- van Semtjntjes", gedo micilieerd te Eindhóven en geboortig uit Heesch bij Oss. zijn thans zeer veel bewijzen van schuld tegen deze verdachten verzameld. rechtzetting toe, en de katholieke pers kwam zoo heftig en kras argumenteerend in ver zet, dat er voor de Orieksche legatie niets anders overbleef dan de schande van een mislukte denigratie. Het bericht was dan ook wel zóó zonder ling en zóó in strijd met de meest reëele feiten, dat men zich af moet «vragen, of het wel mogelijk is, dat *n gezant, die toch weet, welke consequenties de publicatie van een dergelijk apert onjuist bericht voor hem medebrengt, opzettelijk aldus handelt. Maar als hij niet opzettelijk gehandeld heeft, dan is door hem toch een ontstel lend blijk van onkunde betreffende aan gelegenheden van zijn eigen vaderland ge leverd. Wist de gezant niet, dat Z. H. de Paus Mgr. Calavassy tot bisschop over de Grleksch-Katholleken van Oriekenland heeft aangesteld? Wist de gezant niet, dat Mgr. Cala- vassy^in het officieele, door de regeering zelf uitgegeven nationaal propagandabóek „Hellas” wordt vermeld als de bisschop der geünieerde Katholieken in Orieken land? Wist de gezant niet, dat Mgr. Calaras- s/voorkomt temidden van de overige Oriek sche bisschoppen op de genoegzaam gepu bliceerde foto, welke genomen werd na de audiëntie van het Orieksche episcopaat bij den terugkeerenden konlng George in begin December 1935? Wist de gezant niet, dat de konlng van Griekenland dezen, volgens hem te deni- greeren bisschop wegens diens groote ver diensten voor de arme, uit Turkije gevluch te Grieken begiftigd heeft met^het gouden tii”. A Aangezien, vooral in den laat- sten tjjd, uit ter beschikking geko men gegevens gebleken is, dat de voorwaarden, waaronder organisa ties van Duitsche onderdanen hier te lande zpn toegelaten, in de prac- tifk door de betrokken vereenigin- gen niet voldoende .worden nage leefd, ie van de zijde der Regeering reeds vóór het Éwitaerzche incident het noodige verricht en zal ter uit voering daarvan ook het noodige geschieden, om aan dien onge- wenachten toestand een einde te maken- De Kamer te met de begrooting thans gevor derd tot aan *s minister antwoord over afdee- iing III, waarbij een achttal sprekers over al- i van Óen landbouwsteun be schouwingen hebben gehouden. Van katholie ke zijde critteeerde de heer IJsselmuiden nog eens ée Varkenscentrale ‘tn pleitte Baron VAN VOORST TOT VOORST voor meer steun aan de fabrieksaardappelen, o. a. door bij menging van aardappelmeel in het brood, terwijl de heer VAN DER WEYDEN zijn voor keur uitsprak voor hooge rechten aan de grens. Deze afgevaardigde wenscht in plaats 'van in krimping van de zuivelproductle beperking der margarine-industrie. Dat de akkerbouw zal moeten worden uitge breid, te onloochenbaar. Maar de Inkrimping van de veeteelt, omdat de boter enkel met verlies kan worden ge- raporteerd, is een zeer moeilijk vraagstuk. Dr. Kortenhorst vergeet bjj zjjn pleidooi voor «tructureele aanpassing, dat ten slotte ook op de zuivelbedrijven een stuk industrie ge baseerd is. En emigratiemogelijkheden ontbre ken op het oogenblik te zeer, om er ernstig •ttk Van te maken, al te men er in princl- te ook nóg zoo op gesteld. Niet ten onrechte •«es Dr. Kertenhorst daarop in zijn repliek den minister op mogelijkheden, die in Zuid- Afrika en Brazilië Inderdaad aanwezig zjjn. Voor het overige bood de rede van den ml- ™ter zeer weinig nieuws. Vereenvoudigingen de organisatie van den cristesteun hoopt hij, “•dat de commissie van Loon haar advies heeft “teebracht zoo spoedig mogelijk aan te bren- Den volgenden dag, Maandag 10 Februari, had een bespreking plaats met dr. Melly. den leider der Britsche ambulance. Deze deelde oa. mede, dat zijn geheele ambulance te Ingericht op vervoer per vrachtauto, een lichter type dan de Nederlandsche. Nu hij een plaats inneemt achter bet noordfront. zou htf liever mulldle- renvervoer wenschen. De daaraan verbonden hooge kosten waren echter een beswaar. Daar om kon de Engeteche ambulance ook niet, zoo als de Nederlandsche, voorposten van eenlg be lang uiteenden; ten hoogste zouden dit eenige eerste-hulppatroullles kunnen zün. Het plan van Dr. Melly was, op te rukken naar Kworam. Dr. Wlnckel deelde hem mede, dat de belde Nederlandsche eenheden ook elk een plaats tn de buurt van Kworam zouden Innemen, zoodat de samenwerking tusschen de Britsche en de Nederlandsche ambulance van het hoogste ge wicht zou zijn. Dr. Melly beaamde dit en de belde leiders kwamen tot een gemeenschappelijk werkplan. In groote lijnen komt dit plan hierop neer: direct achter het front zijn de ambulances van het Britsche Roode Kruis, dan komen de eenheden van de Nederlandsche en de geheele Britsche ambulance op ongeveer 50—80 K.M. achter bet front. De Nederlandsche eenheden voeren hun patiënten, teneinde niet overbelast te geraken, af naar de Britsche ambulance, die haar patiënten reader betrekt van haar eigen eerste hulp patrouilles en van de Ethiopische eenheden. Voorts zal de Britsche ambulance afvoeren op de Nederlandsche te Dessle. Dit transport wordt onderhouden met de camions der Brit ten en duurt twee A drie dagen. De Nederlandsche ambulance blijft te Dessle en zal vermoedelijk van belang zijn voor de definitieve operatieve behandeling der verwen den. Deze laatsten worden tenslotte geëvacu- De vraag van het Tweede Kamerlid Goeellng betreffende het nemen van maatregelen van regeeringswege tot beëindiging van alle poli tieke activiteit van buitenlander» hier te lande hebben de ministers De Graeff en Van Schalk thans beantwoord. In Nederland, aldus dit antwoord, worden alleen toegelaten naast elkaar staande, plaat- selijke vereenigingen van ingezetenen van Duitsche nationaliteit, welke noch onderling in hiërarchisch verband staan, noch in zulk ver band staan tot een Duitsche centrale organi satie. Deze vereenigingen mogen geen partij naam dragen en geen partij- at staatkundig karakter bezitten. Voorts is aan vreemdelingen op straffe van uitzetting verboden, zich op eenigerlel wijze in blnnenlandsche politieke verhoudingen te men gen, naar bulten politiek actief te zijn en met name in dit verband pressie op eigen landge- nooten uit te oefenen. De ten deze door de Nederlandsche Regeering genomen maatrege len gaan derhalve verder dan die, welke kort geleden door den Zwitserschen Bondsraad zijn getroffen en voor het oogenblik zich bepalen tot een verbod van een landelijke en van districtsleidingen der N. 8. D. A. P. in Zwit serland. In de woning heerachte een onbeschrijflijke Chaos. Alles was overhoop gehaald, terwijl, zoo als gezegd, een bedrag van ƒ500.was buitge maakt. De indringers hadden echter geen sporen achtergelaten. Wachtmeester Aartsen van de brigade drr Kon. Marechaussee te Hoensbroek stelde on- mlddelltjk een intensief onderzoek tn. Direct viel de verdenking op een aantal Ossenaren, die te Hoensbroek werkzaam waren. De politie, die op de hoogte was. dat vier van dese man nen een zeer ongunstig verleden hadden en ter plaatse een losbandig leven leidden, werd in paar vermoeden, dat dese mannen meer van Ae zaak' moesten weten, versterkt, toen bekend werd, dat de Oasenaren wel eens bij de vrou wen hadden koffie gedronken en soodoende met de situatie in het huis op de hoogte moes ten zijn. Onmiddellijk werd overgegaan tot arrestatie van v. d. B., O. en V., doch door het ontbreken van bewijzen van schuld, moesten de verdach ten op vrije voeten worden gesteld. Nog zeven malen daarna werden dese drie personen In verband met den roofmoord ge arresteerd, doch mede door hun ontkennende houding moesten zij worden vrijgelaten. Verleden jaar. toen de politie over meer aanwijzingen beschikte, gelukte het haar niet de verdachten aan de Justitie over te leveren. Totdat wachtmeester De Gier uit Oss zich met het geval begon te bemoeien. Deze wist van verschillende zijden inlichtin gen te verkrijgen, die er op wesen, dat de politie reeds de juiste daders In handen had gehad. De kleinst mogelijke meerderheid van den Raad (30 tegen 19 stemmen) heeft zich uitge sproken voor eerstgenoemd beginsel, terwijl over laatstgenoemd beginsel de stemmen heb ben gestaakt (20 tegen 20), de redactie van art 3, zooals in het voorontwerp opgenomen "vond in den Raad geen meerderheid (15 stemmen voor, 24 stemmen tegen), evenmin als een ge wijzigde redactie, welke ijoor de commissie van praeadvles was voorgesteld (17, stemmen voor. 22 stemmen tegen). Een groote minderheid van den Raad (14 tegen 25 stemmen) verklaarde zich voorstander van een verdergaande regeling, volgens welke overal, waar dit zonder schade voor de totale werkgelegenheid zou kunnen geschieden, vrou wen en meisjes zouden snoeten worden vervan gen* door mannen en jongens. Den Haag, 9 Maart 1936 De begrooting van het Landbouwcrisisfonds dit is nu na minister/ Deckers’ rede wel af doende gebleken levert geen stof, die ge- Khikt is, om er een naar inhoud ^n vorm aantrekkelijke rede uit op te bouwen. Want de bewindsman, dlê als Hoofd van het Defensie- departement de Kamer soms zoo kon boeien, had nu maar matig de aandacht, doordat hij geen groote lijnen trok en zich beperkte tot stuksgewijze behandeling vaii de tallooze door Mn en twintig sprekers behandelde punten. Daarbij komt bovendien, dat tal van vragen van het land bouw-crisis beleid en de vereenvou-, dlging der diensten zich moeilijk laten besprek ken, zqplang het rapport van de terzake Inge stelde commissie-van Loon niet is uitgebracht. Om althans eenlg systeem in zijn speech te hebben, behandelde minister Deckers achter eenvolgens het verleden, het heden en de toe komst van het landbouwcrislsbeleid. Uit zijn eerste deel, waarin hij beknopt de geleidelijke ontwikkeling van de landbouw-cri- slswetgevlng schetste, noteeren wij, dat MJ van den term „landbouw steun” niet zoo terug schrikt als sommige agrarische afgevaardigden. De Landbouwcrisiswet zelf gebruikt dit woord hier en daar en. als men maar goed in het boe houdt, dat het hier geen indlvidueelen steun, maar bedrijfssteun betreft gelijk de contin- genteertngen een steun zijn voor de industrie zit er niets vernederends in dit woord. Trouwens aldus de minister, sinds de instelling van het Landbouwcrisisfonds, waarin alle hef fingen samenvloeien, Js er inderdaad meer van een steunregeling sprake dan dat men van prijsregelingen spreken mag. Dat de in behandeling zijnde begrooting wat *te laat is ingediend, erkende de minister. En hij ut daarmede meteen in het heden van het landbouwcrislsbeleid. Voortaan zal er meer spoed met het opmaken worden betracht, al is dit in verband met het feit, dat ramingen hier nu eenmaal zeer moeilijk te maken zijn, niet eenvoudig. Evenzoo heeft hij aan mr. Teulings toegezegd, dat bij de volgende be- grooting weer het systeem van 1935 zal worden gevolgd, waarbij men een zuiverder beeld van den stand der cijfers heeft. Hi) deed deze toe zegging. omdat van verschillende kanten twijfel was geuit, of hier wel voldoende geneigdheid had bestaan, om de zaken precies zoo te stellen als zij In feite zijn. Dergelijke veronderstellingen, die, aldus mi nister Deckers, overigens geheel ongerechtvaar digd waren, vinden in deze tijden spoedig weer klank buiten de Kamer. En daarom alléén reeds achtte de minister terugkeer tot de vroe gere methode noodzakelijk. Terzake van de verlaging van den richtprijs van de’.tarwe heeft minister Deckers verklaard, dat gegevens van deskundigen hem de overtui ging hadden geschonken, dat het bedrijf met dezen prijs kan uitkomen. Indien mocht blij ken, dat de landarbeiders er de dupe van zou den worden, zal hil niet aarzelen, om te hun nen behoeve te intervenieeren. WU kregen niet den Indruk, zoo schreef dr. Winckel, dat de Italianen het op ons kamp voorzien hadden. _4 Dinsdag is een Koninklijk Besluit ver schenen, waarbij de invoer van veevoe- der-kooktoestellen wordt gecontingenteerd. Deze oontingenteering zal negen maanden van kracht zijn (tot 1 December 1936). Het percentage van elfen toegestanen Invoer is bepaald op vijf en twintig van den gemiddelden invoer in het over eenkomstige tijdvak in 1934 en 1935. Naar wjj vernemen, vertoeft Mgr. Cala vassy thfiis te Brussel; op 17 Maart zal Z. H. Excellentie naar Rome vertrekken, al waar hij eenigen Oosterachen prlester-stu- denten het diaconaat en het priesterschap zal toedienen, daarna vertrekt hl) naar zijn bisdom in Oriekenland Aan Z.Exc. G. Lagoudakis, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Grieken land. heeft het Sodalicium Classicum te Nij megen een bezwaarschrift gezonden naar asm- leidlng van de „waarschuwing" van den ge zant tegen den bisschop der Geünieerde Oriek sche Kerk te Athene, Mgr. Calavassy. •w-^e Orieksche legatie te Den Haag be- I 1 leeft niet veel pleister van het denl- greerend communiqué, dat ai) in de Nederlandsche pers heeft trachten te doen opnemen met de duidelijke bedoeling, den Orleksch-Katholleken bisschop in de oogen der Nederlandsche katholieken en hun medeburgers te diaqualiflceeren. Over het algemeen hebben de Nederland sche bladen het bericht als iets minder waardigs genegeerd; een liberale krant als het „Handelsblad” voegde aan het be- aarne zouden vrij op de hierboven f y geformuleerde vragen het antwoord der Orieksche legatie vernemen. Het'pijnlijk geval heeft voor den gezant én als gezant én als Orlek echter nog méér beteekenls: door te pogen, Mgr. Calavassy in de oogen der Nederlanders te denlgreeren, heeft de Orieksche gezant, die verantwoordelijk is voor het gelanceerde bericht, zijn land een grooten ondienst bewezen; de tournee van Mgr. Calavassy beteekende onwillekeurig *n sympathiek stemmende propaganda voor oud en nieuw Oriekenland in Nederland; tn massale vergaderingen nam Nederland ken nis van Orieksche geschiedenis, cultuur en schoonheid; hier wapperde de Orieksche vlag, hier weerklonk het Orieksche volks lied, hier werden Orieksche hymnen gezon gen, Orieksche dansen uitgevoerd, en prof. 3 W’ele zorgde ervoor dat ook he* Orleksch klassiek verleden tot zijn recht kwam. Aan dezen opbouwenden arbeid heeft de gezant afbreuk trachten te doen door de ziel van deze massale vergaderingen Mgr. Calavassy te kleineeren. De gezant moge weten, hoe hij zulks voor zijn Orleksch diplomatiek geweten en zulks voor zijn regeering te Athene kan verantwoorden. Voor datzelfde geweten moge hij verant woording geven van de grofheid, welke hij tegenover de Nederlandsóhe Katholieken beging door zich in ons land een houding als de zijne te veroorloven. Orieksche begrippen omtrent gastvrijheid zoowel gegeven als genoten gelden als voorbeeldig; de Orieksche legatie heeft van die voorbeeldigheid niet opnieuw het bewijs geleverd. De Hooge Raad van Arbeid heeft Maandag 9 Maart zijn 44e vergadering gehouden onder leiding van zijn voorzitter prof. mr. P. J. M. Aalberae. In deze vergadering heeft de Raad allereerst het bestaande presidium (testaande uit prof rlcht voor den verspreider noodlottige mr. P. J. M. Aalberae. voorzitter, H. P. Gelder- man O. Mzn. en E. Kupers. plaatsvervangende voorzitters) voor de loopende zittingsperiode bil acclamatie herkozen. De Raad heeft vervolgens zijn advies vast gesteld met betrekking tot het voorontwerp In zake de beperking van den arbeid van vrouwe lijke arbeldskracben. Zou Vondel zün geniale verzen hebben kunnen schrijven met een kaal hoofd Kaalheid remt den geest. Na de begrooting van het Departement van Koloniën en de heffing van een Indisch uit voerrecht op rubber te hebben goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming, is de Eerste Ka mer begonnen aan het debat over de begroo ting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Negen sprekers hebben daarover heden het woord gevoerd. De katholieke afgevaardigde NTVARD hield opnieuw een pleidooi voor de haven van Rot terdam, die steeds meer de dupe wordt van de door België ten behoeve van Antwerpen ge troffen kunstmatige maatregelen. Ook mr. KROPMAN, zijn fractiegenoot, betoogde, dat het tijd wordt, de Nederlandsche havens door verlaging van hun te hooge koeten weer kon- kurrenzfëhig te maken. Tegelijk stelde de beer KROPMAN de ideeën, welke de katholieken op het gebied van de ordening koesteren, tegen over de algeheele onthouding, welke ook van daag weer door den liberaal Mr. Knottenbelt op dit gebied gepredikt werd, en tegenover de te ver gaande ordening, welke het Plan van den Arbeid der S.D.A.P. wenscht. De N-S.B -ers voerden ook bi) deze begroo ting weder beiden het woord. De graaf De Marchant betoogde, dat Minister Gelissen niet thuishoort in het Kabinet-ColiJn. Mr. Van Ves- sem pleitte voor de scheepswerven. s‘

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 13