Voor betere consumptiemelk KING IBISSHAG Dr. PEPERMUNT Twee arbeiders aangereden van Schelven ongedeerd Dobbelmann lekker... man! Kerkelijk Leven :n GOED CRISISWERK boschbrand te blerick BRUTALE INBRAAK TE UTRECHT ■h fc. Knoeierijen bij het denatureeren Gij voelt U slechts een half mensch..... MAANDAG 23 MAART 1936 van r NOG EEN HEIDEBRAND Alcohol de oorzaak? Autobotsing bij Liede DOODELIJKE AANRIJDING Doorgereden HOOISCHELF UITGEBfRAND De auto opgespoord Kwaadwilligheid de oorzaak? BOERDERIJEN AFGEBRAND Twee panden verloren t 8-JARIG meisje gedood 4O-JARIG PRIESTERFEEST EUROPEAAN DOODGESTOKEN BENOEMINGEN In het Bisdom Haarlem Stalcontróle Controle met premies BELEED1GEND PAMFLET De dief te Hilversum gearresteerd Kind verdronken ga TONNEMA CIE SNEEK Tam' bij het passeeren tegen luxe- auto opgereden; twee gewonden Drie slachtoffers van het verkeer Geleidelijk verdwijnen de afschrik wekkende staltoestanden in de omgeving der groote steden Door vrachtauto met steenen aangereden Inspectie der Posterijen te Maastricht wordt opgeheven PASTOOR A. BULTERS t ONDERSCHEIDEN Een valsche Jan Mankes? Telegram stelt hoofdbestuur Roode Kruis gerust Motor bij Malang tegen vrachtauto gebotst; autobestuurder in modder gestikt DE GESTOLEN DAVID TENIERS As Opzichter der Ned. Aardappel- centrale aangehouden; nog meer arrestaties verwacht De geneeskracht, de geur en de smaak van het edele natuur product. Verfijnd, versterkt door de moderne, wel doordachte fabricage. Alles tezamen PRODUCTIE BEENDERMEEL WORDT BEPERKT Uit hét gebouw der registratie én domeinen een aanzienlijk be drag aan zegels ontvreemd Oud-burgemeester van Broek sittard het slachtoffer PIUS-ALMANAK 1936 VERSCHENEN Volg de M.S.S.-géwoonte Volg de M.S.S.-gewoonte, ’’Maak Schoon Schip” door op geregelde tjjden, eiken Vrijdag en eiken Zaterdag vóór het naar bed gaan da M.8.S.-Cachets te nemen, die géén prikke lende en dus schadelijke uitwerking op Uw Ingewanden hebben, maar die geleidelijk en onmerkbaar de vergiftigende afvalstof fen verwyderen, die Uw gestel bezwaren. Ge zult dan geheel en al opfrisschen en Ge zult van een half mensch een heel mensch worden en van Uw Zondag weer genieten. 230 exemplaren te Haarlem in beslag genomen Geldboete tegen kunsthandelaar geëischt Tengevolge van aanrijding overleden Enkele hectaren by Venlo verwoest Een van beiden onder Lent ge dood, de andere zwaar gewond Officier de F Académie Frangaise en ridder in de orde van Oranje-Nassau Madoerees pleegde den aanslag I I t. F 2- slachtoffer 4 Rotterdam, 20 Maart. de au m Ue WW R Enkele hectaren heide en hakhout, in eigen dom toebehoorende aan de familie Thywissen te Neuss (Did) ayn verbrand. De schade wordt door verzekering gedekt. is de Een poging om de in een der lokalen staande brandkast te forceeren, is mislukt. De inbre kers hebben bet gebouw door een raam weer verlaten. SOERABAJA, 21 Maart. (Aneta). Door een botsing met een vrachtauto op den weg van Sldoardjo naar Malang is de heer L. C. A. van Baltog uit Bangil. die op een motor reed gedood; de heer L. M. Breukers, die in het zijspan zat, is eveneens gedood. en, ren de de er ■rd sees -leys, Het is waarschijnlijk, dat ztf zich Zaterdag middag reeds in het gebouw hebben laten in sluiten. Door de politie wordt een uitgebreid onder soek ingesteld. Van de daders is echter nog geen enkel spoor gevonden. De belt, die den dieven in benden la ge vallen, bestond uit een groot aantal zegels van verschillenden aard welke een aanzien lijk bedrag vertegenwoordigen. Ook enkele guldens en wat lea geld maakten zij buit. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het gebouw van de Registra tie en Domeinen aan de Muntstraat 7 te Utrecht. Hot hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft van dr. Winckel *n tele gram ontvangen, waaruit blijkt, dat het ge rucht omtrent de verwondingen van dr. Van Schelven onjuist is geweest. Dr. van Schelven is Vrijdag 20 Maart ge zond en ongedeerd in Dessle aangekomen. In alle stilte heeft Zaterdag pater fr. Aug. Bul lers O. F. M., sedert 1918 pastoor der parochie van de H.H. Antonlus en Lodewyk te s Gra- venhage, zijn 40-jarig priesterfeest herdacht. Het is zijn uitdrukkelijke wensch geureest, dezen dag zonder eenig ulterlijk vertoon of feestelijk heid door te brengen. TB acht uur droeg hjj een stille H. MIs op. waaronder een groot aantal parochianen, even als de kinderen der parochiale scholen, te zijner Intentie communiceerden. Des middags te half een had in de pastorie een offlcieele receptie plaats, ter huldiging van den jubilaris. le- rig de hler is. De motor reed met groote snelheid tusschen een rfj tjlkars, welke in dezelfde richting ging, en 'n tegenliggenden vrachtauto door. De motor rijder week plotseling naar rechts uit. omdat hij wilde passeeren, en sloeg toen met een vreeaelijke slag tegen den vrachtwagen. De heer Breukers werd op den weg geslingerd en was op slag dood. De heer V?n Baltog sloeg over het stuur heen tegen den vrachtwagen aan en werd zeer zwaar gewond opgenomen. Hij is later in hef ziekenhuis te Sidoardjo overleden. De bestuurder varf den vrachtauto werd licht gewond. Het zijspan werd geheel vernield. De vrachtwagen werd zwaar be schadigd. Ds Idè en er- d. 06- m- Ike len &e- uit isle tot Ito- er- en. ub en eer iet VOOR DÉ. PkJP an le us, an O. Ier or- m- et- ►rts er- Z- ig- ing m- is- m- Bij de contröle van de Landbouw Crisis Organisatie zijn te Bergen (Limburg) knoeierijen op groote schaal ontdekt by het denatureeren van aardappelen. In verband hiermede is door de Konink lijke Marechaussee te Well de opzichter der Nederlandsche Aardappel Centrale te Ber gen, zekere O. B„ gearresteerd. Deze heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het on derzoek in deze zaak duurt nog voort, ter wijl nog meer arrestaties verwacht worden. De auto, die het ongeluk had veroorzaakt, is onmiddeliyk doorgereden, zonder dat de inzit tenden zich om het lot der slachtoffers hebben bekommerd. Zaterdagmiddag te ongeveer half zes reed nabij „Tivoli”, ter hoogte van de bocht in den weg HulstWalsoorden, de chauffeur L. de W. MEDAN. 21 Maart. (Aneta). Een personenauto, waarin zich de 33-jarlge W. O. Delmaar uit Koe- ta-Radja bevond, is, naar Sigll rijdende doordat hij in een poel langs den weg geraakte, geslipt De heer Delmaar raakte met het hoofd tusschen de kap beklemd en is in den modderpoel gestikt. De heer Delmaar was vroeger te Padang werk zaam, en was sedert eenige weken in dienst te Koeta-Radja. Zondagmiddag tegen twee uur is door tot dusver onbekende oorzaak brand uitgebroken in een perceel heide en hakhout, gelegen in de nabijheid van het Retraitehui* Mannesa" te Venlo. stoffen is beter geregeld. De dieren liggen schoon en worden schoon gehouden. Het melkmatcriaal wordt nauwkeurig gepoetst. Het melken zelf ge schiedt meer volgens hygiënische regelen dan tot voor kort. Zelfs de beruchte spoeling-bedrlj- ven vertoonen aanmerkelijke verbeteringen al ligt hier het ideaal nog een eind weg. Zoo worden geleidelijk de boeren opgevoed tot een betere bedrijfsvoering, die tenslotte den groctatads-consument ten goede komt, zonder dat deze er extra voor betaalt. De melkprijs is niet verhoogd de boeren ontvangen slechts minder wanneer hun melk niet eerste klas is. Dit mindere wordt in een pot gestort, waaruit de goede boeren straks hun stalpremies krijgen. Hier werkt de crista, die tot regeling dwong, opvoedend, verbeterend op bet Nederlandsche veebedrijf. Afschrikwekkende tooneelen werden nog niet zoo lang geleden opgehangen van de zuivering der consumptiemelk in de omgeving der groote steden. De stallen heetten haarden van veront reiniging, zoo niet van erger. Het melkmateyiaal en de melkbehandeling deden er, naar men zei. zoo mogelijk nog een schepje op. Natuurlijk school hier veel overdrijving, maar men Ban toch In allen ernst zeggen dat de stedeling, de be woner van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, slechts geringe garanties bezat voor de kwaliteit van zijn melk. De warenkeurings dienst oefende achteraf wel eenig toezicht uit doch hij keek alleen naar overtredingen van de wet, naar grove afwijkingen of fraude hóé die melk gewonnen werd, hoe de nuances van haar kwaliteit waren, interesseerde hem niet. uit Hulst, met een vrachtauto beladen met stee nen, in de richting Walsoorden. Rechts van den auto reed op het fietspad de achtjarige wiel- rijdster C. Bogaert uit Hulst. Toen een andere vrachtauto, geladen met beperst stroo, in de richting Hulst uit de bocht kwam gereden, raakte de chauffeur van den wagen met steenen. L. de W., eerst den auto met stroo en reed daar na het wtelrydstertje aan. dat op stag wer-1 gedood. De auto met steenen is voorlooplg in beslag genomen. De controle Is een dubbele. Men onder zoekt bei product en men gaat na hoe in het bedrijf, waar het tot stand komt, de hygiëni sche omstandigheden zUn. Zondagmiddag tegen vier uur is brand uitge broken in de woning van den landbouwer O. Peterse in de Molenstraat te Varik bjj Tlel. Het huls, dat met riet gedekt was, stond weldra in volle vlam. Niets kon worden gered, terwijl een zestal biggen in de vuurzee is omgekomen. Het vuur sloeg over naar het belendende perceel, dat bewoond werd door den landbouwer F. van het Hoofd. Ook deze woning ging in vlammen op. Beide panden waren verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Dank zj] het krachtig optreden van de brandweer, die met de motorspuit was uitgerukt, kon het gevaar, dat de overige huizen liepen, worden afgewend. In het ziekenhuis te Oldenzaal is Zaterdag nacht overleden het elfjarig zoontje van den heer E. Heidsman uit Oldenzaal. De jongen werd Donderdag JX toen hjj op den straatweg OldenzaalEnschede fietste door een vrachtauto van de firma H. v. A. uit Olden zaal aangereden en ernstig gewond. Bij de .Drukkerij Ons Blad" te Alkmaar thans verschenen de uitgave voor 1936 van .Pius-Almanak”, het Jaarboek voor de Katho lieken van Nederland. Eeh aanbeveling heeft deze onuitputtelijke vraagbaak niet meer noodig: het boek geniet bij allen, die geregeld bijzon derheden over personen en instellingen uit het Katholieke leven noodig hebben, een zoodanige vermaardheid, dat wü met de aankondiging van dit zeer nuttige en volledige boek kunnen vol staan. Met ingang van 1 Juli zal de inspectie van de posterijen, telefoon en telegraaf te Maastricht worden opgeheven. Het dienstgebied dezer in spectie zal met ingang van dien datum ge voegd worden by de .nspectle Dan Bosch. De inspectie is thans 35 jaar in Maastricht ge vestigd. Momenteelzyn er aan verbonden: 1 inspecteur. 1 adjunct-inspecteur, 3 referenda rissen. 3 adjunct-kommieaen, 2 locale krach ten, 1 hoofdbesteller en 1 huisbewaarder. Het vertrek van deze geëmp'oyeerden en het verplaatsen van den dienst beteekent voor deze stad een belangrijk verlies. De 21-jarige mijnwerker, die by het ongeval het leven verloren heeft, is J, Mora uit Treebeek. Het andere slachtoffer is de 32-jarige J. Klun- dert, eveneens mijnwerker van beroep, en ook afkomstig uit Treebeek. zyn toestand was Zon dagavond, naar omstandigheden, goed. De beide aangehoudenen zijn Zondagmiddag voor den officier van justitie te Arnhem geleid en na verhoor op vrUe voeten gesteld. Het schynt, dat M. den wagen heeft bestuurd, doch uit de verklaringen van beide verdachten is dit nog altijd niet met zekerheid vast te stellen. Het geheele gebouw is door de inbrekers doorzocht en alle schryfbureaux en laden wer den opengebroken. Z. H Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kapelaan te s Oravenhage (H. Hart) den Weleerw. heer 8. N Peereboont: en tot Kapelaan te Westerblokker den Wel- erw. heer J. Th. van der Beek, thans Ksoelaan te Beverwijk (O. L, Vr. van Goeden Raad). en meestal juist op Zondag. Als gevolg daarvan staat Ge *a Zondagsmorgens laat op, zonder lust de voor dien ontspanning— dag gemaakte plannen te volvoeten. Ge hangt lusteloos van de eene stoel in de andere. Gij voelt U slap en landerig. Ge vindt dat Ge er veel ouder uitziet dan Ge zyt. En Ojj beseft niet, dat G<j dit alles te wjjtet hebt aan Uw eigen zorgeloosheid. want Gd hebt niet begrepen, dst In Uw «ptjsver- terinra-orgranen. door Uw drukke weektaak on verbruikte reaten achterblijven, die Uw bloed verontreiniffen. Uw ma** bederven. Uw eetlust verminderen en U dat algeheele drukkende, slappe *evoel v*n moeheid en lusteloosheid bezorgen. Driemaal per jaar bezoeken deze controleurs de boeren-bedryven. Nauwkeurig nemen zy den toestand op: van het vee. van den stal, van het melkmateriaal. zy geven daarvoor cyfers en stel ten by het derde, laatste, bezoek vast of de boer al dan niet in aanmerking komt voor een extra- gratiflcatie, een stalpremie, die wel niet hoog ta, doch die, door haar verleening alleen reeds, den boer prikkelt tot nog meer zich toeleggen op reinheid in zyn melkwinning. Is er tets niet in orde, dan geven de controleurs aanwyzingen, die tot verbetering kunnen voeren. Toont zich de een of ander onverbeteriyk, dan wordt hy zelfs geheel van verdere melklevering uitgesloten. De resultaten van deze regeling, waaraan alle boeren onderworpen zijn, kunnen verheugend worden genoemd. Met de heeren W. Padmos van Rotterdam, Dr. G. M. Kramer. Dr. R. van Gelder uit Am sterdam en S. Stuurman uit Utrecht bezochten enkele vertegenwoordigers der Nederlandsche Pers eenige typeerende bedrUven in het district Zuld-Holland. Vergeiykt men hier de nog-net- getolereeröe bedryven met de geheel verbeter de, dan ziet men Inderdaad een groote-verbe- terlng. De stallen zyn geen donkere ruimten meer, waar de damp van zweet en mest uit slaat, zoodra de deur wordt geopend. Het licht De politie te Hilversum heeft aldaar gearres teerd den 41-jarlgen chauffeur B. H., die ver dacht werd van den diefstal van het schilderytje van David Tenters den Ouden, dat dezer dagen uit een villa te Hilversum ta ontvreemd. Na ver hoor bekende H. den diefstal gepleegd te heb ben. waarop hy is ingesloten. Reeds eerder was te Hilversum aangehouden een 40-jarige vrouw, die van medeplichtigheid aan dit mtadryf verdacht werd. Hoewel de po litie op haar aanwyzingen tot dc arrestatie van H. kon overgaan, ta van haar medeplichtigheid niets gebleken. Haarletnsche politie heeft in een perceel ••h de Ged. Oudegriicht ongeveer 230 exem plaren in beslag genomen van een brochure «euteld „Coiyn’s Doodendans", waarvan de In- “tal beleedigend wordt geacht voor de regee- °e bewoner van bet huis had reeds ongeveer ■»v«nüg brochures verkocht. De brochures zijn “tfegeven door oen Comité te Den Haag, dat noemt de „Gemuilkorfde Eend”. ■P- Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft te recht gestaan een kthisthandelaar uit Amster dam. beschuldigd op/een veiling te Rotterdam ten valsche Jan Mankes te hebben verkocht. De getuigen-deskundlgen waren van oordeel. <l*t het schildery onmogeiyk van Mankes kon *ön. Het O. M. etachte f 100 boete subs. 40 dagen hechtenis. De verdediger, mr. F. A. Kokosky, pleitte Uitspraak 3 ApriL look wel gekaamd Laxoet- Akkartjaa) n|n varkrijgbaar bq alia apotheken en droguten en wel in blauwe ronde kokertje* of in de nieuwe blauwe vierkante kokertje*. De samenstelling is echter vaa beide geheol gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hom dan so even voor U te willen bostellen. Zo kosten por IS stuk* 60 cent. Zaterdagmiddag is de drte-jarige Venna Scholtens te Bafloo by de ouderlijke woning in een gracht geraakt en verdronken. ^“Ktagmlddag omstreeks vijf uur ta brand tetstaan in de bosschen, gelegen aan den Bln- te Blerick-Sevenum, by de z.g. Zeven- Twee hectaren denneboech zyn door het ™ur vernield. De brand ta ontstaan door on- ™te«tehtigheid met brandende rookartikelen. Zondagnacht, omstreeks twaalf nr, heeft een ante op den Rijksweg Arnhem—Nfymegen M den Kondenhoek onder Lent, een ernstige aanrijding veroorzaakt, waarby een persoon op slag werd gedood en een tweede ernstig ge wand. deze beide voorwaarden gedeelteiyk verkregen, zoodat in het om deze stad heenliggend con- sumptiemelk-dtatrlct een verbetering der be- drijfs toestanden viel te constateeren. Het zou echter tot 1933 duren eer een der- geiyke regeling den stedeiyken melkgebruiken ook in Amsterdam, Den Haag en Utrecht ten goede zou komen. Op 5 Maart van dat jaar werd zy van regee- rlngswege bindend verklaard voor het heete consumtiemelkgebled, dat zich uitstrekt van Alkmaar tot de Zuid-Hollandsche eilanden en van de kust tot Utrecht en Amersfoort onge veer. In dat gebied wonen ongeveer 10.000 boeren, die in totaal 500.000.000 Liter melk per jaar pro- duceeren, vrtjwel uitsluitend voor het gebruik in de groote stad. Deze boeren worden thans ge controleerd door de melkcontróle-bureaux, die al een jaar of tien als particuliere instellingen werkten, doch thans zyn ingeschakeld in de re- geeringsregeling. Vannacht omstreeks een uur reed op den Ryksstraatweg tusschen Haarlem en Halfweg, ter hqogte van de Liede, in de richting Half weg een luxe-auto, bestuurd door den lieer J. B. uit Amsterdam. Deze wilde een voor hem rydenden anderen luxe-auto passeeren. waartoe hij naar links uitweek. Op hetzelfde oogenUik naderden uit de tegenovergestelde richting twee taxis, waarvan dê voorste stopte, omdat passeeren niet mogelyk was. De tweede echter trachtte wel te passeeren. Deze wagen werd be stuurd door P. M.'uit Haarlem en vervoerde een passagier afkomstig uit Dordrecht. Het gevolg van deze poging om voorbij te komen waa. dat de tweede taxi met een he- vigen slag tegen den uit de richting Haarlem komenden luxe-auto opvloog. De besturende heer B. bleef ongedeerd, doch de bestuurder en de passagier van den aanrydenden wagen wer den gewond. De heer P. M. kreeg eeiuae ver wondingen aan het gelaat door glasscherven, terwyi de passagier verschillende ernstiger ver wondingen opliep. Beiden werden door een pas- seerenden auto naar ‘t 8t. Ellsabeths-Gasthuta te Haarlem overgebracht. Beide auto's werden zwaar beschadigd met kraanwagens weggesleept. De politie van Half weg leidde het onderzoek. i Zondagmiddag te twaalf uur ta de gemeen tepolitie van Eist erin gestaagd, den wagen, waarmede de aanryding ta geschied, op te sporen in f een garage te Arnhem, terwyi de twee inzittenden, U. en M„ afkomstig uit Apel doorn, konden worden aangehouden. Dit was geen eenvoudig werk, aangezien men niet over gegevens omtrent bet voertuig beschik te. Slechts was op de plek van het ongeluk wat groene tak gevonden. Nu wilde het toéval, dat verschillende personen op de veerpont Lent— Nijmegen tegen het middemachteiyk uur een groenen 4-persoonsauto, sportmodel, hadden zien ztasn een wagen, welken men hier meer in de buurt had ontmoet, en waarvan men wist, dat hij te Arnhem thuis bekorde. Deze aanwijzing bleek tot het gewenschte resultaat te leiden. De politie trof den auto met een beschadigde rech- ter-koplamp in een garage te Arnhem aan en heeft dezen in beslag genomen. Het viel toen oo> Biet moeiiyk de Inzittenden van den wagen te nnden. zy zyn naar Eist overgebracht en daar voor den burgemeester voorgeleid. Uit het ver boor is nog niet komen vast te staan, wie van beiden aan het stuur zat, aangezien hun terkla- ringen op dit punt met elkaar in stryd zyn. zy zeiden voorts niet te hebben bemerkt, dat eenige personen waren aangereden, wèl, dat de auto over een hoopje was heengegaan. De politie heeft den Indruk, dat drankmisbruik mede als oorzaak van het ongeluk moet worden aangemerkt. Het onderzoek wordt voortgezet. Beide man hen zyn Ingesloten in het bureau van politie te Eist. Op den berm van den weg waren op dat tyd- sUp gezeten de 21-jarige mijnwerker J. M„ en zyn 32-jarige vriend J. K., belden uit Tree beek, die per fiets op weg waren haar Hooge- veen. Zjf wkren een oogenbllk afgestapt om een boterham te nuttigen. Plotseling naderde in razende vaart uit de richting Nymegen een auto, welke een slingerende beweging maakte en vervolgens over een afstand van honderd meter den berm van den weg op vloog, met het noodlottig gevolg, dat de twee mannen werden gegrepen. J. M. werd op slag gedood, terwyi zyn metgezel J K. werd opgenomen en in een sloot terecht kwam. De melkcontröle geschiedt op de laboratoria. Iedere week wordt van lederen veehouder, liefst niet aan de boerdery, op een onverwachten dag een proef genomen van de melk, die op vyf eigen schappen wordt onderzocht: op de reinheid, door filtratie, waarna op een z klein watje alle vuü achterbiyft en men “^oer van de mest- deliyk kan zign. met het bloote oog, of er (teel of weinig vuil in de melk zat; op de houdbaarheid, door een kteurenproef. die de meerdere of mindere aanwezigheid van verzurende bacteriën verraadt; op het vetgehalte, door een centrlfuge-behan- deling, die het vet afscheidt van de overige be standdelen, zóó, dat het percentage zuiver kan worden afgeleaen; op het soortelUk gewicht door een afkoellngs- proef, die dc aanwezigheid van te veel water aan het licht brengt en eventueele vervalschlng door den boer verraadt; tenslotte op het voorkomen van streptococcen, uler-ontsteklngs-bacteriën, die erop wyzen, dat ongezond vee is gebruikt voor de melklevering. Naar al deze criteria wordt de melk verdeeld in drie klassen, die alle drie verschillend wor den betaald. Een boer, die eerste-klas melk le vert krygt een grooter bedrag dan een wiens leverantie derde-klas werd bevonden. ROOKT IBIS in CÜH ANDERS SHAG Zaterdagmiddag ontdekte de chef van politie de heer P. J. Kooymans, toen hy in den Boekend te Blerick op surveillance was, dat brand was uitgebroken in een hooischelf, toe behoorende aan den landbouwer van den Homberg aldaar. Hy waarschuwde onmiddeliyk den in de nabyheid wonenden eigenaar, die met zyn knechts en toegeschoten omwonenden onmiddeliyk het blusschingswerk ter hand nam. De hooischelf brandde echter uit. Door de politie wordt een uitgebreid onder zoek ingesteld, aangezien gebleken is dat vermoedeiyk kwaadwilligheid in het spel Pastoor Buitere bracht in een korte toespraak dank aan den Franschen gezant, waarna deze korte plechtigheid, die oa. werd bygewoond door deken J. M. d. Tuyn, pater V. Bonne- ker 8. J.. den Belgischen gezantschapssecretaris en de geestelykheld van de parochie, geëin digd was. Aangewakkerd door den straffen wind, breid de het vuur zich zeer snel uit, zoodat weldra *n zeer groote oppervlakte heide, gelegen in de nabyheid van het vliegveld, in brand stond. De brandweer rukte onmiddeliyk uit en tastte het vuur krachtig aan, geholpen door mili tairen, burgers en politie. De hitte bemoeiiykte het blusschingswerk zeer. Herhaaldeiyk werden de blusschers teruggedreven, omdat de vlam men hen in het gezicht sloegen. Na enkele uren harden arbeid slaagde men er tenslotte in verdere uitbreiding van het vuur te voorkomen. Hiermede was het gevaar, dat de dennebosschen in de nabyheid bedreigde, afgewend. Zondagmiddag is te Loosbroek de boerderij afgebrand vau den landbouwer P. Langenhuy- zen. Een gering gedeelte van den inboedel en eenig vee kon worden gered, doch een ponny, een kalf en een aantal kippen kwamen in de vlammen om. Ook de tandbouwinventarta ging verloren. De brandweer kon door den# feiten wind, die de vlammon aanwakkerde, weinig uit richten. De oorzaak van dM. brand is onbekend. De boerdery was verzekerd. Naar wij vernemen zal binnenkort worden bepaald, dat slechts diegenen vleeschbeender- meel en beendermeel zullen mogen fabrlceeren, die hiervan reeds hun bedrtjf maakten op 1 April 1935. Voorts zal worden bepaald, dat zy. die de bovengenoemde producten reeds op dien datum fabriceerden, hun productie niet zullen mogen uitbeelden boven een hoeveelheid, welke gelijk is aan 100 pCt. van hetgeen in het jaar 1934 werd geproduceerd. Daarin ligt de sterkste prikkel voor de veehouders o«n hun krachten in te spannen zoovéél mogelyk hun product te verbeteren, door meerderwaardige koelen te koopen en door hun bedryf op meer hygiënischer grondslag te plaatsen, zulks naar de aan- wyzing van de staloontroleurs. In de St. Paschallskerk aan den Wassenaar- scheweg te Den Haag, herdacht pater A. de Vlugt OEM Zaterdag in alle stilte zyn 40- Jarig priesterfeest met het opdragen van een stille H. Mis. Er werd geen receptie gehouden. Tijdens deze receptie heeft de Fransche ge zant. Z. Exc. baron De Vltroltes, in tegenwoor digheid van den secretarie en eenige leden der legatie, aan pastoor Buitere mededeellng t' gedaan van zUn benoeMng tot officier do u PAcadémie Frangalse, terwijl hem daarbij te vens de eereteekenen. aan deze onderscheiding verbonden, werden uitgereikt. Voorts was een mededeeling ontvangen van den minister van Justitie Z. Exc. mr. Van Schalk, met «te benomeing van den jubilaris tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het gebeurde werd echter spoedig door om wonenden opgemerkt, die dadeiyk de politie te Eist waarschuwden, welke spoedig aanwezig was. Ook het parket uit Arnhem, onder leiding van Mr. J. E. Th. C. Baron Speiljart van Woer den. begaf zich zoo snel mogelyk naar de plaats van het ongeluk. Het lyk ta in beslag genomen en overgebracht naar de Algemeene Begraafplaats. De zwaar gewonde K., die o.a. een hersenschudding had bekomen, ta naar het ziekenhuis te Nymegen vermeid. BONDOWOSO, 20 Maart (Aneta). Gisteroch tend is een 32-jarige Europeaan, Ch. A. Meyer genaamd, door een Madoerees met een kris in den buik gestoken, waardoor het vrywel op slag dood was. De aanslag op den heer Meyer gebeurde In de dessa Tamansari, gelegen aan een uitlooper van de plaats Bondowoso. Voor dén moord was er een twist tusschen moordenaar en slacht offer. De reden hiervan was een oude veete tengevolge waarvan in den nachtvan 18 op 19 Maart j.l. het slachtoffer en de dader ruzie hadden. Den volgenden morgen ging Meyer, met een knuppel gewapend, op zoek naar den man dien hy in de dessa Tamansari ontmoette. Na een korte woordenwisseling bracht Meyer hem een stag op het hoofd toe waardoor de Madoerees in elkaar zakte: Deze struikelde, doch hy had nog den tyd zyn 55 c.M. lange ar! (mee) te trekken om daarmede Meyer een steek onder de derde rib toe te brengen. Hierdoor werd het slachtoffer de buik vrywel opengesneden. Bovendien bekwam Meyer een houw in den linkerarm. Na het gebeurde liep het slachtoffer nog ruim 60 meter door om dan, tengevolge van groot bloedverlies. Ineen te zakken. Hy werd naar de Gouvernementsziekenlnrlchting over gebracht, doch overleed tydens het vervoer naar die inrichting. De dader gaf zichzelf aan by de veldpolitie en bekende zyn daad vol mondig. Het slachtoffer is heden begraven. Nader kan worden gemeld dat niet lang ge leden een broer van den verslagene door een Inlander vry ernstig werd mishandeld; die broer ontving toen een houw op het hoofd, ter- wyi hem vier vingers van de hand werden af geslagen., waarom hy thans in een ziekenin richting verpleegd wordt. Reeds een Jaar of 15 geleden vestigde een onderzoek, door enkele directeuren van melk inrichtingen verricht, de aandacht op dezen on- Julsten toestand, doch daarmee was deze niet verbeterd. Er kwamen wel melkoontrótestatlons, doch zoolang deze niet asm den eenen kant den steun kregen van den melkhandel en aan den anderen kant den boer niet een zekeren dwang konden opleggen door zUn melk naar kwaliteit en zoo mogelyk zelfs naar de reinheid van haar bereidng te betalen zóó lang konden zU be- trekkelyk weinig bereiken. In Rotterdam werden De heer J. H. Kamps, oud-burgemeester van Broeksittard, reed Zaterdagavond omstreeks 7 uur op de fiets op den RUkswe® te Sittard en stak plotseling, zonder een teeken te geven, den weg over, met het gevolg, dat hy werd aange reden door een in snelle vaart rydenden auto, bestuurd door den heer T. van de P„ uit Am sterdam. De heer Kamps werd opgenomen met een schedelfractuur en een beenbreuk. Hy is naar het ziekenhuis overgebracht, waar hy Zondag nacht is overleden. De heer Kamps was 72 jaar oud. Van 1912 tot 1933 was hy burgemeester van de gemeente Broeksittard. In het laatstgenoem de Jaar trad hy af wegens hoogen leeftijd. L

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5