Vermetelheid van Het onder de wapenen houden dienstplichtigen KAREL 1 I Onderwijszaken STEEK EENS OP! DR. COLIJN VERDEDIGT ZIJN BESLUIT AANKOOP VAN JONGE ZALMEN Fameus 5 ZATERDAG 14 MAART 1936 LEEK.EPREEK.EN TWEEDE KAMER Ond< Dr. WILLEM MENGELBERG BRAND TE OEFFELT beschikbaar I I Duitsch recht Versnelde bruggenbouw EERSTE KAMER Overleg met den Ryksbemiddelaar DE MARGARINE-PRIJZEN Een schikking getroffen t CENT CENT GARNALEN-EXPORT NAAR FRANKRIJK Moeilijkheden opgelost door een wijziging VAN VOLLENHOVEN’S BROUWERIJ REISBELAST1NG BIJ DE TWEEDE KAMER beter dan te Mededeeling in de Staten-Generaal zou den maatregel een grootere beteekenis hebben gegeven Nog ernstiger situaties kunnen ontstaan DREIGEND LOONCONFUCT TE DEVENTER Binnenkort te Amsterdam terug Regeeringsreglementen aanvaard Willekeur tot internationaal recht verheven SlVANA 6 „Een vloek in het Onze Vader” Een adres van den R. K. Bond van Boter- en Margarinehandelaren Interpellatie afgewezen IEIPEII t/a 11 HAAIT ZONDAG BM BRNB GESLOTEN TOEGANGSKAARTEN AD i 100 VERKRÜG* AAN AUE STATIONS in Centrale afdeeling •dag 31 Maart De spellingkwestie nam weer een zeer belangrijke plaatg by de besprekingen in zijn veel en veel U denkt voor die prijs kunnen roken. Hel zijn top prestaties van Mededeeling aan autoriteiten DEN HAAG, 13 Maart 1936 i de 1 geval waarvan in die Grondwetsbepaling DEN HAAG, 13 Maart 1936 we- den aan- ver- i L. r i 5 1 Minister Coiijn antwoordde op de vragen van Prof. Aalberse bet volgende: De behandeling van een groot aantal amen dementen van den aoc.-dem. IJZERMAN en de vrijz.-dem. mevr. BAKKERNORT, bracht slechts één wijziging van meer belang, nj. de opneming in de reglementen van het passief vrouwenkiesrecht. Zonder hoofdelijke stemming zijn daarna deze ontwerven aanvaard. Naar wij vernemen, is de gezondheidstoestand van dr. Willem Mengelberg, die sinds eenlgen tijd op zijn buitenverblijf te Zuort vertoeft, aeer goed. De volgende week sal hij uit Zuort ver* trekken en na een kort oponthoud te Luzern naar Nederland terugkeeren. Zondag 22 Maart sal dr. Mengelberg te Amsterdam aankomen, waar hij 26 Maart as. weer het concert van het Concertgebouworkest zal dlrigeeren. In het antwoord op de eerste vraag van den heer Aalberse heeft de Regeering reeds mede gedeeld dat zij. door een verklaring, in een of in beide Kamers der Staten-Generaal afgelegd. aan den genomen maatregel grootere beteeke- nis zou hebben gegeven dan met de werkelijk heid overeenkwam. De bekendmaking per radio schonk haar de beat denkbare gelegenheid, om de gevallen beslissing toe te lichten op een wijze, die het wekken van onnoodipe ongerust heid in het land zou kunnen voorkomen. t EN rede het* Standaardkwaliteit voor Nederland dien hebben de menschen ontelbare begaan, in hoogmoed, vermetel op eigen krachten. God tergend De heer 8ERRAREN8, wiens frissche een pleidooi was voor handhaving van geen minister Marchant op dit punt heeft in gevoerd. stond tegenover de anderen, die mi nister Slotemaker's pogingen, om een oplos- Naar wij van bevoegde zijde isme sa en sal ■it bet Landbonweriaisfonds een bedrag ran f MM.— beschikbaar woeden gesteld voor den aankoop In Dwitsehland en Zwit- serland van 1.800.MM sinks jonge sateen (satebroed), welke In het stroomgebied van den Boven-Rtfn sullen woeden uitgeuet. de wetsontwerpen, waaronder dat tot heffing eener reisbelasting en dat inzake regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroepen en be drijven door vreemdelingen. Naar het oordeel der Regeering soa een mededeeling in een vergadering van een of van beide Kamers der Sta ten-Generaal, met onderbreking' van den gewonen arbeid, aan den onder- werpelijken maatregel naar buiten een grootere beteekenis hebben verleend dan met de werkelijkheid ht overeen stemming sou zijn. Door onbekende oorzaak is een felle brand ontstaan In de boerderij van den landbouwer Janssen te Oeffelt, tengevolge waarvan het ge bouw geheel in de asch werd gelegd. De landbouwinventaris en het meubilair gin gen grootendeels verloren. Verzekering dekt de schade. Vrijdag is ten stadhui* te Deventer een con ferentie gehouden door den rjjksbemiddeiaar prof. Josephus Jitta met partijen betrokken bij het dreigend loonconflict in Ankersmlt's Ka- toenfabrieken te Deventer, afzonderlijk en ge zamenlijk. De Ryksbemiddelaar heeft tenslotte voorge steld het ultimatum der werknemers een week op te schorten, opdat hij in dien tusschentijd een nieuwe conferentie kan beleggen. Van werk- nemerszyde vernemen wij, dat hedenavond het resultaat der bespreking in een personeelsver gadering sal worden behandeld. Reeds gedurende eenlge dagen bestonden moeilijkheden inzake den uitvoer van consump- tiegarnalen naar Frankrijk, waardoor groote partijen garnalen niet konden worden uitge voerd. Uiteraard werden de betrokkenen hier door gedupeerd. Thans kan worden medegedeeld, dat de Ne- derlandsche Vlsscherijcentrale in samenwerking met het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart er in is geslaagd een oplossing voor deze moeilijkheden te vinden door middel van een wijziging in de exportregeling van Ne derlandsche zijde. De export van garnalen naar Frankrijk is derhalve thans weer mogelijk. De minister van Defensie ad. heeft een cir culaire gezonden aan onderscheidene militaire autoriteiten en aan de burgemeesters betref fende het onder de wapenen houden van dienst plichtigen. In deze circulaire wordt aan voor noemde autoriteiten medegedeeld, wie wel en wie nlzt onder den maatregel vallen. Kostwinnersvergoeding geschiedt overeen komstig de bepalingen, geldende voor gewone tijdsomstandigheden. De vergadering van houders van 4 pet. hypo thecaire obligaties ten laste van Van Vollen- hoven's Bierbrouwerij N.V., te Amsterdam, bij- hun eigen diepste wezen, eengeroepen door het Amsterdamsen Trustee Kantoor, heeft met 96 tegen 2 stemmen aan genomen het voorste#* den Trustee te gelasten, en voor zooveel noodlg hem te machtigen, gee- nerlel gerechtelijke of bultengerechteiyke maat regelen te nemen terzake van een eventueel in gebreke blijven door de Maatschappij-debitrice met de in de trustacte voor de jaren 1936 tot en met 1940 voorgeschreven uitlotingen en aflos singen van obligation, sulks onder bepaalde voorwaarden. De Regeering is van oordeel, dat het be paalde in art. 1. 4e Ud der Dienstplichtwet het onder de wapenen houden van dienstplichtigen wel administratief gelijk stelt met het oproe pen van niet in werk dijken dienst zijnde dienstlgen, doch dat daaruit niet voortvloeit, dat het imperatieve voorschrift van art. 187 der Grondwet daardoor toepasselijk wordt op een niet gerept wordt. Zij meent dat uitsluitend de tekst van de Grondwet zelf hier beslissend is. Afgezien van de omstandigheid, dat de in diening bij de Staten-Generaal van een ont werp als in deze vraag bedoeld meer tijd elscht dan verloopen is tusschen het nemen van het besluit der Regeering en het tijdstip waarop de vraag werd gesteld, ligt het antwoord op de tweede vraag opgesloten in het antwoord op de eerste. En daarom was het goed, dat de Kamer hier met nadruk nog eens haar recht stipuleerde. Beide vragenstellers hebben nog even op ’s ministers bescheid gereageerd. Prof. Aalberse vroeg terecht, waarom een mededeeling in de Staten-Generaal per se grooter relief aan de zaak zou moeten geven dan de methode, thans gevolgd. ïfant thans Immers werd zonder eenlge omschrijving reeds in de 's middags uitkomende avondbladen ’s ministers radlo-optreden aange- kondigd op *n wijze, die sensatie wekte. Dr. Co- Hjn antwoordde daarop, dat een mededeeling in de Staten-Generaal onmiddellijk door de pers zou zijn doorgegeven naar alle hoofdsteden van Europa en in een vorm misschien, welke ver keerde voorstellingen wekken kon in het bui tenland. Dit argument voor de thans gevolgde regie was niet sterk. Want de regeering beschikt o'.er haar persdienst en zou door middel van deze onmiddellijk een communiqué kunnen uit gaven, dat allen verkeerden uitleg voorkomen kon. Betreffende het andere punt, het niet onver wijld Indienen van een wetsontwerp op grond van artikel 18T van de Grondwet hebben zoowel prof. AALBERSE als de heer VLIEGEN zich niet door 's ministers antwoord bevredigd ge toond. Dr. ColiJn verklaarde zich bereid, nog eens nader deze vraag te overwegen. Voors hands handhaafde hij echter zijn standpunt, dat de tekst van dit Grondwetsartikel het indienen van een wetsontwerp voor dit geval niet voor schrijft. Toepasselijkheid van art. 1, Ud 4 der Dienstplichtwet, krachtens hetwelk In dlenst- houden gelijk wordt gesteld met in dienst roe pen, ontkende de minister. HU beriep zich hier voor op de indertijd op dit artikel gegeven toe lichting. De Regeering ia van oordeel, dat art. 187 der Grondwet voor dit geval de onverwijlde indiening van een voorstel van wet niet voorschrijft. Het doet zulks toch alleen voor het geval, dat dienstplichtigen, die niet in werkeljj- ken dienst zijn. door den Koning bui tengewoon onder de wapenen worden geroepen. De heer De Marchant, die het bijaonder- onderwijs het aangewezen onderwijs noemde voor den „Christelijk georiënteerden natlonaal- socialistischen staat", kreeg van den heer Ser- rarens te hooren, dat de door ons tusschen aanhallngsteekens geplaatste woorden hem in de ooren hadden geklonken als „een vloek In het Onze Vader." En zjjn verwijting naar München, waar men immers tusschen bijzonder onderwijs en staats onderwijs kiezen mocht, deed den heer Serra- rens uit „De Tijd” het van de MUnchensche kansels voorgelezen protest van Kardinaal Faulhaber tegen de bij deze stemminguit geoefende verregaande pressie clteeren. De Regeering heeft aanvankelijk overwogen den maatregel zonder meer te nemen. Zij vreesde echter, dat die aanleiding zou kunnen geven tot allerlei ongewenscht en ongegrond commentaar. Zjj besloot daarom tot een be kendmaking per radio, omdat deze naar haar meenlng de beste gelegenheid bood om tege lijk met de aankondiging van den maatregel de beteekenis ervan voor het Nederlandsche volk in het juiste Ucht te stellen, hetgeen wenscheiyk werd geoordeeld om geen onnoo- dlge onrust in het land te verwekken. Het figuur van den graaf De Marchant was wederom verre van fraai. Hoe kan het anders bij iemand, die het primaire recht van de ouders, om te beslissen, in welken geest hun kin deren zullen worden opgevoed, een fictie meent te kunnen noemen, omdat er leerplicht en een voorgeschreven leerplan en dienstpUcht be staan? Voorts kwamen nog ter sprake het huls- houdonderwijs ten plattelande, door de soclaal- democrate mevrouw Pothuis Smit nog eens ge roemd. de omzetting van 3-jarige In 3-jarige ambachtsscholen en de combinatie van school hoofd en fabrieksdirecteur, door den katholie ken afgevaardigde De Bruijn gecritiseerd, en de kwestie van het Bijbelonderwjjs op de Open bare School, welke Prof. Lohman nog eens be handelde. Op al deze onderwerpen komen wjj de volgende week nader terug. Bij den aanvang der vergadering heeft de Kamer de interpellatle-aanvrage vgn den com munist de Visser, welke óók al haar oorsprong had in de bijzondere-internationale omstandig heden. afgewezen. Met recht voerde de voorzit ter hiertegen aan. dkt het geen zin had, op dit oogenblik aan de regeering vragen te stellen over haar houding ten opzichte van den nieuw geschapen toestand, omdat zU nog nauwelijks gelegenheid heeft gehad, die houding te bepalen. Jaarbeurs!» zee k»rs ganietaa voor do terugreis op do Nodorl. Spoorwagen 80% reductie op den enkelen releprtjo op .telenden van «O K.M. on meer van Utrecht. Voor trajecten binnen do W K.M. make men gebruik van oenéén- daageoh retourblljot. Dc Centrale afdeeling van de Tweede Kamer heeft besloten Dinsdag 31 Maart te een uur in Gelet op de overwegingen, die de Regeering bij de keuze van den te volgen weg geleid heb ben moet het antwoord op de vierde vraag, of het niet meer in overeenstemming zou geweest zijn met goede conatitutdoneele opvattingen, als de bekendmaking fn de Tweede Kamer was ge schied. in dtt geval ontkennend luiden. Minister COLIJN stelde, na deze antwoorden te hebben voorgelezen, nog eens in het licht, dat inderdaad de normale weg. om mededee- Ungen tot het volk te richten, een optreden in de volksvertegenwoordiging is. Hij legde daar om nog eens extra nadruk op het speciale ka rakter van dit geval. De vraag ryst dan, welk criterium moet worden aangelegd, om te be slissen, wanneer wél en wanneer niet de aan leiding. om met voorbijgaan van het Parlement de radio te benutten, aanwezig is. De Kath. Bond van Boter- en Margarinehan- delaren heeft dezer dagen een adres gericht tot den Minister van Landbouw en Vlsschery. waar in deze Bond den Minister erop wees, dat bet zelf bereiden van margarine door particulieren veel regelmatige cliënten voor bedoelde hande laren verloren doet gaan. Het verbod van fabrikage van margarine door particulieren is practisch nimmer op zijn na leving te controleeren; de clandestiene bereiding vindt haar oorzaak in het groote prijsverschil tusschen het fabrieks- en het zelf 'bereide product. Aangedrongen wordt derhalve op geheel of gedeeltelijk opheffen van het verbod van fabri kage. zoodat meer concurrentie op de marga- rlnemarkt mogeiyk zou worden, iets dat zijn uitwerking op den margarineprijs niet zou mis sen, ofwel: op een aanmerkelijke rechtstreekache verlaging der margarinepryzen.waardoor het zelf fabriceeren niet meer loonend wordt. Het ontwerp tot financiering van den ver snelden bruggenbouw is aangenomen met 65 te gen 20 stemmen. Dat oud-mlnister de Geer, nu zijn amende ment. om de verhooging van de benzinebelasting te doen ten goede komen aan de algemeene middelen, door minister Oud was overgenomen, tenslotte voorstemde, verbaast eenigszins. Had hij niet in December verklaard, voor de laatste maal zijn stem aan een belasUngverhooging te hebben gegeven? Deze aankoop sal geschieden boven dien van het aantal jonge zalmen, dat Nederland op grond van het zalmtractaat van 1886, waarbij de regeerlntftn der oeverstaten van den Rjjn om. zijn overeengekomen samen te werken tot het behoud en de vermeerdering van zalmstapel in den Rijn met de ruimste wending van de kunstmatige vischteelt, plicht is uit te zetten en waarvoor de gelden op de Rijksbegrooting voor Landbouw en Vls- scheri) beschikbaar zijn. Het uitgezette zalmbroed trekt later als jon ge zalm langs onze rivieren naar de groei plaatsen in zee en keert na verloop van tijd weer naar de stroomopwaarts gelegen pak plaatsen terug. Dit geschiedt eveneens langs onze rivieren, zoodat er dan alle gelegenheid bestaat voor de Nederlandsche salxnvtecherijen dese zalm op te vangen. sing te vinden voor de moeilijkheden in ver band met buigings-n en voomaamwoordeiyke aanduiding, beschouwen als een toe te juichen stap op den weg terug. Ook wat de N. S. B.-er graaf De Marchant, op weder volslagen onbegrijpelijke wijze over het onderwijs in den N. 8. B.-staat te berde bracht, zal den minister wel inspiratie gegeven hebben voor een onderhoudend betoog. In de laatste vergadering, welke de Tweede Kamer hield, vóórdat zij tot I April alleen in de afdeellngen en comminute, dus niet in het openbaar, sal bijeenkomen, stonden in beide beteekenisaen van het woord de vragen, door den leider der Ka tholieke fractie. Prof. Aalberse, en den *o- daal-democraat Vliegen gesteld over Dr. Coiyn’s radiorede van Woensdag en over het onder de wapenen houden van dienstplichtigen, in het middelpunt. Het is toch immers niet uitgesloten, dat de toekomst nog andere, helaas misschien ernstiger situaties scheppen sal dan die, welke zich Woensdag voor deed. Zulks heeft in casu, waar het besluit alleen betrekking had op dienstplichtigen, die in werkelijken flenst z U n, niet plaats gehad. Wel zal waarschijnlijk binnenkort bjj suppletotre begrootlng een verhooging moeten worden voorgesteld van eenlge posten der Defensie- begrooting voor 1936, gebaseerd op een beperk ten tijdsduur van het onder de wapenen hou den van de betrokken dienstplichtigen, om dat te verwachten valt, dat sommige posten dier begrootlng ontoereikend zullen zijn, wan neer een deel der lichting langer onder de wapenen zal moeten verblijven dan by de in diening der begrootlng was te voorzien. De heer Vliegen gag zijn vragen als volgt be antwoord in zün wijageerigheid, tot feilen in zijn weten- en tot laagheden in sQn kunst. Het ergste wreekt zich de* verwatenheid wanneer de God-vergeten wijageeren het resultaat van hun denken gaan opdringen aan de maatadiappij. God heeft in de samen leving alles geordend door zijn wetten van rechtvaardigheid en naastenliefde. In elke pe riode van de wereldgeschiedenis en in het bij- "onder van de laatste eeuwen, zijn er zoogeA de afdeellngen te doen onderzoeken "erschillen- naamde wysgeeren opgestaan, die een maat schappelijk bestel zonder God of godsdienst pre dikten. Zjj zouden het geluk van staten en vol keren met uitschakeling van al het bovenna- tuurlijke brengen. Altijd weer zagen wij de menschheid het slachtoffer worden van die verwatenheid. Welke ellende hebben wjj de vorige eeuw niet zien opleveren als resultaat van de dwa* vrijheidstheorieën der Franache revoluttonnalren; als gevolg van het Individua lisme der liberale leer en eindelijk van de pre diking van den klassenstrijd door het socialisme. De beroemde theologie-professor van Frei burg, Alban Stolz, schreef in zjjn prachtig VBter unaer" reeds driekwart eeuw geleden van «Mn tijd: .Klinkt het niet als een spot, wan neer de menach, de heer der schepping, zoo ar- moedig, fa lompen gekleed rondloopt, te hui veren van de kou? In ons Duitschland zjjn er meer dan een millioen menschen, die weken- 'eng geen brood te eten hebben, alleen maar aardappels en dan nog bedorven en zonder zout. Maar dan in Ierland! Daar is het gebeurd, dat ccn vrouw een hond achterna liep, om hem het been af te nemen, dat het dier op een mest hoop gevonden had; zij wilde zelf daaraan klui ven wegens haar ondraagljjken honger. En Ierland is toch zulk een mooi, eeuwig groen land! Of kunnen w<j het aanzien, dat honder den zwarte slaven onder in een schip zijn samengepakt, uitdrogen en stikken van dorst en hellepijnen doorstaan? Maar oneindig groot en heerlijk stroomt de zee en in haar diepen, wonderbaren schoot, daar ziet men de visschen, de groote en kleine zeedieren, zij glanven als goud en zilver en als blauwe en roode zijde; zij zjjn vrij en blij en zwemmen behaaglijk heen en weer, op en neer." Hëeft onze tijd te roemen op veel beters? Heb ben na Stolz de Duitsche wijsgeeren niet den Uebermensch uitgevonden en den oorlog als een heilig Ideaal verdedigd? En is in 1914 niet de gruwel van den wereldkrjjg, een afschuwelijke menschenslachting, over ons „christelijk" Euro pa gekomen en is de menschheid uit de gifgas sen en de loopgraven niet verwilderd en bar- baarsch te voorschijn gekomen? Is uit de oorlogspsychose niet een nieuwe verwatenheid als nieuwe wijsheid opgebloeld, nl. de waan der voortreffelijkheid van het eene menschenras boven het andere en de dwaasheid, dat de Staat den mensch alles *1 zijn, dat de Staat voor hem vervangt vader, moeder, gezin, Ja God en godsdienst? En moet de arme mensch, die de orgie van den wereld oorlog heeft overleefd, niet opnieuw zjjn wei nige levensgeluk offeren aan een nieuwen, dreigenden maar dan nog veel schrikwekkender oorlog ter wille van dien machtswaan van den almachtigen staat? Dezer dagen opende de Rfjksmlnister van propaganda in Duitschland. dr. Goebbels, in het tot berstens toe gevulde Sportpaleis te Berlijn de verkiezingscampagne met een rede, waarin hij let wel onder .stonnachtigen, langdurlgen bijval" om. het volgende zeide: .Menigeen heeft dezen winter geklaagd over gebrek aan boter en eieren; maar in 1932 voerden wij alleen voor 4% milliard Mark aan landbouwproducten in; het vorig jaar slechts 0.9 milliard. Het verschil is drie mil liard. Welnu deze drie milliard zijn bestemd voor katoen, koper, zink enz. of in het algemeen voor de nieuwe inrichting van het Duitsche leger." Das 1st der Mensch in seinem Wahn! Ziedaar waartoe wij komen, wanneer wij ver metel eigen góden kiezen en Gods ordening, die rechtvaardigheid en naastenliefde wil, op zjj zetten. Het levensgeluk wordt geofferd aan kanonnen en granaten! Lijkt het niet, wanneer wij in onzen tijd het spel der leiders van de volkeren, van de diplo maten, zien, of zjj de wereld in een krankzin nigengesticht willen veranderen? Nog altijd waart de helsche geest rond en verleidt: werp u naar beneden: er staan engelen klaar om u op te vangen! Het ongeluk gaapt met ver delging, wanneer wij niet wijzer worden en den satan niet met Christus afslaan: gij zult den Heer uw God niet op de proef stellen! LIBRA Het feit, dat het afwerken van de agenda tot een zeer snel tempo dwong en de omstan digheid, dat het stellen van de vragen over het onder de wapenen houden van de dienst plichtigen midden in de behandeling van de ontwerpen tot herziening van de regeerings- reglementen van Curacao en Suriname viel, hebben het debat over deze ontwerpen niet voldoende tot zijn recht doen komen. De kolo niale deskundigen, voor deze gelegenheid geas sisteerd door de vrljzinnig-democratlsche kam pioene voor het vrouwenkiesrecht, mevr. Bak ker—Nort, hebben allen het woord gevoerd, De algemeene strekking van deze herziening, dit werd met voldoening door dr. ColiJn geconsta teerd, is door de verschillende .sprekers niet be streden. De herziening valt in het kader van dc grondwetsherziening van 1922 en er is in de nieuwe reglementen zooveel mogelijk naar ge lijkheid gestreefd met de Indische Staatsrege ling. Ir. FEBER. die van Katholieke zijde eenige beschouwingen aan de ontwerpen wijdde, sprak zün erkentelijkheid er over uit, dat de regee ring alsnog bij Nota van Wijziging de mogelijk heid geopend heeft tot het geven van aanwij zingen door het Opperbestuur aan den Gou verneur, waardoor de ministerieels verant woordelijkheid vaster verankerd ligt. Een zeer belangrijke plaats zal daarin moeten worden gegeven aan de spelling kwestie, welke heden door den liberaal Gelderman, den Christelijk Hlstorlschen afgevaardigde Prof, de Savomln Lohman, den antl-revolutlonnalr Van enters en den Katholieken afgevaardigde Serrarens derom in den breede is behandeld. Tot dusver, aldus Frank, hebben wfj ons ook Internationaal aan het formeele recht gebon den gevoeld en het gevolg daarvan was een angstvallige en benepen politiek. Nu is het na- tlonaal-socialisme gekomen en heeft voor het eerst het begrip van „het verstandige levens recht" in het werelddebat geworpen. Dit levens recht gaat uit van de stelling, dat een volk naar bloed en ras een eenheid is, waarvan de omvang even goed kan worden vastgesteld als van leder ander element. Hieruit volgt het recht van een volk onder andere op eigen .Jevensrulmte”, en uit de redevoering van den Führer blijkt in het bizonder t recht van het Duitsche volk op gelijke mogelijkheden van bestaan (Daseinschance). Internationale overeenkomsten die daar geen rekening mee houden, hebben feitelijk geen rechtsgrondslag, aldus minister Frank, aldus de algemeen heer- schende opvatting hier. De Eerste Kamer is vandaag met de begroe ting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen tot aan het antwoord van minister Slo tenmaker de Bruine gekomen. Wij vatten' de volgende week het ter sprake gebrachte over zichtelijk samen aan de hand van 's ministers rede. ■r ■w y heeft de duivel in Jezus gezien, VV toen MJ Hem in de woestijn opeocht om Hem te bekoren? Wjj weten het niet; de gedachten van den Satan zfjn ons niet geopenbaard. Maar uit het optreden van de helsche macht, vooral uit hetgeen Mattheus ons als de tweede bekoring verhaalt, lijkt het niet onwaarschijnlijk aan te nemen, dat de vorst der duisternis de proef wilde nemen, of de man, die daar vele dagen en nachten in de strengste afzondering had doorgebracht, degene was, dien de profeten als dein Verlosser der wereld hadden aangekondlgd. Ook voor den duivel toch moet de godmenschelijke figuur van Christus een raadsel zijn geweest. Wat hij zeker wist «tos, dat hij hier met een menschelijk wezen te doen had,: het was in ieder geval de moeite waard dezen mensch te bekoren. Welk een prachtige gelegenheid bood daarvoor de Schrift zelf, waarin de profeten omtrent den komenden Messias voorspellingen hadden gedaan. En zoo zien wij den Godmensen en den duivel boven op den tempel staan en wij hooren den helle- bewoner tot den Messias zeggen: wanneer Gij Gods Zoon zijt werp u dan naar beneden van hiéf af. Er staat immers aangaande u geschre ven, dat God Eijn engelen zal zenden, om u te dienen; dat dezen u op hunne handen zullen dragen, opdat Gij Uw voet niet zoudt stooten aan een steen. De twee Evangelisten, die de bekoring in de woestijn te boek hebben gesteld, zeggen ons belden, dat Jezus deze verzoeking van den sa tan met één enkelen zin afsloeg, ons leerend, dat wij met den boozen geest niet moeten rede- neeren of dlsputeeren, maar hem kort en goed moeten afwijzen. De duivel meende de Schrift te kennen, Jezus kende de gewijde boeken niet minder. „Er staat ook geschreven: gij zult den Heer uw God niet op de proef stellen!” Dit enkele woord heeft een diepen zin, vooral voor ons levend geslacht van veel waarde, ’t Zoo voor den Godmensch minder dan een adem haling hebben beteekend, om zich ongedeerd van het dak van den tempel neer te laten. De goddelijke natuur had de menschelijke daarbij te hulp moeten komen; de mensch had dus een beroep moeten doen op God. Maar om den dui vel te beschamen weigerde Jezus dit. Immers, van die daad was niets goeds te verwachten. Wanneer Christus later den storm op zee be daart of Lazarus uit het graf opwekt, redt Hij het leven van Zijn apostelen, leert hun niet kleinmoedig te zijn, maar In gevaar op Hem te vertrouwen of wel verheerlijkt Hij Zjjn Va der door den menschen Zijn macht te toonen. Maar bjj den duivel was daarvan geen sprake; aan den satan viel niets te bekeeren; hij, de ultgestootene uit den hemel, behoefde dén glans der godheid niet nogmaals te zien. En in zoo verre hier de helsche macht den mensch in Christus trachtte te verleiden, gaf deze vol maakte mensch het voorbeeld, hoe allen In zulke omstandigheden moeten handelen: niet ter wille van teh ijdele zaak op bet bovennatuur- Ijjke vertrouwen; dat is God tergen, wat een der ergste zonden is. Reeds in den aanvang der geschiedenis van het menschelijk geslacht vinden wij een aan duiding in dien geest. Toen Noë's kinderen, na de redding uit den zondvloed zich snel verme- nigvuldigut hadden, toen stak de oude Adams- zonde, de hoogmoed, ben al heel spoedig aan. Een deel van hen vertrok naar het land van Sennaar en zij kregen het dwaze idee, om een groote stad met een toren te bouwten, die tot aan den Hemel zou reiken. „Laat ons onzen naam vermaard maken, zeiden zij tot elkaar, eer dat wjj van elkaar gescheiden worden m verschillende landen.” Toen is God gekomen en heeft gezegd: „Ziet, zij zullen van deze gedachte vervuld blijven, totdat zij het werk hebben vol- bracht.” Tot dan was er onder de levende menschheid eenheid van taal. En God strafte Adam’s ge slacht met een totale spraakverwarring, zóó, dat z(j in groepen uiteengingen naar alle wind streken en hun trotsche werk niet konden vol tooien. Sinds dwaasheden vertrouwend door tegen de door Hem gestelde orde in te gaan en het er op te .wagen, dat Hij zijn sanctie wel ■ou geven aan hun overmoed. In dit drieste streven ligt de tragiek van heel de historie van het menschelijk geslacht en onze tijd heeft aan deze geschiedenis vele droe ve bladzijden toegevoegd. God heeft in bet schepsel en in de overige niet bezielde schepping onmetelijke, wonderbare krachten neergelegd. De mensch zelf met zijn verstand, met zijn zinnen, met zijn wondert ijn samengesteld orga nisme is een meesterstuk. In het binnenste der •arde, in den bodem, in de zee, in en buiten den dampkring schuilt een onmetelijke rijkdom van krachten. Al het geschapene staat den mensch ten dienste; hij is de koning der schep ping. Niets is bewonderenswaardlger dan de strijd van den mensch tegen de doode stof. De ■ee en de lucht heeft hij bedwongen; alle af standen heeft hij overwonnen; zijn vernuft heeft onmetelijke krachten gewekt en deze weer dienstbaar gemaakt aan de voortbrenging van nieuwe producten of aan de snelheid van het verkeer. Nog booger stijgt onze bewondering, wanneer de uitblinkers onder de groote geesten het onstoffelijk terrein van het denken zien bewer ken, doordringen in het bestaan en -het wezen der dingen; wanneer zij de ziel ontleden of dé kaan der sterren meten en nieuwe hemelli chamen ontdekken. En het meest van allen ontroeren ons de kunstenaars, die in woord of kiank of lijn of beeld verheven gevoelens ver tolken en on* harten doen meetrillen met de bewogen snaren van Dat alles is koninklijk en verheffend, echter onder de* ééne voorwaarde, dat de mensch z*oh bij dit alles zijn afkomst en het doel van «ün bestaan bewust is. Zoodra hij vergeet slechts tot Gods verheerlijking geschapen te zijn; *ka hij den dienst van zijn Schepper opzegt, «ehoor geeft aan de inblazing van den belschen teest en verwaten zichzelf zoekt, de succesren z(jn denken en zoeken aan eigen kracht toeachrijft, vervalt hij heel spoedig tot dwalingen Waarom zal ik, zoo gaf de Führer in zijn Rijksdagrede reeds te kennen, ten opatchte van de internationale wereldorde niet kunnen be reiken, wat ik in Duitschland heb bereikt? Op dit stramien heeft dr. Goebbels In zijn redevoe ring. waarmee hij gisterenavond In de Deutsch-. landhalle onder groote geestdrift den verkie zingsstrijd opende, verder geborduurd, en nie mand minder dan de rijksleider der juristen, dr. Frank, heeft het dezer dagen niet alleen toegegeven, maar met den grootsten nadruk be toogd. ‘“-'Sa

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15