IVO ROL Omroepstoringen man I; De Koningin naar de KXVIII-film Verzekert een prettigen Zondag die kostbare dag, waarop Ge nu sens niet de slaaf zyt van Uw plicht, de dag waarop U kunt doen wat U zelf verkiest en pret tig vindt. De Zondag, die een aangename afwisseling moet zyn in de sleur van Uw dageiyksch bestaan. De rustdag voor U zelfl De Zondag, waarop Ge U echter meestal vermoeid en lamlendig gevoelt, welke Ge dlkwtlla prikkel baar en humeurig doorbrengt. Gü verbeeldt U, dat Ge U overwerkt hebt, wilt Uw ongemakken aan Uw drukke werkkring en ala Ge 'a Maandaga- morgena weer aoo'n beetje uitgerust lift, gaat Ge weer onvoldaan en ontevreden aan Uw weektaak. Ge geeft U echter geen rekenschap dat al die onaangenaamheden slechts voor een deel en dan nog indirect het gevolg zijn van Uw drukken arbeid. G(j kunt U ook bfj een drukke weektaak wel degeiyk goed gevoelen en een prettigen Zondag hebben. Ge moet echter bedenken, dat Ge Uw spijsvertering nauwkeurig moet verzorgen. Uw Ingewanden hebben In het tegenwoordige jachtende leven géén tijd en niet voldoend* ge legenheid rich te ontdoen van de achadeluke apusverterings-reaten welke xtch hier gaan neste len en de oorzaak zün van Uw groezelige gelaats tint en Uw doorloopend gevoel van „wat ben Ik vandaag wear miserabel. Daar zit de oorzaak. Voor den practischeri WA TERSTAA TSWERKEN NA DE OPHEFFING VAN 7 NA T.-CRISISCOMITÉ DE INVOER VAN KOFFIE GECONTINGENTEERD Pehedufandsche Jandpasta r POOS 20 CT-TUBg'40 «N 60 Ct DONDERDAG 19 MAART 1936 tot EERSTE KAMER Wat voorgesteld wordt spoorwegen Een tydelyke maatregel Zweef kamp op'vliegveld n. KOELHUISDRUIVEN Geknoei met Paleisloten DE PHOH1 IN 193S Behandeling in hooger beroep OM HET LUTINE-GOUD Oude concessie verlengd 465.463 werkloozen Op het einde van Februari LANDGOEDEREN GEVEILD DE PENSIOENHERZ1EN1NG - J Van den dyk gevallen,. L t UIT HET LOODGIETERS- BEDR1JF MIST OORZAAK VAN AAN VARING Vereeniging Ned. Bedevaarten Het rapport der Commissie-Schön- feld ie na vier jaren gereed gekomen Z. H. Exc. Mgr. Huibere Eere- Voorzitter VOOR ELKEN VOET - VOOR EL«E GELEGENHEID. Negen millioen pond zouden be waard zyn Het Werkfonds en de loonen in het bouwvak H. M. uit te Haar groote bewonde ring voor het werk van den heer Wytema Hoe het advies van de Ned. Ver: voor Armenzorg en Weldadig- 1 heid luidt In Augustus door den Bond van Nederl. Zweef vliegclubs te houden Landgoed Mariëndaal Voorstel van den rijksbemiddelatar Technische verbeteringen O. e™»*, het voorbereidend hooger en middelbaar onder wijs heeft beraadslaagd over het ontwerp van wet tot herberekenlng van penMoenen van burgeriyke- en militaire ambtenaren. HierbU bleek, dat de in de commissie vertegenwoor digde organisaties van oordeel waren, dat de pensioenen zoolang mogeiyk onaangetast die nen te biyven en dat het tijdstip voor een regularisatie der pensioenen nog niet is aange broken. Mocht niettemin het ontwerp tot wet worden verheven, dan dienen de lage Invalidi teitspensioenen gesauveerd te worden. De hooipryzen Volg de M.S.S.-gewoonte De toestand van onze te Ten sl< Samenwerking 4 ff. 4.95 ff. 5.95 47# 400 het Kamerlid een <r 424.478 18.980 433.468 11.022 5 388 18.410 417393 436 311 18.719 464.030 14.260 7.400 21440 Augustus op het vliegveld een zweefkamp verbonden Dat het Werkfonds systematisch zou worden gebruikt om de loonen In hef bouwvak te druk ken, betwistte de minister Ih alle loonkwesties wordt de loonregellngscotrimlssie uit de vakor ganisaties ingeschakeld en van groote verschil len van inzicht tusschen hem en deze commissie 13 tot nog toe niets gebleken. Inzake het Werkfonds heeft minister van Lldth de Jeude voorgerekend, dat de 60 mil- lloen, als zij verwerkt zijn, direct aan 20.000 en indirect aan 40.000 man arbeid zullen hebben verstrekt gedurende 42 wekpn. 14.401 ■7.804 22.006 446.441 t ff. 6.95 an ten geering zal doen, aanl Wat de storende Ir den onderscheiden: Hoewel de druivenboomen in de stookkaaaen weer groen worden en den nieuwen oogst aan kondigen, worden momenteel aan de Westland- sche veilingen nog belangrijke hoeveelheden druiven van den oogst 1935 aangevoerd. Het blijkt nJ. dat zeer groote hoeveelheden druiven in de koelhuizen. of bU de tuinders op de zolders opgeslagen zijn geweest. Naar verluidt zou naar schatting bijna negen millioen pond druiven op deze wijze zijn be waard. zoodat de drulvenstroom nóg lang en breed uit blijft vloeien. De resultaten van het bewaren der druiven zijn overigens belangrijk minder dan men had verwacht; er te zelfs sprake van een débAcle in de koelhuisdruiven. Ongetwijfeld zal dit van invloed zijn op het komend seizoen en het aantal kweekers, dat de druiven zal bewaren, aal dan zeker niet aoo kroot zijn De prijzen zijn evenwel zoodanig, dat belangrijke verliezen geleden worden. Naar wy van bevoegde zijde vernemen zullen in den loop der volgende maand de bergings werkzaamheden op de Lutine «eer met kracht worden hervat. Lloyds-te Londen heeft hiertoe opnieuw concessie verleend aan de N V stoom boot MU- „Texel" te Texel en aan de N V. Scheepvaart Mi). O Doeksen en Zonen te Ter schelling. zullen omvatten hoogte-, duur- en afstandsvluchtgn. ,waprtoe de zweef - Verschenen is een tyochure „Over de wereld klinkt Neerlands stem", waarin een aantal we derwaardigheden van den Phohi-zender in 1935 zijn samengevat. Wij lezen daarin o.m.: Een treffend bewijs voor de betrouwbaar heid van onze zenders te wel. dat wij in het afgeloopen jaar enkele malen het verzoek kre gen voor buitenlandsche rekening een speciaal programma uit te zenden. De verbeterde outillage van de Phohi-zen- In de Staatscourant van 18 dezer te een Koninklijk Besluit verschenen, waarbij de in voer van koffie in Nederland voor den tijd van drie maanden wordt gecontlngenteerd, zulks op baste der gemiddelde Invoeren van 1935. Van offlcleele zijde deelt men ons mede, dat het hier e>.n tydetyken maatregel geldt, welke verband houdt met de plannen tot steun verleening aan de Indische koffiecultuur, wel ke thans met mr. d. H. O. Hart, directeur van Economische Zaken, tijdens zijn verblijf in Ne derland worden besproken. Het te niet uitgesloten, dat deze contingen- teering aanvankelijk eenig ongerief voor den handel met zich zal brengen; dit zal echter ,van zeer korten duur zijn, terwijl verwacht kan worden, dat de contingenteerlng zelve^bin- nen betrekkelijk korten tijd kan worden op geheven. Uit practische overwegingen worden daarbij eenlge beperkende bepalingen aangegeven, nj. dat een klacht in het algemeen slechts in be handeling zal worden genomen. Indien deze wordt ingediend door ten minste drie houders van aan de etechen voldoende ontvangtoestel len; dat alleen'klachten over de ontvangst van Nederlandsche zenders voor onderzoek in aan merking zullen komen; dat een verhouding van 40 decibels of minder tusschen nuttig signaal en stoorgeluld als hinderlijke storing zal gor den beschouwd en dat. Indien de klacht ge heel en al ongegrond blijkt, de klagen de kos ten van het onderzoek zullen moeten betalen. J»*r en ouder dan 18 jaar Het Amsterdamsche Gerechtshof zal Dins dag 7 April een aanvang maken met de be handeling van de strafzaak tegen den ex- dlrecteur en den ex-commissarte van het Paleis voor Volksvlijt, die door de rechtbank wegens fraude tot gevangenisstraffen waren veroor deeld. een afge- zullen ech- kosten van i afdoend- De Commissie stelt tenslotte voer, dat de Storingsdienst sal worden toevertronwd aan het Staatsbedrijf der P. T. T, ala zijnde een onpartijdig lichaam, dat boven dien op dit gebied reeds eenlge ervaring heeft. Op den Maasdijk, in de gemeente Naaldwijk, viel de wielrijder B. .van den dijk. De man kwam juist op een steenen trap terecht, ten gevolge waarvan hij een schedelfractuur be kwam en rijn sleutelbeen brak. In zorgwekkenden toestand te B. naar ziekenhuis te Delft vervoerd. Het bekende landgoed Martendaal tusschen Arnhem en Oosterbeek. waarvan de laatste be woonster dezer dagen te overleden, zal vermoe- delijk verkocht worden. Het huls zal biifaenkort gesloten worden, waarna getracht zal worden de bezitting, die ongeveer 170 H.A. groot te. in haar geheel te verknopen. Ia dit niet mogelijk, dan zal het landgoed in gedeelten worden verkocht. patura wordt en meer het van Het bestuur van de Nederlandsche Vereeni ging voor Armenzorg t en Weldadigheid heeft thans aan den mlhteter van Binnenlandsche Zaken advies uitgebracht over de maatregelen, welke in verband met de aanstaande opheffing van het Nationaal Crisiscomité zullen moeten worden genomen. Naar wy vernemen, te de strekking van dit advies in groote lijnen de volgende. de achterzijde van het schip; voorkomen heeft men het op den wal gezet. Een drietal sleepbooten is ter assistentie in de nabijheid van het schip. Voor de bemanning bestaat geen gevaar. De Penland te, nadat men zich er van had overtuigd dat- geen gevaar voor de bemanning van de City of London be stond, naar Antwerpen doorgevaren. Den Haag. 18 Maart 36 Prof, de Vries van de Rotterdamsche Han- delshoogeschool. die vandaag met een groote club studenten aan staatsrechtelgk sightseeing deed en na een bezoek aan den Raad van State eerst de publieke en daarna de gereserveerde tribune van de Eerste Kamer bijna geheel 1» beslag nam, had voor zijn college, althans wat den Senaat betreft, een interessanter dag kun nen uitlfiezen. Want wat vandaag in deze heilige hallen onder de koesterende stralen van een naar buiten lokkend lentezonnetje werd afge daan, was zeer weinig boeiend. MINISTER VAN LIDTH DE .JEUDE, die een bekwaam bewindsman te en een innemend mensch, bezit helaas de gave niet, om zijn ge hoor mee te sleepen. HU had over de begrooting van zijn departement slechts vier spiekers te beantwoorden. De sociaal DE LA BELLA be handelde vandaag nog in hoofdzaak het beleid ten opzichte van de loonen bU het Werkfonds, terwUl de ChrtetelUk-Historteche 'afgevaardigde PROF. DE SAVORNIN LOHMAN mr. van Lan- schot’s pleidooi voor een spoedige uitvoering van verschillende waterstaatswerken in Weste lijk Noord-Brabant nog eens onderstreepte. Aantal werkloozen op bet einde van Febr 1936 Febr. 1936 Jan. 1936 388.548 12.635 401.183 ders bood de mogelijkheid, uitzendingen te ver zorgen voor Nederlanders in andere wereld- deelen en bovendien om niet Nederlanders in aanraking te brengen met de Nederlandsche cultuur, daarbij tegeiykertyd in het algemeen goodwill aankweekend voor den naam van ons land, waardoor de geheele Nederlandsche ge meenschap te gebaat. Aan den K. R. O. komt de eer toe, dat hU als eerste der Nederlandsche omroeporganisaties er toe overgegaan te. zich met de uitzending van dergeiyke programma's via de Phohi-zenders te belasten. Wil dit Nederlandsche stemgeluid over de wereld geheel tot zün recht komen, dan te het noodlg. dat het niet uit slechte één stem be staat. doch uit een koor van vele stemmen van verschillenden klank en timbre, ten einde als harmonieus geheel een goed beeld te geven van wat Nederland op cultureel en economisch ge bied presteert. Onder groote belangstelling heeft Dinsdag te Guestro de veiling plaats gevonden van de tot de nalatenschap van wUlen Z. K H. Prins Hen drik beboerende goederen te Dobbin en Zietlits Het hoogste bod <1.060.000 R M werd gedaan door den RUksstadhouder Hildebrandt, voorzit ter van de Friedrich Landstiftung in Schwerin, die tevens optrad voor Sir Henry Deterdtng. I H. JA. de Koningin, Prinses Juliana en de Groothertogin van Oldenburg hebben Woensdag een bezoek gebracht aan het Capitool-theater te Den Haag ter büwoning van een vertooning der K. XVIII-film. Het was voor de eerste maal dat H. M. een bioscoop-tbeater bezocht en voor de - eerste maal, dat zij de vertooning van een Nederlandsche geluidsfilm heeft bijgewoond. M.8.8.-«s«bsls (ook wol g.na.md Laxoor- Akkorl]«>) oio -orkrifabau bq allo apotheken en drogman en wel in blaawo rondo kokerriea ol in de nieuwe blauwe vierkante kokertje* De aewenalalhng ia ocluoe van beide geheel gelqk. Ala Uw gewone leverancier aoma g44n voorrand raochi hebben, vraag hew dan re even voor U willen boelellnn. Ze koeten per U Wak* S0 oonl. Wat betreft den steun in geoordeeld, dat deze meer karakter is gaan aannemen van gewone armenzorg, en daarom wordt geadviseerd, dezen vorm- van steunverlening voortaan- weer geheel asm de normale “organen van kerkelUke/ particuliere en burgerlijke ar menzorg over te laten. Ten aanzien van den credietsteun wijst het bestuur der vereeniging op de oprich ting van de borgstellingsfondsen voor den middenstand. In deze fondsen ziet het be stuur de aangewezen instellingen, om dit gedeelte van het werk over te nemen. Om een aaneensluitend net van borgstellings fondsen over het geheele land te Verkrij gen. wordt aangeraden, de fondsen niet plaatselUk op te richten, maar op den grondslag van de districten der Kamers van Koophandel te organiseeren. 9e wordt behandeld de eenmalige onderstejfiilng in geld. Het betreft hier de verstrekking van giften Ineens, teneinde in bijzondere gevallen hulp te bieden, welke er op gericht is, de zelfstandigheid van den behoeftige te doen behouden of te herstellen. Op dit gedeelte van het terrein kan aldus het advies na de opheffing van het Nationaal Crisiscomité een speciale voorziening vooralsnog niet worden gemist. Het wordt daarom gewenacht geacht, dat In alle plaatsen, in welke de behoefte daar aan wordt gevoeld, zullen worden opge richt „Commissies van voor Bijzondere Nooden". Precies 11 uur verscheen de auto met den Koninklijken Standaard voor het Capitool- theater, waar reeds tevoren het gevolg van H. M. was gearriveerd. Ter begroeting waren aanwezig dr. I. Kahn. directeur van het Capi tool-theater, de heer B. D. Ochse. directeur van de N.V. Polygoon, Haarlem, in wiens opdracht de film werd vervaardigd, zoomede de heer M S. Wytema, de oudste officier aan boord van de K. XVIII. die de opnamen vervaardigde. Nadat H. M. genoemde heeren aan Zich en Haar gezelschap had laten voorstellen, werd Zjj door den heer B. D.. Ochse naar den voor Haar bestemden zetel geleld. De heer M. S. Wytema begeleidde Prinses Juliana, terwijl dr. Kahn de Groothertogin van Oldenburg naar de theaterzaal geleidde. In de smaakvol met Per zische tapijten en planten gearrangeerde loge werden aan de vorstelijke bezoekers bloemen aangebodefi. De heer Ochse dankte H. M. voor de booge onderscheiding, die hem juist dezen morgen verleend was. Voor de filmvertooning een aanvang nam. liet H. M. zich door den heer Wytema inlichten omtrent de wijze, waarop het hem mogelijk ge4» weest was naast zijn omvangrijke werkzaam heden als oudste officier al>. van de K. XVIII. de filmopnamen te vervaardigen. Vol aandacht volgden H. M. en Haar vorste lijke gasten de vooMtelllng en nadat de laatste tonen van het Wilhelmus door de zaal hadden geklonken, applaudisseerde H. M. en compli menteerde Zij den heer Wytema met de prachtige fotografie en de interessante opnamen. Het bleek dat H. M. op de hoogte was van het feit, dat de film in geheel Nederland vertoond wordt en overal volle zalen trekt. Deze Koninklijke belangstelling is voor den heer Wytema zeer zeker de grootste voldoening voor het werk, dat hij heeft mogen vervaardigen. H. M. was Over de voorstelling ten zeerste voldaan en informeerde zeer belangstellend hoe de vertooningen verder in het land verliejjen. De heer Ochse deelde H. M. mede, dat de film thans gelijktijdig in tien theaters in Nederland vertoond wordt, dat begin Mei de vertooningen in Indié zullen aanvangen, waarvoor zeer groote belangstelling bestaat, en dat in den herfst de film vertoond zal worden in de hoofdsteden van Europa, zóodat het buitenland opnieuw, thans vanaf hét witte doek, de verrlchttngen van Hr. Ms. onderzeeboot K. XVIII zal kunnen aan schouwen. Daarna namen de vorstelijke bezoekers af scheid. Toen H. M het Capitool-theater uit kwam, stonden duizenden in dikke rijen en juichten de Koninklijke Familie hartelijk toe. Waar de Commissie het stortngsvraagstuk beschouwt als een conflict tusschen twee par tijen. de gebruikers van electrische toestellen en inrichtingen eenerzijds en de luisteraars an- derzilds, meent zij. dat de oplossing van het stortngsvraagstuk gevonden moet worden door het nemen van maatregelen door belde be langhebbenden en zullen aan het ontvangtoe stel van den klager, wil deze recht van spre ken hebben, zekere eischen van storingsoiïge- voellgheld moeten worden gesteld. Bijzondere voorzieningen, als schermde invoering der antenne, ter om daaraan verbonden hooge 1 voorziening en de niet vaststaande heid van dit middel, niet worden geélscht. De Commissie heeft getracht de te treffen maatregelen zoodanig te formuleeren, dat de ze gemakkelijk kunnen worden aangevuld en gewijzigd, weshalve zij Instelling van een per manente adviescommissie, welke desgevraagd en uit eigen beweging voorstellen aan de Re- nbeveelt. inrichtingen betreft wor- In de vergadering van het Comité der Ver eeniging tot samenstelling van Nederlandsche Bedbvaalt'ten welke 16 dezer ten paleize van Z.H. Excellentie Mgr J. P. Huiberg. Bisschoo van Haarlem, werd gehouden, heeft Bfgr Hui berg ontslag genomen als lid van het Comité en als Aalmoezenier der Nationale Bedevaart naar Lourdes. Het Comité verzocht daarop aan Mgr. om voortaan het eere-voorzitterschap van de Vereeniging tot samenstelling van Neder landsche Bedevaarten te willen aanvaarden, waarin Mgr. onmlddellljk toestemde. De zender PCJ staat momenteel nog opge steld in het Philips laboratorium te Eindhoven, waardoor hij gebouwd is. Het ligt techier in de bedoeling dezen zender binnen afzlenbaren tijd met een grootere energie uit te rusten, en hem dan tegelijkertijd te verplaatsen naar het Gooi, waar ook de Phohl-aender staat, opdat wij daar een centralisatie van onze diensten verkrijgen. Bovendien is dan het plan eveneens de tenne-systemen te verbeteren, waardoor nog betere service gegeven kan worden. Het boekje bevat verder een groot aantal ci taten uit brieven van Nederlandsche en nlet- Nederlandsche luisteraars in het buitenland, die van groote tevredenheid getuigen. van de hooipryzen deze heeft gebracht onder het peil van vóór den oorlog. Daar een der voornaamste redenen hiervan is de door verschillende omstandigheden vei- miuderde export, is het voor den Minister zeer de vraag, of het mogelijk zal zijn, maatregelen te treffen om de hoolprjjzen tot een voldoende hoogte op te voeren. Niet vergeten mag wor den, dat door den overgang op motortractie, zoowel op militair als op ander gebied, de af zetmogelijkheden voor hooi sterk zijn vermin derd. In sommige landen belemmeren hygiënische politiemaatregelen den invoer; in andere leg gen de monetaire moeilijkheden aan dep afzet bezwaren In den weg. De Minister .blijft intusschen aan deze aan gelegenheid zijn aandacht wijden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek ver strekt de volgende cijfers betreffende het aantal geheel werkloozen, bij alle organen der open bare arbeidsbemiddeling als werkzoekende m- keschreven. Hierbij zjj opgemerkt, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten in schrijven. Jhr. Ir. O. C. A. VAN LIDTH DE JEUDE Minister v. Waterstaat Van de drie bronnen van radiostorlngen. de atmosfeer, de'andere zenders en de zich in de umgevtng van het ontvangende toestel bevin dende electrische toestellen en inrichtingen, ksn de laatste, in de practjjk veelal de meest hinderlijke, in verscheidene gevallen betrekke lijk gemakkelijk worden opgeheven. De in zijn ontvangst gehinderde luisteraar beeft echter tot dusverre geen «ettelijke mid delen in de hand om zich tegen deze storin gen te weren. Teneihde middelen te beramen, om in deze leemte te voorzien? is door den minister van Waterstaat een Commissie inzake Radio-om- roepstoringen ingesteld, welke op 30 September 1931 namens den minister door Ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P. T. T. U geïnstalleerd. Deze Commissie is thans, na vier jaren arbeid, met haar voorstellen gereed gekomen. Deze commissies sullen tot taak hebben een band te leggen tusschan de ondersteunende lichamen ter plaatse teneinde gevallen, als hier bedoeld, door onderlinge samenwerking zoo mogelijk tot een oplossing te brengen. Of de commissies over een eigen kas zullen be schikken, en zoo ja. hoe de daartoe noodige middelen zullen worden verkregen, sal plaat selijk moeten worden uitgemaakt. Daar het in vele gemeenten niet altijd mo- gelijk zal zjjn, het volle bedrag, noodlg voor de leniging van deze bijzondere nooden. bijeen te brengen, wordt het voorts noodzakelijk ge acht, een „Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden" op te richten, waaruit de commissies van samenwerking zoo noodlg eenigen aanvul lenden steun zullen kunnen verkrijgen. Minister van Lldth de Jeude is, wat de af watering van dit ge bied betreft, de plan nen van Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant wachtende en heef4, indien deze plannen binnen zijn, spoed van Rijkswege toegezegd. Wat den Biesbosch, de verzwa ring van de Mansdij ken en de bescherming7* tegen stormvloeden in deze streek betreft, deelde de minister mede, dat voor deze moeilijke waterstaatswerken nog geen uitgewerkte plannen bestaan. De rUksbetnlddelaar. mr. dr. 8. de Vries Can., heeft Dinsdag een bespreking gehouden met ver tegenwoordigers van de werkgevers- en arbei dersorganisaties in het loodgietersbedrijf. In dit bedrijf dreigde een conflict, doordat de werkgevers een loonsverlaging van tien pro cent noodlg achtten, terwijl de arbeidersorgani saties niet bereid waren een grootere verlaging dan twee cent per uur te aanvaarden. Na partijen te hebben gehoord heeft de rijks- bemlddelaar het voorstel gedaan een nieuwe landelijke collectieve arbeidsovereenkomst te sluiten met handhaving van de sociale bepalin gen. doch met verandering van het uurloon in dien zin, dat dit loon verminderd zal worden met een gelijk bedrag, als waarmede in de bouwvakken het uurloon verminderd is. Dit voorstel komt hierop neer, dat in som mige plaatsen het uurloon met drie cent en in andere plaatsen met twee cent sal worden ver minderd. De nieuwe loonen zullen voor het eerst worden uitbetaald op betaaldag Vrijdag 3 of Zaterdag 4 April. De betrokken organisaties zullen zich over Dat de secretarls-generaal van Waterstaat tegelijk president-commissaris van de Neder- landscht Spoorwegen is. heeft aldus de mi nister tot den anti-revolutionnalr jhr. van Cit- ters In geen enkel rfizicht aanleiding gegeven tot twijfel aan de onpartijdigheid der beslis singen van dezen functionaris. De minister acht handhaving van deze combinatie geenszins ver werpelijk. temeer daar binnen niet te langen tijd de secretaris-get/.'raai dan pensioengerech tigden leeftijd bereikt en deze toestand dus vanzelf een einde neemt. Over de begrooting van het Verkeersfonds is heden reeds een achttal sprekers aan het woord geweest. Van katholieke zijde hield de heer ANDRIES- SEN e^n warm pleidooi voor het gebruik van klinkers by den wegenaanleg, terwyi Mr. JANS SEN den toestand der Nederlandsche Spoor wegen besprak. Een bewering In het, Voorloopig Verslag, dat de Duitsche spoorwegen dan toch maar met winst? werken, gaf den katholieken afgevaardigde aanleiding tot cF opmerking, dat deze „winst", ontdaan van allerlei boekhoud kundige manipulaties, in verlies verkeert, het geen de N.S.B.-er GRAAF DE MARCHANT ET D'ANSEMBOURG (die overigens mr. Janssen's cyfers niet begrepen had) onder huldiging van het Hitlerbewind bestreed. Mr. Janssen, die voor de spoorwegen in Nederland, wier exploitatie- coëfflcient zeer gunstig is, geen verbetering ver wacht, zoolang niet de economische toestand weer toeneming van vervoer tengevolge heeft, en zoolang niet een behooriyke verkeerscoör- dinatle is tot stand gekomen, acht vooral de zware kapltaallasten zeer fnuikend en wacht met ongeduld het resultaat van de studie over dit onderwerp van de commlssie-van Doorninck. Op de onderwerpen, door de andere sprekers aangeroerd, komen wy morgen terug. De Chris- teiyk-Historische afgevaardigde KOLFF vroeg een brug over de Linge by Geldermalsen, zyn fractiegenoot TER HAAR pleitte o.a. voor meer wegenaanleg in het midden en Westen des lands en voor een verplicht rood achterlicht op de fietsen, de liberaal GELDERMAN wilde den minister maar vast voorloopig en incidenteel zien coördineeren op verkeersgebied, terwijl Mr. v. RAFPARD, zijn fractiegenoot, nog eens een goed woord sprak voor de tertiaire wegen. Op desbetreffende vragen van het Kamerlid ▼ervoorn heeft minister Deckers geantwoord. «At het hem bekend is dat de sterke daling Zorg daar dus voor en door de uitvinding van Apotheker Dumont ia U dat nu al heel gemakkeiyk gemaakt. Neem Vrijdag en Zaterdag zoo'n M.S.S.-cachet, volg die gewoonte wekelijks en Ge zult verbaasd en verrukt zjjnhoe goed en hoe prettig en hoe gezond Gjj U in het vervolg op Zondag en de geheele week zult gaan voelen- Woensdagnacht heeft op de Westerschel- de ter hoogte van Hoedekenskerke een aanvaring plaats gthad tusschen de Duitsche passaglersboot Penland van de Red Star Line, welke od weg naar Antwerpen was en het sj City of London, een vrachtboot van een week- dienst van Brussel op Londen, dat zeewaarts voer. De City of London kreeg een groot gal aan de achterzyde van het schip; om zinken te gezet. Nadat wordt gemeld, dat de City of London in de vroege morgenuren met behulp van twee sleepbooten van Gerling uit Antwerpen even eens naar Antwerpen is opgevaren. Het schip heeft een groot gat boven de wa terlijn ter hoogte van de machinekamer opge- loopen. Mist is waarschyniyk de oorzaak van de aanvaring. Apparaten, die regelmatig storen en gemak keiyk ontstoord kunnen worden. Voor deze toe stellen (electrische huishoudelyke toestellen) wordt voorgesteld, dat sy. na een bepaalden datum, alleen ontstoord In den handel zullen mogen worden gebracht. Apparaten, welke niet per as behoeven te storen, doch in bepaalde gevallen storing kun nen veroorzaken en zonder groote kosten ont stoord kunnen worden. Voorgesteld wordt, de ze gevalten Incidenteel te behandelen en den betrokken ambtenaar te doen beoordeelen of bepaalde voorschriften vopc de ontstoring moe ten worden gegeven dan wel een verbod van het gebruik van bedoelde apparaten op be paalde uren 4noet warden voorgeschreven. Het Ls de bedoeling daarby beroep op den minister open te laten. Wat de kosten van ont storing. ook van de onder de eerste categorie vallende, doch vóór den vastgestelden datum in gebruik genomen apparaten betreft, is het voorstel om deze over den houder en dein* luisteraar(s) te verdeelen volgens een door den betrokken ambtenaar te treffen regeling. Resten nog de electrische Installaties, welke slechts met groote moeite en kosten storings- vry te maken zyn (electrische tractie, hoog- spannlngsiynen, groote geneeskundige installa ties enz Hier zal. stelt de Commissie voor, rut bestudeerlng van elk byzonder geval, door den minister, na het hooren van de Commissie van Advies, e<tn beslissing worden genomen. Dit centrale lichaam zal, naar het zich laat aanzien, met betrekkeiyk beperkte middelen kunnen arbeiden, welke het uit giften en ge regelde bydragen zal moeten trachten bijeen te krijgen. Te verwachten valt, dat. Indien de beginse len van dit advies worden uitgewerkt, de werk zaamheden van de huidige A-comlté's geleide lijk dpor verschillende organen zullen worden overgenomen. De minister van Binnenland sche Zaken zal thans spoedig aan de gemeente besturen de noodige aanwyzingen geven om trent hetgeen na 1 Mei sa., den ophefflngs- datum van het Nationaal Crisiscomité, zal moeten geschieden. De Bond van Nederlandsche Zweefvlieg Clubs (B.N.Z.C.) organiseert dezen zomer wedstryden, te hodden begin „Twente”, waaraan zal worden. De wedstryden vliegtuigen door motorvliegtuigen naar ca. 1500 M. hoogte zullen worden gesleept en daarna ont koppeld. Eveneens zullen voor mindergevorderden wed strijden in doellanden'enz. gehouden worden, door* middel van de auto- en Uerstart-metlSode. Het zal de eerste keer zyn, dat een wedstrijd voor overlandvluchten met zweefvliegtuigen in ons land wordt gehouden. Verwacht wordt, dat een tiental clubs zullen deelnemen. De moderne schoon voor don practischon man. Ddt is Swift I Een degelijke schoen die als gegoten zit on daarbij zoo gomakkelijk alstja, als ’n Swift-schoen. U zult die bijzondere prestatie van do Swift-ontwerpors pas goed waardeeren, als U Swift ’n tijdlang draagt. Dan ook zult U merken hoe door do degelijkheid van het materiaal hot model er volkomen in blijft. Karakter on distinctie sproken uit iedere lijn van 'n Swift-heerenschoon. En hot mooie is, dat er voor eiken voet breed, smal of forsch zoo’n onberispelijk Swift-model bestaat. Laat Uw winkelier als vakman U adviseeron welke Swift-vorm voor Uw voet het meest geschikt is.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5