OVERWINNING voor Een sterk Nederland noodig den vrede Werken den voor steun Rumoer om een film WERKLOOZECHEMICI TABAKSBERICHTEN. DE VRIJZ. DEM. BOND EN ONZE DEFENSIE INSTEMMING MET HET I DEFENSIEBELEID ZATERDAG 21 MAART 1936 - leekepreeken De nieuwe sigaar. Leiding schoot tekort ZIEKENFONDSWEZEN FAVORIET ROYALES. 10 Stuks 25 cents. Dokter van Schelven toch gewond VESTIGINGSEISCHEN De wagen zwaar beschadigd Kerkelijk Leven EERSTE KAMER *N.S.B.-gestook Halve medeet andera H. Blomjous Heffing op koffie t f 4.200.000 par jaar UIT DE BAKSTEENINDUSTRIE 1 MGR. J. P. HUIBERS NAAR ROME W etsontwerp zal spoedig verschijnen GOOISCHE TRAM RAMT EEN AUTO Eenige lawaaimakers by de ver- tooning van Heldenkermis te Den Haag weggeranseld De heer Blomjous bepleit belang rijke uitbreiding van de vloot in Indië Bemiddelingscommissie wordt ingesteld Minister Oud over de wijziging in het program Hillegom, in strijd met ministers Voorschrift, verspeelt het subsidie N.V. DRUKKERIJ „DE TIJD” Ongelukkig excuus .Defensie Met de Verkenners op audiëntie Margarine en boter Aan een beperkt aantal kan voor loopig werkgelegenheid worden geboden 10 STUJ 9 werken LIBRA g rooken. V ▼oor den e 7 een prüs van 130 per K.G. In een afdoend betoog beeft de heer RUITER S In totaal werden 17 personen per overvalwa gen naar het bureau Prinsestraat overgebracht. Op een gegeven oogenblik stond Iemand In Ook de instelling, waarbij men werkzaam zal zijn, draagt .in de kosten bij, terwijl eveneens kfesheidsbe- len gediend, i de loonen ■hten, labo- Naar wij vernemen, is de minister yan Sociale Zaken voornemens, eqp commissie in te stellen, die ten doel heeft de verschillende belangen. steun betrekking hebben, ten deze niet voor subsidie In aanmerking te doen komen. hij zich droomde van een geestelijk rijk Oods was een taak vol hindernissen en moeilijkheden. Wie waarborgde Sücces en wat zou ultelndelijk graaf sou' wederom niet compleet zijn geweest, indien er niet in gestookt was tegen bepaalde organisaties, in casu den Limburgschen Boe ren- en Tulndersbond, die verpolitiekt zou zijn, omdat hij eenige NB.B.-leden geroyeerd heeft. onder wie ook verschillende lieden voor wie de voorstelling een ontijdig einde had gekregen. daarop aangetoond, dat deze royementen een gevolg waren van het optreden dezer leden, die overeenkomstig de gewone NSB.-methode In de organisatie niets anders deden dan wan trouwen zaaien tegen de leiders door allerlei lasterpraat. In verband met de groote we langen, die door deze plaatsing w< zal de overheid in de uitgaven 1 belangrijk bijdragen. De heer BLOMJOUS wenscht bovendien voor Indië een belangrijke uitbreiding van de vloot tot 4 kruisers, 14 torpedobootjagers De Christelijk-Hlstorlscbe afgevaardigde beeft overigens nog eens zün instemming met bet streven van den Volkenbond uitgesproken. Maar hij staat aan de zijde van den heer Blomjous, als deze verklaart, altijd beangst te zijn ge weest, de Volkenbondsgedachte te verbinden aan de idee van vermindering van de nationale weerkracht. Een soortgelijk besluit heeft de minister even eens genomen ten opzichte van de andere werk verschaffingen in de gemeente Hlllegom. waar van de leiding bU onderzoek op verschillende punten ook te kort schoot. Te dezen aanzien heeft de minister eveneens bepaald, dat de lei ding geheel bij de Ned. Heidemaatschappij moet berusten. Bjj de groote gevaren, die ons volk bedreigen, is de afweer ter verdediging, als onderdeel van de collectieve rechtshandhaving, onze plicht- De Vrijs. Dem. zijn realisten, doch de wijziging in het program beeft aan het Ideaal geen snipper veranderd. Bpr. hoopte, dat de partij deze ver andering in het programma zal begrijpen. De heer Jnno, de vertegenwoordiger van het Internationale Roede Kruis, heeft te genover een vertegenwoordiger van Kenter- A.N.P. verklaard, dat het vernielde Abea- sintoche Boode Knris-toestel den Neder- landochen dokter Van Schelven, die gewond K naar Addis Abeba overbracht. Dezelfde correspondent meldt, dat ook do Nederlandsche dokter Van Schelven ge wend zou Zijn. avana- >h ooien én der [d. Uit geurige Ier den ukelier. ht- Inder uwen win- ■bereiken kon. Hoe gevaarlijk dit experiment was. bleek wel. toen de auto zich op de tram baan bevond, want de bestuurder van de tram nad geen kans meer gezien, den motorwagen tot staan te brengen, soodat een hevige botsing volgde. De slag van de botsing was tot ver In het rond hoorbaar, en bet mocht een wonder hee- ten. dat de auto niet geheel vernield werd. Toch was de schade zeer aanzienlijk en de bestuur der liep bloedende verwondingen aan hoofd er. boenen op. en 30 onderzeebooten, welke hun bases moe ten hebben te Soerabaja en te Tandjong Priok, terwijl de laatste basis moet aan sluiten op de Britache marinebasis te Sin gapore. Aan een artikel van den Ned. RK. Bteen- fabrleksarbeldersbond St. Stephanus” ontlee- nen we, dat de arbeidersorganisatie van oor deel zijn, dat de eerste ondernemerzovereen- komst in de Ned. Baksteenindustrie voor ver- blndend-verklaring in aanmerking komt. Als daarmede de noodige spoed betracht woedt, kan saneering in de campagne 1936 reeds een feit zjjn. De reputatie van den voorzitter Verheggen. die lid van Gedeputeerde Staten en momenteel waarnemend commissaris der Koningin is, van den, gelijk Minister Deckers zich uitdrukte, „edelen, nimmer rustenden, bekwamen en in den dienst vergrijsden heer Verheggen” moest worden aangetast. En dergelijke stokebranden zou de Bond niet hebben mogen ultstootenl De heer Ruiter haalde er nog eens ter typeerlng van de NSB.-methoden bet optreden van den herhaaldelijk wegens beleediging vervolgden N. SB.-er Roelofsen bij, die zelf ten overstaan van den rechter verklaarde, dat de vergaderin gen van den Nederlandschen Slagershond, waar hij optrad, op last van Ir. Mussert werden be legd en de NBB. hem 15 per week betaalde. Deze man is, omdat zijn optreden steeds weer in strijd kwam met de discipline, door de N.8.B. geroyeerd) voerde de beer de Marchant daar tegen aan. Leden royeeren mag dus blijkbaar de NBB. alléén! En al even ongelukkig was zijn excuus, dat hij den naam Verheggen niet genoemd had, evenmin als hü gisteren bij de begrooting van de Staatsmijnen den naam Deels in dep mond had gehad. Maar dat to nu In de Vrijdag gehouden buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders van de N. V. Drukkerij, „De Tijd” werd de Raad van Beheer tot vier leden uitgebreid en wer den als nieuwe leden tn den Raad benoemd de heeren L. J. Stolwijk en J. J. W. Boerrigter. DEN HAAG, 30 Maart 36 Dank zij het feit, dat over de begrooting van „Landbouw en Vlsscherij” slechts twee afgevaardigden bet woord voerden, is de Eerste Kamer heden vrU aardig met haar agenda opgeschoten. De begrooting van De fensie behandelt zij tegelijk met de beide ontwerpen betreffende het Defensiefonds. En daarover hebben vandaag reeds drie se natoren. de Katholieke afgevaardigde Blomjous, de Christelük-Historische frac tievoorzitter Prof, de Savornln Lohman en de liberaal Mr. van Raupard beschouwin gen, welke van groote instemming getuig den, gegeven. het najagen van een hersenschim? Daartegen- er een luid gekrjjsch uit over stond de zichtbare, de voel- en tastbare werkelijkheid. Daar beneden aan hun voet strekte de werkelijkheid zich uit in ad haar heerlijkheid. Heerschen over alle koninkrijken; - Vrijdag zjjn te ’s-Gravenhage de vertoonlngen van de film „Heldenkermis” aangevangen in het Passage-Theater. De politie was hierbij ruim vertegenwoordigd door rechercheurs. Ging de middagvoorstelling zonder incidenten voor- De katholieke afgevaardigde, die met genoegen de verandering van den volksgeest ten zanden van het nut en de noodzaak der landsverdedi ging constateerde en die terecht op het stand punt staat, dat een goed bewapend Nederland een belangrijke vredesfactor is in West-Europa, bepleitte bovendien, dat dé Nederlandsche metaalnijverheid zal worden Ingericht op de voorziening in de eigen defensie-behoeften. Prof. DE SAVORNIN LOHMAN steunde dezen wensch. maar met één restrictie. Want spoed is na de hoofdzaak. Het leger is nu eenmaal on voldoende bewapend. En als de Nederlandsche industrie niet in staat is, zeer spoedig in deze leemte te voorzien, zal men noodgedwongen de bestellingen in het buitenland moeten plaatsen. Ook wenscht de Christelijk-Historische afge vaardigde, dat men bij de verbetering van de bewapening nog verder zal gaan dan de regee ring voorstelt, want zuinigheid ten opzichte van bet materieel is onbarmhartigheid ten opzichte van den soldaat. tijd. Uit le< lichtgeurlgj hinder de winkelier; woordlgtoj zachte J> ze Vraa den MINISTER DECKERS heeft in zijn beknopt antwoord nog eens verklaard, dat tengevolge van de wisselvalligheden, welke het buitenland voortdurend veroorzaakte, een vast omlijnd stel sel bij den steun der agrarische bedrijven niet mogeljjk is. De drie reeds genoemde sprekers over het Defensiefonds en de Defenslebegrootlng hielden redevoeringen, welke vrijwel geheel parallel lie pen en eigenlijk nog wat verder wilden gaan dan de regeering met het fonds van plan is. Vergrootlng van het contingent, verlenging van den oefentijd en een derde herhalingsoefening waren hun desiderata. ■Fn tegenwoordigen Bh U de zachte eni uF'U kunt ze zonder rooken. Vraagt uwen leren van den tegen- e sigagr proeft U de kunt betrokken bij de regeling van het ziekenfonds- eenkomstlg s ministers voorschrift is gehandeld. Kr is n.l. komen vast te staan, dat aan verschillende personen betallnged zijn ge daan welke zijn geboekt op de voor den steun, hoewel zU in feite betrek king hadden op de gewone werkverschaf fing. dan wel op werken, waarvoor het Rjjk in het geheel geen subsidie toekent. Derhalve heeft de minister besloten, de declaraties, welke op het werken voor den Bij plaatsing in werkverschaffing, waar van de duur wordt gesteld op ten hoogste twee jaar, wordt een vergoeding van maxi maal 1300 tot f 1700, afhankelijk van de plaats van Inwoning, toegekend aan de genen, wier financieele omstandigheden dit wettigen. 'e Deze werkverschaffing is bedoeld, aan te slui ten bij de reeds nu door de Commissie T. en C. georganiseerde tewerkstelling van jong-af- gestudeerden, die geschiedt in samenwerking met de Stichting Werkverruiming voor Acade misch Gevormden. Door dezen nieuwen maat regel zal het mogelijk zijn, ook ouderen en hen, die buiten werk zijn gekomen, te helpen en hun ervaring nuttig te gebruiken door hen chemisch- technlsche onderzoekingen te laten v< hetzij ten algemeenen nutte, hetzij in ratorla van de chemische industrie. Eerstgenoemde vereenlgtng beschikt in het bureau van haar „Commissie Tewerkstelling en Crisisfonds” over een instantie, die in staat en bereid is. de organisatie van deze werkverschaf fing voor te bereiden. Elke plaatsing veretocht de goedkeuring rzn den minister van Sociale Zaken, dW Zich van advies laat dienen door een daarvoor aangewezen commissie, bestaande uit de heeren mr. H. B. Wlldt Meyboom, RUksin- specteur voor de Werkverschaffing in alge meenen dienst, Ir. F. Oroeneveld, scheikundig ingenieur bij de Arbeidsinspectie, dr. O. L. Voer man, directeur van het Rijksbureau voor onder zoek van handelswaren en ir. J. Straub, namens de commissie T. en C.. terwijl als secretaris aan deze commissie is toegevoegd de heer P. J. van de Panne, commies bjj bet departement van Soc. Zaken. Naar wij vernemen heeft de Minister van So ciale Zaken aan het gemeentebestuur van Hlllegom een schrijven doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat hem na een nauw keurig onderzoek ter plaatse -te. gebleken, dat daar bij de yerken voor den steun niet over- julst het ergerlijke. Mien bekladt allerlei men- schen bedektelijk, c Men heeft voor de reputatie van de personen, die men bestrijdt, minder respect dan voor den goeden naam van de Hollandsche boter, aldus Minister Deckers, die zoowaar alweder door Mr. van Vessem werd lastig gevallen over het door Minister Slingenbte'g nu toch wel af doende besproken geval van de verklaring van een zijner hoofdambtenaren ovek de voedings waarde van margarine. Ter bestrijding van de werkloosheid heeft de minister van Sociale Zaken na overleg met de Nederlandsche Chemische Vereenl- ging en de Vereenlglng voor de Chemische Industrie een regeling getroffen, waardoor aan een beperkt aantal werklooee chemici voorloopig werkgelegenheid geboden zou kunnen worden. In aansluiting hieraan- beeft, de minister eveneens geweigerd, nieuwe werken, welke bet gemeentebestuur vroeg, als werken voor den steun te laten uitvoeren. Wel is de minister be reid, voor die werken subsidie toe te kennen indien de geheele leiding wordt toevertrouwd aan de Nederlandsche Heidemaatschappij. Naar verluidt, is de indiening van het wets ontwerp houdende wettelijke regeling Inzake vestlgingselschen voor den detailhandel, het ambacht en de kléine nijverheid, dezer dagen te verwachten. De begrooting is daarop zonder hoofdeljjk» stemming goedgekeurd. De NJ8.B. deed aan- teekenen, dat zij tegen was en blijft deze tot ■nog toe alleen en niet eens zoo consequent door de communisten gevolgde methode hard nekkig trouw. De correspondent van Reuter-A. N. P. te Addis Abeba meldt, dat drie leden van het Britsche Roode Kruis, nj. Dr. Melly en de kapiteins Townoend en Stevens bij een recent luchtbombardement docr bomspllntera gewond zijn. - Vrijdagmiddag reed een geneesheer uit Bus sum met zjjn auto op den rijksweg nabij de Papelaan tusschen het Merwedekanaal en de Vechtbrug. Ter hoogte van de Papelaan wilde de automobilist de smalle brug over de Mulder- vaart oprijden, waarvoor hij echter de tram baan moest oversteken, van de richting Am sterdam naderde de Goolsche motortram ta snelle vaart, doch de bestuurder van den auto meende, dat hij nog wel zonder gevaar de brug Prof. lobman, die nog eens terugging in bet verleden, dat hij niet veel mitMer dan bet beden, waarop de regeering zich thans beroept, voort durend vol van argumenten voor èen verbete ring van de uitrusting der weermacht heeft ge acht, wijdde ook een beschouwing aan de wij zigingen, die zich in de kringen der entwape- naars asm het voltrekken zijn. HU staat daar nog vrU sceptisch tegenover en heeft eigenlUk nog liever met een openlijk tegenstander der landsverdediging als prof. v. Embden te doen dan met de halve medestanders bü de vrüzlnnig- democraten en soclaal-democraten, wier halve bekeering een gevaar van halve maatregelen op roept. De tegenstelling tusschen margarine en bo ter heeft men nu eenmaal noodig voor zUn propaganda. En men trekt er zich niets van aan, wanneer een zeer_ deskundig en steeds voor het boerenbelang opkomend man als de heer Ruiter precies voorrekent, dat volledige opruiming van de margarine-Industrie, waarvan de beer de Marchant allerlei goeds voor de boe ren verwacht, een belangrijke verslechtering van hun positie brengen zou. Indien men alle boter in Nederland zou doen afzetten tegen Terzake van den voorgenomen bedrijfs steun aan de kleine boerenbedrijfjes deelde hü mede, dat deze steun zal bestaan eener- zljds in rechtstreeksche voorlichting, hoe leder bedrijfje zoo economisch mogelUk kan worden geëxploiteerd, anderzUds in een flnancleelen bijstand naar gelang de opper vlakte van het bedrijf en het aantal stuks vee. TegelUk met de Verkenners, die van 13 tot 23 April een Bedevaart naar Rome maken, zal Z.H. Exc. Mgr. J. P. Hulbers te Rome vertoe ven. Zn. Exc. heeft zich tot groote vreugde van al de deelnemers bereid verklaard met de Verkenners op audiëntie te gaan 6ü Z-H. den Paus. de Nederlandsche Chemische vereenigjpg uit haar Crisisfonds een aandeel In de kosten op zich neemt. Met medewerking van de Chemische Industrie is een regeling ontworpen, waarbij voor deze plaatsing in werkverschaffing ge waarborgd is, dat de te werk gestelden niet de plaats Innemen van normaal in de Industrie werkende krachten. Vereenlglngen en industrieelen, die in het al gemeen bereid zouden zUn. een chemicus onder nader te omschrUven voorwaarden te laten wer ken. wordt verzocht, zich aan de Commissie T. en C. voorloopig bekend te maken. terwUl ook werklooze chemici, die meenen. voor deze plaat singen in aanmerking te kunnen komen, schrlf- telUk bericht kunnen inzenden aan het bureau van de Commissie T. en C, gevestigd Keizers gracht 733, te Amsterdam. Het personeel van het Britsche Roode Kruis moest, naar men verklaart, tal van Abessiniérs verzorgen, die door mosterdgas Waren aange tast. De drie bovengenoemde leden van het Britsche Roode Kruis snelden de bemanning van een vliegtuig van bet Abessir‘"he Roode Kruis, dat door bommen uit vliegtuigen was verwoest, te hulp. ZU moesten dekking zoeken tegen mitrailleurvuur uit do Italteanenhe vlieg- a nua tuigen. Ujk greep de politie in ei sloegen de rechercheurs de lawaaimakers bet theater uit. Even ging het licht op, en het publiek ont waarde toen in het middenpad den Hoofdcom- den schepter zwaaien over de heele aarde: was I mlssaris van Politie, den heer Van der Meü. die zich steeds op de meest critieke punten bevond. Hem viel een luide ovatie ten deel. Ook na deze eerste incidenten was de politie genoodzaakt enkele personen, die de orde ver- BATAVIA. 30 Maart. (Aneta). Volgens schat ting van Indische koffiekrlngen valt de op brengst van de nieuwe heffing op koffie te stellen op 4.300.000 per jaar. welke schatting gebaseerd is op den gemiddelden netto-lnvoer gedurende de Jaren 1927 tot 1934. welke 35 800 ton per Jaar bedroeg. BU deze berekening ia natuurlijk In overweging genomen, dat de consumptie zich in de toekomst niet ingrij pend zal wijzigen. In een Donderdagavond te Rotterdam ge houden vergadering van den Vrijz. Dem. Bond heeft de minister van financiën, mr. P. J. Oud. een rede gehouden, waarin hU heeft gesproken over het vraagstuk van de democratie in ver band mét de internationale verhoudingen. Spr. zei om, dat het hoofdbestuur van den Vrij». Dem. Bond heeft overwogen of het punt ontwapening ongewUrigd gehandhaafd kan blUven. De commissie, welke hieromtrent rap port heeft uitgebracht, is niet eenstemmig ge weest. Doch bü dit verschil van meenlng is geen verschil van beginsel in bet geding gekomen. Alleen de internationale rechtsorganisatie be- teekent veiligheid. Daarom is de commissie eenstemmig van oordeel, dat Nederland niet uit den Volkenbond kan of mag gaan. De na tionale ontwapening van Nederland sou be doeld zijn als een voorgaan op den weg, doch nu de internationale ontwapening er zoo geheel verkeerd voor staat, moeten wü ons er reken schap van geven, dat niet meer dezelfde nor men gelden als voorheen. wezen en bü de samenstelling van het bestuur der ziekenfondsen, tot overeenstemming te brengen. Deze commissie Is dus als een verzoentngs- of bemiddelingscommissie aan te merken. Het ligt in de bedoeling, dat als voorzitter van de commissie zal optreden mr. L. Lietaert Peer- bolte, oud-dlrecteur-generaal voor de Volksge zondheid. terwül de hoofd-insnecteur van de Volksgezondheid, dr. Eykel. tot lid, plaatsver- vangend-voorzltter der commissie zal worden benoemd. Wat de verdere samenstelling dezer commis sie betreft zullen daarin vertegenwoordigd zün de drie groote vakcentrales, t.w. het N.V.V., het Christ. Nat. Vakverbond en het R.K.W.V„ zulks met het oog op de belangen van de arbeiders Ef) de regeling van het ziekenfondswezen. Voorts zullen in de commissie zitting nemen vier vertegenwoordigers der Nederlandsche Maatschappij tol bevordering der geneeskunst, twee apothekers, als vertegenwoordigers der Ned. Maatschappü tot bevordering der Phar- macie, een tandarts, als vertegenwoordiger der Ned. Maatschappü tot bevordering der tand heelkunde, drie vertegenwoordigers van de lan- delüke federatie van ziekenfondsen, een ver tegenwoordiger van de directlefondsen en twee vertegenwoordigers voor de verzekering zieken verpleging. De commissie zal voor Paschen door minister worden geïnstalleerd. Voorts vernemen wü. dat deze commissie nle», bedoeld is als kapstok, maar dat haar verzocht zal worden met den grootsten spoed de ge- wenschte overeenstemming tot stand te brengen Prof. Lohman bracht hier een aardige verge- UJk&g te pas. Als een^e menschen bezig zijn aan een partütje bridge, waarbü één van hen valsch blUkt te spelen en er opeens revolvers uit de zakken komen, gelden dan nog, zoo vroeg hü, de regels van het bridgespel? Uit do rede yan den liberaal VAN RAPPARD stippen wü aan. dat hü opnieuw voor een weer- belastlng pleitte. Inderdaad zal, indien men nog verder gaan wil met de versterking van 's lands defensie, het geld ergens vandaan moeten ko men. Maar.... wéér belasting? ging is voor allen, die met den Christus aan gouddorst en hebzucht weerstaan. David zag in den geest den strijd van het goed tegen het kwaad en hoe het dengene ver- I ging die staande bleef. God In den hoogsten hemel zal de beschermer van den sterke zün. Hü zal hem redden van de strikken van den loerenden jager en van het scherpe woord van zün vüand. Met Zün schouderbladen zal HU 3em oveischaduwen en onder ZUn vleuge len zal hü hopen. Met een -schild zal Gods waarheid hem omvademen en geen nachtelüke vrees zal hem kwellen. Duizenden sal hjj aan zün rechter en tienduizenden aan zün linker züde zien vallen: maar hem zal niemand ge naken. En met zün oogen sal hü zien, hoe de zondaren hun loon ontvangen. Dat is de overwinning van hem. die aan de inblazingen van den satan weerstaat. Het moge soms schünen, dat het kwaad zegeviert; dat, "Wie éénmaal een knieval voor den duivel heeft gemaakt, zün heele leven verder op roeen gaat: wie den satan eenmaal de hand heeft gereikt heeft een slavenziel met wroeging en slapelooze nachten. Wie het: ga heen satan heeft gesproken Is de elgenlüke overwinnaar, met een vrije ziel en den rijkdom van Inner- lüke gemoedsrust. den keiler. Een der wonderen van den tegeawoer- dlgen tijd Uit iedere sigaar proeft U de zachte en llcbtgeurige Havana-tabak U kunt ze zonder hinder dea geheelen dag rookea. Vraagt uwea wlnkalier, AMERSFOORT. Een der wonderen van den tegenwoordigen lüd. Uit iedere sigaar proeft U de zachte en lichtgenrige Havana-tabak, U kunt ze zonder hinder den geheelen dag rooken. Vraagt nwen winkelier. Een der wonderen van den tegenwoordigen tüd Uit iedere sigaar proeft U de zachte en llc tabak. U kunt ze zonder la dag rooken Vraagt wonderen van den iedere sigaar proeft U Havana-tabak. U kui geheelen dag rooken a derde bekoring, waarmee de satan II Christus aan het wankelen trachtte te brengen, toont wel, dat dë helsche geest in zün tegenpartü een zoon van den ouden Adam veronderstelde. Sinds den val van den eersten mensch waren' ontelbare schepselen door gelddorst en machtswellust zjjn prooi ge worden. Van hoog tot laag, in alle standen der maatschappü. had hü menschen hun ziel voor goed aan den duivel zien verkoopen. Ook op dezen zonderlingen mensch. die zich door vasten en bidden gedurende veertig dagen en nachten op een groote taak had voorbereid,'' sou de macht der duisternis het zoo dlkwüls met goed gevolg toegepaste middel beproeven. Wederom zegt Mattheus nam de duivel Jezus op en voerde hem naar den top van een zeer hoogen berg. Op grooten afstand lüken de dingen meestal meer betooverend dan dicht- bU. HU toonde Hem alle koninkrijken der we reld In htth glorie en zeide Hem: dit alles zal ik u geven wanneer GU nedervalt en mU aanbidt. In deze weinige woorden wordt de toeleg' van den satan wel heel scherp geteekend. De verleiding van den boosen geest komt in aller lei vormen en op verschillende wijzen tot den 'mensch. De satan Is niet, spilziek met zün kracht en met zün macht. Wlen hü gemak- I kelUk ten val kan brengen, aan hem besteedt hü weinig moeite; wie voor weinig bezwUkt, dien wordt niet veel aangeboden. Maar een sterke tegenpartü wordt met kracht aangepakt, overrompeld en bedwelmd. Deze groote man in de woeetljn, die zich voornam om het Rük Gods tegen het rijk van den satan te gaan stichten, hü die niet in zün zinnelükheld was te treffen Immers hü weigerde van steenen brood te maken hü, die niet door Udelheid was te bedwelmen immers, hü weigerde de proef te nemen, ot de Engelen hem zouden steunen, wanneer hü zieh van den tempel stortte deze sterke figuur zou maar op één I bü. des avonds veranderde 'de rust in rumoer manier ten val kunnen worden gebracht. Wat zoodra na de pauze de hoofdfilm op het doek verscheen. Aanvankelük bleef het bü fluiten, maar toen de scène, waarin de burgemeestersvrouw van Boom de sleutels der stad aan den Spaanschen te bereiken zün? Was dit grpotsche plan niet bevelhebber overhandigt, aan de beurt was. steeg de zaal op. Onmiddel- ifr met den gummistok Er gaat geen onderwerp voorbü, of een van de NBB.-ers, die overigens zoo gaarne op den „Praathof" smalen, vraagt het woord. Zoo ver kondigde de graaf DE MARCHANT ET D AN- SEMBOURG bü „Landbouw en Visscherü” de natlonaal-socialistische theorie van den Dult- schen ..Erbhof", welk Instituut door Minister Deckers reeds in de Memorie van Antwoord was afgewezen, omdat het niet wortelt in de Neder- landsche. rechtsovertuiging en bovendien een intenslete bedrijfsvoering belemmeren zou. Voorts bepleitte de NBB.-er autarkie in een zóó verdoergevoerde mate, dat volgens den Katholieken deskundige Ruiter de helft der Nederlandsche tuinders hun bedrijven ten doo- de gedoemd zouden zien. En de speech van den dat niet een gedachte om van te duizelen? En de prjjs was zoo laag: één knieval; den koning der onderwereld erkennen als zün meester, zün eenigen meester; maar in het geheim, stoorden, de zaal uit te ranselen, zonder dat iemand het zag, of ooit iemand het te weten zou komen. 18 die ééne akte van onderwerping niet levenslang een koningskroon I de zaal op en zeide: ,Jk wensch te vertrekken waard? Er rijn er die voor minder bezweken I zonder de politie." Hoewel hü eerst een paar .«ni Wr J d^eiuir. Hi. -o-h Ukken opliep, kon hü toch rustig vertrekken; riinl. Er zün er nog dagelüks, die zich so-tal personen volgde hem. Nadien is het voor heel wat minder verkoopen. Het zün rustig gebleven. zwakkelingen, waarvoor de satan zelf weinig Na afloop van de voorstelling bevond rich op of geen moeite behoeft te doen. Ten allen tüde het Buitenhof, bü den Hofweg, vrü veel publiek, heeft de helsche macht er voor gezorgd onder de schepselen zün satellieten te hebben, die hü met veel zorg uitzoekt en met veel geduld be werkt. Uiterlük zün het respectabele en dik- wüls zelfs gevierde personen. Zü hebben, wat de wereld zegt, geluk in het leven gehad. Zü zün snel de maatschappelijke ladder opgeklom men, hebben zich in de kringen, waar het geld en de macht te halen zün, ingedrongen en be schikken over relaties, over goud, over finan cieele en commercieele machtsmiddelen. Over heel de wereld zün ze verspreid; hun getal Is betrekkelük klein, maar overal vinden zü el kaar. Er is een geheime macht, die hen on derling aantrekt. Zü spelen elkaar troeven in de hand; steunen elkaar altijd en overal, door prestige, door invloed, door een grooten naam. door veel vertoon, door vleierij als het ge- eischt wordt, door leugens als het niet an ders kan. In heel de geschiedenis zün deze trawanten van den duivel aan te wlRen;' zü doen het werk bü de massa. Ontelbaren zün door hun listen en lagen bezweken, want naar het woord van den dich ter hangt alles aan het goud en dringt alles naar het goud. De gouddorst der menschen is onleschbaar. De edelsten zün er aan bezweken. En wie eenmaal zich overgeeft aan dien harts tocht, gaat met een vaart helling af. Voor geld bezwükt de eer van een ongerepte vrouw; veer geld verliest de drager van een eervollen naam eerst zün zelfrespect om met verraad aan edele familietradities te eindigen. Eén en kel oogenblik van zwakheid is' helaas dlkwüls verderfelük voor een heel leven. Het goud schittert; de handlanger van den duivel houdt een verleldelük betoog. Wat hü voorstelt is heel aannemeljjk; ■ultetndeHjk bUjft de daad ge heim, er kraait nooit een haan naar: honder den hebben het vóór hem gedaan. De wroeging komt later; maar dan is de ongelukkige ge bonden. Hü heeft een oogenblik voor satan's handlanger geknield en is voor goed verkocht. Deze sal hem niet meer los laten; hü is in- gelüfd in het leger der slaven, die woorden moeten spreken niet hun mond, waar hun hart tegen is; die mede een anders ongeluk moeten bewerken tegen beter weten tn; die moeten I verzaken aan w£t hun van Jongs af dierbaar vza. Zoo zün er duizenden ten gronde gericht: v°or een handvat goud worden eer, geloof, een zuiver geweten, levensgeluk, in één woord een «enschenziel geofferd. Gelukkig, wie in het oogenblik der veriei- dlng, wanneer aardsche eer, goud en wereld- •che macht lokken, met Christus tot den dul- v*! of zün trawant zegt: ga heen satan, want CT staat geschreven den Heer uw God zult ge •«nbidden en Hem alleen dienen! Wie daartoe écn moed heeft is de ware overwinnaar. Van Christus, Die den duivel weerstond staat trechreven: en zie, de Engelen naderden en dienden Hem. En de kerk Juicht den Over-1 ’Innaar in de woestün toe met de heerlükste poëzie, welke de koninklüke dichter heeft neer- I «zzchreven en die een trooet en een bemoedl-i pro*, tahj Kt ul kn tegl ’oeft U

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5