Enschedé STARK’s De belasting ontdoken? T entoonstelling Kleurenweelde in de duinstreken in Hoe men de bollenvelden het beste ziet VERKEERSONGEVALLEN DE „HINDENBURG” OVER ONS LAND NALA TENSCHAPPEN EN SCHENKINGEN ECONOMISCH REVEIL WOENSDAG 1 APRIL 1936 Sport- en andere demonstraties Tuinbouw Wanneer? Over Brabant naar Den Haag «fay Gift van H. M. de Koningin Een zeilfilm Opdracht aan Jan Hin r Vast tent te Prof. Mengelberg als getuige itellingsgebouw tkoop? Eindhoven door het Duitsche luchtschip verrast tand pasta Geen steun aan wethouder- werknemer Kerngroepen dienen gevormd te worden DE HANZE IN HET AARTS BISDOM Hy zal voorloopig nut moeten houden LOONBIJSLAG VOOR DEN LANDBOUW TRAINER VAN BE-QUICK OVERLEDEN LOUIS VAN TULDER ONGESTELD De expositie zal toonen dat de Twentse he energie onge broken is Qnmlddeuyk na de opening van de sitting r IG eraal stuur i go ds is be ing. i het r tn- e en bet Eisch gehandhaafd Belastingheffing Nederlanders in gesteld voor buitenland Land- en Kunstcriticus en particulier secre taris voor het Amster damsche Hof In 1935 werden resp. 755 en 14.005 personen gedood en gewond Nadere bijzonderheden Handel en nijverheid 9 Huis en schuur afgebrand ZORGELO0ZE JEUGD BESTRIJDING BJÖKNSTJERNE BJÖRNSON j - -- - SilvHcrin doet Horen groeien „DE MORGAN” Voorts te het juist, dat de Minister aan burgemeester en wethouders van Flnsterwolde heeft medegedeeld, dat hem ter kennis was gekomen, ökt een der wethouders in die ge meente steun ingevolge de steunregeling ont vangt. dat zulks in stryd met art. 100 der Ge meentewet moet worden geacht en dus deze ondersteuning moet worden beëindigd. De Amerikaansche onder wereld tOTTEJWAl 1934 43.127 44.705 1934 1935 ie teel voor en Umla van Tulder, die by de uitvoering Dtns- ge- de Daarna h de Hindenburg ia de richting van 4a Noordse» verdwenen. MaarMgkeBjk om naar Engeland over te steken. i FRIEDRICHSHAFEN, 31 Maart. (Reuter). De nieuwe Zeppelin „Hindenburg" la heden morgen cm half vijf voor zyn eerste reis naar Zuld-Amerlka opgestegen, aldus meldt d^ speciale correspondent van Reuter, die de reis .aan boord van het nieuwe luchtschip medemaakt. De correspondent meldt voorts, dat de „Hindenburg" met het oog op den in ternationalen toestand koers zal zetten over Nederland. De Aartsdiocesane R.K. Middenstandsbond hield dezer dagen een voorjaarsvergadering te Arnhem. Bij den aanvang der vergadering werden eenige harteiyke woorden gewijd aan het ver scheiden van den heer C. van X Hullenaar, voorzitter der afdeellng Utrecht. De aandacht werd gevestigd op de verschil lende wetten en wetsontwerpen, die den laatsten tijd, mede in het belang van den middenstand, zijn verschenen. De trainer van de Groningsche voetbalver eniging „Be Quick", John Donaghy. die Dins dagnacht met een auto onder Haren veronge lukte, is zonder tot bewustzijn te zijn terug gekeerd, aan de gevolgen van zijn kwetsuren om vier uren overleden. Nader wordt gemeld, dat het luchtschip tusschen half twaalf en kwart voor twaalf Is waargenomen boven het uiterste Wes telijke gedeelte van bet grondgebied der ge meente *s-Oravenhage, dus niet boven de stad. Het zicht was zeer slecht. De com mandant van de Zeppelin heeft op dat mo ment draadloos het weerbericht van Lon den laten vragen. Tegenover het restaurant komt een vijftal ge bouwen. waarin handel en nijverheid, plectro- techniache en machine-induatrle in den rulm- sten zin des woords zuilen zijn vertegenwoor digd, evenals het verkeerswezen in zyn voor- Naar bet schijnt heeft Frankrijk geen ant woord gegeven op het verzoek om toestemming, over Fransch grondgebied te mogen vliegen en bijgevolg zal de reis thans acht uur langer du ren. De Zeppelin vervoert vijftig passagiers en een uit veertig personen bestaande bemanning. Het luchtschip kan 3 April te Rio de Janeiro worden verwacht. 8559 5.836 4 334 1344 1341 1.653 zij in 9338 6.066 4.643 1.474 1907 Het Hof had bij Interlocutoir vonnis op 13 Februari 11 een nader onderzoek gelast naar de inkomsten, welke verdachte door zijn arbeid in de Vereenlgde Staten heeft genoten en ver der bevolen dat alsnog als getuige zou worden gedagvaard prof. dr. Willem Mengelberg, die verdachte's principaal is geweest. Beroemde Noonche Schrijver 1835H910 Een genie als Björnson kan men rich niet voor stellen met een kaal hoofd. Björnson behield zün gezonden haargroei tot op hoogen leeftÜd. De advocaat-generaal mr. D. Reilingh, die na een korte pauze, tijdens welke het Hof zich In Raadkamer bevond, het woord verkreeg, con cludeerde dat ten aanzien van verdachte's schuld niets ontlastends is gebleken, weshalve hy per sisteerde by zjjn eisch van vyf maanden ge vangenisstraf. Tot Ieders verbazing, aangezien de route niet was aangekondigd, verscheen gistermorgen om tien minuten vóór half elf het Dultsche lucht schip .Hindenburg”, komende uit OosteltJke richting, boven Eindhoven. Het schip bewoog zich zeer langzaam op een hoogte van nog geen 300 meter voort, zette boven de Philips Fabrieken eenigen tijd de motoren stop, waar na het blauw-grijze gevaarte langzaam in Zuld- Wtesteiyke richting verdweep. Omtrent de gevolgen der verkeersongevallen kunnen de volgende cyfers worden gegeven; direct in de richting van "sGravenhage in de zeer laag hangende regenwolken. Het verkeer in de stad stond eenige oogenbllkken stil, fiet sers stapten af en automobilisten stopten, om evenals ieder ander het fraaie schouwspel vaji het voorbijvaren van het luchtschip te zien. Om tien minuten over elf was het luchtschip weei uit bet gezicht verdwenen. 707) 13.490 13.633) uitkomsten door het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend gemaakt. Bepaald is voorts, dat de buitenlandsche be lasting wordt afgetrokken voor zoover zij te recht is betaald en niet reeds wanneer zij ver schuldigd is. Hierdoor wordt de moeilijkheid voorkomen, dat men hier te lande moet na gaan, welke belasting elders verschuldigd is. terwijl gemakkeiyker kan werden geconsta teerd. welk bedrag betaald is. Deze wet treedt in werking met ingang van den dag, na dien barer afkondiging. Zy is van toepassing Indien het overlyden of de schen king op of na dien dag plaats vindt. In verband met het vorenstaande wordt o.m. voorgesteld, het eerste lid van artikel 3 der' Successiewet als volgt te lezen: Een Nederlander, die ingezetene des Ryks is geweest en binnen tien jaren nadat hij bet Rijk metterwoon heeft verlaten, is overleden of een schenking heeft gedaan, wordt geacht ten tyde van zyn overlijden of van het doen der schen king. ingezetene des Rijks geweest te zyn. ten- blijkt, dat hij op dat tydstip woonplaats had IWderlandsch-Indi^, Suriname of Curasao. Voor het Amsterdamsche Gerechtshof heeft Dinsdag wederom gediend de strafzaak tegen den 55-Jarigen journalist en gewezen particulier secretaris S. B„ die op 8 April van het vorige jaar door de Amsterdamsche rechtbank wegens het doen van opzetteiyk onjuiste aangifte voor de Rykslnkomstenbelasting tot zes weken gevahgenisstraf was veroordeeld, van welke straf de procureur-generaal by de behandeling in hooger beroep verzwaring tot vijf maanden ge vangenisstraf had gevorderd, onder motiveerlng, dat door den hoogst ernstigen aard van de zl. vaststaande fraude het rechtsgevoel niet met een straf van zes weken bevredigd kan worden en dat verdachte bovendien geen berouw over zyn daden heeft getoond. In afwachting van de verschynlng van bet Statistisch overzicht Verkeersongevallen 1935. worden thans reeds de volgende voorlooplge Waar het in de eerste plaats een maat regel betreft tegen belastlngbesparing door z.g. belastlngvluchtellngen, acht de minis ter het niet noodig de heffing uit te strek ken tot de nalatenschappen van hen. die in de laatste 30 jaar in Nederland hebben ge woond. words in bet hiervoor bedoelde ontwerp het geval was. Een tyd van 10 Jaar schynt hem voldoende. Na te Eindhoven over het stationsemplace- ment, de Philipsfabrleken en het vilei schap te hebben gevlogen, koerste t Dultsche Zeppelin „Hindenburg" naar Oirschot, welke plaats om 10.33 uur op zeer geringe hoogte werd gepasseerd. Aanvankeiyk vloog de Zeppe lin verder in de richting van Tilburg, waar het luchtschip te 1035 uur zichtbaar werd, doch het passeerde de stad op flinken afstand om in Noordwestelyke richting te verdwynen. De .Hindenburg" vloog om elf uur in Wes telijke richting koersende over Dordrecht. Om 1106 uur kwam de Zeppelin boven bet centrum van Rotterdam. De luchtreus, welke met het oog op de bewolking laag vloog, maakte een linker bocht rond den Stadhuistoren en verdween egveld Wel de nieuwe De Hindenburg werd boven Rotterdam door een tweetal sportvUegtulgen begeleid. Onder de lease: „t Veile Profijt" een slagwoord, dat vooral te desen tijd ran de pressie een Hjeondere beter bents heeft wordt van M Aug. tot en met 3 Sept, te Enschede een tentoonstelling georganiseerd ter gelegenheid van de ingebruikneming van de haven Enschede van het Twente- RUnkanaal, alsook ter gelegenheid van het 46-jarig jubileum nu de I onnetsr CoCp. Landbouwersbank en Handetevereenlgtag on van de Losweker Codp. MelUnriehtb* en Zuivelfabriek. Tevens heeft nsen dees ten toonstelling te sten als een oproep tot het economisch reveil van Twente. De verdediger las een brief voor van een be kende persooniykheid uit het bestuur van het Concertgebouw, in welk schrijven gewag wordt gemaakt van de zorgiyke financieele omstan digheden, waarin verdachte verkeerde en waarin de schrijver doet uitkomen, dat ten onrechte gesproken is van zeer hooge bedragen, die ver dachte uit hoofde van zyn arbeid voor prof. Mengelberg genoten zou hebben. Hy was inte gendeel met weinig tevreden. Voor de schulden, die hy gemaakt had, zouden zyn crediteuren hem reeds lang aangepakt hebben, als men niet van hem wist, dat hy iemand^ te, die zeer veel voor anderen doet en er niet tegen op zou teen om desnoods gratia te werken. De minister wil thans daarop niet terugko men; hy meent zijn voorstel in hoofdzaak te mogen verdedigen als maatregel tegen het onto J gaan van belasting. Immers het komt voor, dat b vermogende personen, die op jaren gekomen zyn en aan hun erfgenamen den last ran het betalen van de vry hooge Nederlandsche suc cessierechten willen besparen, zich vestigen in landen, waar de successierechten lager zijn, of wel door zich nergens te vestigen, de beuling van successierechten geheel en al trachten te voorkomen. Voor zoover deze personen Neder landers zyn acht de minister X niet onredeiyk deze wyze van belastingbesparlng tegen te gaan. H. M. de Koningin heeft een aanzieniyk be drag ter beschikking gesteld van den Gouver neur van Suriname ten bate van de tubercu- lose-bestrijdlng aldaar. Op schriftelyke vragen van bet Communis tische Tweede Kamerlid Schalker heeft de Minister van Sociale Zaken geantwoord, dat het juist te. dat hy beeft beslist, dat burge meesters en wethouders In de provincie Gro ningen, die sis werkgevers in het Landbouw bedrijf hebben medegedaan aan de regeling betreffende plaatsing van werkkrachten In het land- en tuinbouwbedrijf, niet in aanmerking kunnen komen voor een bijdrage In het loon, dat boven het voor hun bedrijven vastgestelde minimum te uitgegeven, doch dat wel aan burgemeesters en wethouders-landbouw-werk- gevers het gedeelte van den eventueel hun toekomenden toeslag, hetwelk uitsluitend ten laste van het Ryk komt, mag worden uitge keerd. Dat onder de regeling van het ontwerp ook zullen vallen de nalatenschappen van personen, die het Ryk om andere redenen dan belasting besparlng hebben verlaten, acht de minister geen bezwaar; voor hen toch, die Nederlander zyn en het Ryk nog niet lang geleden hebben verlaten, bestaat nog een zoodanige band met het vaderland, dat de belastingheffing ook hier gerechtvaardigd te. Maandag brak brand uit in de woning van de familie van Ingen te Engelen, onder Rosmalen. Het vuur greep snel om zich heen en toen de brandweer ter plaatse arriveerde, was het huis reeds geheel afgebrand. De inboedel ging ge heel verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. Voorts te brand uitgebroken in een schuur, gelegen achter het woonhuis en de bakkerij van den heer Goethem, te Empel, gemeente Rosmalen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, nam het blusschingswerk krachtig ter hand en wist te voorkomen, dat het woonhuis en de bak kerij door het vuur werden aangetast. De schuur, waarin zich een groote voorraad stroo bevond, werd fchter een prooi der vlam men. De oorzaak van den brand te onbekend. Stoeien. Ravotten. Spelen. Dat doen kinderen Bekommeren zich om niets. Daarom te het de plicht van verstandige ouders te letten op een geregelden stoelgang van hun kinderen. Kinderen verzwygen dikwyis. dat zy hiermede sukkelen. Geeft daarom Uw kinderen bytljds de door H.H. Doctoren aanbevolen ISTIZIN- TABLETTE4, die vry van schadelyke neven werkingen zyn en zonder bezwaar gegeven kunnen worden. Het beste laxeermiddel voor volwassenen en kinderen. De verdediger, prof. mr. G. Russel, zride, dat de geheelc materie draalt om de vraag, wat ver dachte in Amerika heeft verdiend, in welk ver band pi. tal van punten naar voren bracht, die z. 1. aantoonen, dat zyn cliënt in zyn opgaven over zyn Amerikaansche verdiensten niet heeft gefraudeerd. Pleiter betreurde het dat de advo caat-generaal geloof gehecht heeft aan alles wat in het nadeel van verdachte te aangevoerd en alles, wat in zyn voordeel pleit, aan den kant heeft geschoven. PL deed voorts uitkomen, dst van October 1931, toen deze procedure te begonnen, verdachte zich nimmer in zyn verklaringen heeft tegen gesproken. Ook is hy een man, die aan de gemeenschap, sonder daarvoor eenige vergoeding te hebben geëischt, belangryke diensten heeft bewezen, welke officieel erkend zyn. Het zou dan ook onverklaarbaar zyn dat een dergeiyk man in ander opzicht de gemeenschap opeetteiyk sou benadeelen. Voor pL staat het vast, dat geen opzet tot het doen van onjuiste belastingaan gifte aanwezig te geweest, terwyi z. 1. ook niet te gebleken, dat materieel te weinig te betaald. Uitspraak 16 ApriL Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Zooals de minister reeds eenige malen heeft te kennen gegeven, was by hem in overweging de vraag of het mogelyk zou zyn zoodanige be lasting te heffen. HU heeft gemeend deze vreag bevestigend te moeten beantwoorden. Het te hem natuuriyk bekend, dat tegen aoo- danlge belasting bezwaren bestaan. By de be handeling van het ontwerp van zyn ambts voorganger, dat tenslotte in de Eerste Kamer te verworpen, zyn zy in den breede uiteengezet. Daartegenover te tóen eveneens uitvoerig be toogd. dat die bezwaren overdreven waren en dat ook op theoretische gronden deze belasting verdedigbaar was. Dank zy dón velen echten lentedagen, die wy dit jaar gehad heboen, zyn de bollenvelden aau den vroegen kant. In het algemeen kan gezegd worden, dat de crocussen omstreeks half Maart beginnen; de gele soorten zyn er het eerst, daarna komen de paarse en de bonte. De omge ving van Uitgeest en Beverwyk te hiervoor be roemd (welke mededeellng de lezer in zyn ooien mag knoopen met het oog op het volgende bloeteeteoen, want de crocussen zyn thans vrijwil afgeloopen). Direct daarna komen de kortste- lige narcissen, begin April gevolgd door de hya cinten, die hun kleurenpracht weer moeten ,Af staan" aan de kortstelige tulpen. Als het lang koud biyft kan men het wel eens treffen, dat deze hyacinten en tulpen ongeveet geiyktydig bloeien; dit jaar zal er wel een groen Interval tusschen beider1 bloeiperioden liggen. En ten slotte prijken de late tulpen dikwyis nog tot het etnde van Mei en zelfs wel tot begin Juni. De in ons land nog altyd voortwoekerende lintbebouwing heeft het uitzicht op de bollen velden van de groote wegen af niet verbeterd. Veel meer schoonheid vindt men dan ook langs de binnenwegen, welke grootendeels gevolgd worden door de route op ons schetskaartje, er zyn natuuriyk vanuit de bekende centra langs den .grooten weg" (Hlllegotn, Lisse, enz.) nog vele andere uitstapjes te maken. Dit was Björnson In werkelijkheid. Gezonde haargroei ia de kroon van den mensch. Be houd did kroon door Silvikrin. Aantal verkeersongevallen met: doodeiyken afloop voor een of meer personen ander Uchameiyk een ot meer personen Uchameiyk letsel èn materleele Mharte uitsluitend materleele schade onbekende gevolgen De tuinbouwafdeeling, welke onmlddeliyk aan sluit aan het eerste gedeelte der tentoonstel ling, aal deels in gebouwen, deels in de open lucht diverse gewassen naar voren brengen, ter wijl een zeer byaondere plaats wordt Ingeruimd aan den landbouw in ztfn diverss vertakkingen: pluimvee. landbouwwerktuigen, uuivel. land- bouwwetenechappen. veevoeder, meststoffen, landbouw-coöperaties enz. Dit gedeelte zal er in het byzonder op gericht zijn te toonen, op welke wyze de landbouw zich het best kan aan passen aan de gewyzigde omstandigheden. In het hart van het tentoonstellingsterrein wordt een restaurant van 3000 M3 oppervlak- (indute terrassen) gebouwd, waaraan het hooge eteeben stelt. JDe Morgen” deelt mede, 1st het Kamerlid Max van Poll, na twaalf jaren hoofdredac teur te zyn geweest, als zoodanig aftreedt, uit sluitend, omdat de crteisgevolgen de uiterste zuinigheid voor het orgaan onvermydelyk ma ken. Het blad zal voortaan geredigeerd worden door den bureauredacteur Jan Bruna en zal niet van politieke richting veranderen. ■enigen tyd geleden hebben wU reeds te groote lynen een uiteenzetting gegeven dei plannen, thans zyn we in staat enkele detalli mede te deelen. speciaal wat de terrelnlndee- ling betreft, waarmede deze week reeds een aanvang te gemaakt. Vanaf den hoofdingang aan de H. B. Biy- densteinlaan komt een breede boulevard, die bij avond op een zeer byaondere wyze zal worden verlicht en door den aanleg van plantsoenen *n attractief karakter aal krijgen. Ter rechterzijde van den boulevard verrijst een groote hall van 3000 M3 oppervlakte, waarin onder den titel „Van hout tot Heeding” een beeld aal Worden gegeven van de beteekente der kunstzyde voor de kleedlngvoorziening. Het fabricage-procer aal aanschouwelijk worden voorgesteld door een volledig bedrijf in werking. In verband met den tocht van het Dultsche luchtachip .Hindenburg" over ons land verne men wy, dat op grond van de tusschen ons land en Duitschland geldende luchtvaartover- eenkomst de .Hindenburg” geen vergunning voor deze vlucht over Nederland noodig had. Maandag werd mededeellng gedaan, dat de mogeiykheid groot was, dat het luchtachip Dinsdag zyn weg over Nederland zou klesen. De prachtige (ofschoon zeer bochtige en smalle en daarom op drukke dagen niet onge- vaariyke) binnenweg, welke van Aerdenhout over de Zilk. Noordwykerhout en Noorda^jk naar Katwyk en Wassenaar voert, biedt een overdaad aan natuurschoon. Van dezen weg lei den talryke verbindingen naar den Ryksstraat- weg Oegstgeest-Sassenheim, Lisse, Hillegom. Heemstede. Bennebroek, Haarlem. Zeer bekend (en befaamd) te b.v. de weg, die langs het fraaie kasteel Keukenhof by Lisse voert. Langs deze verbindingswegen vindt men een rijke verschei denheid van l ollenvelden, omdat ze niet alle even beschut liggen en daarom de diverse sta dia als het ware naast elkaar te zien zyn. In de omgeving van Hillegom en Lisse vindt men de meeste hyacinten, de narcissen zyn het rykst geraato in de buurt van Sassenheim (ook wel naby Noordwyk en Wassenaar). Ook beotaat bet plan op dit terrein een show op kynologtech gebied te houden, waar omtrent de onderhandelingen nog gaande zyn. Voorts denkt men het terrein te kunnen benut ten voor windhonden-rennen en andere sporto demonstratles. Het zal des avonds worden ver licht door een groot aantal lampen met een gezamenlijke lichtsterkte van 6000 kaarsen. Het geheel wordt gecompleteerd door een lunapark van beperkten omvang, doch van een selecte kwaliteit. De op het terrein aanwezige boerenhofstede, dateerend uit de 17e eeuw zal worden ingericht tot een ood-Hoüandsche boe renherberg. De verdere attracties zullen, naar men ons verzekerde, van zeer byaonderen aard zyn. Twente in X algemeen en de gemeente Enschede in *t byaonder staat komenden zo mer een gebeurtenis van groote beteekehte te wachten, die hopelijk aal bijdragen tot een eco nomisch reveil van ..het land van katoen en helde". In aansluiting op de Flora-tentoonsteUing te Boskoop bestaan plannen om een vast gebouw uitsluitend voor tentoonstellingsdoeleinden op te richten, waarvan de kosten worden raamd op 85.000. Het werkfonds 1934 heeft toegezepd daarvoor benoodigde gelden te leenen. Over de voorwaarden te met mat het ge meentebestuur van Boskoop in onderhandeling «streden. werd prof. Mengelberg als getuige voorgeroepen. Op vragen van den president, jhr. mr. J. F. Lewe van Nyensteln deed getuige mededeelingen over een door hem gemaakte tournée in Amerika in het seizoen 1928-1929. Verdachte trad hier voor als zyn vertegenwoordiger op en genoot in dit verband 15 pCt. van getulge’s bruto-lnkom- sten. Alle geldstortingen liepen over B„ wien alle te maken regelingen waren opgedragen. Pres.: Is U wel op de hoogte geweest van Uw eigen inkomsten in Amerika? Getuige: Ik bemoeide my niet met de finan cieele zaken: ik concentreerde my geheel op myn werk. Ik heb B. absoluut vertrouwd. In ons vaderland is het pas écht-deflnitief lente, wanneer de dikke laag stroo, die gedu rende den winter de velden bedekte, verwyderd is en de bloembollenrechthoeken weer een tin teling van kleuren vertoonen. Nauwlettend volgt men alom in den land? de ontwikkeling dezer gewassen en zoodra de tyd rijp geacht wordt vinden ware volksverhuizingen plaats. Dan zyn de wegen tusschen Haarlem en Den Haag over- vol en de tram maakt weer winsten. Onafzien bare colonnes van wielrijders trekken erop uit, en alles, wat nog maar eenige motorische kracht heeft, wordt méér dan bemand: zoo oud kan een vehikel niet zijn, of het te nog wel goed genoeg om den Hassieken rit langs de bollen velden te maken. En al hebben de crtetevoorachriften den aan plant ook beperkt, er is ook dit jaar nog meer dan genoeg te zien al zal de ware natuur liefhebber als het even kan liever een rustigen ochtend uitkiezen voor zyn tocht dan zoo Juist werd beschreven! Inderdaad, de van ouds be roemde ..Bloembollenzondag" te wel uitermate ongeschikt om op reis te gaan. Wie eenlgszins kan, biyve dan liever thuis, want een hyacin- tenveld moge nog soo onafzienbaar zyn en nog zoo z'n best doen om de lentelucht met zoet parfum te verzadigen, koning motor wint het dan nog gemakkeiyk! Het is trouwtens ook heeiemaal niet noodig, aldus schrijft ons de Kon. Ned. Toeristenbond AN.WB. om zich te beperken tot het meest bekende bloembollen gebiedde streek tusschen Lelden en Haarlem. Want ook ten noorden van laatstgenoemde stad te heel wat te zien en héél wat te genieten! Vooral in de laatste jaren is de bollehcuituur sterk gedecentraliseerd. Men vindt Je bloemenvelden ore. in Tiet zg. „West- frlesche deel" van Noord-Holland (de streek nJ. in den driehoek HoornMedemblikEnkhui- zen), in den Anna-Paulowna-polder, in het ge bied tusschen Haarlem en Alkmaar, in den Haarlemmermeerpolder, ja zelfs in het noord westelyke gedeelte van Noord-Brabant, op Texel en de Zeeuwsche eilanden en ook hier en daar In Groningen en Friesland. In de laatstgenoem de streken zyn bloembollenvelden echter min of meer rarae aves; de route, die op bygaand kaartje in beeld te gebracht leidt echter langs een overdaad van kleurenpracht. Dit geldt óók voor den rondrit door het Westland, waar deze cultuur zelfs vrij Intensief beoefend wordt. In het bekendste bollengebied (LeidenHaar lem) te de teelt sterk gerationaliseerd, d.w.z. dat de bloembollenvelden er niet zoo schilder achtig liggen als verder noordwaarts, waar men b.v. in plaats van de eternieten afscheidingen nog veelvuldig de natuuriyke heggen toepast, wat aan de entourage in belangrijke mate ten goede komt. te tentooostellingsbestuur niet alleen wat het ulteriyk aspect betreft, maar ook ten aanzien van de consumptie, ge sten de ervaringen, die in dergelyke inrichtin gen by een maasa-beaoek veelal worden opge daan. zal een oceaan-zeilwedatryd worden georganiseerd van C M dezen door den heer Bruinzeel, die speciaal voor dit doel zyn race-jacht „Zeearend” liet bouwen. De tocht, dien de „Zeearend" liet ondernemen, zal op de film worden vastgelegd en wel door Jan Hin, die niet alleen een zestal films op zyn naam heeft staan, doch die tevens in zeil- kringen een zeer bekende figuur te. Hy zal dan ook aan dezen wedstryd deelnemen in een dub bele kwaliteit, n.l. als zeiler en als filmer. Een gelukkiger combinatie te nauwelyks denkbaar Reeds allereerste fllmproeven van Hin be troffen de zeilvaart. Sinds jaar en dag komt hy van tyd tot tyd in groote wedstrijden uit en thans wordt hem de benUdenswaardige kans geboden de „Zeearend" te dirlgeeren en den tocht te verfilmen. De film zal een lengte krijgen ran ongeveer 1500 meter (geluidsfilm). De tocht van de „Zeearend" begint in Veendam. De boot steekt den Atlantlschen Oceaan over naar New York, dag- en hedenavond ran de Matthtus Passion Daarna vertrekt ze naar de Bermuda-eilanden en vandaar naar Cuxhaven, waar op dat oogenblik de Olympische zeilwedstrijden zullen plaats hebben. Het vertrek te bepaald op begin Juni, terwyi de aankomst in Cuxhaven ongeveer midden Juli zal zyn. Weliswaar zyn de plannen nog niet defini tief vastgesteld, doch zy zyn reeds in een ver- gevorderden staat gekomen. Het zal in de wereld van de film wel zelden voorgekomen zyn, dat een filmer zoo deskundig op zijn onderwerp Was ingesteld als hier het goral zal «Un. De vraag, of de Minister bereid te. ten aan zien van dezen wethouder-werknemer een analoge beslissing te nemen als hy ten aan zien van de bedoelde burgemeesters- en wet- houders-werkgevers heeft genomen, nl te be palen, dat aan hem X gedeelte der werkloo- zenondersteuning Ingevolge de steunregeling, dat uitsluitend ten laste van het Ryk komt, mag worden uitgekeerd, wordt ontkennend be antwoord. De uitkeerlng ran het uitsluitend ten laste van het Ryk komende deel van den bijslag aan burgemeesters- en wethoudera-landbou- wers had slechte by wyze van uitsondering plaats, aangezien de betrokkenen, over het hoofd ziende, dat artikel 100 der Gemeentewet uitkeerlng van den voUedlgen byslag belet, niet onbelangrijke uitgaven hadden gedaan, die anders achterwege zouden zyn gebleven. Voor het vervolg biyft iedere uitkeerlng aan burgemeesters- en wethouders-landbouwers achterwege. Ten aanzien van den wethouder-werknemer te een dergelyke byzondere omstandigheid niet aanwezig. 1935 Totaal aantal verkeersongeval len in de statistiek opgeno men waarvan in: Amsterdam Rotterdam ■s Grave nhage Utreeht Haarlem Groningen De directeur der gemeentebelastingen, dr. A. Stapel, verklaarde dat over den belastingaanslag van prof. Mengelberg indertyd een conferentie gehouden is tusschen verdachte, prof. Russel en hemzelf. De verdediger stelde naar aanleiding van mededeelingen dienaangaande vast, dat prof. Mengelberg zich steeds hardnekkig heeft verzet tegen de opvatting, als zou hy in Nederland woonachtig zyn, doch dat zyn standpunt steeds gewsest is, dat hy in Amerika woonde. Getuige merkte in dit verband op, dat dit juist het twistpunt was. Pres.: Weet U van gelden, die betaald zyn aan personen uit de Amerikaansche onder wereld? Getuige: Ik ben biy, dat ik my niet met de financiën bemoeid heb! Ik had er geen tyd en geen talent voor! Over de onderwereld, die geld geëischt zou hebben, heb ik wel eens iets hooien mompelen, maar ik weet er verder niets van! Met personen uit de onderwereld werden mysterieuze lieden bedoeld, die bedragen etech- ten als commissie voor bepaalde reclames e.d. Deze betalingen zouden buiten alle offlcleele Instanties om gedaan zyn en tot flinke bedra gen zyn opgeloopen. Ingediend is een wetsontwerp tot heffing van belasting ran nalatenschappen ran Nederlanders, die het Ryk metterwoon hebben verlaten en van door zoodanige Ne derlanders gedane schenkingen 6968 7.133 39.791 31368 6 6 dour het toonkunstkoor ..Concordia" in de Groote Kerk te Leeuwarden de tenorpartijen zou vervullen, te na zyn aankomst te Leeuwar den Dinsdagnacht ongesteld geworden en niet in staaq op te treden. In zyn plaats sal Jacques ran Kempen de Evangelistparty vertolken, terwyi Michel Go- bets de tenoraria's zingt. Wy vernemen nog, dat de toestand ran den heer Van Tulder van dien aard ia, dat hy voor loopig rust zal moeten houden en zyn afspraken moet afzeggen. .■aanwte onderdeelen: scheepvaart, spoorwegen, luchtvaart en autotnobilteme. Ben zeer bijzondere attractie belooft de af- deeling veeteelt te sullen brengen. Hiervoor wordt een groote showring aangelegd, ontgeven door triburys, welke 15 5 20 000 toeschouwers zullen kunnen bevatten. Aansluitend aan dezen ring verrijzen eenige hallen, die een onderdak zullen bieden aan bet rundvee, de paarden en de varkens, welke ter expositie werden inge zonden. Alle groote fokvereeniglngen hebben intusechen hare medewerking reeds toegezegd. Gedurende den Zaterdag en den Zondag wordt een groot twee-daagsch concoura-hippfque ge organiseerd, waarvoor nu reeds in paarden- sportkringen in binnen- en buitenland groote belangstelling bestaat. T« «Sta s toMj> atoto Mn route aaagegeveu. De groote wmw, de toegangsroutes dB de ■If au hibeude emtn ah Lhaa au Hiltgwd dfp «B deaeUde rode» waggoiaUB. Het aantal der gedoode en gewonde personen bedroeg voor het geheele land resp. 755 14.005 (in 1934 744 en 14.193). Vervolgens werd nfededeellng gedaan ran het toetreden van den Bond als donateur ran de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, alsmede van het plan om voortaan ook by de Najaars vergadering de reiskosten van een of twee afgevaardigden per afdeellng te vergoeden. De vele ingediende afdeellngsvoorsteUen kwa men dan in bespreking. Het hoofdbestuur aal trachten t. a.v. de invallditeits- en ouderdoms- premle hetzelfde stelsel toe te passen ate by de ziektewet geldt. De mlddenstands-crisisoredleten werden langdurig besproken, waarby tevens ter sprake kwamen de overal in den lande op te richten borgstellingsfondsen. Ook aan de blsschoppeiyke voorschriften en wenschen t.a.v. bouwwerken, leveranties, con currentie parochiehuizen enz. werd een bespre king gewyd. In de middagvergadering hield de bondsadvl- seur, de zeerw. heer L. J. v. d. Heyden, een rede over „Verdieping”. Spr. behandelde daarin allereerst de verkeer de stroomlngen van dezen tyd, die de persoon iykheid van den mensch op den achtergrond dringen. Tegen deze dwalingen moet krachtig stelling worden genomen. Geen lichaamscul tuur, doch slechts zielecultuur vormt den mensch. De Paus roept om apostelen, om met de priesters te stryden tegen de heidensche op vattingen van dezen tyd; leekenapostelen uit eigen kring, ook van middenstandszQde onder leiding der Kerk. Voor het komend Winterprogram behoort in iedere afdeellng als punt op het program te staan: de vorming van een kerngroep van middenstanders, die zorgt voor de inneriyke verdieping van het geloofsleven en een aposto laat onder de standgenooten uitoefent. Dan zullen we weer krijgen den opbouw van een nieuwe chrteteiyke maatschappy. Op deze rede volgde een hartelyk Instemmend applaus. In den loop van den komenden zomer de Amerlkaanèche kust naar Cuxhaven. Aan wedstrijd zal o.m. worden deelgenomen HaaldwijlcC^^w

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5