ONS BLAD Toch een gedemili- tariseerde Sarraut over de schending van het Locarno-pact Volkenbondsraad Zaterdag te Londen bijeen zone? "Mrw L heden Het nieuws Hitler over zijn voorstellen i Een krijgsraad in Abessinië? Besprekingen over de schending van het Locarno-pact worden te Londen voortgezet GELDT HET RECHT VAN DEN STERKSTE? van DE RAAD TE GENÈVE Een commissie van Drie? DRIE STATENVERBOND? DE BAROMETER a Eden heden terug naar Londen Ernstige onlusten te Granada Scherpe rede van Churchill JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALK M A ik KNIEKOUSEN 'L IR J Interview met Ward Price Over de Duitsche bewapening 2 v 1 f Rusland steunt Frank rijks protest f Een gebaar van vriendschap jegens de Fransche regeering? Er zonden drie voorstellen in behandeling zyn om tot vrede te komen Admiraal Beatty overleden DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De zitting van de Commissie, van Dertien is uitgesteld Frankrijk ivenscht verbetering der betrekkingen met Duitschland, maar wil geen onderhande lingen onder bedreiging WOENSDAG 11 MAART 1936 3 JO Generaal Guitry, de militaire gouverneur van Metz, leidde het vertrek der OWMrti tram» MAC 4* Oostgrens. ZIEKENFONDSLEVERANCIER Sen voorloopig defensief verbond tusschen Engeland, Frankrijk en België? Eerbiediging der intern, wetten noodzakelijk SMXWLWWUIIII i i ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op peg. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Algemeene staking afgekondigd MADRID, 10 Maart (Kenter). Te Graf nada hebben In den afgeloopen nacht ver scheidene botsingen tusschen politieke tegenstanders plaats gehad, tengevolge waarvan 2 personen gedood, en 15, voor een deel levensgevaarlijk, gewond werden. yEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Sovjet-ambassadeur op het Foreign Office Verklaring van Vandervelde in de Belgische Kamer Om vredesonderhandelingen te voeren met Italië en Abessinië t NOORD-HOLLA NDSCH DAGBLAD „stelt Kap.-adj. J. N. Breaneze is te* leider Otr Vter- O (Reuter.) Admiraal v' - 50 i L X De rapporten van dr. Winckei over de weder waardigheden van onze Ambulance la Ahr—tnll. Stand op Woensdag M «w UK 75K» Vorige stand; 7M« straten en er sUn tal van arrestaties verricht. De politie schUnt niet in staat te lijn den betoogers het hoofd te bieden. Zij is eerder ge neigd dr zijde der oproermakers te kiezen. Uit Jerei en Malaga is politleversterklng ge- sonden. De fascisten en welgestelden hebben sich in hun woningen moeten terugtrekken om sich met revolvers te beschermen. Winsten CharchHi hoedt in hei Lagerhuis eea scherpe rede «ver de Duitache bewapening. In verband met dit besluit is de zitting der Commissie van Dertien uitgesteld tot na de sitting van den Volkenbondsraad te Londen. Reuter seint uit Parijs, dat de Volkenbonds raad Zaterdag te Londen bijeenkomt, na een bijeenkomst van de Locarno-mogendheden te Londen op Donderdag ax Eden en Halifax, die hedenavond naar Ge nève zouden vertrekken, zullen morgenochtend Per vliegtuig naar Londen terugkeeren. PARIJS, 10 Maart. Hedenochtend 1030 uur is de conferentie van de ondcrteekenaars van het Locamoverdrag, met uitzondering van Dultschland, in den Salon de FHorloge", waar bet Briand-Kelloggpact werd getefr- kend, geopend. In verband met deze gebeurtenissen hebben de vakvereenlglngen de algemeene staking af- gekondigd. De winkels in de stad zyn getloten. Slechts eenige bakkerswinkels worden door een sterke politiemacht bewaakt, om tenminste de broodvoorziening eenlgermate te garandeeren. Het verkeer ligt geheel stil. zen der enorme bascule-bruggen, welke het Belgisch Canal Albert overspannen Twee vreemdelingen, Engelsche agenten, na melijk kolonel Llewellyn en majoor Taylor, zou den in dezen krijgsraad zitting hebben, doch de meerderheid van den Raad zou hun uitslui ting verzocht hebben. De Negus zelf zou bun verzocht hebben zich terug te trekken. wanneer de Commissie van Dertien bijeen aal komen om kennis te nemen van de antwoorden van Italië en Abessinië op bet beroep om vre desonderhandelingen aan te knoopen. een pro cedure sou kunnen worden gevolgd, waarbij een Commissie van Drie sou kunnen worden inge steld ter bestudeertng van de kwestie. Deze commissie sou In overleg moeten treden met de partijen, die bij het geschil betrokken zjjn. De Eerste Kamer is begonnen met behande- ling.van de begroeting van Handel. Nijverheid en Scheepvaart. Duitschland niet naar de zitting van den Vol kenbond? PARUS, 10 Maart. (Renter) He denavond werd een nieuwe bijeen komst van de Locarno-mogendhe den gehouden. Na de zitting werd Te Londen is men van meenlng, dat deze actie in verband met den toestand het minimum la wat fatsoenshalve gedaan moet worden. Br bestaat een gevaar, en vel het gevaar van een Engelscb—Fransche crisis. Te Londen voelt men weinig neiging, voor een drastische actie, b.v. „snrtim twren Tkrttwhtand te pleiten. In den loop van den dag kwam het tot ern stige ongeregeldheden. Troepen arbeiders trok ken door de stad en plunderden de katholieke huizen om deze vervolgens in brand te steken. In het begin van den middag hebben de leiders van het volkshuis besloten, dat de arbeid moest worden hervat. Een sterke politiemacht patrouilleert door de Onlusten te Granada; algemeene staking af- gekondigd. NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 134 „Op het ministerie van Buiten landsche Zaken is een nieuwe bij eenkomst der Locarno-mogendhe den gehouden. Eenstemmig werd besloten, dat de besprekingen na Donderdag te Londen zullen wor den voortgezet. De Britsche regee ring beeft den president van den Volkenbondsraad verder uitgenoo- digd, de eerstvolgende zitting van den Raad, die aansluit op de bij eenkomst der Locarno-mogendhe den, eveneens te Londen te doen Bezwaarschrift van bet flzUlltlum Claaateuaa te Nijmegen aan Atn Griekschen gênant ia verband met diene „waarschuwing" tegen Mgr. Calnvassy. houden.** „Er heeft zich een gebeurtenis voorgedaan, waarvan gij reeds den ernst uit internationaal oogpunt en de gevolgen voor de veiligheid van Frankrijk hebt kunnen beoordeelen.” Na. eraan te hebben herinnerd, dat Dultech- land als motief voor zijn geste heeft aange voerd, dat Frankrijk een verdrag heeft geslo ten, dat onvereenigbaar zou zijn met het Rijn pact van Locarno gaat Sarraut door met nog maals op de bekende wijze de verschillende argumenten te weerleggen, die door Duitsch land tegen bet Fransch-Russische pact ingé bracht zijn. In de Tweede Kamer heeft minister Deekers de begroeting van het Lz ndbsuw r rishfends verdedigd. Het nieuwe Duitsche leger, dat Zaterdag het Rijnland is binnengerukt heeft nergens kazer nes binnen een strook van acht tot tien mijlen van de grens. Luchtbases en artillerie worden eveneens buiten deze zone gehouden, terwijl den soldaten verboden is zich binnen die zone te begeven. PARIJS, 10 Maart (Reuter). De radicaal- socialistiache Kamerfractie Is hedenmorgen bij eengekomen. Na afloop van de vergadering werd een communiqué gepubliceerd, waarin os wordt gezegd: „De fractie, vergaderd onder voorzitterschap van Daladier, heeft den Internationalen toe stand bestudeerd, zooals deze Is geschapen door de schending van het verdrag van Locarno door Dultschland. Eenstemmig werden de da den en verklaringen van Sarraut en de regee ring goedgekeurd. De fractie la vastbesloten zonder reserve de regeeringsactle te steunen, welke zich geheel plaatst op het standpunt van de bescherming van de belangen van de natie en het behoud van den vrede. Vervolgens kwam de datum der verkiezingen ter sprake. Herriot verklaarde, dat in het de mocratisch regiem de regeering dient te steu nen op het parlement. Het land sou het niet kunnen begrijpen, indten dit parlement aftrad op een tijdstip, waarop de ernstige problemen, opgeworpen door de geste van Hitler, nog niet geregeld zijn. Indien de situatie zoo ernstig blijft als zy op het oogenblik Is, zou dit voor de regeering aanleiding moeten *ün de verkie- Mngen uit te stellen. Sarraut JDe Fraaaohe regeering wijst geen «a- derhandelingen van de hand, die den toe- komstigen vrede kunnen waarborgen en de Fransch-Duiteche betrekkingen kun nen verbeteren, doch zij kan niet onder handelen onder den Invloed van geweld en oogedaunmaking van vrijwillig geplaatste handteekeningen." LONDEN, 10 Maart (Reuter). Bij de voort gezette debatten in het Lagerhuis over het wit boek wees Winston Churchill op het enorme tempo, waarmede Dultschland zich bewapent. HU meende, dat niet steeds hetzelfde aantal arbeidskrachten in.de Duitache wapenfabrieken gehandhaafd zou kunnen worden, aangezien deze fabrieken dank zij een 7eenlngspolitlek op voile kracht werkten, zoodat binnenkort gekozen zou moeten worden tusschen een bin nenlandse!» ramp en een buitenlandse!» ramp. Voor Churchill vormden de gebeurtenissen der laatste dagen slechts een Inleiding van hetgeen Dultschland sou durven „wanneer de kolossale voorbereidingen, die het op het oogenblik treft, op hun hoogtepunt aangeland, en de grenzen der Internationale leenlngen te zien zullen zijn.” „Bij de opening der zitting heette Han- dln de gedelegeerden van de mogendheden, die bet Locarno-pact hebben onderteëkend. welkom, waarna hij uiteenzette, dat de bij eenkomst ten doel had Inlichtingen uit te wisselen en den toestand te preciseeren, doch dat geen enkele resolutie voorgesteld, noch eenlgerlél beslissing genomen zou worden voor de bijeenkomst van den Vol- Nadat aldus de procedure vastgesteld hebben de verachillende hun standpunt uiteen gezet. LONDEN, 10 Mrt. De diploma tieke correspondent van de Man chester Guardian" gelooft, dat se dert gisteren een voorloopig defen sief verbond tusschen Engeland, Frankrijk en België tot stand ia ge komen. Het eindigt, zoodra een be vredigend Westelijk pact is gesloten. Besprekingen «ver schending Locarno-pact sallen te Londen werden veortgewet; Zaterdag ioa de Veikenbondaraad te Lendan bijeen komen; de sitting van de Commissie van Dertien Is uitgesteM. Regeeringsverklaring van Sarraut in'de Fran sche Kamer. LONDEN, 11 Maart. Beatty is overleden. LONDEN, 10 Maart. Een speciale cor respondent van de „Daily Telegraph** seint uit Keh), aan de Duitsche zijde van de Rijngrens b(j Straatsburg, dat Dultschland besloten heeft een vrijwil lige gedemilitariseerde,zóne te handha ven van ongeveer acht mijl langs de ge- heele Rijngrens, bij wijze van vriend schappelijk gebaar jegens het Fransche volk. Na te hebben verklaard, dat een beroep is gedaan op den Volkenbondsraad, en overleg wordt gepleegd met de mogendheden, die het Locarno-pact waarborgen, verklaart Sarraut tenslotte, dat Frankrijk bereid blijft, met Duitschland te onderhandelen, zoodra de eer biediging der Internationale wetten opnieuw zal sjjn verzekerd. den eenen kant en Frankrijk, België en mis schien Nederland aan den anderen kant, in de eerste plaats de kwestie met de toekomstige garsntle-mogendheden zouden bespreken. Duitschland zou evenwel zeer tevreden zijn. Indien de een of andere mogendheid. Groot Brlttannië bijvoorbeeld, de eervolle rol van bemiddelaar zou willen spelen met practische voorstellen voor de oplossing van deze kwesties Betreffende zjjn Zaterdag jX gedane voor stellen, zeide Hitler: „wy hebben geen reden om een bepaalden termijn vast te stellen voor deze voorstellen. Indien evenwel deze voorstel-, len, zooals zoovele vroeger gedane, opnieuw worden verworpen of indien men er eenvoudig geen rekening mee houdt, dan zal de Duitsche regeering Europa niet meer met nieuwe lastig vallen. Hitler zeide nog tijdens het interview, dat de garnizoenen op vredessterkte zyn hersteld in de gedemilitariseerde zone, precies eender als in de rest van het land, niet meer en niet minder. Kehl, dat slechts Iets meer dan een mtfl van Straatsburg verwijderd ligt heeft geen Duit sche bezettingstroepen. Het dichtstbijzijnde gar nizoen ligt in Kastatt, op een afstand van 10 mtjL De militaire herbezetting van het grootste deel van de grens van het Rijngebied wordt uitgevoerd met de uiterste nauwkeurigheid. In sommige gevallen waren de wegen van Mann heim en Karlsruhe opgestopt met legervracht- wagens, die militaire uitrustingen en voorraden vervoerden. Er bevinden zich thans ongeveer 15.000 offi cieren en manschappen in het gebied tusschen Karlsruhe en Straatsburg. LONDEN, 1» Maart (Reuter). Mijn voorstel om non-agreesiepacten te slui ten ten Oosten en Westen mn Duitschland meet als een algemeen voorstel worden beschouwd; bet be vat zeker geen enkele uitzondering en geldt eveneens voor Tsjecho Slowa kije en Oostenrijk, aldus verklaarde Hitler hedenavond tijdens een inter view met Ward Price, den bijsonderen correspondent van de „Daily Mail”. DJIBOETI, 10 Maart. Berichten uit Abw- ■inH meiden, aldus seint Stefanl, dal de Negus reeds vijf dagen beraadslaagt over den toestand in Ooat-Afrika. In den raad schijnen drie voorstellen gedaan te zijn. Een eerste voorstel is den oorlog voort te zetten en in geval van een catastrophe af stand van alle gezag te doen; een tweede voor stel beoogt den Negus en de geesteiykheld nieuwe sancties te doen vragen by den Volken bond en tegeiyk vredesbesprekingen aanhangig te maken; een derde voorstel acht het wensche- iyk, dat verschillende rassen als afgevaardigden een wapenstilstand zullen verzoeken en direc te onderhandelingen openen. BUREAUX: HOF 4, ALKMAAR Tolofoon Administratis 4330, Rsdactia 4220 ABONNEMENTSPRIJS; Por kwartaal voor Alkmaar t f 2.- Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door do N V. Drukkerij Do Spaarnestad - Haarlem UMDB3X, 10 Maart (Reuter). Men meent te teten, dat de Russische ambassadeur heden middag een bezoek heeft gebracht aan het Fo reign Office teneinde de houding van Moskou hear aanleiding van de huidige crisis in Europa uiteen te zetten. De ambassadeur werd ontvangen door Cranbourne, den onder-secre- tarie van buitenlandsche zaken. De gezant «teelde mede, dat Rusland zich absoluut ver- ■ette tegen Iedere onderhandellng met Dultschland, zoolang de onwettige bezetting *en de Rynzone zou voortduren. De ambassa deur sou hieraan toegevoegd hebben, dat zijn regeering bereid Is gan Iedere actie deel te ne men, waartoe de Volkenbond zou kunnen be sluiten om de huidige situatie te wijzigen. BRUSSEL, 10 Maart. (A. N. P.) In de Bel- fieche Kamer heeft de plaatsvervangende mi- “bter-presldent, Vandervelde, heden een kor- verklaring afgelegd naar aanleiding van de l^te gebeurtenissen op Internationaal ge- »ied. Hij herinnerde aan de rede, die Eden in het ™«elsche Lagerhuis heeft gehouden, en zel- dat België van de Brltoche verklaring ken- neemt. België weet, dat het in de toyau- 1 ten Engeland steeds vertrouwen kan beb- De „Popolo d’ Italla” schrijft, dat Italië, dat zich voor de sancties niet heeft gebogen, de gebeurtenissen zal blyven beschouwen zonder illusie en met gerechtvaardigd wantrouwen. L Van officieuze Duitsche zijde wordt vernomen, dat Duitschland vermoedelyk niet vertegenwoordigd zal zyn in de buitengewone zitting van den Volkenbondsraad, waarin de nota’s van Frankrijk en België inzake de schending van de gede militariseerde Rynzóne behandeld zullen worden. De regeering van Duitschland acht het Verdrag vu Locarno reeds vroeger verbroken en verlangt dus thans niet deel te nemen aan een bespreking over de toepassing van dit pact. Sarraut betoogt, dat Frankryk ondanks alle teleurstellingen trouw Is gebleven aan het Vol- kenbondspact, en dat het voorts geen gelegen heid heeft laten voorbygaqn, om te trachten toenadering tot Duitschland tot stand te brengen. „Prankryk”, verklaart Sarraut dan, sich niet op het standpunt van gekwetste eigenliefde of van waarborgen voor eigen veiligheid, die verloren zyn. Het stelt het be nauwende probleem van de kracht van het recht tegen het recht van den sterkste. Het is duldeiyk, dat de schending van de gedemilitariseerde zone onze eigen veiligheid raakt, doch zy doet nog veel ernstiger de toekomst van den Europeeschen vrede, de or ganisatie van de collectieve veiligheid en den Volkenbond gevaar loopen.” Sarraut vraagt zich dan af. wie ook nog maar het minste vertrouwen In het nut van verdragen zou behouden. Indien voor de ver nietiging hiervan de wensch van den sterkste voldoende zou zyn. In dit geval zou tot het systeem der militaire bondgenootschappen moeten worden teruggekeerd. „Wat ons be treft”, verklaart Sarraut dan verder, .zullen wy alle materleele en moreele krachten ter beschikking van den Volkenbond stellen, alleen op voorwaarde, dat wy In den strijd voor den vrede terzijde gestaan warden door hen, die zich formeel krachtens het Rynpact hebben verbonden.” Na erop te hebben gewezen, dat Frankrijk er niet het minste voordeel by heeft, het Duit sche volk in de ellende te sleepen, stelt Sar raut aan Duitschland de vraag, In hoeverre de remllltarisatie van het Ryngebled by kan dragen tot de oplossing der problemen, waar voor Duitschland sich geplaatst ziet. Hy set uiteen, dat het vertrouwen in Duitschland, dat voor nieuwe onderhandelingen noodlg is, ver loren is gegaan. Vandervelde zeide verder: „Het respect voor de verdragen is de grondslag der Internatio nale orde en tevens de onmisbare waarborg voor de veiligheid der kleina staten. Aan dit hoogste beginsel is België alttjd trouw geble ven. De gebeurtenissen va«J het oogenblik cischgp kalmte en vastberadenheid. De regee ring is sich bewust van haar verantwoorde- lykheld. zy weet, dat zy kan rekenen op den eendrachtlgen steun van het land. De Kamer betuigde lulde haar bjjval toen Vandervelde had geëindigd. Minister-president Van Zeeland zal Maandag as. in het parlement een verklaring over de buitenlandsche politiek afleggen. ROME, 10 Maart (Reuter). De Italiaanse!» bladen schrijven naar aanleiding van de rede van Eden, dat, Indien Frankrijk, dat de woor den van Briand .alles binnen het pact, niets buiten het pact" toepast, sich er rekenschap van zou geven, hoeveel soldaten Engeland naar het continent sou kunnen senden, het op een cyfer van 15.000 zou komen. Dit terwijl Prankryk, dat aan de sancties deelneemt, niet heeft geaarzeld zyn vloot voor 'een blokkade tegen Italië beschikbaar te stellen. Het blad voegt hieraan toe, dat Italië Frankrijk slechts zou helpen, indien de beschuldiging van aan- valler en de sancties zouden verdwynen: „kle- zen of deelen.” 1 Tegenwoordig waren Flandln en Paul Bon- cour. Eden en Halifax, Cerruti, en Van Zee land. Mede aanwezig waren de onderscheidene as sistenten der vertegenwoordigde landen. De openlngszitting der conferentie, die om half elf aan den Qual d’Orsay was begonnen, Is om kwart over één geëindigd. Aan de pen is een communiqué verstrekt, vsarin osu bet volgende gezegd wordt: In antwoord op verscheidene vragen zeide Hitler o. a.: Mijn meenlng is, dat het sluiten van non-agressle-pacten zooals voorgesteld door de Duitsche regeering het meest doeltref fend zou kunnen geschieden door jecht- streeksche besprekingen tusschen de belang hebbende regeeringen. Het zou misschien wenschelyk zyn, dat de mogendheden alvorens te worden beschermd PARIJS. 10 Maart. (Reuter). Hedenmiddag heeft Sarraut in de Kamer een regeeringsverklaring voorgelezen naar aanleiding van het door Duitschland opgezegde Lo carno-pact. Flandin heeft dezelfde verklaring in den Senaat voorgele zen. Hierin wordt o.a. het volgen de gezegd: GENEVE, 10 Maart. (Reuter) In Volken-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 9